Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , ksvolimi είπε:

Δεν ειναι μεν ακριβως το ιδιο ομως και τα φαρμακα οπως βλεπεις αν κατι δε παει καλα δεν αρκούν να μας σώσουν και ο σκοπός τους ειναι αλλος. Να εισαι χαλαρη και ηρεμη και να μην κανεις υπερβολές που εσενα σε γεμίσουν τυψεις η κλινήρης κατασταση παντως υπερβολή ειναι εχω καταλαβει οτι πολλοι γιατροι για να αποφύγουν τυπου ερωτήματα να βαλω σκουπα μπορω; Να σηκωσω κατσαρόλα ; Λενε δυο εβδομαδες κρεβατι και καθάρισαν . Δεν ειναι ετσι ακριβως ομως χρειαζεται κριτικη σκέψη και απο εμας.. και κοινη λογικη.. γιατι στις 14 μερες εβαλες 3ημερων;

Ναι 3 ημερων ειναι :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , Equality είπε:

 Ναι αυτό το έχω σκεφτεί πολλές φορές όμως σκέφτομαι μήπως με εμάς είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί γίνεται σε τεχνητό κύκλο η διαδικασία. Αν ήταν το ίδιο δεν θα μας φόρτωναν και με τόσα πολλά φάρμακα

τα φαρμακα ειναι για να κρατουν το ενδομητριο κ σε περιπτωση εμφυτευσης να παραμεινει. απαξ ομως και το εμβρυο βρεθει στο περιβαλλον της μητρας δεν ειναι οτι θα πεσει και θα φυγει επειδη περπατας η κανεις διυλειες κλπ.: αυτο εκει θα μεινει..το αν θα εμφυτευτει εχει να κανει με τη δυναμικη του και τη δυναμικη της μητρας σου.. οχι με τις κινησεις σου

πρίν από 11 λεπτά , Equality είπε:

Ναι 3 ημερων ειναι :)

στα 3 ημερων δειχνει σε 14 μερες;; οχι στις 11;; (δεν παει οπως αντιστοιχα στις βλαστοκυστες που δειχνει στην 9η;;) ειχα καταλαβει οτι το αθροισμα των ημερων του εμβρυου και των ημρων αναμονης επρεπε να ναι 14 για να δειξει

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Pagotoula είπε:

τα φαρμακα ειναι για να κρατουν το ενδομητριο κ σε περιπτωση εμφυτευσης να παραμεινει. απαξ ομως και το εμβρυο βρεθει στο περιβαλλον της μητρας δεν ειναι οτι θα πεσει και θα φυγει επειδη περπατας η κανεις διυλειες κλπ.: αυτο εκει θα μεινει..το αν θα εμφυτευτει εχει να κανει με τη δυναμικη του και τη δυναμικη της μητρας σου.. οχι με τις κινησεις σου

στα 3 ημερων δειχνει σε 14 μερες;; οχι στις 11;; (δεν παει οπως αντιστοιχα στις βλαστοκυστες που δειχνει στην 9η;;) ειχα καταλαβει οτι το αθροισμα των ημερων του εμβρυου και των ημρων αναμονης επρεπε να ναι 14 για να δειξει

 

 Στις βλαστοκύστες που είχα βάλει την προηγούμενη φορά μου είχε πει να κάνω στις 10 μέρες β-χοριακή

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Iraki2022 said:

Μου τα είπε ο ίδιος ο γιατρός από κοντά μαζί με οδηγίες τι να κανουμε ώστε να αποκλείσουμε τον παραγοντα σπέρμα καθώς συνήθως αποτελεί αιτία να μην προχωρανε να έμβρυα. 

Καλά τα προφορικά αλλά εγγραφα πρεπει να σου δίνουν αυτές τις αναφορές. 

44 minutes ago, Equality said:

 Α είστε πολύ θαρραλέες εδώ μέσα! Πήγες και σήκωσες σακούλες δηλαδή;

 Το άλλο Σάββατο και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια για να μην πάω νωρίτερα!

 Στην πρώτη μου εμβρυομεταφορά με φοβερισε ο γιατρός. Μου είχε πει και τις δύο εβδομάδες να κάθομαι μέσα και να μη βγαίνω καν με το αμάξι γύρω-γύρω για μία βόλτα για να αποφύγω τους κραδασμούς. Οποτε επειδή δεν είχα ακολουθήσει κατά γράμμα τις συμβουλές του το συγκράτησα και είχα πει αυτή τη φορά να είμαι πιο προσεκτική. Ομως δεν γίνεται δύο εβδομάδες να μην κάνεις τίποτα και να είσαι συνέχεια ξάπλα!Τώρα φυσικά ο γιατρός ήταν πολύ πιο χαλαρός!

