Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 45 λεπτά , Pagor είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...λοιπόν πήγα σήμερα για την δεύτερη χοριακη...Να πω ότι σήμερα είμαι στην 28 μέρα του κύκλου μου( μιας κ εγώ ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου πολύ νωρίς την 23 μέρα) ..είχα κάνει μια χοριακη το Σάββατο την 24 μέρα του κύκλου( 2 μέρες πριν την καθυστέρηση)και ήταν 15.10... και έκανα ξανά σημερα(4 μέρες μετά) κ ήταν 44.70 ( με δύο μέρες καθυστέρηση)Αρχικά να πω ότι μου κόπηκαν τα πόδια γιατί είχα ακούσει ότι πρέπει να διπλασιάζεται κ λέω 4 μέρες αυτό ήταν δεν πήγε τουλαχιστον 60 άρα κάτι δεν πάει καλά...πήρα την γιατρό μου...δεν την βρήκα...έστειλα μυνημα δεν μου έχει απάντηση ακόμα...ωστόσο ο άντρας μου κ εγώ φυσικά διάβασα στο ίντερνετ σε πάρα πολλές σελίδες ότι η χοριακη θέλει 2-3 μέρες για να γίνει ο διπλασιασμός...αν οντως  είναι έτσι εμένα σε 4 μέρες έχει ανάβει 3 φορές πάνω από το 15...Λέει μέσα στις φυσιολογικές κυήσεις μπορεί να πάρει κα 72 ώρες για να γίνει ένας διπλασιασμος...Ξέρω ότι ακόμα είμαι μόνο στην 28 μέρα ..ουσιαστικά από σήμερα θα έπρεπε να καταλάβω ότι είμαι έγκυος...Εσείς που έχετε πείρα τι λέτε???

Μα δεν το σήκωσε κ η γιατρός...κ το ανχος στον Θεό!

Καταρχήν να ευχηθούμε με το καλο!!! Μπορει να ειναι χαμηλή η τιμη αλλα το θεμα ειναι πως αυξάνεται..Για ν δουμε τι θα σ πει κ ο γιατρός! Ενημερωσε μας ειμαστε μαζι σου ! Αντε ακομα ενα νινακι στην παρεα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Pagor είπε:

Αχ κορίτσια μου μολις μίλησα με την γιατρό...όντως μου είπε όλα καλά...η εγκυμοσύνη κ το σπορακι προχωράνε...από εδώ κ περα μου είπε θα αρχίσουμε να βλέπουμε νούμερα ...την επόμενη Τρίτη ξανά η επανάληψη μαζί με κάτι άλλες εξετάσεις...όλα καλά...ήρθε λίγο κ η καρδούλα μου κ ηρέμησε...

Αντε μπραβο!!!γιατι τοσο αργα χοριακη; Γιατι δεν σ βάζει σ 2 μερες; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , BlackCat είπε:

Έχει τύχει να μου ακυρώσουν εμβρυομεταφορά λόγω ενδομητρίου. Ενώ το πάχος ήταν καλό προφανώς δεν του άρεσε η όψη, δεν μου το εξήγησε και ποτέ αναλυτικά ο γιατρός τότε. Τώρα καταλαβαίνω οτι δεν ήταν τριζωνικό μάλλον. Και μάλιστα τότε δεν είχα κάνει υστεροσκόπηση για να πεις οτι χάλασε από αυτό. Έτυχε να μην είναι καλός κύκλος γιατί γενικά δεν είχα θέμα με το ενδομήτριο.

Ομως για να σου λέει οτι σε προχωράει κάτι θα ξέρει.

Ιδανικά εγώ προσωπικά ,λόγω χρόνιας υπογόνιμης κόπωσης, θα ήθελα να έχω ιδανικές όλες τις συνθήκες. Από την άλλη αν μου έλεγε οτι θέλει να προχωρήσουμε θα τον εμπιστευόμουν ξέρω και εγώ τι να πω..

