Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 26 minutes ago, Angot said:

      καλημερα κορίτσια! χρόνια πολλά στις Μανούλες! εγώ ξύπνησα με αίμα σήμερα στις 5 το χάραμα και ειμαι στο νοσοκομείο! μου βάζουν όρους αλλά δεν σταματάει η μήτρα τις συσπάσεις , το ράμμα και ο τράχηλος οκ ! ο γιατρός είπε ότι δε καμια ώρα θα μ πει αν θα πάμε για τοκετό η οχι επειδή αν δεν σταματήσουν δεν μπορεί να διακινδυνεύσει ! αυτά τα νέα μ! 

      Όλα να πάνε καλα κοπέλα μου !!!! Σπυ ευχόμαστε τα καλύτερα !!!!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Chris_V είπε:

Μαλιστα...θα την βαλουμε στο προγραμμα για το καλοκαιρακι τοτε και βλεπουμε και με το γιατρο μου για την εξωσωματικη....

Σε ευχαριστω!

Και μεχρι τοτε τουλαχιστον δεν θα εχουμε το αγχος να κανουμε προγραμματισμενες επαφες...

Ακριβώς!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 29/6/2022 at 10:42 ΜΜ, kateriiina25 είπε:

Ναι αλλά πως θα βγει το 4ωρο αν πρέπει να παίρνεις cyclacur πρωί μεσημέρι βράδυ; Θα πρέπει να σηκωθείς στις 6 να πάρεις το Τ4 μετά να πάρεις cyclacur στις 10, το επόμενο στις 6 και το τελευταίο στις 2. Άντε να μην το πας και ανά 8ωρο ακριβώς να κλέψεις λίγο, αλλιώς δεν βγαίνει. Έτσι το κάνετε εσείς; Άσε που λένε ότι δεν πρέπει να κοιμάσαι μετά το Τ4. πφφφ

 

On 29/6/2022 at 10:43 ΜΜ, Penaki είπε:

Τους ίδιους υπολογισμους έκανα σήμερα! Για το 8:00-16:00-00:00 λέω πρεπει να σηκωνόμαστε στις 4 για το Τ4. Κ μετά θυμήθηκα ότι μετά το Τ4 δεν πρεπει να κοιμόμαστε αυτό που λες κ εσύ. Το οποίο παλι κανείς ενδοκρινολογος δεν έχει πει, σε εμένα τουλάχιστον. 

Απαντάω μετά από μέρες βέβαια...

Θυμάμαι ότι το είχα ξαναγράψει αυτό αλλά δεν μπορώ να βρω την απάντηση μου (να διαγράφηκε; ).
Το έψαξα και βρήκα σε ένα άλλο φόρουμ το παρακάτω: "Ο ενδοκρινολογος όταν τον ρωτησα μου ειχε πει: Να το παρεις πρωι για να ειναι το στομαχι σου αδειο περιπου 5 με 6 ωρες και μετα απο 30 λεπτα να φας. Αν θες να το παιρνεις 6 ωρα και να ξανακοιμασαι, απλα βεβαιωσου ότι απο τις 12 και μετα δεν εχεις φαει τιποτα."
Μια άλλη κοπέλα έγραψε: "ρώτησα την γιατρό μου για αυτό που συζητάτε. Μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα άμα το πάρεις και ξανακοιμηθείς και ότι ναι μεν πρέπει να περιμένεις μίση ώρα και μετά να φας αλλά άμα δεν πεινάς μπορείς να φας και αργότερα."

Βρήκα κι ένα σαιτ με ερωτήσεις&απαντήσεις ενδοκρινολόγου (Δημήτριος Η. Στεφαν... MD) και απάντησε το εξής: "Καλημέρα σας. Δεν υπάρχει κάνένα πρόβλημα εάν ξανακοιμηθείτε. Μπορείτε να συνεχίσετε ό,τι κάνετε." και αυτό "Καλησπέρα σας. Μπορείτε να λαμβάνετε τη θυροξίνη οποιαδήποτε πρωινή ώρα και αφού έχουν περάσει τουλάχιστον 5 ώρες μετά την τελευταία λήψη στερεού ή υγρού γεύματος. Φυσικά και δεν έχει σημασία εάν ξαπλώσετε ή κοιμηθείτε μετά τη λήψη."

