Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Σωστα. Τα μωρα  το κάνουν στον 2ο ή 3ο μηνα της ζωης τους. Του κοκκυτη οποτε το κανει η μαμα για να προστατεύσει το μωρο αυτους τους δυο μηνες για τυχον ιωσεις πχ που μπορει να νοσησει το μωρο και να επιβαρυνθεί στο αναπνευστικό. Του κοκκυτη θα το προστατεύσει. Το θεμα ειναι πως ο γιατρος μου δεν θέλει το πενταπλο λογω πολιομυελίτιδας. Θα τον ξανα ρωτήσω παντως. Παλιοτερα κυκλοφορουσε το τριπλο ομως πλεον στην χωρα μας δεν υπάρχει.

Ειναι θεμα οργανισμού πάντως. Στη 2η και στην 3η σηκωθηκα την ιδια μερα κανονικότητα χωρις βοηθεια για τιποτα. Και πολυ πολυ περπάτημα στους διαδρομους του μαιευτηρίου και θηλασμος κανονικα.

Μου κανει εντυπωση βρε κοριτσια που δεν υπάρχουν ομαδες του 2022. Μονο ενα θεμα υπαρχει με μαμαδες '22 αλλα μηνα μηνα οχι.

Τι κανετε κοριτσια; Ζηλευω που ολες κοντευετε. Ετσι μου ερχεται να παω στις μαμαδες Νοεμβρίου χααχα. 32η ακομα ειμαι εγω. Μετα την 35η θα αρχίσω να χαίρομαι ότι κοντευω.

Καλημέρα!Τι εννοείς το πενταπλο?Εγώ μια που μου το έγραψε και μια που το έδωσα στον φαρμακοποιό αμέσως από ότι διάβασε ο άντρας μου έλεγε ότι είναι για αρκετά μέσα πνευμόνιοκκοκο,Δειυφθεριτιδα, κοκκυτι, και άλλα πολλά ακόμα...το πενταπλο μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο μωρό? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια τα μωράκια σας τα ακούτε με την ίδια συχνότητα κάθε μέρα?Δεν ξέρω γιατί αλλά εδώ κ 2,3 μέρες με έχει πιάσει ένα ανχος ότι δεν το ακούω όπως πριν ,υπάρχουν μέρες που με κλωτσαει παααρα πολύ κ άλλες μέρες που ναι μεν νιώθω ότι κουνιέται κυρίως χαμηλά στον κόλπο και κλωτσιές ελάχιστες και να μαζεύετε δεξιά.

Καλημέρα κορίτσι μου! Άσε κ γω το ίδιο παθαίνω. Έχει δυο μέρες τώρα που είναι πιο τεμπέλης ενώ μέχρι δυο μέρες πριν με είχε ταράξει στις κλωτσιες ασταμάτητα όλη μέρα κ όλη νύχτα. Αλλάξει κ πλευρά ενώ ήταν η πλάτη του από δεξιά κ τα ποδαράκια του αριστερά τώρα πήγε με την πλάτη αριστερα κ τα ποδαράκια δεξια Γτ κλωτσάει δεξια . Κ το είδαμε κ χθες που πηγα στο γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Sweetheart12 είπε:

Κορίτσι μου το Triaxis που μου έγραψε εμένα ο γιατρος είναι μάλλον τριπλό Γτ δν περιέχει της πολιομυελίτιδας το διαβασα χτες . Όποτε μπορεί να σου γράψει αυτό ο γιατρος σου. 

 

Μπραβο!! Τελεια θα τον ρωτήσω. Κυκλοφορει κιολας αυτο.

Μεχρι ποια βδομάδα κυησης γίνεται; Δεν θυμάμαι και νομιζω ειμαι καπως οριακα.

Εχω κανει και του κοβιντ και δεν ξερω αν μπορω να το κανω κι αυτο βεβαια θα τον ρωτήσω.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια εγώ για πρώτη φορά έχω αγχωθει πάρα πολύ έχω φτάσει στην 35η εβδομάδα και έχω αρχίσει να μην θέλω να γεννήσω στο νοσοκομείο για παααρα πολλούς λόγους έχω αρκετές απαιτήσεις που ξέρω πως εκεί πρέπει να "μαλώσω" να "φωνάξω" για να τις διεκδικήσω απαιτήσεις που είναι αυτονόητες και λογικές και με έχουνε πιάσει τα νεύρα μου και μια απελπισία γιατί να περάσω έτσι μια τόσο όμορφη στιγμή!!!! Πφφφ ....

