Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Πάντως αν πάρεις τεστ,μην κανεις τη βλακεία που έκανα εγώ.Να ξεκινήσεις τουλάχιστον 7μερες από την εμβρυομεταφορά,γιατί πιο πριν θα βγει αρνητικό,ενώ μπορεί να είσαι έγκυος 

      Ναι αυτό σκεφτόμουν βασικά …. Μήπως κάνω Δευτέρα …

Εμφάνιση ενός ή παραπάνω δεικτών στην Β επιπέδου


Recommended Posts

13 hours ago, Mareva said:

Καλησπέρα κ απο εμενα. Αν σου μεγαλωνουν πιθανότητες για συνδρομα κλπ γιατι δεν κανεις μια nipt να αποφυγεις κ αμνιο κ ενα καρο αηδιες; 

Ναι το έχω σκεφτεί και αυτό σε συνδυασμό με την δεύτερη καλή Β επιπέδου. Να μου φύγουν οι υπόνοιες. Για την ώρα ψάχνω να βρω άλλον γιατρό να με αναλάβει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Maria Z. είπε:

Ναι το έχω σκεφτεί και αυτό σε συνδυασμό με την δεύτερη καλή Β επιπέδου. Να μου φύγουν οι υπόνοιες. Για την ώρα ψάχνω να βρω άλλον γιατρό να με αναλάβει!

Μαρία μου η νιπτ έχει το ίδιο κόστος σχεδόν με την αμνιο και δεν θα σου φύγουν οι υπόνοιες γιατί ανιχνεύει πιθανότητες για πολύ λίγα πράγματα.. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το κάνεις, είναι προληπτική εξέταση κυρίως.. Μετά από ευρήματα συστήνουν αμνιο γιατί θέλουν διάγνωση και ανάλυση όλου του καρυότυπου.. Επίσης θέλουν γρήγορα αποτελέσματα γιατί η νιπτ καθυστερεί και αρκετά 2 3 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος.. 

Δεν ξέρω αλήθεια τι θα έκανα μετά τη 2η β επιπέδου αν σκεφτείς ότι θα μπορούσες να είχες πάει απλά κατευθείαν στον δεύτερο και τίποτα να μην είχε συμβεί.. Σε μια εβδομάδα μπορεί να αλλάξουν τα δεδομένα ναι αλλά η Β επιπέδου εφόσον γίνει μέχρι την 24η εβδομάδα είναι έγκυρη όπως και να χει οπότε θα ήμουν και εγώ πολύ μπερδεμένη.

Και στη δική μου περίπτωση δύο εβδομάδες μετά τη β' είχε επανέλθει το εύρημα σε σχεδόν φυσιολογικά επίπεδα αλλά ο εμβρυολόγος επέμενε ότι αφού υπήρξε και το είδαμε να μην το αφήσουμε και δυστυχώς είχε δίκιο.. Δεν σημαίνει βέβαια τίποτα αυτό αλλά θα πας υποτίθεται και για επανεξέταση στον 1ο εμβρυολόγο να δεις τι θα μετρήσει και τι θα σου πει τώρα; Ή σου είπε ότι συστήνει αμνιο και τέλος;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο said:

Μαρία μου η νιπτ έχει το ίδιο κόστος σχεδόν με την αμνιο και δεν θα σου φύγουν οι υπόνοιες γιατί ανιχνεύει πιθανότητες για πολύ λίγα πράγματα.. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το κάνεις, είναι προληπτική εξέταση κυρίως.. Μετά από ευρήματα συστήνουν αμνιο γιατί θέλουν διάγνωση και ανάλυση όλου του καρυότυπου.. Επίσης θέλουν γρήγορα αποτελέσματα γιατί η νιπτ καθυστερεί και αρκετά 2 3 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος.. 

Δεν ξέρω αλήθεια τι θα έκανα μετά τη 2η β επιπέδου αν σκεφτείς ότι θα μπορούσες να είχες πάει απλά κατευθείαν στον δεύτερο και τίποτα να μην είχε συμβεί.. Σε μια εβδομάδα μπορεί να αλλάξουν τα δεδομένα ναι αλλά η Β επιπέδου εφόσον γίνει μέχρι την 24η εβδομάδα είναι έγκυρη όπως και να χει οπότε θα ήμουν και εγώ πολύ μπερδεμένη.

