Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι μιας κ λέτε για το επίδομα εγώ είχα απολυθεί από δουλειά λίγο πριν καταλάβω ότι είμαι έγκυος κ ειμαι ταμείο μου είπαν όμως ότι εφόσον έχω τα ένσημα δικαιουμαι τα λεφτα απο το ικα...ξερει καμία να με διαφωτίσει?

@Basiliki92 εφόσον έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά δικαιούσαι επίδομα. Κλείσε ένα ραντεβού στο ΕΦΚΑ της περιοχής σου. Θα σε ενημερώσουν αναλυτικά.

6 ώρες πρίν, Aria konsta είπε:

Αααα απο τωρα τα κατέθεσες;; 

Δεν εχω ιδεα και φοβάμαι μην κάνω πατάτα. Ειμαι με αναρρωτική σπιτι μηνες τωρα . 

@Aria konsta κορίτσι μου ήμουν σε αναρρωτική σε όλη την εγκυμοσύνη. Δεν είσαι υποχρεωμένη να καταθέσεις από νωρίς χαρτί. Βασικά στη δουλειά δεν καταθέτεις τίποτα. Απλά τους ενημερώνεις ποτέ είναι η ΠΗΤ σου ώστε να υπολογίσουν την μέρα που βγαίνεις σε άδεια. Φαντάσου εγώ τους ενημέρωσα 5 μέρες πριν βγω σε άδεια προφορικά και τους ζήτησα να συμπληρώσουν το χαρτί από το ΕΦΚΑ. Ωστοσο για να μην έχεις άγχος μιλάς με το ανθρώπινο δυναμικό μήπως σου ζητήσουν εσένα κάτι. 

Καλημέρα κοριτσούδια μου! Μια διευκρίνιση γιατί πήγα σήμερα στο ΕΦΚΑ. Δεν δέχτηκαν το χαρτί από τον εργοδότη, παρόλο που το πήγα μετά την έναρξη της άδειας κυοφορίας γιατι είχαν υπογράψει νωρίτερα. Οπότε προσοχή για να μην ταλαιπωρηθείτε... Ουφ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!!! Μόλις πήρα τηλέφωνο στη μικροβιολόγο... ευτυχώς είμαι μια χαρά!! Δεν έχω διαβήτη!! Πήρε τηλέφωνο η ίδια τον γιο της που είναι γυναικολόγος και του είπε τις τιμές μου..πάει κι αυτό!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evoulini24 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Μόλις πήρα τηλέφωνο στη μικροβιολόγο... ευτυχώς είμαι μια χαρά!! Δεν έχω διαβήτη!! Πήρε τηλέφωνο η ίδια τον γιο της που είναι γυναικολόγος και του είπε τις τιμές μου..πάει κι αυτό!

Αχ μπράβο κοριτσι μου!!! Πάει κι αυτό το άγχος!! Εγώ περιμένω κατά τις 2 το μεσημέρι τ αποτελέσματα!! Όπως καταλαβαίνεται δεν πολύ κοιμήθηκα απ τις σκέψεις και σήμερα είμαι επίσης αγχωμένη κοιτάω συνέχεια το τηλ μημπως με πάρουν!! Μακάρι να βγουν όλα καλά.. Τι άγχος κι αυτό κάθε φορά... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dpilo είπε:

@Basiliki92 εφόσον έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά δικαιούσαι επίδομα. Κλείσε ένα ραντεβού στο ΕΦΚΑ της περιοχής σου. Θα σε ενημερώσουν αναλυτικά.

@Aria konsta κορίτσι μου ήμουν σε αναρρωτική σε όλη την εγκυμοσύνη. Δεν είσαι υποχρεωμένη να καταθέσεις από νωρίς χαρτί. Βασικά στη δουλειά δεν καταθέτεις τίποτα. Απλά τους ενημερώνεις ποτέ είναι η ΠΗΤ σου ώστε να υπολογίσουν την μέρα που βγαίνεις σε άδεια. Φαντάσου εγώ τους ενημέρωσα 5 μέρες πριν βγω σε άδεια προφορικά και τους ζήτησα να συμπληρώσουν το χαρτί από το ΕΦΚΑ. Ωστοσο για να μην έχεις άγχος μιλάς με το ανθρώπινο δυναμικό μήπως σου ζητήσουν εσένα κάτι. 

