Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Εμφάνιση ενός ή παραπάνω δεικτών στην Β επιπέδου


Recommended Posts

Just now, Maria Z. είπε:

Φλερτάρω πολύ με την ιδέα πιο πολύ για να βρω την ηρεμία μου, αλλά αν δεν πει και αυτός το ναι φοβάμαι να πάρω την ευθύνη μόνη μου. Επίσης μου την έχουν σπάσει και ο γιατρός μου...σκέφτομαι να τον αλλάξω...και εκεί είναι που νιώθω εντελώς στον αέρα.

Είχα αρχίσει από πριν να δυσαρεστούμαι γιατί στην αυχενική μου βρήκαν λίγο ανεβασμένη πίεση και με θεώρησαν επίφοβη για προεκλαμψία, μου δίνουν salospir των 160 και όταν ρώτησα αργότερα τον γιατρό πότε θα το κόψω μου έδωσε κάρτα από αιματολόγο για να πάω....Πηγαίνω 80 ευρώ επίσκεψη για πέντε λεπτά να μου γράψει σε προχειρο χαρτί να πάω να κάνω πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας ( 300 ευρω περίπου η εξέταση χωρίς να γράφεται). Τώρα στην Β επιπέδου καμία αναφορά για την προεκλαμψία ενώ την κοιτάνε και αυτήν. και διάφορα αλλά μικροπραγματάκια με παραπέμπει συνέχεια αλλού. Η μέση μου να του πω οτί πονάει θα με στείλει σε ορθοπεδικό. Με έπιασε ένας πόνος στο κόκκυγγα με έστελνε σε χειρουργο , δεν το είχε ξανα ακούσει να σύμβαίνει σε εγκυο. 

Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι να πρωτοελέγξω και αν ακολουθήσω πιστά αυτά που λένε οι γιατροί μου χρειάζομαι 

300 ευρώ θρομβοφιλία συν 80 άρια για κάθε επίσκεψη στην αιματολόγο

850 για αμνιοπαρακέντηση συν 150 αρια για κάθε παρακολούθηση στον εμβρυολόγο

500 περίπου για την μαγνητική 

δεν ξέρω πόσα για να κάνω συναντήσεις με την παιδονευρολόγο

εεεεε εντάξει.....

Το ξέρω η κοινή λογική λέει αφου σου βρήκαν κάτι κάνε την αντίστοιχη εξέταση να μάθεις και να ηρεμήσεις... ή να φας την κρυάδα και να δεις τι θα κάνεις. 

Ρέ αγάπη άλλαξε γιατρό αν νιώθεις ανασφάλεια . ΔΕν είναι κακό προς θεού.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια ευχαριστώ που ασχολήστε και δίνετε μια γνώμη. Ας γίνει αρχικά η εξέταση ξανά και βλέπουμε.

Ωστόσο όσοι θέλουν να πουν την εμπειρία τους με κάτι παρόμοιο σχετικά με τους δείκτες θα βοηθήσουν ψυχικά πιο πολύ είτε εμένα είτε κάποια άλλη κοπέλα που περνάει τα ίδια. Βέβαια δεν λύνεται το πρόβλημα έτσι, γιατί οι διάφορες περιπτώσεις μόνο περιπτωσιολογία είναι. Απλά πάιρνεις λίγο θάρρος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria Z. είπε:

Κοριτσια ευχαριστώ που ασχολήστε και δίνετε μια γνώμη. Ας γίνει αρχικά η εξέταση ξανά και βλέπουμε.

Ωστόσο όσοι θέλουν να πουν την εμπειρία τους με κάτι παρόμοιο σχετικά με τους δείκτες θα βοηθήσουν ψυχικά πιο πολύ είτε εμένα είτε κάποια άλλη κοπέλα που περνάει τα ίδια. Βέβαια δεν λύνεται το πρόβλημα έτσι, γιατί οι διάφορες περιπτώσεις μόνο περιπτωσιολογία είναι. Απλά πάιρνεις λίγο θάρρος. 

