Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Κορίτσια, ερώτηση.. έχετε παρατηρήσει τα μωρά σας να πιάνουν τα αφτιά και το κεφάλι τους; 
Ξέρω ότι ειδικά με τα δόντια τραβάνε τα αφτιά τους, νιώθουν το κεφάλι τους βαρύ..
ίσως έχω διαβάσει πως είναι και αναπτυξιακό, γιατί καταλαβαίνουν ότι κάτι εξέχει από το κεφάλι τους.
Εμένα πιάνει και πίσω την κορυφή του κεφαλιού της και για να κοιμηθεί ή το τρίβει όταν είναι κουρασμένη..
Εσάς το κάνουν; Τρίβουν αφτιά, κεφάλι; Είναι άραγε κούραση όταν το κάνει; Είναι δόντια; Δεν το έχω αποκωδικοποιήσει ακόμα!
*όταν λέω τρίβει, εννοώ περνάει το χέρι της ή το πιάνει

Εμενα πριν λίγες μέρες έπιανε το αυτί του όχι κάτι άλλο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια νομίζω πως σιγά σιγά οδεύουμε προς το τέλος του άλματος μιας κ παρατηρω πως έχει 2 βραδιά που κοιμάται μόλις θηλάσει κ δεν έχουμε τα δράματα που είχαμε πριν ,την νύχτα μπορώ να πω πως κοιμάται λιγο καλύτερα,επίσης παρατήρησα πως τώρα κάνει προσπάθεια να γυρίσει από ανάσκελα μπρούμυτα δεν τα καταφέρνει ακόμα μόνος του θέλει λίγη βοήθεια,μήπως έχει αργήσει?σε 7 μέρες γίνεται 5 μηνών.Μπορει όμως κ στέκεται στον ποπο του με ελάχιστη ως κ καθόλου βοήθεια .Ανυπομονώ να τελειώσει όλο αυτό να πάμε παιδίατρο να ξεκινήσει φαγητό ,κορίτσια κάθε φορά που τρώμε κλαίει σαν να θέλει κ αυτός.Αααα ένα άλλο βουτάει κανονικά ότι το πιάσει το βάζει στο στόμα ,κ τρελενομαι όταν με βουτάει από το προσωπικό για να με δαγκώσει .

Τα κορίτσια μου είναι καλύτερα έχουν να κάνουν πυρετό από τα ξημερώματα!!!Ευελπιστώ η αυριανή να είναι λίγο καλύτερη!!!

1 ώρα πρίν, Milena είπε:

@itsathina εμενα τα μάτια της και τα μάγουλα της οταν νυσταζει, αρκετα εντονα κιολας, και κάποιες φορές τις τελευταίες μέρες και οταν θηλαζει.

Επίσης άσχετο, αλλά θελω πραγματικά να τελειώσει αυτός ο χειμώνας, δεν αντεχω άλλο κρύο!!!!! Θελω λιακάδα και βόλτες!!!

Αχ πρώτη φορά που περιμένω πως κ πως να έρθει το καλοκαίρι ,δεν παλεύετε άλλο μέσα!!!

1 hour ago, Penny28 είπε:

Ναι λογικό να φοβούνται αλλά και εσύ με τα παιδιά αν χρειαστείς βοήθεια εννοώ δεν έχεις από κάπου...

Και εγώ επιτέλους θέλω άνοιξη καλοκαίρι να βγούμε μια βόλτα έξω να πιούμε ένα καφέ σαν άνθρωποι!!!!Ήμουν μέσα από πριν γεννήσω τους περισσότερους μήνες τους πέρασα στο κρεβάτι λόγο των θεμάτων που είχαν προκύψει και αφού γέννησα πάλι μέσα έχω βαρεθεί το σπίτι!!! Όλο κάτι αλλάζω και όλο το βαριέμαι δεν παλεύεται...Ευτυχώς ξεχνιέμαι λίγο με τα της βάφτισης!!!

