Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Πραγματικά αυτός θα χάσει, εν τω μεταξύ μου φέρεται απαίσια, αυτή τη βδομάδα μένω στο σπίτι του όπως έμενα κ μου μιλάει σαν να είμαι όχι ξένη, σκουπίδι. Η αδερφή μου κόλλησε covid κ δεν μπορώ να πάω τώρα στο πατρικό. Όλα τα στραβά μαζί πέσανε. 

Σίγουρα έχει βρει άλλη και ανυπομονεί να του αδειάσω τη γωνιά. Κάθε μέρα μου φαίνεται αιώνας πλέον..

Πωπω, είναι το λιγότερο απαράδεκτος. Λυπάμαι πολύ βρε κορίτσι μου... Θα αναρρώσει η αδερφή σου σε λίγες μέρες και θα μπορέσεις να φύγεις. Τα σκυλάκια σου θα μπορούσες να τα πας στης αδερφής σου?

3 ώρες πρίν, Angot είπε:

@happiness79

@κοτοπουλάκι

Καλημέρα όμορφες μανούλες, έτσι θεωρει ο γιατρός ότι ήταν τυχαίο γεγονός! Μπορώ να λω ότι τα λεγόμενα τ με ηρέμησα αν και μετα σκέφτομαι και την ανωμαλία δεν περιμέναμε να μας βγει λόγω ηλικία αλλά ΝΑ μια τρισωμιαρα... Θα δούμε!!! 

Πάντως γενικά είμαι καλύτερα, ακομα και το ψυχοσωματικο με την κνιδωση με πιάνει πλέον ίσως και 1 φορα τή βδομάδα που θα αγχωθω... Το λες καλυτέρευσή από κει που ήμουν με καντήλες 24-7! 

 

 

Καλημέρα όμορφη! Χαίρομαι που ηρέμησες κάπως και θα ηρεμήσεις εντελώς όταν βγει και ο καρυότυπος που θα το επιβεβαιώνει! Η επόμενη ετ θα είναι η τυχερή σας και θα σας χαρίσει γερά παιδάκια, θα δεις! Θα κάνεις τις διακοπούλες σου και θα αφήσεις τα ψυχοσωματικά πίσω σου. Μόλις σου έρθει περίοδος θα αρχίσει να συνέρχεται το σώμα σου και θα νιώσεις και ψυχικά καλύτερα, τώρα δεν έχεις επανέλθει ακόμα. Είναι θέμα χρόνου όμως! Και βουρ το Σεπτέμβρη για νέα ξεκινήματα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 28 λεπτά , happiness79 είπε:

Πωπω, είναι το λιγότερο απαράδεκτος. Λυπάμαι πολύ βρε κορίτσι μου... Θα αναρρώσει η αδερφή σου σε λίγες μέρες και θα μπορέσεις να φύγεις. Τα σκυλάκια σου θα μπορούσες να τα πας στης αδερφής σου?

Καλημέρα όμορφη! Χαίρομαι που ηρέμησες κάπως και θα ηρεμήσεις εντελώς όταν βγει και ο καρυότυπος που θα το επιβεβαιώνει! Η επόμενη ετ θα είναι η τυχερή σας και θα σας χαρίσει γερά παιδάκια, θα δεις! Θα κάνεις τις διακοπούλες σου και θα αφήσεις τα ψυχοσωματικά πίσω σου. Μόλις σου έρθει περίοδος θα αρχίσει να συνέρχεται το σώμα σου και θα νιώσεις και ψυχικά καλύτερα, τώρα δεν έχεις επανέλθει ακόμα. Είναι θέμα χρόνου όμως! Και βουρ το Σεπτέμβρη για νέα ξεκινήματα!!!

Εγω εκανα τσικι τσικι  από το προηγούμενο Σάββατο πάντως :Dε δεν νομίζω να πιάσω με την πρώτη! Anyway λεω να αυξήσω τα εμβρυα που θα βαλω αν με αφήσει ο γιατρουλης, να του πω 3 για περισσότερες πιθανότητες... Δεν ξερω αν επιτρέπεται βέβαια!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Neverstop είπε:

Πέρυσι δεν υπήρχε... Τέλος πάντων μακάρι να έδωσαν δυνατότητα να μην ταλαιπωρούνται τα κορίτσια. 

