Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

18 minutes ago, νικηαντωνια81 said:

Θα στα πει ο γιατρός σου καλύτερα! Τα υπολογίζουν διαφορετικά αυτοί.

Ειλικρινά είναι πολυ παραξενο το πως τα υπολογίζουν οι γιατροί. Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει πως. Παράδειγμα εγώ, οπως μου έγραψαν στο χαρτί, απεβαλα 8w6d (7/3/2021) με πρωτη μερα περιοδου πριν συλλάβω το μωρό περυσι (με φυσική συλληψη) : 1/1/2021. Εκανα μετά την αφαίρεση κ μου φάνηκε πολυ παραξενο. Δηλαδή η σύλληψη έγινε 5η μέρα περιόδου? Πως γίνεται αυτό? Αφου τα τεστ ωορρηξιας με βγάζουν 12η μέρα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Jane. είπε:

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά. Γράφω πρώτη φορά στο forum, αν και σας διαβάζω εδώ και κάμποσο καιρό. Είμαι 41 ετών και εδώ και 2 χρόνια περίπου, προσπαθούμε με τον σύζυγο μου για παιδάκι με εξωσωματική. Στο πρώτο κέντρο καναμε τρεις ετ με την πρώτη βιοχημικη και τις άλλες δύο με μηδενική χοριακή.  Αυτή τη στιγμή, είμαστε σε άλλο κέντρο, και έχουμε στη κατάψυξη 6 εμβρυα, ένα 8 κυττάρων και τα υπόλοιπα 5,6,7 κυττάρων. Ο γιατρός μου, μου είπε ότι έχουμε τα εμβρυα που χρειαζόμαστε και να προχωρήσουμε με υστεροσκοπηση και μετά με ετ. Εγώ του ζήτησα να κάνουμε μια ωοληψια ακόμα. Αυτά εν ολίγοις με το στάδιο στο οποίο βρισκόμαστε.

Το κακό είναι ότι εγω είμαι πολύ απογοητευμένη και πολλές φορές μου βγαίνει σε εκνευρισμό. Τα βάζω με τον σύζυγο μου, κλεινομαι στον εαυτό μου και δεν θέλω να μιλάω με κανένα. Πολλές φορές ακούω για άλλες κοπέλες που μένουν έγκυες και στεναχωριέμε. Στεναχωριέμε για μένα που αυτό που θέλω τόσο πολύ δεν έρχεται, και ο χρόνος κυλάει.  Στεναχωριέμε για εκείνες, που η φίλη τους, δεν μπορεί να συμμεριστει την χαρά τους απόλυτα, όταν μαθαίνει για την εγκυμοσύνη τους. Μετά έρχονται οι ενοχές και  αναρωτιέμαι τι κακός άνθρωπος πρέπει να είμαι. Είμαι καπνίστρια εδώ και πάρα πολλά χρόνια και έχω επίσης, τρομερές ενοχές ότι φταίει αυτό και δεν τα καταφέρνω αλλά δεν έχω και τη δύναμη να το κόψω.

Έχω πάρει μεγάλη δύναμη από τις ιστορίες σας, και έχω ανάγκη να συνεχίζω να παίρνω. Σας ευχαριστώ πολύ. Συνεχίζω να προσπαθώ.

 

Καλημερα και καλως όρισες.. ολες στο ιδιο καζάνι βράζουμε 41 ετων παρουσα !! 17 μηνες στην εξωσωματικη 6 ετ με βιοχημική μηδενικές και τελευταια παλινδρομη στις 8 εβδομαδες μην γεμίζεις τυψεις τον εαυτο σου θελει πιστη επιμονη και αντοχες ολα γινονται και με την καλυτερη παρεα στο φόρουμ ολα τα περναμε πιο ευκολα..❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Ειλικρινά είναι πολυ παραξενο το πως τα υπολογίζουν οι γιατροί. Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει πως. Παράδειγμα εγώ, οπως μου έγραψαν στο χαρτί, απεβαλα 8w6d (7/3/2021) με πρωτη μερα περιοδου πριν συλλάβω το μωρό περυσι (με φυσική συλληψη) : 1/1/2021. Εκανα μετά την αφαίρεση κ μου φάνηκε πολυ παραξενο. Δηλαδή η σύλληψη έγινε 5η μέρα περιόδου? Πως γίνεται αυτό? Αφου τα τεστ ωορρηξιας με βγάζουν 12η μέρα... 

