Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Angel* είπε:

Καλημέρα! Kι εγώ με ΠΩΑ. Έχω FSH η οποία κυμαίνεται από 7 έως 35! και AMH 0,2 pmol! Πριν ένα χρόνο ακριβώς έμεινα έγκυος φυσιολογικά με αυτές τις τιμές αλλά παλινδρόμησε. Έκτοτε έχω κάνει διέγερση με serpafar με μηδέν αποτέλεσμα. Σε αυτόν τον κύκλο έκανα puregon 150 mon για φυσικές επαφές. 14η μέρα δεν είχα κανένα ωοθυλάκιο, και Ε2 =15. Τώρα έχω ξανά υπέρηχο την Δευτέρα 21η μέρα, αλλά δεν νομίζω ότι έχω να περιμένω κάτι. Κι εγώ ξαφνικά το ανακάλυψα, και άργησα μάλιστα καθώς θήλαζα αρκετό καιρό το παιδάκι μου και μου έλεγε η γιατρός μου ότι η άστατη περίοδος οφειλόταν σε αυτό.  Τώρα που προσπαθώ για 2ο, παίρνω την μια απογοήτευση πίσω από την άλλη. Εφόσον δεν σε επείγει άμεσα το θέμα του παιδιού, προσπάθησε να μαζέψεις με φυσικούς. Είναι καλύτερα λένε σε περιπτώσεις ΠΩΑ.

Τι ορμόνες έχεις?

Αχ ρε κορίτσια να ξέρατε πόσο κουράγιο μου δίνετε. Έχω 1.43 pmol FSH στο 8.5. βέβαια παίρνω και ντοστινεξ για την προλακτινη η οποία είναι πάντα στα ύψη. Ξεκίνησα να το ψάχνω γιατί είχα συνέχεια καθυστέρηση. Δεν έκανα ωοθηλακιορηξια με αποτέλεσμα να έχω κυστουλες. Έτσι ξεκίνησα να το ψάχνω. Μου είπε ότι κάποια στιγμή θα τα πετύχουμε τα ωάρια τα καλά κ θα τα καταψυξουμε. Ας ελπισω. Η αλήθεια είναι ότι κόντεψα να τρελαθώ μπροστα σε όλη αυτή την κατάσταση δεδομένου ότι δεν έχω σχέση για να βιαστώ. Όμως ο,τι είναι θα γίνει!!!❤️ Μήπως πρέπει να πάρω και βιταμίνες;

8 ώρες πρίν, Zenia82 είπε:

Γειά σου evagk θα το πω όπως μου το είπε ο γιατρός η χαμηλή αμη δεν είναι ένδειξη υπογονιμοτητας. Το απόθεμα σου δείχνει. Θα έχεις λίγα ωοθηλακια σε κάθε κύκλο όμως αν αυτά τα 2 ή τα 3 είναι καλά προχωράς. Τη ποιότητα την ορίζει η ηλικία κ εσυ δεν είσαι μεγάλη. Το θέμα με τη πωα είναι ότι παίρνει λίγο καιρό παραπάνω .

Είμαι λίγο μπερδεμένη με το πώς πρέπει να απαντήσω στα μηνύματα σας σε όλες. Σας ευχαριστω που μου απαντήσατε ❤️❤️❤️

Ένιωθα ότι η ζωή μου σταμάτησε πριν καν ξεκινήσει. Ναι δείχνει τα αποθέματα. Αλλά αν δεν έχω άλλα; Αν δλδ δεν ξαναβγαλω ποτέ στην ζωή μου άλλο ωάριο; Τα σκέφτομαι όλα αυτά και στεναχωριεμαι.

8 ώρες πρίν, Zenia82 είπε:

Γειά σου evagk θα το πω όπως μου το είπε ο γιατρός η χαμηλή αμη δεν είναι ένδειξη υπογονιμοτητας. Το απόθεμα σου δείχνει. Θα έχεις λίγα ωοθηλακια σε κάθε κύκλο όμως αν αυτά τα 2 ή τα 3 είναι καλά προχωράς. Τη ποιότητα την ορίζει η ηλικία κ εσυ δεν είσαι μεγάλη. Το θέμα με τη πωα είναι ότι παίρνει λίγο καιρό παραπάνω .