Καλέ εδώ δεν έχω βοήθεια στις καλές μέρες θα έρθουν τώρα !!!Ποτέ αλλά δεν με νοιάζει μπορεί να κουραζομαι αλλά πάντα τα καταφέρνω!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω μερικές ερωτήσεις για τον πράσινο ατμομαγειρα που έχετε αναφέρει ...μαγειρεύει και για 2 μέρες φαγητό ; Και αν ναι,βγάζετε και αποθηκεύετε τη ποσότητα που απομένει  στο ψυγείο και την επόμενη μέρα πως το ζεσταινετε;

Μέσα εκεί βάζετε ν αλέθουν και τα φρούτα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Nefeli91 είπε:

Κορίτσια έχω μερικές ερωτήσεις για τον πράσινο ατμομαγειρα που έχετε αναφέρει ...μαγειρεύει και για 2 μέρες φαγητό ; Και αν ναι,βγάζετε και αποθηκεύετε τη ποσότητα που απομένει  στο ψυγείο και την επόμενη μέρα πως το ζεσταινετε;

Μέσα εκεί βάζετε ν αλέθουν και τα φρούτα;

Κοίτα, ο κάδος είναι χωρητικότητας 800ml και σκέψου μια μερίδα φαγητού είναι έως 150ml, άρα μαγειρεύει περίπου 4-5 μερίδες. Στην αρχή τρώνε πιο λίγο. 
Εγώ προς το παρόν δεν έχω αποθηκεύσει, αλλά αν το κάνω ποτέ, θα τα βάζω ψυγείο (μη αλεσμένα, για να κρατάνε τις βιταμίνες τους).
Την επόμενη μέρα το αλέθεις, το ζεσταίνεις στο κατσαρολάκι ή στο μπρίκι ή αν θες να το πάρεις κάπου μαζί, το αλέθεις και το βάζεις στο θερμό φαγητού.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια νομίζω πως σιγά σιγά οδεύουμε προς το τέλος του άλματος μιας κ παρατηρω πως έχει 2 βραδιά που κοιμάται μόλις θηλάσει κ δεν έχουμε τα δράματα που είχαμε πριν ,την νύχτα μπορώ να πω πως κοιμάται λιγο καλύτερα,επίσης παρατήρησα πως τώρα κάνει προσπάθεια να γυρίσει από ανάσκελα μπρούμυτα δεν τα καταφέρνει ακόμα μόνος του θέλει λίγη βοήθεια,μήπως έχει αργήσει?σε 7 μέρες γίνεται 5 μηνών.Μπορει όμως κ στέκεται στον ποπο του με ελάχιστη ως κ καθόλου βοήθεια .Ανυπομονώ να τελειώσει όλο αυτό να πάμε παιδίατρο να ξεκινήσει φαγητό ,κορίτσια κάθε φορά που τρώμε κλαίει σαν να θέλει κ αυτός.Αααα ένα άλλο βουτάει κανονικά ότι το πιάσει το βάζει στο στόμα ,κ τρελενομαι όταν με βουτάει από το προσωπικό για να με δαγκώσει .

Τα κορίτσια μου είναι καλύτερα έχουν να κάνουν πυρετό από τα ξημερώματα!!!Ευελπιστώ η αυριανή να είναι λίγο καλύτερη!!!

Αχ πρώτη φορά που περιμένω πως κ πως να έρθει το καλοκαίρι ,δεν παλεύετε άλλο μέσα!!!

Καλέ εδώ δεν έχω βοήθεια στις καλές μέρες θα έρθουν τώρα !!!Ποτέ αλλά δεν με νοιάζει μπορεί να κουραζομαι αλλά πάντα τα καταφέρνω!!!!

Ούτε εμένα γύρισε ακόμη ..σταματάει στο πλευρό ,δυσκολεύεται ακόμη ν ανεβάσει το ένα πόδι για ν γυρίσει μπρούμυτα.Το προσπαθεί ο καημένος..εμένα αύριο γίνεται 5 μηνών !!Στον πέμπτο μήνα αρκεί από ανάσκελα ν γυρίσει πλάγια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

κάνει προσπάθεια να γυρίσει από ανάσκελα μπρούμυτα δεν τα καταφέρνει ακόμα μόνος του θέλει λίγη βοήθεια