Ναι σήκωσα όχι πολλές τα περισσότερα ο άντρας μου, αλλά και μαγείρεψα κ σε ένα τραπεζάκι άλλαξα θέση και οδήγησα και από όλα. Οτι λένε κ τα άλλα κορίτσια, η ακινησία βλάπτει γιατί πρέπει να αιματώνεται κ η μήτρα για την εμφύτευση. 

1 hour ago, Iraki2022 said:

Εάν γίνεται και χωρίς μέθη ευχαρίστως να κάνω την ωοληψια έτσι. Στην ωοληψια που έγινε το περασμενο Σάββατο δεν με ρώτησαν καν αν θέλω ή όχι, υποθέτω επειδή είδαν ότι έχω 6 ωάρια να παρουν. Μετά τη μέθη συνέρχομαι αμέσως όμως στο σπίτι έπεσα ξερή για υπνο παλι. Σε ευχαριστώ που μου το είπες, γιατί παω λίγο και σαν στραβαδι ότι μου λένε λέω ναι. 

Επίσης κ σε μένα ειπε, ένα μήνα πριν την ετ θα κάνουμε διαγνωστική υστεροσκοπηση γιατί θεωρεί βοηθάει πολυ. Ρώτησα μήπως γινόταν κ από τώρα (επειδή μέχρι την ετ εμείς θα χρειαστούμε τουλάχιστον 4 μήνες) και είπε καλό είναι να είναι όσο πιο προσφατη η υστεροσκοπηση για να είναι η μήτρα ανανεωμένη κ να έχουν αφαιρεθεί τυχόν συμφυσεις. Εμένα πιθανολογει οτι ισως έχω συμφυσεις που είναι συνηθες λόγω της τελευταίας αποβολης κ μειωμένης διάρκειας περιοδου. Γιατί του ειπα οτι στο προηγουνενο κέντρο που ήμουν, παρολο που μου έδιναν Cycklacur 2*2*2 λευκά από την 1η μέρα περιοδου, το ενδομήτριο δεν αυξανόταν αρκετά την 10-13η. Άλλη ιστορία κ αυτή... Από που να το πρωτοπιασω δεν ξέρω... 

Είχα άγχος για την ηλικία κ αν θα βρεθουν ωάρια κ τωρα κατέληξα να ψάχνω αν έχω και ενδομήτριο και τελικά και σπέρμα ικανό για καλη γονιμοποιηση... 

Συγνώμη εγώ διαφωνώ, έκανα μια φορά χωρίς μέθη και πόνεσα και λιποθύμησα. Κ ο άλλος ήταν με την βελόνα μέσα καρφωμένη. Δεν το προτείνω/συστήνω. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Equality είπε:

Εγω επιτελους εφτασα στην 8η μερα ετ(δεν περνανε οι μερες με τιποτα) κ νιωθω τυψεις που χτες βγηκα μια βολτα με το αμαξι κ περπατησαμε ενα τεταρτο πολυ χαλαρα.Αλλα ειλικρινα με ειχε βαρεσει η κλεισουρα στο κεφαλι.

Ο γιατρος ειχε πει μετα τις 5 μερες μπορω να κανω ο,τι θελω αλλα δεν ειχε διευκρινησει για περπατημα.Εκανα βλακεια λετε;

καλα εκανες και εγω παω καμια βολτιτσα και αυριο θα παω και για δουλεια..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Equality είπε:

 Στις βλαστοκύστες που είχα βάλει την προηγούμενη φορά μου είχε πει να κάνω στις 10 μέρες β-χοριακή

εγω εκανα στην 9η, αλλα κι απο την 8η μου ειχε δειξει και το απλο τεστ εγκυμοσυνης και τις δυο φορες.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Pagotoula είπε:

εγω εκανα στην 9η, αλλα κι απο την 8η μου ειχε δειξει και το απλο τεστ εγκυμοσυνης και τις δυο φορες.

και εμενα στις 9 μερες μου ειπε να κανω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Equality είπε:

Εγω επιτελους εφτασα στην 8η μερα ετ(δεν περνανε οι μερες με τιποτα) κ νιωθω τυψεις που χτες βγηκα μια βολτα με το αμαξι κ περπατησαμε ενα τεταρτο πολυ χαλαρα.Αλλα ειλικρινα με ειχε βαρεσει η κλεισουρα στο κεφαλι.

