Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , itsathina είπε:

Εγώ μόνο αχλάδι, μήλο, μπανάνα.. όχι καλά έκανες που έβαλες ένα κολυταλάκι του γλυκού, εγώ νόμιζα πως έδωσες χυμό με το μπιμπερό βρε Ρούλα όπως το είπες.
ΑΝ δεις πάλι σήμερα πως τον πειράζει σταμάτα το για μερικές μέρες..
Χθες ο παιδογάστρ. μου είπε να διατηρήσω την εισαγωγή ανά 2 μέρες στα φρούτα, αλλά στα λαχανικά δε τον πειράζει. Οπότε θα της βάλω σήμερα σέλινο, κολοκυθάκι.
Γιατί, πολύ σφίγγεται για να μου τα κάνει 2 μέρες τώρα..

Ναι, μου έχει δώσει πλάνο.. όμως γενικά έχω πολλά αρχεία + τον εθνικό διατροφικό οδηγό που λέει τι και πως.
Όποια θέλει, ας μου στείλε να της τα στείλω, δε ξέρω αν μπορώ να τα βάλω εδώ.

Αν μπορείς εγω θα το ήθελα..δεν ξέρω αν φταίει το άλμα αλλά έχει γίνει τουρλμουμ το θέμα με το φαγητό σήμερα έφαγε 60γρ κρέμα γάλα δεν ήθελε μόνο 10ml 1:30ωρα μετά έκλεισε για γάλα της έκανε 60ml το κατέβασε όλο και κοιμήθηκε σίγουρα αν είχε και άλλο θα το έπινε από εχθές έχει σταματήσει να θέλει γάλα μετά την κρέμα αλλά τρώει πολύ λίγη ποσότητα...ισως την καλύπτει αλλά μετά κλαίει γιατί θέλει γάλα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , Penny28 είπε:

Αν μπορείς εγω θα το ήθελα..δεν ξέρω αν φταίει το άλμα αλλά έχει γίνει τουρλμουμ το θέμα με το φαγητό σήμερα έφαγε 60γρ κρέμα γάλα δεν ήθελε μόνο 10ml 1:30ωρα μετά έκλεισε για γάλα της έκανε 60ml το κατέβασε όλο και κοιμήθηκε σίγουρα αν είχε και άλλο θα το έπινε από εχθές έχει σταματήσει να θέλει γάλα μετά την κρέμα αλλά τρώει πολύ λίγη ποσότητα...ισως την καλύπτει αλλά μετά κλαίει γιατί θέλει γάλα! 

Ναι! Θα στα στείλω τώρα με μήνυμα.. φαντάζομαι θα μπορώ!!

πρίν από 8 λεπτά , Penny28 είπε:

Αν μπορείς εγω θα το ήθελα..δεν ξέρω αν φταίει το άλμα αλλά έχει γίνει τουρλμουμ το θέμα με το φαγητό σήμερα έφαγε 60γρ κρέμα γάλα δεν ήθελε μόνο 10ml 1:30ωρα μετά έκλεισε για γάλα της έκανε 60ml το κατέβασε όλο και κοιμήθηκε σίγουρα αν είχε και άλλο θα το έπινε από εχθές έχει σταματήσει να θέλει γάλα μετά την κρέμα αλλά τρώει πολύ λίγη ποσότητα...ισως την καλύπτει αλλά μετά κλαίει γιατί θέλει γάλα! 

α, από όσο βλέπω δε μπορώ να επισυνάψω.. θέλεις να μου στείλεις σε μήνυμα κάποιο μέηλ να στα στείλω εκεί; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , itsathina είπε:

Εμένα γυρίζει μπρούμυτα-ανάσκελα αλλά στον ύπνο προς το παρόν ποτέ..
Κανονικά λέει πως δεν πρέπει να κοιμούνται μπρούμυτα.. αλλά εγώ ίσως την αφήσω αν δω ότι το διαχειρίζεται και αναπνέει σωστά.

