Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Εάν γίνεται και χωρίς μέθη ευχαρίστως να κάνω την ωοληψια έτσι. Στην ωοληψια που έγινε το περασμενο Σάββατο δεν με ρώτησαν καν αν θέλω ή όχι, υποθέτω επειδή είδαν ότι έχω 6 ωάρια να παρουν. Μετά τη μέθη συνέρχομαι αμέσως όμως στο σπίτι έπεσα ξερή για υπνο παλι. Σε ευχαριστώ που μου το είπες, γιατί παω λίγο και σαν στραβαδι ότι μου λένε λέω ναι. 

Επίσης κ σε μένα ειπε, ένα μήνα πριν την ετ θα κάνουμε διαγνωστική υστεροσκοπηση γιατί θεωρεί βοηθάει πολυ. Ρώτησα μήπως γινόταν κ από τώρα (επειδή μέχρι την ετ εμείς θα χρειαστούμε τουλάχιστον 4 μήνες) και είπε καλό είναι να είναι όσο πιο προσφατη η υστεροσκοπηση για να είναι η μήτρα ανανεωμένη κ να έχουν αφαιρεθεί τυχόν συμφυσεις. Εμένα πιθανολογει οτι ισως έχω συμφυσεις που είναι συνηθες λόγω της τελευταίας αποβολης κ μειωμένης διάρκειας περιοδου. Γιατί του ειπα οτι στο προηγουνενο κέντρο που ήμουν, παρολο που μου έδιναν Cycklacur 2*2*2 λευκά από την 1η μέρα περιοδου, το ενδομήτριο δεν αυξανόταν αρκετά την 10-13η. Άλλη ιστορία κ αυτή... Από που να το πρωτοπιασω δεν ξέρω... 

Είχα άγχος για την ηλικία κ αν θα βρεθουν ωάρια κ τωρα κατέληξα να ψάχνω αν έχω και ενδομήτριο και τελικά και σπέρμα ικανό για καλη γονιμοποιηση... 

Ναι, μπορεί να γίνει ωοληψία χωρίς μέθη, αλλά όχι με πολλά ωάρια γιατί έχει πολύ πόνο. Έχω κάνει πολλές φορές χωρίς μέθη σε φυσικούς κύκλους με ένα ωάριο. Το μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου είναι ότι είχα περισσότερο πόνο και κατά τη διάρκεια της υπόλοιπης μέρας, γιατί δεν μου έδιναν ενδοφλέβια παυσίπονο επειδή δεν είχα πεταλούδα και πόση δουλειά να κάνει ένα ντεπονάκι από το στόμα... Αλλά οκ, ήταν ανεκτό. Μπορείς να το δοκιμάσεις και να δεις πώς θα σου φανεί, γιατί ας μην ξεχνάμε ότι η αίσθηση του πόνου είναι πολύ υποκειμενική. 

Όσο για την υστεροσκόπηση έχει δίκιο ο γιατρός σου που λέει να την κάνετε όσο πιο κοντά στην ετ και για να είστε σίγουροι ότι η μήτρα είναι καθαρή, αλλά και γιατί συνήθως κάνουν και scratching μαζί, το οποίο βοηθάει στο να γίνεται πιο γόνιμο το ενδομήτριο και ειδικά αφού λες ότι δεν πάχαινε πολύ, θα σε οφελήσει η επεμβασούλα. Όμως γιατί δεν πάχαινε? Έχω διαβάσει ότι η ανεβασμένη προλακτίνη συνήθως ευθύνεται για την μη πάχυνση του ενδομητρίου. Την έχετε μετρήσει? Γιατί αν είναι αυτό, διορθώνεται με χαπάκι, που όμως πρέπει να προηγηθεί της ετ και να κοπεί λίγο καιρό πριν την προετοιμασία του ενδομητρίου για την εμβρυομεταφορά. 

Τέλος, να σου πω ότι καταλαβαίνω πόσο αγχωτικό είναι να προκύπτουν νέα ζητήματα, όπως λες για το ενδομήτριο και το σπέρμα, όμως όσο περισσότερους παράγοντες έχετε δει από την αρχή, θα δεις ότι με τόσο καλύτερη ψυχολογία θα προχωρήσεις όταν έρθει η ώρα, γιατί θα έχεις αποκλείσει πιθανά προβλήματα. Ξέρω ότι τώρα φαίνονται βουνό, θα μπούνε όμως σε μια σειρά και γίνονται όλα για καλό! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Makelen είπε:

Κοριτσια καλησπέρα.. Μήπως ξέρει κάποια ποιες μερες του Πασχα ειναι κλειστα το Ιασ@;?

