Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Ειχα κανει κ εγω περυσι NGS στο γενεσις Αθηνών, ειχαν βρει μικρόβιο.Ειχα κανει 29 εγχυσεις αντιβιώσεων .Βγήκε 100% καθαρό.Τωρα μετα απο ενα 6μηνο δεν ξερω πως θα ειναι γιατι άλλαξα γιατρο.Και ρωτησα κ τον καινούργιο κ μ ειπε δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι τοσο συντομα 

τι να πω...Να σου πω την αλήθεια  ,δεν το ψάχνω πολύ.. αυτή με παρότρυνε μια φίλη να την κάνω και την έκανα..Δεν έχω ιδεα δυστυχώς από πολλά.. δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό,απλά επειδή έχασα τον εαυτό μου σε κάποια φάση να.φταιει αυτό είπα ότι θα το πάρω αλλιώς...κάνω την προσπάθεια μου ,ακούω τον γιατρό μου και ότι γίνει.. εχω ακόμη 8 βλαστοκυστες..θα το παλέψω και ότι βγει..

 

εύχομαι ολόψυχα να έχει λυθεί το πρόβλημα σου και να αποκτήσεις το θαυματακι σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 7/2/2022 at 8:11 ΜΜ, linaa είπε:

Η Αμη ειναι εξεταση που δείχνει τα αποθέματα των ωαρίων σου. Συνηθως αν οι υπόλοιπες ορμονικές ειναι καλές κυρίως η fsh κ η ηλικία μικρή δεν χρειαζετε. Είναι καθαρά πληροφοριακή εξεταση για να δεις τι χρονο έχεις.  

Αααα μάλιστα ,σε ευχαριστώ πολυ .

23 ώρες πρίν, Janie είπε:

Γενικά θεωρούν ότι δείχνει τα αποθέματα των ωοθηκών. Στις γυναίκες με πολυκυστικες ωοθήκες βγαίνει όμως ούτως ή άλλως πολύ ψηλά κάποιες φορες και πάνω από τα φυσιολογικα όρια γι αυτό δεν σου τη ζητάει ο γιατρός σου. Ουσιαστικά δεν θα βγάλει κάποιο συμπέρασμα από τη μετρηση. 

Κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου . Να είσται καλά που μου λύσατε την απορία δε ξέρω και εγώ πολλά τώρα αρχίζω κάτι να μαθαίνω .

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με εμβρυολογο υπάρχει κάτι συγκεκριμένα που θα πρέπει να ρωτήσω κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να το συζητήσουμε ,εντάξει και το οικονομικό φαντάζομαι αλλά πέρα από αυτά.  Επίσης πρέπει να έχω κάποια από τις εξετάσεις μας μαζί μου ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Ευαγγελιαα είπε:

τι να πω...Να σου πω την αλήθεια  ,δεν το ψάχνω πολύ.. αυτή με παρότρυνε μια φίλη να την κάνω και την έκανα..Δεν έχω ιδεα δυστυχώς από πολλά.. δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό,απλά επειδή έχασα τον εαυτό μου σε κάποια φάση να.φταιει αυτό είπα ότι θα το πάρω αλλιώς...κάνω την προσπάθεια μου ,ακούω τον γιατρό μου και ότι γίνει.. εχω ακόμη 8 βλαστοκυστες..θα το παλέψω και ότι βγει..

 

εύχομαι ολόψυχα να έχει λυθεί το πρόβλημα σου και να αποκτήσεις το θαυματακι σου!

8; Ουαου!! Εμεις που εχουμε κ θα φορα μονο 2 τι να πουμε;!:-P σου ευχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις κ συντομα :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ria_ είπε:

Αααα μάλιστα ,σε ευχαριστώ πολυ .

Κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου . Να είσται καλά που μου λύσατε την απορία δε ξέρω και εγώ πολλά τώρα αρχίζω κάτι να μαθαίνω .

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με εμβρυολογο υπάρχει κάτι συγκεκριμένα που θα πρέπει να ρωτήσω κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να το συζητήσουμε ,εντάξει και το οικονομικό φαντάζομαι αλλά πέρα από αυτά.  Επίσης πρέπει να έχω κάποια από τις εξετάσεις μας μαζί μου ? 

Νομίζω όλες μαθαίνουμε καινούργια πραγματα διαρκώς. Είναι τόσα πολλά και περίπλοκα κι ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Με έμβρυολογο δεν έχω κάνει ραντεβού, με είχαν ενημερώσει μόνο πριν την έμβρυομεταφορά πόσα έμβρυα υπήρχαν και τι ποιότητας. Ενημέρωσε με τι συζητήστε με τον έμβρυολογο. Σας παρέπεμψε ο γιατρός σας; Το αποφασίσατε από μόνοι σας; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

8; Ουαου!! Εμεις που εχουμε κ θα φορα μονο 2 τι να πουμε;!:-P σου ευχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις κ συντομα :wub:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!πέρυσι τον Φεβρουάριο καταψυξαμε 10 υπέροχες βλαστοκυστες..