Ναι, το ξέρω ότι δεν υπήρχε γι' αυτό κι εγώ τα κατέθεσα από κοντά και τότε μου είπαν ότι μπορούσα και μέσω ίντερνετ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Το τελευταίο που μου μένει είναι να θέλει να το βλέπει κ να φέρνει κ τη γκόμενα μαζί. Αχ βρε παιδιά, τα σκυλάκια μου να ήξερα πώς θα μπορούσα να πάρω μαζί μου κ το πακετάρισμα είναι το λιγότερο :sad:. Πώς άλλαξε έτσι; πώς κατάντησε έτσι; ούτε εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω.. χτες ήρθε μετά τις 12 κ όταν τον ρώτησα αν έγινε κάτι μου απάντησε ότι ήταν στη δουλειά κ δεν θα μου δίνει λογαριασμό.. 

Γιατί δεν μπορείς να τα πάρεις;;; Δικά του είναι; Συζήτησε το και αν τα θέλεις πολύ να επιμένεις. Είναι τρομερή παρέα τα ζώα. Όσο για το πως φτάσαμε ως εδώ, συνήθως έτσι γίνεται. Αυτός τώρα θέλει την ελευθερία του και βγάζει τον χειρότερο εαυτό του. Δεν χρειάζεται να κανείς το ίδιο, απλά τον αγνοούμε!!!

3 ώρες πρίν, anna.k είπε:

Ναι τον σφακ! Επειδή δεν μενω καν Ελλαδα και θελω να κανω ολες τις ορμονολογικες εκει. Για να μην εχω το αγχος μηπως εδω καθυστερισουν να μου τις βγαλουν. 

Αλήθεια,οσες κοπελες ξέρετε. Στο γεν κανουμε τις ορμονολογικές πριν την ωοληψία; Ξεχασα να ρωτήσω. 

Καλημέρα!!! Ναι μπορείς να τις κανείς στο γεν. Αλλά θα τις πληρώσεις χρυσές. Αν μπορείς να τις γράψεις καλύτερα έξω σε ένα μικροβιολογικό.

3 ώρες πρίν, anna.k είπε:

Ευχαριστώ,  για το που τις κάνουμε ηθελα να μαθω. Δεν ξερω καποιο εργαστήριο στην Αττική που μπορω να εμπιστευτώ.Πιθανοτατα να με φιλοξενήσει μια φίλη στη Γλυφαδα ή να μείνω σε συγγενικο σπιτι στο Περιστέρι.  Ξέρει καποια κοπελα καποιο εργαστήριο σε αυτές τις περιοχές,  ή στο κεντρο που να μπορω να παρω τα αποτελέσματα την ιδια μερα;

Θα πας στην βιοϊατρική της Γλυφάδας αλλα πρωί πρωί, το απογευματάκι θα τις έχεις. Αλλιώς πριν πας στο γεν περνάς από το Μητέρα που είναι πολύ κοντά και θα τις έχεις σε 3-4 ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Blue Velvet said:

Καλησπέρα Κατερίνα ! Έπαθα και γαστρεντερίτιδα πρόσφατα,πριν δύο μέρες συνήλθα..όλη μέρα με διάρροια και εμετούς,ευτυχώς δεν ανέβασα πυρετό. Φρίκη!Από κιλά έχει γίνει ο,τι να ναι,διότι έχω πάρει από την ώρα που άρχισα την διαδικασία της εξωσωματικής μέχρι σήμερα(10μηνες)γύρω στα 20. Και τα λιγότερα τα έβαλα από την ώρα που σταμάτησα τα φάρμακα,διότι έπαιρνα οιστραδιόλη και προγεστερόνη μέχρι περίπου τον 4ο! Δεν με αναγνωρίζω,όταν έπαιρνα ορμόνες για την εξωσωματική,περπατούσα 25-30χμ τη βδομάδα και έτρωγα νορμάλ και απλά φούσκωνα κάθε μήνα με τρελούς ρυθμούς!Οι γιατροί μου λένε να μην ανησυχώ και πως θα τα χάσω μετά τη γέννα,αλλά νιώθω πολύ άσχημα..Σκέψου ότι λόγω των εμετών,δεν μπορούσα να πιω νερό γιατί τα έβγαζα ακόμα περισσότερο και έπαιρνα ορμόνες κάθε μέρα. Έχει αλλάξει και ο μεταβολισμός μου και σε συνδυασμό με την κατακράτηση υγρών,έχω παχύνει πάρα πολύ..

