Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, marmaki είπε:

      Καλημέρα! Μπορώ να προτείνω τον δικό μου, Γ. Παπαγ..ιου, πηγαίνω χρονια και τον εμπιστεύομαι! Φτηνός δεν είναι βέβαια κι είναι στην Αθήνα, στο Μέγαρο μουσικής

      Σε ευχαριστώ πολύ θες να μου πεις το όνομα σε μήνυμα;; 

      Εμείς τόσες μέρες καλά εχτές το βράδυ πόνοι περιόδου σήμερα το πρωί ροζ δεν ξέρουμε τ να κάνουμε να πάμε ξανά για υπέρηχο η μήπως δεν κάνει και συχνά να το ενοχλούμε και να πάμε 30 του μήνα. Μασ κάνει καψονια η μικρή μας 😅😅😅

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

4 hours ago, anna.k said:

Ευχαριστώ πολυ για τη συμβουλή! Θα τον ρωτήσω!

@kateriiina25 Τι εκανες τελικά με το θέμα της ενδομητρητιδας; Μιλησες με τον γιατρο ξανα; Πηρες εξτρα προβιοτικα ή κάτι άλλο;

Εμενα, εκτός των αντιβιωσεων , μου έδωσε τα Lacto levure (Προβιοτικα)απο το στόμα και Lomexin υπόθετο

Μίλησα σήμερα τελικά με τον γιατρό. Μου είπε ότι θα ξεκινήσουμε την θεραπεία από 20 Αυγούστου που ξεκινάει και η κλινική τις εγχύσεις. 15 μου είπε να κάνω μιας και η φλεγμονή είναι ήπια προς μέτρια και βλέπουμε. Τον ρώτησα μήπως γίνεται να μην τις κάνω γιατί δεν μπορώ πολύ τα φάρμακα γενικά αλλά λέει τις θεωρεί απαραίτητες και μου είπε να μην τις φοβάμαι γιατί τις έχουν κάνει χιλιάδες γυναίκες με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας. Πφφφ τι να κάνω, θα τις προχωρήσω. Εγώ έχω ήδη προμηθευτεί προβιοτικά για έναν μήνα. Υπόθετα INTERMED EVA BIOLACT, αντίστοιχα EVA BIOLACT για λήψη από το στόμα και επίσης τα LACTOTUNE Vaginal Balance πάλι για λήψη από το στόμα (πιο ισχυρά και πιο ακριβά) και θα τα παίρνω 2-1. Επίσης πήρα και ένα ειδικό σαπούνι της EVA με προβιοτικά για την ευαίσθητη περιοχή. Τα lacto levure απ όσο ξέρω είναι αντίστοιχα των EVA BIOLACT. Αν παίρνεις μόνο από το στόμα αντιβίωση ίσως και να αρκούν αλλά με τις εγχύσεις που θα κάνω εγώ θεωρώ πως είναι πολύ λίγα. Θα προσέξω επίσης και την διατροφή μου. Θα μειώσω πολύ ζάχαρη και λευκούς υδατάνθρακες και θα τρώω γιαούρτια με πέτσα και κεφίρ. Όπως καταλαβαίνεις έχω εξοπλιστεί πλήρως χαχαχα

8 minutes ago, Little star said:

Και εγω εκανα καλλιέργεια ούρων και βρέθηκε e coli αλλά επειδή δεν είναι σε μεγάλο ποσοστό,  βγήκε αρνητική. Επίσης συνέχεια έχω κάτι. Μια μυκοπλασμα,  μια ουρεοπλασμα και παίρνω κάθε μήνα για 10 μέρες αντιβίωση. Και εγώ είμαι πάρα πολύ προσεκτική αλλά παρ όλα αυτά είμαι πάρα πολύ ευαίσθητη. Και τώρα με την εγκυμοσύνη που προφανώς πέφτει το ανοσοποιητικο,  έχω συνέχεια και από κάτι. Το μυκοπλασμα και το ουρεοπλασμα είναι πολύ ανθεκτικά στις αντιβιωσεις και παρόλο που υποχωρούν προς στιγμή, ξαναβγαίνουν στην επιφάνεια συνέχεια. Από τη στιγμή πάντως που παίρνω αντιβιωση μου έχει πει ο γιατρός ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Και κάνω κάθε μήνα καλλιεργεια ούρων και μια φορά το δίμηνο περίπου κολπική καλλιέργεια. 