Ψάχνω τον φυσικό τοκετό νομίζω με εκφράζει καλύτερα βέβαια δεν ξέρω αν θα βρω μαία τελευταία στιγμή να με αναλάβει μόνη της οι περισσότερες έρχονται με ομάδα και τα λεφτά είναι αρκετά δυστυχώς και εγώ το αποφάσισα τελευταία στιγμή και δεν προλαβαίνω να μαζέψω τόσα με την καμία .... Σας ζάλισα πάλι -_-

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Μπραβο!! Τελεια θα τον ρωτήσω. Κυκλοφορει κιολας αυτο.

Μεχρι ποια βδομάδα κυησης γίνεται; Δεν θυμάμαι και νομιζω ειμαι καπως οριακα.

Εχω κανει και του κοβιντ και δεν ξερω αν μπορω να το κανω κι αυτο βεβαια θα τον ρωτήσω.

Θέλει 14 μέρες τουλάχιστον να απέχουν μεταξύ τους τα εμβόλια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/9/2021 at 4:18 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Σωστα. Τα μωρα  το κάνουν στον 2ο ή 3ο μηνα της ζωης τους. Του κοκκυτη οποτε το κανει η μαμα για να προστατεύσει το μωρο αυτους τους δυο μηνες για τυχον ιωσεις πχ που μπορει να νοσησει το μωρο και να επιβαρυνθεί στο αναπνευστικό. Του κοκκυτη θα το προστατεύσει. Το θεμα ειναι πως ο γιατρος μου δεν θέλει το πενταπλο λογω πολιομυελίτιδας. Θα τον ξανα ρωτήσω παντως. Παλιοτερα κυκλοφορουσε το τριπλο ομως πλεον στην χωρα μας δεν υπάρχει.

Ειναι θεμα οργανισμού πάντως. Στη 2η και στην 3η σηκωθηκα την ιδια μερα κανονικότητα χωρις βοηθεια για τιποτα. Και πολυ πολυ περπάτημα στους διαδρομους του μαιευτηρίου και θηλασμος κανονικα.

Μου κανει εντυπωση βρε κοριτσια που δεν υπάρχουν ομαδες του 2022. Μονο ενα θεμα υπαρχει με μαμαδες '22 αλλα μηνα μηνα οχι.

Τι κανετε κοριτσια; Ζηλευω που ολες κοντευετε. Ετσι μου ερχεται να παω στις μαμαδες Νοεμβρίου χααχα. 32η ακομα ειμαι εγω. Μετα την 35η θα αρχίσω να χαίρομαι ότι κοντευω.

Τελικά το πενταπλο κάναμε ρώτησα τον φαρμακοποιό σήμερα...ελπιζω να μην υπάρχει κάποιο θέμα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Μπραβο!! Τελεια θα τον ρωτήσω. Κυκλοφορει κιολας αυτο.

Μεχρι ποια βδομάδα κυησης γίνεται; Δεν θυμάμαι και νομιζω ειμαι καπως οριακα.

Εχω κανει και του κοβιντ και δεν ξερω αν μπορω να το κανω κι αυτο βεβαια θα τον ρωτήσω.

Εμένα μου είπε να το κάνω ιδανικά απο 30η ως την 32η βδομάδα ,τώρα ίσως να γίνεται κ πιο μετά. Διαβασα ότι γίνεται στον 8ο μήνα όποτε πιστεύω μεχρι κ 35η βδομάδα γίνεται. Αν περάσουν 15 μέρες που έκανες του κοβιντ μπορείς να το κάνεις. Απλά έχεις κ τη δεύτερη δόση να κάνεις; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε;!! 

Λέτε για το εμβόλιο του κοκκυτη και ανησυχώ... εμένα δε μου έχει πει κάτι σχετικά με αυτό.. στο επόμενο ραντεβού θα τον ρωτήσω γτ δε μου είπε! 

