Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, eva13232 είπε:

Συγνώμη που πετάγομαι και ανακατεύομαι , θα ήθελα να ξέρετε ότι σας παρακολουθώ όλες και διαβάζω τα πάντα ! σας είχα ξαναπεί την ιστορία μου ειμαι 42 μισό πολύ χαμηλή ΑΜΗ και κάνω φυσικούς κύκλους με το σφακ και δεν πάμε καθόλου καλά έχουμε καταφέρει μόνο ένα εμβρυάκι 3ων ημερών 6 κυττάρων ύστερα από 4  ωοληψίες σε 5 μήνες. Σήμερα έχω συγκλονιστεί και νοιώθω οτι γκρεμίζονται όλα γυρω μου εν τω μεταξύ ο σφακ λειπει σε διακοπές και δεν ξέρω ποιον άλλον να ρωτήσω πείτε μου σας παρακαλώ όσες μπορεί να ξέρετε ενώ έχω σταθερά περίοδο όλα μου τα χρόνια και σε διάρκεια και σε κύκλο , ξαφνικά οι δύο τελευταίες φορές είναι με αίμα καφέ προς μαύρο και κρατάει μόνο 3 μέρες. Παλιότερα είχα είτε στην αρχή είτε την τελευταία μέρα καφέ αίμα και όλες τις άλλες από τις 5 συνολικά που κρατούσε κανονική ροή με κόκκινο αίμα. υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στις ωοληψίες αυτή η διαφορά ή μπαίνω σε εμμηνόπαυση ????

 

Το καφε και μαυρο για μενα υπάρχει σε καθε μου κύκλο απο τότε που θυμαμαι, δεν νομιζω να σημαίνει κατι.

1 hour ago, Kallo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Την Τετάρτη θα πάω για εμβρυομεταφορα. Μου είπαν να πάω την Τρίτη για προετοιμασία. Θα είμαι μιάμιση ώρα εκεί. Και θα μου βάλουν όρο μου είπαν και θα μου κάνουν και κάτι ενέσεις. Και να πάω και την ovitrelle μου είπαν. Τι είναι αυτά? Τι μας κάνουν ξέρετε? 

Intralipids θα σου βάλουν συνηθίζεται απο πολλούς εχω βάλλει κι εγω αρκετές φορές και η ovitrelle υποτίθεται οτι βοηθάει στην εμφυτευση γι αυτο την κανουν κοντα στην ετ. Απλα να ξέρεις οτι θα πρεπει να εξαντλήσεις τις 12 ή 14 μερες για να κανεις τεστ ούρων ή χοριακη γιατι θα ανίχνευσει την ένεση και θα βγει σίγουρα θετικο.

 Μια χαρα το προσπαθούν οπως μπορούν για να πετύχεις ετσι το βλέπω εγω. Σε ποιον γιατρο εισαι;

1 hour ago, eva13232 είπε:

εννοεις οτι δεν ανεβαίνει πολύ στη συνέχεια ?

η δική μου εμπειρία έχει ως εξής

πρωτος κύκλος ξεκιναω με 29 Ε2 (fsh = 8.2) και παιρνω 5 μερες φεμαρα κανω Ε2 μετα από 6 ημέρες έχει ανεβει στο 76 κανουμε ωοληψια παιρνουμε ενα μη ποιοτικο - δεν γονιμοποιειται

δευτερος κύκλος ξεκιναω Ε2 25 (fsh = 10.0)και παλι παιρνω 5 μερες φεμαρα κανω Ε2 μετα και έχει ανέβει στο 85 κανουμε ωοληψια παιρνουμε ενα μη ποιοτικο - γονιμοποιειται ανώμαλα

τριτος κυκλος ξεκιναω Ε2 32 (fsh = 10.5)και παίρνω 5 μερες σερπαφαρ κάνω Ε2 μετα εχει ανεβει στο 335 κανουμε ωοληψια παιρνουμε ενα ποιοτικο - γονιμοποιειται βαλαμε εμβρυο 3ης μέρας στην καταψυξη