Είμαι λίγο μπερδεμένη με το πώς πρέπει να απαντήσω στα μηνύματα σας σε όλες. Σας ευχαριστω που μου απαντήσατε ❤️❤️❤️

Ένιωθα ότι η ζωή μου σταμάτησε πριν καν ξεκινήσει. Ναι δείχνει τα αποθέματα. Αλλά αν δεν έχω άλλα; Αν δλδ δεν ξαναβγαλω ποτέ στην ζωή μου άλλο ωάριο; Τα σκέφτομαι όλα αυτά και στεναχωριεμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 29 λεπτά , Evagk88 είπε:

Αχ ρε κορίτσια να ξέρατε πόσο κουράγιο μου δίνετε. Έχω 1.43 pmol FSH στο 8.5. βέβαια παίρνω και ντοστινεξ για την προλακτινη η οποία είναι πάντα στα ύψη. Ξεκίνησα να το ψάχνω γιατί είχα συνέχεια καθυστέρηση. Δεν έκανα ωοθηλακιορηξια με αποτέλεσμα να έχω κυστουλες. Έτσι ξεκίνησα να το ψάχνω. Μου είπε ότι κάποια στιγμή θα τα πετύχουμε τα ωάρια τα καλά κ θα τα καταψυξουμε. Ας ελπισω. Η αλήθεια είναι ότι κόντεψα να τρελαθώ μπροστα σε όλη αυτή την κατάσταση δεδομένου ότι δεν έχω σχέση για να βιαστώ. Όμως ο,τι είναι θα γίνει!!!❤️ Μήπως πρέπει να πάρω και βιταμίνες;

Είμαι λίγο μπερδεμένη με το πώς πρέπει να απαντήσω στα μηνύματα σας σε όλες. Σας ευχαριστω που μου απαντήσατε ❤️❤️❤️

Ένιωθα ότι η ζωή μου σταμάτησε πριν καν ξεκινήσει. Ναι δείχνει τα αποθέματα. Αλλά αν δεν έχω άλλα; Αν δλδ δεν ξαναβγαλω ποτέ στην ζωή μου άλλο ωάριο; Τα σκέφτομαι όλα αυτά και στεναχωριεμαι.

Είμαι λίγο μπερδεμένη με το πώς πρέπει να απαντήσω στα μηνύματα σας σε όλες. Σας ευχαριστω που μου απαντήσατε ❤️❤️❤️

Ένιωθα ότι η ζωή μου σταμάτησε πριν καν ξεκινήσει. Ναι δείχνει τα αποθέματα. Αλλά αν δεν έχω άλλα; Αν δλδ δεν ξαναβγαλω ποτέ στην ζωή μου άλλο ωάριο; Τα σκέφτομαι όλα αυτά και στεναχωριεμαι.

Εγώ παίρνω απο βιταμίνες fertilimax.  Θα συμφωνήσω με τον γιατρό σου. Ηρέμησε όσο μπορείς, και πες από δω και πέρα όλα θα πάνε καλύτερα..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ksvolimi said:

Λοιπον κοριτσια βγηκε η καμπύλη του σακχάρου μονο στο 0’:90 στο 60’:180 και στο 120’ 95 τι λετε;;

Ίσως είναι λίγο τσιμπημένη της πρώτης ώρας αλλά νομίζω πως είσαι μέσα στις φυσιολογικές τιμές. Θα σου πει βέβαια και ο γιατρός σου

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Angel* είπε:

Εγώ παίρνω απο βιταμίνες fertilimax.  Θα συμφωνήσω με τον γιατρό σου. Ηρέμησε όσο μπορείς, και πες από δω και πέρα όλα θα πάνε καλύτερα..

Θα πάνε όλα καλά σε όλες μας!!!❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , happiness79 είπε:

Εμένα για τα ενδοκρινολογικά μου με παρακολουθεί η Μαρία Αλεβιζάκη, που είναι από τις κορυφαίες ενδοκρινολόγους των Αθηνών, δεν ειδικεύεται όμως σε θέματα αναπαραγωγής και της ζήτησα να μου προτείνει η ίδια σε ποιον να πάω για να δω αναλυτικά ό,τι μπορεί να σχετίζεται με ενδοκρινολογικά και αναπαραγωγή και μου σύστησε την Ειρήνη Λαμπρινουδάκη. 

