Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Faith22 είπε:

      1 ή 2 εμβρυακια έχεις βάλει?Εγώ Τετάρτη ετ κ Σάββατο απόγευμα έκανα τεστ early predictor κ βγήκε μια πολύ πολύ άχνη γραμμή,έχω δίδυμα όμως!

      Νομίζω κ εγώ παράεκανες νωρίς!Μας ξεπέρασες όλες😂

      Ένα έβαλα πέμπτης ημέρας.Οντως είναι πολύ νωρίς,απλά ήθελα να δω αν βγει έστω αχνή γραμμή,αλλά τπτ..το early predictor είναι διαφορετικό απο τα άλλα? Αυτό που πήρα δείχνει από την πέμπτη ημέρα συλληψης

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

4 hours ago, Πεγκούλα! said:

Κορίτσια μου καλησπέρα!Ελπίζω να απολαμβάνετε την ηλιόλουστη Κυριακή!Να ρωτήσω, όποιες βάζετε utrogestan κολπικά, μετά απο πόση ωρα πάτε τουαλέτα? Ενώ έχω πάει τουαλέτα πριν το βάλω, μετά θέλω πάλι να πάω κ κρατιεμαι όση περισσότερη ώρα μπορώ, αλλά δεν αντέχω πάντα!:):)

Οι οδηγίες και σε μένα ήταν να μένω ξάπλα 20-30’ μετά το υπόθετο. Απο κει και μετά μπορείς να πας κανονικά τουαλέτα, άλλωστε σε άλλη τρύπα μπαίνει το ένα και απο άλλη τρύπα βγαίνει το άλλο :P

1 hour ago, armousi said:

Καλησπέρα. Είμαι 35 χρονών. Σήμερα έμαθα ότι και η 2η εμβρυομεταφορά που έκανα πριν λίγες μέρες απέτυχε (αρνητική χοριακή, 9η ημέρα μετά την ετ). Αυτή τη φορά βάλαμε 2 βλαστοκύστες 5η ημέρας 4ΑΑ και 4ΑΒ. Την προηγούμενη φορά είχαμε βάλει μια βλαστοκύστη 5ης ημέρας 4ΑΒ και κατέληξε σε βιοχημική κύηση. 

Είμαι πολύ απογοητευμένη και είδα τον γιατρό προβληματισμένο. Φοβάμαι ότι τώρα θα μπλέξω με εξετάσεις, υστεροσκόπηση και πολλά άλλα φάρμακα. Και στους 2 κύκλους έπαιρνα Salospir και αντιπηκτική αλλά όχι κορτιζόνη.

Έχει τύχει σε καμιά σας κάτι τέτοιο; Αρχίζω να αμφιβάλλω για το εμβρυολογικό της Μονάδας (Ι@_ώ) γιατί την ημέρα της ετ μας δίνει κάτι πολύ μικρές φωτογραφίες των εμβρύων που πραγματικά δεν μπορεί να καταλάβεις αν λένε αλήθεια για την ποιότητα των βλαστοκύστεων. Όποια έχει εμπειρία από το κέντρο αυτό και θέλει μπορεί να μου στείλει και pm.

 

 

