Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

3 hours ago, despina. said:

Επισης εχει καποια απο εσας εμπειρια για αναλυση σπερματος στην Κρυογονια που μας στελνει?

Έχουμε πάει εμείς. Μας είχε στείλει ο ουρολόγος μας για σπερμοδιαγραμμα και μετά για κατακερματισμο και οξειδωτικο στρες. Λειτουργεί επίσης και σαν τράπεζα σπέρματος οπότε είναι από τα εξειδικευμένα κέντρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 48 λεπτά , Konie είπε:

Ναι έχουμε κάνει και κατακερματισμο και μας είπαν ότι τα αποτελέσματα ήταν καλά. Επίσης εγώ έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις γύρω από το θεμα( σαλπιγγογραφια, ΑΜΗ, ορμονολογικες, γενικές κτλ). Σε ενδοκρινολογο δεν έχουμε πάει, απλά ο γυναικολόγος μου τόσο εδώ στην επαρχία όσο και στο embryolab μου έγραψε αιματολογικες που βγήκαν καλές και αυτές. Αντίστοιχα και ο σύζυγος έκανε ορμονολογικεσ και βγήκαν καλές.

Απ ότι μας είπαν το πρόβλημα είναι καθαρά στο σπέρμα. 

Αυτό που με μπερδεύει όμως είναι που με αυτά τα νούμερα στα σπερμοδιαγραμματα εξακολουθούν να προτείνουν σπερματέγχυση. Έχω ακούσει ότι την προτείνουν σε περίπτωση μετρίου προς καλού σπέρματος. 

Επίσης δεν ξέρω αν έχει νόημα να επισκεφτεί ο συζηγος πάλι ουρολόγο. Διότι συμπληρώματα παίρνει, αλλά καμία θεαματική βελτίωση δεν βλέπουμε. 

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω εάν με τα νούμερα αυτά, έμεινε καμία κοπέλα έγκυος φυσιολογικά. 

 

Φαντάζομαι με αυτά τα νούμερα που έχουμε στο σπερμοδιαγραμμα δεν υπάρχει πιθανότητα για φυσιολογική σύλληψη.. Πρέπει σιγά σιγά να προετοιμαστουμε.. 

Από συμπληρώματα τι σας είχε δώσει ο Ασβ.. ης; 

Εμένα ο συζηγος είχε πάρει spermotrend και μετά συνέχισε με wellman conception και βιταμίνη d (λόγω έλλειψης).

Εγώ από μόνη μου έχω αγοράσει συμπλήρωμα από maca και ashwagandha αλλά δεν ξέρω αν έχουν νόημα. 

Αγάπη μου δεν είναι απίθανο για φυσιολογικά αλλά μπορεί να πάρει και χρόνια … την ωορρηξία τη βρίσκεται ; coq10 του έδωσε και είδε μεγάλη βελτίωση στον κατακερματισμό 

d παίρνει και μένα λόγω έλλειψης 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες,σύντομα να κρατάτε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας η σύντομα να είναι στις κοιλιτσες σας.Ειναι η πρώτη μου εξωσωματική και αναρωτιέμαι εάν ο προεμφυτευτικος έλεγχος είναι υποχρεωτικός, και εάν εσείς τον κανατε.επειδη βαδίζω στα τυφλά οι εμπειρίες σας θα μου είναι χρήσιμες πολυ

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, winspert said:

Κοριτσια,εχθες ξαναεστειλα μειλ και μου ειπαν πως θα με καλέσουν σημερα...Με πήραν πριν απο λιγο και κλεισαμε για την Τρίτη το απόγευμα...Κ επειδη δεν θελω να χασω χρονο αν εχω ηδη αδιαθετησει ,μου εγραψαν και τις εξετάσεις δεύτερης μέρας και ειμαστε μια χαρα...Δεν θέλω να χασω τον κυκλο... Οπότε εν αναμονή του ραντεβού...

Να πάνε όλα καλά εύχομαι και ο αγαπημένος μας γιατρός να κάνει και πάλι τα μαγικά του! :wub:

Καλότυχο το νεο μας καφέ, να φέρει πολλά μωράκια και μόνο χαρές!! 

51 minutes ago, Maroxmarox said:

Καλησπέρα σας,

Ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες,σύντομα να κρατάτε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας η σύντομα να είναι στις κοιλιτσες σας.Ειναι η πρώτη μου εξωσωματική και αναρωτιέμαι εάν ο προεμφυτευτικος έλεγχος είναι υποχρεωτικός, και εάν εσείς τον κανατε.επειδη βαδίζω στα τυφλά οι εμπειρίες σας θα μου είναι χρήσιμες πολυ

Γεια σου! Δεν είναι υποχρεωτικος ο προεμφυτευτικος, συνήθως τον συστήνουν μετά από κάποιες αποτυχημένες μεταφορες γιατί έχει αρκετο κόστος (μας είχαν πει μετά τις 3 συγκεκριμένα οτι ξεκιναμε και το σκεφτομαστε). Αυτό ισχύει βέβαια εκτός αν υπάρχει ιατρικός λόγος οπως πιθανη γενετικη παθηση μεσω κληρονομικοτητας. Εμείς με 1 αποτυχημένη μεταφορά δεν καναμε. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Καλησπέρα σας,

Ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες,σύντομα να κρατάτε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας η σύντομα να είναι στις κοιλιτσες σας.Ειναι η πρώτη μου εξωσωματική και αναρωτιέμαι εάν ο προεμφυτευτικος έλεγχος είναι υποχρεωτικός, και εάν εσείς τον κανατε.επειδη βαδίζω στα τυφλά οι εμπειρίες σας θα μου είναι χρήσιμες πολυ

Καλως ηρθες κοπελα μου εδω.Όχι βεβαια,εκτος αν εχετε καποιο θεμα στο καρυοτυπο ή πχ στιγμα κ οι 2 ή κατι αλλο που πρεπει οπωσδηποτε να ελεγχουν τα εμβρυα.να πανε ολα καλά!

@Konieδε ξέρω τιποτα απο σπερμα να σου πω την αληθεια.μονο οτι ο αντρας μου ειχε κατακερματισμο 17%  40 εκατομμυρια με 30%κινηση και 80% ανωμαλες μορφες.ουτε αυτα δε ξερω τι σημαινουν.ειχανε πει μια χαρα κ εμεινα σε αυτο.Αλλά πηρε κ εξτρα androferti k D k φυλλικο που προτεινε ο εξωσωματικος 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Εμενα στο προηγούμενο φυσικό με πήραν και μου είπαν ότι δεν προχώρησε αλλά θα το παρακολουθήσουμε τελικά έγινε μια μέτρια βλαστοκύστη . Τωρα είχα δυο την Πέμπτη μέρα το ένα προχώρησε για το άλλο μου είπαν θα το δούμε πάλι την 6η που με πήραν και δεν προχώρησε τελικά , δηλ ξέρω ότι δεν το παρατάνε 

να έχεις συντομα μια πετυχημένη εγκυμοσύνη πιστεύω ότι πρέπει να πάτε σε εξειδικευμένο ουρολόγο , εμείς πήγαμε στον Ασβ…η δίνει βιταμίνες συμπληρώματα κτλ καλό είναι να φτιάξετε το σπερμα πριν προχωρήσεις μπορεί και να μείνεις φυσιολογικά που στο εύχομαι !!!! 
μαλλιά θέλει ένα τρίμηνο για να δεις αποτελέσματα 

Ποιες σας έδωσε εσας ;

Α οκ το είχες γράψει παραπάνω σορυ.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

κοριτσια καλησπερα. ξερετε αν στο τμημα αποβολων του ελενα, γραφουν εξετασεις για ενδοκρινολογικο κι αιματολογικο ελεγχο; επισης γνωριζετε εαν γραφουν και καρυοτυπο ζευγους;; 

 

 

 

μηπως @Troia ????

Για καρυότυπο πάρτε στο Ινστιτούτο του Παιδιού (γκούγκλαρε το) και θα σε εξυπηρετήσουν μια χαρά! Χρειάζεται παραπεμπτικό από τον γυναικολόγο σου και για τους δυο σας. Δωρεάν. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, silvy22 είπε:

Αγάπη μου δεν είναι απίθανο για φυσιολογικά αλλά μπορεί να πάρει και χρόνια … την ωορρηξία τη βρίσκεται ; coq10 του έδωσε και είδε μεγάλη βελτίωση στον κατακερματισμό 

d παίρνει και μένα λόγω έλλειψης 

 

Καταλαβαίνω.. Θα δοκιμάσουμε μια τελευταία σπερματεγχυση και μετά εξωσωματική για να μην χάνουμε χρόνο.

Την ωορρηξία ναι την βρίσκουμε και μάλιστα την καταλαβαίνω κάθε μήνα λόγω πόνου στην ωοθήκη. Έχω πάρει και τεστ ωορρηξίας τα οποία την επιβεβαίωσαν. 

Μόνο αυτό τον μήνα είχα αλλαγή στον κύκλο μου λόγω του ότι περάσαμε Covid (ευτυχώς ελαφριά) αρχές Ιανουαρίου τόσο εγώ όσο και ο συζηγος. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, silvy22 είπε:

Αγάπη μου δεν είναι απίθανο για φυσιολογικά αλλά μπορεί να πάρει και χρόνια … την ωορρηξία τη βρίσκεται ; coq10 του έδωσε και είδε μεγάλη βελτίωση στον κατακερματισμό 

d παίρνει και μένα λόγω έλλειψης 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου ,να σε ρωτήσω κάτι? Ποιες περνατε από τις coq10? Σκέφτομαι μήπως πάρουμε να περνει αυτές μέχρι να πάμε στον ανδρολογο γιατί μας έτυχαν κάτι ανάποδιες και θα αργησουμε ίσως λίγο να πάμε . Βιταμίνες είναι φαντάζομαι καλό κάνουν  

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, despina. είπε:

Δε διαφωνω σε αυτο που λες,απλα ξερω οτι πολλοι δεν την προτεινουν με την αιτιολογια οτι απο μονη της δε λεει κατι γιατι πρεπει να συνυπαρχουν κι αλλοι παραγοντες ή γιατι θα δωσουν ουτως ή αλλως αντιπηκτικα.