Πω πω από την μία να βγάζεις τα σωθικά σου και από την άλλη να παίρνεις και κιλά. Καταλαβαίνω την στεναχώρια σου όμως η αλήθεια είναι ότι τα κιλά της εγκυμοσύνης φεύγουν σχετικά εύκολα. Το έχω δει και από φίλες μου. Μόνο όσες πήραν παααρα πολλά δυσκολεύτηκαν. Και όταν λέω πάρα πολλά εννοώ 30 η μία και 42 η άλλη. Τώρα κράτα τα θετικά όλου αυτού, τι να κάνεις; Έρχεται το μωράκι σου σύντομα και θα σε απαλλάξει απ όλα  

3 hours ago, anna.k said:

Ναι τον σφακ! Επειδή δεν μενω καν Ελλαδα και θελω να κανω ολες τις ορμονολογικες εκει. Για να μην εχω το αγχος μηπως εδω καθυστερισουν να μου τις βγαλουν. 

Αλήθεια,οσες κοπελες ξέρετε. Στο γεν κανουμε τις ορμονολογικές πριν την ωοληψία; Ξεχασα να ρωτήσω. 

Αν τις κάνεις στο Γεν θα πληρώσεις 50-70€. Εγώ θα σου πρότεινα να πας δίπλα στο μητέρα να τις κάνεις που θα έχεις και τα αποτελέσματα σε 3 ώρες. Και να ξέρεις ότι πάνε και απευθείας στον Σφακ αν πεις ότι είναι ο γιατρός σου. Βέβαια εγώ πάντα τα στέλνω και με mail μετά. 

3 hours ago, Kallo said:

Καλημέρα κορίτσια. Την Τετάρτη έχω ετ και από χθες το βράδυ ξεκίνησε να πονάει ο λαιμός μου και έχω ένα ψιλό βηχα. Με κόλλησε ο ανηψιος μου που κολλάει συνέχεια ιώσεις από το σχολείο. Είναι μικρούλης. Φοβάμαι μήπως ακηρωθει η ετ. Δεν το θέλω με τίποτα αυτό. Ξέρετε κάνα γιατροσόφι, τίποτα που να βοηθάει? Τι να κάνω? @κοτοπουλάκιείσαι δυνατή και ανεξάρτητη. Πολύ σημαντικό αυτό. Ευτυχώς που είδες με τι άνθρωπο έχεις να κάνεις τώρα που είναι νωρίς. Σίγουρα θα ξαναφτιάξεις την ζωή σου όπως την θες. Και σιγουρα θα είναι πολύ καλύτερη από αυτήν που ήταν τώρα. Θα πάρεις πολύ αγάπη και εσύ και το μωρό σου γιατί το αξίζεις. Δεν σου αξίζει αυτό που ζεις τώρα. Μέχρι να περάσει ο Κοροναιος στους δικούς σου μήλα με τους δικηγόρους, πάρε τις συμβουλές σου και γενικά δες το σαν ότι έχεις λίγο χρόνο να οργανωθείς και να φτιάξεις τις υποχρεώσεις σου μέχρι τότε. Όλα καλά θα πάνε. Είμαι σίγουρη για σένα 

Βιταμίνη  C 1000άρα, D και zinc (ψευδάργυρο) για ενίσχυση του ανοσοποιητικού 

  • Ευχαριστώ 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@anna.k θα σου ζητήσει ορμόνες ο Σφακ μετα θα στείλεις μειλ στην γραμματεία του να σου τις γράψουν αν εχεις άμκα στην Ελλάδα.