Κορίτσι μου λυπάμαι για το αποτέλεσμα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα καθώς έχω κι εγώ 2 αποτυχημένες ετ στο ιστορικό μου. Νομίζω πως το σενάριο να σου λένε ψέματα για την αξιολόγηση είναι πολύ τραβηγμένο και ειδικά σε μία τόσο γνωστή κλινική που δεν θα ρίσκαρε να χαλάσει το όνομα της, γι αυτό μην το σκέφτεσαι αυτό και χαλιέσαι. Κι εγώ με άριστα έμβρυα έκανα τις ετ μου αλλά δυστυχώς δεν είναι ο μόνος παράγοντας επιτυχίας καθώς βρέθηκε χρόνια ενδομητριτιδα και ακολουθώ 2μηνη θεραπεία. Επίσης μπορεί να υπάρχουν ανοσολογικές αιτίες ή και χρωμοσωμικές ανωμαλίες των εμβρύων όπου δεν φαίνονται στο εργαστήριο και στην ποιότητα. Και τα 3 αυτά μπορούν να ειναι αιτία και για αποτυχία εμφύτευσης αλλά και για βιοχημική. Εγώ θα σου πρότεινα να κλείσεις ενα ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα καθ εξιν αποβολών που θα σου κάνουν πολλές εξετάσεις και παράλληλα μία υστεροσκόπηση ή έλεγχο του μικροβιώματος της μήτρας ανάλογα τι θα σου προτείνει ο γιατρός σου. Σε ποιον είσαι αν επιτρέπεται;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 21 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Κορίτσι μου λυπάμαι για το αποτέλεσμα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα καθώς έχω κι εγώ 2 αποτυχημένες ετ στο ιστορικό μου. Νομίζω πως το σενάριο να σου λένε ψέματα για την αξιολόγηση είναι πολύ τραβηγμένο και ειδικά σε μία τόσο γνωστή κλινική που δεν θα ρίσκαρε να χαλάσει το όνομα της, γι αυτό μην το σκέφτεσαι αυτό και χαλιέσαι. Κι εγώ με άριστα έμβρυα έκανα τις ετ μου αλλά δυστυχώς δεν είναι ο μόνος παράγοντας επιτυχίας καθώς βρέθηκε χρόνια ενδομητριτιδα και ακολουθώ 2μηνη θεραπεία. Επίσης μπορεί να υπάρχουν ανοσολογικές αιτίες ή και χρωμοσωμικές ανωμαλίες των εμβρύων όπου δεν φαίνονται στο εργαστήριο και στην ποιότητα. Και τα 3 αυτά μπορούν να ειναι αιτία και για αποτυχία εμφύτευσης αλλά και για βιοχημική. Εγώ θα σου πρότεινα να κλείσεις ενα ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα καθ εξιν αποβολών που θα σου κάνουν πολλές εξετάσεις και παράλληλα μία υστεροσκόπηση ή έλεγχο του μικροβιώματος της μήτρας ανάλογα τι θα σου προτείνει ο γιατρός σου. Σε ποιον είσαι αν επιτρέπεται;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ναι, ήδη μου είχε προτείνει υστεροσκόπηση από την πρώτη αποτυχία αλλά φοβήθηκα να την κάνω.

Τώρα μάλλον θα αναγκαστώ να κάνω και πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να βρεθεί και σε μένα ενδομητρίτιδα και θα με καθυστερήσει πάλι αρκετούς μήνες.

Τι περιλαμβάνει η δίμηνη θεραπεία που παίρνεις;

Το μικροβίωμα της μήτρας πώς ελέγχεται; Λαμβάνεται δείγμα κατά την υστεροσκόπηση;

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2022 at 8:22 ΜΜ, kateriiina25 είπε:

 

Καλησπέρα σε όλες τις αγωνίστριες!

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια χρησιμοποιεί dermestril.

Προσπαθώ να βρω στην Αττική και δεν βρίσκω πουθενά.

Αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει...

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Πεγκούλα! είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!Ελπίζω να απολαμβάνετε την ηλιόλουστη Κυριακή!Να ρωτήσω, όποιες βάζετε utrogestan κολπικά, μετά απο πόση ωρα πάτε τουαλέτα? Ενώ έχω πάει τουαλέτα πριν το βάλω, μετά θέλω πάλι να πάω κ κρατιεμαι όση περισσότερη ώρα μπορώ, αλλά δεν αντέχω πάντα!:):)

Σου βγαίνει ολόκληρο; Μηπως δεν το βάζεις αρκετά βαθιά;

23 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Αυτό είναι το μόνο εύκολο. Εχουν οι δικοί μου μηχάνημα και ταινίες μέτρησης γιατί έχει η γατούλα τους διαβήτη. Θα το κοιτάξω. Δεν ήξερα ότι είναι τόσο σχετικό το τι ανεβάζει το ζάχαρο στον καθένα. Οι μετρήσεις γίνονται πριν ή μετά τα γεύματα?