Παρόλα αυτά σήμερα έκλεισα τον 8ο μήνα!!! Αύριο η πρώτη μέρα του 9ου μήνα!! Η μικρή μας, τη Τρίτη που την είδαμε, έχει πάρει την άριστη θέση για τοκετό!! Είναι 2.900 στα κιλά! Αναρωτιέμαι αν θα πάρω όλο τον μήνα κ αν ναι, πόσο θα γίνει αν από τώρα είναι 2.900!!! Αγωνιώ ευχάριστα! Όλα είναι έτοιμα εκτός η βαλίτσα για το μαιευτήριο!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εγω πηγα χτες στο γιατρο γιατι νομιζα οτι ειχα συσπασεις κ εκανα nst κ τελικα καμια συσπαση!

Ρωτησα κ για το εμβολιο του κοκκυτη κ.μου ειπε να το κανω αφου εχει περασει ενας μηνας απο το εμβολιο covid. Οποτε θα παω αυτες τις.μερες!

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Deppybach said:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε;!! 

Λέτε για το εμβόλιο του κοκκυτη και ανησυχώ... εμένα δε μου έχει πει κάτι σχετικά με αυτό.. στο επόμενο ραντεβού θα τον ρωτήσω γτ δε μου είπε! 

Παρόλα αυτά σήμερα έκλεισα τον 8ο μήνα!!! Αύριο η πρώτη μέρα του 9ου μήνα!! Η μικρή μας, τη Τρίτη που την είδαμε, έχει πάρει την άριστη θέση για τοκετό!! Είναι 2.900 στα κιλά! Αναρωτιέμαι αν θα πάρω όλο τον μήνα κ αν ναι, πόσο θα γίνει αν από τώρα είναι 2.900!!! Αγωνιώ ευχάριστα! Όλα είναι έτοιμα εκτός η βαλίτσα για το μαιευτήριο!!!

Ωωω 2.900!! Μπηκες πλεον για τα καλα στη τελικη ευθεια!! Τωρα που λες για 2.900 σκεφτομαι κι εγω το ιδιο. Εμενα αυτη τη βδομαδα (34η) ειναι ηδη 2.400... Σκεφτομαι οτι οταν θα μπω στον 9ο θα κοντευει κι αυτη τα 3.000!!! Λες να καταφερω κι εγω να φτασω μεχρι τερμα; Εγω αγχωνομαι κιολας γιατι εχω βγαλει χαρτι με ΠΗΤ ενα μηνα και κατι μετα γιατι δεν χωραγε να παρω την αδεια μου, ελπιζω να μην θελει να βγει πολυ νωριτερα η μικρη! 

Επισης για αυτο το εμβολιο του κοκκυτη ουτε ο δικος μου μου εχει αναφερει κατι... Θα ρωτησω οταν ξαναπαω ομως.

Κοριτσια να κανω μια ισως χαζη ερωτηση: ετοιμαζομαι να σιδερωσω τα ρουχαλακια του μωρου για να τα βαλω στη βαλιτσα σιγα σιγα (εχω να πιασω σιδερο... χρονια! Χαχαχχα) και σκεφτομαι οτι η βαλιτσα δεν ειναι αποστειρωμενη. Εσεις την καθαρισατε με καποιο τροπο ή απλα βαλατε τα ρουχαλακια σε σακουλακια; ή απλα ειμαι λιγο υπερβολικη; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


25 minutes ago, depifish said:

Ωωω 2.900!! Μπηκες πλεον για τα καλα στη τελικη ευθεια!! Τωρα που λες για 2.900 σκεφτομαι κι εγω το ιδιο. Εμενα αυτη τη βδομαδα (34η) ειναι ηδη 2.400... Σκεφτομαι οτι οταν θα μπω στον 9ο θα κοντευει κι αυτη τα 3.000!!! Λες να καταφερω κι εγω να φτασω μεχρι τερμα; Εγω αγχωνομαι κιολας γιατι εχω βγαλει χαρτι με ΠΗΤ ενα μηνα και κατι μετα γιατι δεν χωραγε να παρω την αδεια μου, ελπιζω να μην θελει να βγει πολυ νωριτερα η μικρη! 