Καλημέρα κοριτσούδια μου! Μια διευκρίνιση γιατί πήγα σήμερα στο ΕΦΚΑ. Δεν δέχτηκαν το χαρτί από τον εργοδότη, παρόλο που το πήγα μετά την έναρξη της άδειας κυοφορίας γιατι είχαν υπογράψει νωρίτερα. Οπότε προσοχή για να μην ταλαιπωρηθείτε... Ουφ

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αγχώνομαι τρομερα με τις γραφειοκρατιες..

Όταν λες υπέγραψαν νωρίτερα; πόσο νωρίτερα;;

Just now, Evoulini24 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Μόλις πήρα τηλέφωνο στη μικροβιολόγο... ευτυχώς είμαι μια χαρά!! Δεν έχω διαβήτη!! Πήρε τηλέφωνο η ίδια τον γιο της που είναι γυναικολόγος και του είπε τις τιμές μου..πάει κι αυτό!

Μπράβο σου κοριτσακι μου, οπως και να έχει συνεχίζουμε και προσέχουμε ναι ;; 

Just now, valentina23 είπε:

Αχ μπράβο κοριτσι μου!!! Πάει κι αυτό το άγχος!! Εγώ περιμένω κατά τις 2 το μεσημέρι τ αποτελέσματα!! Όπως καταλαβαίνεται δεν πολύ κοιμήθηκα απ τις σκέψεις και σήμερα είμαι επίσης αγχωμένη κοιτάω συνέχεια το τηλ μημπως με πάρουν!! Μακάρι να βγουν όλα καλά.. Τι άγχος κι αυτό κάθε φορά... 

Κοριτσάκι μου  ολα καλα θα είναι μην φοβάσαι ++++++++++ πολυ θετικη νεραιδοσκονη απο μενα ♡ 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evoulini24 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Μόλις πήρα τηλέφωνο στη μικροβιολόγο... ευτυχώς είμαι μια χαρά!! Δεν έχω διαβήτη!! Πήρε τηλέφωνο η ίδια τον γιο της που είναι γυναικολόγος και του είπε τις τιμές μου..πάει κι αυτό!

Μπραβο κοριτσαρα μου!!! Χαρηκα πολυ!!! Μονο προσοχη τωρα :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα!! Οι εξετάσεις βγήκαν καλές εκτός απ τα λευκά. 15.600!!!Η crp όμως αρνητική!! Ο αιματοκριτης, αιμοσφαιρινη δόξα το θεό ανέβηκαν. Ουρά οκ. Η καμπύλη τώρα πριν τη λήψη μου έβγαλε 77 και μετά την ώρα 99(φυσιολιγικες τιμές είναι 122-εως δεν θυμάμαι). Αυτό τώρα τι σημαίνει;; υπογλυκαιμία;; αν ξέρει κάποια μέχρι να επικοινωνήσω με γιατρό γιατί είναι μεσημέρι τωρα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Aria konsta είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αγχώνομαι τρομερα με τις γραφειοκρατιες..

Όταν λες υπέγραψαν νωρίτερα; πόσο νωρίτερα;;

Μπράβο σου κοριτσακι μου, οπως και να έχει συνεχίζουμε και προσέχουμε ναι ;; 

Κοριτσάκι μου  ολα καλα θα είναι μην φοβάσαι ++++++++++ πολυ θετικη νεραιδοσκονη απο μενα ♡ 