Οι κολπίτιδες δεν πρόκειται να φύγουν μόνιμα αν δεν κόψεις ζάχαρη και λευκούς υδατάνθρακες. Ταλαιπωριόμουν για χρόνια. Φάρμακα, αλοιφές, υπόθετα απλώς κουκουλώνουν το πρόβλημα για λίγο. Μόνο με διατροφή θα ηρεμήσεις      

  • Μου αρέσει 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Μίλησα σήμερα τελικά με τον γιατρό. Μου είπε ότι θα ξεκινήσουμε την θεραπεία από 20 Αυγούστου που ξεκινάει και η κλινική τις εγχύσεις. 15 μου είπε να κάνω μιας και η φλεγμονή είναι ήπια προς μέτρια και βλέπουμε. Τον ρώτησα μήπως γίνεται να μην τις κάνω γιατί δεν μπορώ πολύ τα φάρμακα γενικά αλλά λέει τις θεωρεί απαραίτητες και μου είπε να μην τις φοβάμαι γιατί τις έχουν κάνει χιλιάδες γυναίκες με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας. Πφφφ τι να κάνω, θα τις προχωρήσω. Εγώ έχω ήδη προμηθευτεί προβιοτικά για έναν μήνα. Υπόθετα INTERMED EVA BIOLACT, αντίστοιχα EVA BIOLACT για λήψη από το στόμα και επίσης τα LACTOTUNE Vaginal Balance πάλι για λήψη από το στόμα (πιο ισχυρά και πιο ακριβά) και θα τα παίρνω 2-1. Επίσης πήρα και ένα ειδικό σαπούνι της EVA με προβιοτικά για την ευαίσθητη περιοχή. Τα lacto levure απ όσο ξέρω είναι αντίστοιχα των EVA BIOLACT. Αν παίρνεις μόνο από το στόμα αντιβίωση ίσως και να αρκούν αλλά με τις εγχύσεις που θα κάνω εγώ θεωρώ πως είναι πολύ λίγα. Θα προσέξω επίσης και την διατροφή μου. Θα μειώσω πολύ ζάχαρη και λευκούς υδατάνθρακες και θα τρώω γιαούρτια με πέτσα και κεφίρ. Όπως καταλαβαίνεις έχω εξοπλιστεί πλήρως χαχαχα

Οι κολπίτιδες δεν πρόκειται να φύγουν μόνιμα αν δεν κόψεις ζάχαρη και λευκούς υδατάνθρακες. Ταλαιπωριόμουν για χρόνια. Φάρμακα, αλοιφές, υπόθετα απλώς κουκουλώνουν το πρόβλημα για λίγο. Μόνο με διατροφή θα ηρεμήσεις      

Έχω κόψει εδώ και καιρό τους λευκούς υδατάνθρακες. Ζάχαρη δεν βάζω σε καφέ κτλ,  βάζω μόνο λίγη στο φαγητό και αυτή μαύρη. Αλλά να πω την αμαρτία μου, τις σοκολατιτσες μου τις τρώω.

πρίν από 36 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Εγώ που εκανα κολπική καλλιέργεια δεν εκανα ουρεοπλασμα..ειχα κανει πριν την ετ κ ηταν αρνητικό 

Και εγω ειχα κάνει πριν την ετ και ήταν αρνητική. Αλλά κατά την 17η εβδομάδα ένιωθα ενοχλήσεις, έκανα κολπική καλλιέργεια και βγήκε μυκοπλασμα.  Πήρα αντιβίωση. Πήρα και τον επόμενο μήνα για 5 μέρες. Και πλέον 2 εβδομάδες περίπου πάλι είχα ενοχλήσεις, κάνω κολπική καλλιέργεια και βγήκε ουρεοπλασμα.  Δεν έχω επαφές ούτε πάω πλέον σε άλλες τουαλέτες. Αυτά προυπήρχαν στον οργανισμό μου και τώρα με όλη αυτή την ταλαιπωρία και το αγχος βγαίνουν στην επιφάνεια. 

