Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Effie99 είπε:

Κοίταξε, η κάθε κοπέλα έχει διαφορετικές ανάγκες, αλλά και ΄΄πλεονεκτήματα΄΄σε σχέση με άλλες. Αν έχεις κάνει scratching, πρέπει μέσα σε αυτούς τους 2 κύκλους που κρατά η ευεργετική δράση του να ´´ψαχτείς´´και για τους άλλους παράγοντες. Ο,τι δεν έχεις δει μέχρι τώρα. Δεν έχεις κάνει βιοψία ενδομητρίου; Κάντην. Κάνε ο,τι πρέπει και αντέχεις οικονομικά, ώστε να μην έχεις τύψεις ότι δεν έκανες το καλύτερο για τα εμβρυάκια σου.

Γενικά πάντως, η πρόληψη είναι το παν. Αν προλαμβάνεις, δεν ταλαιπωρείσαι μετά, μειώνεις τις πιθανότητες αποτυχίας με όλο το τεράστιο ψυχικό βάρος-πόνο που αυτή φέρνει.

Ξέχασα να σου απαντήσω πριν ότι υστεροσκόπηση έχω κάνει και ήταν καλή η εικόνα του ενδομητρίου. 

Ναι, το ξέρω αυτό που λες, όμως η εξέταση που στέλνουν στο εξωτερικό αργεί να βγει και μπορεί να περάσει ένας μήνας και δεν ξέρω και πότε μπορεί να γίνει, άρα μάλλον αν αποφασίσουμε να την κάνουμε θα το φάμε το 2μηνο εκεί απ' ότι καταλαβαίνω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, happiness79 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Ελπίζω να είστε καλά. Εγώ προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου, ύστερα από την αρνητική χοριακή που πήρα προχθές, στην 4η προσπάθεια εμβρυομεταφοράς που κάναμε. Αύριο έχουμε ραντεβού με τον γιατρό και τους εμβρυολόγους για να συζητήσουμε.

Όπως μου είπε ο γιατρός ανήκουμε στην κατηγορία συνεχόμενων αποτυχιών, όπου δεν ξέρουν τι φταίει, οπότε θα ψάξουμε τώρα και άλλους παράγοντες. Η πρόταση του γιατρού είναι να κάνουμε βιοψία στα έμβρυα που έχουμε (6 κρυοσυντηρένες βλαστοκύστες) για να δούμε αν έχουν κάποιο πρόβλημα στο DNA τους. Τον ρώτησα γιατί όμως δεν έγινε καν εμφύτευση (εμφύτευση είχε γίνει μόνο την προηγούμενη φορά, μόνο 1 στις 4 φορές δηλαδή, που ήταν βιοχημική) και ότι μήπως εκτός από τα έμβρυα φταίει και κάποιος άλλος παράγοντας (να σημειώσω ότι κάναμε προληπτικά scratching, μια ένεση που βοηθάει τα κύτταρα της μήτρας και μου έδωσαν και έναν ειδικό όρο πριν την εμβρυομεταφορά, που επίσης βοηθάει και μου μετέφεραν αυτή τη φορά 3 καλές βλαστοκύστες). Μου απάντησε ότι ορισμένες φορές το πρόβλημα στο DNA τους μπορε να είναι τέτοιο που να μην επιτρέπει την εμφύτευση, αλλά ότι μπορούμε να κάνουμε και βιοψία ενδομητρίου, πρώτα όμως να δούμε τα έμβρυα. Για τη βιοψία μου είπε ότι δεν είναι απλή εξέταση και ότι στέλνουν το δείγμα στο εξωτερικό, γιατί εδώ δε γίνεται. Μου είπε κάτι που με προβλημάτισε όμως. Ότι η βιοψία γίνεται τη μέρα της εμβρυομεταφοράς (πριν την εμβρυομεταφορά) και σε περίπτωση που αποτύχει, μαθαίνουμε από την απάντηση της εξέτασης τους λόγους που απέτυχε (πχ αν υπήρχε κάποιο μικρόβιο τότε στη μήτρα, ή ότι πχ μπορεί ο οργανισμός να μην ήταν έτοιμος να δεχτεί τότε τα έμβρυα και να χρειαζόταν λίγες παραπάνω μέρες προγεστερόνη πριν τη μεταφορά). Αυτό μου φάνηκε εντελώς αποκαρδιωτικό. Ότι δηλαδή μπορεί να κάνουμε μια εξέταση που να μας δείξει κάτι μετά από ακόμα μία αποτυχία. Σκέφτομαι, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι προληπτικά? Πριν την εμβρυομεταφορά? Φοβάμαι ότι μπορεί να μας τελειώσουν τα έμβρυα στο μεταξύ και τα μαζέψαμε με πολύ κόπο. Τώρα έχουμε 6 μεν, όμως μετά τη βιοψία φοβάμαι ότι μπορεί να μη μας μείνει κανένα.