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

@Chris_V θα συμφωνήσω με την Αντωνία και εμείς είχαμε κιρσοκήλη μέτριου βαθμού και πολύ κακές τιμές σε ποσότητα, κινητικότητα, φυσιολογικές μορφές και υψηλό κατακερματισμό.

Τα αποτελέσματα από την επέμβαση φάνηκαν στο 6μηνο, στο τρίμηνο ήταν τα ίδια με πριν και φάγαμε σφαλιάρα.

Στο 6μηνο όμως η ποσότητα εκτοξεύτηκε, η κινητικότητα βελτιώθηκε πολύ ήταν δηλαδή στα κατώτατα φυσιολογικά όρια, κατακερματισμό δεν μετρήσαμε για να είμαι ειλικρινής αλλά τον δουλεψαμε με θεραπεία σε ουρολόγο δηλαδή συγκεκριμένες βιταμίνες, αλλαγή στην διατροφή, οχι στενά εσώρουχα και ήπια άσκηση.

Στην θέση σας θα συνέχιζα εγώ να μαζεύω ωάρια λόγω χαμηλής ΑΜΗ όπως λες και μόλις το σπέρμα βρεθεί εντός ορίων τότε θα έκανα μικρογονιμοποίηση.

Σίγουρα θέλει χρόνο αλλά όπως είδες και εσύ δεν εξασφαλίζει τίποτα η θετική χοριακή. Είναι το πρώτο βήμα αλλά υπάρχουν άλλα 100 μετά που πρέπει να ξεπεραστούν , οπότε καλό είναι ότι μπορεί να βελτιωθεί να βελτιωθεί.

Υπάρχουν γιατροί ουρολόγοι που υποστηρίζουν οτι η επέμβαση μπορεί αντί να βελτιώσει το σπέρμα να το κάνει χειρότερο. Όμως αυτό έχει να κάνει κυρίως με τον βαθμό κιρσοκήλης και τον βαθμό που έχει πειραχτεί το σπέρμα. Εάν το σπέρμα εξετάστηκε σε εξειδικευμένο κέντρο και όχι απλό μικροβιολογικό και δεν πέρασε πρόσφατα κάποια ίωση με υψηλό πυρετό που το επηρεάζει σιγουρα τότε θα σας πρότεινα να πάρετε γνώμες από δυο τρεις ουρολόγους.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Κορίτσια καλησπέρα…

Τη βοήθεια σας παρακαλώ πολύ όσες γνωρίζετε…

Μετα τη βιοχημική που αρχίσαμε να ψαχνόμαστε βρέθηκε στον άντρα μου κιρσοκηλη. Εντωμεταξυ το τελευταίο σπερμοδιαγραμμα παρά πολύ άσχημο, κινητικότητα 22%, συγκέντρωση 1εκ/ml.

Ο γιατρός του πρότεινε επέμβαση αλλά σε περίπτωση που βιαζόμαστε 3μηνη θεραπεία.

Εννοειται μέχρι να γίνουν όλα αυτά καμία προσπάθεια για εξωσωματική. 
Ο αντρουλης μου μέσα στην στεναχώρια, νιώθει ότι ευθύνεται για όλα αυτός…προσπαθώ από το απόγευμα να τον κανω να νιώσει λίγο καλύτερα. 
 

Εχει καμία σας άποψη; 
Σκεφτομαστε να κάνουμε την επέμβαση και εντωμεταξυ να δούμε αν μπορώ να μαζέψω ωάρια…πρέπει και εγώ ένα ένα λόγω ΑΜΗ και να τα γονιμοποιήσουμε στο τέλος.

Σκεφτομαστε βέβαια, δε ξέρω καν εν γίνεται…θα δω τον γιατρό μου στις 12/7.

