Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

9 minutes ago, Pagor said:

Η αλήθεια είναι ότι δεν αποκλείω τίποτα..κ όλα μέσα στο μυαλό μου τα έχω ανοιχτά...το μόνο που με νοιάζει πια εμένα είναι να μην στεναχωρηθεί για τίποτα άλλο ο άντρας μου...είναι η μόνη μου έννοια...κ χίλιες φορές να μου έλεγαν ότι εγώ δεν μπορώ να κάνω παιδί παρά από όσα πέρασε να του πουν κ τίποτα ακόμα άσχημο...η μόνη μου προσευχη εδώ κ χρόνια είναι μόνο για εκείνον..θα κλείσω ραντεβού στον γιατρό μου...για σίγουρια...να τα πούμε κ από κοντά ...να δούμε τις επιλογές κ τα περιθώρια μας ..πάντα λέω ότι όλα γίνονται για καλό...για καλό λοιπόν θα είναι ότι κ να γίνει...σας ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά όλες ..δεν ξέρω σε τι φάση είστε εύχομαι όμως σύντομα όσες δεν έχετε ένα μωράκι να το αποκτήσετε...όσες είναι εγκυες να πάνε όλα τέλεια...κ οσες γέννησαν να είναι πάντα γερά τα παιδιά τους...σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές κ την κουβέντα μας!!!

Να είστε καλά ευχαριστούμε όταν είστε έτοιμη δείτε τα όλα εύχομαι τα καλύτερα !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Σ-1994 είπε:

Μπράβο σας και εγώ έτσι το σκέφτομαι μακάρι να τα καταφέρουμε και θα το παλέψουμε όσο μπορούμε  και αν δεν το καταφέρουμε πάλι θα είμαστε ευτυχισμένοι και θα το αποδεχτούμε 

έτσι ακριβώς!!Δεν το Αποδέχεσαι εύκολα θεωρώ, αλλά όταν έχεις παλέψει είσαι πιο ήρεμη ότι έκανες ότι μπορούσες. 

Είναι ένας αγώνας.. καθεμία μας έχει δικά της όρια κ αντοχές..όταν φτάνουμε στην προσωπική μας υπέρβαση όμως κινδυνεύουμε..και αυτό πρέπει να έχουμε κατά νου όλες μας..

Ναι μεν, αλλά...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Pagor said:

Η αλήθεια είναι ότι δεν αποκλείω τίποτα..κ όλα μέσα στο μυαλό μου τα έχω ανοιχτά...το μόνο που με νοιάζει πια εμένα είναι να μην στεναχωρηθεί για τίποτα άλλο ο άντρας μου...είναι η μόνη μου έννοια...κ χίλιες φορές να μου έλεγαν ότι εγώ δεν μπορώ να κάνω παιδί παρά από όσα πέρασε να του πουν κ τίποτα ακόμα άσχημο...η μόνη μου προσευχη εδώ κ χρόνια είναι μόνο για εκείνον..θα κλείσω ραντεβού στον γιατρό μου...για σίγουρια...να τα πούμε κ από κοντά ...να δούμε τις επιλογές κ τα περιθώρια μας ..πάντα λέω ότι όλα γίνονται για καλό...για καλό λοιπόν θα είναι ότι κ να γίνει...σας ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά όλες ..δεν ξέρω σε τι φάση είστε εύχομαι όμως σύντομα όσες δεν έχετε ένα μωράκι να το αποκτήσετε...όσες είναι εγκυες να πάνε όλα τέλεια...κ οσες γέννησαν να είναι πάντα γερά τα παιδιά τους...σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές κ την κουβέντα μας!!!