 Η βιοϊατρική ειναι μια καλη λύση οτι ώρα και να τις κανεις τις ορμόνες αναπαραγωγής τις βγαζει την ίδια μερα.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλημέρα!!! Ναι μπορείς να τις κανείς στο γεν. Αλλά θα τις πληρώσεις χρυσές. Αν μπορείς να τις γράψεις καλύτερα έξω σε ένα μικροβιολογικό.

Καλημερα!!! Θα ρωτήσω αν μπορω να τις γράψω και θα παω εξω.Πρεπει να δω αν μπορώ να τις κανω και στο Μητέρα . Εχω ΑΜΚΑ στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Angot είπε:

Εγω εκανα τσικι τσικι  από το προηγούμενο Σάββατο πάντως :Dε δεν νομίζω να πιάσω με την πρώτη! Anyway λεω να αυξήσω τα εμβρυα που θα βαλω αν με αφήσει ο γιατρουλης, να του πω 3 για περισσότερες πιθανότητες... Δεν ξερω αν επιτρέπεται βέβαια!

Γιατί να μην πιάσεις με την πρώτη καλέ? Με την πρώτη δεν είχες πιάσει και την προηγούμενη φορά? Ασε που αυτή η φορά θα είναι η δεύτερη! Δε νομίζω ότι επιτρέπεται να βάλεις τρία σ' αυτή την ηλικία... Ασε που δεν είναι απίθανο να πιάσουν και τα τρία και γιατί να ζήσεις μία εγκυμοσύνη τόσο υψηλού κινδύνου? Εχεις πολύ καλές πιθανότητες έτσι κι αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Πραγματικά αυτός θα χάσει, εν τω μεταξύ μου φέρεται απαίσια, αυτή τη βδομάδα μένω στο σπίτι του όπως έμενα κ μου μιλάει σαν να είμαι όχι ξένη, σκουπίδι. Η αδερφή μου κόλλησε covid κ δεν μπορώ να πάω τώρα στο πατρικό. Όλα τα στραβά μαζί πέσανε. 

Σίγουρα έχει βρει άλλη και ανυπομονεί να του αδειάσω τη γωνιά. Κάθε μέρα μου φαίνεται αιώνας πλέον..

Είμαι περιεργη που τον πέτυχες αυτόν τον τύπο. ? Πραγματικά λαχειο ! Τυχερή η επόμενη.  Πραγματικά είναι περίπτωση για δημοσίευση προς αποφυγή μήπως γλιτώσει κ καμια άλλη κοπέλα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σποράκι είπε:

Γιατί δεν μπορείς να τα πάρεις;;; Δικά του είναι; Συζήτησε το και αν τα θέλεις πολύ να επιμένεις. Είναι τρομερή παρέα τα ζώα. Όσο για το πως φτάσαμε ως εδώ, συνήθως έτσι γίνεται. Αυτός τώρα θέλει την ελευθερία του και βγάζει τον χειρότερο εαυτό του. Δεν χρειάζεται να κανείς το ίδιο, απλά τον αγνοούμε!!!

Καλημέρα!!! Ναι μπορείς να τις κανείς στο γεν. Αλλά θα τις πληρώσεις χρυσές. Αν μπορείς να τις γράψεις καλύτερα έξω σε ένα μικροβιολογικό.

Θα πας στην βιοϊατρική της Γλυφάδας αλλα πρωί πρωί, το απογευματάκι θα τις έχεις. Αλλιώς πριν πας στο γεν περνάς από το Μητέρα που είναι πολύ κοντά και θα τις έχεις σε 3-4 ώρες. 

