Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Aria konsta είπε:

Τι είχες φάει;; και ποσο σου ειχε βγει .. ;;

Αχ πόσο μαρεσει που ψωνίζετε... ζηλεύω!! Αλλά δε τολμάω! 

Μεγάλωσε το μωρουλακι σας ,τελειαα!!! Εγω την αλλη εβδομάδα θα παω Δευτέρα και ανυπομονώ.. ! Αυτό το λικνο το θελω .. να μου πεις εντυπώσεις. 

Να αποφύγεις τις αγορές σε ρούχα με εκ. Οπως και τα χειμωνιάτικα τα πολύ μωρουδιακα . Ειχα παρει στην κορη μου αρκετά και γεννήθηκε μεγάλους και δε τα έβαλε ποτέ. 

Αριακι επειδή μου βγήκε τσιμπημενη η καμπύλη ζαχάρου μου είπε ο γιατρός να μιλήσω με ενδοκρινολόγο μέχρι τότε για πες τι κάνουμε τι προσέχουμε;;;


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Aria konsta said:

Τι είχες φάει;; και ποσο σου ειχε βγει .. ;;

Αχ πόσο μαρεσει που ψωνίζετε... ζηλεύω!! Αλλά δε τολμάω! 

Μεγάλωσε το μωρουλακι σας ,τελειαα!!! Εγω την αλλη εβδομάδα θα παω Δευτέρα και ανυπομονώ.. ! Αυτό το λικνο το θελω .. να μου πεις εντυπώσεις. 

Να αποφύγεις τις αγορές σε ρούχα με εκ. Οπως και τα χειμωνιάτικα τα πολύ μωρουδιακα . Ειχα παρει στην κορη μου αρκετά και γεννήθηκε μεγάλους και δε τα έβαλε ποτέ. 

Με το καλό να δεις και εσύ το μπεμπακι σου!! Και εγω μη νομίζεις ψωνίζω, χαίρομαι, και μετά λέω πω πω πολύ νωρίς είναι ακόμα... Αλλα λέω να έχει τουλάχιστον καπου να κοιμάται χάχα... Όταν έρθει θα ενημερώσω, το μπεζ πήρα εγώ.. Μου άρεσαν κάποια που ήταν έτσι το νούμερο, γενικά κοίταω τα 0-3.. Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως πλέον σχεδόν καθημερινά έχω καουρα και προσπαθώ να κοιμάμαι με ψηλά το μαξιλάρι... Προ εγκυμοσύνης που είχα καουρες μου περνούσε με μαγειρική σόδα, λιγότερο από μισό κουταλάκι και νερό... Ρώτησα το γιατρό και μου πε κάνει... Βέβαια μου είπε βλακεια δεν είναι?? Πως το πίνεις?? Χάχαχα... 

 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mareva είπε:

Καλημέρα κουτσουνες!! Πατε κ εσεις τουαλετα γυρω στις 354355 φορες το βράδυ ή ειστε τιποτα τυχαίες; :D:D:smile::smile::smile:

Και παραπάνω μην σου πω.. Ειναι βασανο, ολη μερα κάθε μέρα.. Μερικές φορές ακόμη και μετά από 5 λεπτά! Δλδ ελεος!! 

1 ώρα πρίν, valentina23 είπε:

@Mareva χαχαχα πονεμένη ιστορία!! Μένω αυπνη το βράδυ με το περα δώθε!!

Κορίτσια είμαι στο μικρόβιολογικο για τη καμπύλη! Περιμένω τώρα να μου κάνουν άλλη μια λήψη. Τελικά δεν ήταν τόσο άσχημο. Ζάχαρη σε νερό.. Γιατί έχω θυμάμαι στο γιο μου ήταν ένα ροζ πράγμα;;;; τέλος πάντων θα σας πω τα αποτελέσματα αύριο μακάρι να είναι όλα καλα! Μόνη μου πήγα.. Δεν έχω ζαλιστεί μέχρι στιγμής.. 