Μεγάλο σοκ. Να έχεις συλλάβει φυσικά τόσο εύκολα και να συμβαίνει μία τόσο μεγάλη αλλαγή στο σώμα σου και να μην είσαι σε θέση να το αντιληφθείς, λόγω των συνθηκών και του θηλασμού. Σαφώς και είναι δύσκολο να το διαχειριστείς, φέρνει αναστάτωση σε όλα τα επίπεδα, όπως το λες. Πόσο μάλιστα όταν μπαίνεις σε διαδικασίες για δεύτερο παιδάκι και έχεις να διαχειριστείς ότι τώρα δε φαίνεται να είναι τόσο εύκολο όσο την πρώτη φορά. Σίγουρα θα συνοδεύεται από τόσες πολλές σκέψεις, που θα είναι δύσκολο να ησυχάσεις. Όμως έχεις μπει στο χορό και το προσπαθείς, άρα σίγουρα υπάρχει ελπίδα! Ειλικρινά σου εύχομαι να τα  καταφέρεις όσο πιο εύκολα γίνεται! 

Φυσιολογικότατο είναι! 

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου . Και σε σένα εύχομαι να φτάσεις στον στόχο σου (γιατι θα φτάσεις!), όσο πιο ανώδυνα γίνεται.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ίσως είναι λίγο τσιμπημένη της πρώτης ώρας αλλά νομίζω πως είσαι μέσα στις φυσιολογικές τιμές. Θα σου πει βέβαια και ο γιατρός σου

Μεσα στις φυσιολογικές ειναι ναι το ειδα αλλα κ εγω ετσι θεώρησα οτι ειναι λιγο τσιμπημένο στο 60’.. θα δουμε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kate92 είπε:

 

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας κορίτσια μου! Σκεφτόμουν μήπως κάνω μια, χωρίς φάρμακα κιόλας, για να μην πω πως δεν προσπάθησα.

@Giouli36 αν επιτρέπεται, στα Γιάννενα έκανες τις σπερματεγχυσεις, στο γυναικολόγο που λέγαμε? Τις κάνει στο ιατρείο του νομίζω ε? Αν πέφτει σε μέρα που δεν κανει ιατρείο (εκτός Δευτέρας και Πέμπτης δλδ) τι γίνεται?

Κορίτσι μου στα Γιάννενα αλλά σε ιδιώτη όχι στη γιατράρα που λέγαμε!!!Τις έκανε στο ιατρείο του στα Γιάννενα και συνεργαζόταν με το Ιασω!!Μου είχε πει να συνέχιζα μαζί του για εξωσωματική αλλά προτίμησα τον περί ου ο λόγος!!!Πάντως φαντάζομαι θα κάνει και αυτός είτε στο γραφείο του είτε στο νοσοκομείο!!!

Η αλήθεια είναι καντο έστω μια φορά όντως για να πεις ότι το έκανα και αυτό!!Αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη μόνο μια, δεν αξίζει να προσπαθήσεις παραπάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,θα ήθελα τη βοήθεια σας. Γνωρίζετε σε πόση ώρα διαλύεται ένα χάπι στο στομάχι μας? Κάνω εμετούς κάθε μέρα και λόγω του ότι παίρνω trisequens αγχωνομαι μήπως μαζί με το φαγητό,βγάζω και το χάπι. Πριν λίγο πήρα το βραδινό χάπι και μετά από είκοσι λεπτά έκανα εμετό,λέτε να έβγαλα και το φαρμακο? Ευχαριστώ πολύ ❤️

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Giouli36 είπε:

Κορίτσι μου στα Γιάννενα αλλά σε ιδιώτη όχι στη γιατράρα που λέγαμε!!!Τις έκανε στο ιατρείο του στα Γιάννενα και συνεργαζόταν με το Ιασω!!Μου είχε πει να συνέχιζα μαζί του για εξωσωματική αλλά προτίμησα τον περί ου ο λόγος!!!Πάντως φαντάζομαι θα κάνει και αυτός είτε στο γραφείο του είτε στο νοσοκομείο!!!

