Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Διάβασα κάποια μηνύματα αλλά όχι όλα.Γιατι τρέμετε αν βγείτε θετικές στον κορονοιο?

Νοσηση με κορονοιο σημαίνει απαραίτητα καισαρική?από που και ως που ισχύει κάτι τέτοιο?

Γέννησα τον Αύγουστο σε δημόσιο επαρχιακό νοσοκομείο αλλά ποτέ δε ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που νοσεις με covid την ώρα της γέννας οπότε συγχωρέστε την άγνοια μου.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Eleniarch είπε:

Ω άντε με το καλο! Όλα καλά θα πάνε, μη το σκέφτεσαι! 

Με το καλό κ σε σένα! Όλα να πάνε καλά!

Μη το σκέφτεσαι.. έχεις χρόνο μέχρι τη γέννα.. είναι να γεννήσεις σε ιδιωτικό ή δημόσιο?

Έχω;; σε ιδιωτικό φυσιολογικά ήθελα! Τρέμω την καισαρική, την εφημερία, το άγνωστο, το να μην μου δώσουν το παιδί... Τελικα δεν μπορεσα να παω για μοριακό! Εκλαιγε ο μικρός ανεβασε κ πυρετο και δεν κουνήθηκα! Ο άντρας μου πήγε στης μαμάς μου το σπίτι! Θα ξανακανω και αυριο τεστ και στο μωρο κ σε μενα και βλέπουμε!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , nairobi είπε:

Έχω;; σε ιδιωτικό φυσιολογικά ήθελα! Τρέμω την καισαρική, την εφημερία, το άγνωστο, το να μην μου δώσουν το παιδί... Τελικα δεν μπορεσα να παω για μοριακό! Εκλαιγε ο μικρός ανεβασε κ πυρετο και δεν κουνήθηκα! Ο άντρας μου πήγε στης μαμάς μου το σπίτι! Θα ξανακανω και αυριο τεστ και στο μωρο κ σε μενα και βλέπουμε!! 

Τι να πω.. πραγματικά.. αν και είναι δύσκολο, το μόνο που έχω να σου πω είναι να προσπαθήσεις να μείνεις ήρεμη.. κ να το περάσει ο άντρας σου όσο πιο ανώδυνα γίνεται, κ εσύ να μην κολλήσεις.. και να πάνε όλα όπως ήθελες..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Eleniarch είπε:

Ω άντε με το καλο! Όλα καλά θα πάνε, μη το σκέφτεσαι! 

Με το καλό κ σε σένα! Όλα να πάνε καλά!

Μη το σκέφτεσαι.. έχεις χρόνο μέχρι τη γέννα.. είναι να γεννήσεις σε ιδιωτικό ή δημόσιο?

 

2 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Διάβασα κάποια μηνύματα αλλά όχι όλα.Γιατι τρέμετε αν βγείτε θετικές στον κορονοιο?

Νοσηση με κορονοιο σημαίνει απαραίτητα καισαρική?από που και ως που ισχύει κάτι τέτοιο?

Γέννησα τον Αύγουστο σε δημόσιο επαρχιακό νοσοκομείο αλλά ποτέ δε ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που νοσεις με covid την ώρα της γέννας οπότε συγχωρέστε την άγνοια μου.

 

Εγώ θα κάνω έτσι και αλλιώς καισαρική. Απλά σε περίπτωση θετικού τεστ θα πήγαινα σε δημόσιο νοσοκομείο και όχι με τον γιατρό μου γιατί γενναω αύριο σε ιδιωτικό. Και μετά είδα και την περιπέτεια της κοπέλας απ την Θεσσαλονίκη και τρελάθηκα.Αλλα όλα καλά αρνητικό είναι το τεστ αλλά σε άλλη περίπτωση δεν θα περνούσα και λίγα απ ό,τι φαίνεται.

Με το καλό σε όλες κορίτσια!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Διάβασα κάποια μηνύματα αλλά όχι όλα.Γιατι τρέμετε αν βγείτε θετικές στον κορονοιο?

Νοσηση με κορονοιο σημαίνει απαραίτητα καισαρική?από που και ως που ισχύει κάτι τέτοιο?

Γέννησα τον Αύγουστο σε δημόσιο επαρχιακό νοσοκομείο αλλά ποτέ δε ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που νοσεις με covid την ώρα της γέννας οπότε συγχωρέστε την άγνοια μου.