Ναι μάς πεις τα νέα σου όταν κανείς την εξέταση. Καλή τύχη ευχομαι από καρδιάς!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib said:

αρχικα ευχομαι τελικα οι εξετασεις του μωρου να ειναι καλες,κ να ειναι απλα μια περιπετεια

δευτερον να πω οτι δ εχω πρισωπικη εμπειρια,κ με εκφραζει απολυτα η φραουλινο

δ μπορουμε να σου πουμε εμεις τι θα κανεις.μια κοπελα που το εχει περασει θα σου πει τι εκανε εκεινη.η πχ εγω που μπορω μονο να το φανταστω,εχω μια αλλη οπτικη.οτι αν υπηρχε καποιο προβλημα με το μωρο,προσωπικα θα εκανα τις εξετασεις,οχι τοσο για να οδηγηθω σε διακοπη,αλλα για να ξερω κ να προετοιμαστω.να το παρακολουθω,να μιλησω με ειδικους.να ξερω τι με περιμενει.η διακοπη,η πχ ενα κωρο με καποια προβληματα που μπορει να χρεθαστει χειρουργια κλπ

αυτην την στιγμη πρεπει να εισαι οσο πιο ηρεμη γινεται.ηρεμια θα νιωσεις μιλωντας με ειδικους,να λυσεις αποριες.να νιωσεις εμπιστοσυνη στους γιατρους που σε παρακολουθουν,ακομη κ σε αυτον που θα σου κανει αμνιο,αν τελικα κανεις.δ θελω να ριξω τον ρολο του πατερα,γτ κ αυτος γονιος ειναι,αλλα με ποια βαση μπορει ο αντρας σου η εσυ να κρινετε αν ειναι απαραιτητο;ακομη κ η αποφαση να μην κανετε,θα εχει καποια αποτελεσματα,οποτε θα πρεπει να ειστε προετοιμασμενοι να τα αντιμετωπισετε

Σε ευχαριστώ για την οπτική σου !!! Ελπίζω και εγώ να είναι απλά μια περιπέτεια !!Και θα ενημερώσω για την εξέλιξη όποια και αν είναι, γιατί αυτές οι συζητήσεις πραγματικά βοηθάνε πολύ τα ζευγάρια που περνάνε τα ίδια... 

Just now, νικηαντωνια81 said:

Ναι μάς πεις τα νέα σου όταν κανείς την εξέταση. Καλή τύχη ευχομαι από καρδιάς!

Το μόνο που με κάνει να ελπίζω είναι που είναι οι τιμές τόσο οριακές με υποδιαίρεση του χιλιοστού. Ελπίζω να έχει κάνει λάθος είτε ο γιατρός είτε το μηχάνημα. Δεν ξέρω. 

Ο γυναικολόγος μου το 17' δυο μέρες πριν το γάμο μου πήγα την μητέρα μου που είχε λίγο αίμα ενώ ήταν 59 ετών. Μου δήλωσε ότι ήταν σίγουρος κατά 99% ότι ειναι καρκίνος ενδομητρίου και ήταν και ο ίδιος αγχωμένος. Γάμο δεν χάρηκα. Έκλαιγα στο γάμο μου .  Ήταν το πρώτο σοκ που πέρασα στην ζωή μου και από τότε κάτι μου συμβαίνει με τις αρρώστιες... φοβάμαι πάρα πολύ. Ήλπιζα σε λάθος του γιατρού. ΚΑΙ  ΝΑΙ ήταν λάθος γιατρού. Η μητέρα μου είχε έναν μεγάλο πολύποδα  απλώς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria Z. είπε:

Σε ευχαριστώ για την οπτική σου !!! Ελπίζω και εγώ να είναι απλά μια περιπέτεια !!Και θα ενημερώσω για την εξέλιξη όποια και αν είναι, γιατί αυτές οι συζητήσεις πραγματικά βοηθάνε πολύ τα ζευγάρια που περνάνε τα ίδια... 

Το μόνο που με κάνει να ελπίζω είναι που είναι οι τιμές τόσο οριακές με υποδιαίρεση του χιλιοστού. Ελπίζω να έχει κάνει λάθος είτε ο γιατρός είτε το μηχάνημα. Δεν ξέρω. 

Ο γυναικολόγος μου το 17' δυο μέρες πριν το γάμο μου πήγα την μητέρα μου που είχε λίγο αίμα ενώ ήταν 59 ετών. Μου δήλωσε ότι ήταν σίγουρος κατά 99% ότι ειναι καρκίνος ενδομητρίου και ήταν και ο ίδιος αγχωμένος. Γάμο δεν χάρηκα. Έκλαιγα στο γάμο μου .  Ήταν το πρώτο σοκ που πέρασα στην ζωή μου και από τότε κάτι μου συμβαίνει με τις αρρώστιες... φοβάμαι πάρα πολύ. Ήλπιζα σε λάθος του γιατρού. ΚΑΙ  ΝΑΙ ήταν λάθος γιατρού. Η μητέρα μου είχε έναν μεγάλο πολύποδα  απλώς. 