Καλα αποτελέσματα εύχομαι μέσα από την καρδια μου!! 

1 hour ago, Evoulini24 είπε:

Αχ κορίτσια επιτέλους είμαι στο σπίτι... φρικτή εμπειρία η καμπύλη σακχάρου!! Ενώ ήπια τη γλυκόζη μια χαρά μονορουφι, χωρίς κανένα πρόβλημα, δεκαπέντε λεπτά μετά άρχισε η ζαλάδα... ευτυχώς ήταν μαζί μου ο άντρας μου και μου σήκωνε ψηλά τα πόδια!! Τρεις φορές ζαλίστηκα!! Την τρίτη φορά, στη μία ώρα ακριβώς που έπρεπε να γίνει η δεύτερη αιμοληψια, έκανα εμετό!! Ευτυχώς δε χρειάστηκε να το ξαναπιω γιατί είχε απορροφηθεί από τον οργανισμό η γλυκόζη...καθόλου καλή εμπειρία...μετά τον εμετό βέβαια ήμουν μια χαρά!!

Ούτε πεινάω ούτε διψάω ούτε υπνηλία έχω!! Μόνο ζαλάδες την πρώτη ώρα.. χάλια...

Πω πω τι πέρασες.. Πάει όμως, περασμένα ξεχασμένα, τωρα αναμένουμε τα αποτελέσματα και ολα θα πάνε καλά!! Εγώ μονη μου έλεγα να πάω αλλά μάλλον θα το ξανασκεφτώ... 

Just now, giwta_86 είπε:

Καλημέρα γλυκιές μανούλες! Έχω μέρες να σας γράψω αλλά σας παρακολουθώ ανά διαστήματα.. Έχω αφοσιωθεί στο ψάξιμο πραγμάτων για το μπέμπη.. Συγχαρητήρια για τις β επιπέδου.. Και καλά αποτελέσματα στις καμπύλες.. Εγώ σήμερα πήγα στο γιατρό 20 μέρες μετά τη Β επιπέδου.. Ο μπεμπουλης έχει φτάσει 737 γρ. 24+2 σήμερα!! Καμπύλη, γενική αίματος και ούρων θα κάνω σε δύο βδομάδες...Δειλά δειλά κάνω αγορές, πήραμε καθισμα αυτοκινήτου, και περιμένουμε να έρθουν το λικνο της kikka boo Bon nuit και δύο σετ σεντονακια... Από φορμακια σε νούμερα που είναι με εκατοστά τι διαλέγετε?? 

Πω πω πόσο μεγάλωσε το ζουζουνι σας...! Χαίρομαι πολύ που όλα πάνε τόσο καλά. Να χαρείς τις αγορές σου! Ούτε εγώ έχω πάρει ακόμη κάτι για την μικρή.. Αλλα θα πήγαινα σε 3-6 γτ εχω ακουσει ότι το 0-3 συνήθως είναι μικρό /το φοράνε ελάχιστα.. 

  • Μου αρέσει 2

LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pepi88 είπε:

Αριακι επειδή μου βγήκε τσιμπημενη η καμπύλη ζαχάρου μου είπε ο γιατρός να μιλήσω με ενδοκρινολόγο μέχρι τότε για πες τι κάνουμε τι προσέχουμε;;;

Ωωωωχχχ... ρε γαμωτη! 

Μίλησες με ενδοκρινολογο; 

Παρε μηχανάκι που μετράς το σάκχαρο ,πηρα και εγω πριν 4 μερες και μετριεμαι.  

Τουλάχιστον 3φ. Την μέρα.  

Αποφεύγουμε: ντομάτα, ψωμί, ζάχαρη, φέτα, μακαρόνια, γλυκά εννοείται, ρύζι, αυγά κυρίως ο κρόκος.