Ειναι η πρώτη φορά που τρόμαξα ότι μπορεί να μην τα καταφέρουμε…

Μεχρι τώρα πίστευα ότι με υπομονή, δύναμη ψυχική, αγάπη μεταξύ μας και επιμονή θα το κρατήσουμε το μωράκι μας αγκαλιά, αλλά σήμερα άρχισα να φοβάμαι…

Δεν ξερω αν εχω 6 μήνες ακόμη μπροστά μου χωρίς να κανω τπτ…:(

Κορίτσι μου μην απελπίζεσαι. Από τη στιγμή που κι εσύ δε θέλεις να προχωρήσεις με διέγερση, μπορείς όλο αυτό το διάστημα να μαζεύεις ωάρια και να τα γονιμοποιησετε μόλις λυθεί το θέμα του συζύγου. Δες και ο γιατρός τι θα σου προτείνει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BlackCat είπε:

@Chris_V θα συμφωνήσω με την Αντωνία και εμείς είχαμε κιρσοκήλη μέτριου βαθμού και πολύ κακές τιμές σε ποσότητα, κινητικότητα, φυσιολογικές μορφές και υψηλό κατακερματισμό.

Τα αποτελέσματα από την επέμβαση φάνηκαν στο 6μηνο, στο τρίμηνο ήταν τα ίδια με πριν και φάγαμε σφαλιάρα.

Στο 6μηνο όμως η ποσότητα εκτοξεύτηκε, η κινητικότητα βελτιώθηκε πολύ ήταν δηλαδή στα κατώτατα φυσιολογικά όρια, κατακερματισμό δεν μετρήσαμε για να είμαι ειλικρινής αλλά τον δουλεψαμε με θεραπεία σε ουρολόγο δηλαδή συγκεκριμένες βιταμίνες, αλλαγή στην διατροφή, οχι στενά εσώρουχα και ήπια άσκηση.

Στην θέση σας θα συνέχιζα εγώ να μαζεύω ωάρια λόγω χαμηλής ΑΜΗ όπως λες και μόλις το σπέρμα βρεθεί εντός ορίων τότε θα έκανα μικρογονιμοποίηση.

Σίγουρα θέλει χρόνο αλλά όπως είδες και εσύ δεν εξασφαλίζει τίποτα η θετική χοριακή. Είναι το πρώτο βήμα αλλά υπάρχουν άλλα 100 μετά που πρέπει να ξεπεραστούν , οπότε καλό είναι ότι μπορεί να βελτιωθεί να βελτιωθεί.

Υπάρχουν γιατροί ουρολόγοι που υποστηρίζουν οτι η επέμβαση μπορεί αντί να βελτιώσει το σπέρμα να το κάνει χειρότερο. Όμως αυτό έχει να κάνει κυρίως με τον βαθμό κιρσοκήλης και τον βαθμό που έχει πειραχτεί το σπέρμα. Εάν το σπέρμα εξετάστηκε σε εξειδικευμένο κέντρο και όχι απλό μικροβιολογικό και δεν πέρασε πρόσφατα κάποια ίωση με υψηλό πυρετό που το επηρεάζει σιγουρα τότε θα σας πρότεινα να πάρετε γνώμες από δυο τρεις ουρολόγους.

Εξαμηνο μας ειπε και εμας ο γιατρος για βελυιωση και αν δεν μπορουμε να περιμενουμε 3μηνο με βιταμινες.

Οι φυσιολογικες μορφες ειναι οκ, και ο κατακερματισμος οχι και τοσο κακός, 22%.

Θα συνεχισει με βιταμινες αλλα να πω την αληθεια οτι δεν προκειται αυτο να αλλαξει κατι, γιατι ετσι και αλλιως ηταν της υγιεινης ζωης, πρωην αθλητης με ασκηση παντα στη ζωη του....

Θα μιλησω με τους γιατρους μου να δω τι προτεινουν αυτοι, γιατι η αληθεια ειναι οτι η μια επιλογη που εχω ήταν Δημοσιο Νοσοκομειο και δεν ξερω αν εκει γινεται να μαζευω ωαρια καθε μηνα....