τεταρτος κύκλος Ε2 31 (fsh = 9.0)και παίρνω 5 μερες σερπαφαρ κάνω Ε2 μετα εχει ανεβει στο 424 κανουμε ωοληψια παιρνουμε ενα μη ποιοτικο - δεν γονιμοποιειται

 

σκεφτομαι να δοκιμασω εναν κύκλο με ενεσιμα και έναν κύκλο χωρίς καθολου χαπια

δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ..... νοιώθω πολύ δύσκολα .....

Πολυ καλη ιδέα και μια διέγερση μηπως μαζέψεις κατι και ενας εντελώς φυσικός! 

Καπως παμε ολες μας να ξέρεις μην απογοητεύεσαι , θελει υπομονη.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , Angot είπε:

Εμενα το μωρο μεγάλωνε κανονικά στις 10 εβδομάδες σκεψου το βλέπαμε στο πλαι μια χαρά. Στις 13 που εκανα την αυχενική και ηταν ανάσκελα φάνηκαν ολα.. 

Ααα τωρα κατάλαβα... Ναι ίσως γτ εμενα το υλικό χρησιμοποιήθηκε κυρίως για ανάλυση ανωμαλιών οπότε ίσως δεν έφτασε καν για έλεγχο φύλλου.. 

Αν εννοείς αυτό! 

@Angot μου αν δεις την ολοκληρωμενη έκθεση σίγουρα θα λεει το φύλο. Δεν είναι ειδική εξέταση το να δεις το φύλο. Το βλέπουν όταν μετράνε αριθμητικά τα χρωμοσώματα. Εύχομαι καλά αποτελέσματα στον καρυότυπο ζεύγους!

πρίν από 10 λεπτά , winspert είπε:

Δυστυχώς κορίτσια η φιλη μου θα διακοψει την κυηση. Το μωρό εχει το σύνδρομο Edwards...Ουφ Παναγία μου....Πολυ δυσκολο... Τη Δευτέρα θα πάει για διακοπη κυησης:(

Μάλιστα... Πάρα πολύ δύσκολη η κατάσταση. Είναι με εξωσωματική το μωρό? Και καθαρά από περιέργεια πόσο χρονών είναι η φίλη σου? Πες της να μπει στο φόρουμ που δεν θα νιώσει μόνη...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, winspert said:

Δυστυχώς κορίτσια η φιλη μου θα διακοψει την κυηση. Το μωρό εχει το σύνδρομο Edwards...Ουφ Παναγία μου....Πολυ δυσκολο... Τη Δευτέρα θα πάει για διακοπη κυησης:(

Πω πω πόση στεναχώρια. Καλό κουράγιο στη κοπέλα δεν υπάρχουν λόγια να πει κανείς...μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να μείνει πάλι εγκυούλα σύντομα η φίλη σου..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Linoula είπε:

@Angot

Μάλιστα... Πάρα πολύ δύσκολη η κατάσταση. Είναι με εξωσωματική το μωρό? Και καθαρά από περιέργεια πόσο χρονών είναι η φίλη σου? Πες της να μπει στο φόρουμ που δεν θα νιώσει μόνη...

Οχι,δεν ειναι με εξωσωματική. Εχει ενα παιδακι ηδη και τωρα θα εκανε το δεύτερο. Αλλα εχει μια σάλπιγγα και είχε χαρεί τοσο πολυ που εμεινε με την πρώτη εγκυος...Και τωρα αυτο...Ειναι 33....μικρη πολυ...

πρίν από 9 λεπτά , Powerzen είπε:

Πω πω πόση στεναχώρια. Καλό κουράγιο στη κοπέλα δεν υπάρχουν λόγια να πει κανείς...μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να μείνει πάλι εγκυούλα σύντομα η φίλη σου..