Ναι το ξέρω πως δεν κάνει να τα βάζουμε μπρούμυτα. Πάντα ανάσκελα την βάζω αλλά διάβασα πως αν γυρίσει μόνο του κατά τη διάρκεια του ύπνου, μπορούμε να το αφήσουμε όπως βολεύεται. Δεν ξέρω. Πρώτη φορά το ξημέρωμα γύρισε κ εμένα στον ύπνο κ μου έκανε εντύπωση. Εγώ θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις το πλάνο. Σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , xrys1988 είπε:

Ναι το ξέρω πως δεν κάνει να τα βάζουμε μπρούμυτα. Πάντα ανάσκελα την βάζω αλλά διάβασα πως αν γυρίσει μόνο του κατά τη διάρκεια του ύπνου, μπορούμε να το αφήσουμε όπως βολεύεται. Δεν ξέρω. Πρώτη φορά το ξημέρωμα γύρισε κ εμένα στον ύπνο κ μου έκανε εντύπωση. Εγώ θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις το πλάνο. Σε ευχαριστώ!!!

Ναι, βέβαια! Στείλε μου με μήνυμα ένα μέηλ γιατί δε μπορώ να επισυνάψω αρχεία εδώ..
Θα σας στείλω όλα μου τα αρχεία που έχω μαζέψει, μαζί με έναν πίνακα excel για την εισαγωγή στερεών τροφών.
Διαβάστε τα και βρείτε ποιο σας ταιριάζει.. το κάθε ένα έχει ξεχωριστές πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διαβάζω τα νεα σας και δεν προλαβαίνω να σας γράψω!!!Ειμαι αρκετές ώρες στη δουλειά πλέον ευτυχώς μαζι με τη μικρή που το απολαμβάνει (εφτιαξε και ο ύπνος, κοιμάται 8μιση το βράδυ με 8:15 το πρωί χωρίς ενδιάμεσα ξυπνήματα). Βλέπω που εχετε ξεκινήσει και τις στερεές ολες και ζηλευω, ανυπομονω!!

Εμείς πήγαμε παιδίατρο σήμερα καναμε εμβόλια και για στερεές μου ειπε σε 20-25 μέρες θα ξεκινήσουμε. Απο φρούτα μου προτεινε μπανάνα μανγκο αχλάδι και λαχανικά πατάτα η γλυκοπατάτα καροτο κολοκύθα αβοκάντο. Και να της δινω βρασμένο νεράκι με το γεύμα. Το αν θα το δωσω ως πρωινό η ως μεσημεριανό μου το άφησε ελεύθερο.Απλα μου ανέφερε οταν θα μπει και το κρέας ε προφανώς θα είναι μεσημεριανό. Επίσης μου προτεινε αργότερα στο μεσημεριανό να συνοδευω με λίγο φρούτο αν θελω δλδ να εχει ποικιλία το γεύμα. Για την d3 τη συνεχιζουμε ειπε κανονικά. Είμαστε 68 ποντους και 8 κιλα!!

Οπότε ισως να ξεκινησω και με μάνγκο δεν ξερω....θα δούμε, μέχρι τότε διαβαζω τα νέα σας και δεν χορταινω, μπραβο στα μπεμπακια σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, itsathina είπε:

Εγώ μόνο αχλάδι, μήλο, μπανάνα.. όχι καλά έκανες που έβαλες ένα κουταλάκι του γλυκού, εγώ νόμιζα πως έδωσες χυμό με το μπιμπερό βρε Ρούλα όπως το είπες.
ΑΝ δεις πάλι σήμερα πως τον πειράζει σταμάτα το για μερικές μέρες..
Χθες ο παιδογάστρ. μου είπε να διατηρήσω την εισαγωγή ανά 2 μέρες στα φρούτα, αλλά στα λαχανικά δε τον πειράζει. Οπότε θα της βάλω σήμερα σέλινο, κολοκυθάκι.
Γιατί, πολύ σφίγγεται για να μου τα κάνει 2 μέρες τώρα..

Ναι, μου έχει δώσει πλάνο.. όμως γενικά έχω πολλά αρχεία + τον εθνικό διατροφικό οδηγό που λέει τι και πως.
Όποια θέλει, ας μου στείλε να της τα στείλω, δε ξέρω αν μπορώ να τα βάλω εδώ.