Θα παμε να δουμε και εναν ακομη που κανει και επεμβασεις πανεπιστημιακο που εμπιστυομαι παρα πολυ.

Η τελευταια απελπιστικη εξεταση ηταν σε εξειδικευμενο εργαστηριο και δεν ειχε περασει καμια ιωση πριν, και κατατρομαξα με τις 900 χιλιαδες που πηραμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα.απο το πρωί πονάει η μέση έρχεται φεύγει έρχεται φεύγει.τωρα που πήγα τουαλέτα ειδα ένα αμιδρα  καφέ άσπρα υγρά  προς το άσπρο ήταν αλλά δεν παύει να έχω χαιστει πάνω μου.δεν μου αρέσει που πονάει η μέση .είμαι 4 εβδομάδες και 3 ημέρες ακόμα νωρίς.αβτε να δούμε και αύριο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Chris_V είπε:

Εξαμηνο μας ειπε και εμας ο γιατρος για βελυιωση και αν δεν μπορουμε να περιμενουμε 3μηνο με βιταμινες.

Οι φυσιολογικες μορφες ειναι οκ, και ο κατακερματισμος οχι και τοσο κακός, 22%.

Θα συνεχισει με βιταμινες αλλα να πω την αληθεια οτι δεν προκειται αυτο να αλλαξει κατι, γιατι ετσι και αλλιως ηταν της υγιεινης ζωης, πρωην αθλητης με ασκηση παντα στη ζωη του....

Θα μιλησω με τους γιατρους μου να δω τι προτεινουν αυτοι, γιατι η αληθεια ειναι οτι η μια επιλογη που εχω ήταν Δημοσιο Νοσοκομειο και δεν ξερω αν εκει γινεται να μαζευω ωαρια καθε μηνα....

Θα παμε να δουμε και εναν ακομη που κανει και επεμβασεις πανεπιστημιακο που εμπιστυομαι παρα πολυ.

Η τελευταια απελπιστικη εξεταση ηταν σε εξειδικευμενο εργαστηριο και δεν ειχε περασει καμια ιωση πριν, και κατατρομαξα με τις 900 χιλιαδες που πηραμε...

Παντως ο προηγουμενος γυναικολογος (που δεν ειναι εξωσωματιστης) μου ειχε πει οτι δεν ειναι ολες οι κιρσοκηλες για επεμβαση κ οτι οι ουρολογοι βιαζονται να σε βαλουν χειρουργειο.
Ο κατακερματισμος δεν ειναι τοσο μεγαλος (δεν ξερω κ την ηλικια του). Και οι φυσιολογικες μορφες - κατακερματισμος  ειναι το σημαντικοτερο στην εξωσωματικη.
Πρεπει να βρεις καποιον ουρολογο που εμπιστευεσαι..

14 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Έκατσα κ πέταξα σήμερα όλα τα θετικά τεστ που είχα κρατημενα...έσβησα όλες τι φωτογραφίες που είχα βγάλει για να το κάνω άλμπουμ με φωτογραφίες από την αρχή μέχρι το τελος ..εκρυψα μια σακούλα με δώρο μια κουδουνιστρα κ ένα παιδικό βιβλίο που βιάστηκε να μας πάρει από χαρά ο κολλητό του και 2 μέρες τωρα τρέχουν δάκρυα από τα μάτια μου..άλλες φορές επειδή σκέφτομαι την βιοχημική αλλες πάλι επειδή απλά μάλλον δεν λέει να στερεψει το δάκρυ...Όλα τα ξέρω κ όλα είναι στο μυαλό μου...6 εβδομάδες μόνο ήταν σιγά δεν υπάρχει καν μωρό ακομα...Αλλες καλέ στις 6 εβδομαδες δεν καταλαβαίνουν καν την εγκυμοσύνη τους...Εμένα να δεις η ξαδέρφη του άντρα μου που έχασε το μωρό της 33 εβδομάδων εκεί να δεις πονο...Η κόρη μου είχε δύο αποβολές πριν κ τώρα μια χαρά έγκυος είναι...Σιγά σε λίγες μέρες θα ξαναπροσπάθησετε καλέ δεν έγινε κάτι ..Κ μέσα σε όλα αυτά που έχω ακούσει αυτές τις 2 μέρες μέσα σε όλες αυτές τις φωνές που έχουν δίκιο κ με αγάπη μου τα λένε υπάρχουν όμως δύο μάτια που εγώ κοιταω κάθε μέρα ..αυτά τα δύο μάτια που με πρόσεχαν σαν το κόκκινο αυγό του Πάσχα .. αυτά τα δύο μάτια που τα έκανα να κλάψουν από χαρά κ λύπη μέσα σε δύο εβδομάδες ..για αυτά τα μάτια δεν σταματάνε τα δικά μου μάτια να τρέχουν...Όλα τα ξέρω κ  με όλα συμφωνώ...και όλοι δίκιο έχουν .. δεν συγκρίνω αυτό που νοιωθω με κανέναν πόνο..αλίμονο.. απλά θα ήθελα να έχω την δύναμη να μην τον είχα δει να λυπάται ξανά για τίποτα...

