Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, vasoula88 είπε:

Κοριτσια τι κανετε?εγω ειμαι να σκασω!μετα την ωοληψια (2/9) μου ηρθε περιοδος σε πεντε μερες...στις 7/9 δηλαδη,οποτε επρεπε να ξαναδιαθετησω στις 5/10 και να προετοιμαστω για την ετ..σημερα ειμαι στην 35η μερα και τιποτα ακομα...κ κανενα συμπτωμα...μονο που κ που κατι πονακια...εκανα ενα τεστ την 29η μερα το απογευμα...αρνητικο...

Εγώ αδιάθετησα ακριβώς όπως εσύ 5 μέρες μετά την ωοληψια καιβνετσ ξανααδιαθεησα μετά από 40 μέρες.

Πήγαινε να κάνεις έναν υπέρηχο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, vasoula88 είπε:

Κοριτσια τι κανετε?εγω ειμαι να σκασω!μετα την ωοληψια (2/9) μου ηρθε περιοδος σε πεντε μερες...στις 7/9 δηλαδη,οποτε επρεπε να ξαναδιαθετησω στις 5/10 και να προετοιμαστω για την ετ..σημερα ειμαι στην 35η μερα και τιποτα ακομα...κ κανενα συμπτωμα...μονο που κ που κατι πονακια...εκανα ενα τεστ την 29η μερα το απογευμα...αρνητικο...

Καλησπέρα! Και εγώ λόγω του έκανα arvecap αδιαθετησα σε 5-6 μερες από την ωοληψια. Και ο επομενος κυκλος κράτησε 37 ημέρες... κλασικά έκανα και τεστακι λέω σιιιγουρα ειμαι έγκυος. Δεν ξέρω αν σε μένα ήταν άγχος λογω το ότι θα ξεκινούσα προετοιμασία ετ ή αν διαταράχθηκε ο κυκλος λόγω ωοληψιας? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Visit a vis είπε:

Κορίτσια, πόσο περίπου είναι σε μέγεθος ένα ωοθυλάκιο όταν το παίρνουν; 
 

Σε μία μέρα θυμάται καμιά σας πόσο μεγαλώνει; 

Νομιζω γύρω στα 20 χιλιοστά πρέπει να είναι..  Εμένα προσωπικά στην αρχή αργουνε πολύ να μεγαλώσουν τα ωοθηλακια. Τελευταίες μερες περνούν μπροστά... Ωοληψια δηλ έκανα την πρώτη 17η μέρα του κυκλου και τη 2η 16η μέρα του κυκλου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Visit a vis είπε:

Κορίτσια, πόσο περίπου είναι σε μέγεθος ένα ωοθυλάκιο όταν το παίρνουν; 
 

Σε μία μέρα θυμάται καμιά σας πόσο μεγαλώνει; 

Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 18 και πανω θεωρειται τελειο και μεγαλωνει περιπου 1,5 με το πολυ 2 χιλιοστα.Βεβαια η οβιτρελ το καθυστερει κ δεν μεγαλωνει με τον ιδιο ρυθμο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποια άλλη κοπέλα έχει συμβεί αντίστοιχο. Την προηγούμενη Δευτέρα είχα την πρώτη θετική χοριακη 185. Την Τετάρτη έκανα ξανά χοριακη 402,4. Ο γιατρος μου είπε 17/10 πρώτος υπέρηχος. Εγώ όμως είχα ένα άγχος επειδή το διάστημα είναι μεγάλο. Απο το Σαββατο σταμάτησα να νιώθω αυτό το βάρος ότι κάτι μεγαλώνει εκεί κάτω, και δεν εχω κανενα απολυτως συμπτωμα εγκυμοσύνης. Εκανα σήμερα χοριακη και βγήκε 1450. Λέω πάει μάλλον παλινδρομισε.... Περυσι στην εγκυμοσύνη ανά 2 μερες διπλασιάζοταν η χοριακη μου. Μιλάω με τον γυναικολόγο μου, μου λέει είναι ευχαριστημένος αλλα να ενημερωσω και το κέντρο της Αθήνας για τις τιμες . Μιλάω με την μαία από το κεντρο και ο γιατρος της Αθήνας ειπε είναι μια χαρα. Εγώ γιατί πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά??? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, linaa είπε:

Δεν κάνουν οι φαρμακοποιοί ενέσεις δεν αναλαμβάνουν ούτε εδω στην Αθήνα μονο αν είναι κάποιος γνωστός κ φίλος κ θελει να το κάνει. Επίσης οι βοηθοί φαρμακοποιών μπορει να μην έχουν σπουδάσει κ τιποτα απλοί πωλητές σε φαρμακειο δηλαδη οποτε δεν έχουν καμια τετοια μόρφωση ουτε τους υποχρεώνει ο νόμος.  Άλλοι υπάλληλοι σε φαρμακειο . 

Καλησπέρα κορίτσι μου ,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου . Είμαστε μικρή πόλη ξέρω ότι ήταν ο φαρμακοποιός γιατί λόγο δουλειάς ο άντρας μου ξέρει πολλοί κόσμο όπως επίσης δε του ζήτησα να μου τη κάνει ήθελα μόνο να μου κάνει την ανναροφηση από το φυαλιδιο γιατί εγώ δε μπορουσα να χειριστώ μάλλον σωστά τη σύριγγα το έκανα με 2 κ δε γινόταν . Και ήταν κάτι που είναι ανθρώπινο και μάλιστα του είπα γιατί λόγω πρόκειται και μπορούσε να μου κάνει αυτή την εξυπηρέτηση χωρίς να μου κάνει ένα σωρό άλλες ερωτήσεις αλλά δυστυχώς κάποιοι έχουν χάσει την ανθρωπιά τους .

Επίσης η πρόεδρος μας είπε ότι 3 εμβόλια είναι υποχρεωτικά να τα κάνουν άρα ήξερε να χειρίζεται και σύριγγα. Τελως πάντων δε θα σταθώ εκει τελείωσε απλά για τους λόγους που σου ανέφερα ξέρω ότι δεν ήταν θέμα δε μπορώ . 

Κορίτσια σήμερα δεν περνω κανένα φάρμακο αύριο είναι η ωοληψια αλλα έχω κρυαδες και με πονάει η κοιλιά μου σα να περιμένω περίοδο . Είναι φυσιολογικό αυτό τώρα ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Marlina είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποια άλλη κοπέλα έχει συμβεί αντίστοιχο. Την προηγούμενη Δευτέρα είχα την πρώτη θετική χοριακη 185. Την Τετάρτη έκανα ξανά χοριακη 402,4. Ο γιατρος μου είπε 17/10 πρώτος υπέρηχος. Εγώ όμως είχα ένα άγχος επειδή το διάστημα είναι μεγάλο. Απο το Σαββατο σταμάτησα να νιώθω αυτό το βάρος ότι κάτι μεγαλώνει εκεί κάτω, και δεν εχω κανενα απολυτως συμπτωμα εγκυμοσύνης. Εκανα σήμερα χοριακη και βγήκε 1450. Λέω πάει μάλλον παλινδρομισε.... Περυσι στην εγκυμοσύνη ανά 2 μερες διπλασιάζοταν η χοριακη μου. Μιλάω με τον γυναικολόγο μου, μου λέει είναι ευχαριστημένος αλλα να ενημερωσω και το κέντρο της Αθήνας για τις τιμες . Μιλάω με την μαία από το κεντρο και ο γιατρος της Αθήνας ειπε είναι μια χαρα. Εγώ γιατί πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά??? 