Παναγία μου! 

Φυσικα και μπορεί να είναι λάθος και τώρα. Συμβαίνει πολλές φορές. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/1/2021 at 4:31 ΜΜ, Maria Z. είπε:

Κοριτσια ευχαριστώ που ασχολήστε και δίνετε μια γνώμη. Ας γίνει αρχικά η εξέταση ξανά και βλέπουμε.

Ωστόσο όσοι θέλουν να πουν την εμπειρία τους με κάτι παρόμοιο σχετικά με τους δείκτες θα βοηθήσουν ψυχικά πιο πολύ είτε εμένα είτε κάποια άλλη κοπέλα που περνάει τα ίδια. Βέβαια δεν λύνεται το πρόβλημα έτσι, γιατί οι διάφορες περιπτώσεις μόνο περιπτωσιολογία είναι. Απλά πάιρνεις λίγο θάρρος. 

Καλησπέρα κοπέλα μου , εύχομαι να έχεις ένα αίσιο τέλος και να είναι όλα αυτά μια περιπέτεια . Η δίκη μου ιστορία δεν είχε αίσιο τέλος , υπήρχε ένα εύρημα στη β επιπέδου , έκανα αμνιο και είχε σύνδρομο όποτε κανα διακοπή . Φυσικά αυτό δεν σημάνει ο τίποτα για τη δίκη σου περίπτωση . Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις αν υπάρχει σύνδρομο η αμνιο είναι μονόδρομος πρέπει να ζυγίζεις τι θέλεις , τι μπορείς να αντέξεις και να διαχειριστείς . Καμία απόφαση δεν είναι εύκολη . Η αμνιο πλέον έχει μικρή  πιθανότητα να συμβεί κάτι απλά όταν έχεις ευρήματα ζυγίζεις τη πιθανότητα αυτή με τη πιθανότητα να υπάρχει κάτι . 

Ευχαομαι να είναι ένα κακό όνειρο όλα αυτά !!! 

  • Μου αρέσει 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Καλησπέρα κ απο εμενα. Αν σου μεγαλωνουν πιθανότητες για συνδρομα κλπ γιατι δεν κανεις μια nipt να αποφυγεις κ αμνιο κ ενα καρο αηδιες; 

Η νιπτ δεν ειναι διαγνωστικη ειναι βαση πιθανοτητων οποτε παλι στην αμφιβολια θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Καλησπέρα κ απο εμενα. Αν σου μεγαλωνουν πιθανότητες για συνδρομα κλπ γιατι δεν κανεις μια nipt να αποφυγεις κ αμνιο κ ενα καρο αηδιες; 

Δεν είναι ένα καρό αηδίες η πιθανότητα ύπαρξης σοβαρών ανωμαλιών στο έμβρυο . 

Περα από αυτό όταν έχεις φτάσει στη β επίπεδου , έχεις δυο ενδείξεις και σου συστήνουν αμνιο σημαίνει ότι θες να ξέρεις πραγνατικα άμεσα αν συμβαίνει κάτι , κανείς αμνιο . Είμαι υπέρ  του nipt αλλά εκεί που όντως έχει νόημα . 

  • Μου αρέσει 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love said:

Καλησπέρα κοπέλα μου , εύχομαι να έχεις ένα αίσιο τέλος και να είναι όλα αυτά μια περιπέτεια . Η δίκη μου ιστορία δεν είχε αίσιο τέλος , υπήρχε ένα εύρημα στη β επιπέδου , έκανα αμνιο και είχε σύνδρομο όποτε κανα διακοπή . Φυσικά αυτό δεν σημάνει ο τίποτα για τη δίκη σου περίπτωση . Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις αν υπάρχει σύνδρομο η αμνιο είναι μονόδρομος πρέπει να ζυγίζεις τι θέλεις , τι μπορείς να αντέξεις και να διαχειριστείς . Καμία απόφαση δεν είναι εύκολη . Η αμνιο πλέον έχει μικρή  πιθανότητα να συμβεί κάτι απλά όταν έχεις ευρήματα ζυγίζεις τη πιθανότητα αυτή με τη πιθανότητα να υπάρχει κάτι . 