Και στη δική μου περίπτωση δύο εβδομάδες μετά τη β' είχε επανέλθει το εύρημα σε σχεδόν φυσιολογικά επίπεδα αλλά ο εμβρυολόγος επέμενε ότι αφού υπήρξε και το είδαμε να μην το αφήσουμε και δυστυχώς είχε δίκιο.. Δεν σημαίνει βέβαια τίποτα αυτό αλλά θα πας υποτίθεται και για επανεξέταση στον 1ο εμβρυολόγο να δεις τι θα μετρήσει και τι θα σου πει τώρα; Ή σου είπε ότι συστήνει αμνιο και τέλος;; 

όχι μου είπε να πάω να το ξαναδούμε πέρα όμως από το "παράθυρο" που μπορεί να γίνει η Β επιπέδου οπότε μου εξήγησε ότι και να αλλάξουν  τα αποτελέσματα δεν αλλάζουν οι πιθανότητες. Όμως εγω ξαναέκανα την εξέταση εντός του "παραθύρου" που προβλέπεται να γίνει η Β επιπέδου. Την έκανα  μόλις έκλεινα την 22η ακρίβως εβδομαδά. Θα μπορούσα να πρωτοπήγαινα είτε αυτή την Παρασκευή που έρχεται, είτε και την επόμενη. που θα έκλεινα την 24η. Ουφφφφ εγώ λέω να το αφήσω πίσω μου και να μην ξαναασχοληθώ. Έμαθα άλλη μια ιστορία αποβολής σε υγειές έμβρυο λόγω άμνιο.  Ε τι να πω και να χει πέσει ο δεύτερος γιατρός τόσο εξω;;;; Του ξέφυγε το ένα πρόβλημα ....του ξέφυγε και το άλλο;;;

Μακάρι να ταν διαφορετική η εξέλιξή με το δικό σου παιδάκι....πραγματικά ο θεός γιατί άφησε να συμβεί κάτι τέτοιο;;;  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria Z. είπε:

όχι μου είπε να πάω να το ξαναδούμε πέρα όμως από το "παράθυρο" που μπορεί να γίνει η Β επιπέδου οπότε μου εξήγησε ότι και να αλλάξουν  τα αποτελέσματα δεν αλλάζουν οι πιθανότητες. Όμως εγω ξαναέκανα την εξέταση εντός του "παραθύρου" που προβλέπεται να γίνει η Β επιπέδου. Την έκανα  μόλις έκλεινα την 22η ακρίβως εβδομαδά. Θα μπορούσα να πρωτοπήγαινα είτε αυτή την Παρασκευή που έρχεται, είτε και την επόμενη. που θα έκλεινα την 24η. Ουφφφφ εγώ λέω να το αφήσω πίσω μου και να μην ξαναασχοληθώ. Έμαθα άλλη μια ιστορία αποβολής σε υγειές έμβρυο λόγω άμνιο.  Ε τι να πω και να χει πέσει ο δεύτερος γιατρός τόσο εξω;;;; Του ξέφυγε το ένα πρόβλημα ....του ξέφυγε και το άλλο;;;

Μακάρι να ταν διαφορετική η εξέλιξή με το δικό σου παιδάκι....πραγματικά ο θεός γιατί άφησε να συμβεί κάτι τέτοιο;;;  

Ναι για την αμνιο καταλαβαίνω το φόβο σου και εφόσον τα έχεις ζυγίσει και νιώθεις ότι δεν αξίζει το ρίσκο να μην την κάνεις.. Πιο πολύ για τη νιπτ ήθελα να σου πω ότι απο τη μια αν βγει καλή θα σε καθησυχάσει αλλά σε ένα  ποσοστό, και από την άλλη αν βγουν αυξημένες πιθανότητες πάλι αμνιο θα σου πουν να κάνεις για επιβεβαίωση..

Τίποτα κακό δεν θα συμβεί το πιστεύω, απλά σου το λέω γιατί μετά από β επιπέδου δεν χάνουν χρόνο με νιπτ κλπ είναι και πολύ χρονοβόρο και ψυχοφθορο δεν είσαι πια και 12 εβδομάδων.. Παρόλα αυτά να κάνεις ότι αισθάνεσαι ότι θα σε ηρεμήσει ότι και αν σου λέμε εμείς!

Δυστυχώς κορίτσι μου συμβαίνουν αυτά, πολύ πιο συχνά από ότι νόμιζα και εγώ τότε όταν το περνούσα.. Η εξέλιξη δυστυχώς ήταν προκαθορισμενη από την ημέρα της σύλληψης, εμείς απλά αργήσαμε να το μάθουμε.. ευτυχώς όμως έγινε και αν το ρίξουμε στο Θεό ας πούμε ότι προστάτεψε εμάς και το Αγγελούδι μας έστω και αργά. Τα γιατί και τα πως δεν έχουν κανένα νόημα, αυτή είναι η ζωη απρόβλεπτη και σκληρή πολλές φορές.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2021 at 12:33 ΠΜ, Maria Z. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