Εμένα γυρίζει μπρούμυτα-ανάσκελα αλλά στον ύπνο προς το παρόν ποτέ..
Κανονικά λέει πως δεν πρέπει να κοιμούνται μπρούμυτα.. αλλά εγώ ίσως την αφήσω αν δω ότι το διαχειρίζεται και αναπνέει σωστά.

Βάλε αβοκάντο. Γίνεται καλύτερη η κρέμα κ εχει παρα πολλά ωφελη στο μωρό. Είναι σούπερ φουντ. Βοηθάει κ στα κακά. Από λαχανικά τι έχεις βάλει? Από εβδομάδα θα ξεκινήσω το μεσημεριανο του με πατάτα καροτο. Αυριο θα βάλω μπανανα κ Παρασκευή ακτινίδιο γιατί σήμερα σφιχτηκε πολύ κ τα εκανε πολύ σκληρά.  Δε θελω ρε γμτ Ν σταμάτησω το πορτοκάλι έχει βιταμινη c. Θα του βάζω λιγο κάθε μέρα. Κ σήμερα ένα κγ του έβαλα. Η μεγάλη μ κοκκινιζε το πουλί της με το πορτοκάλι κ το κόψαμε από πολύ νωρίς κ ακόμα τώρα αν πιει χυμό την τσούζει μ λέει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Βάλε αβοκάντο. Γίνεται καλύτερη η κρέμα κ εχει παρα πολλά ωφελη στο μωρό. Είναι σούπερ φουντ. Βοηθάει κ στα κακά. Από λαχανικά τι έχεις βάλει? Από εβδομάδα θα ξεκινήσω το μεσημεριανο του με πατάτα καροτο. Αυριο θα βάλω μπανανα κ Παρασκευή ακτινίδιο γιατί σήμερα σφιχτηκε πολύ κ τα εκανε πολύ σκληρά.  Δε θελω ρε γμτ Ν σταμάτησω το πορτοκάλι έχει βιταμινη c. Θα του βάζω λιγο κάθε μέρα. Κ σήμερα ένα κγ του έβαλα. Η μεγάλη μ κοκκινιζε το πουλί της με το πορτοκάλι κ το κόψαμε από πολύ νωρίς κ ακόμα τώρα αν πιει χυμό την τσούζει μ λέει 

Να δω πότε θα το βάλω, σε 2 μέρες θα κάνω εισαγωγή αν είναι. 
Λοιπόν, δίνω γλυκοπατάτα, καρότο, κολοκυθάκι, σέλινο (όχι σέλερι, γιατί ο άντρας μου είναι μάγειρας και έχει αυτή την άποψη).
Κολοκυθάκι και σέλινο έβαλα σήμερα, γιατί και εμένα είχε σχηματισμένη κένωση και ζορίστηκε πολύ για να βγάλει ένα σβώλο ξέρω ΄γω!
Φοβάμαι μήπως φταίει η μπανάνα.. ή μήπως έτσι πρέπει να είναι τώρα; Εντωμεταξύ, με γλυκοπατάτα και καρότο 3 μέρες τώρα, βγαίνουν με πορτοκαλί βούλες.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, itsathina said:

Ναι, βέβαια! Στείλε μου με μήνυμα ένα μέηλ γιατί δε μπορώ να επισυνάψω αρχεία εδώ..
Θα σας στείλω όλα μου τα αρχεία που έχω μαζέψει, μαζί με έναν πίνακα excel για την εισαγωγή στερεών τροφών.
Διαβάστε τα και βρείτε ποιο σας ταιριάζει.. το κάθε ένα έχει ξεχωριστές πληροφορίες!

Κι εγω κι εγω θελει θελει θελει! Σου στελνω πμ με το μειλ! ❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, itsathina είπε:

Να δω πότε θα το βάλω, σε 2 μέρες θα κάνω εισαγωγή αν είναι. 
Λοιπόν, δίνω γλυκοπατάτα, καρότο, κολοκυθάκι, σέλινο (όχι σέλερι, γιατί ο άντρας μου είναι μάγειρας και έχει αυτή την άποψη).
Κολοκυθάκι και σέλινο έβαλα σήμερα, γιατί και εμένα είχε σχηματισμένη κένωση και ζορίστηκε πολύ για να βγάλει ένα σβώλο ξέρω ΄γω!
Φοβάμαι μήπως φταίει η μπανάνα.. ή μήπως έτσι πρέπει να είναι τώρα; Εντωμεταξύ, με γλυκοπατάτα και καρότο 3 μέρες τώρα, βγαίνουν με πορτοκαλί βούλες.

