Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Έγινε αργά η εμφύτευση … συμβαίνει … μην ανησυχείς άδικα ! Ο θεός μαζί σου ! Να ριναι ευλογημένο ! Όλα καλα θα πάνε εχε πίστη ! 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Εγω επιτελους εφτασα στην 8η μερα ετ(δεν περνανε οι μερες με τιποτα) κ νιωθω τυψεις που χτες βγηκα μια βολτα με το αμαξι κ περπατησαμε ενα τεταρτο πολυ χαλαρα.Αλλα ειλικρινα με ειχε βαρεσει η κλεισουρα στο κεφαλι.

Ο γιατρος ειχε πει μετα τις 5 μερες μπορω να κανω ο,τι θελω αλλα δεν ειχε διευκρινησει για περπατημα.Εκανα βλακεια λετε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Equality είπε:

Εγω επιτελους εφτασα στην 8η μερα ετ(δεν περνανε οι μερες με τιποτα) κ νιωθω τυψεις που χτες βγηκα μια βολτα με το αμαξι κ περπατησαμε ενα τεταρτο πολυ χαλαρα.Αλλα ειλικρινα με ειχε βαρεσει η κλεισουρα στο κεφαλι.

Ο γιατρος ειχε πει μετα τις 5 μερες μπορω να κανω ο,τι θελω αλλα δεν ειχε διευκρινησει για περπατημα.Εκανα βλακεια λετε;

Όχι καλε δεν παθαίνεις κάτι!

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Καντι said:

 

Ενα ωάριο να το πάρει χωρις μέθη,δεν θα καταλάβεις τιποτα. Θα δεις οτι μετα θα λες τι χαζομάρα εκανες που εκανες μέθη.

Εάν γίνεται και χωρίς μέθη ευχαρίστως να κάνω την ωοληψια έτσι. Στην ωοληψια που έγινε το περασμενο Σάββατο δεν με ρώτησαν καν αν θέλω ή όχι, υποθέτω επειδή είδαν ότι έχω 6 ωάρια να παρουν. Μετά τη μέθη συνέρχομαι αμέσως όμως στο σπίτι έπεσα ξερή για υπνο παλι. Σε ευχαριστώ που μου το είπες, γιατί παω λίγο και σαν στραβαδι ότι μου λένε λέω ναι. 

Επίσης κ σε μένα ειπε, ένα μήνα πριν την ετ θα κάνουμε διαγνωστική υστεροσκοπηση γιατί θεωρεί βοηθάει πολυ. Ρώτησα μήπως γινόταν κ από τώρα (επειδή μέχρι την ετ εμείς θα χρειαστούμε τουλάχιστον 4 μήνες) και είπε καλό είναι να είναι όσο πιο προσφατη η υστεροσκοπηση για να είναι η μήτρα ανανεωμένη κ να έχουν αφαιρεθεί τυχόν συμφυσεις. Εμένα πιθανολογει οτι ισως έχω συμφυσεις που είναι συνηθες λόγω της τελευταίας αποβολης κ μειωμένης διάρκειας περιοδου. Γιατί του ειπα οτι στο προηγουνενο κέντρο που ήμουν, παρολο που μου έδιναν Cycklacur 2*2*2 λευκά από την 1η μέρα περιοδου, το ενδομήτριο δεν αυξανόταν αρκετά την 10-13η. Άλλη ιστορία κ αυτή... Από που να το πρωτοπιασω δεν ξέρω... 

Είχα άγχος για την ηλικία κ αν θα βρεθουν ωάρια κ τωρα κατέληξα να ψάχνω αν έχω και ενδομήτριο και τελικά και σπέρμα ικανό για καλη γονιμοποιηση... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Equality είπε:

Εγω επιτελους εφτασα στην 8η μερα ετ(δεν περνανε οι μερες με τιποτα) κ νιωθω τυψεις που χτες βγηκα μια βολτα με το αμαξι κ περπατησαμε ενα τεταρτο πολυ χαλαρα.Αλλα ειλικρινα με ειχε βαρεσει η κλεισουρα στο κεφαλι.

