Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Kristy09 είπε:

Εγώ κορίτσια σήμερα 36 κ 5 έκανα ντομπλερ 2.400ο μικρούλης μου.. προχωράμε μου είπε ο εμβρυολογος άλλες δύο εβδομάδες μέχρι και 38η θα με αφήσουν γιατί ο πλακούντας μου έχει γεράσει πρόωρα..

Επίσης επιτέλους γύρισε οπότε πάω για φυσιολογικό τελικά!

Έχεις και εσύ πρόβλημα με τον πλακούντα;

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Σε νιώθω πολύ γιατι τις τελευταίες εβδομάδες περνούσα την ίδια αγωνία...

Αφού πέρασε τα 2 κιλά όλα καλά θα πάνε... Να σκέφτεσαι αισιόδοξα γιατί και οι υπέρηχοι έχουν αποκλισεις... Στο πρώτο μου παιδί στα ντομπλερ μου έλεγαν ότι θα βγει πολύ μεγάλο κοντά στα 4 και τελικά γεννήθηκε 3100

Ελπίζω αυτή τη φορά η απόκλιση να είναι προς τα πάνω και για τις δύο μας!!

 

Ναι, πιθανόν είναι από το πλακούντα. Αλλά εδώ κ 1 εβδομάδα είμαι κάθε μέρα στο καρδιοτοκογραφο κ μετράω κινήσεις κ αυτό το άγχος δεν αντέχεται. Έτσι κ αλλιώς ως τις 37 θα μ άφηναν, όχι παραπάνω, ε τελικά θα πάμε στις 36+4. Φοβάμαι πολύ μη χρειαστεί ΜΕΝΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

πρίν από 47 λεπτά , MeliD είπε:

Ναι, πιθανόν είναι από το πλακούντα. Αλλά εδώ κ 1 εβδομάδα είμαι κάθε μέρα στο καρδιοτοκογραφο κ μετράω κινήσεις κ αυτό το άγχος δεν αντέχεται. Έτσι κ αλλιώς ως τις 37 θα μ άφηναν, όχι παραπάνω, ε τελικά θα πάμε στις 36+4. Φοβάμαι πολύ μη χρειαστεί ΜΕΝΝ

Σε ποια εκατοστιαία θέση είναι;

Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά για να μη στρεσαρεστε και οι δυο... Σημασία έχει να πάρεις ένα γερό μωρό σπίτι, αν χρειαστεί για το καλό του και Μεν για λίγες μέρες αλλά μετά να είναι υγιέστατο  ας είναι, αρκεί να μην έχει κάτι που θα το ταλαιπωρεί για μια ζωή!!Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό αλλά εμένα αυτή η σκέψη μου έδινε κουράγιο... Σήμερα που ρώτησα το γιατρό για τη Μεν μου είπε ότι αφού μπηκα στο μήνα μου άσχετα με τα κιλά του μωρό οι πιθανότητες είναι πολύ καλύτερες και ότι δεν υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο κιλών για τη Μεν...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Κορίτσια μου έχασα τα νέα σας!!

Γέννησα κ εγώ κάπως επεισοδιακά θα έλεγα την Τρίτη 1/11 στις 37&2. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες ήμουν χάλια γενικά από άποψη υγείας, στομαχοπονους, εμετούς, φαγουρα, είχα κ μια μικρή αιμορραγια κ έπρεπε να μείνω στο κρεβάτι! Περίμενα κάποια αποτελέσματα αίματος τα οποία λόγω 28ης Οκτωβρίου είχαν παρααργησει κ μόλις βγήκαν την Τρίτη διαπιστώθηκε ότι είχα χολοσταση κύησης κάτι αρκετά επικίνδυνο για εμένα κ το παιδί! Με το π ειπα τα αποτελέσματα λοιπόν στη γιατρό μου είπε παμε γενναμε! Αντιλαμβανεστε σοκ, γιατι μέχρι να συνειδητοποιήσω μια μέρα πριν  που είχα πάει σε εμβρυολογο κ επιβεβαιωθηκε ότι ο πολύ χαμηλος μ πλακουντας δε θα ανέβαινε κ θα πήγαινα για καισαρική στις 38 και κάτι, μου ήρθε το άλλο σοκ της χολοστασης και έπρεπε αυτό να γίνει άμεσα. Περιττό να σας πω ότι έκλαιγα απτην ώρα που έμαθα τα αποτέλεσματα μέχρι να γεννήσω, ήμουν χάλια, δν ήξερα τι θα αντιμετωπίσω κ φοβόμουν το χειρουργείο..