Επιτρέπεται: μακαρόνια σικαλης, καστανο ρύζι (λογικές ποσότητες), φρυγανιά σικαλης, ανθότυρο, κίτρινο τυρί εμμενταλ, κοτατσ, κατικι . Γαλα, γιαούρτι απο 2% και κατω ,εμενα δε με ανεβαζε η στεβια έτρωγα και τη σοκολάτα μου με στεβια . Ξεκινα με αυτά αρχικά μέχρι να δεις τον ενδοκρινολογο σου .

Βοηθάει πολύ το ξίδι να θυμάσαι.  Εγω τωρα τα βράδια φτιαχνω μια σαλάτα από μαρούλι ροκα και διαφορα πράσινα λαχανικά, βαζω παξιμάδακια τα μικρά ολικής, σικαλης οτι εχω βρει απο αυτα .. ξυδι βαλσαμικο λίγο σκόρδο λάδι και ειναι απίστευτη και χορταστική. 

Εκανα την επαναληπτική σημερα και ευτυχώς ειχα κανει εγω βλακεια αν και είναι στα όρια.  

Επίσης ψαξε και το ίντερνετ τρόφιμα που επιτρέπονται και που δεν επιτρέπονται, θα σε βοηθήσει πολύ. Ο ενδοκρινολογος θα σου δώσει διατροφή αλλα μεχρι να πας πρεπει ειδη να εισαι πιο έτοιμη.  Και με τις μετρήσεις σου να ξέρεις τι σου γίνεται. 

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rina-Katerina said:

Και παραπάνω μην σου πω.. Ειναι βασανο, ολη μερα κάθε μέρα.. Μερικές φορές ακόμη και μετά από 5 λεπτά! Δλδ ελεος!! 

Καλα αποτελέσματα εύχομαι μέσα από την καρδια μου!! 

Πω πω τι πέρασες.. Πάει όμως, περασμένα ξεχασμένα, τωρα αναμένουμε τα αποτελέσματα και ολα θα πάνε καλά!! Εγώ μονη μου έλεγα να πάω αλλά μάλλον θα το ξανασκεφτώ... 

Πω πω πόσο μεγάλωσε το ζουζουνι σας...! Χαίρομαι πολύ που όλα πάνε τόσο καλά. Να χαρείς τις αγορές σου! Ούτε εγώ έχω πάρει ακόμη κάτι για την μικρή.. Αλλα θα πήγαινα σε 3-6 γτ εχω ακουσει ότι το 0-3 συνήθως είναι μικρό /το φοράνε ελάχιστα.. 

Και εσύ μια χαρά τα καταφέρνεις με τον τράχηλο διάβασα μεγάλωσε.. Μπράβο!!! Το 3-6 σκέφτομαι ότι θα είναι πολύ μεγάλα για νεογέννητο.. Και δεν είναι καλοκαιρινά να πεις θα είναι απλά λίγο μπόλικα θα κρέμονται πατουσια και μανίκια :tongue:.. Με Τα 0-3 θα τον βγάλει μέχρι και τέλος Μάιου πιστεύω... Και μετά αλλάζουμε νούμερο και καλοκαιρινά.. Έτσι το σκέφτομαι.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, giwta_86 είπε:

Με το καλό να δεις και εσύ το μπεμπακι σου!! Και εγω μη νομίζεις ψωνίζω, χαίρομαι, και μετά λέω πω πω πολύ νωρίς είναι ακόμα... Αλλα λέω να έχει τουλάχιστον καπου να κοιμάται χάχα... Όταν έρθει θα ενημερώσω, το μπεζ πήρα εγώ.. Μου άρεσαν κάποια που ήταν έτσι το νούμερο, γενικά κοίταω τα 0-3.. Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως πλέον σχεδόν καθημερινά έχω καουρα και προσπαθώ να κοιμάμαι με ψηλά το μαξιλάρι... Προ εγκυμοσύνης που είχα καουρες μου περνούσε με μαγειρική σόδα, λιγότερο από μισό κουταλάκι και νερό... Ρώτησα το γιατρό και μου πε κάνει... Βέβαια μου είπε βλακεια δεν είναι?? Πως το πίνεις?? Χάχαχα... 

