Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , Maria.28 είπε:

Σ ευχαριστώ για την απαντηση κ την ευχη!! Τα ειδα αυτα στο Youtube απλα επειδη η κοπελιτσα στα βιντεακια μας κοροϊδεύει χαχαχα δεν τις κανει τις ενεσεις στην πραγματικοτητα εννοειται δεν καταλαβαινεις αυτην την κινηση.. 

Παναγια μου μακαρι να τις κανω σωστα κ να μην πονανε. Απανταω κ στην @Kallo για τα φαρμακα.

Εχω παρει απο τον Εοππυ gonal 1800 μοναδες κ menopur. Κ απ το φαρμακειο cetrotide κ arvecap κ την ovitrele. Τωρα αμα τα κανω ολα δεν με βλέπω καλα. Δεν νομιζω δηλαδη. Με την gonal μου ειπε θα ξεκινησω 250 μοναδες. Επισης στο τελος της μιας πένας αν δεν μου φτανουν οι μοναδες, ανοιγω την καινουργια πενα κ ξανακανω την υπολοιπη δοση μου στα καπακια να φανταστώ ε?? 

Menopur δεν έχω κάνει. Οι Gonal δεν πονάνε καθόλου. Είναι και πολύ λεπτή η βελονιτσα. Αν δε φτάνουν οι μονάδες στο τέλος της πένας, κανεις όσες έχει και "προσθέτεις" τις υπόλοιπες από την καινούρια πένα.  Cetrotide είναι λίγο πιο χοντρή η βελόνα και πρέπει να την κάνεις κάπως αποφασιστικά. Το τρύπημα δεν πονάει, αλλά το σημείο κυκλοτερως για κανένα τέταρτο είναι λίγο κόκκινο και τσουζει. Την πρώτη φορά με είχε προειδοποιήσει για αυτό ο γυναικολόγος, αλλιώς θα είχα αγχωθει. Η ovitrelle είναι σαν τη cetrotide. Παίρνεις ανάσα και αποφασιστικά τη βάζεις! Μια συνήθεια είναι, μη σε αγχωνει. Θα πάρεις αμέσως το κολάι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , Maria.28 είπε:

Σ ευχαριστώ για την απαντηση κ την ευχη!! Τα ειδα αυτα στο Youtube απλα επειδη η κοπελιτσα στα βιντεακια μας κοροϊδεύει χαχαχα δεν τις κανει τις ενεσεις στην πραγματικοτητα εννοειται δεν καταλαβαινεις αυτην την κινηση.. 

Παναγια μου μακαρι να τις κανω σωστα κ να μην πονανε. Απανταω κ στην @Kallo για τα φαρμακα.

Εχω παρει απο τον Εοππυ gonal 1800 μοναδες κ menopur. Κ απ το φαρμακειο cetrotide κ arvecap κ την ovitrele. Τωρα αμα τα κανω ολα δεν με βλέπω καλα. Δεν νομιζω δηλαδη. Με την gonal μου ειπε θα ξεκινησω 250 μοναδες. Επισης στο τελος της μιας πένας αν δεν μου φτανουν οι μοναδες, ανοιγω την καινουργια πενα κ ξανακανω την υπολοιπη δοση μου στα καπακια να φανταστώ ε?? 

Ναι έτσι κάνεις. Κ εγώ με gonal είχα ξεκινήσει και πραγματικά για μενα τουλάχιστον, η πιο ευκολη απ όλες, μετά από λιγεσ μέρες ξεκίνησα και cetrotide, θέλει να τραβάς το υγρό από το μπουκαλάκι αυτό που σου έγραψα νωρίτερα κ μετά να αλλάζεις βελόνα, πρέπει όλη να εισχωρήσει στο δέρμα αλλά είναι μικρή δεν καταλαβαίνεις κάτι. Κ στο τέλος έκανα averkap αν κ οι περισσοτερες κοπελες απ ότι νομίζω κάνουν την άλλη. Αυτό θα το κρίνει ο γιατρός με την εικόνα που θα έχει. Αυτή λιγάκι με δυσκόλεψε. Είναι η ίδια διαδικασία με την cetro απλά κάτι με την πιεση του αέρα στο φιαλιδιο είχε γίνει κ δεν μου τραβουσε όλο το υγρό. Να έτυχε δεν ξέρω. Πάντως με τις ενέσεις πιστευω 2-3η μέρα θα έχεις εξοικειωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Kate92 είπε:

Menopur δεν έχω κάνει. Οι Gonal δεν πονάνε καθόλου. Είναι και πολύ λεπτή η βελονιτσα. Αν δε φτάνουν οι μονάδες στο τέλος της πένας, κανεις όσες έχει και "προσθέτεις" τις υπόλοιπες από την καινούρια πένα.  Cetrotide είναι λίγο πιο χοντρή η βελόνα και πρέπει να την κάνεις κάπως αποφασιστικά. Το τρύπημα δεν πονάει, αλλά το σημείο κυκλοτερως για κανένα τέταρτο είναι λίγο κόκκινο και τσουζει. Την πρώτη φορά με είχε προειδοποιήσει για αυτό ο γυναικολόγος, αλλιώς θα είχα αγχωθει. Η ovitrelle είναι σαν τη cetrotide. Παίρνεις ανάσα και αποφασιστικά τη βάζεις! Μια συνήθεια είναι, μη σε αγχωνει. Θα πάρεις αμέσως το κολάι! 

