Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Popaki2011 said:

Τα δικά μου αποτελέσματα της καμπύλης είναι ότι κάνω υπογλυκαιμία.εκλεισα την Παρασκευή ραντεβού στην ενδοκρινολογο που με παρακολουθεί.Εχετε εμπειρία από υπογλυκαιμία?φαντάζομαι ότι πρέπει να τρώω συνέχεια...

Η πρωινή μου μέτρηση πολλές φορές είναι κάτω από 70, από 65-68.. Κ μου είπε η γιατρός πριν πέσω για υπνο να τρώω 2-3 φρυγανιές η κάνα παξιμάδι ολικής.. Δε θελει να περνάνε πάνω από 3-4 ώρες τελείως νηστικη.. :roll:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Aria konsta είπε:

Σημερα εφαγα και εγω αυγά με πατάτες και μπρόκολο.  Το αποτέλεσμα μετα μια ώρα 124 .

Προ φαγητου ηταν 81 

Και το πρωί που ξύπνησα 92 .

Γενικά είναι λίγο κουλες οι μετρήσεις. 

Πιο μηχανάκι πήρες;; 

ΑΥΣΤΗΡΆ ΚΑΘΑΡΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΕΓΝΆ πριν από κάθε μέτρηση και χωρίς τζελ ή λοσιόν ή κάποια κρέμα.. ακομα κσι το μαλλι να χαϊδεψεις πριν την μέτρηση μπορεί να πάει χαμένη 

Ποτε βγαίνεις σε άδεια;; και τι διαδικασίες χρειάζονται;;

Με οινοπνεύμα τα έκανα πριν την μέτρηση λάθος λες ;;


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aria konsta είπε:

Σημερα εφαγα και εγω αυγά με πατάτες και μπρόκολο.  Το αποτέλεσμα μετα μια ώρα 124 .

Προ φαγητου ηταν 81 

Και το πρωί που ξύπνησα 92 .

Γενικά είναι λίγο κουλες οι μετρήσεις. 

Πιο μηχανάκι πήρες;; 

ΑΥΣΤΗΡΆ ΚΑΘΑΡΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΕΓΝΆ πριν από κάθε μέτρηση και χωρίς τζελ ή λοσιόν ή κάποια κρέμα.. ακομα κσι το μαλλι να χαϊδεψεις πριν την μέτρηση μπορεί να πάει χαμένη 

Ποτε βγαίνεις σε άδεια;; και τι διαδικασίες χρειάζονται;;

25.01.2021 ξεκινά επίσημα η άδεια μητρότητας .. ΠΗΤ έχω 22.03 οπότε το υπολόγισε το HR. Εγω το μονο που έκανα ήταν να ζητήσω βεβαίωση κύησης από τον γιατρό μου όπου αναγράφεται η ΠΗΤ και την κατέθεσα στη δουλειά.. Απο κει και πέρα δεν ξέρω αμα θα χρειαστεί να κάνω κάτι αλλο! 


LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pepi88 είπε:

Με οινοπνεύμα τα έκανα πριν την μέτρηση λάθος λες ;;

Λοσιον ; ή καθαρό; αν ειναι καθαρό νομίζω είναι οκ .. 

Δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου λιπαρότητα στα δάχτυλα 


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aria konsta είπε:

Λοσιον ; ή καθαρό; αν ειναι καθαρό νομίζω είναι οκ .. 

Δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου λιπαρότητα στα δάχτυλα 

Α εντάξει λιπαρότητα σίγουρα όχι ..είναι καθαρό οινόπνευμα αυτό που χρησιμοποιώ και για τις ενέσεις..πάντως ευχαριστω κορίτσι μου για τις πολύτιμες πληροφορίες!και εσένα @giwta_86!η ενδοκρινολογος μου είναι σε καραντίνα και απελπίστηκα....

  • Μου αρέσει 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηχανάκι να ζητήσετε από το φαρμακείIο contour ή freestyle επίσης αν έχετε Facebook μπείτε  στην ομάδα διαβήτης κύησης ζάχαρομωρακια έχω μάθει πολλά και βοηθάει η μια την άλλη! Αυτό με το οινόπνευμα το επαθα κι εγωΝ προσοχή χέρια καθαρά με Σαπούνι νερό όχι βρεγμένα όχι οινόπνευμα!