Ο γιατρος ειχε πει μετα τις 5 μερες μπορω να κανω ο,τι θελω αλλα δεν ειχε διευκρινησει για περπατημα.Εκανα βλακεια λετε;

Κοριτσι μου γλυκο δεν εκανες τιποτα κακο και πιστεψε με δεν μπορεις να επηρεάσεις  την έκβαση με κανενα τροπο. Ολα αυτα που κανουμε η δε κανουμε ειναι καθαρα για ψυχολογικούς λογους.. αν θελει το εμβρυακι θα πιαστεί οτι και να κανεις. Πέραν της προσοχής που πρεπει να δειξεις με βαρη κουραστικές δουλειες κτλ ολα τα αλλα δεν βοηθανε. Προσωπικα πιστευω πιο  πολυ επιβαρύνουμε την κατασταση με το στρες που νιώθουμε απο τη κλεισουρα και τη καταπίεση παρα το να κανεις μια βολτα και να πας οπουδηποτε εννοειται χωρις να καταπονηθείς.

Σκεψου οτι σε μια φυσιολογική σύλληψη δε θα το ηξερες καν οτι γινεται εμφύτευση και θα συνέχιζες τη ζωη σου κάνοντας τα παντα. Δεν θεωρω οτι ειναι το ιδιο για εμας που προσπαθούμε με ενα τεχνητό και παρεμβατικό τροπο να μιμηθούμε την φυσική σύλληψη ομως η δυναμική του έμβρυου δεν επηρεάζεται απο κατι τετοιο. Υπαρχουν γυναικες που γύρισαν στη δουλεια τους μετα απο δυο μερες η ακομη και την επομενη της ΕΤ και ολα πηγαν καλα και αλλες που έκατσαν δεκαπεντε μερες στο κρεβατι και δεν εγινε τιποτα. Κανουμε οτι μπορουμε πριν μολις ομως μπουν στη μήτρα σου κανεις μα κανεις δε μπορει να κανει τιποτα για αυτο εχω κανει 6 στο συνολο και παντα ελεγα  παν  μέτρον άριστον και ειχα και αποτυχίες και  εμφυτευσεις καθως και μια παλινδρομη στην 8η την τελευταια φορα. Μην γεμίζεις τυψεις ειναι το τελευταιο που χρειαζεσαι.. Οι εγκυμοσύνες δε χάνονται ετσι απλα αν ειναι να προχωρησει θα προχωρησει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Equality said:

Εγω επιτελους εφτασα στην 8η μερα ετ(δεν περνανε οι μερες με τιποτα) κ νιωθω τυψεις που χτες βγηκα μια βολτα με το αμαξι κ περπατησαμε ενα τεταρτο πολυ χαλαρα.Αλλα ειλικρινα με ειχε βαρεσει η κλεισουρα στο κεφαλι.

Ο γιατρος ειχε πει μετα τις 5 μερες μπορω να κανω ο,τι θελω αλλα δεν ειχε διευκρινησει για περπατημα.Εκανα βλακεια λετε;

Μην ανησυχείς. Οι περισσοτεροι γιατροί αναφέρουν ότι καμια μελέτη δεν έχει δείξει ότι το να μείνεις ακινητοποιημενη σχετίζεται με μια θετική χοριακη. Στο φόρουμ εδώ με θέμα : μετα την έμβρυο μεταφορά θα βρεις πολλες κοπέλες να λένε ότι πήγαν δουλειά κανονικά ή εκαναν χαλαρές δουλιτσες σπίτι τους κ μετα είδαν μια τεράστια χοριακη. Σου ευχομαι το ίδιο!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , ksvolimi είπε:

Κοριτσι μου γλυκο δεν εκανες τιποτα κακο και πιστεψε με δεν μπορεις να επηρεάσεις  την έκβαση με κανενα τροπο. Ολα αυτα που κανουμε η δε κανουμε ειναι καθαρα για ψυχολογικούς λογους.. αν θελει το εμβρυακι θα πιαστεί οτι και να κανεις. Πέραν της προσοχής που πρεπει να δειξεις με βαρη κουραστικές δουλειες κτλ ολα τα αλλα δεν βοηθανε. Προσωπικα πιστευω πιο  πολυ επιβαρύνουμε την κατασταση με το στρες που νιώθουμε απο τη κλεισουρα και τη καταπίεση παρα το να κανεις μια βολτα και να πας οπουδηποτε εννοειται χωρις να καταπονηθείς.