πρίν από 31 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Μίλησα σήμερα τελικά με τον γιατρό. Μου είπε ότι θα ξεκινήσουμε την θεραπεία από 20 Αυγούστου που ξεκινάει και η κλινική τις εγχύσεις. 15 μου είπε να κάνω μιας και η φλεγμονή είναι ήπια προς μέτρια και βλέπουμε. Τον ρώτησα μήπως γίνεται να μην τις κάνω γιατί δεν μπορώ πολύ τα φάρμακα γενικά αλλά λέει τις θεωρεί απαραίτητες και μου είπε να μην τις φοβάμαι γιατί τις έχουν κάνει χιλιάδες γυναίκες με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας. Πφφφ τι να κάνω, θα τις προχωρήσω. Εγώ έχω ήδη προμηθευτεί προβιοτικά για έναν μήνα. Υπόθετα INTERMED EVA BIOLACT, αντίστοιχα EVA BIOLACT για λήψη από το στόμα και επίσης τα LACTOTUNE Vaginal Balance πάλι για λήψη από το στόμα (πιο ισχυρά και πιο ακριβά) και θα τα παίρνω 2-1. Επίσης πήρα και ένα ειδικό σαπούνι της EVA με προβιοτικά για την ευαίσθητη περιοχή. Τα lacto levure απ όσο ξέρω είναι αντίστοιχα των EVA BIOLACT. Αν παίρνεις μόνο από το στόμα αντιβίωση ίσως και να αρκούν αλλά με τις εγχύσεις που θα κάνω εγώ θεωρώ πως είναι πολύ λίγα. Θα προσέξω επίσης και την διατροφή μου. Θα μειώσω πολύ ζάχαρη και λευκούς υδατάνθρακες και θα τρώω γιαούρτια με πέτσα και κεφίρ. Όπως καταλαβαίνεις έχω εξοπλιστεί πλήρως χαχαχα

Οι κολπίτιδες δεν πρόκειται να φύγουν μόνιμα αν δεν κόψεις ζάχαρη και λευκούς υδατάνθρακες. Ταλαιπωριόμουν για χρόνια. Φάρμακα, αλοιφές, υπόθετα απλώς κουκουλώνουν το πρόβλημα για λίγο. Μόνο με διατροφή θα ηρεμήσεις      

Ο γιατρός αλλά και η φαρμακοποιός μου είχαν πει ότι από τα καλύτερα προβιοτικά είναι τα intimeo της frezyderm 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Little star said:

Έχω κόψει εδώ και καιρό τους λευκούς υδατάνθρακες. Ζάχαρη δεν βάζω σε καφέ κτλ,  βάζω μόνο λίγη στο φαγητό και αυτή μαύρη. Αλλά να πω την αμαρτία μου, τις σοκολατιτσες μου τις τρώω.

Εγώ έτρωγα μέχρι 2 σειρούλες την ημέρα μαύρη σοκολάτα 70% κακάο ή sweet n balance χωρίς ζάχαρη και αντικατέστησα από παντού την ζάχαρη με σταγόνες στέβιας. Δεν γίνεται να κόψεις και τα πάντα μαχαίρι εννοείται αλλά προσπαθείς να τα μειώσεις στο ελάχιστο. Και οι μαύροι υδατάνθρακες πρέπει κι αυτοί με μέτρο να είναι.  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Κοριτσια πηρα την επίσημη απάντηση το αποτέλεσμα είναι το εξης: Διπλασιασμος των ανιχνευτών στις περιοχές 13q12.11 και 13q34, υποδεικνύοντας πιθανή τρισωμια του χρωμοσώματος 13.

