Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Ellidr είπε:

Καλημέρα μετά από μια αποτυχημένη εξωσωματική έκανα και εγώ υστεροσκοπηση με λήψη δείγματος για ενδομητριτιδα τελικά είχα μικρόβιο έκανα ένα μήνα αγωγή και τον επόμενο μήνα στη δεύτερη εξωσωματική τα καταφέραμε και διανύω τον έβδομο μήνα εγκυμοσύνης να την κάνεις δεν είναι τίποτα 

Καλή επιτυχία 

Να συμπληρώσω ότι ούτε η πρώτη διαγνωστική υστεροσκοπηση έδειξε πρόβλημα αλλά ούτε και η υστεροσαλπιγγογραφια ήταν και οι δύο καθαρές μόνο με την λήψη δείγματος βρέθηκε το πρόβλημα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Ellidr είπε:

Να συμπληρώσω ότι ούτε η πρώτη διαγνωστική υστεροσκοπηση έδειξε πρόβλημα αλλά ούτε και η υστεροσαλπιγγογραφια ήταν και οι δύο καθαρές μόνο με την λήψη δείγματος βρέθηκε το πρόβλημα 

Σε ευχαριστώ πολύ. Αν θες πες μου τι περιελαμβανε η αγωγή που πήρες γι αυτό το θέμα. Σύνηθως χρειάζεται να επαναλάβεις την εξέταση για να δεις ότι θεραπεύτηκε η ενδομητρίτιδα; Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, armousi said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ναι, ήδη μου είχε προτείνει υστεροσκόπηση από την πρώτη αποτυχία αλλά φοβήθηκα να την κάνω.

Τώρα μάλλον θα αναγκαστώ να κάνω και πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να βρεθεί και σε μένα ενδομητρίτιδα και θα με καθυστερήσει πάλι αρκετούς μήνες.

Τι περιλαμβάνει η δίμηνη θεραπεία που παίρνεις;

Το μικροβίωμα της μήτρας πώς ελέγχεται; Λαμβάνεται δείγμα κατά την υστεροσκόπηση;

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι την υστεροσκόπηση. Βασικά θα μπορούσες να την είχες συνδυάσει και με την ωοληψία σου να ξεμπερδεύεις μια και καλή. Επίσης το οτι δεν εχεις τίποτα στο ιστορικό σου απο επεμβάσεις δεν σημαίνει κάτι και ούτε η 3D σαλπιγγογραφία αποκλείει την πιθανότητα φλεγμονής. Δυστυχώς η ενδομητριτιδα δεν έχει συμπτώματα ούτε και ξεκάθαρη αιτία. Στην υστεροσκόπηση θα μπορέσει να δει αν υπάρχει κάποια φλεγμονή αλλα νομίζω μονο με πιο ειδική εξέταση θα εισαι καλυμμένη. Οι εξετάσεις που κάνουν για το μικροβίωμα ειναι ngs, Νίκα, pcr ιστού περιόδου, Alice και απλή βιοψία ενδομητρίου και νομίζω όλες γίνονται με τον ίδιο τρόπο (εκτός απο το pcr που συλλέγεις δείγμα απο την περίοδο σου), είτε κατα την διάρκεια της υστεροσκόπησης είτε άσχετα με αυτήν σε απλό δωμάτιο υπερήχων χωρίς μέθη κτλ. Αλήθεια απο έμβρυα πως εισαι; Έχεις κατεψυγμένα ή θα πρέπει να πάτε για νέα διέγερση;

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , armousi είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Αν θες πες μου τι περιελαμβανε η αγωγή που πήρες γι αυτό το θέμα. Σύνηθως χρειάζεται να επαναλάβεις την εξέταση για να δεις ότι θεραπεύτηκε η ενδομητρίτιδα; Με το καλό το μωράκι σου!

Ήταν διπλή αντιβίωση σιπροξιν και βιμπραμισιν και δύο κολπικά υπόθετα προβιοτικων eva 

Επανάληψη δεν έκανα μου είπε δε χρειάζεται κ ότι Μ αυτή την αγωγή επανέρχεται η χλωρίδα της μήτρας 

Δεν είχα σχεδόν καθόλου λακτοβακιλους 

Η αγωγή ήταν περίπου ενα μήνα και φυσικά σεξ δεν έκανα καθόλου για να διατηρήσω καθαρή τη μήτρα. Είχα το μικρόβιο Enterococcus 75% 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, armousi said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Αν θες πες μου τι περιελαμβανε η αγωγή που πήρες γι αυτό το θέμα. Σύνηθως χρειάζεται να επαναλάβεις την εξέταση για να δεις ότι θεραπεύτηκε η ενδομητρίτιδα; Με το καλό το μωράκι σου!