 

Ίσως όχι απαραίτητα καισαρική, αλλά η γεννα πραγματοποιείται σε νοσοκομείο αναφοράς δηλαδή δημόσιο. Εάν κάποια επιλέξει ιδιωτικό, δεν είναι εφικτός ο τοκετός εκεί με θετικό τεστ. Κ σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται συνοδός. Απ όσο γνωρίζω κ εγώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια είμαι από τις μανούλες Φεβρουαρίου και τρεμω από το καλοκαίρι το ενδεχόμενο να κολλήσω και να παω σε δημόσιο! Στέλνω σε όλες θετική ενέργεια, να είστε όλες αρνητικές και να γεννήσετε όπου επιθυμείτε!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και δν έχω κλείσει μάτι έφτασε κ η δικιά μου μέρα σήμερα να συναντησω το δεύτερο μου παιδάκι σημερα!!! Αφήνοντας πίσω στο σπίτι τον γιο μου περίεργα συναισθήματα .εύχομαι όλα να πάνε καλά σε λίγες ώρες θα έχει τελειώσει αυτό το μοναδικό ταξίδι της εγκυμοσύνης .με το καλό σε όλες μας κορίτσια !!!!!

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nantiaki al είπε:

Καλημέρα κορίτσια και δν έχω κλείσει μάτι έφτασε κ η δικιά μου μέρα σήμερα να συναντησω το δεύτερο μου παιδάκι σημερα!!! Αφήνοντας πίσω στο σπίτι τον γιο μου περίεργα συναισθήματα .εύχομαι όλα να πάνε καλά σε λίγες ώρες θα έχει τελειώσει αυτό το μοναδικό ταξίδι της εγκυμοσύνης .με το καλό σε όλες μας κορίτσια !!!!!

Καλημερα! Με το καλο κορίτσι μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά και γρήγορα να κρατήσεις αγκαλίτσα το θαυματακι σου!!Αχ και εγώ σκέφτομαι το παιδάκι μου που θα μείνει σπίτι... Θα είναι για λίγο όμως και εσύ σήμερα θα του χαρίσεις ένα δώρο για μια ζωή!!!!!

Καλή δύναμη!!!Κρατά γερά!! Περιμένουμε νέα σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nantiaki al είπε:

Καλημέρα κορίτσια και δν έχω κλείσει μάτι έφτασε κ η δικιά μου μέρα σήμερα να συναντησω το δεύτερο μου παιδάκι σημερα!!! Αφήνοντας πίσω στο σπίτι τον γιο μου περίεργα συναισθήματα .εύχομαι όλα να πάνε καλά σε λίγες ώρες θα έχει τελειώσει αυτό το μοναδικό ταξίδι της εγκυμοσύνης .με το καλό σε όλες μας κορίτσια !!!!!

Με το καλό κορίτσι μου! Να πάνε όλα καλά κ να γυρίσετε όλοι μαζί σπίτι σας! 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Hopemumtobe είπε:

Ευχαριστω πολυ!! Ειμαι πολυ αγχωδης και πριν εγκυμοσυνη  και κατα τη διαρκεια και φυσικα τωρα για τοκετο! Μου μενουν μονο 2 εβδομαδες οποτε ελπιζω εστω και στο τελος να τα καταφερω να ειμαι λιγο cool! Καλλιο αργα παρα ποτε:) Εσυ ποτε εχεις ΠΗΤ?

αύριο! 5/11

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Διάβασα κάποια μηνύματα αλλά όχι όλα.Γιατι τρέμετε αν βγείτε θετικές στον κορονοιο?

Νοσηση με κορονοιο σημαίνει απαραίτητα καισαρική?από που και ως που ισχύει κάτι τέτοιο?

Γέννησα τον Αύγουστο σε δημόσιο επαρχιακό νοσοκομείο αλλά ποτέ δε ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που νοσεις με covid την ώρα της γέννας οπότε συγχωρέστε την άγνοια μου.

 

Κι εγώ γέννησα το Σεπτέμβριο και δεν ήθελα να νοσήσω γιατί θα πήγαινα σε δημόσιο και δεν θα είχα το γιατρό μου. Και εννοείται δεν θα είχα συνοδό και απ ότι διαβάζω δεν θα μου έδιναν το παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου έχασα τα νέα σας!!