Αχ αυτο το αποφασιστηκα με αγχωνει αλλα θα φανει στην πορεια, μακαρι να το πάρω το κολάι.Τις ειδα κ εγω τις cetrotide οτι ειναι πιο μεγαλες κ επαθα ενα σοκ αλλα οτι γινει τωρα! Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου!! 

πρίν από 11 λεπτά , Penaki είπε:

Ναι έτσι κάνεις. Κ εγώ με gonal είχα ξεκινήσει και πραγματικά για μενα τουλάχιστον, η πιο ευκολη απ όλες, μετά από λιγεσ μέρες ξεκίνησα και cetrotide, θέλει να τραβάς το υγρό από το μπουκαλάκι αυτό που σου έγραψα νωρίτερα κ μετά να αλλάζεις βελόνα, πρέπει όλη να εισχωρήσει στο δέρμα αλλά είναι μικρή δεν καταλαβαίνεις κάτι. Κ στο τέλος έκανα averkap αν κ οι περισσοτερες κοπελες απ ότι νομίζω κάνουν την άλλη. Αυτό θα το κρίνει ο γιατρός με την εικόνα που θα έχει. Αυτή λιγάκι με δυσκόλεψε. Είναι η ίδια διαδικασία με την cetro απλά κάτι με την πιεση του αέρα στο φιαλιδιο είχε γίνει κ δεν μου τραβουσε όλο το υγρό. Να έτυχε δεν ξέρω. Πάντως με τις ενέσεις πιστευω 2-3η μέρα θα έχεις εξοικειωθεί. 

Μακαρι να εξοικειωθω αν κ ειμαι χεστης.. Ελπιζω να ειναι κ για μενα οπως τα περιγραφετε. Αυτες οι averkap εχουν βελονες μεσα στο κουτι γιατι λιγο στα γρηγορα που τ ανοιξα να τις δω νομιζω δεν ειχε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Maria.28 είπε:

Αχ αυτο το αποφασιστηκα με αγχωνει αλλα θα φανει στην πορεια, μακαρι να το πάρω το κολάι.Τις ειδα κ εγω τις cetrotide οτι ειναι πιο μεγαλες κ επαθα ενα σοκ αλλα οτι γινει τωρα! Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου!! 

Μακαρι να εξοικειωθω αν κ ειμαι χεστης.. Ελπιζω να ειναι κ για μενα οπως τα περιγραφετε. Αυτες οι averkap εχουν βελονες μεσα στο κουτι γιατι λιγο στα γρηγορα που τ ανοιξα να τις δω νομιζω δεν ειχε. 

Η @Penaki έχει δίκιο για τις βελόνες της cetrotide. Έχει δύο βελόνες μέσα. Η πολύ μεγάλη και χοντρή είναι για να αναρροφήσεις το υγρό και να τα αναμίξεις. Μετά αλλάζεις και βάζεις τη μικρή. Κι εγώ τρόμαξα με την πρώτη ματιά στο κουτάκι χαχα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Maria.28 είπε:

Αχ αυτο το αποφασιστηκα με αγχωνει αλλα θα φανει στην πορεια, μακαρι να το πάρω το κολάι.Τις ειδα κ εγω τις cetrotide οτι ειναι πιο μεγαλες κ επαθα ενα σοκ αλλα οτι γινει τωρα! Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου!! 

Μακαρι να εξοικειωθω αν κ ειμαι χεστης.. Ελπιζω να ειναι κ για μενα οπως τα περιγραφετε. Αυτες οι averkap εχουν βελονες μεσα στο κουτι γιατι λιγο στα γρηγορα που τ ανοιξα να τις δω νομιζω δεν ειχε. 

Κοριτσι μου οι αρβεκαπ δεν εχουν βελονα! Ειναι μονο το φλακον με τη σκονη και το υγρο! Θα παρεις 2.5cc συριγγες θα κανεις τη μιξη και μετα θα αλλαζεις βελονα και θα βαζεις βελονες ινσουλινης! Εμενα οι μενοπουρ με δυσκολεψαν περισσοτερο απ ολες!εχω κανει αρβεκαπ γκοναλ μενοπουρ οβιτρελ αντιπηκτικες αλλα αυτη η μενοπουρ δν τρυπουσε καθολου το δερμα μου ! Αλλα αυτο ειναι καθαρα δικη μου εμπειρια εσυ μπορει να μη νιωθεις τιποτα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Kate92 είπε:

Η @Penaki έχει δίκιο για τις βελόνες της cetrotide. Έχει δύο βελόνες μέσα. Η πολύ μεγάλη και χοντρή είναι για να αναρροφήσεις το υγρό και να τα αναμίξεις. Μετά αλλάζεις και βάζεις τη μικρή. Κι εγώ τρόμαξα με την πρώτη ματιά στο κουτάκι χαχα

Ναι ευτυχως το ειδα μετα στο youtube κ καταλαβα! Σ ευχαριστώ κ παλι!!! 