Καλή σου επιτυχία στην εμβρυομεταφορά σου :-D

Και εγώ θα ήθελα ιδανικά να είναι όσο τι δυνατόν καλύτερες οι συνθήκες. Όμως για να λέει αυτός ότι προχωράμε μάλλον θα πρέπει να τον εμπιστευτώ. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σου εύχομαι τα καλύτερα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Αντε μπραβο!!!γιατι τοσο αργα χοριακη; Γιατι δεν σ βάζει σ 2 μερες; 

Γενικά η δικιά μου γιατρός δεν είναι της νοοτροπίας για πολλές χοριακες...σκέψου ο αδερφός μου κ η νύφη μου που είναι μαιευτηρες στο εξωτερικό μου είπαν ότι εκεί δεν κάνουν καν χοριακη....δεν θεωρούν ότι πρέπει να γίνεται...αλλά κ εμάς η δικιά μας κάνει μια δυο με μετά με τους υπερήχους....μου λεει δεν χρειάζεται να δούμε κάτι άλλο....τι να πω κορίτσια μου κ για εμένα τόσο προτογνωρα όλα αυτά...μου έγραψε αίματος μαζί με την χοριακη της τρίτης κ να περνώ filicine...

Εύχομαι κ προσεύχομαι πολύ για αυτό τον σπόρο που ήρθε στην ζωή μας μετά από 5 χρόνια κ ύστερα από πολλές πολλές πικρές ....εύχομαι αυτός ο μήνας που θα έρθει να είναι τόσο τυχερός για όλες τις κοπέλες!

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Pagor είπε:

Γενικά η δικιά μου γιατρός δεν είναι της νοοτροπίας για πολλές χοριακες...σκέψου ο αδερφός μου κ η νύφη μου που είναι μαιευτηρες στο εξωτερικό μου είπαν ότι εκεί δεν κάνουν καν χοριακη....δεν θεωρούν ότι πρέπει να γίνεται...αλλά κ εμάς η δικιά μας κάνει μια δυο με μετά με τους υπερήχους....μου λεει δεν χρειάζεται να δούμε κάτι άλλο....τι να πω κορίτσια μου κ για εμένα τόσο προτογνωρα όλα αυτά...μου έγραψε αίματος μαζί με την χοριακη της τρίτης κ να περνώ filicine...

Εγω θα σ πρότεινα κ βιταμίνη D ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, BlackCat είπε:

H αλήθεια είναι οτι στον μόνο μήνα που είχα Ε2 = 5 , σε φυσικό κύκλο μετά από διέγερση που μου είχε πει ο γιατρός οτι ενδεχομένως να μην είναι καλός κύκλος, ενώ υπήρχαν τρια ωοθυλάκια τελικά ήταν κενά και τα τρία.

Εύχομαι όμως να μην ισχύει και για σένα αυτό.

Σε όλους τους υπόλοιπους που ήταν και πετυχημένοι κύκλοι είχα Ε2 (2η μέρα περιόδου) από 35-70.

Και μενα η τιμη μου εκανε τρομερη εντυπωση...Δηλαδη εσυ ειχες 3 ωοθηλακια εν τελει με την Ε2=5 ,αλλα ηταν κτα 3 αδεια.. αρα αναπτυσσονται ωοθηλακια με τετοια τιμη αλλα κενά.. μαλιστα..

Ευχαριστω για την απαντηση σου!!

1 hour ago, Καντι είπε:

Νομιζω οτι εσυ πρεπει να βάλεις το όριο σου στον γιατρο αν νομίζεις οτι τζάμπα ταλαιπωρείσαι. Οι γιατροι θέλουν να πάρουν όσα περισσότερα μπορούν για να έχουν περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.

Δεν μου φαίνεται παράλογο , ειδικά αν μιλάμε για ενα ηλικιακό γκρουπ των 35 ετών. Μην κοιτας που εδώ εχουμε μαζευτεί ολες οι καμένες.

Έγραψες και χτες ε; Το 9 ειναι παρά πολυ χαμηλό. Μηπως να μην ασχοληθείτε με τον κύκλο. Ο γιατρος τι λέει;

Κανεις δεν θα μπορει να σου απαντήσει με βεβαιότητα, θα περάσεις οπως φαίνεται το μαρτύριο της σταγόνας. Η αύξηση που εχεις δεν μπορει να σε κανει να χαρείς αλλα ουτε και να λυπηθείς. Χρειαζεται μερες για να δείξει πως θα πάει.