Θα ξεκουραστεις μεσα στο καλοκαιρι, θα ανανεωθεις κ θα βρεις παλι τη δυναμη να συνεχισεις! Αν εσυ εισαι χαρουμενη, θα ειναι κ ο αντρας σου.
Νομιζω οτι στη φαση της εξωσωματικης η γυναικα ειναι το βαρομετρο της διαθεσης μεσα στο σπιτι.
Ολα θα πανε καλα σιγουρα, ευχομαι αυτο να γινει το συντομοτερο δυνατο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , eleonora85 είπε:

Παντως ο προηγουμενος γυναικολογος (που δεν ειναι εξωσωματιστης) μου ειχε πει οτι δεν ειναι ολες οι κιρσοκηλες για επεμβαση κ οτι οι ουρολογοι βιαζονται να σε βαλουν χειρουργειο.
Ο κατακερματισμος δεν ειναι τοσο μεγαλος (δεν ξερω κ την ηλικια του). Και οι φυσιολογικες μορφες - κατακερματισμος  ειναι το σημαντικοτερο στην εξωσωματικη.
Πρεπει να βρεις καποιον ουρολογο που εμπιστευεσαι..

Θα ξεκουραστεις μεσα στο καλοκαιρι, θα ανανεωθεις κ θα βρεις παλι τη δυναμη να συνεχισεις! Αν εσυ εισαι χαρουμενη, θα ειναι κ ο αντρας σου.
Νομιζω οτι στη φαση της εξωσωματικης η γυναικα ειναι το βαρομετρο της διαθεσης μεσα στο σπιτι.
Ολα θα πανε καλα σιγουρα, ευχομαι αυτο να γινει το συντομοτερο δυνατο

Σε ευχαριστώ! 37 είναι, δεν ξέρω ποιο είναι το φυσιολογικό για την ηλικία του και ο κατακερματισμός βγήκε μόλις έφυγε από το γιατρό. 
Εχει νόημα πάντως αυτό που λες…και την φυσική σύλληψη τώρα στα 41,5 δεν θα την κυνηγήσω…ας κάνει την επέμβαση όμως για αυτόν αν του κάνει καλό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Chris_V είπε:

Σε ευχαριστώ! 37 είναι, δεν ξέρω ποιο είναι το φυσιολογικό για την ηλικία του και ο κατακερματισμός βγήκε μόλις έφυγε από το γιατρό. 
Εχει νόημα πάντως αυτό που λες…και την φυσική σύλληψη τώρα στα 41,5 δεν θα την κυνηγήσω…ας κάνει την επέμβαση όμως για αυτόν αν του κάνει καλό. 