Λογικά από μεγάλη Πέμπτη ως Τετάρτη του Πάσχα έτσι κλείνουν τα πιο πολα κέντρο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , MarialenaG. είπε:

Ναι και εγώ είχα μέχρι Παρασκευή σίγουρα, Τρίτη έκανα έμβρυο μεταφορά... έχεις άλλα συμπτώματα;;;εγώ δεν έχω καθόλου πρήξιμο στο στήθος κ νομίζω ότι δεν θα είναι πετυχημενη η προσπάθεια...

στην πρωτη μου προσπαθεια το στηθος ηταν πολυ πρησμενο και ποναγε..αλλα απετυχε...τωρα στη δευτερη ειναι παλι πρησμενο αλλα ειναι απο τα φαρμακα,μην σε ανησυχει αυτο..κατα τα αλλα εχω ελαφρια πονακια..τωρα τι να σου πω στην πρωτη που απετυχε δεν ειχα καθολου....αστα ζω μια τρελα..οταν δεν εχω πονακια λεω που ειναι..και οταν εχω θελω να φυγουν..εσυ πως εισαι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 2:51 ΠΜ, Texas είπε:

Συγνώμη αλλά εδώ δεν μιλάμε για πορτοκάλια μιλάμε για μωρά για έμβρυα  , ήθελα να σας πω πως δυστυχώς πρέπει να εχουνε τα μάτια μας 14 σε όλη την διαδικασία γιατί βλέπω σε όλα τα κέντρα γίνονται παραλήψεις.

ετ άριστων 5ης μέρας  και γιατρός και συντονίστρια τα έκαναν σαλάτα , ο ζήλος της ακατονόμαστης  να κάνει "καλά" την δουλειά της και προκειμένου να βάλει την ίδια μέρα πολλές ετ και να πάρει τα εύσημα της καλής οργάνωσης υποθέτω , την έκανε να μου δώσει 7 μέρες προγεστερονη και να κάνω 8η μέρα ετ ενώ την έλεγα πως μου φαίνεται αργά αυτή επέμενε πως ήταν μια χαρά ! 7 μέρες προγεστερονη είναι απαγορευτική και το ξέρουν και οι πέτρες,έζησα δυο εβδομάδες αγωνίας με σίγουρη αποτυχία καθώς δεν υπήρχε καμία πιθανότητα εμφύτευσης και το παράθυρο είχε χαθεί προ πολλού ! Εξοργισμένη και συγκεντρώνοντας όλα τα αποδεικτικά στοιχεία πήγα στο κέντρο μαζί με τις δημοσιευμένες έρευνες του ίδιου του γιατρού και τους έκανα άνω κάτω , αφού προσπάθησαν να με μπερδέψουν και να κάνουν ότι μπορούν για να μην παραδεχτούν το λάθος τους δεν το κατάφεραν. Παραδέχτηκαν τελικά το λάθος προς μεγάλη μου έκπληξη με πρόφαση πως δεν έγινε με δόλο !!! Άκου να δεις … μόνο η σιχαμένη που πατάει επι πτωμάτων δεν μου ζήτησε συγνώμη και μέχρι τελευταία στιγμή προσπαθούσε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα . 

ότι κάνουμε πρέπει να το διπλό τσεκάρουμε αν δεν το είχα ψάξει θα το απέδιδαν στην τύχη όπως και προσπάθησαν και δεν θα είχα πάρει χαμπάρι τι έγινε  , μακάρι Θεέ μου να μην το έχουν κάνει και σε άλλες και αναφέρομαι σε όλα τα κέντρα ανεξαιρέτως που ελάχιστα διαφέρουν στον τρόπο λειτουργίας τους 