Σκεψου οτι σε μια φυσιολογική σύλληψη δε θα το ηξερες καν οτι γινεται εμφύτευση και θα συνέχιζες τη ζωη σου κάνοντας τα παντα. Δεν θεωρω οτι ειναι το ιδιο για εμας που προσπαθούμε με ενα τεχνητό και παρεμβατικό τροπο να μιμηθούμε την φυσική σύλληψη ομως η δυναμική του έμβρυου δεν επηρεάζεται απο κατι τετοιο. Υπαρχουν γυναικες που γύρισαν στη δουλεια τους μετα απο δυο μερες η ακομη και την επομενη της ΕΤ και ολα πηγαν καλα και αλλες που έκατσαν δεκαπεντε μερες στο κρεβατι και δεν εγινε τιποτα. Κανουμε οτι μπορουμε πριν μολις ομως μπουν στη μήτρα σου κανεις μα κανεις δε μπορει να κανει τιποτα για αυτο εχω κανει 6 στο συνολο και παντα ελεγα μελλον μέτρον άριστο και ειχα και αποτυχίες και  εμφυτευσεις καθως και μια παλινδρομη στην 8η την τελευταια φορα. Μην γεμίζεις τυψεις ειναι το τελευταιο που χρειαζεσαι.. 

Ευχαριστω γλυκια μου!Κι εγω αυτο σκέφτομαι...Αυτο παλι με το βαρος εχω απορια.Μεχρι τι βαρος μπορουμε να σηκωσουμε;Πχ εχω ποτηρι που χωραει 1/2 λιτρο νερο ή την τσαντα μου ή το μπολ με τα δημητριακα...Που θα ναι κανα μισοκιλο.Επισης πολλες φορες εχει χρειαστει να σκυψω πχ για να βαλω τα παπουτσια μου ή για να πιασω κατι που έπεσε.Ειναι ερωτησεις που δεν κανω στο γιατρο γιατι θα με περασει για χαζη! :roll:

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2022 at 8:39 PM, kateriiina25 said:

Ωραία, δοκιμάστε και αυτόν τον κύκλο που είναι φυσικός μήπως και κάνει κάποια διαφορά αλλά μετά βρε κοπέλα μου μην προχωρήσετε χωρίς να ελέγξετε πρώτα το σπέρμα. 

Αφού όμως είναι μόνο ένα ωάριο γιατί να πάρεις μέθη? Είναι πραγματικά τσάμπα τα λεφτά και η ταλαιπωρία. Για τεστ παπ που πήγα την προηγούμενη εβδομάδα έκανα περισσότερη ώρα απ' ότι στην ωοληψία. 

Μπορουμε να παρουμε το ωάριο χωρίς να το γονιμοποιησουμε? Από ότι κατάλαβα θα το παρουν κ θα το γονιμοποιησουν και αυτό με σπέρμα γιατί ζήτησαν να έρθει κ ο αντρας μου μαζί. Ασε σου λέω δεν παω με μεγάλο καλάθι... Όμως έχω καταλάβει ότι θέλουν να εξαντλήσουν όλες τις πιθανοτητες, να μη χαθεί το ωάριο μπας κ γίνει το θαυμα.. Θα ρωτησω όμως πρωτα καλά λες κ σε ευχαριστώ γιατί το σκεφτόμουν κι εγώ.. 

Για την ωοληψια, ναι, δεν ήξερα γίνεται κ χωρίς μέθη. Ίσως αυτό εννοουσαν με το ελα κ θα δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Equality said:

Εγω επιτελους εφτασα στην 8η μερα ετ(δεν περνανε οι μερες με τιποτα) κ νιωθω τυψεις που χτες βγηκα μια βολτα με το αμαξι κ περπατησαμε ενα τεταρτο πολυ χαλαρα.Αλλα ειλικρινα με ειχε βαρεσει η κλεισουρα στο κεφαλι.