Λοιπόν, εμένα γύρισε εκεί λίγο πριν τον 5ο (τώρα είμαστε 5,5) και πριν καμιά βδομάδα και κάτι ξεκίνησε να ρολλάρει (μπρούμυτα-ανάσκελα και το ανάποδο).
Αλλά κάθε μέρα έως τότε από πολύ μωρό την έβαζα στο κρεβάτι και στο γυμναστήριο και της έκανα ασκήσεις, την βοηθούσα.
Οπότε, ξεκίνα τον και «γύμναζε» τον, να δυναμώσει, να δει πως να το κάνει.
Ωστόσο, η δικιά μου δεν κάθεται να κοιμηθεί μπρούμυτα. Δε κάνει στο πλάι το κεφάλι της, σα να μη ξέρει πως, ενώ πάνω μου κοιμάται έτσι, στο κρεβάτι δε θέλει. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, itsathina said:

Κορίτσια, ερώτηση.. έχετε παρατηρήσει τα μωρά σας να πιάνουν τα αφτιά και το κεφάλι τους; 
Ξέρω ότι ειδικά με τα δόντια τραβάνε τα αφτιά τους, νιώθουν το κεφάλι τους βαρύ..
ίσως έχω διαβάσει πως είναι και αναπτυξιακό, γιατί καταλαβαίνουν ότι κάτι εξέχει από το κεφάλι τους.
Εμένα πιάνει και πίσω την κορυφή του κεφαλιού της και για να κοιμηθεί ή το τρίβει όταν είναι κουρασμένη..
Εσάς το κάνουν; Τρίβουν αφτιά, κεφάλι; Είναι άραγε κούραση όταν το κάνει; Είναι δόντια; Δεν το έχω αποκωδικοποιήσει ακόμα!
*όταν λέω τρίβει, εννοώ περνάει το χέρι της ή το πιάνει

Το τριψιμο του κεφαλιου-αυτιου το εκανε παλιοτερα, και τοτε το απεδειδα στα δοντια που ηδη ειχαν ξεκινησει απο 2.5 μηνων να τη τρωνε. Ειχα διαβασει κιολας οτι η ενοχληση ειναι μεχρι το αυτι καμια φορα και επειδη δεν μπορουν να προσδιορισουν απο που ερχεται τριβουν οπου βρουν. Τωρα το χει σταματησει και απλα τριβει τα ματια της οταν νυσταζει και κοκκινιζουν τα φρυδια της και επισης οταν την ξαπλωνω στο πλαι τριβει τη μουρη της στο στρωμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , depifish είπε:

Το τριψιμο του κεφαλιου-αυτιου το εκανε παλιοτερα, και τοτε το απεδειδα στα δοντια που ηδη ειχαν ξεκινησει απο 2.5 μηνων να τη τρωνε. Ειχα διαβασει κιολας οτι η ενοχληση ειναι μεχρι το αυτι καμια φορα και επειδη δεν μπορουν να προσδιορισουν απο που ερχεται τριβουν οπου βρουν. Τωρα το χει σταματησει και απλα τριβει τα ματια της οταν νυσταζει και κοκκινιζουν τα φρυδια της και επισης οταν την ξαπλωνω στο πλαι τριβει τη μουρη της στο στρωμα. 

Αυτά τα φρύδια... χαχαχαχ σε όλες μας τους κοκκινίζουν!
Οκέι, οπότε είναι δόντια το ψυχάκι μου..