Με συγχωρείς, με ρώτησες και μένα αλλά ξέχασα να σου απαντήσω. Εμένα ο ένας μήνας τριπλού σχήματος αντιβίωσης δεν ήταν αρκετός σαν θεραπεία μιας και η ενδομητριτιδα που έχω είναι χρόνια. Τωρα κάνω πάλι τριπλό σχήμα για 2 μήνες και ενδομητρικές εγχύσεις αντιβίωσης και μετα επανεξέταση. Παράλληλα παίρνω 2 προβιοτικά απο το στόμα και 1 ενδοκολπικά

  • Μπερδεμένη/-ος 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, armousi είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Να ξεκαθαρίσω κάτι επειδή μου το είπαν κι άλλες κοπέλες αυτό και μάλλον παρεξηγήθηκα.

Δεν κατηγόρησα κανέναν. Αναγνωρίζω ότι το πιθανότερο είναι να φταίει το σώμα μου (πάλι).  Απλά είμαι σε πανικό βλέποντας ότι για μια ακόμη φορά φαίνεται να μου συμβαίνει κάτι σπάνιο για το οποίο πρέπει να επιβαρυνθώ με εξετάσεις/φάρμακα μήπως υπάρχει και κάτι άλλο. Ταυτόχρονα ακούω ιστορίες που γυναίκες λένε ότι πετυχαίνουν αμέσως όταν αλλάζουν γιατρό/κέντρο,  διάβασα αρνητικές κριτικές στις αξιολογήσεις του γκουγκλ για το Εμβρυολογικό του και το συνδύασα με το περίεργο γεγονός ότι δεν δίνουν ευκρινείς φωτογραφίες των εμβρύων σε σχέση με αυτά που έχω δει από άλλα Κέντρα ή στο ίντερνετ.

Ευτυχώς από τις απαντήσεις σας είδα ότι δεν είχε κάποια άλλη κοπέλα πρόβλημα με το κέντρο οπότε αυτό με ανακουφίζει. Επίσης είδα ότι έχει συμβεί σε αρκετές από εσάς χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι όσες γράφουμε σε αυτό το φόρουμ είμαστε αντιπροσωπευτικό δείγμα των γυναικών που υποβάλλονται σε IVF. Μάλλον είμαστε πιο δύσκολες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ και πάλι όλα τα κορίτσια που απάντησαν. Με βοήθησαν πολύ.

Καλημέρα! Είναι κρίμα και άδικο να λες ότι φταίει το σώμα σου. Δε φταίει σε τίποτα, να το αγαπάς το σώμα σου, είναι ιερό, σκέψου ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει η φωλίτσα που θα φιλοξενήσει ένα καινούργιο πλάσμα. Οσο περισσότερες εξετάσεις κάνεις τόσο εσύ, όσο και ο καλός σου (γιατί ας μην υποτιμάμε το σπέρμα, είναι εξίσου υπεύθυνο για το τελικό αποτέλεσμα όσο και ο δικός μας οργανισμός, μην κοιτάς που οι εξωσωματιστές το κοιτάζουν δεύτερο) τόσο πιο γρήγορα θα τα καταφέρετε. Δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι εμείς εδώ μέσα είμαστε οι δύσκολες περιπτώσεις και έξω από το φόρουμ είναι όλα ρόδινα. Εχω φίλη που έμεινε έγκυος με εξωσωματική με τη δεύτερη και η γυναικολόγος της είπε ότι είναι από τις τυχερές. Έχω γνωστή γυναικολόγο με επίσης σύζυγο γυναικολόγο που έμεινε έγκυος με την 4η εξωσωματική. Γι' αυτό σου μίλησα για τα ποσοστά, που είναι μεν πιο υψηλά συγκριτικά με φυσική σύλληψη, δεν είναι όμως τόσο μεγάλα όσο πιθανόν να νομίζεις. Συνήθως δίνουν ένα 30% επιτυχία σε κάθε προσπάθεια και αυτό με ιδανικές συνθήκες (σπέρμα, ωάριο, άψογα έμβρυα, ενδομήτριο, κλπ κλπ). Αυτό δε στο λέω για να σε ρίξω, αλλά για να καταλάβεις πόσο μέσα στο πρόγραμμα είναι δυστυχώς οι αποτυχίες και για να έχεις γνώση της κατάστασης. Και γι' αυτό λένε ότι όσο αυξάνονται οι προσπάθειες τόσο πιο πιθανό είναι να συμβεί η εγκυμοσύνη. Όσο για το κέντρο που λες, καμία δε σε κατηγόρησε που αμφέβαλλες, φυσικό είναι να σκέφτεσαι τα πάντα. Ολες μας λίγο ή πολύ έχουμε αιθανθεί να κλονίζεται η εμπιστοσύνη μας ανά διαστήματα και είναι φυσικό και ανθρώπινο. Το θέμα είναι να μη βάζουμε τρικλοποδιές στον εαυτό μας, γιατί κατά τη γνώμη μου οι αμφιβολίες δε βοηθούν. Αν παρ' όλα αυτά τις έχεις, τότε ναι, καλό είναι να δοκιμάζεις κάτι νέο, είτε σε γιατρό είτε σε κέντρο, αν δεν καλύπτεσαι. Αλλά στην περίπτωση σου νομίζω ότι ήδη ο γιατρός σου σου πρότεινε κάτι που εσύ το αρνήθηκες, οπότε δε μοιάζει να επαναπαύεται. Σκέψου τα, μάζεψε το κουράγιο σου και να θυμάσαι ότι στην εξωσωματική όποιος επιμένει στο τέλος πετυχαίνει. Σου εύχομαι καλή τύχη από εδώ και πέρα, γιατί είναι κι αυτό σημαντικό!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χθες έκανα τις επαναληπτικες εξετάσεις με προγεστερονη 0,8   ε2 1458 και lh 0,6