Σέλινο μ είπε κ εμένα ο παιδίατρος αλλά όχι να το φάει απλά να τα βράσω μαζί με πατάτα καροτο. Το κολοκυθάκι δεν είναι εποχής ρε γμτ. Ακόμα δεν έχουμε κ πολλές επιλογές. Μ ειπε ο παιδιατρος για αρακά εμένα βέβαια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roulaa@ είπε:

Σέλινο μ είπε κ εμένα ο παιδίατρος αλλά όχι να το φάει απλά να τα βράσω μαζί με πατάτα καροτο. Το κολοκυθάκι δεν είναι εποχής ρε γμτ. Ακόμα δεν έχουμε κ πολλές επιλογές. Μ ειπε ο παιδιατρος για αρακά εμένα βέβαια 

αρακάς ακούγεται καλό.. αλλά οι φλούδες γύρω από το μπιζέλι; λιώνουν; 

Λοιπόν, κοράσια τα έστειλα όλα, σε όλες όσες τα θέλατε,
το μόνο που δε σας έστειλα γιατί είναι τεράστιο και δε μπορείτε να το ανοίξετε είναι ο εθνικός διατροφικός οδηγός
που μπορείτε να τον βρείτε ον-λάιν σε pdf και έχει αναλυτικά πίνακα με εισαγωγές ανά μήνα.. θα σας βοηθήσει πολύ.
Είναι ο καλύτερος μπούσουλας από όλους. Θα το βρείτε στο 
diatrofikoiodigoi .gr/?page=entypo-yliko-%20 paidia 
ή αν πατήσετε στο google Εθνικός Διατροφικός Οδηγός για Βρέφη, Παιδιά και Εφήβους.
Σας έβαλα το link με κενά για να μη φάω μπαν και δεν δημοσιευτεί ποτέ το μήνυμα.

*και έχει και πίνακα με τα φρούτα και τα λαχανικά εποχής

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 38 λεπτά , itsathina είπε:

αρακάς ακούγεται καλό.. αλλά οι φλούδες γύρω από το μπιζέλι; λιώνουν; 

Λοιπόν, κοράσια τα έστειλα όλα, σε όλες όσες τα θέλατε,
το μόνο που δε σας έστειλα γιατί είναι τεράστιο και δε μπορείτε να το ανοίξετε είναι ο εθνικός διατροφικός οδηγός
που μπορείτε να τον βρείτε ον-λάιν σε pdf και έχει αναλυτικά πίνακα με εισαγωγές ανά μήνα.. θα σας βοηθήσει πολύ.
Είναι ο καλύτερος μπούσουλας από όλους. Θα το βρείτε στο 
diatrofikoiodigoi .gr/?page=entypo-yliko-%20 paidia 
ή αν πατήσετε στο google Εθνικός Διατροφικός Οδηγός για Βρέφη, Παιδιά και Εφήβους.
Σας έβαλα το link με κενά για να μη φάω μπαν και δεν δημοσιευτεί ποτέ το μήνυμα.

*και έχει και πίνακα με τα φρούτα και τα λαχανικά εποχής

Είσαι τέλεια!!! Θ τον παραβρασεις για να λιώσει κ μετά θ τον αλεσεις με τη πατάτα. Κ αν κ από κήπο ακόμα καλύτερα. Μ ειπε να προσπαθώ να βαζω ότι είναι εποχης

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, itsathina είπε:

αρακάς ακούγεται καλό.. αλλά οι φλούδες γύρω από το μπιζέλι; λιώνουν; 