Κανεις μια μολις ξυπνήσεις νηστική. Αν αυτη ειναι ανεβασμένη τότε εχεις αναμφισβήτητα πρόβλημα  και μπορείς να το λύσεις μονο με ινσουλίνη. Οι υπόλοιπες τρεις γίνονται μια ώρα μετα απο το πρωινό, μεσημεριανο , βραδυνο. Όπου φαίνεται τι σε ανεβάζει απο την διατροφή. Καταγραφεις τις τιμές σου και στις αξιολογεί ο γιατρος σου στην εβδομαδα πάνω. Αν πχ σε όλη την εβδομαδα εχεις τρεις πάνω απο 150 -170  σημαίνει οτι εκανες βλακεία έφαγες γουρουνιά, προσέχεις και δεν ξανατρως τα ίδια φαγητά.  Αν ομως παίζεις κοντα στο 130 140 καθημερινα  ή δεν τρέφεσαι σωστά ή αν τρέφεσαι και συνεχίζεις πας για ινσουλίνη.

1 ώρα πρίν, armousi είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ναι, ήδη μου είχε προτείνει υστεροσκόπηση από την πρώτη αποτυχία αλλά φοβήθηκα να την κάνω.

Τώρα μάλλον θα αναγκαστώ να κάνω και πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να βρεθεί και σε μένα ενδομητρίτιδα και θα με καθυστερήσει πάλι αρκετούς μήνες.

Τι περιλαμβάνει η δίμηνη θεραπεία που παίρνεις;

Το μικροβίωμα της μήτρας πώς ελέγχεται; Λαμβάνεται δείγμα κατά την υστεροσκόπηση;

Καπου ο γιατρος σου δεν σου εξήγησε πως εχει η κατάσταση. Ουσιαστικα σε άφησε να κανεις στα τυφλά δεύτερη ετ  χωρις να δείτε την μήτρα; Έπρεπε να σε εχει πείσει με τον τροπο του. Αυτο που εκανες ηταν χάσιμο χρόνου και χρημάτων. Σε καθε αποτυχία διερευνούμε τους λόγους και αποκλείουν ανασταλτικούς παράγοντες, δεν το ρίχνουμε στην κακή μας τύχη ή στις πονηρές προθέσεις της κλινικής.

ως προς την διαδικασία οπως εκανες την ωοληψια και κοιμησουν ετσι γινεται και η υστεροσκοπηση.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Καντι είπε:

Καπου ο γιατρος σου δεν σου εξήγησε πως εχει η κατάσταση. Ουσιαστικα σε άφησε να κανεις στα τυφλά δεύτερη ετ  χωρις να δείτε την μήτρα; Έπρεπε να σε εχει πείσει με τον τροπο του. Αυτο που εκανες ηταν χάσιμο χρόνου και χρημάτων. Σε καθε αποτυχία διερευνούμε τους λόγους και αποκλείουν ανασταλτικούς παράγοντες, δεν το ρίχνουμε στην κακή μας τύχη ή στις πονηρές προθέσεις της κλινικής.

ως προς την διαδικασία οπως εκανες την ωοληψια και κοιμησουν ετσι γινεται και η υστεροσκοπηση.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ενδειξη να κάνουμε υστεροσκόπηση με την πρωτη αποτυχημενη εμβρυομεταφορα, ειδικα όταν είχα φυσιολογική προσφατη 3D υστεροσαλπιγγογραφια και ελευθερο γυναικολογικο ιστορικο (χωρις αποξεσεις, γυναικολογικες επεμβασεις κλπ.). Και η υστεροσκόπηση μπορεί να γινεται με απλή μεθη αλλα ειναι παραμένει μια χειρουργικη επεμβαση με κινδυνους, αναγκη λήψης αντιβιωσης, ψυχολογική επιβάρυνση και οικονομικο κοστος. 

Link to comment
Share on other sites

@armousiΣτην πρώτη εμβρυομεταφορα,είχαμε βάλει ένα έμβρυο 5ης ημέρας και δεν πέτυχε. Τα έβαψα μαύρα,κλάματα και απελπισία όλη μέρα.