To βραδυ έκανα την ovitrelle και αύριο με το καλό πάω για ωοληψια!

H LH έπεσε πολύ σε σχέση με πριν 4 μέρες....έτσι πρέπει... τι να πω....αύριο θα δείξει ή ακόμα περισσότερο μεθαύριο με τις γονιμοποιησεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ,Τετάρτη θα κάνω και εγώ ωοληψια . Σήμερα κάναμε το τελευταίο υπέρηχο τώρα δεξιά αριστερά δε θυμάμαι αλλά στη μία μέτρησε περίπου 13 μεγάλα και έχει σύνολο περίπου 18-20 απ' όσο κατάλαβα και στην άλλη επειδή ήταν λίγο πίσω μου είπε μέτρησε μόνο τα μεγάλα ήταν 5-6 εκεί ένα μάλιστα άκουσα είπε έχει φτάσει 24χιλ.

Τώρα περιμένω να κάνω καρδιογραφημα και μοριακό . Έκανα και κάποιες αιματολογικές εξετάσεις ,ανάλογα τα αποτελέσματα θα μου πει αν θα κάνω ovitrele η όχι . Και 2 arvekap μου είπε να κάνω το βράδυ . 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ellidr είπε:

Καλημέρα μετά από μια αποτυχημένη εξωσωματική έκανα και εγώ υστεροσκοπηση με λήψη δείγματος για ενδομητριτιδα τελικά είχα μικρόβιο έκανα ένα μήνα αγωγή και τον επόμενο μήνα στη δεύτερη εξωσωματική τα καταφέραμε και διανύω τον έβδομο μήνα εγκυμοσύνης να την κάνεις δεν είναι τίποτα 

Καλή επιτυχία 

Μπράβοο!! Πολύ αισιόδοξο. Με το καλό η γέννα!! 
Αν υπάρχουν υγιή έμβρυα, όλα είναι δυνατά! Το περιβάλλον της μήτρας βελτιώνεται με χίλιους δυο τρόπους πια… τα έμβρυα όμως; Χρειάζεται υπομονή, επιμονή, κουράγιο… 

Με έναν πόνο που λένε, κοπέλα μου!! 

5 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Με συγχωρείς, με ρώτησες και μένα αλλά ξέχασα να σου απαντήσω. Εμένα ο ένας μήνας τριπλού σχήματος αντιβίωσης δεν ήταν αρκετός σαν θεραπεία μιας και η ενδομητριτιδα που έχω είναι χρόνια. Τωρα κάνω πάλι τριπλό σχήμα για 2 μήνες και ενδομητρικές εγχύσεις αντιβίωσης και μετα επανεξέταση. Παράλληλα παίρνω 2 προβιοτικά απο το στόμα και 1 ενδοκολπικά

Αυτά δεν θέλω… αλλά τι να γίνει! Ό,τι κάτσει… όταν έρχεται το πρόβλημα το αντιμετωπίζεις. Καλή επιτυχία!!! Να ξεμπερδεύεις εύχομαι… 

Έμβρυα έχετε;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Visit a vis said:

Μπράβοο!! Πολύ αισιόδοξο. Με το καλό η γέννα!! 
Αν υπάρχουν υγιή έμβρυα, όλα είναι δυνατά! Το περιβάλλον της μήτρας βελτιώνεται με χίλιους δυο τρόπους πια… τα έμβρυα όμως; Χρειάζεται υπομονή, επιμονή, κουράγιο… 

Με έναν πόνο που λένε, κοπέλα μου!! 