Λοιπόν, κοράσια τα έστειλα όλα, σε όλες όσες τα θέλατε,
το μόνο που δε σας έστειλα γιατί είναι τεράστιο και δε μπορείτε να το ανοίξετε είναι ο εθνικός διατροφικός οδηγός
που μπορείτε να τον βρείτε ον-λάιν σε pdf και έχει αναλυτικά πίνακα με εισαγωγές ανά μήνα.. θα σας βοηθήσει πολύ.
Είναι ο καλύτερος μπούσουλας από όλους. Θα το βρείτε στο 
diatrofikoiodigoi .gr/?page=entypo-yliko-%20 paidia 
ή αν πατήσετε στο google Εθνικός Διατροφικός Οδηγός για Βρέφη, Παιδιά και Εφήβους.
Σας έβαλα το link με κενά για να μη φάω μπαν και δεν δημοσιευτεί ποτέ το μήνυμα.

*και έχει και πίνακα με τα φρούτα και τα λαχανικά εποχής

Ευχαριστούμε πολύ!!!!!!!

 

Κορίτσια, είχα μια ιδέα αν συμφωνείτε. ... Σκέφτηκα αν θέλετε να κάνουμε μια ομάδα στο Facebook η' στο messenger και να μιλάμε από εκεί. Αν φυσικά έχετε όλες κ συμφωνείτε. Εκεί θα είναι πολύ εύκολο να μοιραζόμαστε αρχεία, φωτογραφίες κ ότι υλικό θέλουμε. Και φυσικά θα είναι ιδιωτική κ δεν θα βλέπει ο καθένας την συνομιλία μας, όπως συμβαίνει τώρα. Αν συμφωνείτε πάντα ... Εγώ μια ιδέα έριξα απλά. Για μένα που χρησιμοποιώ καθημερινά Facebook και messenger είναι πολύ εύκολα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , xrys1988 είπε:

Ευχαριστούμε πολύ!!!!!!!

 

Κορίτσια, είχα μια ιδέα αν συμφωνείτε. ... Σκέφτηκα αν θέλετε να κάνουμε μια ομάδα στο Facebook η' στο messenger και να μιλάμε από εκεί. Αν φυσικά έχετε όλες κ συμφωνείτε. Εκεί θα είναι πολύ εύκολο να μοιραζόμαστε αρχεία, φωτογραφίες κ ότι υλικό θέλουμε. Και φυσικά θα είναι ιδιωτική κ δεν θα βλέπει ο καθένας την συνομιλία μας, όπως συμβαίνει τώρα. Αν συμφωνείτε πάντα ... Εγώ μια ιδέα έριξα απλά. Για μένα που χρησιμοποιώ καθημερινά Facebook και messenger είναι πολύ εύκολα. 

Εγω μόνο messenger έχω κ Instagram δεν έχω fb. Δεν έχω πρόβλημα αν μαζευτούμε όλες ναι μία χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω απ' ολα! Messenger, facebook, instagram, viber, whatsapp... Νομιζω το messenger ή το viber ειναι πιο βολικο για αρχεια και φωτογραφιες! Αχ θα ειναι πολυ ωραια να ανταλλαξουμε φωτο με τα μικρακια μας! ❤

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xrys1988 είπε:

Σκέφτηκα αν θέλετε να κάνουμε μια ομάδα στο Facebook η' στο messenger και να μιλάμε από εκεί. Αν φυσικά έχετε όλες κ συμφωνείτε. Εκεί θα είναι πολύ εύκολο να μοιραζόμαστε αρχεία, φωτογραφίες κ ότι υλικό θέλουμε. Και φυσικά θα είναι ιδιωτική κ δεν θα βλέπει ο καθένας την συνομιλία μας, όπως συμβαίνει τώρα.

Εγώ συμφωνώ:) Τώρα αν κάποιες επιθυμούν να κρατήσουν την ανωνυμία τους, μπορούμε ίσως να χρησιμοποιήσουμε άλλη εφαρμογή.
Υπάρχουν πολλές, εγώ έχω μόνο what's app και viber, αλλά μπορώ να κατεβάσω κάποια αν θέλετε. Όσον αφορά ευαίσθητες πληροφορίες (πχ usernames κλπ) 
καλύτερα να τα μοιραστούμε μέσω μηνυμάτων.. 
** έχω και messenger

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...