Αποζημιώθηκα και δεν θεωρώ πως δεν ειναι καλός είναι από τους καλύτερους και εκεί θα κάνω την επόμενη μου ετ με έφερε κοντά του αυτό Ταρακουνήθηκε και μου φέρθηκε πολυ καλά επιτέλους είδα έναν άνθρωπο μπροστά μου είδα τον  γιατρο μου εστω και μετά απο αυτή την άσχημη εμπειρία  και νιώθω καλύτερα απο ποτε μαζί του  αλλα να που χάθηκε η μπάλα ..την άλλη ούτε να την δω μπροστά μου δεν θέλω που προσπαθούσε να θολώσει τα νερά και με τοοοοση εμπειρία δεν πρόειδοποιησε τον γιατρό για αυτό που οργάνωνε  ή έστω που πήγαινε να γίνει να πει ένα γιατρέ είστε σίγουρος μήπως έγινε κάποιο λάθος ; Γιατί εκείνη την στιγμή δεν ήταν εκεί ο γιατρος είχε αναλάβει η ίδια ιατρικά καθήκοντα βλέπετε … ναι τον ρώτησε αλλα εκείνη την ώρα ήξερε ο γιατρος τι απαντούσε ; Η ερώτηση ήταν η εξής τάδε μέρα είναι καλά να κάνουμε ετ ; Τι πως ποτε γιατί ; Κανένα στοιχείο μια ξεπέτα ! Έχει και αυτή μεγάλη ευθύνη ως συντονίστρια ! προσοχή κορίτσια να ρωτάτε για πιο λόγο γίνονται όσα γίνονται όσο τους αφήνουνε παίρνουν αέρα και ξεχνάνε πως έχουν επάγγελμα ευθύνης άντε γιατι στεγνη επιχείρηση έχει γίνει μου φαίνεται λες και πουλάνε πόμολα και αν δεν ταιριάξει θα βάλουμε άλλο 

Αν επιτρέπεται σε ποιο κέντρο και γιατρός έγινε αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , kaposetsi είπε:

Λογικά από μεγάλη Πέμπτη ως Τετάρτη του Πάσχα έτσι κλείνουν τα πιο πολα κέντρο 

Νομιζω το γεν κλείνει λιγότερες μερες... Μηπως αλήθεια εχει μαθει καποια κοπέλα ποιες μερες θα είναι κλειστό;;; Γιατί δεν εχω ρωτήσει...


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marina39 είπε:

Κορίτσια είμαι 6η μερα μετά την χοριακή λόγω κόβιντ δεν μπορεσα να κάνω άλλη. Θα κάνω Τρίτη αν βγω αρνητική. Έχω σαν πόνους περιόδου. Είναι νορμάλ ; 

Οι πόνοι περιόδου κατά την εγκυμοσύνη είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα! Μην ανησυχείς! Φαντάζομαι θα σε έχει φάει η αγωνία κλεισμένη μέσα χωρίς να μπορείς να παρακολουθήσεις την πορεία της κύησης... Σου εύχομαι μια τεράααααστια χοριακή όταν με το καλό βγεις από το σπίτι! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , winspert είπε:

Νομιζω το γεν κλείνει λιγότερες μερες... Μηπως αλήθεια εχει μαθει καποια κοπέλα ποιες μερες θα είναι κλειστό;;; Γιατί δεν εχω ρωτήσει...

Για το σιγκεκριμενο δεν ξέρω αλλά θυμάμαι Πέρση από γνωστή ότι ήταν μεγάλη μπεκρή με Τρίτη του Πάσχα κλειστά μάλλον αυτό πάει ανάλογος και τα ραντεβού και τις ωοληψιες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 5:22 ΜΜ, winspert είπε:

Ναι για το παράθυρο εμφύτευσης ειναι...Βγαζει με ακρίβεια ωρων βασικα...

Ετσι ναι...Για εμβρυα 3 ημερών ειναι οκ...

Και το παράθυρο αυτό είναι σε κάθε κύκλο το ίδιο ,δεν αλλάζει;

πρίν από 10 λεπτά , winspert είπε:

Νομιζω το γεν κλείνει λιγότερες μερες... Μηπως αλήθεια εχει μαθει καποια κοπέλα ποιες μερες θα είναι κλειστό;;; Γιατί δεν εχω ρωτήσει...