Καλησπερα,

όντως και εμένα έχει κιρσοκήλη αλλά επειδή είναι ασυμπτωματική (δεν τον πονάει) και δεν επηρεάζει ιδιαίτερα το σπερμα, δεν την έχει χειρουργήσει. Πάντως αν είναι να πας με φυσικούς, ούτως η άλλως, θέλει υπομονή και αρκετό καιρό να μαζέψεις κ εσυ ωάρια. Αλλά πρέπει να τον αξιολογήσει ουρολόγος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Chris_V είπε:

Σε ευχαριστώ! 37 είναι, δεν ξέρω ποιο είναι το φυσιολογικό για την ηλικία του και ο κατακερματισμός βγήκε μόλις έφυγε από το γιατρό. 
Εχει νόημα πάντως αυτό που λες…και την φυσική σύλληψη τώρα στα 41,5 δεν θα την κυνηγήσω…ας κάνει την επέμβαση όμως για αυτόν αν του κάνει καλό. 

Μη το λες αυτο! Αν εσυ δεν εχεις γυναικολογικα θεματα, η ηλικια δεν ειναι απαγορευτικη.
Νομιζω οτι η κιρσοκηλη γινεται για λογους αναπαραγωγης κυριως (μαλιστα καποιοι ουρολογοι λενε οτι δεν εχει νοημα απο μια ηλικια κ μετα ..40+)
Για λογους υγειας γινεται μονο αν ποναει στην περιοχη.
Να σου πω την αληθεια, αν ο αντρας μου ηταν θετικος, εγω ημουν υπερ.. παρολη την αναμονη μετα για βελτιωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Chris_V είπε:

Εξαμηνο μας ειπε και εμας ο γιατρος για βελυιωση και αν δεν μπορουμε να περιμενουμε 3μηνο με βιταμινες. 

Οι φυσιολογικες μορφες ειναι οκ, και ο κατακερματισμος οχι και τοσο κακός, 22%.

Θα συνεχισει με βιταμινες αλλα να πω την αληθεια οτι δεν προκειται αυτο να αλλαξει κατι, γιατι ετσι και αλλιως ηταν της υγιεινης ζωης, πρωην αθλητης με ασκηση παντα στη ζωη του.... 

Θα μιλησω με τους γιατρους μου να δω τι προτεινουν αυτοι, γιατι η αληθεια ειναι οτι η μια επιλογη που εχω ήταν Δημοσιο Νοσοκομειο και δεν ξερω αν εκει γινεται να μαζευω ωαρια καθε μηνα....

Θα παμε να δουμε και εναν ακομη που κανει και επεμβασεις πανεπιστημιακο που εμπιστυομαι παρα πολυ. 

Η τελευταια απελπιστικη εξεταση ηταν σε εξειδικευμενο εργαστηριο και δεν ειχε περασει καμια ιωση πριν, και κατατρομαξα με τις 900 χιλιαδες που πηραμε... 

 

πρίν από 22 λεπτά , Chris_V είπε:

Σε ευχαριστώ! 37 είναι, δεν ξέρω ποιο είναι το φυσιολογικό για την ηλικία του και ο κατακερματισμός βγήκε μόλις έφυγε από το γιατρό. 
Εχει νόημα πάντως αυτό που λες…και την φυσική σύλληψη τώρα στα 41,5 δεν θα την κυνηγήσω…ας κάνει την επέμβαση όμως για αυτόν αν του κάνει καλό.  

Κατάλαβα, κοίτα ο κατακερματισμος ναι δεν είναι τραγικός.

Η ποσότητα και η κινητικοτητα ξεπερνιούνται στην μικρογονιμοποιήση όμως όσο μεγαλύτερη ποσότητα έχεις τόσο μεγαλώνει η πιθανότητα να βρεθούν "καλά" σπερματοζωάρια γιατί η επιλογή γίνεται με βάση μορφολογικά χαρακτηριστικά. Δηλαδή βλέπουν στο μικροσκόπιο τα ζωηρά και γρήγορα και τα επιλέγουν. Τώρα αν αυτά έχουν φυσιολογικές μορφές ή χαμηλό κατακερματισμό δεν το ξέρουν.

Και θα συμφωνήσω με την @eleonora85 οτι δεν είναι όλες οι κιρσοκήλες για επέμβαση.