Μπέρδεμα κατάλαβα! Αστο ας μ που αυτοι!  Και τα τεστ ωορρηξίας δεν λένε ψέματα. Το έχω τσεκάρει ουκ ολίγες φορές! Μήπως κανανε κανα λάθος αυτοί! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angot said:

Μπέρδεμα κατάλαβα! Αστο ας μ που αυτοι!  Και τα τεστ ωορρηξίας δεν λένε ψέματα. Το έχω τσεκάρει ουκ ολίγες φορές! Μήπως κανανε κανα λάθος αυτοί! 

Στο ΙΑΣΩ έγινε η απόξεση κ το χαρτί που μου έδωσαν έγραφε αυτό. Το ίδιο κ στην ανάλυση για τις αιτίες της αποβολής. Τι να πω... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Ειλικρινά είναι πολυ παραξενο το πως τα υπολογίζουν οι γιατροί. Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει πως. Παράδειγμα εγώ, οπως μου έγραψαν στο χαρτί, απεβαλα 8w6d (7/3/2021) με πρωτη μερα περιοδου πριν συλλάβω το μωρό περυσι (με φυσική συλληψη) : 1/1/2021. Εκανα μετά την αφαίρεση κ μου φάνηκε πολυ παραξενο. Δηλαδή η σύλληψη έγινε 5η μέρα περιόδου? Πως γίνεται αυτό? Αφου τα τεστ ωορρηξιας με βγάζουν 12η μέρα... 

Έτσι τον κάνουν για να έχουν περιθώριο παράτασης στη γεννα 

Δηλαδή μετράνε ότι μείναμε έγκυες ένα μήνα πριν 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Ουπς!!!! Οκ.... Παραξενο κι αυτό. 

Έτσι γίνεται γιατί το έχω βιώσει στην εγκυμοσύνη. Με το που πας για υπέρηχο πρώτη φορά σου λένε είσαι δυο μηνών ενώ δεν ισχύει 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

ακριβως. κι εχουμε και τρανο παραδειγμα την @Equality που τελικα πετυχε με 3ης μερας κ τωρα ανεμενει το η τα θαυματακι/α της.

εμενα σε τεχνητους κυκλους μου εκανε ετ 21η με 23η μερα.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! Εγω πηγαινω με φυσικους κυκλους..θα ναι η πρωτη μου ετ και ηθελα να ξερω ποσος καιρος προετοιμασιας χρειαζεται..

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, νικηαντωνια81 said:

Έτσι γίνεται γιατί το έχω βιώσει στην εγκυμοσύνη. Με το που πας για υπέρηχο πρώτη φορά σου λένε είσαι δυο μηνών ενώ δεν ισχύει 

Όταν παω σπιτι θα δω στα χαρτιά να σας πω τι μου έγραψαν στον πρώτο υπέρηχο που ακουσαμε καρδουλα κι εμείς περυσι. Ετσι θα ήθελα να το ψάξω λίγο να καταλάβω τι υπολογιζουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Όταν παω σπιτι θα δω στα χαρτιά να σας πω τι μου έγραψαν στον πρώτο υπέρηχο που ακουσαμε καρδουλα κι εμείς περυσι. 

Είμαι περίεργη, αν το θυμηθείς κοίταξε το! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Angot είπε:

Αααα το βρήκα! 4ων εβδομάδων και 5 ημερών!  Ευχαριστώωω

Τι δεν ισχύει αυτό στο ελευθεια; 

Έχε αυτό σαν οδηγό μέχρι να κάνετε τον υπέρηχο για να το δει με τις μετρήσεις. Στο περίπου συμφωνούν.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angot said:

Είμαι περίεργη, αν το θυμηθείς κοίταξε το! 