Γέννησα κ εγώ κάπως επεισοδιακά θα έλεγα την Τρίτη 1/11 στις 37&2. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες ήμουν χάλια γενικά από άποψη υγείας, στομαχοπονους, εμετούς, φαγουρα, είχα κ μια μικρή αιμορραγια κ έπρεπε να μείνω στο κρεβάτι! Περίμενα κάποια αποτελέσματα αίματος τα οποία λόγω 28ης Οκτωβρίου είχαν παρααργησει κ μόλις βγήκαν την Τρίτη διαπιστώθηκε ότι είχα χολοσταση κύησης κάτι αρκετά επικίνδυνο για εμένα κ το παιδί! Με το π ειπα τα αποτελέσματα λοιπόν στη γιατρό μου είπε παμε γενναμε! Αντιλαμβανεστε σοκ, γιατι μέχρι να συνειδητοποιήσω μια μέρα πριν  που είχα πάει σε εμβρυολογο κ επιβεβαιωθηκε ότι ο πολύ χαμηλος μ πλακουντας δε θα ανέβαινε κ θα πήγαινα για καισαρική στις 38 και κάτι, μου ήρθε το άλλο σοκ της χολοστασης και έπρεπε αυτό να γίνει άμεσα. Περιττό να σας πω ότι έκλαιγα απτην ώρα που έμαθα τα αποτέλεσματα μέχρι να γεννήσω, ήμουν χάλια, δν ήξερα τι θα αντιμετωπίσω κ φοβόμουν το χειρουργείο..

Τέλος καλό όμως όλα καλά! Η μπέμπα μου γεννήθηκε 2950 & αύριο βγαίνουμε πρώτα ο Θεός! Δε σας κρύβω ότι ο πόνος ήταν μεγαλος τις δυο πρώτες μέρες κ μόνο με πολυ δυνατά παυσίπονα κ έξτρα επισκληριδιους ηρεμουσα.. τωρα να δούμε πως θα είναι η συνέχεια γτ με τα παυσίπονα αγκαλιά μάλλον θα είμαι..  αλλά δε θέλω να τρομοκρατώ καμία γιατι ειναι κ θεμα οργανισμού. Η διπλανή μου στο δωμάτιο ας πούμε μόνο μια μέρα πονούσε κ αυτό υποφερτό. Για μένα σε σύγκριση με τον φυσιολογικό στο πρώτο μ παιδί παροτι ειχα πάρα πολλά ράμματα λ είχα ταλαιπωρηθεί με 12 ώρες τοκετό,  ο πόνος δε συγκρίνεται. Υγεία ομως να έχουμε κ να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!!!

@Laky συγχαρητηρια κορίτσι μου, τέλος καλο όλα καλα κ σε όποια άλλη κοπέλα γεννησε αυτες τις μέρες κ μου διαφεύγει! 3 βραδιά ή 4 θα μείνεις σύνολο? Εγώ 4, αύριο βγαίνω..

Με το καλό να υποδεχτούν κ οι υπόλοιπες τα θαύματακια σας!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Irini__ είπε:

Κορίτσια μου έχασα τα νέα σας!!

Γέννησα κ εγώ κάπως επεισοδιακά θα έλεγα την Τρίτη 1/11 στις 37&2. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες ήμουν χάλια γενικά από άποψη υγείας, στομαχοπονους, εμετούς, φαγουρα, είχα κ μια μικρή αιμορραγια κ έπρεπε να μείνω στο κρεβάτι! Περίμενα κάποια αποτελέσματα αίματος τα οποία λόγω 28ης Οκτωβρίου είχαν παρααργησει κ μόλις βγήκαν την Τρίτη διαπιστώθηκε ότι είχα χολοσταση κύησης κάτι αρκετά επικίνδυνο για εμένα κ το παιδί! Με το π ειπα τα αποτελέσματα λοιπόν στη γιατρό μου είπε παμε γενναμε! Αντιλαμβανεστε σοκ, γιατι μέχρι να συνειδητοποιήσω μια μέρα πριν  που είχα πάει σε εμβρυολογο κ επιβεβαιωθηκε ότι ο πολύ χαμηλος μ πλακουντας δε θα ανέβαινε κ θα πήγαινα για καισαρική στις 38 και κάτι, μου ήρθε το άλλο σοκ της χολοστασης και έπρεπε αυτό να γίνει άμεσα. Περιττό να σας πω ότι έκλαιγα απτην ώρα που έμαθα τα αποτέλεσματα μέχρι να γεννήσω, ήμουν χάλια, δν ήξερα τι θα αντιμετωπίσω κ φοβόμουν το χειρουργείο..