Η αλήθεια είναι καντο έστω μια φορά όντως για να πεις ότι το έκανα και αυτό!!Αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη μόνο μια, δεν αξίζει να προσπαθήσεις παραπάνω!!

Θα μπορουσες να μου πεις το όνομα του γιατρού που συνεργάζεται με το Ιασω? Εάν θέλεις και σε πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Εμένα για τα ενδοκρινολογικά μου με παρακολουθεί η Μαρία Αλεβιζάκη, που είναι από τις κορυφαίες ενδοκρινολόγους των Αθηνών, δεν ειδικεύεται όμως σε θέματα αναπαραγωγής και της ζήτησα να μου προτείνει η ίδια σε ποιον να πάω για να δω αναλυτικά ό,τι μπορεί να σχετίζεται με ενδοκρινολογικά και αναπαραγωγή και μου σύστησε την Ειρήνη 

Που την βλέπεις στο Αρεταιειο?Κάνει απογευματινά? Ή σε ιατρείο έξω?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,θα ήθελα τη βοήθεια σας. Γνωρίζετε σε πόση ώρα διαλύεται ένα χάπι στο στομάχι μας? Κάνω εμετούς κάθε μέρα και λόγω του ότι παίρνω trisequens αγχωνομαι μήπως μαζί με το φαγητό,βγάζω και το χάπι. Πριν λίγο πήρα το βραδινό χάπι και μετά από είκοσι λεπτά έκανα εμετό,λέτε να έβγαλα και το φαρμακο? Ευχαριστώ πολύ ❤️

Φαντάζομαι κορίτσι μου ότι δε θα θέλει κάνα μισάωρο??Στο λέω σκεπτόμενη ότι το χάπι για τον θυρεοειδή θέλει κάνα μισάωρο προτού φας κάτι!!!Πάντως ρώτα το γιατρό σου αν κάνεις συχνά εμετούς για τα χάπια για να είσαι σίγουρη!!!Πάντως βλέπω ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα!! Εγώ έχω ναυτιες όλη μέρα και δεν πίνω καθόλου όμως νερό και νομίζω ότι κάτι έχω!!!Καλό κουράγιο κοπέλα μου!!Στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Giouli36 είπε:

Φαντάζομαι κορίτσι μου ότι δε θα θέλει κάνα μισάωρο??Στο λέω σκεπτόμενη ότι το χάπι για τον θυρεοειδή θέλει κάνα μισάωρο προτού φας κάτι!!!Πάντως ρώτα το γιατρό σου αν κάνεις συχνά εμετούς για τα χάπια για να είσαι σίγουρη!!!Πάντως βλέπω ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα!! Εγώ έχω ναυτιες όλη μέρα και δεν πίνω καθόλου όμως νερό και νομίζω ότι κάτι έχω!!!Καλό κουράγιο κοπέλα μου!!Στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!!!

Ευχαριστώ πολύ Γιούλη μου❤️

Ελπίζω να μειωθούν οι εμετοί και οι αναγουλες μόλις κλείσω τον τρίτο μήνα..Έχεις δίκιο,πρέπει να πάρω τον γιατρό για σιγουριά,διότι κάνω σχεδόν όλη μέρα εμετους και πρέπει να μου πει αν βγαζω και το φάρμακο μαζί.Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Giouli36 είπε:

Κορίτσι μου στα Γιάννενα αλλά σε ιδιώτη όχι στη γιατράρα που λέγαμε!!!Τις έκανε στο ιατρείο του στα Γιάννενα και συνεργαζόταν με το Ιασω!!Μου είχε πει να συνέχιζα μαζί του για εξωσωματική αλλά προτίμησα τον περί ου ο λόγος!!!Πάντως φαντάζομαι θα κάνει και αυτός είτε στο γραφείο του είτε στο νοσοκομείο!!!

Η αλήθεια είναι καντο έστω μια φορά όντως για να πεις ότι το έκανα και αυτό!!Αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη μόνο μια, δεν αξίζει να προσπαθήσεις παραπάνω!!

Αν θέλεις πες μου ποιος είναι..ίσως παρω μια γνώμη κι από αυτόν. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...