@Aria konsta η άδεια κυοφορίας ξεκινούσε 29/11 και η υπογραφή τους έπρεπε να γράφει ημερομηνία από 29/11 και έπειτα και εκείνοι έβαλαν 25/11 την ακριβή ημερομηνία που υπέγραψαν. Εγώ τα πήγα σήμερα τα χαρτιά και με έστειλαν στον εργοδότη να υπογράψει νέα βεβαίωση με σημερινή ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Έχει μέρες να μπω. Είπα να σας γράψω και μετά να διαβάσω τα νέα σας. Ελπίζω να είστε όλες καλά. Δεν είχα αγοράσει τίποτα μέχρι στιγμής. Όμως φοβήθηκα ότι στο τέλος δε θα έχω τίποτα όπως είναι τα πράγματα. Έτσι μόλις άνοιξαν τα καταστήματα εδώ στην Κύπρο αποφάσισα να κάνω τις αγορές μου να τελειώνω. Είναι πολύ νωρίς το ξέρω αλλά φοβήθηκα ότι έτσι όπως πάνε τα πράγματα ίσως σε κανένα μήνα κλείσουν τα πάντα όπως έγινε τον περασμένο Μάρτιο. Εδώ και 3 μέρες λοιπόν μετά τη δουλειά αν και ήμουν πολύ πολύ κουρασμένη βγήκα για ψώνια. Αγοράσαμε καρότσι και car seat. Επίσης αγόρασαμε 7 εσωτερικά φορμάκια και 7 εξωτερικά,  2 κουβερτούλες, 1 μπουρνουζάκι, σεντονάκι, σκουφάκια , καλτσάκια.  carrycot δεν αγοράσαμε μου έδωσε η αδελφή μου το δικό της που είναι ολοκαίνουριο. Παράγγειλα και το βρεφικό κρεβάτι με όλα τα σχετικά στρώμα, προστατευτικά κ.α και επίσης το μπανάκι.  Καθημερινά επέστρεφα στο σπίτι με υπερένταση και δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Τώρα όμως ηρέμησα λίγο. Δεν ήθελα να τα πάρω από τόσο νωρίς αλλά από την άλλη δε μπορώ να είμαι μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.  Το άλλο θέμα που με απασχολεί τώρα είναι το θέμα θέρμανση. Δεν έχουμε θέρμανση στο σπίτι και ψάχνω να βρω οικονομικό και ασφαλή τρόπο θέρμανσης του δωματίου που θα έχουμε το μωράκι μας. Έχετε κάτι να μου προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, valentina23 said:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα!! Οι εξετάσεις βγήκαν καλές εκτός απ τα λευκά. 15.600!!!Η crp όμως αρνητική!! Ο αιματοκριτης, αιμοσφαιρινη δόξα το θεό ανέβηκαν. Ουρά οκ. Η καμπύλη τώρα πριν τη λήψη μου έβγαλε 77 και μετά την ώρα 99(φυσιολιγικες τιμές είναι 122-εως δεν θυμάμαι). Αυτό τώρα τι σημαίνει;; υπογλυκαιμία;; αν ξέρει κάποια μέχρι να επικοινωνήσω με γιατρό γιατί είναι μεσημέρι τωρα

Δε νομιζω οτι ειναι υπογλυκαιμια - καλα φαινονται. Το σου ειπε;

  • Ευχαριστώ 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, pap88 είπε:

Δε νομιζω οτι ειναι υπογλυκαιμια - καλα φαινονται. Το σου ειπε;

Αύριο θα τον πάρω τηλ. Ναι καλά είναι μάλλον τσάμπα αγχώθηκα θα πάρω και την ενδοκρινολογο αύριο να κάνω μια ερώτηση. Να ρωτήσω και για το τ4 αν πρέπει να το μειώσω γιατί πήγε 0,40 η tsh. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα!! Οι εξετάσεις βγήκαν καλές εκτός απ τα λευκά. 15.600!!!Η crp όμως αρνητική!! Ο αιματοκριτης, αιμοσφαιρινη δόξα το θεό ανέβηκαν. Ουρά οκ. Η καμπύλη τώρα πριν τη λήψη μου έβγαλε 77 και μετά την ώρα 99(φυσιολιγικες τιμές είναι 122-εως δεν θυμάμαι). Αυτό τώρα τι σημαίνει;; υπογλυκαιμία;; αν ξέρει κάποια μέχρι να επικοινωνήσω με γιατρό γιατί είναι μεσημέρι τωρα