Καντι μου ο γιατρος δεν ειπε τιποτα δε μιλησαμε.. Απο το κεντρο μουειπαν να δουμε για υπερηχο την αλλη εβδομαδα κ θα σου πουμε αν ασχοληθουμε.

Να φανταστεις ειπαν πρωτα υπερηχο θα κανουμε κ θα σου πουμε εαν χρειαστουν ορμονικες..Ετσι ψιλιαστηκα τα κακα μαντατα...

Ξερει καμια κοπελα να μου πει, για να δει καποια κοπελα αν μπαινει στην εμμηνοπαυση εκτος απο fsh ποια αλλη ορμονη μας το δειχνει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Pagor είπε:

Αχ κορίτσια μου μολις μίλησα με την γιατρό...όντως μου είπε όλα καλά...η εγκυμοσύνη κ το σπορακι προχωράνε...από εδώ κ περα μου είπε θα αρχίσουμε να βλέπουμε νούμερα ...την επόμενη Τρίτη ξανά η επανάληψη μαζί με κάτι άλλες εξετάσεις...όλα καλά...ήρθε λίγο κ η καρδούλα μου κ ηρέμησε...

Συγχαρητήρια @Pagor! Με το καλό!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, happiness79 said:

Τι να πω, σχετικά είναι όλα. Εγώ μία φορά πάντως δοκίμασα με φεμάρα, 3 βλέπαμε και κανένα δεν πήραμε, μεγάλο τζίφος. Ευτυχώς δε με είχαν χρεώσει. Δε μου ταίριαξε το φάρμακο είπε ο γιατρός. Αλλά επειδή σε άλλα κορίτσια ταιριάζει, αξίζει τον κόπο μια προσπάθεια. 

Όσο γι' αυτά που διαβάζεις εντυπωσιάζομαι, τόσο μεγάλο ποσοστό με τόσο καλή απόδοση? Ουάου! Σε τι ηλικιακό φάσμα? Παίζει τεράστιο ρόλο. Τώρα αν μου πεις όχι και τόσο μικρές, εκεί νομίζω θα γίνω καχύποπτη... :roll:

Επειδή είναι χιλιάδες τα μέλη εκει, οι ηλικίες ειναι πάρα πολλές. Απο 25 μπορεί να είναι μέχρι 45 και δεκάδες τα ποστ κάθε μέρα. Το θέμα είναι οτι ανεξάρτητα με τις ηλικίες γράφουν εξαιρετικά ποσοστά ανταπόκρισης. Μπορεί απλώς οι γυναίκες με χαμηλότερη ανταπόκριση να μην γράφουν τοσο πολύ λόγω πεσμένης ψυχολογίας ας πούμε. Ποιος ξέρει;

1 hour ago, Αγάπ said:

@kateriiina25 Ναι είναι καμία 10αρια σε κάθε πλευρά, συν κάποια που μάλλον δεν φαίνονται. Διάβασα ότι η ανουρια ειναι σύμπτωμα υπερδιέγερσης. Εχω τάση για να ουρησω αλλά βγαίνουν 2 σταγόνες όλα κι όλα. Αύριο θα πάω να με δει. Μου είπε να κάνω και καλλιέργεια για ν αποκλείσουμε την περίπτωση ουρολοίμωξης, αλλά μου φαίνεται  πρέπει να τα μαζέψω σταγόνα σταγόνα.