Να είσαι καλα κοριτσάκι μου...

  • Λυπημένη/-ος 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Angot είπε:

Εμενα το μωρο μεγάλωνε κανονικά στις 10 εβδομάδες σκεψου το βλέπαμε στο πλαι μια χαρά. Στις 13 που εκανα την αυχενική και ηταν ανάσκελα φάνηκαν ολα.. 

Ααα τωρα κατάλαβα... Ναι ίσως γτ εμενα το υλικό χρησιμοποιήθηκε κυρίως για ανάλυση ανωμαλιών οπότε ίσως δεν έφτασε καν για έλεγχο φύλλου.. 

Αν εννοείς αυτό! 

αυτό εννοώ, ότι μάλλον επειδή δεν του βρήκαν κάτι άλλο μου είπαν ότι επρόκειτο για αγοράκι που απλά δεν συνέχισε να αναπτύσσεται. Τρέχα γύρευε δηλαδή, δεν έμαθα ποτέ γιατί έγινε αυτό. Φοβόμουν ότι κάτι είχα εγώ που σκότωσε το μωρό μου, γι’ αυτό κ με το τωρινό μωρό έχω φοβηθεί περισσότερο. Επειδή δεν είχα εξήγηση για το αδερφάκι του οπότε δεν ήξερα τι να περιμένω κ αυτή τη φορά.Ακόμα αγχώνομαι πάντως. Έχασα τον άντρα μου κ άλλη ευκαιρία δεν θα έχω. :sad:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

αυτό εννοώ, ότι μάλλον επειδή δεν του βρήκαν κάτι άλλο μου είπαν ότι επρόκειτο για αγοράκι που απλά δεν συνέχισε να αναπτύσσεται. Τρέχα γύρευε δηλαδή, δεν έμαθα ποτέ γιατί έγινε αυτό. Φοβόμουν ότι κάτι είχα εγώ που σκότωσε το μωρό μου, γι’ αυτό κ με το τωρινό μωρό έχω φοβηθεί περισσότερο. Επειδή δεν είχα εξήγηση για το αδερφάκι του οπότε δεν ήξερα τι να περιμένω κ αυτή τη φορά.Ακόμα αγχώνομαι πάντως. Έχασα τον άντρα μου κ άλλη ευκαιρία δεν θα έχω. :sad:

Μην ακούω χαζα......

1ον το μωρο σ είναι μια χαρά δόξα το θεό και θα το έχεις στα χέρια σ σε λίγο καιρό... Επίσης συζητουσα το θέμα σ χθες με τον αντρα μμμ και είπε ακριβώς αυτό που λέμε, οτι θα γυρισει με την ουρά στα σκέλια.. Για να έχουμε και μια αντρική γνώμη ρώτησα, οχι για κουτσομπολιό! 

2ον υπάρχουν κ αλλού πορτοκαλιές, και εκεί κάτω τις έχουμε και μπόλικες.. 

3ον υπάρχουν αιτιες που δεν προχωράει μια εγκυμοσυνη, τις οποίες δεν τι ξέρουμε,απλως δεν προχωράει! 

Και 4ον εχω αρχίζει και διαβάζω γενετική στο ίντερνετ, ψάχνω τις βιβλιογραφίες... Πιστεύω σε λίγες μέρες θα με χάσετε, στο Δαφνί απ οτι ξέρω δεν επιτρέπεται το κινητό....! 

  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, winspert είπε:

Οχι,δεν ειναι με εξωσωματική. Εχει ενα παιδακι ηδη και τωρα θα εκανε το δεύτερο. Αλλα εχει μια σάλπιγγα και είχε χαρεί τοσο πολυ που εμεινε με την πρώτη εγκυος...Και τωρα αυτο...Ειναι 33....μικρη πολυ...

Να είσαι καλα κοριτσάκι μου...