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει κάνει βιοψία ενδομητρίου? Και αν ναι, βοηθήθηκε από την εξέταση? Την έκανε κάποια σε άλλη χρονική στιγμή από την εμβρυομεταφορά μήπως?

Αφήνω και ένα ενδεχόμενο να μην κατάλαβα κάτι  εγώ καλά από τα λεγόμενα του γιατρού μου. Αύριο στο ραντεβού που θα κάνουμε θα καταλάβω περισσότερα. Αλλά θα ήθελα να πάω όσο γίνεται περισσότερο καλά προετοιμασμένη, γι' αυτό ρωτάω, για να μου δώσετε τα φώτα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά προσπάθησα να εξηγήσω όσο γίνεται καλύτερα τα δεδομένα. 

Όλα εύχομαι να πάνε καλά. Το ότι έχεις 6 ακομα ειναι πολύ θετικό και σίγουρα θα υπάρξει επιτυχία σ αυτά. Να μην απογοητεύεσαι καθόλου.Αύριο θα μιλήσεις και με τον γιατρό σου και σίγουρα θα νιώσεις πολύ καλύτερα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Makelen said:

Πωπω τι περασες!! Ποσα ωοθυλακια ειχες οταν το επαθες αυτο;?

Είχανε δει 17 στα μισά της διέγερσης μου πήραν 32 εκ το οποίων 30 ώριμα ( δεν έχω πολυκυστικες )

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , happiness79 είπε:

Ξέχασα να σου απαντήσω πριν ότι υστεροσκόπηση έχω κάνει και ήταν καλή η εικόνα του ενδομητρίου. 

Ναι, το ξέρω αυτό που λες, όμως η εξέταση που στέλνουν στο εξωτερικό αργεί να βγει και μπορεί να περάσει ένας μήνας και δεν ξέρω και πότε μπορεί να γίνει, άρα μάλλον αν αποφασίσουμε να την κάνουμε θα το φάμε το 2μηνο εκεί απ' ότι καταλαβαίνω... 

Συζήτησέ το  με τον γιατρό σου για το πώς να το οργανώσεις όλο αυτό, μια κοπέλα είπε ότι το στέλνουν στο Ηράκλειο το δείγμα, ίσως δεν αργήσει τόσο. Ρώτησε τι άλλες εξετάσεις πρέπει να γίνουν και μπορούν να βοηθήσουν. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Μπισκοτακι27 είπε:

Γεια σου κοριτσι μου,η επιτροπή σου δίνει φάρμακα για 2 προσπάθειες αρα ουσιαστικά 2000 ευρο αλλα κ ενα μικρο επίδομα στο τελος 300-350 εάν δεν κανω λαθος.Δεν ειναι δυσκολο να μαζέψεις τ χαρτιά σου ..Επρεπε να τους πεις πως τα εχεις σχεδον ετοιμα.Ετσι κ αλλιως θα σ έκλειναν για 1.5-2 μηνες μετα οποτε θα τ ειχες μαζέψει σιγουρα 