Κοριτσια σημερα πηγα σε ενδοκρινολογο αναπαραγωγης(πολυ καλο για οποια ενδιαφερεται) κ μου πε καποιες πληροφοριες που δεν ηξερα.
Μας ζητησε να κανει ο αντρας μου για το σπερμα οξειδωτικο στρες που δεν εχουμε κανει.Εχουμε κανει κατακερματισμο κ ειχε μετριο.
Το θεμα ειναι οτι εδω κι ενα χρονο που εχει ξεκινησει ο αντρας μου αντιοξειδωτικα καποιες φορες χειροτερεψε κιολας το σπερμα.
Μας ειπε οτι χρειαζεται ενας βαθμος οξειδωσης κ μπορει τα αντιοξειδωτικα να εχουν το αντιθετο αποτελεσμα οποτε να πρεπει να τα κοψει.Γι'αυτο μας ειπε να κανουμε την εξεταση.Το χετε ξανακουσει αυτο;Επισης ενα κεντρο κρυογονια που μας στελνει κ για σπερμοδιαγραμμα εχει παει καποια;

Γραψε μου για ποια εξέταση σας ειπε γιατι δεν την ξερω.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Ria_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου ,να σε ρωτήσω κάτι? Ποιες περνατε από τις coq10? Σκέφτομαι μήπως πάρουμε να περνει αυτές μέχρι να πάμε στον ανδρολογο γιατί μας έτυχαν κάτι ανάποδιες και θα αργησουμε ίσως λίγο να πάμε . Βιταμίνες είναι φαντάζομαι καλό κάνουν  

εμένα παίρνειcoq10  300mg super size bioperine ol πρωί βράδυ απο 1 και διορθώθηκε κάπως το dfi της Olympian labs. Είναι Αντιοξειδωτικά , έχει πάρει και baby start και κάτι άλλες αλλά δεν …. Δεν ξέρω επειδή οι άντρες είναι και ξεροκέφαλοι θα πρότεινα να πάει σ έναν εξειδικευμένο να τ ακούσει με τ αυτιά του και να σας προτείνει το κατάλληλο συμπλήρωμα. Κοστίζουν και 70€ το κουτί 
μην κάνετε πειράματα 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες,σύντομα να κρατάτε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας η σύντομα να είναι στις κοιλιτσες σας.Ειναι η πρώτη μου εξωσωματική και αναρωτιέμαι εάν ο προεμφυτευτικος έλεγχος είναι υποχρεωτικός, και εάν εσείς τον κανατε

Καλώς σας βρήκα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,όχι δεν υπάρχει κάτι ,ούτε στίγμα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Καλησπέρα σας,

Ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες,σύντομα να κρατάτε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας η σύντομα να είναι στις κοιλιτσες σας.Ειναι η πρώτη μου εξωσωματική και αναρωτιέμαι εάν ο προεμφυτευτικος έλεγχος είναι υποχρεωτικός, και εάν εσείς τον κανατε

Καλώς σας βρήκα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,όχι δεν υπάρχει κάτι ,ούτε στίγμα 

Καλησπέρα αν δεις πιο πάνω σου έχουν απαντήσει τα κορίτσια απ ότι κατάλαβα είσαι καινούργια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Καλησπέρα σας,

Ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες,σύντομα να κρατάτε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας η σύντομα να είναι στις κοιλιτσες σας.Ειναι η πρώτη μου εξωσωματική και αναρωτιέμαι εάν ο προεμφυτευτικος έλεγχος είναι υποχρεωτικός, και εάν εσείς τον κανατε

Καλώς σας βρήκα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,όχι δεν υπάρχει κάτι ,ούτε στίγμα 

Όχι ο Προεμφυτευτικος γινεται μετα απο αποτυχιες, στην περιπτωση μου εκανα στην όγδοη προσπαθεια ή αν εχετε πρόβλημα στον κάρυοτυπο  ή αν η ηλικία σας ειναι 44-45 οποτε λίγα έμβρυα υγιή θα προκειψουν εκ των πραγμάτων.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι καινούρια,δε ξέρω καν πως να σας απαντω,το μαθαίνω σιγά σιγά.

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας ,όχι δεν είχαμε προηγουμενες αποτυχίες,ούτε καν εγκυμοσύνη! Προσπαθούμε δύομιση χρόνια τώρα ανεπιτυχώς, 39 εγώ 45 ο σύζυγός μου,η εξωσωματική μονόδρομος..

Κατά την διέγερση πριν την ωοληψια καπνίζατε;;δε μπορώ να το κόψω το ρημαδι...πφφφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...