 

Πραγματικά πως το πίνεις;;; χαχχαχαχα

 

 

  • Χαχα 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κορίτσια για εσωρουχακια φορμακια δείτε κ στα jumbo μου λέει η κουμπάρα μου που γέννησε τον Οκτώβριο ότι είναι μια χαρά ποιοτικά κ οικονομικά εξάλλου δε θα τα βάλουν πολύ καιρό. Τα 0-3 κάνουν στο μπέμπη της απο την αρχή μέχρι τώρα αυριο κλείνει τον 2 μήνα κ αρχίζουν να είναι οριακά. Οπότε μην πάρετε παρα πολλά.


XtYXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pepi88 said:

@Aria konsta Ναι ρε συ 154 το όριο στα 120 λεπτά και μένα 166 και μου είπε ο γιατρός να μιλήσω με ενδοκρινολογο..και ποτε μετράω ζάχαρο ;; το πήρα το μηχανάκι.

Γειά σου Πεπη μου.. Επειδή εγώ μετριέμαι από την αρχή της εγκυμοσύνης.. Μου έχει έχει πει η γιατρός..Να μετριεμαι Όταν ξυπνάω, 1 ώρα μετά το πρωινό, 1 ώρα μετά το μεσημεριανό, και. 1 ώρα μετά το Βραδυνο... Σε κάθε γεύμα καλό είναι να τρως και σαλάτα.. Βοηθάει πολύ να μην ανεβαίνει το ζάχαρο... Καθόλου κανονικά γλυκά..με στεβια μόνο επιτρέπονται και αυτά με μέτρο 1-2 τη βδομάδα... 

Just now, Aria konsta said:

Πραγματικά πως το πίνεις;;; χαχχαχαχα

 

 

Χάχαχα δεν είναι τόσο χάλια.. σόδα στο κουταλάκι και κατευθείαν νερό... Δεν ανακατεύω τη σόδα με το νερό.. Και έχει άμεσα αποτέλεσμα!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, giwta_86 είπε:

Γειά σου Πεπη μου.. Επειδή εγώ μετριέμαι από την αρχή της εγκυμοσύνης.. Μου έχει έχει πει η γιατρός..Να μετριεμαι Όταν ξυπνάω, 1 ώρα μετά το πρωινό, 1 ώρα μετά το μεσημεριανό, και. 1 ώρα μετά το Βραδυνο... Σε κάθε γεύμα καλό είναι να τρως και σαλάτα.. Βοηθάει πολύ να μην ανεβαίνει το ζάχαρο... Καθόλου κανονικά γλυκά..με στεβια μόνο επιτρέπονται και αυτά με μέτρο 1-2 τη βδομάδα... 

Χάχαχα δεν είναι τόσο χάλια.. σόδα στο κουταλάκι και κατευθείαν νερό... Δεν ανακατεύω τη σόδα με το νερό.. Και έχει άμεσα αποτέλεσμα!! 

Ρε συ μετρήθηκα μια ώρα πριν φάω ήταν 106 και  μετά το φαγητό (τηγανητά αυγά γιατί ήταν πριν δω τι μου έγραψε η Άρια )με λίγο μαύρο ψωμάκι και λίγο χυμό πορτοκάλι ,ήταν 90 ...στέκει αυτό ;;


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα δικά μου αποτελέσματα της καμπύλης είναι ότι κάνω υπογλυκαιμία.εκλεισα την Παρασκευή ραντεβού στην ενδοκρινολογο που με παρακολουθεί.Εχετε εμπειρία από υπογλυκαιμία?φαντάζομαι ότι πρέπει να τρώω συνέχεια...