Πάω στο γιατρό μου πανικόβλητη κ του αναφέρω εγώ την υστεροσκοπηση,επειδή είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι το ζητούν πολλοί γυναικολόγοι. Μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος να μπω στη διαδικασία αυτή,διότι όπως και να χει,είναι επέμβαση και επίσης δεν φαινόταν κάτι το ανησυχητικό στις εξετάσεις μου. Μου είπε πως σε περίπτωση που πάλι δεν πετύχει,τοτε θα κάνουμε υστεροσκοπηση.Οπότε στη δεύτερη εμβρυομεταφορα,όπου βάλαμε δύο έμβρυα,πήρα προληπτικα αντιβιοση vibramicin καθώς και σαλοσπιρ και έμεινα έγκυος.

Ίσως να είναι τυχαίο,ίσως και όχι,πάντως ο γιατρός μου την άφησε σαν τελευταία λύση την επέμβαση,προχωρήσαμε πιο συντηρητικά και πετύχαμε . Εύχομαι και σε σένα ο,τι καλύτερο και να μείνεις πολύ σύντομα έγκυος ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, armousi είπε:

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ενδειξη να κάνουμε υστεροσκόπηση με την πρωτη αποτυχημενη εμβρυομεταφορα, ειδικα όταν είχα φυσιολογική προσφατη 3D υστεροσαλπιγγογραφια και ελευθερο γυναικολογικο ιστορικο (χωρις αποξεσεις, γυναικολογικες επεμβασεις κλπ.). Και η υστεροσκόπηση μπορεί να γινεται με απλή μεθη αλλα ειναι παραμένει μια χειρουργικη επεμβαση με κινδυνους, αναγκη λήψης αντιβιωσης, ψυχολογική επιβάρυνση και οικονομικο κοστος. 

Καλησπερα! Άσχημο συναισθημα το αρνητικό αποτέλεσμα και ότι και να σου πούμε η απογοήτευση δεν φεύγει. Μετά από αποτυχημένη εμβρυομεταφορα συνήθως αρχίζουμε και ψάχνουμε τις αιτίες. Ούτε εγώ έχω κάνει υστεροσκοπηση αλλά έχω κάνει άλλες πολλές εξετάσεις και αν αποτύχω πάλι θα κάνω και άλλες. Είναι μονόδρομος όλο αυτό και είναι κρίμα να κάνουμε ετ και να απογοητευόμαστε. Μπορεί να μην βρεθεί ποτέ η αιτία αλλά σίγουρα είναι αρκετά αυτά που μπορεί να φταίνε και πρέπει να τα ψάξουμε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, armousi είπε:

Καλησπέρα. Είμαι 35 χρονών. Σήμερα έμαθα ότι και η 2η εμβρυομεταφορά που έκανα πριν λίγες μέρες απέτυχε (αρνητική χοριακή, 9η ημέρα μετά την ετ). Αυτή τη φορά βάλαμε 2 βλαστοκύστες 5η ημέρας 4ΑΑ και 4ΑΒ. Την προηγούμενη φορά είχαμε βάλει μια βλαστοκύστη 5ης ημέρας 4ΑΒ και κατέληξε σε βιοχημική κύηση. 

Είμαι πολύ απογοητευμένη και είδα τον γιατρό προβληματισμένο. Φοβάμαι ότι τώρα θα μπλέξω με εξετάσεις, υστεροσκόπηση και πολλά άλλα φάρμακα. Και στους 2 κύκλους έπαιρνα Salospir και αντιπηκτική αλλά όχι κορτιζόνη.

Έχει τύχει σε καμιά σας κάτι τέτοιο; Αρχίζω να αμφιβάλλω για το εμβρυολογικό της Μονάδας (Ι@_ώ) γιατί την ημέρα της ετ μας δίνει κάτι πολύ μικρές φωτογραφίες των εμβρύων που πραγματικά δεν μπορεί να καταλάβεις αν λένε αλήθεια για την ποιότητα των βλαστοκύστεων. Όποια έχει εμπειρία από το κέντρο αυτό και θέλει μπορεί να μου στείλει και pm.