Αχ εισαι και εσυ σαν και εμενα..ντρεπομαι που το λεω αλλα και εγω εχω κανει αρκετες χοριακες απο το αγχορ μου γιατι και εμενα μου εκλεισε μετα απο 2 εβδομαδες απο το θετικο τεστ και δεν ηξερα τι γινεται εκει κατω.τα μονα θετικα σημαδια ειναι ο πονος στο στηθος που αυξηθηκε καθως στην αρχη δεν πονουσα καθολου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Marlina είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποια άλλη κοπέλα έχει συμβεί αντίστοιχο. Την προηγούμενη Δευτέρα είχα την πρώτη θετική χοριακη 185. Την Τετάρτη έκανα ξανά χοριακη 402,4. Ο γιατρος μου είπε 17/10 πρώτος υπέρηχος. Εγώ όμως είχα ένα άγχος επειδή το διάστημα είναι μεγάλο. Απο το Σαββατο σταμάτησα να νιώθω αυτό το βάρος ότι κάτι μεγαλώνει εκεί κάτω, και δεν εχω κανενα απολυτως συμπτωμα εγκυμοσύνης. Εκανα σήμερα χοριακη και βγήκε 1450. Λέω πάει μάλλον παλινδρομισε.... Περυσι στην εγκυμοσύνη ανά 2 μερες διπλασιάζοταν η χοριακη μου. Μιλάω με τον γυναικολόγο μου, μου λέει είναι ευχαριστημένος αλλα να ενημερωσω και το κέντρο της Αθήνας για τις τιμες . Μιλάω με την μαία από το κεντρο και ο γιατρος της Αθήνας ειπε είναι μια χαρα. Εγώ γιατί πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά??? 

Marlina μου ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου κ προσπάθησε να ηρεμήσεις. Αφού σου λένε ότι όλα είναι καλά για την ώρα θα κρατήσεις αυτό. Ο υπέρηχος θα δείξει περισσότερα κάνε υπομονή. Δε χρειάζεται να νιώθεις κάτι για να πάνε όλα καλα. Έλα πρέπει να χαίρεσαι τώρα βήμα βήμα.❤ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marlina είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποια άλλη κοπέλα έχει συμβεί αντίστοιχο. Την προηγούμενη Δευτέρα είχα την πρώτη θετική χοριακη 185. Την Τετάρτη έκανα ξανά χοριακη 402,4. Ο γιατρος μου είπε 17/10 πρώτος υπέρηχος. Εγώ όμως είχα ένα άγχος επειδή το διάστημα είναι μεγάλο. Απο το Σαββατο σταμάτησα να νιώθω αυτό το βάρος ότι κάτι μεγαλώνει εκεί κάτω, και δεν εχω κανενα απολυτως συμπτωμα εγκυμοσύνης. Εκανα σήμερα χοριακη και βγήκε 1450. Λέω πάει μάλλον παλινδρομισε.... Περυσι στην εγκυμοσύνη ανά 2 μερες διπλασιάζοταν η χοριακη μου. Μιλάω με τον γυναικολόγο μου, μου λέει είναι ευχαριστημένος αλλα να ενημερωσω και το κέντρο της Αθήνας για τις τιμες . Μιλάω με την μαία από το κεντρο και ο γιατρος της Αθήνας ειπε είναι μια χαρα. Εγώ γιατί πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά??? 

Κορίτσι μου θα σου συνιστούσα να περιμένεις τον υπέρηχο σου τη Δευτέρα όσο άγχος και αγωνία έχεις γιατί μόνο τότε θα σιγουρευτείς ότι όλα πάνε καλά!!!Επίσης δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για το πως προχωράει η εγκυμοσύνη σου γιατί έχουν περάσει πολλές μέρες από την τελευταία χοριακη!!Και αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι από ένα σημείο και έπειτα η χοριακη δεν ανεβαίνει με τους ρυθμούς που ανέβαινε τις πρώτες μέρες!!Όσον αφορά τα συμπτώματα εκτός του ότι δεν πρέπει να τους δίνεις σημασία θα δεις ότι όταν με το καλο προχωρήσει η εγκυμοσύνη σου θα αλλάζουν συνεχώς ανάλογα ποιο μήνα θα διανυεις και εννοείται ότι κάθε μα καθε γυναίκα τη βιώνει τελείως διαφορετικά!Να δεις που όλα θα πάνε καλά!!Θετικές σκέψεις!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό που με φοβίζει είναι να μην ξαναπεράσω τα περσινά... που πήγα για υπέρηχο, περιμένα να ακούσω καρδούλα και τελικά να ψάχνει και να μην βρίσκει πλέον το εμβρυο ο γιατρος. Θέλω να είμαι προετοιμασμενη ψυχολικα αν δεν είναι καλά τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Marlina είπε:

Αυτό που με φοβίζει είναι να μην ξαναπεράσω τα περσινά... που πήγα για υπέρηχο, περιμένα να ακούσω καρδούλα και τελικά να ψάχνει και να μην βρίσκει πλέον το εμβρυο ο γιατρος. Θέλω να είμαι προετοιμασμενη ψυχολικα αν δεν είναι καλά τα πράγματα. 