Ομως η κιρσοκήλη άσχετα με την γονιμότητα επιβαρύνει γενικά , επιπλέον ξαναβγαίνει δεν ξεμπερδεύεις απαραίτητα με ένα χειρουργείο.

Ξέρω περίπτωση που την χειρούργησε στα 20 πολύ νέος δηλαδή , έκανε τα παιδιά του φυσικολογικά και στα 45 χρειαζόταν ξανά χειρουργείο.

Στον άντρα μου για παράδειγμα πέρα από την υπογονιμότητα του δημιουργούσε και πόνο κατά την εκσπερμάτωση άρα έχει να κάνει και με την ποιότητα ζωής.

Την φυσική σύλληψη δεν την κυνηγάς αλλά δεν σταματάς να κάνεις έρωτα ελεύθερα δεν ξέρεις πότε και πως και αν θα έρθει το θαύμα, παράλληλα βέβαια με κάθε άλλη προσπάθεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο πόνος στην μέση είναι φυσιολογικός τόσο νωρίς.η να αρχίζω να εμπεδωνω ότι κάτι δεν πάει καλά.στη μήτρα δεν νιώθω συσπάσεις τίποτα μόνο η μέση με ενοχλη.ξεχασα να σας πω ότι υγρά δεν έχω το μόνο που έχω και μου δίνει χαρά είναι ένα θετικό τεστ 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας ρωτήσω κάτι αν ξερετε; 
Είμαι τώρα σε φυσικό κύκλο με φεμαρα από 3η έως 7η μέρα. Χθες είχα δυο ωάρια 15 και 17 και σήμερα δεν είχαν μεγαλώσει ιδιαίτερα ήταν 16 και 17. Η οιστραδιόλη χθες ήταν 180 και κάτι. Θα πάω και αυριο για να δούμε αν θα κάνουμε ωοληψια Σάββατο ή Παρασκευή. Πειράζει που δεν μεγαλώνουν πολύ και εύκολα; Τώρα παίρνω και olgalutran για να μην σπάσουν και bemfola.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Ζαργαναρα είπε:

Κορίτσια ο πόνος στην μέση είναι φυσιολογικός τόσο νωρίς.η να αρχίζω να εμπεδωνω ότι κάτι δεν πάει καλά.στη μήτρα δεν νιώθω συσπάσεις τίποτα μόνο η μέση με ενοχλη.ξεχασα να σας πω ότι υγρά δεν έχω το μόνο που έχω και μου δίνει χαρά είναι ένα θετικό τεστ 

Κοπέλα μ εγώ είχα από την αρχή πονους στη μέση και στην κοιλιτσα. Πηγα 15 φορές για υπερηχο, τπτ δεν ήταν. Φυσιολογικοί πονοι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , μάφιν είπε:

Κοριτσια να σας ρωτήσω κάτι αν ξερετε; 
Είμαι τώρα σε φυσικό κύκλο με φεμαρα από 3η έως 7η μέρα. Χθες είχα δυο ωάρια 15 και 17 και σήμερα δεν είχαν μεγαλώσει ιδιαίτερα ήταν 16 και 17. Η οιστραδιόλη χθες ήταν 180 και κάτι. Θα πάω και αυριο για να δούμε αν θα κάνουμε ωοληψια Σάββατο ή Παρασκευή. Πειράζει που δεν μεγαλώνουν πολύ και εύκολα; Τώρα παίρνω και olgalutran για να μην σπάσουν και bemfola.

Bemfola γιατί παίρνεις;;; Έπαιρνες από την αρχή; Εγώ στον προηγούμενο κύκλο με femara πρώτο με δεύτερο υπέρηχο είχα τρία και δεν είχαν μεγαλώσει καθόλου, απογοήτευση όπως καταλαβαίνεις, ήταν και πολύ μικρά. Πήγα μετά από 4 μέρες και είχαν εκτοξευθεί, πήγα για ωοληψια και πήρα τρία καλά ωαρια. Το μέγεθος είναι καλό, η ε2 λίγο οριακή αλλά όχι άσχημη, νομιζω θα τα πας καλά!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...