 

 

Λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα, εγώ στο Ι@σ* είχα κάνει εμβρυομεταφορά 3 φορές, η πρώτη πέτυχε αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε, η δεύτερη απέτυχε κ η τρίτη που έκανα είναι αυτή η εγκυμοσύνη που διανύω τώρα.

Εύχομαι να βρεις πολύ γρήγορα το λόγο των αποτυχιών κ η επόμενη εμβρυομεταφορά να φέρει το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Κανεις μια μολις ξυπνήσεις νηστική. Αν αυτη ειναι ανεβασμένη τότε εχεις αναμφισβήτητα πρόβλημα  και μπορείς να το λύσεις μονο με ινσουλίνη. Οι υπόλοιπες τρεις γίνονται μια ώρα μετα απο το πρωινό, μεσημεριανο , βραδυνο. Όπου φαίνεται τι σε ανεβάζει απο την διατροφή. Καταγραφεις τις τιμές σου και στις αξιολογεί ο γιατρος σου στην εβδομαδα πάνω. Αν πχ σε όλη την εβδομαδα εχεις τρεις πάνω απο 150 -170  σημαίνει οτι εκανες βλακεία έφαγες γουρουνιά, προσέχεις και δεν ξανατρως τα ίδια φαγητά.  Αν ομως παίζεις κοντα στο 130 140 καθημερινα  ή δεν τρέφεσαι σωστά ή αν τρέφεσαι και συνεχίζεις πας για ινσουλίνη.

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Κάντι για όλες τις πληροφορίες! Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί αρκετά στη σκέψη ότι μπορεί το παιδί μου να εμφανίσει παιδικό διαβήτη κι εμένα να μου μείνει θέμα με το σάκχαρο. Ελπίζω να μη συμβεί τίποτα από αυτά και να ρυθμιστεί το πρόβλημα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

10 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Το είπα για να μην τη φοβάσαι την ινσουλίνη, δεν κάνει τπτ στο μωράκι, τουλάχιστον έτσι μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος, είσαι τυχερή που δεν τη χρειάστηκες νωρίτερα γιατί είναι λίγο ταλαιπωρία για σένα, εγώ έπινα 1 καφέ το πρωί κ όταν έμεινα έγκυος έπινα ντεκαφεϊνέ, στην αρχή το ζάχαρό μου ανέβαινε όταν έκοψα τη μετφορμίνη ανάλογα με τις τροφές που έτρωγα, όταν ξεκίνησα κ έπινα τον καφέ με το γανόδερμα μετρούσα το ζάχαρο 4 φορές τη μέρα κ πάντα ήταν κάτω από 90. Πολλές φορές έβγαινε κ κάτω από 75 κ μάλιστα μετά από μακαρόνια. 

Το καφεδάκι είναι σκόνη, καφές με λίγο γανόδερμα, είχα διαβάσει ότι είναι συμβατό με την κύηση, τουλάχιστον από την εταιρεία που το πήρα.

Πάντως σήμερα κ χτες που μέτρησα το πρωινό ζάχαρο μου βγήκε 89. Ανέβηκε κάπως δλδ. 

Ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει όταν είναι να κάνω καμπύλη ζαχάρου, την προηγούμενη βδομάδα να φάω μακαρόνια κ ψωμί ώστε να πάρουμε τις μέγιστες τιμές. 

Εννοείται το ζάχαρο είναι προσωπικό, γι’ αυτό λέω ότι δεν ξέρω αν θα βοηθούσε κ κάποια άλλη, εμένα φαίνεται να με βοήθησε. 

Μακάρι να βγει καλή η καμπύλη μου, έχω λίγη αγωνία, θα κάνω κ τις υπόλοιπες  εξετάσεις, ούρων, τοξόπλασμα κλπ. 

Γενικά το άγχος δεν μου φεύγει, πάντα σκέφτομαι ότι στην επόμενη εξέταση κάτι θα στραβώσει.. 