T8Owp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rina-Katerina είπε:

25.01.2021 ξεκινά επίσημα η άδεια μητρότητας .. ΠΗΤ έχω 22.03 οπότε το υπολόγισε το HR. Εγω το μονο που έκανα ήταν να ζητήσω βεβαίωση κύησης από τον γιατρό μου όπου αναγράφεται η ΠΗΤ και την κατέθεσα στη δουλειά.. Απο κει και πέρα δεν ξέρω αμα θα χρειαστεί να κάνω κάτι αλλο! 

@Rina-Katerina πριν τις 25/1 θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ στις παροχές να σου πουν τι χαρτιά χρειάζονται για το επίδομα μητρότητας. Συνήθως δίνουν μια δική τους φόρμα να συμπληρώσεις εσύ και ο εργοδότης και ο γιατρός. Εάν δε σου δώσουν δική τους φόρμα τότε στέλνεις

Βεβαίωση από εργοδότη για τη διακοπή εργασίας 

Βεβαίωση από εσένα για τη διακοπή της εργασίας 

ΠΗΤ από γιατρό συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ

IBAN για να μπουν τα χρήματα

Όλα αυτά τα καταθέτεις στο ΙΚΑ ΕΦΚΑ που υπάγεσαι αφού βγεις σε άδεια. Δλδ μετά τις 25/1 με νέο ραντεβού (εφόσον ισχύουν ακόμα τα ραντεβού)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

@Rina-Katerina πριν τις 25/1 θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ στις παροχές να σου πουν τι χαρτιά χρειάζονται για το επίδομα μητρότητας. Συνήθως δίνουν μια δική τους φόρμα να συμπληρώσεις εσύ και ο εργοδότης και ο γιατρός. Εάν δε σου δώσουν δική τους φόρμα τότε στέλνεις

Βεβαίωση από εργοδότη για τη διακοπή εργασίας 

Βεβαίωση από εσένα για τη διακοπή της εργασίας 

ΠΗΤ από γιατρό συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ

IBAN για να μπουν τα χρήματα

Όλα αυτά τα καταθέτεις στο ΙΚΑ ΕΦΚΑ που υπάγεσαι αφού βγεις σε άδεια. Δλδ μετά τις 25/1 με νέο ραντεβού (εφόσον ισχύουν ακόμα τα ραντεβού)

Πω πω σε ευχαριστώ πολυ!! Ιδέα δεν ειχα.. Εχει δλδ ολόκληρη διαδικασία, εγω νόμιζα θα γίνουν όλα αυτά αυτόματα μέσω της δουλειάς.. Ε ρε κούνια που με κούναγε!! Έκανα Screenshot το μνμ σου ώστε να ακολουθήσω πίστα τις οδηγίες σου. Και παλι 1000 ευχαριστώ! <3

  • Μου αρέσει 1

LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rina-Katerina είπε:

25.01.2021 ξεκινά επίσημα η άδεια μητρότητας .. ΠΗΤ έχω 22.03 οπότε το υπολόγισε το HR. Εγω το μονο που έκανα ήταν να ζητήσω βεβαίωση κύησης από τον γιατρό μου όπου αναγράφεται η ΠΗΤ και την κατέθεσα στη δουλειά.. Απο κει και πέρα δεν ξέρω αμα θα χρειαστεί να κάνω κάτι αλλο! 

Αααα απο τωρα τα κατέθεσες;; 

Δεν εχω ιδεα και φοβάμαι μην κάνω πατάτα. Ειμαι με αναρρωτική σπιτι μηνες τωρα . 


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι μιας κ λέτε για το επίδομα εγώ είχα απολυθεί από δουλειά λίγο πριν καταλάβω ότι είμαι έγκυος κ ειμαι ταμείο μου είπαν όμως ότι εφόσον έχω τα ένσημα δικαιουμαι τα λεφτα απο το ικα...ξερει καμία να με διαφωτίσει?