Ο γιατρος ειχε πει μετα τις 5 μερες μπορω να κανω ο,τι θελω αλλα δεν ειχε διευκρινησει για περπατημα.Εκανα βλακεια λετε;

Εγώ έκανα τα πάντα στην δευτερη ετ μου κ έμεινα. Λιγες ώρες μετά την ετ πήγα λαική ας πούμε :). Αν είναι να πιάσει πιάνει ;) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, marina39 said:

Ωφείλουν να σου πουν.. τι θα πει δεν σου είπαν; 

Μου τα είπε ο ίδιος ο γιατρός από κοντά μαζί με οδηγίες τι να κανουμε ώστε να αποκλείσουμε τον παραγοντα σπέρμα καθώς συνήθως αποτελεί αιτία να μην προχωρανε να έμβρυα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Equality είπε:

Ευχαριστω γλυκια μου!Κι εγω αυτο σκέφτομαι...Αυτο παλι με το βαρος εχω απορια.Μεχρι τι βαρος μπορουμε να σηκωσουμε;Πχ εχω ποτηρι που χωραει 1/2 λιτρο νερο ή την τσαντα μου ή το μπολ με τα δημητριακα...Που θα ναι κανα μισοκιλο.Επισης πολλες φορες εχει χρειαστει να σκυψω πχ για να βαλω τα παπουτσια μου ή για να πιασω κατι που έπεσε.Ειναι ερωτησεις που δεν κανω στο γιατρο γιατι θα με περασει για χαζη! :roll:

Ολα αυτα ειναι εντελως φυσιολογικα και ακίνδυνα βαρος και βαριές δουλειες εννοούμε πανω απο 3-4 κιλα μετακίνηση επίπλων γι βαριές δουλειες κτλ και τη κατσαρόλα να παρεις δε θα παθεις τιποτα ξερεις τι σκεφτομαι εγω στον αντίποδα εβλεπα μια αμερικανίδα με ενα βιντεάκι σε ενα ivf στο εξωτερικο που ελεγε σκεψου ποσες γυναικες ειδικα παλια κολοχτυπιόντουσαν να μου επιτρέπει η έκφραση για να αποβάλουν οπως η γιαγια μου μετα απο 6 παιδια στα χωράφια να κανει τα παντα να σηκωνει τσουβάλια να προσπαθει με χίλιους τρόπους και το εμβρυακι η θεια μου δλδ ζει και βασιλεύει.. μην σκεφτεσαι τιποτα αρνητικο θετικη σκέψη και μια τεραστια χοριακη.. αληθεια ποτε τη κανεις;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 39 λεπτά , Equality είπε:

Εγω επιτελους εφτασα στην 8η μερα ετ(δεν περνανε οι μερες με τιποτα) κ νιωθω τυψεις που χτες βγηκα μια βολτα με το αμαξι κ περπατησαμε ενα τεταρτο πολυ χαλαρα.Αλλα ειλικρινα με ειχε βαρεσει η κλεισουρα στο κεφαλι.

Ο γιατρος ειχε πει μετα τις 5 μερες μπορω να κανω ο,τι θελω αλλα δεν ειχε διευκρινησει για περπατημα.Εκανα βλακεια λετε;

Εννοείται πως δεν εκανες τιποτα κακο...ισα ισα...Εγω στην επιτυχημένη μου εμβρυομεταφορα,πηγα μετα απο τρεις ημερες στη δουλειά...οδηγουσα 35 χιλιόμετρα για να παω,δουλευω σε παιδικο σταθμό οποτε καταλαβαίνεις και ξανα αλλα τοσα χιλιόμετρα να γυρισω...Ολες τις αλλες φορές καθόμουν ακινητη στον καναπε...Ολες τις μέρες... Θέλω να πω κ εγω πως αν ειναι να πιασουν θα πιασουν...Οι υπερβολές και τα βαρη δεν κανουν καλο οπως σε καθε εγκυμοσύνη...Ολα καλα θα πανε...

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , marina39 είπε:

Εγώ έκανα τα πάντα στην δευτερη ετ μου κ έμεινα. Λιγες ώρες μετά την ετ πήγα λαική ας πούμε :). Αν είναι να πιάσει πιάνει ;) 

 Α είστε πολύ θαρραλέες εδώ μέσα! Πήγες και σήκωσες σακούλες δηλαδή;

πρίν από 27 λεπτά , ksvolimi είπε:

αληθεια ποτε τη κανεις;

 Το άλλο Σάββατο και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια για να μην πάω νωρίτερα!