φιλιά πολλά

 

Δε με αγχώνει η ινσουλίνη, αυτό που με αγχώνει είναι να μην εμφανίζει το παιδί παιδικό διαβήτη κι εγώ θέμα με το ζάχαρο και μετά την εγκυμοσύνη. Ελα, εσύ μια χαρά τα πας και γιατί να μη συνεχίσεις έτσι? Δεν είναι απαραίτητο ότι κάτι θα στραβώσει! Εξάλλου είπαμε, έχεις ταλαιπωρηθεί ήδη πολύ ως τώρα για να συμβεί και κάτι ακόμα, μόνο ευχάριστα τώρα!!!

5 ώρες πρίν, armousi είπε:

Καλησπέρα. Είμαι 35 χρονών. Σήμερα έμαθα ότι και η 2η εμβρυομεταφορά που έκανα πριν λίγες μέρες απέτυχε (αρνητική χοριακή, 9η ημέρα μετά την ετ). Αυτή τη φορά βάλαμε 2 βλαστοκύστες 5η ημέρας 4ΑΑ και 4ΑΒ. Την προηγούμενη φορά είχαμε βάλει μια βλαστοκύστη 5ης ημέρας 4ΑΒ και κατέληξε σε βιοχημική κύηση. 

Είμαι πολύ απογοητευμένη και είδα τον γιατρό προβληματισμένο. Φοβάμαι ότι τώρα θα μπλέξω με εξετάσεις, υστεροσκόπηση και πολλά άλλα φάρμακα. Και στους 2 κύκλους έπαιρνα Salospir και αντιπηκτική αλλά όχι κορτιζόνη.

Έχει τύχει σε καμιά σας κάτι τέτοιο; Αρχίζω να αμφιβάλλω για το εμβρυολογικό της Μονάδας (Ι@_ώ) γιατί την ημέρα της ετ μας δίνει κάτι πολύ μικρές φωτογραφίες των εμβρύων που πραγματικά δεν μπορεί να καταλάβεις αν λένε αλήθεια για την ποιότητα των βλαστοκύστεων. Όποια έχει εμπειρία από το κέντρο αυτό και θέλει μπορεί να μου στείλει και pm.

 

 

Κορίτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ... Ξέρω πώς είναι, έχω ζήσει κι εγώ πολλές ματαιώσεις. Δυστυχώς με όσο καλές προθέσεις κι αν πάμε, κανείς και τίποτα δεν μπορεί να μας εγγυηθεί ένα θετικό αποτέλεσμα. Τα ποσοστά επιτυχίας αυξάνονται όσο περισσότερες προσπάθειες κάνει κανείς, εκτός κι αν η ηλικία της γυναίκας μεγαλώνει πολύ που τότε μειώνονται φορά με τη φορά. Αλλά εσύ δεν ανήκεις σ' αυτή την κατηγορία. Ήμουν κι εγώ στο κέντρο που είσαι κι εσύ και πάντα άκουγα ότι έχει από τα καλύτερα εμβρυολογικά και αυτό φαίνεται και από τις γονιμοποιήσεις που πετυχαίνουν κάθε φορά. Από εκεί και πέρα, το αν θα πετύχει μια ετ ή αν θα συνεχίσει να αναπτύσσεται το έμβρυο εντός μήτρας, αυτά εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες που δεν γίνεται να ελεγχθούν όλα από τους εμβρυολόγους. Υπάρχουν και πιο ειδικές εξετάσεις πάντως που δείχνουν το dna των εμβρύων και μόνο έτσι μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι πράγματι μιλάμε για υγιή έμβρυα. Αλλά είναι κοστοβόρες και γίνονται υπό προϋποθέσεις. Νομίζω ότι αν κάτι έχεις να κάνεις τώρα είναι να ακούσεις το γιατρό σου και να προχωρήσετε σε υστεροσκόπηση, καθώς και ότι άλλο προτείνει. Και το ραντεβού στο τμήμα αποβολών του Έλενα που σου πρότεινε η Κατερίνα θα σε βοηθήσει πολύ. Αλλά βγάλε από το μυαλό σου ότι για τις αποτυχίες ευθύνεται το κέντρο που είσαι, γιατί ούτε νομίζω ότι στέκει και σίγουρα δε σε βοηθάει. Το σημαντικό είναι να εμπιστευτείς την επιλογή σου και να προχωρήσεις με βάση νέες προτάσεις γιατρού και εμβρυολόγων, κάνε μια κουβέντα μαζί τους. Εύχομαι να ήταν απλα θέμα ατυχίας -γιατί παίζει κι αυτό το σενάριο- και η επόμενη ετ να είναι η τυχερή σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις αγωνίστριες!