όλα κυλούσαν τέλεια με την εγκυμοσύνη μου και από την Τετάρτη που έκανα την Β επιπέδου έχει μετατραπεί σε εφιάλτη. Ο υπερηχογραφιστής εντόπισε στην αριστερή κοιλία του εγκεφάλου του μπέμπη κοιλιομεγαλία 10,2 mm με όριο το 10 και ήπια υδρονέφρωση 5,3 mmμε όριο το 5, όπως με ενημέρωσε. Μου έριξε τις πιθανότητες για σύνδρομο ή άλλες ανωμαλίες στο 1/230 από εκεί που ήμουν στο 1/6068 στην αυχενική. Πάμε να τρελαθούμε οικογενειακώς!!! Προτείνουν αμνιοπαρακέντηση, στενή παρακολούθηση, επισκέψεις σε παιδονευρολόγο και μαγνητική τομογραφία την 32 εβδομάδα. Δεν θέλω να κάνω τίποτα πέρα από παρακολούθηση. Την αμνιοπαρακέντηση την φοβάμαι, επίσης σε καμία περίπτωση δε θα περνούσα σε διακοπή κύησης στον 6ο μήνα σχεδόν που βρίσκομαι, γι' αυτό βρίσκω να μην έχει κανένα νόημα η εξέταση.

Έχω κλείσει ραντεβού να επαναλάβω την Β επιπέδου σε άλλο υπερηχογραφιστή, με την ελπίδα να έχει γίνει κάποιο λάθος μιας και που οι τιμές είναι τόσο οριακές.

Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία με τους ίδιους δείκτες ή και διαφορετικούς με αίσιο τέλος;;;;;;;;  

Αντιμετώπιζα διαφορετικό πρόβλημα στην 2 η εγκυμοσύνη.37.5 ήμουν με τέλεια αυχενική κ αίματος..25 αρασ μου Χαν πει τότε..στην β επιπέδου ομωσ εμβυολογοσ βρήκε golfball στην καρδιά ( προτεινε λόγω της καλής α επιπέδου το nipt test)..   ενώ ήμουν στο ιατρείο της μου κόπηκαν τα πόδια κ τηλ αμεσωσ στο γυναικολογο μου..μου είπε πως τα περισσότερα έμβρυα εμφανίζουν κ όσο περνάνε οι εβδομάδες φεύγει..πως με τόσο τέλεια  αυχενική που είχα κατα 99% δεν είναι τίποτα.   Όταν εγώ επέμεινα με καποιεσ ερωτήσεις μου κάνε κ αυτοσ την εξής: αν είχε κάτι σ αυτήν την βδομάδα που είσαι θα το ρίχνες??η απάντηση μου ήταν όχι κ έτσι δεν το ξανά συζητήσαμε..

Η διαφορά μασ ειναθ πως εγώ είχα έναν γιατρό που εμπιστευομουν απόλυτα.ηταν εμπειροσ μεγάλος σε ηλικία καθηγητής πανεπιστημίου κ παλιός διευθυντής σε νοσοκομείο δημόσιο.ηξερα πως μπορώ να βασιστώ πάνω του..αλλά μέσα μου μέχρι να γεννηθεί το μωρό από καμμία φορά με έπιανε η ανασφάλεια.μετα θυμόμουν τα λόγια του κ ηρεμούσα..η σιγουριά του με έκανε διώχνω το άγχος μου..

Σου εύχομαι πραγματικά να μην είναι τίποτα..αλλά μέχρι να γεννηθεί ξέρω πως θα υπάρχει αυτό το άγχος μέσα σου..εμενα μέχρι που έγινε ενός είχα ένα άγχος.μηοωσ έχει κάποιο θέμα..πάντα την παρατηρούσα περισσότερο από την πρωτότοκη.πλεον είναι 15 μηνών κ δεν έχω καμμία υποψία πια..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tzeni82 said:

Αντιμετώπιζα διαφορετικό πρόβλημα στην 2 η εγκυμοσύνη.37.5 ήμουν με τέλεια αυχενική κ αίματος..25 αρασ μου Χαν πει τότε..στην β επιπέδου ομωσ εμβυολογοσ βρήκε golfball στην καρδιά ( προτεινε λόγω της καλής α επιπέδου το nipt test)..   ενώ ήμουν στο ιατρείο της μου κόπηκαν τα πόδια κ τηλ αμεσωσ στο γυναικολογο μου..μου είπε πως τα περισσότερα έμβρυα εμφανίζουν κ όσο περνάνε οι εβδομάδες φεύγει..πως με τόσο τέλεια  αυχενική που είχα κατα 99% δεν είναι τίποτα.   Όταν εγώ επέμεινα με καποιεσ ερωτήσεις μου κάνε κ αυτοσ την εξής: αν είχε κάτι σ αυτήν την βδομάδα που είσαι θα το ρίχνες??η απάντηση μου ήταν όχι κ έτσι δεν το ξανά συζητήσαμε..