Ναι δίκιο έχεις...δεν πειράζει έτσι κ αλλιώς ο άντρας μου θα πάει Δευτέρα για το πρώτο σπερμοδιάγραμμα επόμενος θα αφήσω να περάσουν κ λίγες μέρες κ θα πάρω τηλέφωνο μέχρι να κάνει κ το 2 να έχει φτάσει ο καιρός...όσο για τα χρήματα ναι...άμα είναι για δύο προσπάθειες είναι καλά...δεν το γνώριζα...βασικά τώρα άρχισα να τα ψάχνω κ δεν έχω ιδέα ακόμα... χαχαχαχαα...σιγά σιγά θα τα βρω...

3 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Κορίτσι μου, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείτε συνολικά. Αυτό το λέω γιατί αν κρυοσυντηρήσετε τα ωάρια χωρίς να τα έχετε γονιμοποιήσει πρώτα, τότε δυστυχώς δεν δίνουν τόσο καλές πιθανότητες να προχωρήσουν μετά. Ενώ αν είναι γονιμοποιημένα έχουν άλλη δυναμική. Εφόσον τα ωάρια σου είναι τώρα καλά, δε θα αλλάξει κάτι αν περιμένετε 3-4 μήνες. Νομίζω ότι μετά το 3μηνο με διατροφή και βιταμίνες θα δείτε βελτίωση και στο σπέρμα! Άσε που μπορείς να πάρεις κι εσύ κάποια συμπληρώματα και να προσέχετε μαζί τη διατροφή, ώστε να κάνεις μια συντήρηση. Στη θέση σου αυτό θα έκανα. Όσο την επιτροπή, θα έχετε και το χρόνο σας έτσι να μαζέψετε τα χαρτιά που χρειάζονται και να κλείσετε και το ραντεβού (που εννοείται ότι μπορείτε πρώτα να κλείσετε το ραντεβού, ακόμα κι αν σας ζητάνε να έχετε μαζέψει τα χαρτιά πριν, αυτό δε θα είναι σε θέση να το ελέγξουν, οπότε μην ανησυχείς). Δεν ξέρω, σκεφτείτε το... Είναι κρίμα να κάνεις διέγερση προληπτικά με μειωμένες πιθανότητες επιτυχίας... Καλύτερα μια και καλή, όταν θα είναι το σπέρμα έτοιμο. 

Ναι δίκιο έχεις ..κ εμείς έτσι συζητήσαμε εχθές το βράδυ...ότι αφού είναι για 3-4μηνες ας το δούμε κ πάμε με φρέσκα...πολύ καλύτερα...απλά αρχικά ανχωθηκα εγώ κ σκεφτήκαμε μήπως το κάναμε προληπτικά αλλά αφού κ η γιατρός μας είπε να μην ανχωνομαστε λέω να το αφήσω κ να πάμε το καλοκαίρι απευθείας με φρέσκα...να έχω κάνει κ τα χαρτιά μας...να περάσουμε κ από την επιτροπή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, happiness79 said:

Έχω μια απορία... Γιατί δεν τα αφήσατε εξαρχής να γίνουν βλαστοκύστες για να ξέρετε τι έχετε και τα καταψύξατε 3ης μέρας και θα τα ξεπαγώσετε τώρα? Μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό, δεν το έχω ξανακούσει. Υποθέτω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να προχωρήσεις με ό,τι πάει σε βλαστοκύστες τώρα και όχι να τα ξανά παγώσετε. 

