Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 42 λεπτά , Angot είπε:

      κορίτσια 30+1 σήμερα και φτιάχνω τη τσάντα του μαιευτηρίου μου, ανάμεικτα συναισθήματα ! χάρα, άγχος,ανυπομονησία ,αβεβαιότητα για το τι θα προκύψει ,συγκίνηση , κλάμα (πραγματικά λες και εχω ανοίξει βρύση είναι)  , αναδρομή στο τι εχω περάσει , όνειρα, φοβος, περηφάνεια , και πολλά αλλά που ούτε καν ξεχωρίζω τι είναι  …. δε περίμενα ποτέ μια βαλιτσουλα mom’s bag να μου  δημιουργήσει τόσα πολλά συναισθήματα ! για το μόνο που ειμαι σίγουρη είναι ότι εχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ για να έρθει αυτό το μωράκι στον κόσμο ! στο βρεφακι μ  θα πάρω μόνο μια αλλαξιά στην περιπτωση εστω 1% να το πάρω μαζί μ φεύγοντας  και μια εικονίτσα από την παναγια της τσαμπίκα! με κάποιες κοπέλες ξεκινήσαμε παρέα , κάποιες είστε πιο καινούριες!! καλή επιτυχία να ευχηθώ σε όλες μας, ευχαριστώ που με ακούγατε να σας πρήζω ( θα το κάνω μέχρι να γεννήσω βέβαια , ελπιζω για βδομαδες ακόμα 😉) γερά μωράκια να φέρουμε στον κόσμο και ας ταλαιπωρούμαστε!  να μου πείτε καλή τύχη από τώρα 🥰

      Όλα θα πάνε καλά και θα γυρίσεις σπίτι με το μωράκι σου τον σωστό χρόνο. Μεγάλη μέρα σήμερα η γιορτή των Βαΐων. Ο Θεός και η Παναγία να είναι μαζί σου! 🙏

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

6 minutes ago, Pagor said:

Ααά δηλαδή σε αυτή δεν είναι τόσο καλή?? Πραγματικά δεν τα ξέρω...θα κλείσω ραντεβού να πάω από κοντά...

Ναι καλύτερα να τα πείτε από κοντά. Πάντως και 0,75 να είναι δεν είναι και στα τάρταρα. Μην πανικοβληθείς 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Ορτανσια είπε:

Νομιζω οτι ειναι δυο οι μοναδες ng και pmol. Για p mol νομιζω οτι ειναι καπως χαμηλη, οχι απαγορευτικη. Οποτε θα σου ελεγα να πατε το καλοκαιρι σε εξωσωματικη κατευθειαν οχι σπετματεγχυση. Δεν ξερω ποσο γρηγορα πεφτει αυτη η ορμονη, διοτι την εκανα μονο μια φορα περισυ. Πολυ καλο που εκανες αυτη την εξεταση και ξερεις που βρισκεσαι και εχεις τις επιλογες μπροστα σου! 

Ναι έτσι τι σκεφτήκαμε κ εμείς ..λέμε πάμε να δούμε τι κάνουμε...τι να πω θα πάω από κοντά να δω τι θα μου πει..

πρίν από 17 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Πάντως μέχρι τον Ιούλιο αποκλείεται να έχεις βγει σε εμμηνόπαυση με αυτήν την amh. Δηλαδή ακόμα και αν δείτε τότε κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τον άντρα σου θα μπορούσατε να πάτε κατευθείαν σε εξωσωματική . Kαι τα λεφτά φτάνουν περίπου τα ίδια απ' ότι ξέρω. Από την άλλη βέβαια μπορεί ο γιατρός να είδε και κάτι άλλο που δεν μας έχεις μεταφέρει. Μήπως να μιλήσεις μαζί του από κοντά να τα πειτε με λεπτομέρειες?

Ναι σίγουρα θα κλείσω ραντεβού κ άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Pagor said:

Δηλαδή βάση αυτή της μέτρησης είναι χαμηλά???

Φίλη μου κοντινή έχει 0,3 περίπου εδώ και σχεδόν 2 χρόνια. Της έχουν πει ότι έχει στενά περιθώρια αλλά είδες ότι δεν ήταν σε σημείο να τρέχει και να μην φτάνει. Τώρα ξεκίνησε εξωσωματική. Μην αγχώνεσαι. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, kateriiina25 said:

Ναι καλύτερα να τα πείτε από κοντά. Πάντως και 0,75 να είναι δεν είναι και στα τάρταρα. Μην πανικοβληθείς 

 

6 minutes ago, kateriiina25 said:

Φίλη μου κοντινή έχει 0,3 περίπου εδώ και σχεδόν 2 χρόνια. Της έχουν πει ότι έχει στενά περιθώρια αλλά είδες ότι δεν ήταν σε σημείο να τρέχει και να μην φτάνει. Τώρα ξεκίνησε εξωσωματική. Μην αγχώνεσαι. 