Μ Σάββατο με Μ Δευτέρα κλείνει έτσι μου είπαν

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ανθη7 είπε:

Καλησπέρα κ από μένα κορίτσια. Είχα μπει στο φόρουμ με σκοπό να μιλήσω με τα κορίτσια ποτ πάνε με δοτριας ωαριακια αλλά τελικά τα πλάνα αλλάξανε.εν συντομία να σας πω το στορι μου.εχω 2 κλήσεις μια με φυσιολογική σύλληψη που ήταν βιοχημικη το 17 και μια με εξωσωματικη τώρα που φτασαμε να δούμε σακο κ τπτ αλλοα κ χθες έκανα την αποξεση.ο γιατρός που είχα στην εξωσωματικη τώρα μου είπε κατευθείαν φταίνε τα ωαρια σου πάμε με δοτριας.ομως κάτι δεν μου άρεσε κ είπα να πάρω γνώμες να αλλάξω γιατρό κ ετσι σκουσα πολλές κοπέλες από δω κ έκλεισα ένα ραντεβού στον κο.κουρ.....ο οποίος όταν με είδε κ είδε τις εξετάσεις μου είπε δεν πας με δοτρια με τπτ.βρηκε πολλά λάθη στο πρωτόκολλο που ακολουθήθηκε αλλά κ στο ότι με άφησε να συνεχίσω τη διαδικασία με ντε 12!!!!επίσης ο προηγούμενος μου δώσε φαρμακα για να αποβάλλω αλλά ο σακος (20 εκατοστά παρακαλω)δεν έφευγε κ παρλαιφο να παθω φλεγμονη.ειχα πέσει στ απατώμαι αλλά ο νέος γιατρός μου δώσε αέρα κ ώθηση κ κίνητρο. Με υπομονη ολςς να πετύχουμε το στόχο μας.ελπιζω ν τα λέμε κ ν δίνουμε συμβουλές κ κουράγια η μια στην άλλη.

Χαίρομαι που βρήκες ένα γιατρό που δεν έβαλε την κασέτα και σε είδε σαν τον ξεχωριστό άνθρωπο που είσαι! Σε είχα διαβάσει στο άλλο φόρουμ και είχαμε μιλήσει και με πμ και τώρα σε ακούω πολύ καλύτερα, με περισσότερη αυτοπεποίθηση και χαίρομαι ειλικρινά! Λυπάμαι βέβαια που όντως χρειάστηκε να μπεις στη διαδικασία της απόξεσης, πιστεύω όμως ότι θα έρθουν καλύτερες μέρες και βλέπω ότι είσαι σε καλό δρόμο! Αυτό που είπες με τη D12 μόνο δεν κατάλαβα, ήταν πολύ πεσμένη η τιμή της και ο καινούργιος γιατρός θεώρησε ότι ήταν τόσο καθοριστικό αυτό? 

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Διαβάζοντας κάποια σχόλια σχετικά με το αν μπορεί να γίνει ωοληψια χωρίς μέθη,καταληγω στο συμπέρασμα ότι πραγματικα είστε σούπερ ήρωες. Όταν με είχε ρωτήσει ο γιατρός αν θέλω μέθη η τοπική αναισθησία (ένεση στον τραχηλο:-o:-?)τον κοίταξα με ένα ύφος : "Γιατρε πες μου τι πίνεις,θέλω και εγώ". Φυσικά επέλεξα την ανώδυνη διαδικασία της μέθης(το οποίο και προτείνω)και θα ήθελα να πω ένα τεράστιο ρισπεκτ σε όσες έκαναν τοπική αναισθησία. 

Ποια τοπική αναισθησία καλέ? Υπάρχει και τέτοια περίπτωση? Δεν το ήξερα! Η μέθη ή τίποτα ξέρω! Σ' ευχαριστώ για το ρισκπέκτ! Το παίρνω και το βάζω σε κορνίζα μέσα μου, γιατί μετά από τόσα μαρτυρία νομίζω ότι θέλω να κρεμάσω και μερικά παράσημα!!! :roll: :x

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Και το παράθυρο αυτό είναι σε κάθε κύκλο το ίδιο ,δεν αλλάζει;

Μ Σάββατο με Μ Δευτέρα κλείνει έτσι μου είπαν

Οσο για το παράθυρο εχω μπερδευτεί απίστευτα...νομιζω πως σε γενικες γραμμές δεν αλλαζει...Τωρα αν περάσουν καποια χρόνια,δεν το γνωρίζω...