καταφέραμε τον Νοέμβριο κ βάλαμε τις 2,προχωρούσαν κανονικα και ξαφνικά χάθηκαν.. 

τώρα περιμένουμε να αδιαθετησω να πάμε για την επόμενη.. Έχει ο θεός..τι να πω..

εύχομαι πραγματικά να τελειώσει κ για σένα αυτό το μαρτύριο, όπως και για όλες τις κοπέλες που δίνουν τον δικό τους αγώνα.. 

καλή επιτυχία και σύντομα!❤❤

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/2/2022 at 6:12 ΜΜ, Pagor είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας. Την προηγούμενη Παρασκευή έκανα κολποσκόπηση και βιοψία. Για 3 ημέρες μέχρι και εχθές είχα καφέ υγρά. Τον πόνο δε τον συζητώ γιατί στην αρχή της εβδομάδας είχα κάνει και σαλπιγγογραφια και μάλλον όλα μαζί με σακατεψαν κάπως.. το θέμα είναι ότι από εχθές έχω παχύρευστα άσπρα υγρά. Κι έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως κάτι δεν πήγε καλά. Αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει κάνει κι αυτή βιοψία θα ήθελα τη γνώμη της. Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω αν όλα πρώτα ο Θεός πάνε καλά με τα αποτελέσματα να ξεκινήσω τη διέγερση τέλος του μήνα που περιμένω να αδιαθετησω; Ή θα ήταν καλύτερα να το αφήσω γι αυτό το μήνα για να μην πάει κάτι στραβά λόγω της ταλαιπωρίας. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Janie είπε:

Νομίζω όλες μαθαίνουμε καινούργια πραγματα διαρκώς. Είναι τόσα πολλά και περίπλοκα κι ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Με έμβρυολογο δεν έχω κάνει ραντεβού, με είχαν ενημερώσει μόνο πριν την έμβρυομεταφορά πόσα έμβρυα υπήρχαν και τι ποιότητας. Ενημέρωσε με τι συζητήστε με τον έμβρυολογο. Σας παρέπεμψε ο γιατρός σας; Το αποφασίσατε από μόνοι σας; 

Ναι θα σε ενημερώσω φυσικά. :) Εγω έχω έχω πολυκυστικες και ο άντρας μου μεγάλο κατακερματισμό , κάναμε την εξέταση στη Θεσσαλονίκη σε αυτό το κέντρο . Εμείς μένουμε σε άλλη πόλη αλλά ο γιατρός μου συνεργάζεται με αυτό το κέντρο και μας πρότεινε αν θέλουμε να κάνουμε ραντεβού με εμβρυολογο για να συζητήσουμε τη θα κάνουμε από εδώ και πέρα. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2022 at 6:56 PM, Καντι said:

Ειναι ο γιατρος μου απο το 2017, εκανα τον γιο μου μαζι του το 2020 και θελω να ξανά ξεκινήσω τις ωοληψιες. Εσυ ποσο καιρό τον εχεις γιατρο; Εχεις κανει προσπαθεια μαζι του;

Ε κορίτσια κανονίστε συνάντηση στο γεν παρακαλώ !!!!!!ειμαστε τόσα χρόνια στο φόρουμ δε νοείται να μην γνωριζόμαστε πλέον!!!

  • Μου αρέσει 4

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Ria_ είπε:

Ναι θα σε ενημερώσω φυσικά. :) Εγω έχω έχω πολυκυστικες και ο άντρας μου μεγάλο κατακερματισμό , κάναμε την εξέταση στη Θεσσαλονίκη σε αυτό το κέντρο . Εμείς μένουμε σε άλλη πόλη αλλά ο γιατρός μου συνεργάζεται με αυτό το κέντρο και μας πρότεινε αν θέλουμε να κάνουμε ραντεβού με εμβρυολογο για να συζητήσουμε τη θα κάνουμε από εδώ και πέρα. 