Όχι ρε γμτ. Τι κρίμα. Πολύ σκληρή η ζωή με κάποιους ανθρώπους. Κάθε φορά που μαθαίνω τέτοιου είδους στενοχώρα νέα μου δημιουργείται η ίδια απορία. Γιατί η ανθρώπινη φύση είναι τόσο επιρρεπής στις γενετικές ανωμαλίες; Και όσο πάνε τα χρόνια αυξάνονται. Παλιά αν σκεφτείτε  στην ηλικία μας από τύχη γεννιόντουσαν αφού δεν υπήρχε υπέρηχος. Και στα ζώα εγώ δεν έχει τύχει να συναντήσω κάποιο που να φαίνεται ότι έχει ανωμαλία στο γενετικό του υλικό.

1 ώρα πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

αυτό εννοώ, ότι μάλλον επειδή δεν του βρήκαν κάτι άλλο μου είπαν ότι επρόκειτο για αγοράκι που απλά δεν συνέχισε να αναπτύσσεται. Τρέχα γύρευε δηλαδή, δεν έμαθα ποτέ γιατί έγινε αυτό. Φοβόμουν ότι κάτι είχα εγώ που σκότωσε το μωρό μου, γι’ αυτό κ με το τωρινό μωρό έχω φοβηθεί περισσότερο. Επειδή δεν είχα εξήγηση για το αδερφάκι του οπότε δεν ήξερα τι να περιμένω κ αυτή τη φορά.Ακόμα αγχώνομαι πάντως. Έχασα τον άντρα μου κ άλλη ευκαιρία δεν θα έχω. :sad:

Λογική η ανησυχία σου μετά την απώλεια. Αλλά όπως βλέπεις κι εσύ κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Ευτυχώς δηλαδή γιατί αλλιώς είχαμε καεί... 

Αϊ καλέ που άλλη ευκαιρία δεν θα έχεις.... Όταν χάνουμε ένα λεωφορείο δεν το κυνηγάμε από πίσω θα έρθει το επόμενο που θα έχει περισσότερες θέσεις άδειες.  Έτσι κι εσύ θα ξαναφτιάξεις τη ζωή σου και άσε τον τωρινό να τρέχει με τις άλλες.... γιατί αν το έκανε μια, θα το ξανακάνει πιθανόν.

  • Μου αρέσει 7

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, eva13232 είπε:

η οιστραδιολη μου σε όλους τους κύκλους ξεκινάει από 20 με 30 πλην 2 φορες που ξεκίνησε 60 τιμες 2ης μέρας

η fsh μου σε όλους τους κύκλους που εκανα ωοληψία ηταν από 8 εως 10,5 μία φορά μόνο πήγε 20

κάνω ωορρηξία κανονικά τουλάχιστον δεν μου έχει πει κάτι αλλο , το πρόβλημα μου σύμφωνα με το σφακ ειναι ότι λόγω ηλικίας δεν έχω ποιοτικά ωάρια, για αυτό και δεν έχουμε έμβρυα ήδη.

επίσης δεν έχω κανένα μήνα χωρίς περίοδο

απλά φοβάμαι πολύ αυτήν την αλλαγη της περιόδου τι μπορεί να σημαίνει για τον αγώνα μου να κάνω ενα παιδάκι ..... απλά φοβάμαι .....

 

Κοριτσι μου μη φοβασαι..ποσο χρονων εισαι; εγω ειμαι 41+ και εχω fsh  χειροτερη απο σενα..και πολλους κυκλους,  με χρωμα περιοδου  ακριβως οπως το περιγραφεις.. μη βασιζεσαι στο χρωμα μιας φορας ειδικα που ειδες.. Μιλησες τελικα μαζι με το γιατρο;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Το καφε και μαυρο για μενα υπάρχει σε καθε μου κύκλο απο τότε που θυμαμαι, δεν νομιζω να σημαίνει κατι.