Οσο για το κλεισιμο,κατι τετοιο πιστευα κ εγω...Θα κλείσουν δλδ τις εντελώς απαραιτητες μερες...Απλα νομιζα πως θα έκλειναν απο Μ Πέμπτη...ακομα καλύτερα για εμάς ετσι... γιατί το ειχα αγχος οτι δεν θα προλαβω...(αν τελικα προχωρήσουμε)

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maroxmarox είπε:

@Bookthiefy@happiness79 επειδή έχω λίγο μπερδευτεί ξεκαθαριστε μου ,εννοείτε ότι στον ίδιο κύκλο της διέγερσης μπορώ πχ σήμερα να πάρουν τα πέντε πχ ώριμα ωάρια και σε τρεις μέρες πχ να πάρουν τα υπόλοιπα πέντε πχ ώριμα ωάρια που στην πρώτη ωοληψια ήταν ανώριμα;; 

Αυτό που λες είχε προτείνει ο γιατρός της @Bookthiefy, αλλά δεν ξέρω αν το υποστηρίζουν όλοι οι γιατροί. Ο δικός μου προσπαθούσε να βρει μια μέση λύση για να τα πάρει όλα με τη μία ας πούμε. Σου συμβαίνει κάτι αντίστοιχο? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , happiness79 είπε:

Χαίρομαι που βρήκες ένα γιατρό που δεν έβαλε την κασέτα και σε είδε σαν τον ξεχωριστό άνθρωπο που είσαι! Σε είχα διαβάσει στο άλλο φόρουμ και είχαμε μιλήσει και με πμ και τώρα σε ακούω πολύ καλύτερα, με περισσότερη αυτοπεποίθηση και χαίρομαι ειλικρινά! Λυπάμαι βέβαια που όντως χρειάστηκε να μπεις στη διαδικασία της απόξεσης, πιστεύω όμως ότι θα έρθουν καλύτερες μέρες και βλέπω ότι είσαι σε καλό δρόμο! Αυτό που είπες με τη D12 μόνο δεν κατάλαβα, ήταν πολύ πεσμένη η τιμή της και ο καινούργιος γιατρός θεώρησε ότι ήταν τόσο καθοριστικό αυτό? 

Ποια τοπική αναισθησία καλέ? Υπάρχει και τέτοια περίπτωση? Δεν το ήξερα! Η μέθη ή τίποτα ξέρω! Σ' ευχαριστώ για το ρισκπέκτ! Το παίρνω και το βάζω σε κορνίζα μέσα μου, γιατί μετά από τόσα μαρτυρία νομίζω ότι θέλω να κρεμάσω και μερικά παράσημα!!! :roll: :x

Κορίτσι μου σευχαριστω ....να σου πω τι μου είπε.το ασβεστιο και η d είναι νούμερο ένα αιτία αποβολων.κ γω έχω 12 και θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον 40 για να πω για εμβρυομεταφορα.ειλικρονα αυτός ο άνθρωπος μου έδωσε κίνητρο και Ψυχολογική ένεση!λες πάντα στους θεραπευομενους μου εστιάστε στη λύση όχι στο πρόβλημα και αυτός ο άνθρωπος αυτό με  βοηθησεε να κανω για αυτό με βλέπεις κάπως ξαλάφρωμενη.ενταξει παίζει ρολο κ το γεγονός ότι κάναμε την αποξεση και τελείωσε το μαρτυριο.

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2022 at 11:25 ΜΜ, Maria.28 είπε:

@Troiaγνωρίζεις σε ποια κλινικη χειρουργει, ποσά η τιποτα αλλο...?Μακαρι να το δει η κοπελα που λες να μας απαντησει...

@marina39Μην μου λες τετοια κ ειμαι κ χεστ*ς μεγαλος συγνωμη για την εκφραση αλλα ειμαι φοβιτσιαρα πολυ! Σκεφτομουν να παω στο Γεν...ς αλλα αν κανω ραντεβου κ ζητησω απο συγκεκριμενο γιατρο την επεμβαση υπαρχει περίπτωση δηλαδη τελευταια στιγμη να ερθει αλλος κ να μην ξερω τι να κανω???! Σοκ! 