Η διαφορά μασ ειναθ πως εγώ είχα έναν γιατρό που εμπιστευομουν απόλυτα.ηταν εμπειροσ μεγάλος σε ηλικία καθηγητής πανεπιστημίου κ παλιός διευθυντής σε νοσοκομείο δημόσιο.ηξερα πως μπορώ να βασιστώ πάνω του..αλλά μέσα μου μέχρι να γεννηθεί το μωρό από καμμία φορά με έπιανε η ανασφάλεια.μετα θυμόμουν τα λόγια του κ ηρεμούσα..η σιγουριά του με έκανε διώχνω το άγχος μου..

Σου εύχομαι πραγματικά να μην είναι τίποτα..αλλά μέχρι να γεννηθεί ξέρω πως θα υπάρχει αυτό το άγχος μέσα σου..εμενα μέχρι που έγινε ενός είχα ένα άγχος.μηοωσ έχει κάποιο θέμα..πάντα την παρατηρούσα περισσότερο από την πρωτότοκη.πλεον είναι 15 μηνών κ δεν έχω καμμία υποψία πια..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Καλησπέρα αγαπημένη μου

Επανέλαβα την Β επιπέδου σε άλλον γιατρό πιστοποιημένο, χωρίς να του πω κάτι και δεν βρήκε τίποτα στο έμβρυο. Ούτε το ένα ούτε το άλλο προβλημα. Ησύχασα λίγο αλλά στριφογυρνάει συνέχεια στο μυαλό μου αυτή η απόκλιση τιμών. Πήγα στον γυναικολόγο να τον δω και από κοντά και αφού του αποκάλυψα και τα αποτελέσματα της δεύτερης εξέτασης,  μου τόνισε πάλι πόσο καλός εμβρυολόγος έιναι αυτός που με έστειλε ( ο πρώτος)και πως τα βρίσκει όλα και όλοι πίνουν νερό στο όνομά του. Έφυγα αγχωμένη πάλι από εκεί. Τώρα επέμενε για την Νιπτ αφού μας είδε τελείως αρνητικούς για την αμνιο. 

Ο άντρας μου είναι τόσο σίγουρος ότι δεν συμβαίνει τίποτα κακό με το μωρο και είναι τόσο ήρεμος που τον θαυμάζω. Που πήγα και έπεσα και έχω μπλέξει τώρα. Αν είχα κάνει στον δεύτερο κατευθείαν την Β επιπέδου που είναι από τους πιο καλούς και αυτός με σύγχρονα μηχανήματα τίποτα από όλα αυτά δε θα είχε συμβει. 

Είδες τι σου έκαναν;;;   Να αμφιβάλλεις, να φοβάσαι ... Κοιτάω την κοιλιά μου και αναρωτιέμαι πως να είναι...και αν;;; kinder έκπληξη! Είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό και τις περισσότερες φορές δεν συμβαίνει τίποτα....

Να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria Z. είπε:

 

Καταλαβαίνω τον φόβο σου.κ είναι λογικός..αν δεν θες να κάνεις το νιπτ τεστ μάθε το τι σημαίνει αυτό το 1/238. Κ αν τελικά είστε σ αυτό το 1% αν μπορείς να αντέξεις την " αναπηρία". Προσωπικά αντέχω στα πολύ δύσκολα..έχουμε περάσει θέματα υγείας πολύ δύσκολα στο σπίτι που αφορούσαν τον πατέρα μουκ στάθηκα βράχος..τώρα που έγινα μαμά κατάλαβα πως άλλο το παιδί άλλο ο γονιός.δςν θα άντεχα να βλέπω το παιδί μου να υποφέρει.θα έκανα τα πάντα για να το βοηθήσω..δεν θα Μ ένοιαζε για μένα..αλλά το να τυρρανιεται ούτε να τι σκέφτομαι σαν ιδέα δεν θέλω. 

Το ότι ο 2 ός εμβρυολογοσ τα βρήκε όλα καλά αυτό μόνο θετικό μπορεί να είναι..ίσως άλλαξαν οι μετρήσεις στις μέρες που πήγες..δεν ξέρω..ίσως ο άλλος να έκανε λαθοσ..απλά τώρα έτσι όπως έγιναν τα πράγματα κάνε ότι νομίζεις σωστότερο για να έχετε την συνείδηση σας καθαρή..να μην έχετε τύψεις οωσ δεν το κάνατε...

Πραγματικά θέλω να πιστέψω πως ο 2οσ γιατρός έχει δίκιο..αλλά εδώ όλες μιλάμε.εκ του ασφαλούς..εσύ κ ο άντρας σου αποφασίζεται..