Ήταν απόφαση του γιατρού. Τώρα για ποιον λόγο δεν ξέρω. Μου ειπε τότε οταν τον ρώτησα ότι να μην με αγχώνει αυτο και οτι αν θέλουμε τα ξεπαγώνουμε και τα αφήνουμε για βλαστοκύστες. Υποθέτω οτι το έκανε στην αρχή που δεν ξέραμε πως θα πάει να μην ρισκάρει να τα χάσουμε; Βέβαια ο ίδιος σε άλλη κοπέλα ένα που έπαιρναν το άφηναν κατευθειαν για βλαστοκύστη. Μήπως είναι κάτι άλλο που δεν γνωρίζω; Πραγματικά δεν ξέρω 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, happiness79 είπε:

Ξέχασα να σου απαντήσω πριν ότι υστεροσκόπηση έχω κάνει και ήταν καλή η εικόνα του ενδομητρίου. 

Ναι, το ξέρω αυτό που λες, όμως η εξέταση που στέλνουν στο εξωτερικό αργεί να βγει και μπορεί να περάσει ένας μήνας και δεν ξέρω και πότε μπορεί να γίνει, άρα μάλλον αν αποφασίσουμε να την κάνουμε θα το φάμε το 2μηνο εκεί απ' ότι καταλαβαίνω... 

Προεμφυτευτικό! Αν είχα έστω τέσσερα θα προχωρούσα σε αυτή την εξέταση στα σίγουρα.  Στην ηλικία μας είναι συχνές οι γενετικές ανωμαλίες. Γλιτώνεις πολύ κόπο και απογοήτευση, αν πας με ελεγμένα. 
Είχα βρεθεί στο δίλημμα αυτό, αλλά χωρίς έμβρυα δεν υπάρχει καν αυτή η κουβέντα. Εσύ έχεις αρκετά! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Visit a vis είπε:

Προεμφυτευτικό! Αν είχα έστω τέσσερα θα προχωρούσα σε αυτή την εξέταση στα σίγουρα.  Στην ηλικία μας είναι συχνές οι γενετικές ανωμαλίες. Γλιτώνεις πολύ κόπο και απογοήτευση, αν πας με ελεγμένα. 
Είχα βρεθεί στο δίλημμα αυτό, αλλά χωρίς έμβρυα δεν υπάρχει καν αυτή η κουβέντα. Εσύ έχεις αρκετά! 

Ακριβώς! Εμείς οι 2 την ξεχνάμε αυτή την εξέταση.

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Ελπίζω να είστε καλά. Εγώ προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου, ύστερα από την αρνητική χοριακή που πήρα προχθές, στην 4η προσπάθεια εμβρυομεταφοράς που κάναμε. Αύριο έχουμε ραντεβού με τον γιατρό και τους εμβρυολόγους για να συζητήσουμε.

Όπως μου είπε ο γιατρός ανήκουμε στην κατηγορία συνεχόμενων αποτυχιών, όπου δεν ξέρουν τι φταίει, οπότε θα ψάξουμε τώρα και άλλους παράγοντες. Η πρόταση του γιατρού είναι να κάνουμε βιοψία στα έμβρυα που έχουμε (6 κρυοσυντηρένες βλαστοκύστες) για να δούμε αν έχουν κάποιο πρόβλημα στο DNA τους. Τον ρώτησα γιατί όμως δεν έγινε καν εμφύτευση (εμφύτευση είχε γίνει μόνο την προηγούμενη φορά, μόνο 1 στις 4 φορές δηλαδή, που ήταν βιοχημική) και ότι μήπως εκτός από τα έμβρυα φταίει και κάποιος άλλος παράγοντας (να σημειώσω ότι κάναμε προληπτικά scratching, μια ένεση που βοηθάει τα κύτταρα της μήτρας και μου έδωσαν και έναν ειδικό όρο πριν την εμβρυομεταφορά, που επίσης βοηθάει και μου μετέφεραν αυτή τη φορά 3 καλές βλαστοκύστες). Μου απάντησε ότι ορισμένες φορές το πρόβλημα στο DNA τους μπορε να είναι τέτοιο που να μην επιτρέπει την εμφύτευση, αλλά ότι μπορούμε να κάνουμε και βιοψία ενδομητρίου, πρώτα όμως να δούμε τα έμβρυα. Για τη βιοψία μου είπε ότι δεν είναι απλή εξέταση και ότι στέλνουν το δείγμα στο εξωτερικό, γιατί εδώ δε γίνεται. Μου είπε κάτι που με προβλημάτισε όμως. Ότι η βιοψία γίνεται τη μέρα της εμβρυομεταφοράς (πριν την εμβρυομεταφορά) και σε περίπτωση που αποτύχει, μαθαίνουμε από την απάντηση της εξέτασης τους λόγους που απέτυχε (πχ αν υπήρχε κάποιο μικρόβιο τότε στη μήτρα, ή ότι πχ μπορεί ο οργανισμός να μην ήταν έτοιμος να δεχτεί τότε τα έμβρυα και να χρειαζόταν λίγες παραπάνω μέρες προγεστερόνη πριν τη μεταφορά). Αυτό μου φάνηκε εντελώς αποκαρδιωτικό. Ότι δηλαδή μπορεί να κάνουμε μια εξέταση που να μας δείξει κάτι μετά από ακόμα μία αποτυχία. Σκέφτομαι, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι προληπτικά? Πριν την εμβρυομεταφορά? Φοβάμαι ότι μπορεί να μας τελειώσουν τα έμβρυα στο μεταξύ και τα μαζέψαμε με πολύ κόπο. Τώρα έχουμε 6 μεν, όμως μετά τη βιοψία φοβάμαι ότι μπορεί να μη μας μείνει κανένα.