Ναι μας ενδιαφέρει @marina39 ,είχες κανονίσει με πάντ και ήρθε άλλος ;;τι εννοείς άλλαξαν την ουρηθρα;; πόσες μέρες έμεινες μεσα;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, marina39 said:

Εγώ μετά τα απαράδεκτα που μου έκαναν στο Γέννεσις κ με ενδομητρίωση και με εμβρυομεταφορά δεν θα ξαναπατούσα -κ να μη μου τα έκαναν βέβαια στον Πάντο κ λόγω συνεδρίου γονιμότητας κ συντηρητικών απόψεων παπαδαριό κτλ δεν θα πήγαινα ούτως ή άλλως. Αλλά η @Troia ξερει έναν πολύ καλό γιατρό που θεωρείται ο καλύτερος, τον εγραψε κάπου. Πιστοφιδης; 

Κορτιζόνη όχι μόνο ενέσεις β12 κ έκανα κ γαστροσκόπηση. 

Χασιμότο σε τι στάδιο; Εγώ δεν παίρνω φάρμακα απλά παρακολουθώ τους όζους στο λαιμό μου με υπέρηχο κάθε 10 μήνες περίπου. Για την ατροφική πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις ενέσιμες β12 για να ανέβει η β12 κ να φύγει η αναιμία - με τα χάπια αργεί πολύ. Είναι 6 κ τις κάνεις στο φαρμακείο μια κάθε 3 μερες. Στο ποπο στις κάνουν πονάει σε προειδοποιώ (τσούζει δλδ) αλλά είναι μόνο 3-4 δευτερόλεπτα. 

Ωφείλουν να σου πουν.. τι θα πει δεν σου είπαν; 

Καποιοι γιατροί κάνουν. Εγώ έχω κάνει πριν ΕΤ κ δεν πετυχε η ΕΤ τώρα έκανα χωρίς υστερο/ηση κ εμφυτεύτηκαν. Οπότε δν ξέρω τι να σου πω.. πολλοί λένε πως βοηθάει το «scratching»

Εντάξει, δεν είναι και όλοι ίδιοι στο Γεν. Ο Σφακ ας πούμε δεν συμμετείχε στο συνέδριο και σε αντιμετώπιση ασθενών νομίζω δεν έχει καμία σχέση με τον Παντ από αυτά που έχω διαβάσει. 

7 hours ago, Equality said:

Εγω επιτελους εφτασα στην 8η μερα ετ(δεν περνανε οι μερες με τιποτα) κ νιωθω τυψεις που χτες βγηκα μια βολτα με το αμαξι κ περπατησαμε ενα τεταρτο πολυ χαλαρα.Αλλα ειλικρινα με ειχε βαρεσει η κλεισουρα στο κεφαλι.

Ο γιατρος ειχε πει μετα τις 5 μερες μπορω να κανω ο,τι θελω αλλα δεν ειχε διευκρινησει για περπατημα.Εκανα βλακεια λετε;

Καθόλου βλακεία δεν έκανες καλέ. Τόσες μέρες ξάπλα ήσουν. Τις πρώτες 5 πρέπει να είσαι πιο χαλαρή μόνο (σε 3ων ημερών). Λίγο άσχετο ίσως αλλά διάβασα τις προάλλες ένα άρθρο για μία έρευνα που έκαναν και υποστηρίζουν ότι το 20λεπτο που καθόμαστε ξάπλα αμέσως μετά την ετ, μειώνει τις πιθανότητας επιτυχίας. Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει αλλά με προβλημάτισε. 

7 hours ago, Iraki2022 said:

Μπορουμε να παρουμε το ωάριο χωρίς να το γονιμοποιησουμε? Από ότι κατάλαβα θα το παρουν κ θα το γονιμοποιησουν και αυτό με σπέρμα γιατί ζήτησαν να έρθει κ ο αντρας μου μαζί. Ασε σου λέω δεν παω με μεγάλο καλάθι... Όμως έχω καταλάβει ότι θέλουν να εξαντλήσουν όλες τις πιθανοτητες, να μη χαθεί το ωάριο μπας κ γίνει το θαυμα.. Θα ρωτησω όμως πρωτα καλά λες κ σε ευχαριστώ γιατί το σκεφτόμουν κι εγώ.. 