Ναι θα το δω. Και μάλιστα οι μετρήσεις μου για την ηλικία του εμβρύου ήταν από δυο διαφορετικά νοσοκομεία. Καρδουλα ακουσαμε πρώτη φορά στο Έλενα κ μετά για αποξεση πηγα στο ΙΑΣΩ. Το σωστό θα είναι να έχουν ίδιες μετρήσεις έναρξης εγκυμοσύνης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Ναι θα το δω. Και μάλιστα οι μετρήσεις μου για την ηλικία του εμβρύου ήταν από δυο διαφορετικά νοσοκομεία. Καρδουλα ακουσαμε πρώτη φορά στο Έλενα κ μετά για αποξεση πηγα στο ΙΑΣΩ. Το σωστό θα είναι να έχουν ίδιες μετρήσεις έναρξης εγκυμοσύνης. 

Ακριβώς! Ισως το μετράνε με το μέγεθος; δεν ξέρω.  Εγω παντα ήξερα σε φυσιολογικη εγκυμοσυνη ότι ξεκινάνε την 1η μέρα περιοδου και μετράνε! Και αντε να έχουν απόκλιση κάποιες μέρες. 

Σε εμάς με μπερδεύει που είμαστε με ivf 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Δεν θυμαμαι που το ειχα δει οτι ειναι το 77

Το .. ωραίο αγόρι; Αχ :lol: 

1 ώρα πρίν, Iraki2022 είπε:

Ειλικρινά είναι πολυ παραξενο το πως τα υπολογίζουν οι γιατροί. Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει πως. Παράδειγμα εγώ, οπως μου έγραψαν στο χαρτί, απεβαλα 8w6d (7/3/2021) με πρωτη μερα περιοδου πριν συλλάβω το μωρό περυσι (με φυσική συλληψη) : 1/1/2021. Εκανα μετά την αφαίρεση κ μου φάνηκε πολυ παραξενο. Δηλαδή η σύλληψη έγινε 5η μέρα περιόδου? Πως γίνεται αυτό? Αφου τα τεστ ωορρηξιας με βγάζουν 12η μέρα... 

Από το 8w6d αφαιρείται ένα διβδόμαδο σε κύκλο 28 ημερών. Αν δλδ κάνεις ωορρηξία 14η μέρα όταν είσαι θεωρητικά 8 εβδομάδων το έμβρυο είναι 6 εβδομάδων. Αν ξέρεις πότε κάνεις ωορρηξία για να βρεις την ηλικία κύησης προσθέτεις αυθαίρετα 2 εβδομάδες,14 μέρες. Στην εξωσωματική που ξέρουμε ακριβώς την μέρα που τοποθετούμε τα έμβρυα προσθέτουμε χ ημερών + 14 μέρες. Και από εκείνη τη μέρα μετράμε εβδομάδες. Πχ τα έβαλες 25 Απρίλη και ήταν 5 ημερών; 25-5-14 θεωρείς έναρξη μέτρησης εβδομάδων την 6η Απρίλη. 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 3

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , λουκουμαδακι είπε:

Το .. ωραίο αγόρι; Αχ :lol: 

Από το 8w6d αφαιρείται ένα διβδόμαδο σε κύκλο 28 ημερών. Αν δλδ κάνεις ωορρηξία 14η μέρα όταν είσαι θεωρητικά 8 εβδομάδων το έμβρυο είναι 6 εβδομάδων. Αν ξέρεις πότε κάνεις ωορρηξία για να βρεις την ηλικία κύησης προσθέτεις αυθαίρετα 2 εβδομάδες,14 μέρες. Στην εξωσωματική που ξέρουμε ακριβώς την μέρα που τοποθετούμε τα έμβρυα προσθέτουμε χ ημερών + 14 μέρες. Και από εκείνη τη μέρα μετράμε εβδομάδες. Πχ τα έβαλες 25 Απρίλη και ήταν 5 ημερών; 25-5-14 θεωρείς έναρξη μέτρησης εβδομάδων την 6η Απρίλη. 

Με έκαψες. Αχχααχα 11/4 τα έβαλα και ηταν 3ω ημερών! Ποσο είμαι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...