Τέλος καλό όμως όλα καλά! Η μπέμπα μου γεννήθηκε 2950 & αύριο βγαίνουμε πρώτα ο Θεός! Δε σας κρύβω ότι ο πόνος ήταν μεγαλος τις δυο πρώτες μέρες κ μόνο με πολυ δυνατά παυσίπονα κ έξτρα επισκληριδιους ηρεμουσα.. τωρα να δούμε πως θα είναι η συνέχεια γτ με τα παυσίπονα αγκαλιά μάλλον θα είμαι..  αλλά δε θέλω να τρομοκρατώ καμία γιατι ειναι κ θεμα οργανισμού. Η διπλανή μου στο δωμάτιο ας πούμε μόνο μια μέρα πονούσε κ αυτό υποφερτό. Για μένα σε σύγκριση με τον φυσιολογικό στο πρώτο μ παιδί παροτι ειχα πάρα πολλά ράμματα λ είχα ταλαιπωρηθεί με 12 ώρες τοκετό,  ο πόνος δε συγκρίνεται. Υγεία ομως να έχουμε κ να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!!!

@Laky συγχαρητηρια κορίτσι μου, τέλος καλο όλα καλα κ σε όποια άλλη κοπέλα γεννησε αυτες τις μέρες κ μου διαφεύγει! 3 βραδιά ή 4 θα μείνεις σύνολο? Εγώ 4, αύριο βγαίνω..

Με το καλό να υποδεχτούν κ οι υπόλοιπες τα θαύματακια σας!!!

Να σου ζήσει κουκλα μου!!! 

Καλημέρα σας κορίτσια. Το μεσημέρι φεύγω κι εγώ και πάω σπίτι μου. Το πρωί θα ξέρω αν θα πάρω μαζί μου τον μικρό γιατί τα γεύματα μου το μπουκάλι ζοριζεται αρκετά να τα πιει. Μέχρι εχθές τα μισά ήταν με το μπουκάλι και τα μισά με καθετήρα. Ελπίζω να είναι όλα καλά και να φύγουμε από εδώ ήρεμοι βασικά. Αγχώνομαι πολύ μόλις φτάσω σπίτι τι θα τον ταισω. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Κορίτσι μου εσύ έκανες τλκ μοριακό?

Πριν λιγες ωρες βγηκα θετική αφου πρωτα βγηκε θετικός ο αντρας και το παιδι μου χτες! Ξυπνησα με δύσπνοια κ πονους στα κοκκαλα! Και εκανα το σελφ κ βγηκε θετικο! Αυριο θα παω για ραπιντ να το δηλωσω και ελπίζω να βγω γρηγορα αρνητική! Αλλιώς δεν εχω ιδεα!! 36 εβδομαδων ακριβως! Θα χασω και της Δευτέρας τον υπερηχο! 

  • Λυπημένη/-ος 3

url%5D

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Να σου ζήσει κουκλα μου!!! 

Καλημέρα σας κορίτσια. Το μεσημέρι φεύγω κι εγώ και πάω σπίτι μου. Το πρωί θα ξέρω αν θα πάρω μαζί μου τον μικρό γιατί τα γεύματα μου το μπουκάλι ζοριζεται αρκετά να τα πιει. Μέχρι εχθές τα μισά ήταν με το μπουκάλι και τα μισά με καθετήρα. Ελπίζω να είναι όλα καλά και να φύγουμε από εδώ ήρεμοι βασικά. Αγχώνομαι πολύ μόλις φτάσω σπίτι τι θα τον ταισω.

μην αγχώνεσαι καλή μου.. θα σου πουν και οι γιατροί κ ο παιδίατρος σας πως θα συνεχίσετε.. σκέψου θετικά κ όλα να είναι καλά από εδώ και πέρα!

2 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Πριν λιγες ωρες βγηκα θετική αφου πρωτα βγηκε θετικός ο αντρας και το παιδι μου χτες! Ξυπνησα με δύσπνοια κ πονους στα κοκκαλα! Και εκανα το σελφ κ βγηκε θετικο! Αυριο θα παω για ραπιντ να το δηλωσω και ελπίζω να βγω γρηγορα αρνητική! Αλλιώς δεν εχω ιδεα!! 36 εβδομαδων ακριβως! Θα χασω και της Δευτέρας τον υπερηχο! 

Περαστικά σου! Ναι , μακάρι να βγεις αρνητική γρήγορα και να το περάσετε όλοι σας ελαφριά!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Laky είπε:

Να σου ζήσει κουκλα μου!!! 

Καλημέρα σας κορίτσια. Το μεσημέρι φεύγω κι εγώ και πάω σπίτι μου. Το πρωί θα ξέρω αν θα πάρω μαζί μου τον μικρό γιατί τα γεύματα μου το μπουκάλι ζοριζεται αρκετά να τα πιει. Μέχρι εχθές τα μισά ήταν με το μπουκάλι και τα μισά με καθετήρα. Ελπίζω να είναι όλα καλά και να φύγουμε από εδώ ήρεμοι βασικά. Αγχώνομαι πολύ μόλις φτάσω σπίτι τι θα τον ταισω. 