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pepi88 said:

Ρε συ μετρήθηκα μια ώρα πριν φάω ήταν 106 και  μετά το φαγητό (τηγανητά αυγά γιατί ήταν πριν δω τι μου έγραψε η Άρια )με λίγο μαύρο ψωμάκι και λίγο χυμό πορτοκάλι ,ήταν 90 ...στέκει αυτό ;;

Εξαρτάται τι είχες φάει πριν όταν μετρήθηκες και έβγαλε 106... Εγώ τις περισσότερες φορές μεγαλύτερες μετρήσεις εχω  μετά το πρώινο πάρα από μεσημεριανό... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , giwta_86 είπε:

Και εσύ μια χαρά τα καταφέρνεις με τον τράχηλο διάβασα μεγάλωσε.. Μπράβο!!! Το 3-6 σκέφτομαι ότι θα είναι πολύ μεγάλα για νεογέννητο.. Και δεν είναι καλοκαιρινά να πεις θα είναι απλά λίγο μπόλικα θα κρέμονται πατουσια και μανίκια :tongue:.. Με Τα 0-3 θα τον βγάλει μέχρι και τέλος Μάιου πιστεύω... Και μετά αλλάζουμε νούμερο και καλοκαιρινά.. Έτσι το σκέφτομαι.. 

Ναι ευτυχώς πηγαν καλα τα πράγματα.. Αχ λες? Τι να σου πω, μην σε πάρω και στο λαιμό μου.. Θα το ψάξω ενδελεχώς αφού βγω σε άδεια εγκυμοσύνης, να έχω χρόνο να κοιτάξω σε μαγαζιά αμα ανοίξουν η online.. 


LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Aria konsta said:

Τι είχες φάει;; και ποσο σου ειχε βγει .. ;;

Αχ πόσο μαρεσει που ψωνίζετε... ζηλεύω!! Αλλά δε τολμάω! 

Μεγάλωσε το μωρουλακι σας ,τελειαα!!! Εγω την αλλη εβδομάδα θα παω Δευτέρα και ανυπομονώ.. ! Αυτό το λικνο το θελω .. να μου πεις εντυπώσεις. 

Να αποφύγεις τις αγορές σε ρούχα με εκ. Οπως και τα χειμωνιάτικα τα πολύ μωρουδιακα . Ειχα παρει στην κορη μου αρκετά και γεννήθηκε μεγάλους και δε τα έβαλε ποτέ. 

Κι εγώ αυτό το λίκνο πήρα σε μπεζ, μια χαρά είναι! ;-)

  • Μου αρέσει 1

rqbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Pepi88 είπε:

Ρε συ μετρήθηκα μια ώρα πριν φάω ήταν 106 και  μετά το φαγητό (τηγανητά αυγά γιατί ήταν πριν δω τι μου έγραψε η Άρια )με λίγο μαύρο ψωμάκι και λίγο χυμό πορτοκάλι ,ήταν 90 ...στέκει αυτό ;;

Σημερα εφαγα και εγω αυγά με πατάτες και μπρόκολο.  Το αποτέλεσμα μετα μια ώρα 124 .

Προ φαγητου ηταν 81 

Και το πρωί που ξύπνησα 92 .

Γενικά είναι λίγο κουλες οι μετρήσεις. 

Πιο μηχανάκι πήρες;; 

ΑΥΣΤΗΡΆ ΚΑΘΑΡΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΕΓΝΆ πριν από κάθε μέτρηση και χωρίς τζελ ή λοσιόν ή κάποια κρέμα.. ακομα κσι το μαλλι να χαϊδεψεις πριν την μέτρηση μπορεί να πάει χαμένη 

Just now, Rina-Katerina είπε:

Ναι ευτυχώς πηγαν καλα τα πράγματα.. Αχ λες? Τι να σου πω, μην σε πάρω και στο λαιμό μου.. Θα το ψάξω ενδελεχώς αφού βγω σε άδεια εγκυμοσύνης, να έχω χρόνο να κοιτάξω σε μαγαζιά αμα ανοίξουν η online.. 

Ποτε βγαίνεις σε άδεια;; και τι διαδικασίες χρειάζονται;;


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...