Καλά κάνεις κοπέλα μου. Το πιο σημαντικό εννοείται είναι να είσαστε καλά και εύχομαι ο άντρας σου να μην έχει άλλες στεναχώριες ξανά. Και όλα τα άλλα θα έρθουν όποτε είναι να έρθουν. Κι εγώ είναι φορές που σκέφτομαι ότι αν δεν τα καταφέρουμε δεν θα το αντέξω αλλά άλλες πάλι λέω ότι έχουμε ο ένας τον άλλον και είμαστε καλά και αγαπημένοι τόσα χρόνια. Πάρτε τον χρόνο σας να ηρεμήσετε, δες και τον γιατρό από κοντά να τα πείτε αναλυτικά και λίγο λίγο θα την βρείτε την άκρη. Αν θες, όταν μιλήσεις με τον γιατρό, να μπεις να μας πεις και μας τι έγινε :)  Καλή συνέχεια! 

  • Μου αρέσει 5

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Pagor είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου... ξέρεις κάποτε έκλαιγα σε κάθε αποτυχία...έλεγα αφού είμαστε καλά γιατί όχι κ σε εμάς...τελικά όταν μας έτυχε αυτό είπα δεν θα ξανακλαψω...πόνεσα τόσο πολύ τότε ..φοβήθηκα τόσο πολύ τότε μην τον χάσω που πια το παιδί δεν με απασχολεί...θα ήθελα ..φυσικά κ θα ήθελα...αλλά όχι άλλη στεναχώρια... ξυπνάω κάθε μέρα κ ευχαριστώ τον Θεό για αυτό το δώρο...για την υγεία μας ..για εμένα το θαύμα έγινε...ίσως δεν ήταν το παίδι που τόσο παρακαλάγα τότε αλλά ήταν για τον άνθρωπο μου...θα ήθελα η ζωή να μας φέρει χαρούμενες στιγμές έτσι για να λέμε ότι τα πρώτα 5 χρόνια του γάμου μας δεν μας έτυχαν μόνο άσχημα αλλά κ όμορφα...έτσι για να δω στο πρόσωπο του ξανά την ευτυχία...Σου εύχομαι από την ψυχή μου όλα σας τα όνειρα να βγουν αληθινά φέτος..κάθε σας ευχή ..ευχή μου....να αγκαλιαζεται ο ένας τον άλλο κ να τον αγαπάτε βαθιά για το τώρα...το αύριο κ μετά θα έρθει...μόνο το τώρα έχουμε!

Ποση υγεια εχουν τα λογια σου! Να ειστε καλα και να περνατε ομορφα! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια..θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις κ αν κάποια γνωρίζει να μου πει...είμαι 36 χρόνων κ από τον Ιούλιο θα ξεκινήσουμε με τον άντρα μου πρώτα ο Θεός οι προσπάθειές μας...θα ήθελα να ρωτήσω μου έκανε η γιατρός μου ορμονικές εξετάσεις όλες βγήκαν πάρα πολύ καλές κ μου έκανε κ την ΑΜΗ αυτή βγήκε 5,6 ήταν εντός ορίων των αποτελεσμάτων που πήρα..κ όλες οι άλλες οι ορμονικές μου αψωγες...μου πρότεινε όμως να κάνω κατάψυξη ωαρίων...να σας πω ήταν ξαφνικό το τηλέφωνημα δεν είχα σκεφτεί κάτι...είδα ότι όλα ήταν κ καλά κ κάπως μέσα μου είχα ηρεμήσει...όταν της είπα δηλαδή τον Ιούλιο θα έχει αλλάξει κάτι κ έτσι ώστε να βιαστούμε τώρα;; Μου είπε ότι ο Ιούλιος είναι 5-6 μήνες μετά κ τα ορμονικά σε μια γυναίκα πιθανών να αλλάξουν αλλά αυτό θα το ξέρουμε τότε ...δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε τώρα...απλά ήθελα να ρωτήσω η ΑΜΗ είναι κάτι που πέφτει τόσο πολύ κ γρήγορα? Έτσι ώστε να έχω θέμα σε λίγο καιρό??? 

Συγνώμη για το μεγάλο μύνημα απλά να σας πω λίγο ανχωθηκα..το είχα βγάλει για αρκετά χρόνια από το μυαλό μου κ μου ήρθε κάπως το τηλέφωνο.