πρίν από 14 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Κοριτσι μου οι αρβεκαπ δεν εχουν βελονα! Ειναι μονο το φλακον με τη σκονη και το υγρο! Θα παρεις 2.5cc συριγγες θα κανεις τη μιξη και μετα θα αλλαζεις βελονα και θα βαζεις βελονες ινσουλινης! Εμενα οι μενοπουρ με δυσκολεψαν περισσοτερο απ ολες!εχω κανει αρβεκαπ γκοναλ μενοπουρ οβιτρελ αντιπηκτικες αλλα αυτη η μενοπουρ δν τρυπουσε καθολου το δερμα μου ! Αλλα αυτο ειναι καθαρα δικη μου εμπειρια εσυ μπορει να μη νιωθεις τιποτα!

Κ πως τις ζηταω τις συγκεκριμένες σύριγγες στο φαρμακειο κ τα μεγεθη των βελονών??? Μην μου δωσουν κ οτι να ναι κ κανω καμια βλακεια... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Maria.28 είπε:
πρίν από 17 λεπτά , Maria.28 είπε:

Ναι ευτυχως το ειδα μετα στο youtube κ καταλαβα! Σ ευχαριστώ κ παλι!!! 

Κ πως τις ζηταω τις συγκεκριμένες σύριγγες στο φαρμακειο κ τα μεγεθη των βελονών??? Μην μου δωσουν κ οτι να ναι κ κανω καμια βλακεια... 

Αρβεκαπ 0.1 θα κανεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Maria.28 είπε:

Ναι αυτες πηρα αλλα δεν μιλησα με τον γιατρό για το ποιες θα κανω σιγουρα στην πορεια θα μου πει. Αλλα αυτες πηρα.. 

 Ωραια τοτε χρειαζεσαι συριγγες 2.5cc και βελονες ινσουλινης! Ετσι θα τα ζητησεις στο φαρμακειο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Στελλα33 είπε:

 Ωραια τοτε χρειαζεσαι συριγγες 2.5cc και βελονες ινσουλινης! Ετσι θα τα ζητησεις στο φαρμακειο!

Αν δεν κανω λαθος οι δυο βελονες διαφορετικου μεγεθους που χρειαζονται ειναι ίδιες με αυτες που εχει μεσα το κουτι της cetrotide? Ισως παρω κ δυο τετοιες μαζι μου να τις δειξω στο φαρμακειο.. Σ ευχαριστώ παρα πολυ για τις πληροφορίες!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσια περιμενω να αδιαθετησω σε κανα δυο μερες κ να ξεκινησω. Να σας ρωτησω η βελονα οταν κανετε την ενεση πρεπει να μπαινει ολη μεσα στο δερμα? Δεν ειναι λιγο μεγαλες?? Πφφφ δεν ξερω πως θα καταφερω να τις κανω κ ποσο δυναμη να βαλω για να τρυπηθω δεν εχω ιδεα απ αυτα... 

Καλή αρχή!!! Μη φοβάσαι, τίποτα δεν είναι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Maria.28 said:

Αν δεν κανω λαθος οι δυο βελονες διαφορετικου μεγεθους που χρειαζονται ειναι ίδιες με αυτες που εχει μεσα το κουτι της cetrotide? Ισως παρω κ δυο τετοιες μαζι μου να τις δειξω στο φαρμακειο.. Σ ευχαριστώ παρα πολυ για τις πληροφορίες!!! 

Θα σου πρότεινα σχετικα με την Cetrotide συριγγες και βελονες ινσουλινης όπως ηδη ανάφερε η Στέλλα33. Για να είμαι ειλικρίνης είναι η μόνη ένεση που με πόνεσε την πρώτη φορά, μετα έβαζα συριγγούλα και βελονιτσα ινσουλίνης και όλα μια χαρα. Καλή αρχή.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Αγάπ είπε:

Καλημέρα κορίτσια,  είμαι 3 μέρες μετά την ωοληψια και ανέβασα 38,5 πυρετό, ο γιατρός μου άλλαξε αντιβίωση. Είχε καμία παρόμοια εμπειρία?

Έλα ρε καλημέρα! γιατί?όχι εγώ δεν το είχα αυτό.κρυομα θα ειναι

Λες να είναι από την ωοληψια δεν ξέρω?τι σου είπε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Ζαργαναρα είπε:

Έλα ρε καλημέρα! γιατί?όχι εγώ δεν το είχα αυτό.κρυομα θα ειναι

Λες να είναι από την ωοληψια δεν ξέρω?τι σου είπε 

Δεν είναι κρύωμα, χτυπάω ανά 6 ώρες 38.5-39 με depon maximum, δεν μου λέει τίποτα απλά μου άλλαξε αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...