Εγω τελευταια παω στο Λητω...μετα απο 4-8 ωρες το πολυ τις εχω...μου ειπαν ειναι καλο ενας απο τους γιατρους που παω...τωρα τι να πω...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , happiness79 είπε:

Γιατί να μην πιάσεις με την πρώτη καλέ? Με την πρώτη δεν είχες πιάσει και την προηγούμενη φορά? Ασε που αυτή η φορά θα είναι η δεύτερη! Δε νομίζω ότι επιτρέπεται να βάλεις τρία σ' αυτή την ηλικία... Ασε που δεν είναι απίθανο να πιάσουν και τα τρία και γιατί να ζήσεις μία εγκυμοσύνη τόσο υψηλού κινδύνου? Εχεις πολύ καλές πιθανότητες έτσι κι αλλιώς!

Με την πρώτη ivf έπιασα.... Τώρα έκανα τσικι τσικι :wub:... Με το τσικι τσικι 2 χρόνια θα λεγα τι έπιανα αλλά δεν επιτρέπεται!! χαχαχαχ

  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Δευτέρα πάω για τον πρώτο υπέρηχο.αλλα έχω μεγάλη αγωνία γιατί ούτε καούρα έχω ούτε τίποτα!ουφφφφ άντε να δούμε τι θα δούμε!

Φιλακια πολλά σε όλους σας!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Angot είπε:

Με την πρώτη ivf έπιασα.... Τώρα έκανα τσικι τσικι :wub:... Με το τσικι τσικι 2 χρόνια θα λεγα τι έπιανα αλλά δεν επιτρέπεται!! χαχαχαχ

Αααα κι έλεγα τι εννοείς με το τσίκι τσίκι! Εννοείς φίκι φίκι!!! Εγώ έτσι το ξέρω! Χαχα, συνεννοηθήκαμε!! :lol:

πρίν από 15 λεπτά , Ζαργαναρα είπε:

Κορίτσια Δευτέρα πάω για τον πρώτο υπέρηχο.αλλα έχω μεγάλη αγωνία γιατί ούτε καούρα έχω ούτε τίποτα!ουφφφφ άντε να δούμε τι θα δούμε!

Φιλακια πολλά σε όλους σας!

Καλέ είναι πολύ νωρίς για καούρες!!! Να χαίρεσαι που δεν έχεις τίποτα! Ετσι είναι στην αρχή, μηδενικές ενδείξεις κι όμως τα θαυματάκια μια χαρά αναπτύσσονται! Με το καλό ο υπέρηχος!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, anna.k είπε:

Ναι τον σφακ! Επειδή δεν μενω καν Ελλαδα και θελω να κανω ολες τις ορμονολογικες εκει. Για να μην εχω το αγχος μηπως εδω καθυστερισουν να μου τις βγαλουν. 

Αλήθεια,οσες κοπελες ξέρετε. Στο γεν κανουμε τις ορμονολογικές πριν την ωοληψία; Ξεχασα να ρωτήσω. 

Πριν την ωοληψια θα κάνεις αρκετές φορές ορμονολογικες εφόσον θα κάνεις διέγερση με φάρμακα για να ελέγχει και να σου αλλάζει τη δόση εάν χρειαστεί. Εάν έχεις ασφάλιση στην Ελλάδα μπορούν να σου τις γράψουν και να τις κάνεις στη βιοϊατρική του Περιστερίου ή της Γλυφάδας αφού θα μένεις εκεί. Εάν είσαι ανασφάλιστη μπορείς να ζητήσεις από το γιατρό σου εάν υπάρχει κάποιο πακέτο που μπορούν να σου κάνουν στο κέντρο που θα κάνεις την εξωσωματική και να τις κάνεις εκεί με κάποια εκπτωτική τιμή.

Καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angot είπε:

Εγω εκανα τσικι τσικι  από το προηγούμενο Σάββατο πάντως :Dε δεν νομίζω να πιάσω με την πρώτη! Anyway λεω να αυξήσω τα εμβρυα που θα βαλω αν με αφήσει ο γιατρουλης, να του πω 3 για περισσότερες πιθανότητες... Δεν ξερω αν επιτρέπεται βέβαια!

Χαχαχα ...πολύ καλά έκανες....καιιιι...ποτέ μην λες ποτέ ..ειδικά μετά από τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει τρελή γονιμότητα....να το καταχαρεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...