Intralipids θα σου βάλουν συνηθίζεται απο πολλούς εχω βάλλει κι εγω αρκετές φορές και η ovitrelle υποτίθεται οτι βοηθάει στην εμφυτευση γι αυτο την κανουν κοντα στην ετ. Απλα να ξέρεις οτι θα πρεπει να εξαντλήσεις τις 12 ή 14 μερες για να κανεις τεστ ούρων ή χοριακη γιατι θα ανίχνευσει την ένεση και θα βγει σίγουρα θετικο.

 Μια χαρα το προσπαθούν οπως μπορούν για να πετύχεις ετσι το βλέπω εγω. Σε ποιον γιατρο εισαι;

Πολυ καλη ιδέα και μια διέγερση μηπως μαζέψεις κατι και ενας εντελώς φυσικός! 

Καπως παμε ολες μας να ξέρεις μην απογοητεύεσαι , θελει υπομονη.

Ωχ θα με φάει η αγωνία δηλαδή. Δεν θα μπορώ να κάνω τεστ νωρίτερα. Στις 10 μέρες μου είπε να κάνω χοριακη. Μακάρι να αυξήσουμε τις πιθανότητες. Ο γιατρός μου είναι ο Ξυδιάς

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Angot είπε:

Εμενα το μωρο μεγάλωνε κανονικά στις 10 εβδομάδες σκεψου το βλέπαμε στο πλαι μια χαρά. Στις 13 που εκανα την αυχενική και ηταν ανάσκελα φάνηκαν ολα.. 

Ααα τωρα κατάλαβα... Ναι ίσως γτ εμενα το υλικό χρησιμοποιήθηκε κυρίως για ανάλυση ανωμαλιών οπότε ίσως δεν έφτασε καν για έλεγχο φύλλου.. 

Αν εννοείς αυτό! 

Κανανε δλδ κάποια άλλη μέθοδο ελέγχου και όχι καρυοτυπου εμβρυου? Πως γίνεται  να μη φαίνεται το φύλο? Αφού πάντα στον καρυοτυπο εμφανιζονται τα 22 ζεύγη χρωμοσώματα συν ΧΥ αν είναι αγόρι ή ΧΧ αν είναι κορίτσι. Και ούτε το δεν έφτανε το δείγμα καταλαβαίνω, εμένα σταματησε η ανάπτυξη στις 7 βδομάδες, δλδ το εμβρυο ήταν 3χιλ και μια χαρα έγινε η ανάλυση. Εκτός και αν σου κάνανε κάτι πιο ειδικό.

Πάντως στην τελική δεν έχει και σημασία τι φύλο ήταν,  λυπάμαι πολύ γι αυτό που συνέβη και σε σενα, ευτυχως ήμασταν τυχερές μέσα στην ατυχία μας και σταμάτησαν εγκαίρως οι εγκυμοσύνες. Ευχομαι ολόψυχα καλη επιτυχία την επόμενη φορα!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Όχι ρε γμτ. Τι κρίμα. Πολύ σκληρή η ζωή με κάποιους ανθρώπους. Κάθε φορά που μαθαίνω τέτοιου είδους στενοχώρα νέα μου δημιουργείται η ίδια απορία. Γιατί η ανθρώπινη φύση είναι τόσο επιρρεπής στις γενετικές ανωμαλίες; Και όσο πάνε τα χρόνια αυξάνονται. Παλιά αν σκεφτείτε  στην ηλικία μας από τύχη γεννιόντουσαν αφού δεν υπήρχε υπέρηχος. Και στα ζώα εγώ δεν έχει τύχει να συναντήσω κάποιο που να φαίνεται ότι έχει ανωμαλία στο γενετικό του υλικό.

Λογική η ανησυχία σου μετά την απώλεια. Αλλά όπως βλέπεις κι εσύ κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Ευτυχώς δηλαδή γιατί αλλιώς είχαμε καεί... 