Ναι αλλά δεν είναι και 5 που καταλάβαμε εμείς χαχα τι πλάκα έχουμε .. όλα καλά ψυχραιμία βήμα βήμα και όλα θα γίνουν .. όσο για την κατάψυξη ωαρίων ίσως είναι περιττή ίσως και όχι αλλά γενικά ΑΜΗ κάτω από 1 είναι καλό να παρακολουθείται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Σ-1994 είπε:

Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη απλά ρωτάω για να καταλάβουν και οι άλλες κοπέλες τι γίνεται ποιο είναι το θέμα σας και σκέφτεστε σπερματέγχυση και εξωσωματική ;

Όχι δεν γίνεσαι αδιάκριτη .. πραγματικά δεν έχω θέμα... λοιπόν εμείς είχαμε ξεκινήσει τις προσπάθειες μας το 2019...μετά από 7 μήνες που δεν είχε προκύψει παιδάκι.. κάναμε κ οι δύο εξετάσεις όλες τότε είχαν βγει άψογες κ οι δικές μου κ οι δικές του...είπαμε να κάνουμε μια σπερματέγχυση τότε για να επισπεύσουμε μια εγκυμοσύνη αλλά μας πρόλαβαν αλλά κ εκείνο τον μήνα  κ ο άντρας μου νόσησε με λευχαιμία ξαφνικά...πέρασαν όμως τα χρόνια...όλα πήγαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ...για καλή μας τύχη ο άντρας μου έπεσε σε μια πάρα πολύ ελαφριά μορφή που κάναμε λίγες χημιοθεραπείες..οι οποίες δεν ήταν βαριές κ έτσι μας είπαν ότι δεν επηρεάζει κάτι...μετά συνεχίσαμε με κάτι χάπια συντήρησης..πέρασαν τα χρόνια σταμάτησαν κ αυτά... όλα δόξα τον Θεό καλά... ξαναρωτήσαμε τους γιατρούς του για το θέμα γονιμότητας κ μας είπε ότι δεν επηρεάζει σε τίποτα ότι φάρμακο πήρε ..μόνο που θα πρέπει να περιμένουμε 6 μήνες από το τέλος της συντήρησης για να φύγει ότι χημικό υπάρχει μέσα του... πήγαμε λοιπόν στον γιατρό μας...που ξέρει όλο το ιστορικό κ μας είπε ότι τον Ιούλιο ο άντρας μου θα κάνει ένα σπερμοδιάγραμμα να δούμε που είμαστε...κ μας πρότεινε να κάνουμε με το δείγμα που θα παρθεί μια σπερματέγχυση να μην πεταχτεί το υπόλοιπο υλικό...κ είπαμε οκ ...κ έτσι μου έδωσες κάποιες εξετάσεις να κάνω...που βγήκαν όλες πολύ καλέ συν την ΑΜΗ που σας έγραψα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Ευτυχως βγήκε καθαρή! Εγω το πρότεινα στον γιατρό μου κ αυτός συμφώνησε. 

Μήπως επειδή πιστεύει ότι είσαι καθαρή γιαυτο δεν στο πρότεινε;

ναι,πιθανων γι αυτό...την Πέμπτη θα βγει λογικά και θα δω κ από κει αν είναι όλα καλα..

έχω ανεβάσει ζάχαρο ρε γαμωτο..αυριο εχψ ραντεβου με τον γιατρό να δω τι θα γίνει.. άσε που είχα κ αρρυθμίες μετά την εμβρυομεταφορα κ πίνω χάπι...με ξεκαναν τα κωλοφαρμακα

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Σ-1994 said:

 

Ναι αλλά δεν είναι και 5 που καταλάβαμε εμείς χαχα τι πλάκα έχουμε .. όλα καλά ψυχραιμία βήμα βήμα και όλα θα γίνουν .. όσο για την κατάψυξη ωαρίων ίσως είναι περιττή ίσως και όχι αλλά γενικά ΑΜΗ κάτω από 1 είναι καλό να παρακολουθείται

Ευτυχώς που ρώτησε η κοπέλα για την μονάδα. 