Εύχομαι όλα να πάνε καλά....κ γρήγορα να γίνει μια κακη ανάμνηση όλο αυτό..που θα τι διηγεισαι όπως κ εγώ...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 said:

Καταλαβαίνω τον φόβο σου.κ είναι λογικός..αν δεν θες να κάνεις το νιπτ τεστ μάθε το τι σημαίνει αυτό το 1/238. Κ αν τελικά είστε σ αυτό το 1% αν μπορείς να αντέξεις την " αναπηρία". Προσωπικά αντέχω στα πολύ δύσκολα..έχουμε περάσει θέματα υγείας πολύ δύσκολα στο σπίτι που αφορούσαν τον πατέρα μουκ στάθηκα βράχος..τώρα που έγινα μαμά κατάλαβα πως άλλο το παιδί άλλο ο γονιός.δςν θα άντεχα να βλέπω το παιδί μου να υποφέρει.θα έκανα τα πάντα για να το βοηθήσω..δεν θα Μ ένοιαζε για μένα..αλλά το να τυρρανιεται ούτε να τι σκέφτομαι σαν ιδέα δεν θέλω. 

Το ότι ο 2 ός εμβρυολογοσ τα βρήκε όλα καλά αυτό μόνο θετικό μπορεί να είναι..ίσως άλλαξαν οι μετρήσεις στις μέρες που πήγες..δεν ξέρω..ίσως ο άλλος να έκανε λαθοσ..απλά τώρα έτσι όπως έγιναν τα πράγματα κάνε ότι νομίζεις σωστότερο για να έχετε την συνείδηση σας καθαρή..να μην έχετε τύψεις οωσ δεν το κάνατε...

Πραγματικά θέλω να πιστέψω πως ο 2οσ γιατρός έχει δίκιο..αλλά εδώ όλες μιλάμε.εκ του ασφαλούς..εσύ κ ο άντρας σου αποφασίζεται..

Εύχομαι όλα να πάνε καλά....κ γρήγορα να γίνει μια κακη ανάμνηση όλο αυτό..που θα τι διηγεισαι όπως κ εγώ...

 

Ναι μακάρι να πάνε όλα καλά... Με βάση τον 2ο γυρνάω πάλι στις πιθανότητες της αυχανικής μου 1:6068...Τι τέλειο νούμερο;;;Αλλά και σε αυτό μπορεί κανείς να πει: και αν είμαι εγώ αυτός ο ένας;;;;Να τρελαίνεσαι δηλαδή!! Ο πρώτος μέτραγε με το χέρι ...τράβαγε με το χερι δηλαδή τις γραμμές από εδώ μέχρι εκεί και έβγαζε το μηχάνημα μετά την μέτρηση, ενώ ο δεύτερος ήταν αυτοματοποιημένος ....φωτογραφία και μέτρηση, φωτογραφία και μέτρηση ....φαντάζομαι μεγαλύτερη ακρίβεια. 

αααα επίσης κάτι που δεν ανέφερα να ξέρει και ο κόσμος, βρήκα διαφορές και σε άλλες μετρήσεις που ούτως η άλλως είχαν βγει καλές. Ας πουμε ο πρώτος το ρινικό οστό το μέτρησε 7,1, έρχεται όμως ο δεύτερος και το βγάζει 5,3 . Τι φάση;;;;; Να μίκρυνε αποκλείεται. Πάντως και οι δύο μετρήσεις καλές είναι. 

Μπράβο για την δύναμη που έχεις αποκτήσει, τους θαυμάζω αυτούς τους ανθρώπους. Εγώ πάλι είμαι πολύ δειλή να το πω; Κάθομαι σε μια μεριά και κλαίω. Τρέμω με το παραμικρό αν τύχει κάτι σε αγαπημένα πρόσωπα!!!Δεν ξέρω πως να το αλλάξω!!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Maria Z. είπε:

Ναι μακάρι να πάνε όλα καλά... Με βάση τον 2ο γυρνάω πάλι στις πιθανότητες της αυχανικής μου 1:6068...Τι τέλειο νούμερο;;;Αλλά και σε αυτό μπορεί κανείς να πει: και αν είμαι εγώ αυτός ο ένας;;;;Να τρελαίνεσαι δηλαδή!! Ο πρώτος μέτραγε με το χέρι ...τράβαγε με το χερι δηλαδή τις γραμμές από εδώ μέχρι εκεί και έβγαζε το μηχάνημα μετά την μέτρηση, ενώ ο δεύτερος ήταν αυτοματοποιημένος ....φωτογραφία και μέτρηση, φωτογραφία και μέτρηση ....φαντάζομαι μεγαλύτερη ακρίβεια. 