Έχεις απόλυτο δίκιο να ανησυχείς μετά από αυτό που πέρασες πέρσι … μετά από μια τέτοια εμπειρία είναι πραγματικά δύσκολο να μην φοβάσαι .. εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή την φορά , και μάλλον θα πανε ! Εφοσον ο γιατρός σου είναι ήρεμος ( Ναι και εγώ ξέρω ότι μετά από ένα σημείο η χοριακη δεν διπλασιάζεται και είναι οκ αυτό !)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Marlina είπε:

Αυτό που με φοβίζει είναι να μην ξαναπεράσω τα περσινά... που πήγα για υπέρηχο, περιμένα να ακούσω καρδούλα και τελικά να ψάχνει και να μην βρίσκει πλέον το εμβρυο ο γιατρος. Θέλω να είμαι προετοιμασμενη ψυχολικα αν δεν είναι καλά τα πράγματα. 

Είχα ακριβώς την ίδια εμπειρία με σένα χονδρικά περίπου 2 χρόνια πριν με φυσιολογική συλληψη 2 μήνες μετά την αποτυχημένη μου 3η εξωσωματικη και δεν άκουσα ποτέ καρδούλα παρότι είχα δει ένα πολύ μικρό σάκο!!Οι ελπίδες μας ( και μένα και του συζύγου) ήταν ότι του πουστη μετά από τόση ταλαιπωρία χρόνων επιτέλους θα μας κατσει!!Αμ δε!!!Αλλά ένα χρόνο μετά ξαναέμεινα πάλι φυσιολογικά έγκυος και διανύω την 38η εβδομάδα μου!!Δεν ήταν εύκολο να αποδεχτώ ότι όλα θα πήγαιναν καλά αυτή τη φορά, αφού μέχρι τον 5ο μήνα δεν το πολυπιστευα ότι ήμουν έγκυος!!Η διαχείριση δε του άγχους ότι όλα θα πάνε καλά ήταν το πιο δύσκολο κάθε φορά που πήγαινα στο γιατρό!!Αλλά τουλάχιστον μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά!!Έχε πίστη ότι αυτή τη φορά τα πράγματα θα είναι διαφορετικά!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να σε καταλάβει κάποιος αν δεν έχει περάσει παρόμοιες καταστάσεις!!! Εδω Νιώθω οτι δεν ειμαι μόνη... 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Marlina είπε:

Αυτό που με φοβίζει είναι να μην ξαναπεράσω τα περσινά... που πήγα για υπέρηχο, περιμένα να ακούσω καρδούλα και τελικά να ψάχνει και να μην βρίσκει πλέον το εμβρυο ο γιατρος. Θέλω να είμαι προετοιμασμενη ψυχολικα αν δεν είναι καλά τα πράγματα. 

Σε καταλαβαίνω, εγώ που πέρσι πέρασα παλίνδρομη κύηση, ενώ νόμιζα ότι το είχα ξεπεράσει, τη δεύτερη φορά που έμεινα έγκυος πάθαινα πανικούς κ τη μέρα που είχα κάνει τότε την απόξεση πήγα φέτος στο γιατρό με τρόμο ότι κάτι δεν πάει καλά. Ακόμα δεν έχω συνέλθει από το περσινό κ ας έκλεισα τους 6 μήνες.. 

Τελικά κάθε μωράκι έχει το δρόμο του, άλλα είναι αδύναμα κ φεύγουν νωρίς κ άλλα είναι δυνατά να έρθουν σε αυτό τον κόσμο, ας έχουμε εμπιστοσύνη στα μωράκια μας.. Το κάθε ένα δίνει τον αγώνα του 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...