Εγώ είχα συχνουρία αλλά όχι να πηγαίνω χωρίς να ουρώ καθόλου οπότε ίσως είναι κάτι άλλο. Έχεις άλλα συμπτώματα που να δηλώνουν υπερδιέγερση; Υπερηχογραφικά είδε ο γιατρός τίποτα περίεργο; Υγρό στις ωοθήκες πχ που λένε οτι βλέπουν; Αλάτι έχεις κόψει;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Σε 2 μέρες έχει προγραμματιστεί να κάνω ετ. Κ σημερα από μόνη μου πηγα κ έκανα TSH μαζί με D κ σάκχαρο. Κ η TSH βγήκε 4.2 ενω πριν ένα μήνα κ κάτι ήταν ρυθμισμένη με Τ4 στο 1.7.Για την προετοιμασια ενδομητρίου παιρνω 6 cyclacur την ημέρα, μηπως αυτά μου απορυθμισαν τον θυροειδή. Περιμενω να πάρω αυριο τον εξωσωματικο να δω τι θα μου πει. Λέτε αν προχωρήσω σε ετ να μην παει καλά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια είμαι 12η μέρα από εμβρυομεταφορα 2 εμβρύων 3 ημερων, από την 8η μερα ξεκίνησα να έχω πολύ λίγες καφέ ροζ βλεννες 2-3φορες τη μέρα χθες δεν είχα καθόλου και σήμερα έχω λίγο κόκκινο όλη μέρα. Από τόσο νωρίς να αδιαθετησω; και με θερμοκρασία 37,3 όλη μέρα; έχει τύχει σε κάποια; νόμιζα πως με την προγεστερονη δεν αδιαθετεις τόσο γρήγορα.. Αύριο λέω να κάνω χοριακη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Penaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Σε 2 μέρες έχει προγραμματιστεί να κάνω ετ. Κ σημερα από μόνη μου πηγα κ έκανα TSH μαζί με D κ σάκχαρο. Κ η TSH βγήκε 4.2 ενω πριν ένα μήνα κ κάτι ήταν ρυθμισμένη με Τ4 στο 1.7.Για την προετοιμασια ενδομητρίου παιρνω 6 cyclacur την ημέρα, μηπως αυτά μου απορυθμισαν τον θυροειδή. Περιμενω να πάρω αυριο τον εξωσωματικο να δω τι θα μου πει. Λέτε αν προχωρήσω σε ετ να μην παει καλά?

Θα μιλήσεις με τον ενδοκρινολόγο σου μήπως θέλει να σου αυξήσει τη δόση του Τ4.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Penaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Σε 2 μέρες έχει προγραμματιστεί να κάνω ετ. Κ σημερα από μόνη μου πηγα κ έκανα TSH μαζί με D κ σάκχαρο. Κ η TSH βγήκε 4.2 ενω πριν ένα μήνα κ κάτι ήταν ρυθμισμένη με Τ4 στο 1.7.Για την προετοιμασια ενδομητρίου παιρνω 6 cyclacur την ημέρα, μηπως αυτά μου απορυθμισαν τον θυροειδή. Περιμενω να πάρω αυριο τον εξωσωματικο να δω τι θα μου πει. Λέτε αν προχωρήσω σε ετ να μην παει καλά?

Μέχρι 2.5 τη θέλουν. Θα σου ρυθμίσει ο ενδοκρινολόγος τη δόση του Τ4 και θα επανέλθει σύντομα. Μήπως ήταν η διέγερση;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Troia είπε:

Θα μιλήσεις με τον ενδοκρινολόγο σου μήπως θέλει να σου αυξήσει τη δόση του Τ4.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Τελευταία φορά επισκέφτηκα ενδοκρινολογο στο Έλενα οποτε δυσκολο να επικοινωνησω άμεσα μαζί τους κ από τότε έχω παρει 2 στην Αθήνα για ραντεβού κ έχω μπει στην αναμονή. Πάντως καπου διάβασα σήμερα ότι πρέπει το Τ4 να το παίρνουμε με απόσταση 4 ωρών από τα υπόλοιπα. Ενώ εγώ το έπαιρνα μια ώρα πριν. Μήπως απορυθμιστηκε γι αυτό τον λόγο, το αναφέρω απλά να το ξέρουν οι κοπέλες που παιρνουν cyclacur κ να ρωτήσουν το γιατρό τους γιατί δεν το ειχα διαβάσει κ 

νωρίτερα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Nora39 είπε:

Και μενα η τιμη μου εκανε τρομερη εντυπωση...Δηλαδη εσυ ειχες 3 ωοθηλακια εν τελει με την Ε2=5 ,αλλα ηταν κτα 3 αδεια.. αρα αναπτυσσονται ωοθηλακια με τετοια τιμη αλλα κενά.. μαλιστα..