Συνίσταται γενετική συμβουλευτικη 

 

 

Άρα αυτό σημαίνει πως θα χρειαστεί να γίνουν περαιτέρω εξετάσεις?

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Little star said:

Ο γιατρός αλλά και η φαρμακοποιός μου είχαν πει ότι από τα καλύτερα προβιοτικά είναι τα intimeo της frezyderm 

Nαι τα ξέρω κ αυτά, έχω ακούσει ότι είναι καλά. Είναι αντίστοιχα με τα LACTOTUNE Vaginal Balance που πήρα αλλά νομίζω πως αυτά είναι και καλύτερα. Έχουν και παραπάνω στελέχη γαλακτοβακίλλων. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Ζαργαναρα είπε:

Κορίτσια Δευτέρα πάω για τον πρώτο υπέρηχο.αλλα έχω μεγάλη αγωνία γιατί ούτε καούρα έχω ούτε τίποτα!ουφφφφ άντε να δούμε τι θα δούμε!

Φιλακια πολλά σε όλους σας!

Ζαργανάρα είμαι 15 εβδομάδων κ 4 ημερών, ένα σύμπτωμα δεν είχα τόσες μέρες. Καημό το είχα να έχω μια ανακατοσούρα, μια καούρα, κάτι τελοσπάντων. Τίποτα τελικά, μόνο σε μια φάση έβλεπα πιο έντονα όνειρα. Αυτό ήταν. Το μωρό μέχρι τουλάχιστον πριν μια βδομάδα καλά ήταν. Είναι διακριτικότατος ο μικρούλης.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Άρα αυτό σημαίνει πως θα χρειαστεί να γίνουν περαιτέρω εξετάσεις?

Ο γιατρός ειπε οτι το θεωρεί τυχαίο γεγονός. Και ότι είμαι άτυχη! 

Αλλα αν θέλουμε να πάμε by the book θα κάνουμε καρυοτυπο ζεύγους... 

Επισης πηρα τηλ το κέντρο για να ρωτησω αν είδαν τι φύλλο ήταν το μωρο , μου μίλησε ένας γενετιστής και είπε ποσο ήσουν? Του λέω 13 εβδομάδων... Και απάντησε : μέσα στην ατυχία σ να θεωρήσεις τον εαυτό σ τυχερό που φάνηκε τόσο νωρίς ή συγκεκριμένη ανωμαλία .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Μίλησα σήμερα τελικά με τον γιατρό. Μου είπε ότι θα ξεκινήσουμε την θεραπεία από 20 Αυγούστου που ξεκινάει και η κλινική τις εγχύσεις. 15 μου είπε να κάνω μιας και η φλεγμονή είναι ήπια προς μέτρια και βλέπουμε. Τον ρώτησα μήπως γίνεται να μην τις κάνω γιατί δεν μπορώ πολύ τα φάρμακα γενικά αλλά λέει τις θεωρεί απαραίτητες και μου είπε να μην τις φοβάμαι γιατί τις έχουν κάνει χιλιάδες γυναίκες με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας. Πφφφ τι να κάνω, θα τις προχωρήσω. Εγώ έχω ήδη προμηθευτεί προβιοτικά για έναν μήνα. Υπόθετα INTERMED EVA BIOLACT, αντίστοιχα EVA BIOLACT για λήψη από το στόμα και επίσης τα LACTOTUNE Vaginal Balance πάλι για λήψη από το στόμα (πιο ισχυρά και πιο ακριβά) και θα τα παίρνω 2-1. Επίσης πήρα και ένα ειδικό σαπούνι της EVA με προβιοτικά για την ευαίσθητη περιοχή. Τα lacto levure απ όσο ξέρω είναι αντίστοιχα των EVA BIOLACT. Αν παίρνεις μόνο από το στόμα αντιβίωση ίσως και να αρκούν αλλά με τις εγχύσεις που θα κάνω εγώ θεωρώ πως είναι πολύ λίγα. Θα προσέξω επίσης και την διατροφή μου. Θα μειώσω πολύ ζάχαρη και λευκούς υδατάνθρακες και θα τρώω γιαούρτια με πέτσα και κεφίρ. Όπως καταλαβαίνεις έχω εξοπλιστεί πλήρως χαχαχα