Αϊ καλέ που άλλη ευκαιρία δεν θα έχεις.... Όταν χάνουμε ένα λεωφορείο δεν το κυνηγάμε από πίσω θα έρθει το επόμενο που θα έχει περισσότερες θέσεις άδειες.  Έτσι κι εσύ θα ξαναφτιάξεις τη ζωή σου και άσε τον τωρινό να τρέχει με τις άλλες.... γιατί αν το έκανε μια, θα το ξανακάνει πιθανόν.

Μεγάλη κουβέντα οι γενετικές ανωμαλίες.. είναι καθαρά θέμα τύχης του πως θα γίνουν οι διαιρέσεις των κυττάρων και βέβαια οσό πιο γηρασμένα είναι τα κύτταρα τόσο πιο εύκολα γίνονται λάθη. Μετά τα 35 αρχίζει και φθίνει η ποιότητα των ωαρίων και των σπερματοζωαρίων εννοείται. Απλά τις περισσότερες φορές η φύση μεριμνα ώστε να σταματήσουν οι κυήσεις αυτές νωρίς. Δεν ξέρω αν στατιστικά φαίνεται να έχουν αυξηθεί οι χρωμοσωμικες ανωμαλίες τα τελευταία χρόνια. Και παλιότερα είχαν πόσες αποβολές και γεννιούνταν τόσα παιδιά με σύνδρομα και προβλήματα. Τώρα παλεύουμε για παιδί σε μεγαλύτερες ηλικίες, μπορεί κι η εξωσωματική να αυξάνει την πιθανότητα για ανωναλιες- δεν νομίζω βέβαια ότι αυτό έχει επιβεβαιωθεί. Μπορεί να υπάρχουν και παράγοντες περιβαλλοντικοί που παίζουν κάποιο ρόλο? Μπορεί 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσεις που ειστε εγκυουλες τι κανατε με τα σπυράκια;;  Ειμαι 11+2 κ εδω κ 2 μερες εχω βγάλει ενα εσωτερικό τεραστιο στο σαγόνι ,το οποίο ποναει κιολας 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angot είπε:

Μην ακούω χαζα......

1ον το μωρο σ είναι μια χαρά δόξα το θεό και θα το έχεις στα χέρια σ σε λίγο καιρό... Επίσης συζητουσα το θέμα σ χθες με τον αντρα μμμ και είπε ακριβώς αυτό που λέμε, οτι θα γυρισει με την ουρά στα σκέλια.. Για να έχουμε και μια αντρική γνώμη ρώτησα, οχι για κουτσομπολιό! 

2ον υπάρχουν κ αλλού πορτοκαλιές, και εκεί κάτω τις έχουμε και μπόλικες.. 

3ον υπάρχουν αιτιες που δεν προχωράει μια εγκυμοσυνη, τις οποίες δεν τι ξέρουμε,απλως δεν προχωράει! 

Και 4ον εχω αρχίζει και διαβάζω γενετική στο ίντερνετ, ψάχνω τις βιβλιογραφίες... Πιστεύω σε λίγες μέρες θα με χάσετε, στο Δαφνί απ οτι ξέρω δεν επιτρέπεται το κινητό....! 

Μακάρι να πάει καλά κ τι στον κόσμο..

καλά έκανες κ ρώτησες, είμαι περίεργη πώς θα συμπεριφερθεί στο μέλλον αυτός ο άνθρωπος..

Δυστυχώς μέχρι να βρεθεί άλλος, μέχρι να θέλει να κάνει μαζί μου παιδί θα έχω πάει πάνω από 40 κ τότε δεν ξέρω κ τι πιθανότητα θα έχω να πιάσω.

Σίγουρα υπάρχουν αιτίες, το ότι δεν τις έμαθα με τρομοκρατεί.

Μην διαβάζεις τώρα τέτοια γιατί όντως θα τρελαθείς στο τέλος.. Άσε τους γιατρούς να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...