αααα επίσης κάτι που δεν ανέφερα να ξέρει και ο κόσμος, βρήκα διαφορές και σε άλλες μετρήσεις που ούτως η άλλως είχαν βγει καλές. Ας πουμε ο πρώτος το ρινικό οστό το μέτρησε 7,1, έρχεται όμως ο δεύτερος και το βγάζει 5,3 . Τι φάση;;;;; Να μίκρυνε αποκλείεται. Πάντως και οι δύο μετρήσεις καλές είναι. 

Μπράβο για την δύναμη που έχεις αποκτήσει, τους θαυμάζω αυτούς τους ανθρώπους. Εγώ πάλι είμαι πολύ δειλή να το πω; Κάθομαι σε μια μεριά και κλαίω. Τρέμω με το παραμικρό αν τύχει κάτι σε αγαπημένα πρόσωπα!!!Δεν ξέρω πως να το αλλάξω!!!

Παρόλαυτα χωρίς να θέλω να θιξω τον γυναικολόγο σου επειδή και εγώ την πρώτη φορά έπεσα σε εναν επιτειδιο θα τον έλεγα που μας χτύπησε στην άγνοια και την εμπιστοσύνη που του δείξαμε παραθέτω απλός το παράδειγμα και την εμπειρία μου....λοιπόν τότε το 2018 εγώ ασφάλεια δεν είχα και έτσι για να βγουν πιο οικονομικά μας έστειλε σε 'δικη του' μικροβιολόγο(με ίδιο επιθετο με τον γιατρό μου) έλεγαν ότι δεν έχουν συγγενεια....για όλες τις εξετάσεις μου γενικά να τις κάνω εκεί θα μας κάνει καλές τιμες ειπε...λοιπόν έκανα αυχενική βγήκαν όλα οκ για σύνδρομα κλπ μια χαρά τιμές με στέλνει μετά από 4 εβδομάδες(17εβδ)να κάνω και το άλφα τεστ που πλέον δεν γίνεται έχει καταργηθεί από τους περισσότερους μου βγάζει η μικροβιολόγος πιθανότητα για σύνδρομο ντάουν 1/200 εγώ να τρελαθώ να κλαιω να μου λέει ο γυναικολόγος πρέπει να γίνει αμνιο θα σε στείλω σε "έναν δικό μου" είναι καλός εκεί μου χτύπησαν καμπανακιααα λέω ώπα τον ενημερώνω ότι θα ξανακάνω το τεστ πριν κάνω κάποια κινηση ΑΛΛΑ σε άλλο μικροβιολογικό δικό μου και θα τα πληρώσω πάω εκεί και μου βγάζει πιθανότητα για σύνδρομο ντάουν 1/4000 τα πάω στον γιατρό μου και μου λέει εντάξει τώρα πιο να πιστέψουμε? λέει επί λέξη: θα πας σε έναν δικό μου για β επιπέδου ότι είναι να το προλάβουμε είναι κορυφαίος κλπ κλπ λέω ευχαριστώ θα πάω σε έναν δικό μου γνωστό δεν πήγα ξανά σε αυτό το μικροβιολογικό τον γιατρό τον κράτησα μέχρι τον 7ο μήνα γιατί δεν με πίστεψε για ένα άλλο θέμα που παραπονιομουν και κόντεψα να γεννήσω στον 8ο....

Η μικρούλα μας στην β επιπέδου έδειξε golf ball στην καρδουλα της αλλά λόγω άριστης αυχενικής δεν έκανα κάτι περαιτέρω και όντως αργότερα στον υπέρηχο είχε εξαφανιστεί τώρα είναι 2χρ και υγιέστατη δόξα τω Θεό....

Απλά πρόσεχε λίγο με τους γιατρούς δεν είναι λίγοι οι επιτήδειοι χασάπηδες....


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ said:

Παρόλαυτα χωρίς να θέλω να θιξω τον γυναικολόγο σου επειδή και εγώ την πρώτη φορά έπεσα σε εναν επιτειδιο θα τον έλεγα που μας χτύπησε στην άγνοια και την εμπιστοσύνη που του δείξαμε παραθέτω απλός το παράδειγμα και την εμπειρία μου....λοιπόν τότε το 2018 εγώ ασφάλεια δεν είχα και έτσι για να βγουν πιο οικονομικά μας έστειλε σε 'δικη του' μικροβιολόγο(με ίδιο επιθετο με τον γιατρό μου) έλεγαν ότι δεν έχουν συγγενεια....για όλες τις εξετάσεις μου γενικά να τις κάνω εκεί θα μας κάνει καλές τιμες ειπε...λοιπόν έκανα αυχενική βγήκαν όλα οκ για σύνδρομα κλπ μια χαρά τιμές με στέλνει μετά από 4 εβδομάδες(17εβδ)να κάνω και το άλφα τεστ που πλέον δεν γίνεται λόγω του ότι δείχνει συχνά λανθασμένα αποτελέσματα μου βγάζει η μικροβιολόγος πιθανότητα για σύνδρομο ντάουν 1/200 εγώ να τρελαθώ να κλαιω να μου λέει ο γυναικολόγος πρέπει να γίνει αμνιο θα σε στείλω σε "έναν δικό μου" είναι καλός εκεί μου χτύπησαν καμπανακιααα λέω ώπα τον ενημερώνω ότι θα ξανακάνω το τεστ ΑΛΛΑ σε άλλο μικροβιολογικό δικό μου και θα τα πληρώσω πάω εκεί και μου βγάζει πιθανότητα για σύνδρομο ντάουν 1/4000 τα πάω στον γιατρό μου και μου λέει εντάξει τώρα πιο να πιστέψουμε? λέει επί λέξη: θα πας σε έναν δικό μου για β επιπέδου ότι είναι να το προλάβουμε είναι κορυφαίος κλπ κλπ λέω ευχαριστώ θα πάω σε έναν δικό μου γνωστό δεν πήγα ξανά σε αυτό το μικροβιολογικό τον γιατρό τον κράτησα μέχρι τον 7ο μήνα γιατί δεν με πίστεψε για ένα άλλο θέμα που παραπονιομουν και κόντεψα να γεννήσω στον 8ο....

Η μικρούλα μας στην β επιπέδου έδειξε golf ball στην καρδουλα της αλλά λόγω άριστης αυχενικής δεν έκανα κάτι περαιτέρω και όντως αργότερα στον υπέρηχο είχε εξαφανιστεί τώρα είναι 2χρ και υγιέστατη δόξα τω Θεό....

Απλά πρόσεχε λίγο με τους γιατρούς δεν είναι λίγοι οι επιτήδειοι χασάπηδες....

Πω Πω ρε παιδί μου, δεν ξέρω πια τι να πιστέψω. Δεν σου μαύρισε την περίοδο της εγκυμοσύνης σου;;; Θα μου πεις αν όντως τρέχει πρόβλημα τι θα κάνουν ; Θα φοβούνται να μας το πουν;;; Αλλά είναι τόσα πολλά πια τα ζευγάρια που ανησυχούνται κυρίως μετά την Β επιπέδου και στο τέλος αποδεικνύεται ότι τσαμπα ανησυχούνται. Και για την μάνα είναι πιο σκληρά τα πράγματα. Κάτι δεν γίνεται σωστά , κάτι πρέπει να διορθωθεί σε αυτό το κομμάτι της ιατρικής, δε γίνεται να φεύγουν όλοι τρελαμένοι από την Β επιπέδου  και τελικά όλα καλά !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Maria Z. είπε:

Πω Πω ρε παιδί μου, δεν ξέρω πια τι να πιστέψω. Δεν σου μαύρισε την περίοδο της εγκυμοσύνης σου;;; Θα μου πεις αν όντως τρέχει πρόβλημα τι θα κάνουν ; Θα φοβούνται να μας το πουν;;; Αλλά είναι τόσα πολλά πια τα ζευγάρια που ανησυχούνται κυρίως μετά την Β επιπέδου και στο τέλος αποδεικνύεται ότι τσαμπα ανησυχούνται. Και για την μάνα είναι πιο σκληρά τα πράγματα. Κάτι δεν γίνεται σωστά , κάτι πρέπει να διορθωθεί σε αυτό το κομμάτι της ιατρικής, δε γίνεται να φεύγουν όλοι τρελαμένοι από την Β επιπέδου  και τελικά όλα καλά !!!!!!!!!!!!

Είναι υποχρεωμένοι να λένε για το παραμικρό εύρημα για να είναι κατοχυρωμένοι..αν πχ συμβεί το οτιδήποτε να είναι καλυμμένοι..μην τους πούμε πως δεν ενημέρωσαν..για να μην φέρουν ευθύνη..οπότε το μπαλάκι πέφτει σε μασ στο τι θα κάνουμε κ αν θα κάνουμε έξτρα εξετάσεις..αυτοί απλά ενημερώνουν για τισ πιθανότητες.κ μασ βάζουν κ υπογράφουμε για να μην έχουν ουδεμία ευθύνη.

Ολη η εγκυμοσύνη θέλει γερά νεύρα..αυτό μου χε πει μια ξαδέρφη μου γιατρός..κ πως θα πρέπει να είμαι έτοιμη..σκαλοπάτι σκαλοπάτι το περνάμε..κ πραγματικά αυτό που παρουσιάζουν στην tv   πως η εγκυμοσύνη είναι μια ιδανική κατάσταση δεν το αισθάνθηκα ποτέ..ένα σωρό εξετάσεις..άγχος..εγώ έκανα κ πολλές χοριακεσ..κλωτσαει; Δεν κλωτσαει??  Εμετούς αναγουλεσ καούρες..κ ευχεσ για να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους.αιμοραγιεσ.. uutrogestan..   πόνοι στην κοιλιά..ξαπλεσ...κ ελπίδα να πάνε όλα καλά...γιατί άμα δεν το δεις..φοβάσαι μηοωσ κάτι δεν πάει καλά στο τέλος..