Επισης για αυτο το εμβολιο του κοκκυτη ουτε ο δικος μου μου εχει αναφερει κατι... Θα ρωτησω οταν ξαναπαω ομως.

Κοριτσια να κανω μια ισως χαζη ερωτηση: ετοιμαζομαι να σιδερωσω τα ρουχαλακια του μωρου για να τα βαλω στη βαλιτσα σιγα σιγα (εχω να πιασω σιδερο... χρονια! Χαχαχχα) και σκεφτομαι οτι η βαλιτσα δεν ειναι αποστειρωμενη. Εσεις την καθαρισατε με καποιο τροπο ή απλα βαλατε τα ρουχαλακια σε σακουλακια; ή απλα ειμαι λιγο υπερβολικη; 

Εγω την καθαρισα με ντετολ κ μετα με μωρομαντηλα και τα πραγματακια των μωρων τα εχω τυλιξει σε πετσετα για να μην ακουμπανε πουθενα!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, depifish είπε:

Ωωω 2.900!! Μπηκες πλεον για τα καλα στη τελικη ευθεια!! Τωρα που λες για 2.900 σκεφτομαι κι εγω το ιδιο. Εμενα αυτη τη βδομαδα (34η) ειναι ηδη 2.400... Σκεφτομαι οτι οταν θα μπω στον 9ο θα κοντευει κι αυτη τα 3.000!!! Λες να καταφερω κι εγω να φτασω μεχρι τερμα; Εγω αγχωνομαι κιολας γιατι εχω βγαλει χαρτι με ΠΗΤ ενα μηνα και κατι μετα γιατι δεν χωραγε να παρω την αδεια μου, ελπιζω να μην θελει να βγει πολυ νωριτερα η μικρη! 

Επισης για αυτο το εμβολιο του κοκκυτη ουτε ο δικος μου μου εχει αναφερει κατι... Θα ρωτησω οταν ξαναπαω ομως.

Κοριτσια να κανω μια ισως χαζη ερωτηση: ετοιμαζομαι να σιδερωσω τα ρουχαλακια του μωρου για να τα βαλω στη βαλιτσα σιγα σιγα (εχω να πιασω σιδερο... χρονια! Χαχαχχα) και σκεφτομαι οτι η βαλιτσα δεν ειναι αποστειρωμενη. Εσεις την καθαρισατε με καποιο τροπο ή απλα βαλατε τα ρουχαλακια σε σακουλακια; ή απλα ειμαι λιγο υπερβολικη; 

Καλημέρα!! Εγώ έχω μια βαλίτσα για την μπέμπα μόνο την καθάρισα με οινόπνευμα και έστρωσα μια πετσετουλα κάτω στον πάτο της για να είμαι σίγουρη!!! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα ,σήμερα πήγα ΙΚΑ να καταθέσω το χαρτί που μου έδωσαν για την άδεια τοκετού.Τετοια αγένεια δεν την έχω ξαναζήσει,η υπάλληλος μου μιλούσε με νευριασμένο ύφος ήθελα να την ρωτήσω πως θα ενημερωθώ ,αν χρειάζεται κάτι άλλο και το μόνο που μου είπε θα σε ενημερώσουμε .

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, μωρομαντηλα πηρατε? Κανει για τα νεογεννητα? Ξεχασα να ρωτησω χτες τη μαια! Επισης πανες παιρνουμε απο πριν η μας λενε στο μαιευτηριο ποιες κτλ?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Ασχετο, μωρομαντηλα πηρατε? Κανει για τα νεογεννητα? Ξεχασα να ρωτησω χτες τη μαια! Επισης πανες παιρνουμε απο πριν η μας λενε στο μαιευτηριο ποιες κτλ?

Εγώ χρησιμοποιουσα για να μαζέψω τα κακα αλλά μετά πλύσιμο γιατί είναι ευαίσθητο το δερματακι τους .Πάνες θα πάρεις οποίες θες εσύ και οποία κάτσει πιο καλά στο μωρό

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...