Μπράβο, Βαλεντίνα μου!! Μια χαρά μου φαίνονται κι εμένα οι εξετάσεις σου!! Πήρες τον γιατρό να του πεις τις τιμές; Το ότι είναι ανεβασμένα τα λευκά τι σημαίνει;

πρίν από 11 λεπτά , elpida2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Έχει μέρες να μπω. Είπα να σας γράψω και μετά να διαβάσω τα νέα σας. Ελπίζω να είστε όλες καλά. Δεν είχα αγοράσει τίποτα μέχρι στιγμής. Όμως φοβήθηκα ότι στο τέλος δε θα έχω τίποτα όπως είναι τα πράγματα. Έτσι μόλις άνοιξαν τα καταστήματα εδώ στην Κύπρο αποφάσισα να κάνω τις αγορές μου να τελειώνω. Είναι πολύ νωρίς το ξέρω αλλά φοβήθηκα ότι έτσι όπως πάνε τα πράγματα ίσως σε κανένα μήνα κλείσουν τα πάντα όπως έγινε τον περασμένο Μάρτιο. Εδώ και 3 μέρες λοιπόν μετά τη δουλειά αν και ήμουν πολύ πολύ κουρασμένη βγήκα για ψώνια. Αγοράσαμε καρότσι και car seat. Επίσης αγόρασαμε 7 εσωτερικά φορμάκια και 7 εξωτερικά,  2 κουβερτούλες, 1 μπουρνουζάκι, σεντονάκι, σκουφάκια , καλτσάκια.  carrycot δεν αγοράσαμε μου έδωσε η αδελφή μου το δικό της που είναι ολοκαίνουριο. Παράγγειλα και το βρεφικό κρεβάτι με όλα τα σχετικά στρώμα, προστατευτικά κ.α και επίσης το μπανάκι.  Καθημερινά επέστρεφα στο σπίτι με υπερένταση και δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Τώρα όμως ηρέμησα λίγο. Δεν ήθελα να τα πάρω από τόσο νωρίς αλλά από την άλλη δε μπορώ να είμαι μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.  Το άλλο θέμα που με απασχολεί τώρα είναι το θέμα θέρμανση. Δεν έχουμε θέρμανση στο σπίτι και ψάχνω να βρω οικονομικό και ασφαλή τρόπο θέρμανσης του δωματίου που θα έχουμε το μωράκι μας. Έχετε κάτι να μου προτείνετε ?

Γεια σου, Ελπίδα!! Καλά έκανες και ψωνισες αφού σου έφυγε ένα αγχος και ηρεμησες!! Κι εγώ έχω ψωνίσει κάποια πράγματα και την άλλη εβδομάδα θα παραγγείλω κούνια, συρταριερα και στρώμα!! Τώρα όσον αφορά στη θέρμανση νομίζω η φθηνότερη επιλογή είναι ένα κλιματιστικό...αν έχει και ιονιστη, νομίζω αφαιρεί την υγρασία! Εμείς εδώ στο σπίτι είχαμε πάρει και μια σόμπα λαδιού... είναι σαν σώμα καλοριφέρ! Αρκετά καλό, ποιοτική θέρμανση, αλλά καίει περισσότερο από το κλιματιστικό...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Evoulini24 γενικά με τα λευκά κάτι γίνεται στις εγκυμοσύνες μου. Και στη πρώτη εγκυμοσυνη είχαν φτάσει κοντά τα 19000!!Ο οργανισμός μου μάλλον βλέπει το έμβρυο ως ξένο οργανισμό. Σαν φλεγμονή. Πριν και μετά είναι όλα φυσιολογικά.

@Popaki2011 όχι δεν μου έχει αναφέρει κάτι. Τι εμβόλιο είναι; το κάνεις στην εγκυμοσύνη; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...