Για την ωοληψια, ναι, δεν ήξερα γίνεται κ χωρίς μέθη. Ίσως αυτό εννοουσαν με το ελα κ θα δούμε. 

Δεν υπάρχει λόγος να μην το γονιμοποιήσετε. Το θέμα είναι να δείτε τι διαφορά θα έχει ο φυσικός από την διέγερση. Με σκέτο το ωάριο δεν θα καταλάβετε.
Για την μέθη εσύ θα τους πεις εκείνη την ώρα αν θα κάνεις με ή χωρίς. Εγώ ζητάω και χωρίς καρδιολόγο. Αντιδρούν βέβαια λίγο εκείνοι αλλά δεν με νοιάζει και πολύ.

6 hours ago, marina39 said:

Καλά τα προφορικά αλλά εγγραφα πρεπει να σου δίνουν αυτές τις αναφορές. 

Ναι σήκωσα όχι πολλές τα περισσότερα ο άντρας μου, αλλά και μαγείρεψα κ σε ένα τραπεζάκι άλλαξα θέση και οδήγησα και από όλα. Οτι λένε κ τα άλλα κορίτσια, η ακινησία βλάπτει γιατί πρέπει να αιματώνεται κ η μήτρα για την εμφύτευση. 

Συγνώμη εγώ διαφωνώ, έκανα μια φορά χωρίς μέθη και πόνεσα και λιποθύμησα. Κ ο άλλος ήταν με την βελόνα μέσα καρφωμένη. Δεν το προτείνω/συστήνω. 

 

3 hours ago, Blue Velvet said:

Καλησπέρα κορίτσια,

Διαβάζοντας κάποια σχόλια σχετικά με το αν μπορεί να γίνει ωοληψια χωρίς μέθη,καταληγω στο συμπέρασμα ότι πραγματικα είστε σούπερ ήρωες. Όταν με είχε ρωτήσει ο γιατρός αν θέλω μέθη η τοπική αναισθησία (ένεση στον τραχηλο:-o:-?)τον κοίταξα με ένα ύφος : "Γιατρε πες μου τι πίνεις,θέλω και εγώ". Φυσικά επέλεξα την ανώδυνη διαδικασία της μέθης(το οποίο και προτείνω)και θα ήθελα να πω ένα τεράστιο ρισπεκτ σε όσες έκαναν τοπική αναισθησία. 

Καλέ χωρίς τοπική αναισθησία. Εκεί που σου κάνει τον υπέρηχο, σου λέει 1,2,3 πάμε. Νιώθεις ένα χτύπημα κάπως μέσα για 3“ και μετά σηκώνεσαι και φεύγεις. Για τεστ παπ και καλλιέργεια πιο πολλή ώρα έκατσα. Την πρώτη φορά πήγα με τρομερή φοβία γιατί είχα πολύ άσχημη εμπειρία απο σαλπιγγογραφια που είχα κάνει και δεν θέλω να ξανα ζήσω κάτι τέτοιο αλλά πραγματικά δεν ήταν κάτι. Είναι αστείο να ξοδέψεις 100€ για αναισθησία και καρδιολόγο γι αυτό το πράγμα. @marina39 φαντάζομαι θα έχει να κάνει και με το χέρι του γιατρού αλλά και με την θέση των οωθηκών ίσως. Αν δεν το προσπαθήσει και μία κοπέλα έστω μία φορά δεν μπορεί να ξέρει. Τώρα εσύ ξέρεις ας πούμε και δεν θα το ξανα έκανες. 

52 minutes ago, Eternity said:

Όσα κορίτσια παιρνετε Glucophage έχετε θέματα με το έντερο? Έπαιρνα 1 Glucophage τη μέρα, μου το αύξησε σε 2 ο ενδοκρινολογος και νιώθω ότι μια έχω δυσκοιλιοτητα, μια ευκοιλια... 

Εγώ είχα στις αρχές και απο τα δυο που λες αλλά τώρα νομίζω είμαι καλύτερα. Επίσης μου έφυγαν και οι καούρες που είχα. Αυτό που έχω ακόμα και με ενοχλεί είναι που νιώθω αηδία για πολλά φαγητά που έτρωγα καθημερινά και τώρα δεν τα θέλω με τίποτα. 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...