 

8 minutes ago, Pagor said:

Όχι δεν γίνεσαι αδιάκριτη .. πραγματικά δεν έχω θέμα... λοιπόν εμείς είχαμε ξεκινήσει τις προσπάθειες μας το 2019...μετά από 7 μήνες που είχε προκύψει κάτι κάναμε κ οι δύο εξετάσεις όλες τότε είχαν βγει άψογες κ οι δικές μου κ οι δικές του...είπαμε να κάνουμε μια σπερματέγχυση τότε για να επισπεύσουμε μια εγκυμοσύνη αλλά μας πρόλαβαν αλλά κ εκείνο τον μήνα  κ ο άντρας μου νόσησε με λευχαιμία ξαφνικά...πέρασαν όμως τα χρόνια...όλα πήγαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ...για καλή μας τύχη ο άντρας μου έπεσε σε μια πάρα πολύ ελαφριά μορφή που κάναμε λίγες χημιοθεραπείες..οι οποίες δεν ήταν βαριές κ έτσι μας είπαν ότι δεν επηρεάζει κάτι...μετά συνεχίσαμε με κάτι χάπια συντήρησης..πέρασαν τα χρόνια σταμάτησαν κ αυτά... όλα δόξα τον Θεό καλά... ξαναρωτήσαμε τους γιατρούς του για το θέμα γονιμότητας κ μας είπε ότι δεν επηρεάζει σε τίποτα ότι φάρμακο πήρε ..μόνο που θα πρέπει να περιμένουμε 6 μήνες από το τέλος της συντήρησης για να φύγει ότι χημικό υπάρχει μέσα του... πήγαμε λοιπόν στον γιατρό μας...που ξέρει όλο το ιστορικό κ μας είπε ότι τον Ιούλιο ο άντρας μου θα κάνει ένα σπερμοδιάγραμμα να δούμε που είμαστε...κ μας πρότεινε να κάνουμε με το δείγμα που θα παρθεί μια σπερματέγχυση να μην πεταχτεί το υπόλοιπο υλικό...κ είπαμε οκ ...κ έτσι μου έδωσες κάποιες εξετάσεις να κάνω...που βγήκαν όλες πολύ καλέ συν την ΑΜΗ που σας έγραψα..

Κοπέλα μου περαστικά στον σύζυγο σου, εύχομαι να μην ξαναπεράσετε ποτέ κάτι τέτοιο και ότι έγινε να μείνει στο παρελθόν και να έρθει γρήγορα ένα μωράκι να σας δώσει χαρά.

 Να σε ρωτήσω, εφόσον τα φάρμακα δεν επηρεάζουν την ποσότητα και την ποιότητα, γιατί δεν κάνετε τώρα το σπερμοδιάγραμμα απλώς να δείτε που βρίσκεται και την σπερματέγχυση όταν με το καλό περάσει το 6μηνο?

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Ευαγγελιαα είπε:

ναι,πιθανων γι αυτό...την Πέμπτη θα βγει λογικά και θα δω κ από κει αν είναι όλα καλα..

έχω ανεβάσει ζάχαρο ρε γαμωτο..αυριο εχψ ραντεβου με τον γιατρό να δω τι θα γίνει.. άσε που είχα κ αρρυθμίες μετά την εμβρυομεταφορα κ πίνω χάπι...με ξεκαναν τα κωλοφαρμακα

Αλήθεια;;;;; Ευτυχως που εχεις απόθεμα κ δεν θα χρειαστούν επιπλέον φάρμακα για νέα διέγερση!

Τι να πω! Κοιτά να τα ρυθμίσεις κ μετά ξεκινάς. Πάνω από όλα η υγεία μας!

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ευτυχώς που ρώτησε η κοπέλα για την μονάδα. 

 

Κοπέλα μου περαστικά στον σύζυγο σου, εύχομαι να μην ξαναπεράσετε ποτέ κάτι τέτοιο και ότι έγινε να μείνει στο παρελθόν και να έρθει γρήγορα ένα μωράκι να σας δώσει χαρά.

 Να σε ρωτήσω, εφόσον τα φάρμακα δεν επηρεάζουν την ποσότητα και την ποιότητα, γιατί δεν κάνετε τώρα το σπερμοδιάγραμμα απλώς να δείτε που βρίσκεται και την σπερματέγχυση όταν με το καλό περάσει το 6μηνο?