Α οκ οπότε λογικά θα σας πει αν προτείνει μικρογονιμοποιηση η κλασική εξωσωματική, αν σας προτείνει βλαστοκυστες η έμβρυα τρίτης μέρας ίσως; Αν δεν τα εχετε σζηρησιε με το γιατρό σου. Ίσως θα ήταν κα να έχεις μαζί σου τι εξετάσεις για το σπέρμα γιατί την ποιότητα των ωαρίων την αξιολογούν μετά την ωοληψια. Δεν ξέρω τι άλλο. Καλή επιτυχία να έχετε!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Janie είπε:

Α οκ οπότε λογικά θα σας πει αν προτείνει μικρογονιμοποιηση η κλασική εξωσωματική, αν σας προτείνει βλαστοκυστες η έμβρυα τρίτης μέρας ίσως; Αν δεν τα εχετε σζηρησιε με το γιατρό σου. Ίσως θα ήταν κα να έχεις μαζί σου τι εξετάσεις για το σπέρμα γιατί την ποιότητα των ωαρίων την αξιολογούν μετά την ωοληψια. Δεν ξέρω τι άλλο. Καλή επιτυχία να έχετε!! 

Όχι όχι δεν έχουμε συζητήσει τίποτα ,οπότε ναι λογικά αυτά που λες δε ξέρω και εγώ τι άλλο θα μπορούσε .  Το σπέρμα το έχουν φαντάζομαι γιατί εκεί το κάναμε οπότε εντάξει. Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Αγάπ said:

Γεια σας κορίτσια! Ειμαι καινούργια στο Καφέ! Ειμαι 34 και ο σύζυγός 43, μετά από προσπάθειες 2.5 ετών...τζίφος! Εγώ έκανα ορμονολογικες και σαλπιγγογραφια και βγήκαν ολα φυσιολογικά. Ο σύζυγος στο παρελθόν είχε υποβληθεί σε επέμβαση κυρσοκιλης και τον προηγούμενο χρόνο ο ανδρολογος μας συνέστησε να κάνουμε επέμβαση και στην άλλη πλευρά. Μετά από την επέμβαση βρήκαμε και μικρόβιο σταφυλλοκοκου και πηραμε και αντιβίωση. Για να μην σας τα πολυλογώ το καλύτερο σπέρμα που έχουμε δει ποτέ είναι στα 15εκατ. με ζωτικότητα μετά από 2ωρες 30%, κινητικότητα 35% και φυσιολογικά μορφολογικά 60%. Πήρε και ενισχυτικά σπέρματος αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Ο συζυγος  μου θέλει να κανουμε σπερματεγχιση ή εξωσωματική γιατί έχει κουραστεί και είναι και πιο μεγάλος ηλικιακά  αλλά εγώ φοβάμαι λίγο να μπω στη διαδικασία της εξωσωματικής και δεν ξερω από που να αρχίσω. Η σπερματεγχιση μου ακούγεται εύκολη σαν διαδικασία αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο καθώς τα ποσοστά επιτυχιας απ όσο διάβασα είναι χαμηλά. Εσεις τι λέτε από την εμπειρίας σας? 

Καλησπέρα και σε σένα! Γενικά καταλαβαίνω την σκέψη σου. Και για μας ο οικονομικός παράγοντας έπαιζε πολύ σημαντικό ρόλο στις αποφάσεις μας γι' αυτό και μας πήρε σχεδόν 5 χρόνια να φτάσουμε στην εξωσωματική. Συνειδητοποίησα όμως πριν λίγο καιρό ότι αυτά τα χρόνια ξοδέψαμε τα ίδια λεφτά όσο μία εξωσωματική (ίσως και λίγα παραπάνω) και δεν την αποφύγαμε εντέλει. Εμείς δεν κάναμε ποτέ σπερματέγχυση βέβαια, ο άντρας μου είχε παρόμοιες εξετάσεις με τον δικό σου και ο γιατρός μας είχε πει ότι δεν μας την συστήνει. Βέβαια υπήρχαν προβλήματα και από την δική μου πλευρά και όχι ασήμαντα οπότε δεν είμαστε ίδια περίπτωση. Αν θες μπορείς να ρισκάρεις αυτά τα χρήματα, που σαφώς είναι πολύ λιγότερα, και ελπίζεις να είσαι από τους τυχερούς που τα κατάφεραν με αυτή την μέθοδο αλλά να είσαι και προετοιμασμένη για το επόμενο βήμα αν χρειαστεί. Όσον αφορά τα δημόσια δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω. Και εδώ μέσα ελάχιστα έχω διαβάσει (και όχι πολύ καλά η αλήθεια είναι). Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι τελικά κάνεις!