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει κάνει βιοψία ενδομητρίου? Και αν ναι, βοηθήθηκε από την εξέταση? Την έκανε κάποια σε άλλη χρονική στιγμή από την εμβρυομεταφορά μήπως?

Αφήνω και ένα ενδεχόμενο να μην κατάλαβα κάτι  εγώ καλά από τα λεγόμενα του γιατρού μου. Αύριο στο ραντεβού που θα κάνουμε θα καταλάβω περισσότερα. Αλλά θα ήθελα να πάω όσο γίνεται περισσότερο καλά προετοιμασμένη, γι' αυτό ρωτάω, για να μου δώσετε τα φώτα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά προσπάθησα να εξηγήσω όσο γίνεται καλύτερα τα δεδομένα. 

Λυπάμαι πολύ γισ το αποτέλεσμα κοπέλα μου!!Όλες εδώ σε νιώθουμε!!!Εγώ προσωπικά έκανα βιοψία ενδομητριου σε κλινική με το γιατρό μου και αυτός έστειλε το δείγμα στην Αθήνα!Μετά από περίπου καμία βδομάδα αν θυμάμαι καλά βγήκαν τα αποτελέσματα ότι όντως είχα 2 μικρόβια και ένας ιό!!Ακολούθησε ένα υπέροχο καλοκαίρι με 2 μήνες αντιβίωση και εγώ και ο συζυγος και μια υστεροσκοπηση τον Σεπτέμβρη με θετικά δείγματα ότι η φλεγμονη υποχωρεί και ένα 10ημερο στα καπάκια εκ νέου αντιβίωση!!

Οπότε αν δεν έχεις ελέγξει ποτέ τη μήτρα σου θα σου πρότεινα να το κάνεις πριν την επόμενη προσπάθεια!!

Εμένα η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως αυτός ήταν ο λόγος που δεν προχώρησε η φυσική συλληψη που είχα πέρυσι τέτοια εποχή γι αυτό και θέλω να σιγουρευτώ γισ την μήτρα μου πριν την τελευταία μου προσπάθεια τον Μάιο (διεγερση)

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλα αποτελέσματα σε οτι κι αν επιλέξεις να κάνεις και να το ψάξεις από όλες τις μεριές πριν προχωρήσεις στην επόμενη σου προσπάθεια.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Όλα τα συναισθήματα αγκαλιά θέλουν….