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Aria konsta είπε:

Αααα απο τωρα τα κατέθεσες;; 

Δεν εχω ιδεα και φοβάμαι μην κάνω πατάτα. Ειμαι με αναρρωτική σπιτι μηνες τωρα . 

Απλώς ενημέρωσα τον προϊστάμενο μου και έστειλα το χαρτί από τον γιατρό. Μην μου πει ότι του το είπα τελευταία στιγμή και έχω αλλα..Γιατι πρέπει να φέρουν και άτομο στη θέση μου... 


LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι μιας κ λέτε για το επίδομα εγώ είχα απολυθεί από δουλειά λίγο πριν καταλάβω ότι είμαι έγκυος κ ειμαι ταμείο μου είπαν όμως ότι εφόσον έχω τα ένσημα δικαιουμαι τα λεφτα απο το ικα...ξερει καμία να με διαφωτίσει?

Καλησπέρα Βασιλική και με το καλό το μωράκι σου. Είμαι απο τις μανούλες Μάιου αλλά παρακολουθώ και εσάς για να ενημερώνομαι για το τι ακολουθεί . Είμαι και εγώ στο ταμείο ανεργίας λόγω λήξης σύμβασης και κάποια στιγμή είχα επικοινωνήσει με τον ΕΦΚΑ και μου είχε πει ότι εφόσον υπάρχουν τα ένσημα δικαιούμαστε επίδομα. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν δικαιούμαστε ενα πόσο άπαξ ή μας δίνεται κάποιο ποσό το μήνα για να ενα διάστημα. Αυτό πρέπει να διασαφηνισουμε. Θα επικοινωνήσω ξανά τον ΕΦΚΑ και αν έχω νεώτερα θα ενημερώσω. 

  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι μιας κ λέτε για το επίδομα εγώ είχα απολυθεί από δουλειά λίγο πριν καταλάβω ότι είμαι έγκυος κ ειμαι ταμείο μου είπαν όμως ότι εφόσον έχω τα ένσημα δικαιουμαι τα λεφτα απο το ικα...ξερει καμία να με διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manenious είπε:

Μηχανάκι να ζητήσετε από το φαρμακείIο contour ή freestyle επίσης αν έχετε Facebook μπείτε  στην ομάδα διαβήτης κύησης ζάχαρομωρακια έχω μάθει πολλά και βοηθάει η μια την άλλη! Αυτό με το οινόπνευμα το επαθα κι εγωΝ προσοχή χέρια καθαρά με Σαπούνι νερό όχι βρεγμένα όχι οινόπνευμα!

Μπηκα πρόσφατα στην ομάδα όντως είναι πολύ καλή ομάδα και βοηθούν πολύ. 

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Καλησπέρα Βασιλική και με το καλό το μωράκι σου. Είμαι απο τις μανούλες Μάιου αλλά παρακολουθώ και εσάς για να ενημερώνομαι για το τι ακολουθεί . Είμαι και εγώ στο ταμείο ανεργίας λόγω λήξης σύμβασης και κάποια στιγμή είχα επικοινωνήσει με τον ΕΦΚΑ και μου είχε πει ότι εφόσον υπάρχουν τα ένσημα δικαιούμαστε επίδομα. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν δικαιούμαστε ενα πόσο άπαξ ή μας δίνεται κάποιο ποσό το μήνα για να ενα διάστημα. Αυτό πρέπει να διασαφηνισουμε. Θα επικοινωνήσω ξανά τον ΕΦΚΑ και αν έχω νεώτερα θα ενημερώσω. 

 @Maria92 Γεια σου Μαρία και με το καλό και το δικό σου μωράκι!!!Νομίζω ότι εφόσον έχουμε 200 ένσημα πριν την ΠΗΤ δικαιούμαστε κανονικά όλο το ποσό...με το μπάχαλο που επικρατεί τώρα δεν ξέρω εάν θα καταφέρουμε να βγάλουμε άκρη με γραφειοκρατία κλπ...Ενημερωσε με μόλις μάθεις κατι!

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...