Ευχαομαι να είναι ένα κακό όνειρο όλα αυτά !!! 

Με ένα εύρημα και όντως υπήρχε πρόβλημα;;; Τι ατυχία !!!!Δεν ξέρω βρε κορίτσια είχα την εντύπωση ότι η εγκυμοσύνη είναι μια ευτυχισμενη περίοδος και αυτή τελικά είναι γεμάτη άγχη .Αυτές τις μέρες έχω σκεφτεί διάφορα . Κατέληξα ότι δε θα αντεχα να κάνω διακοπή, δε θα το άντεχα αυτό το δράμα, μου φαίνεται πιο σκληρό από το να μεγαλώσω ένα παιδί με ειδικές ανάγκες. 

Από την Παρασκευή ηρέμησα κάπως γιατί πήγα και σε άλλον γιατρό έκανα την ίδια εξέταση και δεν βρήκε τίποτα στο παιδί. Και μάλιστα αυτη την μέτρηση στην κοιλία την βρήκε 5 από εκεί που άλλος την έβρισκε 10,2 χιλ. Τι να πω!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Maria Z. είπε:

Με ένα εύρημα και όντως υπήρχε πρόβλημα;;; Τι ατυχία !!!!Δεν ξέρω βρε κορίτσια είχα την εντύπωση ότι η εγκυμοσύνη είναι μια ευτυχισμενη περίοδος και αυτή τελικά είναι γεμάτη άγχη .Αυτές τις μέρες έχω σκεφτεί διάφορα . Κατέληξα ότι δε θα αντεχα να κάνω διακοπή, δε θα το άντεχα αυτό το δράμα, μου φαίνεται πιο σκληρό από το να μεγαλώσω ένα παιδί με ειδικές ανάγκες. 

Από την Παρασκευή ηρέμησα κάπως γιατί πήγα και σε άλλον γιατρό έκανα την ίδια εξέταση και δεν βρήκε τίποτα στο παιδί. Και μάλιστα αυτη την μέτρηση στην κοιλία την βρήκε 5 από εκεί που άλλος την έβρισκε 10,2 χιλ. Τι να πω!!!

Ναι υπήρχε πρόβλημα ....

τοσο μεγάλη διαφορά πως γίνεται ;;;; Ήταν πιστοποιημένοι και δυο γιατροί ;; 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love said:

Ναι υπήρχε πρόβλημα ....

τοσο μεγάλη διαφορά πως γίνεται ;;;; Ήταν πιστοποιημένοι και δυο γιατροί ;; 

Ναι παιδιά και οι δύο από τους σχετικά γνωστούς στην Αθήνα!!! Μαλιστα ο δεύτερος έχει μαθητεύσει και έχει συνεργαστεί με τον ίδιο τον Νικολαΐδη. Με πιο σύγχρονο μηχάνημα!! Ήταν οριακές οι μετρήσεις που μου χε κάνει ο πρώτος. Υπάρχει περίπτωση άραγε μέσα σε μιάμιση εβδομάδα να άλλαξαν τα πράγματα;;;; Διότι το παιδί σχηματίζεται με ταχύτατους ρυθμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria Z. είπε:

Ναι παιδιά και οι δύο από τους σχετικά γνωστούς στην Αθήνα!!! Μαλιστα ο δεύτερος έχει μαθητεύσει και έχει συνεργαστεί με τον ίδιο τον Νικολαΐδη. Με πιο σύγχρονο μηχάνημα!! Ήταν οριακές οι μετρήσεις που μου χε κάνει ο πρώτος. Υπάρχει περίπτωση άραγε μέσα σε μιάμιση εβδομάδα να άλλαξαν τα πράγματα;;;; Διότι το παιδί σχηματίζεται με ταχύτατους ρυθμούς. 

Ευχαομαο να είναι όλα τέλεια λοιπόν !!!! Δεν ξέρω για αυτό που ρωτάς να σου πω . 

  • Μου αρέσει 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love said:

Ευχαομαο να είναι όλα τέλεια λοιπόν !!!! Δεν ξέρω για αυτό που ρωτάς να σου πω . 

Μακάρι χαρά μου και σε ευχαριστώ πολύ!!!! Μακάρι !!!Ευτυχία σου εύχομαι από εδώ και πέρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...