Στον εαυτό σου να τα λες πρώτα! Ή σε άλλες και να ακούς κι εσύ. 
Εγώ η άσχετη προ 6 ετών στην πρώτη μου εξωσωματική ήμουν τόσο σίγουρη ότι πετύχαμε. Θεωρούσα ότι μία εξωσωματική σε εμένα θα ήταν αρκετή! Ευτυχώς έχω προσγειωμένο σύζυγο. Μετά από τις 5 έχω γειωθεί εντελώς. 
 

Όλα καλά εγώ δεν πιστεύω ότι είναι στα ζευγάρια που δεν πετυχαίνουμε. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει τυχαιότητα. Υπάρχει πρόβλημα που ακόμη δεν έχουν βρει… όλα αγνώστου προελεύσεως είναι μέχρι να εξελιχθούν τα πράγματα και να εντοπίζουν περισσότερα.

 Βγες για περπάτημα… να ανέβουν οι ενδορφίνες!! Μην παραιτείσαι!!! Η ζωή είναι ωραίααα… όλα ξεκινούν από εμάς γιατί τα κύτταρά μας γίνονται τα παιδιά μας. Πάνω από όλα να είμαστε καλά!!! 
Κλάψε… μετά θα τα δεις αλλιώς…

Θα τα καταφέρουμε όλες .. 

Πιστη κ υπομονή θέλει κ έχει ο Θεός !! 
Σ ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου ..

5 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Γλυκιά μου σε καταλαβαίνω απόλυτα... Κουράγιο, είναι δύσκολο. Δεν ήταν να γίνει τώρα, αυτό δε σημαίνει ότι δε θα γίνει. Η σπερματέγχυση δεν έχει και τόσο υψηλά ποσοστά επιτυχίας. Και σε καμία περίπτωση δεν είσαι άχρηστη!!! Η φύση ξέρει, ο οργανισμός σου κάνει το καλύτερο μπορεί σε συνεργασία με τον οργανισμό του αγαπημένου σου. Ποια σκέφτεστε να είναι τα επόμενα βήματα? Προσωπικά μετά από κάθε αποτυχία που είχα, με βοηθούσε να σχεδιάζω τη συνέχεια και τι μπορώ να βελτιώσω. Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σας! 

Λυπάμαι που δεν πήγε καλά. Αυτά που έχετε τώρα είναι κρυοσυντηρημένα έμβρυα 3ης μέρας? Και θέλετε να τα αποψύξετε και να τα αφήσετε για βλαστοκύστες? Δεν είναι καλή ιδέα να τα ξανακαταψύξετε μετά, ταλαιπωρούνται από αυτή τη διαδικασία. Υποθέτω ότι είναι θέμα τύχης τώρα να δείτε πώς θα πάνε και θα σου μεταφέρουν όσα προχωρήσουν. Εύχομαι να πάνε πολύ καλά!!! Τώρα, αν θα αποψύξουν δύο ή τρία, στη θέση σου δε θα το άφηνα στην τύχη. Θα το συζητούσα με γιατρό και εμβρυολόγους, να σου πούνε τη γνώμη τους και αν έχουν έστω και στο περίπου κάποια ποσοστά να σου δώσουν, ώστε να αποφασίσετε μαζί να γίνει το καλύτερο! Και εννοείται, πίστη στα εμβρυάκια σας!!! 

Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμη με τον γιατρό μου 

θελω λίγο χρόνο να το συνειδητοποιήσω .. ο άντρας μου λέει να κάνουμε κ άλλη προσπάθεια σπερματεχυνσης .. 

4 ώρες πρίν, Iro 39 είπε:

Μη στενεχωριεσαι ξέρω ποσο δύσκολο είναι αλλά προσπάθησε.Αχρηστη δεν είσαι,γενναία θα σε πω εγώ και είμαι σιγουρη ότι συμφωνούν όλα τα κοριτσια με αυτό!Το κεφάλι ψιλά,ξεκουρασου και η επόμενη φορα θα είναι η τυχερή σου!!!!

Σ ευχαριστώ άπειρα !!! Εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα για σένα ..