Αυτά δεν θέλω… αλλά τι να γίνει! Ό,τι κάτσει… όταν έρχεται το πρόβλημα το αντιμετωπίζεις. Καλή επιτυχία!!! Να ξεμπερδεύεις εύχομαι… 

Έμβρυα έχετε;

Κι εγώ δεν θέλω καθόλου όλα αυτά τα φάρμακα αλλά τι να κάνω;  Από θέμα εμβρύων ευτυχώς είμαι τυχερή. Έχουμε 1 βλαστοκύστη 4ΑΒ και 17 3ης μέρας. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Κι εγώ δεν θέλω καθόλου όλα αυτά τα φάρμακα αλλά τι να κάνω;  Από θέμα εμβρύων ευτυχώς είμαι τυχερή. Έχουμε 1 βλαστοκύστη 4ΑΒ και 17 3ης μέρας. 

Εντάξει λοιπόν… κάποιο ή κάποια είναι τα παιδάκια σου και σε περιμένουν… Ηλικία; Με τόσα πολλά θα μπορούσατε να κάνετε και προεμφυτευτικό φαντάζομαι. 
 

Λίγη υπομονή λοιπόν. Εμείς 0 έμβρυα. Και η ενδομητρίτιδα δεν ξέρω αν θα καταπολεμηθεί. Θα το μάθουμε σε επόμενο επεισόδιο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Visit a vis said:

Εντάξει λοιπόν… κάποιο ή κάποια είναι τα παιδάκια σου και σε περιμένουν… Ηλικία; Με τόσα πολλά θα μπορούσατε να κάνετε και προεμφυτευτικό φαντάζομαι. 
 

Λίγη υπομονή λοιπόν. Εμείς 0 έμβρυα. Και η ενδομητρίτιδα δεν ξέρω αν θα καταπολεμηθεί. Θα το μάθουμε σε επόμενο επεισόδιο. 

Είμαι 35 αλλά έχω ΣΠΩ γι αυτό και τα τόσα έμβρυα. Για προεμφυτευτικό δεν το σκέφτομαι, ακόμα τουλάχιστον, γιατί είναι πολλά τα έξοδα για τόσα πολλά. Θα μου πάει σε λεφτά σχεδόν όσο να κάνω για όλα εμβρυομεταφορές. Και νομίζω πως ηλικιακά και μόνο, θα υπάρχει ένα σχετικά καλό ποσοστό με υγιή έμβρυα οπότε απλώς περιμένω να περιοριστεί η ενδομητρήτιδα και να πετύχουμε το καλό. Πότε τελειώνεις εσύ με τις εγχύσεις;

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Είμαι 35 αλλά έχω ΣΠΩ γι αυτό και τα τόσα έμβρυα. Για προεμφυτευτικό δεν το σκέφτομαι, ακόμα τουλάχιστον, γιατί είναι πολλά τα έξοδα για τόσα πολλά. Θα μου πάει σε λεφτά σχεδόν όσο να κάνω για όλα εμβρυομεταφορές. Και νομίζω πως ηλικιακά και μόνο, θα υπάρχει ένα σχετικά καλό ποσοστό με υγιή έμβρυα οπότε απλώς περιμένω να περιοριστεί η ενδομητρήτιδα και να πετύχουμε το καλό. Πότε τελειώνεις εσύ με τις εγχύσεις;

Σε πρώτη φάση την άλλη Δευτέρα. Έτσι που σε διαβάζω όμως κανείς δεν ξέρει πόσο θα χρειαστεί! Με έχουν κουράσει πολύ οι αντιβιώσεις. Φοβάμαι κιόλας μήπως πέσει το ανοσοποιητικό μου και αρχίσω να κολλάω όποια ίωση κυκλοφορεί…! 
 

Θα συναντήσω τον γιατρό να συζητήσουμε για το σχήμα που μου ταιριάζει από δω και πέρα για να μαζέψουμε έμβρυα. Είναι απογοητευτικό το μηδενικό. Όχι ότι κι όταν είχα καταφέραμε κάτι… μηδέν από μηδέν πάλι μηδέν! Αλλά οι συσσωρευμένες απογοητεύσεις προκαλούν θλίψη. 
 

Έχω να απολαμβάνω βέβαια πολλά άλλα… δεν παραπονιέμαι! Ίσα ίσα… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Kallo είπε:

Κορίτσια βγήκε η δεύτερη χοριακη 212.90 από 52.30 που ήταν την πρώτη φορά. Πως σας φαίνεται? Πήρα τον γιατρό αλλά είχε δουλειά μίλησα με την γραμματέα του και περιμένω να με πάρει 

παρα πολυ καλή, πάρε μια βαθιά ανάσα ανακούφισης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...