Ο γιατρος ειχε πει μετα τις 5 μερες μπορω να κανω ο,τι θελω αλλα δεν ειχε διευκρινησει για περπατημα.Εκανα βλακεια λετε;

Όχι βρε κορίτσι μου αν είχες φυσική σύλληψη θα το ήξερες? Όχι!! Από όλα θα έκανες. ❤❤❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , marina39 είπε:

Κορίτσια είμαι 6η μερα μετά την χοριακή λόγω κόβιντ δεν μπορεσα να κάνω άλλη. Θα κάνω Τρίτη αν βγω αρνητική. Έχω σαν πόνους περιόδου. Είναι νορμάλ ; 

Μόλις πάρεις αρνητικό σελφ να πας να κανεις... εγω κόλλησα πριν κανω καν τη πρωτη χοριακη , εκανα τεστ εγκυμοσύνης  +++ και ημουν σ αναμενα καρβουνα
τα πονακια ναι ειναι φυσιολογικα μεγαλωνει η μητρα
καλους 3 πλασιασμούς!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα κορίτσια. Είχα μπει στο φόρουμ με σκοπό να μιλήσω με τα κορίτσια ποτ πάνε με δοτριας ωαριακια αλλά τελικά τα πλάνα αλλάξανε.εν συντομία να σας πω το στορι μου.εχω 2 κλήσεις μια με φυσιολογική σύλληψη που ήταν βιοχημικη το 17 και μια με εξωσωματικη τώρα που φτασαμε να δούμε σακο κ τπτ αλλοα κ χθες έκανα την αποξεση.ο γιατρός που είχα στην εξωσωματικη τώρα μου είπε κατευθείαν φταίνε τα ωαρια σου πάμε με δοτριας.ομως κάτι δεν μου άρεσε κ είπα να πάρω γνώμες να αλλάξω γιατρό κ ετσι σκουσα πολλές κοπέλες από δω κ έκλεισα ένα ραντεβού στον κο.κουρ.....ο οποίος όταν με είδε κ είδε τις εξετάσεις μου είπε δεν πας με δοτρια με τπτ.βρηκε πολλά λάθη στο πρωτόκολλο που ακολουθήθηκε αλλά κ στο ότι με άφησε να συνεχίσω τη διαδικασία με ντε 12!!!!επίσης ο προηγούμενος μου δώσε φαρμακα για να αποβάλλω αλλά ο σακος (20 εκατοστά παρακαλω)δεν έφευγε κ παρλαιφο να παθω φλεγμονη.ειχα πέσει στ απατώμαι αλλά ο νέος γιατρός μου δώσε αέρα κ ώθηση κ κίνητρο. Με υπομονη ολςς να πετύχουμε το στόχο μας.ελπιζω ν τα λέμε κ ν δίνουμε συμβουλές κ κουράγια η μια στην άλλη.

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Equality είπε:

Ευχαριστω γλυκια μου!Κι εγω αυτο σκέφτομαι...Αυτο παλι με το βαρος εχω απορια.Μεχρι τι βαρος μπορουμε να σηκωσουμε;Πχ εχω ποτηρι που χωραει 1/2 λιτρο νερο ή την τσαντα μου ή το μπολ με τα δημητριακα...Που θα ναι κανα μισοκιλο.Επισης πολλες φορες εχει χρειαστει να σκυψω πχ για να βαλω τα παπουτσια μου ή για να πιασω κατι που έπεσε.Ειναι ερωτησεις που δεν κανω στο γιατρο γιατι θα με περασει για χαζη! :roll:

Όλα να τα ρωτάς στο γιατρό σου, καμία απορια δεν είναι χαζή, πίστεψε με έχουν ακούσει πολυ χειρότερα, αν το μωρό κουφαινεται με την κόκα κόλα κα τέτοια! Βάρος όσο δεν καταπονεις το σώμα σου, αν πχ είσαι γυμνασμένη και 4 κιλά σηκώνονται χωρίς να ζορίσεις τίποτα εκτός απο τα χέρια σου, αλλα σίγουρα 1-2 κιλά μπορούμε όλες. Το σκυψιμο δεν το γλιτώνουμε, προσπάθησε να σκύβεις με τα πόδια, τύπου βαθύ καθισμα, όχι δίπλωμα από όρθια σταση. Μετα τις 4 μερες από την εμβρυομεταφορα που οκ, θέλει λίγο χαλάρωση γιατι έχουμε υποστει και μια ταλαιπωρία, οι γιατροι συστήνουν να επανέλθουμε σε φυσιολογικους ρυθμούς χωρίς υπερβολές βέβαια. Σκέψου οτι αν δεν κάναμε εξωσωματικη τις μέρες τις σύλληψης και μέχρι την καθυστέρηση θα συνεχίσαμε κανονικά τη ζωή μας, και γυμναστήριο και περπάτημα και σεξ και σούπερ μάρκετ και δουλειές στο σπίτι και τα πάντα, οπότε μην έχεις άγχος και τύψεις για το παραμικρό. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Καλη επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Ανθη7 είπε:

Καλησπέρα κ από μένα κορίτσια. Είχα μπει στο φόρουμ με σκοπό να μιλήσω με τα κορίτσια ποτ πάνε με δοτριας ωαριακια αλλά τελικά τα πλάνα αλλάξανε.εν συντομία να σας πω το στορι μου.εχω 2 κλήσεις μια με φυσιολογική σύλληψη που ήταν βιοχημικη το 17 και μια με εξωσωματικη τώρα που φτασαμε να δούμε σακο κ τπτ αλλοα κ χθες έκανα την αποξεση.ο γιατρός που είχα στην εξωσωματικη τώρα μου είπε κατευθείαν φταίνε τα ωαρια σου πάμε με δοτριας.ομως κάτι δεν μου άρεσε κ είπα να πάρω γνώμες να αλλάξω γιατρό κ ετσι σκουσα πολλές κοπέλες από δω κ έκλεισα ένα ραντεβού στον κο.κουρ.....ο οποίος όταν με είδε κ είδε τις εξετάσεις μου είπε δεν πας με δοτρια με τπτ.βρηκε πολλά λάθη στο πρωτόκολλο που ακολουθήθηκε αλλά κ στο ότι με άφησε να συνεχίσω τη διαδικασία με ντε 12!!!!επίσης ο προηγούμενος μου δώσε φαρμακα για να αποβάλλω αλλά ο σακος (20 εκατοστά παρακαλω)δεν έφευγε κ παρλαιφο να παθω φλεγμονη.ειχα πέσει στ απατώμαι αλλά ο νέος γιατρός μου δώσε αέρα κ ώθηση κ κίνητρο. Με υπομονη ολςς να πετύχουμε το στόχο μας.ελπιζω ν τα λέμε κ ν δίνουμε συμβουλές κ κουράγια η μια στην άλλη.

Καλησπερα κοριτσι μου ειμαστε στον ιδιο γιατρο παρολο που ειναι ξακουστός για τη δωρεά και εγω τον επέλεξα παρολου που δεν ανήκω σε αυτη την κατηγορία ακομη τουλαχιστον. Εγω ειμαι με το γιατρο απο Σεπτέμβρη που μετεφερα δυο απο παλιο κεντρο που ειχα και ειχα βιοχημική σε ενα διέγερση προχώρησα μαζι του το νοεμβρη πηρα 5 βλαστοκυστες απο 9 γονιμοποιημένα στα 12 που εβγαλα 41 ετων εκανα μεταφορα στις 18/01 και δυστυχως παλινδρόμησε στην 8η εβδομαδα εκανα απόξεση και τωρα ειμαι σε διαδικασια καταστολής ωστε να μεταφερω μετα το πασχα.. ο γιατρος ειναι εξαιρετικος για εμενα παρολο που τον επισκέφτηκα κ εγω ορμώμενη για δωρεά οπου μου ειπε Οχι! Λογω καταβολών μου πιστευω θα τα καταφερω και ευχομαι και εσυ.. με το καλο να πανε ολα καλα! Η Στεφάνια εξαιρετική τη νιώσω σα φιλη την ενοχλω συνεχως και αυτη εκει γλυκια και υπομονετική και ενθαρρυντική..ενα πραμα που εκτίμησα στον ιδιο ειναι οτι οταν ειδαμε οτι δε παει καλα δε με εστειλε Κατευθειαν για απόξεση  αλλα επέμενε με υπερήχους μηπως κατι αλλαξει γιατι συμφωνα με τον ιδιο ολα εχουν γινει.. στη ζωη και την εξωσωματικη μεχρι που του πα κι εγω φτανει εσεις εχετε στεναχωρηθει πιο πολυ απο εμενα εγω παει του λεω το κατάπια το ξεπέρασα κι κανω ηδη πλάνα για την επομενη χαχαχα! Σου ευχομαι τα καλυτερα! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...