Εγω δεν τρώω καθόλου ζάχαρη και λευκούς υδατάνθρακες. Γενικά προσέχω παρα πολυ και παλι δεν ειναι αρκετό.. τι να πω. δεν ξερω τι αλλο να κανω πια.Ελπιζω η θεραπεία να φερει αποτελέσματα, αλλά πολυ φοβάμαι οτι δεν θα ειναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Angot είπε:

Ο γιατρός ειπε οτι το θεωρεί τυχαίο γεγονός. Και ότι είμαι άτυχη! 

Αλλα αν θέλουμε να πάμε by the book θα κάνουμε καρυοτυπο ζεύγους... 

Επισης πηρα τηλ το κέντρο για να ρωτησω αν είδαν τι φύλλο ήταν το μωρο , μου μίλησε ένας γενετιστής και είπε ποσο ήσουν? Του λέω 13 εβδομάδων... Και απάντησε : μέσα στην ατυχία σ να θεωρήσεις τον εαυτό σ τυχερό που φάνηκε τόσο νωρίς ή συγκεκριμένη ανωμαλία .

Ήσουν όντως τυχερή ως προς αυτό, με μια απόξεση έφυγε το εμβρυάκι που δεν θα μπορούσε να επιβιώσει έτσι κ αλλιώς. Τελικά έμαθες τι φύλο ήταν;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Ήσουν όντως τυχερή ως προς αυτό, με μια απόξεση έφυγε το εμβρυάκι που δεν θα μπορούσε να επιβιώσει έτσι κ αλλιώς. Τελικά έμαθες τι φύλο ήταν;

Οχι, δεν εφτασαν τα κύτταρα ώστε μ μάθουμε τι ήταν.. Ηταν στοχευμενος ο ελέγχος ως προς τις ανωμαλίες... Έτσι μ ειπε απ οτι καταλαβα!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Angot είπε:

Ο γιατρός ειπε οτι το θεωρεί τυχαίο γεγονός. Και ότι είμαι άτυχη! 

Αλλα αν θέλουμε να πάμε by the book θα κάνουμε καρυοτυπο ζεύγους... 

Επισης πηρα τηλ το κέντρο για να ρωτησω αν είδαν τι φύλλο ήταν το μωρο , μου μίλησε ένας γενετιστής και είπε ποσο ήσουν? Του λέω 13 εβδομάδων... Και απάντησε : μέσα στην ατυχία σ να θεωρήσεις τον εαυτό σ τυχερό που φάνηκε τόσο νωρίς ή συγκεκριμένη ανωμαλία .

Καρυοτυπο ζεύγους κάνουν στο Ινστιτούτο Υγείας Παιδιού στο  νοσοκομείο Παιδων και είναι ευγενικοτατοι. Ραντεβού κλείνεις τηλεφωνικά και το καλυπτει το Ταμείο σου εάν την γράψεις 

Καλή συνέχεια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, θα ήθελα να ρωτησω κάτι.. Είμαι στην τριτη μέρα μετα απο απόξεση κ πριν λίγο μαζί με το αίμα είχα κ λιγα κομματάκια όπως στην περίοδο, είναι φυσιολογικό; γνωρίζει καμια;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Κορίτσια γεια σας, θα ήθελα να ρωτησω κάτι.. Είμαι στην τριτη μέρα μετα απο απόξεση κ πριν λίγο μαζί με το αίμα είχα κ λιγα κομματάκια όπως στην περίοδο, είναι φυσιολογικό; γνωρίζει καμια;

Καλημερα, κ γω ειχα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Tintin είπε:

Πήρα χθες τον γιατρό ( τον Ξύπνησα κιόλας) κ μου είπε είναι οκ, είχα αγχωθει 

Είναι φυσιολογικό να χεις. Και η 1η περιοδος μ ειχε πει ότι θα έχει κομμάτια, να μην ανησυχώ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...