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπέρα κορίτσι μου. Λυπάμαι πάρα πολύ για τα αποτελέσματα της Β επιπέδου και καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάς.... Είδα το αρχικό σου μήνυμα οπότε δεν ξέρω αν έχεις κάνει κάτι από ότι σου πρότειναν ή αν πήρες 2η γνώμη από άλλον εμβρυολόγο. Εμείς είχαμε δείκτες στην α επιπέδου, οπότε και έκανα αμνιοπαρακέντηση. Δεν ξέρω τι απόφάσισες, πάντως στην δική μου περίπτωση η αμνιοπαρακέντηση σαν διαδικασία πήγε καλά. Δεν πόνεσα ιδιαίτερα και δεν είχε άσχημη εξέλιξη η διαδικασία. 

Η δική μου άποψη και όχι δεν είμαι ειδικός είναι να πάρεις οπωσδήποτε και 2η και 3η άποψη από άλλους εμβρυολόγους και να αποφασίσεις ανάλογα με τα ευρήματα. Ξέρω ότι είναι το πιο δύσκολο που θα έχεις βιωσει μέχρι τώρα, αλλά πρέπει να δεις τι θα πουν και οι υπόλοιποι και ίσως να κινηθείς και λίγο γρήγορα. Δεν είναι εύκολο το ξέρω και σου στέλνω πολλές αγκαλιές. Ελπίζω και εύχομαι να πάνε όλα καλά. Γενικά όπως ξέρεις όλοι με ποσοστά μιλάνε, κανείς δεν θα σου πει ναι 100% το μωρό θα είναι υγιές ή το αντίθετο. Πάρε γνώμες, κινήσου γρήγορα και σε συνεννόηση με τους ειδικούς θα δεις τι θα γίνει. Πάρε ανάσες, σκέψου θετικά, σου στελνω πολλές θετικές σκέψεις και ελπίζω όλα να πάνε καλα!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια...εμένα στην β επιπέδου εχθές μου είπαν ότι ο μικρός μου έχει ήπια κοιλιομεγαλια 9,4mm και μου είπαν για αμνιοπαρακέντηση αλλά φοβάμαι να την κάνω ..δεν μπορώ να το ξαναδώ σε λίγες μέρες μήπως έχει βελτιωθεί??είμαι 20+4 εβδομάδες και σκέφτομαι επειδή βλέπω κ άλλες κοπέλες με το ίδιο περιστατικό και έχει μειωθεί η έχει μείνει στάσιμο...έχω τρελαθεί από χθες ήταν σαν να μου καταστράφηκε ο κόσμος..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Μαρπατ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...εμένα στην β επιπέδου εχθές μου είπαν ότι ο μικρός μου έχει ήπια κοιλιομεγαλια 9,4mm και μου είπαν για αμνιοπαρακέντηση αλλά φοβάμαι να την κάνω ..δεν μπορώ να το ξαναδώ σε λίγες μέρες μήπως έχει βελτιωθεί??είμαι 20+4 εβδομάδες και σκέφτομαι επειδή βλέπω κ άλλες κοπέλες με το ίδιο περιστατικό και έχει μειωθεί η έχει μείνει στάσιμο...έχω τρελαθεί από χθες ήταν σαν να μου καταστράφηκε ο κόσμος..

Η αμνιοπαρακέντηση πλέον είναι κάτι ρουτίνας,με πολύ μικρά ποσοστά κατι να παει στραβά. Παρ'ολα αυτά ,αυτό είναι μια πολύ προσωπική απόφαση θεωρώ. Τα ζυγίζεις και πράττεις ανάλογα.

Δυστυχώς ,πρακτικά,δεν μπορώ να σε βοηθήσω . Στην μικρή μου,πάντως ,που στην β επιπέδου ανακαλύψαμε την μονονεφρια της ,που συνδέεται και με σύνδρομα,η υπόλοιπη κλινική της εικόνα ήταν μια χαρά, οπότε όταν εγώ ρώτησα για αμνιο,μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.(είχα κάνει στην αυχενική και στα δύο μου παιδιά nipt,δεν ξέρω αν έπαιξε κ αυτό ρόλο). Βέβαια,διαφορετικό εύρημα από το δικό σου. Ο εμβρυολογος στο σύστησε;ο γυναικολόγος σου τι γνώμη έχει;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...