Link to comment
Share on other sites

Να πω επισης οτι εμας ακομα μα γυρισει απο ανασκελα μπρουμυτα ή το αντιθετο και ειναι 5.5 μηνων. Μονο απο το πλαι το κανει αυτο, και πλεον το κανει πολυ συχνα στον υπνο της καθε φορα που παω να τη ξαπλωσω, κατευθειαν γυρνα ανασκελα, φευγουν πιπιλες, ποδια χερια αριστερα δεξια... χαμος... Και μαλλον πρεπει να μπηκαμε στο επομενο αλμα, το 23-26 αλλα συμφωνα με την ημερομηνια γεννησης και οχι την ΠΗΤ. Αλλα και το προηγουμενο αλμα καπου τοτε αντιστοιχα ειχε ξεκινησει. Και εκτος αυτου εχει ξεκινησει και η παρανοια παλι... 12 και 15 ωρες νυστικη με 20 - 30ml μονο στο ενδιαμεσο. Πανω που ελεγα οτι σταματαω να ασχολουμαι με το ποσο τρωει, οταν περνανε τοσες ωρες πια δεν γινεται να περασει απαρατηρητο... Επισης ατελειωτη γκρινια, χωρις λογο και αιτια, και φοβερη ανεπαναλυπτη κυκλοθυμια! Εκει που χαζογελα, στο καπακι γκρινια, στο καπακι χαμογελα, στο καπακι παλι γκρινια. Οσο για τον υπνο... δεν το συζητω... παλι 4ωρο εκλεισα προχτες, σημερα ειμαι στις 2.5 ωρες. Μολις τωρα καταφερα παλι να τη κοιμησω, να δω ποση διαρκεια θα χει! Γιατι τωρα 2-3 μερες ολο το βραδυ ξυπναει συνεχως, ανα μισαωρο, 10λεπτο, 3λεπτο... Και ολο κουνα κουνα κουνα, και ξανακοιμαται, και σε λιγο παλι χερακια στα ματακια να τα τριβει και να γυρνα απο πλαι ανασκελα και παλι πισω να πηγαινει περα δωθε και αν την αφησεις θα βαλει τα κλαματα. Εχω απελπιστει παλι... Οσο σκεφτομαι οτι τωρα ειναι η αρχη και το peak ειναι σε 3-4 βδομαδες με πιανει ζαλαδα! Αν ειναι απο αυτο βεβαια γιατι σιγουρα ειναι και τα δοντια μια αιτια αν και ακομα δεν φαινεται κατι να χει ξεμυτισει, και φυσικα παλι θα πρεπει να τρεχω για εξετασεις ουρων για να αποκλεισουμε παλι αυτο το ενδεχομενο. Αχ... αντε παλι απο την αρχη! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , depifish είπε:

Εκει που χαζογελα, στο καπακι γκρινια, στο καπακι χαμογελα, στο καπακι παλι γκρινια.

Ντέπυ γελάω με τις περιγραφές σου τόοοσο πολύ! Αυτό το γέλιο και σε 1'' καπάκι κλάμα, το ζω.
Δε θέλω να σκέφτομαι άλλο άλμα.. θα μου τραβήξω λεπιδιά να χαλαρώσω λίγο.

@depifish ανά πόσες ώρες τρώει κανονικά; ποιο είναι το πρόγραμμα της γενικά;
Γράψε αναλυτικά, μήπως πει κάποια καμία καλή ιδέα.. πάντως παίρνει καλά κιλά, δεν είναι να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Nefeli91 είπε:

Κορίτσια έχω μερικές ερωτήσεις για τον πράσινο ατμομαγειρα που έχετε αναφέρει ...μαγειρεύει και για 2 μέρες φαγητό ; Και αν ναι,βγάζετε και αποθηκεύετε τη ποσότητα που απομένει  στο ψυγείο και την επόμενη μέρα πως το ζεσταινετε;

Μέσα εκεί βάζετε ν αλέθουν και τα φρούτα;

Φτιάχνει σίγουρα 3-4 μερίδες!!!Το ζεστάινεις στο ατμομαγειρα ,αλλά δεν βρίσκω το λόγο που αξίζει να φτιάξεις παραπάνω αφού σε μόλις 15 λεπτά έχεις σκέτα λαχανικά και 20 λεπτά λαχανικά με κρέας.Σιγουρα θέλει κάνα 10λεπτο να ζεσταθεί οπότε για μένα καλύτερα κάθε μέρα φαγητό.