3 ώρες πρίν, Lilian 28 είπε:

Είμαι τώρα στη διέγερση οπότε.. χρειάζομαι δύναμη.. τα λέω για να τα βλέπω και εγώ... 

Όλα καλά θα πάνε!!!

Θα τα καταφέρεις !! Θα πάνε όλα όπως πρέπει .. 

Ας φέρνουμε μια μια τα χαρούμενα νέα κ να δίνουμε ελπίδα κ κουράγιο να συνεχίζουμε όλες μαζί .. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Ελπίζω να είστε καλά. Εγώ προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου, ύστερα από την αρνητική χοριακή που πήρα προχθές, στην 4η προσπάθεια εμβρυομεταφοράς που κάναμε. Αύριο έχουμε ραντεβού με τον γιατρό και τους εμβρυολόγους για να συζητήσουμε.

Όπως μου είπε ο γιατρός ανήκουμε στην κατηγορία συνεχόμενων αποτυχιών, όπου δεν ξέρουν τι φταίει, οπότε θα ψάξουμε τώρα και άλλους παράγοντες. Η πρόταση του γιατρού είναι να κάνουμε βιοψία στα έμβρυα που έχουμε (6 κρυοσυντηρένες βλαστοκύστες) για να δούμε αν έχουν κάποιο πρόβλημα στο DNA τους. Τον ρώτησα γιατί όμως δεν έγινε καν εμφύτευση (εμφύτευση είχε γίνει μόνο την προηγούμενη φορά, μόνο 1 στις 4 φορές δηλαδή, που ήταν βιοχημική) και ότι μήπως εκτός από τα έμβρυα φταίει και κάποιος άλλος παράγοντας (να σημειώσω ότι κάναμε προληπτικά scratching, μια ένεση που βοηθάει τα κύτταρα της μήτρας και μου έδωσαν και έναν ειδικό όρο πριν την εμβρυομεταφορά, που επίσης βοηθάει και μου μετέφεραν αυτή τη φορά 3 καλές βλαστοκύστες). Μου απάντησε ότι ορισμένες φορές το πρόβλημα στο DNA τους μπορε να είναι τέτοιο που να μην επιτρέπει την εμφύτευση, αλλά ότι μπορούμε να κάνουμε και βιοψία ενδομητρίου, πρώτα όμως να δούμε τα έμβρυα. Για τη βιοψία μου είπε ότι δεν είναι απλή εξέταση και ότι στέλνουν το δείγμα στο εξωτερικό, γιατί εδώ δε γίνεται. Μου είπε κάτι που με προβλημάτισε όμως. Ότι η βιοψία γίνεται τη μέρα της εμβρυομεταφοράς (πριν την εμβρυομεταφορά) και σε περίπτωση που αποτύχει, μαθαίνουμε από την απάντηση της εξέτασης τους λόγους που απέτυχε (πχ αν υπήρχε κάποιο μικρόβιο τότε στη μήτρα, ή ότι πχ μπορεί ο οργανισμός να μην ήταν έτοιμος να δεχτεί τότε τα έμβρυα και να χρειαζόταν λίγες παραπάνω μέρες προγεστερόνη πριν τη μεταφορά). Αυτό μου φάνηκε εντελώς αποκαρδιωτικό. Ότι δηλαδή μπορεί να κάνουμε μια εξέταση που να μας δείξει κάτι μετά από ακόμα μία αποτυχία. Σκέφτομαι, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι προληπτικά? Πριν την εμβρυομεταφορά? Φοβάμαι ότι μπορεί να μας τελειώσουν τα έμβρυα στο μεταξύ και τα μαζέψαμε με πολύ κόπο. Τώρα έχουμε 6 μεν, όμως μετά τη βιοψία φοβάμαι ότι μπορεί να μη μας μείνει κανένα.

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει κάνει βιοψία ενδομητρίου? Και αν ναι, βοηθήθηκε από την εξέταση? Την έκανε κάποια σε άλλη χρονική στιγμή από την εμβρυομεταφορά μήπως?