Το σκεφτήκαμε κ αυτό απλά επειδή από όσα περάσαμε δεν θέλαμε να πιέσουμε άλλο τον εαυτό μας...αφού μας είπαν οι γιατροί μετά τό 6μηνο είπαμε να μην το ζορίσουμε κ να το δούμε τότε...καμιά φορά άμα πέρνας κάτι πολύ άσχημο όλα μετά σου φαίνονται διαφορετικά...ακόμα κ το θέμα παιδιού...δεν θες πια ανχος ...δεν θες στεναχώρια...τα θες όλα ήρεμα.. τουλάχιστον έτσι το νοιωθω εγώ..αλλά θα το κοίταξω..αν κάτι χρειαστεί να κάνω θα το κάνω..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Pagor said:

Όχι δεν γίνεσαι αδιάκριτη .. πραγματικά δεν έχω θέμα... λοιπόν εμείς είχαμε ξεκινήσει τις προσπάθειες μας το 2019...μετά από 7 μήνες που δεν είχε προκύψει παιδάκι.. κάναμε κ οι δύο εξετάσεις όλες τότε είχαν βγει άψογες κ οι δικές μου κ οι δικές του...είπαμε να κάνουμε μια σπερματέγχυση τότε για να επισπεύσουμε μια εγκυμοσύνη αλλά μας πρόλαβαν αλλά κ εκείνο τον μήνα  κ ο άντρας μου νόσησε με λευχαιμία ξαφνικά...πέρασαν όμως τα χρόνια...όλα πήγαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ...για καλή μας τύχη ο άντρας μου έπεσε σε μια πάρα πολύ ελαφριά μορφή που κάναμε λίγες χημιοθεραπείες..οι οποίες δεν ήταν βαριές κ έτσι μας είπαν ότι δεν επηρεάζει κάτι...μετά συνεχίσαμε με κάτι χάπια συντήρησης..πέρασαν τα χρόνια σταμάτησαν κ αυτά... όλα δόξα τον Θεό καλά... ξαναρωτήσαμε τους γιατρούς του για το θέμα γονιμότητας κ μας είπε ότι δεν επηρεάζει σε τίποτα ότι φάρμακο πήρε ..μόνο που θα πρέπει να περιμένουμε 6 μήνες από το τέλος της συντήρησης για να φύγει ότι χημικό υπάρχει μέσα του... πήγαμε λοιπόν στον γιατρό μας...που ξέρει όλο το ιστορικό κ μας είπε ότι τον Ιούλιο ο άντρας μου θα κάνει ένα σπερμοδιάγραμμα να δούμε που είμαστε...κ μας πρότεινε να κάνουμε με το δείγμα που θα παρθεί μια σπερματέγχυση να μην πεταχτεί το υπόλοιπο υλικό...κ είπαμε οκ ...κ έτσι μου έδωσες κάποιες εξετάσεις να κάνω...που βγήκαν όλες πολύ καλέ συν την ΑΜΗ που σας έγραψα..

Είναι πολύ ευχάριστο που μέσα στην ατυχία σας όλα σας πήγαν καλά , εμείς εδώ εικασίες κάνουμε να περνάει η ώρα δεν είμαστε γιατροί πάντως όλο το ιστορικό σας είναι πολύ ελπιδοφόρο και δεν νομίζω να έχετε κανένα πρόβλημα ! Γιατι να μην κανείς και μια σπερματέγχυση αν σε παίρνει ! ( αν και δεν είναι υψηλό το ποσοστό επιτυχίας συγκρίνεται με φυσική επαφή ) η ΑΜΗ κάτω από 1 είναι χαμηλή και κάτω από 0,5 πολύ χαμηλή γιαυτο ο γιατρός σου σου είπε για κατάψυξη σαν μια επιπλέον ασφαλιστική δικλείδα για παν ενδεχόμενο. Μην το αποκλείεις λόγω του ιστορικού σας, ξέρω περίπτωση που μετά από χημειοθεραπεία ήταν δύσκολο να επαναφέρουν το σπερμα ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Εvaa είπε:

Έχω νεα!! 3 βλαστοκύστες 5ης μερας!!! Σήμερα θα στείλουν δείγμα για βιοψια . Μόνο που δεν με ενημερώσανε για ποιότητα. Μπορώ να ζητήσω χαρτί για αυτο; 

Ουτε εγω εχω χαρτι αλλα πηρα τηλ κ μου παν οι εμβρυολογοι τις ποιοτητες..μπραβο συγχαρητηρια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Αλήθεια;;;;; Ευτυχως που εχεις απόθεμα κ δεν θα χρειαστούν επιπλέον φάρμακα για νέα διέγερση!