Ναι εκεί αλέθουμε και τα φρουτα κ γενικά τα αλεθει κ παααρα πολύ καλά ολα

6 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Κοίτα, ο κάδος είναι χωρητικότητας 800ml και σκέψου μια μερίδα φαγητού είναι έως 150ml, άρα μαγειρεύει περίπου 4-5 μερίδες. Στην αρχή τρώνε πιο λίγο. 
Εγώ προς το παρόν δεν έχω αποθηκεύσει, αλλά αν το κάνω ποτέ, θα τα βάζω ψυγείο (μη αλεσμένα, για να κρατάνε τις βιταμίνες τους).
Την επόμενη μέρα το αλέθεις, το ζεσταίνεις στο κατσαρολάκι ή στο μπρίκι ή αν θες να το πάρεις κάπου μαζί, το αλέθεις και το βάζεις στο θερμό φαγητού.

Μπορείς κ στον ατμομαγειρα να το ζεστάνεις κατευθείαν!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Φτιάχνει σίγουρα 3-4 μερίδες!!!Το ζεστάινεις στο ατμομαγειρα ,αλλά δεν βρίσκω το λόγο που αξίζει να φτιάξεις παραπάνω αφού σε μόλις 15 λεπτά έχεις σκέτα λαχανικά και 20 λεπτά λαχανικά με κρέας.Σιγουρα θέλει κάνα 10λεπτο να ζεσταθεί οπότε για μένα καλύτερα κάθε μέρα φαγητό.

Ναι εκεί αλέθουμε και τα φρουτα κ γενικά τα αλεθει κ παααρα πολύ καλά ολα

Μπορείς κ στον ατμομαγειρα να το ζεστάνεις κατευθείαν!!!

Πως είστε κορίτσι μου? Εσύ θα σώσεις!! Θέλω να τον παραγγείλω αλλά διστάζω. Εσυ που το έχεις χρησιμοποιήσει τόσο πολύ κ ξέρεις πως είναι κ η κατσαρόλα πιστεύεις ότι βολεύει? Μπορείς να το πάρεις κ μαζί σε ένα ταξίδι? πχ να το χρησιμοποιήσω σε δωμάτιο ξενοδοχείου? Εγώ ιδανικά θα ήθελα να κάνω 2 μερίδες μια για το μεσημέρι κ μια για το απόγευμα. Μόλις είναι έτοιμο θα βγάζω αυτο που θα θέλω για το απόγευμα, θα αλεθω το μεσημεριανό κ μετά θα το ξαναβάζω για να το έχω έτοιμο για το απόγευμα να το αλεσω? Ζεσταίνει κιολας αυτός το φαγητό? Τα κομμάτια κρέας τα κάνεις μικρεςεριδες να γίνουμε γρήγορα ε? Εχει μέσα οδηγίες για την ώρα που χρειάζεται? Πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι μπερδεμένη. Κ μια τελευταία το κοτόπουλο που είναι επιφοβο για σαλμονέλα το κοχλαζεις πριν σε αλλη κατσαρόλα? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Πως είστε κορίτσι μου? Εσύ θα σώσεις!! Θέλω να τον παραγγείλω αλλά διστάζω. Εσυ που το έχεις χρησιμοποιήσει τόσο πολύ κ ξέρεις πως είναι κ η κατσαρόλα πιστεύεις ότι βολεύει? Μπορείς να το πάρεις κ μαζί σε ένα ταξίδι? πχ να το χρησιμοποιήσω σε δωμάτιο ξενοδοχείου? Εγώ ιδανικά θα ήθελα να κάνω 2 μερίδες μια για το μεσημέρι κ μια για το απόγευμα. Μόλις είναι έτοιμο θα βγάζω αυτο που θα θέλω για το απόγευμα, θα αλεθω το μεσημεριανό κ μετά θα το ξαναβάζω για να το έχω έτοιμο για το απόγευμα να το αλεσω? Ζεσταίνει κιολας αυτός το φαγητό? Τα κομμάτια κρέας τα κάνεις μικρεςεριδες να γίνουμε γρήγορα ε? Εχει μέσα οδηγίες για την ώρα που χρειάζεται? Πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι μπερδεμένη. Κ μια τελευταία το κοτόπουλο που είναι επιφοβο για σαλμονέλα το κοχλαζεις πριν σε αλλη κατσαρόλα? 