Καλησπέρα και από μένα!!Η ΑΜΗ σου είναι πολύ καλή!!Σ'εμενα που έχουμε την ίδια ηλικία είναι 2 και σκέψου ότι την είχα ξανακάνει πριν από περίπου 3 χρόνια και ήταν 2,63!Αυτή ήταν η πτώση!!Θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να σου πέσει τόσο απότομα σε διάστημα λίγων μηνών!!!

Όσον αφορά την κατάψυξη ωαρίων θεωρώ ότι δεν έχει ιδιαίτερα νόημα αφού εσύ έχεις βρει τον άνθρωπο σου και θα προσπαθήσετε για παιδάκι!Στην τελική αν (μακριά από δω) δεν τα καταφέρετε μπορείτε να πάτε κατευθείαν σε εξωσωματικη και να καταψύξετε εμβρυα!!Θεωρώ ότι η κατάψυξη ωαρίων είναι για γυναίκες από 35 και πάνω που δεν βρει ακόμα σύντροφο!!!Καλή επιτυχία όταν με το καλό ξεκινήσετε τις προσπάθειες σας!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

βγήκαν και οι καμπύλες: αν έχετε καμια ιδέα πολύ θα με βοηθήσετε!

ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ (*) Χορήγηση : Γλυκόζη 75 gr
ΧΡΟΝΟΙ: 0 λεπτά: 98.0
 60  λεπτά: 153
120 λεπτά: 98.0

ΚΑΜΠΥΛΗ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ ΟΡΟΥ
ΧΡΟΝΟΙ: 0 λεπτά: 10.5
 60  λεπτά: 121
120 λεπτά: 53.7

Για την ινσουλίνη δεν θυμαμαι. Το σάκχαρο ομως τσιμπάει. Θα σου πω τα όρια των γιατρών μου στην εγκυμοσυνη 89 πρωινό και 130 στα 60 λεπτά. Αν τα ξεπερνούσα θα με βάζανε σε ινσουλίνη.

@winspert νομιζω θα εισαι απο τις μοναδικές περιπτώσεις που κανονίζεις ωοληψια χωρις να εχεις γνωρίσει τον γιατρο χαχαχα. Τυφλή εμπιστοσύνη στις στις συμφορουμιτισσες!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 5

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, KoraliaP είπε:

5 πήραμε, τα 3 ήταν ώριμα και τα 2 έφτασαν 3η μέρα. Με 300μονάδες μενοπούρ. 

Ήταν η 3η εμβρυομεταφορά. Οι άλλες 2 (βιοχημικές) ήταν εμβρυάκια που μαζέψαμε από φυσικούς. 

Εσύ σε τι φάση είσαι;

Δεν έχω πμ..

Σου έστειλα πμ, τώρα ξεκινάω σε λίγες ημέρες η πρώτη μου..

πρίν από 14 λεπτά , Καντι είπε:

Για την ινσουλίνη δεν θυμαμαι. Το σάκχαρο ομως τσιμπάει. Θα σου πω τα όρια των γιατρών μου στην εγκυμοσυνη 89 πρωινό και 130 στα 60 λεπτά. Αν τα ξεπερνούσα θα με βάζανε σε ινσουλίνη.

@winspert νομιζω θα εισαι απο τις μοναδικές περιπτώσεις που κανονίζεις ωοληψια χωρις να εχεις γνωρίσει τον γιατρο χαχαχα. Τυφλή εμπιστοσύνη στις στις συμφορουμιτισσες!

@Καντι και εσύ με σφακ; Τώρα ξεκινάς ;

πρίν από 17 λεπτά , Giouli36 είπε:

Καλησπέρα και από μένα!!Η ΑΜΗ σου είναι πολύ καλή!!Σ'εμενα που έχουμε την ίδια ηλικία είναι 2 και σκέψου ότι την είχα ξανακάνει πριν από περίπου 3 χρόνια και ήταν 2,63!Αυτή ήταν η πτώση!!Θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να σου πέσει τόσο απότομα σε διάστημα λίγων μηνών!!!