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, happiness79 είπε:

Πώς δε θυμάμαι, δεύτερη φύση μου είχε γίνει και μη φανταστείς ότι έχει περάσει καιρός από την τελευταία μου ωοληψία (το Δεκέμβρη)! Θέλει πολύ ενυδάτωση, όχι αλκοόλ, αν καπνίζεις όχι τσιγάρο, ο καφές επίσης δεν κάνει καλό, και από τροφές βοηθάνε πολύ οι ανανάδες (τοπ), ο λιναρόσπορος, οι καρποί γενικά, το κρέας καλό είναι να το αποφεύγεις και να παίρνεις την πρωτεΐνη από ψάρια, καρπούς και όσπρια (τα οποία επίσης είναι πολύ καλά!), ότι έχει Ω3 λιπαρά (πχ αβοκάντο), οι πατάτες δεν έχουν να σου προσφέρουν κάτι, όσο για ρύζια, ζυμαρικά και ψωμί, καλό κάνουν τα ολικής άλεσης. Γενικά όλα τα φρούτα και τα λαχανικά είναι καλά, ιδιαίτερα οι τομάτες, τα παντζάρια, τα χόρτα, τα πορτοκάλια. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα μανούλα! 

Ευχαριστώ πολύ!! :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Ε κορίτσια κανονίστε συνάντηση στο γεν παρακαλώ !!!!!!ειμαστε τόσα χρόνια στο φόρουμ δε νοείται να μην γνωριζόμαστε πλέον!!!

Εγω μεσα ειμαι οποτε ξανά ξεκινήσω!

@winspertτι εγινε; Πως σου φάνηκε;

3 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Γεια σας κορίτσια! Ειμαι καινούργια στο Καφέ! Ειμαι 34 και ο σύζυγός 43, μετά από προσπάθειες 2.5 ετών...τζίφος! Εγώ έκανα ορμονολογικες και σαλπιγγογραφια και βγήκαν ολα φυσιολογικά. Ο σύζυγος στο παρελθόν είχε υποβληθεί σε επέμβαση κυρσοκιλης και τον προηγούμενο χρόνο ο ανδρολογος μας συνέστησε να κάνουμε επέμβαση και στην άλλη πλευρά. Μετά από την επέμβαση βρήκαμε και μικρόβιο σταφυλλοκοκου και πηραμε και αντιβίωση. Για να μην σας τα πολυλογώ το καλύτερο σπέρμα που έχουμε δει ποτέ είναι στα 15εκατ. με ζωτικότητα μετά από 2ωρες 30%, κινητικότητα 35% και φυσιολογικά μορφολογικά 60%. Πήρε και ενισχυτικά σπέρματος αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Ο συζυγος  μου θέλει να κανουμε σπερματεγχιση ή εξωσωματική γιατί έχει κουραστεί και είναι και πιο μεγάλος ηλικιακά  αλλά εγώ φοβάμαι λίγο να μπω στη διαδικασία της εξωσωματικής και δεν ξερω από που να αρχίσω. Η σπερματεγχιση μου ακούγεται εύκολη σαν διαδικασία αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο καθώς τα ποσοστά επιτυχιας απ όσο διάβασα είναι χαμηλά. Εσεις τι λέτε από την εμπειρίας σας? 

Κατα την άποψη μου δώσε μια ευκαιρία σε μια σπερματέγχυση ιδιωτικά και μια σε δημόσιο για εξωσωματική , έχοντας μικρές προσδοκίες. Κι αν δεν πετύχει,  κανεις μια συντονισμένη προσπαθεια διαθέτοντας τα χρηματα σας σε ενα καλο κέντρο με επιτυχίες.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Καντι said:

Εγω μεσα ειμαι οποτε ξανά ξεκινήσω!

@winspertτι εγινε; Πως σου φάνηκε;

Κατα την άποψη μου δώσε μια ευκαιρία σε μια σπερματέγχυση ιδιωτικά και μια σε δημόσιο για εξωσωματική , έχοντας μικρές προσδοκίες. Κι αν δεν πετύχει,  κανεις μια συντονισμένη προσπαθεια διαθέτοντας τα χρηματα σας σε ενα καλο κέντρο με επιτυχίες.

Ξεκινάς για το δεύτερο;Πολύ καλά κάνεις. Έχεις εμβρυακια και η ηλικία σου είναι μια χαρά. Εμένα δε σου κρύβω ο γιατρός με αποθάρρυνε. Βέβαια μου είπε ότι η απόφαση είναι δική μας αλλά όταν επέμενα επειδή έχουμε και άριστη προσωπική σχέση μου είπε τη γνώμη του.Θεωρει και αυτός ότι έχω πάρει πολλα φάρμακα και σε ερώτηση μου για τα σικλακιουρ και ουτρο μου είπε ότι έρευνες έχουν δείξει ότι και αυτά σε ένα μικρό ποσοστό ίσως  ευθύνονται και για κάτι κακο..Νοείτε..Είναι και η ηλικία κλπ...Ο άντρας μου είναι πολύ θετικός ,εγώ αρκετά επιφυλακτική ..Άσε που μας πιέζουν και στο Νοσοκομείο γιατί δεν κάνουμε τη θεραπεία σπίτι..(αν δεν πάμε για άλλο θα την κάνω πλέον σπίτι με μηχάνημα..)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...