Είναι σχετικά μικρό κ άνετα μπορείς να το πάρεις όπου θες !!!!Τα κομμάτια ναι καλύτερα μικρά πχ στα 2 δεν θα βάλεις ένα ολόκληρο κομμάτι.Εννοειται έχει οδηγίες ,πχ για τα λαχανικά που θέλει 15 λεπτά θέλει 150ml νερό για το κρέας 20 λεπτά θέλει 200ml, νερό για το ζεσταμα δεν θυμάμαι αν το έλεγε αλλά πχ αν θες να ζεστάνεις 5 λεπτά βάλε 50 ml νερό και βλέπεις .Όσο για την σαλμονέλα μην τι φοβάσαι καθόλου το βάζεις το κοτόπουλο όπως είναι.Κσι εννοείται συμφέρει κ από άποψη χρόνου κ ρεύμα γιατί αν βάλεις σε μια κατσαρόλα να βράσεις τα κομμάτια θέλει τουλάχιστον 1μισω ώρα να μαλακώσει .Αργότερα όταν προστεθεί μανεστρουλα ή τραχανά το εβραζα 2,3 λεπτά σε ένα μπρίκι.

Κορίτσια μάλλον δεν την γλύτωσα!!!,Έχω δέκατα κ κρυωνω πολύ!!!Το τεστ αρνητικό αλλά σίγουρα θα κόλλησα.Οσες είχατε τι συμπτώματα είχατε κ πότε υποχώρησαν ?Επίσης ξέρετε αν επιτρέπεται στον θηλασμό ντεπον αναβραζον 1000ρι?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, itsathina said:

Ντέπυ γελάω με τις περιγραφές σου τόοοσο πολύ! Αυτό το γέλιο και σε 1'' καπάκι κλάμα, το ζω.
Δε θέλω να σκέφτομαι άλλο άλμα.. θα μου τραβήξω λεπιδιά να χαλαρώσω λίγο.

@depifish ανά πόσες ώρες τρώει κανονικά; ποιο είναι το πρόγραμμα της γενικά;
Γράψε αναλυτικά, μήπως πει κάποια καμία καλή ιδέα.. πάντως παίρνει καλά κιλά, δεν είναι να ανησυχείς.

Να παρουμε κανα ζουρλομανδυα να τον εχουμε ευκαιρο! Εχει να φαει με προγραμμα απο 3ων μηνων. Μετα απο εκεινο το αλμα γιναν ολα ανω κατω! Αν και τις τελευταιες μερες επινε γυρω στα 120-150 ανα 3-4 ωρες μεσο ορο, ξαφνικα παει κι αυτο παλι! Το βραδυ ηταν εφιαλτικο! Συνεχως κουνιοταν, τριβοταν, εκλαιγε... Καποια στιγμη της εδωσα ντεπον, εκει γυρω στις 12, και ενω κοιμηθηκε μεχρι τις 3 παρα χωρις ιδιαιτερο προβλημα, ξυπνησε με κλαμα υστεριας, νομιζα πεινουσε αλλα μπα... Εκλαιγε πιο πολυ οταν της εδινα! Οταν εν τελει την ηρεμησα σιγα σιγα, εφαγε μολις 60ml και τη πηρε ο υπνος. Και μετα ανα διωρο το ιδιο. Κλαμα υστεριας, λιγο γαλα και παλι νανι μεχρι τις 7 που κουνιοταν συνεχως ανα 5 λεπτα και απελπιστηκα και τη πηρα αγκαλια ξαπλωμενη και την ειχα εκει να τη κουνω. Αλλα αισθανομουν συνεχως σαν να σφιγγει το σωμα της, σαν να τιναζεται, παρα πολυ ανησυχη! Αλλα γενικα απο διαθεση ευτυχως ειναι οκ! Εκανα το τεστ της αλλαξιερας, για καποιο λογο ειναι το happy place της, οποτε τη βαζω ενθουσιαζεται, και ειναι σαν να ανακαλυπτει την Αμερικη καθε φορα! 