Τι να πω! Κοιτά να τα ρυθμίσεις κ μετά ξεκινάς. Πάνω από όλα η υγεία μας!

αυτό λέω κ γω...θα το παλέψω κ ότι κάνω.. ο άντρας μου μου ξεκαθάρισε να κάνουμε παιδί, αλλά πάνω απ όλα θέλει εμένα.. τι να  το κάνει το παιδί,αν αρρωστήσω εγω;και έτσι είναι η αλήθεια ειναι .είπαμε, θα κανουμε τις εμβρυομεταφορες που έχουμε και στοπ μετά...αν είναι τυχερό να κάνουμε μωρό,θα ερθει..αν όχι,θα χαρούμε άλλα πράγματα αλλα να είμαστε γεροί...μόνο αυτό!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Σ-1994 είπε:

Είναι πολύ ευχάριστο που μέσα στην ατυχία σας όλα σας πήγαν καλά , εμείς εδώ εικασίες κάνουμε να περνάει η ώρα δεν είμαστε γιατροί πάντως όλο το ιστορικό σας είναι πολύ ελπιδοφόρο και δεν νομίζω να έχετε κανένα πρόβλημα ! Γιατι να μην κανείς και μια σπερματέγχυση αν σε παίρνει ! ( αν και δεν είναι υψηλό το ποσοστό επιτυχίας συγκρίνεται με φυσική επαφή ) η ΑΜΗ κάτω από 1 είναι χαμηλή και κάτω από 0,5 πολύ χαμηλή γιαυτο ο γιατρός σου σου είπε για κατάψυξη σαν μια επιπλέον ασφαλιστική δικλείδα για παν ενδεχόμενο. Μην το αποκλείεις λόγω του ιστορικού σας, ξέρω περίπτωση που μετά από χημειοθεραπεία ήταν δύσκολο να επαναφέρουν το σπερμα ..

Η αλήθεια είναι ότι δεν αποκλείω τίποτα..κ όλα μέσα στο μυαλό μου τα έχω ανοιχτά...το μόνο που με νοιάζει πια εμένα είναι να μην στεναχωρηθεί για τίποτα άλλο ο άντρας μου...είναι η μόνη μου έννοια...κ χίλιες φορές να μου έλεγαν ότι εγώ δεν μπορώ να κάνω παιδί παρά από όσα πέρασε να του πουν κ τίποτα ακόμα άσχημο...η μόνη μου προσευχη εδώ κ χρόνια είναι μόνο για εκείνον..θα κλείσω ραντεβού στον γιατρό μου...για σίγουρια...να τα πούμε κ από κοντά ...να δούμε τις επιλογές κ τα περιθώρια μας ..πάντα λέω ότι όλα γίνονται για καλό...για καλό λοιπόν θα είναι ότι κ να γίνει...σας ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά όλες ..δεν ξέρω σε τι φάση είστε εύχομαι όμως σύντομα όσες δεν έχετε ένα μωράκι να το αποκτήσετε...όσες είναι εγκυες να πάνε όλα τέλεια...κ οσες γέννησαν να είναι πάντα γερά τα παιδιά τους...σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές κ την κουβέντα μας!!!

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ευαγγελιαα said:

αυτό λέω κ γω...θα το παλέψω κ ότι κάνω.. ο άντρας μου μου ξεκαθάρισε να κάνουμε παιδί, αλλά πάνω απ όλα θέλει εμένα.. τι να  το κάνει το παιδί,αν αρρωστήσω εγω;και έτσι είναι η αλήθεια ειναι .είπαμε, θα κανουμε τις εμβρυομεταφορες που έχουμε και στοπ μετά...αν είναι τυχερό να κάνουμε μωρό,θα ερθει..αν όχι,θα χαρούμε άλλα πράγματα αλλα να είμαστε γεροί...μόνο αυτό!

Μπράβο σας και εγώ έτσι το σκέφτομαι μακάρι να τα καταφέρουμε και θα το παλέψουμε όσο μπορούμε  και αν δεν το καταφέρουμε πάλι θα είμαστε ευτυχισμένοι και θα το αποδεχτούμε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , kateriiina25 είπε:

βρήκα έναν μετατροπέα και δείχνει ότι 5,3 pmol/L είναι 0,742 ng/mL που συνήθως μετράνε την amh αλλά δεν έιμαι και βέβαιη ότι το κάνω σωστά. 

Ολοσωστη! Είπα κι εγώ... Τότε εμείς καλύτερα να αυτοκτονήσουμε!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...