Όσον αφορά την κατάψυξη ωαρίων θεωρώ ότι δεν έχει ιδιαίτερα νόημα αφού εσύ έχεις βρει τον άνθρωπο σου και θα προσπαθήσετε για παιδάκι!Στην τελική αν (μακριά από δω) δεν τα καταφέρετε μπορείτε να πάτε κατευθείαν σε εξωσωματικη και να καταψύξετε εμβρυα!!Θεωρώ ότι η κατάψυξη ωαρίων είναι για γυναίκες από 35 και πάνω που δεν βρει ακόμα σύντροφο!!!Καλή επιτυχία όταν με το καλό ξεκινήσετε τις προσπάθειες σας!!

Η αμη αργεί να πέσει ,στο λέω με σιγουριά ,η δική μου τουλάχιστον μέσα σε τρία χρόνια έπεσε 0.1 ,

Χωρίς να είναι έμπειρη απλά λένε ότι μετά τα 35 χάνουμε σε ποιότητα ....τι να πω πια...

Βλέπω την απάντηση της Giouli ,μήπως τελικά είναι στον οργανισμό; Καμία άλλη άποψη;

πρίν από 11 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Σου έστειλα πμ, τώρα ξεκινάω σε λίγες ημέρες η πρώτη μου..

@Καντι και εσύ με σφακ; Τώρα ξεκινάς ;

Η αμη αργεί να πέσει ,στο λέω με σιγουριά ,η δική μου τουλάχιστον μέσα σε τρία χρόνια έπεσε 0.1 ,

Χωρίς να είναι έμπειρη απλά λένε ότι μετά τα 35 χάνουμε σε ποιότητα ....τι να πω πια...

Βλέπω την απάντηση της Giouli ,μήπως τελικά είναι στον οργανισμό; Καμία άλλη άποψη;

Τα κρυοσυντηρημενα εμβρυακια είναι το ίδιο καλά με τα φρέσκα; Γνωρίζετε;

20 ώρες πρίν, despina. είπε:

Κοριτσι μου δεν εχω δει τι ακριβως εγραψες,αλλα νομιζω οτι εχουμε την ικανοτητα να φιλτραρουμε τι απο αυτα που γραφει η καθεμια μας εδω μεσα ειναι αποτελεσμα στενοχωριας ή αποτελεσμα πολυ κακης δουλειας πραγματι.
Εγω για παραδειγμα ειχα μια ασχημη προηγουμενη εξωσωματικη γιατι δεν ενιωσα την προσοχη που ηθελα και πραγματι με οσους το συζητησα υπηρχαν αστοχιες και αισχροκερδια,οχι ομως σε βαθμο να αποτρεψω αλλη κοπελα να παει.Απλα αλλαξα γιατρο.
Υπαρχουν ομως περιπτωσεις που κεντρα εχουν κανει τα "τερατα" και αναφεροντας τα εδω μεσα εχουν βοηθηθει κοπελες.Πολλα μεγαλα ονοματα ειναι κατωτερα προσδοκιων.Ακομα και το γεγονος ας πουμε οτι μπορει να πας σε ενα γιατρο που θα σου ριξει την ψυχολογια γιατι κατα τη γνωμη του εισαι μεγαλη,ειναι ενα αξιοσημειωτο γεγονος.

Καλό είναι όμως επειδή αρκετά ταλαιπωριομαστε ,να γνωρίζουμε κάποια πράγματα,να χρησιμοποιούμε τη λογική μας και εντέλει να αποφεύγουμε τις κακοτοπιες..ακριβώς γιατί ήδη ταλαιπωριομαστε αρκετά ,εγώ σας θαυμάζω για το κουράγιο σας ,μπράβο σας !Να γνωρίζουμε κάποια πράγματα ίσως μας βοηθάνε και εμάς προσθέτοντας μας λίγο γνώση παραπάνω ,να κάνουμε κάποιες ερωτήσεις πχ που δε γνωρίζαμε...