@βιολετα3 λογικα επιτρεπεται το 1000αρι, παρακεταμολη ειναι και ειναι στην ουσια σαν να παιρνεις 2 500αρια. Απο οτι ξερω για τα cold and flu δεν ειναι συμβατα με τον θηλασμο. Περαστικα σου ευχομαι και να το περασετε γρηγορα και ελαφρα! Σκεψου το θετικο ομως απο αυτο, θα παραγεις φουλ κορονοαντισωματακια τωρα για τον μικρουλη σου για να τον βοηθησεις και να τον προστατεψεις! ❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Είναι σχετικά μικρό κ άνετα μπορείς να το πάρεις όπου θες !!!!Τα κομμάτια ναι καλύτερα μικρά πχ στα 2 δεν θα βάλεις ένα ολόκληρο κομμάτι.Εννοειται έχει οδηγίες ,πχ για τα λαχανικά που θέλει 15 λεπτά θέλει 150ml νερό για το κρέας 20 λεπτά θέλει 200ml, νερό για το ζεσταμα δεν θυμάμαι αν το έλεγε αλλά πχ αν θες να ζεστάνεις 5 λεπτά βάλε 50 ml νερό και βλέπεις .Όσο για την σαλμονέλα μην τι φοβάσαι καθόλου το βάζεις το κοτόπουλο όπως είναι.Κσι εννοείται συμφέρει κ από άποψη χρόνου κ ρεύμα γιατί αν βάλεις σε μια κατσαρόλα να βράσεις τα κομμάτια θέλει τουλάχιστον 1μισω ώρα να μαλακώσει .Αργότερα όταν προστεθεί μανεστρουλα ή τραχανά το εβραζα 2,3 λεπτά σε ένα μπρίκι.

Κορίτσια μάλλον δεν την γλύτωσα!!!,Έχω δέκατα κ κρυωνω πολύ!!!Το τεστ αρνητικό αλλά σίγουρα θα κόλλησα.Οσες είχατε τι συμπτώματα είχατε κ πότε υποχώρησαν ?Επίσης ξέρετε αν επιτρέπεται στον θηλασμό ντεπον αναβραζον 1000ρι?

Είσαι εμβόλιασμενη? Εγώ ήμουν 2πλα κ σε 2 μέρες ήμουν μια χαρά. Πόνο στα κοκκαλα κ δέκατα είχα.ενω ο άντρας μ ανεμβολιαστος κ εκανε οτι κ εγω μόνο που αυτός είχε κ βήχα κ πήρε αντιβίωση. 

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Είναι σχετικά μικρό κ άνετα μπορείς να το πάρεις όπου θες !!!!Τα κομμάτια ναι καλύτερα μικρά πχ στα 2 δεν θα βάλεις ένα ολόκληρο κομμάτι.Εννοειται έχει οδηγίες ,πχ για τα λαχανικά που θέλει 15 λεπτά θέλει 150ml νερό για το κρέας 20 λεπτά θέλει 200ml, νερό για το ζεσταμα δεν θυμάμαι αν το έλεγε αλλά πχ αν θες να ζεστάνεις 5 λεπτά βάλε 50 ml νερό και βλέπεις .Όσο για την σαλμονέλα μην τι φοβάσαι καθόλου το βάζεις το κοτόπουλο όπως είναι.Κσι εννοείται συμφέρει κ από άποψη χρόνου κ ρεύμα γιατί αν βάλεις σε μια κατσαρόλα να βράσεις τα κομμάτια θέλει τουλάχιστον 1μισω ώρα να μαλακώσει .Αργότερα όταν προστεθεί μανεστρουλα ή τραχανά το εβραζα 2,3 λεπτά σε ένα μπρίκι.

Κορίτσια μάλλον δεν την γλύτωσα!!!,Έχω δέκατα κ κρυωνω πολύ!!!Το τεστ αρνητικό αλλά σίγουρα θα κόλλησα.Οσες είχατε τι συμπτώματα είχατε κ πότε υποχώρησαν ?Επίσης ξέρετε αν επιτρέπεται στον θηλασμό ντεπον αναβραζον 1000ρι?

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! Είσαι άρρωστη κ έχεις κ εμένα με τις ερωτήσεις μου. Sorry. Δεν έχω ιδέα τι επιτρέπεται στο θηλασμό από φάρμακα. Καλύτερα να ρωτήσεις τον παιδίατρο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...