Αφήνω και ένα ενδεχόμενο να μην κατάλαβα κάτι  εγώ καλά από τα λεγόμενα του γιατρού μου. Αύριο στο ραντεβού που θα κάνουμε θα καταλάβω περισσότερα. Αλλά θα ήθελα να πάω όσο γίνεται περισσότερο καλά προετοιμασμένη, γι' αυτό ρωτάω, για να μου δώσετε τα φώτα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά προσπάθησα να εξηγήσω όσο γίνεται καλύτερα τα δεδομένα. 

Για τον προεμφυτευτικο στα έμβρυα συμφωνω . Για την βιοψία ενδομητριου κανεις ακριβως τα βήματα που θα εκανες σαν να εκανες ετ με προγεστερονη κλπ, απλα παιρνεις το δείγμα την συγκεκριμένη μερα αλλα δεν βάζεις τα έμβρυα μεχρι να εχεις αποτέλεσμα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Effie99 είπε:

Συζήτησέ το  με τον γιατρό σου για το πώς να το οργανώσεις όλο αυτό, μια κοπέλα είπε ότι το στέλνουν στο Ηράκλειο το δείγμα, ίσως δεν αργήσει τόσο. Ρώτησε τι άλλες εξετάσεις πρέπει να γίνουν και μπορούν να βοηθήσουν. Καλή επιτυχία!

Η εξέταση που μου πρότεινε ο γιατρός μου να κάνουμε μου είπε ότι γίνεται μόνο στο εξωτερικό, οπότε προφανώς είναι διαφορετική από αυτή που λέει η κοπέλα που την έκαναν στο Ηράκλειο. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! 

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ήταν απόφαση του γιατρού. Τώρα για ποιον λόγο δεν ξέρω. Μου ειπε τότε οταν τον ρώτησα ότι να μην με αγχώνει αυτο και οτι αν θέλουμε τα ξεπαγώνουμε και τα αφήνουμε για βλαστοκύστες. Υποθέτω οτι το έκανε στην αρχή που δεν ξέραμε πως θα πάει να μην ρισκάρει να τα χάσουμε; Βέβαια ο ίδιος σε άλλη κοπέλα ένα που έπαιρναν το άφηναν κατευθειαν για βλαστοκύστη. Μήπως είναι κάτι άλλο που δεν γνωρίζω; Πραγματικά δεν ξέρω 

Ειλικρινά δεν ξέρω... Μπορείς να τον ρωτήσεις όμως, για να μη μείνεις με την απορία. Γιατί πράγματι θα είχε ένα ρίσκο μήπως χάσετε κάποιο, όμως το ίδιο ισχύει και τώρα. Οπότε δεν ξέρω τι να σου πω... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Καντι είπε:

Για τον προεμφυτευτικο στα έμβρυα συμφωνω . Για την βιοψία ενδομητριου κανεις ακριβως τα βήματα που θα εκανες σαν να εκανες ετ με προγεστερονη κλπ, απλα παιρνεις το δείγμα την συγκεκριμένη μερα αλλα δεν βάζεις τα έμβρυα μεχρι να εχεις αποτέλεσμα. 

Έτσι ακριβώς. Δε χρειάζεται να γίνουν ταυτόχρονα και η εξέταση και η ετ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Καντι είπε:

Για τον προεμφυτευτικο στα έμβρυα συμφωνω . Για την βιοψία ενδομητριου κανεις ακριβως τα βήματα που θα εκανες σαν να εκανες ετ με προγεστερονη κλπ, απλα παιρνεις το δείγμα την συγκεκριμένη μερα αλλα δεν βάζεις τα έμβρυα μεχρι να εχεις αποτέλεσμα. 

Κατάλαβα! Δηλαδή θα χρειαστεί να πάρω όλη τη ντόπα χωρίς λόγο, πφφφφφ... Σ' ευχαριστώ πολύ, με κατατόπισες πλήρως! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...