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Σου έστειλα πμ, τώρα ξεκινάω σε λίγες ημέρες η πρώτη μου..

@Καντι και εσύ με σφακ; Τώρα ξεκινάς ;

Η αμη αργεί να πέσει ,στο λέω με σιγουριά ,η δική μου τουλάχιστον μέσα σε τρία χρόνια έπεσε 0.1 ,

Χωρίς να είναι έμπειρη απλά λένε ότι μετά τα 35 χάνουμε σε ποιότητα ....τι να πω πια...

Βλέπω την απάντηση της Giouli ,μήπως τελικά είναι στον οργανισμό; Καμία άλλη άποψη;

Τα κρυοσυντηρημενα εμβρυακια είναι το ίδιο καλά με τα φρέσκα; Γνωρίζετε;

Εγώ κοπέλα μου δεν γνωριζω καθόλου την δυναμική των κρυοσυντηρημενων εμβρύων!!Όσες φορές έκανα εξωσωματικη πάντα έβαζα φρέσκα!!Αλλά πιστεύω ότι εφόσον είναι καλά τα εμβρυα θα επιβιώσουν από την απόψυξη και το καλό για μένα είναι ότι θα ηρεμήσει και ο οργανισμός σου από τα φάρμακα!!!

Με κρυοσυντηρημενα θα κάνω την τελευταία μου διέγερση τον Μάιο!!Σου εύχομαι πολύ καλή επιτυχία και με πολλες βλαστοκυστες!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Natassou85 είπε:

Ουτε εγω εχω χαρτι αλλα πηρα τηλ κ μου παν οι εμβρυολογοι τις ποιοτητες..μπραβο συγχαρητηρια..

Ποια ποιότητα θεωρείται καλή;

πρίν από 8 λεπτά , Giouli36 είπε:

Εγώ κοπέλα μου δεν γνωριζω καθόλου την δυναμική των κρυοσυντηρημενων εμβρύων!!Όσες φορές έκανα εξωσωματικη πάντα έβαζα φρέσκα!!Αλλά πιστεύω ότι εφόσον είναι καλά τα εμβρυα θα επιβιώσουν από την απόψυξη και το καλό για μένα είναι ότι θα ηρεμήσει και ο οργανισμός σου από τα φάρμακα!!!

Με κρυοσυντηρημενα θα κάνω την τελευταία μου διέγερση τον Μάιο!!Σου εύχομαι πολύ καλή επιτυχία και με πολλες βλαστοκυστες!!!

Ευχαριστώ πολύ!Και εγώ σου εύχομαι γρήγορα μια θετική χοριακη και όλα να σου πάνε όπως τα έχεις ονειρευτεί ,άρα και εσύ έχεις κρυοσυντηρημενα σωστά ,είναι η πρώτη μου και βαδίζω στα τυφλά..λίγη γνώση έχω...γίνονται βλαστοκυστες 3 '5 ημερών και μετά κρυοσυντηρουνται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Ποια ποιότητα θεωρείται καλή;

Ευχαριστώ πολύ!Και εγώ σου εύχομαι γρήγορα μια θετική χοριακη και όλα να σου πάνε όπως τα έχεις ονειρευτεί ,άρα και εσύ έχεις κρυοσυντηρημενα σωστά ,είναι η πρώτη μου και βαδίζω στα τυφλά..λίγη γνώση έχω...γίνονται βλαστοκυστες 3 '5 ημερών και μετά κρυοσυντηρουνται;

Όχι δυστυχώς δεν έχω τίποτα από εμβρυα!!Θα κάνω από την αρχή νέα διέγερση απλά ότι προκύψει και αν προκυψει(το ευχομαι) θα τα καταψυξω και θα τα βάλω στον επόμενο κύκλο!!!