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια χρησιμοποιεί dermestril.

Προσπαθώ να βρω στην Αττική και δεν βρίσκω πουθενά.

Αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει...

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, armousi είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ναι, ήδη μου είχε προτείνει υστεροσκόπηση από την πρώτη αποτυχία αλλά φοβήθηκα να την κάνω.

Τώρα μάλλον θα αναγκαστώ να κάνω και πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να βρεθεί και σε μένα ενδομητρίτιδα και θα με καθυστερήσει πάλι αρκετούς μήνες.

Τι περιλαμβάνει η δίμηνη θεραπεία που παίρνεις;

Το μικροβίωμα της μήτρας πώς ελέγχεται; Λαμβάνεται δείγμα κατά την υστεροσκόπηση;

Καλημέρα μετά από μια αποτυχημένη εξωσωματική έκανα και εγώ υστεροσκοπηση με λήψη δείγματος για ενδομητριτιδα τελικά είχα μικρόβιο έκανα ένα μήνα αγωγή και τον επόμενο μήνα στη δεύτερη εξωσωματική τα καταφέραμε και διανύω τον έβδομο μήνα εγκυμοσύνης να την κάνεις δεν είναι τίποτα 

Καλή επιτυχία 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Αλλά βγάλε από το μυαλό σου ότι για τις αποτυχίες ευθύνεται το κέντρο που είσαι, γιατί ούτε νομίζω ότι στέκει και σίγουρα δε σε βοηθάει. Το σημαντικό είναι να εμπιστευτείς την επιλογή σου και να προχωρήσεις με βάση νέες προτάσεις γιατρού και εμβρυολόγων, κάνε μια κουβέντα μαζί τους. Εύχομαι να ήταν απλα θέμα ατυχίας -γιατί παίζει κι αυτό το σενάριο- και η επόμενη ετ να είναι η τυχερή σου!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Να ξεκαθαρίσω κάτι επειδή μου το είπαν κι άλλες κοπέλες αυτό και μάλλον παρεξηγήθηκα.

Δεν κατηγόρησα κανέναν. Αναγνωρίζω ότι το πιθανότερο είναι να φταίει το σώμα μου (πάλι).  Απλά είμαι σε πανικό βλέποντας ότι για μια ακόμη φορά φαίνεται να μου συμβαίνει κάτι σπάνιο για το οποίο πρέπει να επιβαρυνθώ με εξετάσεις/φάρμακα μήπως υπάρχει και κάτι άλλο. Ταυτόχρονα ακούω ιστορίες που γυναίκες λένε ότι πετυχαίνουν αμέσως όταν αλλάζουν γιατρό/κέντρο,  διάβασα αρνητικές κριτικές στις αξιολογήσεις του γκουγκλ για το Εμβρυολογικό του και το συνδύασα με το περίεργο γεγονός ότι δεν δίνουν ευκρινείς φωτογραφίες των εμβρύων σε σχέση με αυτά που έχω δει από άλλα Κέντρα ή στο ίντερνετ.

Ευτυχώς από τις απαντήσεις σας είδα ότι δεν είχε κάποια άλλη κοπέλα πρόβλημα με το κέντρο οπότε αυτό με ανακουφίζει. Επίσης είδα ότι έχει συμβεί σε αρκετές από εσάς χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι όσες γράφουμε σε αυτό το φόρουμ είμαστε αντιπροσωπευτικό δείγμα των γυναικών που υποβάλλονται σε IVF. Μάλλον είμαστε πιο δύσκολες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ και πάλι όλα τα κορίτσια που απάντησαν. Με βοήθησαν πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...