Ευχαριστω για την απαντηση σου!!

Καντι μου ο γιατρος δεν ειπε τιποτα δε μιλησαμε.. Απο το κεντρο μουειπαν να δουμε για υπερηχο την αλλη εβδομαδα κ θα σου πουμε αν ασχοληθουμε.

Να φανταστεις ειπαν πρωτα υπερηχο θα κανουμε κ θα σου πουμε εαν χρειαστουν ορμονικες..Ετσι ψιλιαστηκα τα κακα μαντατα...

Ξερει καμια κοπελα να μου πει, για να δει καποια κοπελα αν μπαινει στην εμμηνοπαυση εκτος απο fsh ποια αλλη ορμονη μας το δειχνει αυτο;

Είχα τρία γιατί ήταν κολλητά από διέγερση.

Υπο νορμαλ συνθήκες θα είχα ένα και μάλλον με αυτή την Ε2 κενό θα ήταν. Ο λογος που με συνέχισε ήταν οτι μετά άρχισε να ανεβαίνει η Ε2 -όχι για τρία βέβαια ωάρια -αλλά πίστευε οτι ένα το έχουμε. Είχαν και ωραία μεγέθη και ήθελε να το παλέψουμε. Μάλιστα σε εκείνη την Ωοληψια από την προσπάθεια να τα παρακεντησει προκλήθηκε και τραυματισμός της ωοθηκης. Και είναι πόνος δεν ήξερα από που μου ήρθε μια ώρα αφού συνήλθα από την μέθη!! Για να μην συζητήσω την τρομάρα κ το αν παραμένει λειτουργική η ωοθηκη (ευτυχώς πήραμε τους επόμενους μήνες και αλλά ωάρια από εκείνη την μεριά που έγιναν βλαστοκυστες κ ηρέμησα γιατί ήταν κ η καλή ωοθηκη πανάθεμα την.

Για υπερηχο να πας βέβαια γιατί μπορεί να φανεί κάποιο κυρίαρχο και ωραίο ωάριο ακόμα κ στην δεύτερη φάση του κύκλου.

πρίν από 5 λεπτά , Penaki είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Τελευταία φορά επισκέφτηκα ενδοκρινολογο στο Έλενα οποτε δυσκολο να επικοινωνησω άμεσα μαζί τους κ από τότε έχω παρει 2 στην Αθήνα για ραντεβού κ έχω μπει στην αναμονή. Πάντως καπου διάβασα σήμερα ότι πρέπει το Τ4 να το παίρνουμε με απόσταση 4 ωρών από τα υπόλοιπα. Ενώ εγώ το έπαιρνα μια ώρα πριν. Μήπως απορυθμιστηκε γι αυτό τον λόγο, το αναφέρω απλά να το ξέρουν οι κοπέλες που παιρνουν cyclacur κ να ρωτήσουν το γιατρό τους γιατί δεν το ειχα διαβάσει κ 

νωρίτερα. 

Αν έχεις ανοίξει καρτέλα στο Έλενα στο ενδοκρινολογικο να στείλεις mail με τον αριθμό της καρτέλας σου , τις εξετάσεις κ την φάση που είσαι και θα σε πάρουν τηλεφωνο. Εξήγησε ότι είναι και λίγο επείγον. 

Με την κ.Βενακη που είμαι εγώ έτσι το κάνουμε μια φορά την έχω επισκεφτεί τις υπόλοιπες με mail.


Και εμένα τα ciclacur αλλά κ η διέγερση Την εκτοξεύουν την TSH  παρόλο που την εδώ ρυθμισμένη κ τώρα όταν ξεκινήσω ciclacur θα δοκιμάσω αυτό που λες να δω αν κάνει διαφορά γιατί κ για αυτό που διάβασες και διάβασα οι γνώμες διίστανται!! 
Πρωτότυπο να μην συγκλίνουν οι γνώμες των γιατρών.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...