 Στην πρώτη μου εμβρυομεταφορά με φοβερισε ο γιατρός. Μου είχε πει και τις δύο εβδομάδες να κάθομαι μέσα και να μη βγαίνω καν με το αμάξι γύρω-γύρω για μία βόλτα για να αποφύγω τους κραδασμούς. Οποτε επειδή δεν είχα ακολουθήσει κατά γράμμα τις συμβουλές του το συγκράτησα και είχα πει αυτή τη φορά να είμαι πιο προσεκτική. Ομως δεν γίνεται δύο εβδομάδες να μην κάνεις τίποτα και να είσαι συνέχεια ξάπλα!Τώρα φυσικά ο γιατρός ήταν πολύ πιο χαλαρός!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Equality είπε:

Εγω επιτελους εφτασα στην 8η μερα ετ(δεν περνανε οι μερες με τιποτα) κ νιωθω τυψεις που χτες βγηκα μια βολτα με το αμαξι κ περπατησαμε ενα τεταρτο πολυ χαλαρα.Αλλα ειλικρινα με ειχε βαρεσει η κλεισουρα στο κεφαλι.

Ο γιατρος ειχε πει μετα τις 5 μερες μπορω να κανω ο,τι θελω αλλα δεν ειχε διευκρινησει για περπατημα.Εκανα βλακεια λετε;

εγω απο την πρωτη μερα εκανα κανονικα τη ζωη μου, οδηγουσα, εβγαζα το σκυλι βολτα κλπ κλπ κ απο την 3η πηγαινα κ δουλεια.. πετυχαν κ οι δυο ετ μου. δεν παιζει κανενα ρολο αυτο.. ειναι καθαρα κ μονο ψυχολογικο. οτι ειναι να γινει θα γινει,

πρίν από 6 λεπτά , Equality είπε:

 Α είστε πολύ θαρραλέες εδώ μέσα! Πήγες και σήκωσες σακούλες δηλαδή;

 Το άλλο Σάββατο και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια για να μην πάω νωρίτερα!

με σκεψου σε φυσιολογικη συλληψη δεν το ξερεις καν κ συνεχιζεις κανονικα τη ζωη σου μεχρι να χεις καθυστερηση και βαλε… αν ηταν ετσι κι επρεπε να ζουμε σα μουμιες καμια δεν θα μενε εγκυος στον πλανητη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Pagotoula είπε:

με σκεψου σε φυσιολογικη συλληψη δεν το ξερεις καν κ συνεχιζεις κανονικα τη ζωη σου μεχρι να χεις καθυστερηση και βαλε… αν ηταν ετσι κι επρεπε να ζουμε σα μουμιες καμια δεν θα μενε εγκυος στον πλανητη.

 Ναι αυτό το έχω σκεφτεί πολλές φορές όμως σκέφτομαι μήπως με εμάς είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί γίνεται σε τεχνητό κύκλο η διαδικασία. Αν ήταν το ίδιο δεν θα μας φόρτωναν και με τόσα πολλά φάρμακα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Equality είπε:

 Ναι αυτό το έχω σκεφτεί πολλές φορές όμως σκέφτομαι μήπως με εμάς είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί γίνεται σε τεχνητό κύκλο η διαδικασία. Αν ήταν το ίδιο δεν θα μας φόρτωναν και με τόσα πολλά φάρμακα

Δεν ειναι μεν ακριβως το ιδιο ομως και τα φαρμακα οπως βλεπεις αν κατι δε παει καλα δεν αρκούν να μας σώσουν και ο σκοπός τους ειναι αλλος. Να εισαι χαλαρη και ηρεμη και να μην κανεις υπερβολές που εσενα σε γεμίσουν τυψεις η κλινήρης κατασταση παντως υπερβολή ειναι εχω καταλαβει οτι πολλοι γιατροι για να αποφύγουν τυπου ερωτήματα να βαλω σκουπα μπορω; Να σηκωσω κατσαρόλα ; Λενε δυο εβδομαδες κρεβατι και καθάρισαν . Δεν ειναι ετσι ακριβως ομως χρειαζεται κριτικη σκέψη και απο εμας.. και κοινη λογικη.. γιατι στις 14 μερες εβαλες 3ημερων;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...