Τέλος καλό όμως όλα καλά! Η μπέμπα μου γεννήθηκε 2950 & αύριο βγαίνουμε πρώτα ο Θεός! Δε σας κρύβω ότι ο πόνος ήταν μεγαλος τις δυο πρώτες μέρες κ μόνο με πολυ δυνατά παυσίπονα κ έξτρα επισκληριδιους ηρεμουσα.. τωρα να δούμε πως θα είναι η συνέχεια γτ με τα παυσίπονα αγκαλιά μάλλον θα είμαι..  αλλά δε θέλω να τρομοκρατώ καμία γιατι ειναι κ θεμα οργανισμού. Η διπλανή μου στο δωμάτιο ας πούμε μόνο μια μέρα πονούσε κ αυτό υποφερτό. Για μένα σε σύγκριση με τον φυσιολογικό στο πρώτο μ παιδί παροτι ειχα πάρα πολλά ράμματα λ είχα ταλαιπωρηθεί με 12 ώρες τοκετό,  ο πόνος δε συγκρίνεται. Υγεία ομως να έχουμε κ να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!!!

@Laky συγχαρητηρια κορίτσι μου, τέλος καλο όλα καλα κ σε όποια άλλη κοπέλα γεννησε αυτες τις μέρες κ μου διαφεύγει! 3 βραδιά ή 4 θα μείνεις σύνολο? Εγώ 4, αύριο βγαίνω..

Με το καλό να υποδεχτούν κ οι υπόλοιπες τα θαύματακια σας!!!

Να σας ζήσει!! Πολύ χαίρομαι που πήγαν όλα καλά τελικά! Με το καλό να πατε σπίτι σας λοιπόν!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Irini__ είπε:

Κορίτσια μου έχασα τα νέα σας!!

Γέννησα κ εγώ κάπως επεισοδιακά θα έλεγα την Τρίτη 1/11 στις 37&2. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες ήμουν χάλια γενικά από άποψη υγείας, στομαχοπονους, εμετούς, φαγουρα, είχα κ μια μικρή αιμορραγια κ έπρεπε να μείνω στο κρεβάτι! Περίμενα κάποια αποτελέσματα αίματος τα οποία λόγω 28ης Οκτωβρίου είχαν παρααργησει κ μόλις βγήκαν την Τρίτη διαπιστώθηκε ότι είχα χολοσταση κύησης κάτι αρκετά επικίνδυνο για εμένα κ το παιδί! Με το π ειπα τα αποτελέσματα λοιπόν στη γιατρό μου είπε παμε γενναμε! Αντιλαμβανεστε σοκ, γιατι μέχρι να συνειδητοποιήσω μια μέρα πριν  που είχα πάει σε εμβρυολογο κ επιβεβαιωθηκε ότι ο πολύ χαμηλος μ πλακουντας δε θα ανέβαινε κ θα πήγαινα για καισαρική στις 38 και κάτι, μου ήρθε το άλλο σοκ της χολοστασης και έπρεπε αυτό να γίνει άμεσα. Περιττό να σας πω ότι έκλαιγα απτην ώρα που έμαθα τα αποτέλεσματα μέχρι να γεννήσω, ήμουν χάλια, δν ήξερα τι θα αντιμετωπίσω κ φοβόμουν το χειρουργείο..

Τέλος καλό όμως όλα καλά! Η μπέμπα μου γεννήθηκε 2950 & αύριο βγαίνουμε πρώτα ο Θεός! Δε σας κρύβω ότι ο πόνος ήταν μεγαλος τις δυο πρώτες μέρες κ μόνο με πολυ δυνατά παυσίπονα κ έξτρα επισκληριδιους ηρεμουσα.. τωρα να δούμε πως θα είναι η συνέχεια γτ με τα παυσίπονα αγκαλιά μάλλον θα είμαι..  αλλά δε θέλω να τρομοκρατώ καμία γιατι ειναι κ θεμα οργανισμού. Η διπλανή μου στο δωμάτιο ας πούμε μόνο μια μέρα πονούσε κ αυτό υποφερτό. Για μένα σε σύγκριση με τον φυσιολογικό στο πρώτο μ παιδί παροτι ειχα πάρα πολλά ράμματα λ είχα ταλαιπωρηθεί με 12 ώρες τοκετό,  ο πόνος δε συγκρίνεται. Υγεία ομως να έχουμε κ να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!!!

@Laky συγχαρητηρια κορίτσι μου, τέλος καλο όλα καλα κ σε όποια άλλη κοπέλα γεννησε αυτες τις μέρες κ μου διαφεύγει! 3 βραδιά ή 4 θα μείνεις σύνολο? Εγώ 4, αύριο βγαίνω..

Με το καλό να υποδεχτούν κ οι υπόλοιπες τα θαύματακια σας!!!

Να σου ζήσει η μπέμπα κοπέλα μου!! Με το καλό να πάτε σπιτάκι σας!! 

 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...