Τα εμβρυα είναι 3 ημερών, 5 ημερών (γνωστά και ως βλαστοκυστες) αυτά είναι τα πιο συνηθισμένα!!Ανάλογα το πόσα ωάρια βγάλεις από τη διέγερση δηλαδή αν εσύ πχ βγάλεις 12 ωάρια και γονιμοποιηθουν σε πρώτο στάδιο τα 8 ωάρια μπορείς να τα αφήσεις να φτάσουν μέχρι την 5η μέρα γιατί έχεις πολλά και σίγουρα κάποια στατιστικά θα φτάσουν!!Αν βγάλεις λιγότερα και υπάρχει η πιθανότητα να μην φτάσει κάποιο σε βλαστοκυστη τότε βάζεις τα 3 ημερών!!Απλά λέγεται ότι οι βλαστοκυστες είναι εμβρυα που έχουν δείξει τη δυναμική τους γιατί προχώρησαν μέχρι την 5η μέρα άρα έχουν περισσότερες πιθανότητες να οδηγήσουν σε εγκυμοσυνη!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Maroxmarox είπε:

@Καντι και εσύ με σφακ; Τώρα ξεκινάς ;

Ειναι ο γιατρος μου απο το 2017, εκανα τον γιο μου μαζι του το 2020 και θελω να ξανά ξεκινήσω τις ωοληψιες. Εσυ ποσο καιρό τον εχεις γιατρο; Εχεις κανει προσπαθεια μαζι του;

  • Μου αρέσει 4

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ,να ρωτήσω κάτι επειδή βλέπω ότι αρκετές έχετε κάνει ΑΜΗ . Εγω έχω πολυκυστικες και αν θυμάστε και λόγω προβλήματος στο  σπέρμα θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική κάποια στιγμή ,λέω κάποια στιγμή γιατί θα ακολουθήσει θεραπεία και ανά τρίμηνο θα το ελέγχουμε . Εμένα ο γιατρός μου δε μου ζήτησε ποτέ να κάνω ΑΜΗ , είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνει κανονικά ??

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Ria_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ,να ρωτήσω κάτι επειδή βλέπω ότι αρκετές έχετε κάνει ΑΜΗ . Εγω έχω πολυκυστικες και αν θυμάστε και λόγω προβλήματος στο  σπέρμα θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική κάποια στιγμή ,λέω κάποια στιγμή γιατί θα ακολουθήσει θεραπεία και ανά τρίμηνο θα το ελέγχουμε . Εμένα ο γιατρός μου δε μου ζήτησε ποτέ να κάνω ΑΜΗ , είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνει κανονικά ??

 

Η Αμη ειναι εξεταση που δείχνει τα αποθέματα των ωαρίων σου. Συνηθως αν οι υπόλοιπες ορμονικές ειναι καλές κυρίως η fsh κ η ηλικία μικρή δεν χρειαζετε. Είναι καθαρά πληροφοριακή εξεταση για να δεις τι χρονο έχεις.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Ria_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ,να ρωτήσω κάτι επειδή βλέπω ότι αρκετές έχετε κάνει ΑΜΗ . Εγω έχω πολυκυστικες και αν θυμάστε και λόγω προβλήματος στο  σπέρμα θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική κάποια στιγμή ,λέω κάποια στιγμή γιατί θα ακολουθήσει θεραπεία και ανά τρίμηνο θα το ελέγχουμε . Εμένα ο γιατρός μου δε μου ζήτησε ποτέ να κάνω ΑΜΗ , είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνει κανονικά ??

 

Γενικά θεωρούν ότι δείχνει τα αποθέματα των ωοθηκών. Στις γυναίκες με πολυκυστικες ωοθήκες βγαίνει όμως ούτως ή άλλως πολύ ψηλά κάποιες φορες και πάνω από τα φυσιολογικα όρια γι αυτό δεν σου τη ζητάει ο γιατρός σου. Ουσιαστικά δεν θα βγάλει κάποιο συμπέρασμα από τη μετρηση. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...