Διάβασες το άρθρο με τους εναλλακτικούς τρόπους σίτισης που σου έβαλα; 

16 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Γεια σας κοριτσια να σας ζησουν τα μωρακια οσες γεννησατε με υγεια πανω απο ολα.. ποιες εχουν μεινει ακομα και τι ΠΗΤ εχετε;

Εγώ ΠΗΤ έχω σήμερα αλλά πήγα στο νοσοκομείο και δεν υπάρχουν βλέψεις να γεννήσω άμεσα. Πάμε στην παράταση μέχρι 41η εβδομάδα 

  • Μου αρέσει 2

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Διάβασες το άρθρο με τους εναλλακτικούς τρόπους σίτισης που σου έβαλα; 

Εγώ ΠΗΤ έχω σήμερα αλλά πήγα στο νοσοκομείο και δεν υπάρχουν βλέψεις να γεννήσω άμεσα. Πάμε στην παράταση μέχρι 41η εβδομάδα 

Όχι κορίτσι μου. Εδώ δεν υπήρχε καμία τέτοια περίπτωση εξάλλου. Αλλά ακόμη και για το σπίτι δεν είμαι υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού. Ή μάλλον κι αν δεν πετύχει δεν το θεωρώ τραγικό. Με απασχολεί περισσότερο να είναι χορτατο και ήρεμο. Όπως και να έχει όμως σ ευχαριστώ πάρα πολύ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Eleniarch είπε:

μην αγχώνεσαι καλή μου.. θα σου πουν και οι γιατροί κ ο παιδίατρος σας πως θα συνεχίσετε.. σκέψου θετικά κ όλα να είναι καλά από εδώ και πέρα!

Περαστικά σου! Ναι , μακάρι να βγεις αρνητική γρήγορα και να το περάσετε όλοι σας ελαφριά!! 

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!! 

23 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Γεννησαμε κορίτσια!!!!!!3450 το κοριτσάκι μου!!!όλα καλά πήγαν!

Να σας ζήσει κοριτσι μου! Καλη ανάρρωση και με το καλό σπιτι σας!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Όχι κορίτσι μου. Εδώ δεν υπήρχε καμία τέτοια περίπτωση εξάλλου. Αλλά ακόμη και για το σπίτι δεν είμαι υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού. Ή μάλλον κι αν δεν πετύχει δεν το θεωρώ τραγικό. Με απασχολεί περισσότερο να είναι χορτατο και ήρεμο. Όπως και να έχει όμως σ ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συμφωνώ μαζί σου. Εν τω μεταξύ θύμησες μου, εσύ είχες και διαβήτη? Αν ναι, πως είσαι μετά τη γέννα? Έφυγε? Έχω εγώ κ αγχώνομαι αν θα φύγει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πως είστε; Εγώ γεννάω τρίτη και είμαι μέσα στο άγχος..έχω δύο μέρες που βλέπω όνειρα με αιμορραγία και ξυπνάω φρικαρισμενη..έχω πεθάνει και από τις καούρες όλη μέρα..ούτε να φάω δε μπορώ τίποτα..η μικρή μου πριν 3 μέρες ήταν 2.674..λετε να χρειαστεί μεν τη τρίτη;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , Geo22 είπε:

Κορίτσια μου πως είστε; Εγώ γεννάω τρίτη και είμαι μέσα στο άγχος..έχω δύο μέρες που βλέπω όνειρα με αιμορραγία και ξυπνάω φρικαρισμενη..έχω πεθάνει και από τις καούρες όλη μέρα..ούτε να φάω δε μπορώ τίποτα..η μικρή μου πριν 3 μέρες ήταν 2.674..λετε να χρειαστεί μεν τη τρίτη;

Εγώ γενναω Δευτέρα αναγκαστικά κ είναι 2100. Κ δε μπορώ σήμερα όλη μέρα να σταματήσω να σκέφτομαι αρνητικά κ να φοβάμαι μη μπει εντατική κ τι θα γίνει μετά... μ έχει πιάσει το κλάμα....

Μέχρι τώρα φοβόμουν τη καισαρική,  τη νάρκωση,  το χειρουργείο για μένα...τώρα φοβάμαι για το μωρό 

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2022 at 7:16 ΜΜ, elena93 είπε:

Γεια σας κοριτσια να σας ζησουν τα μωρακια οσες γεννησατε με υγεια πανω απο ολα.. ποιες εχουν μεινει ακομα και τι ΠΗΤ εχετε;

Γεια σας κοριτσια, να σας ζησουν οσες γεννησατε να τα χαιρεστε τα μπουμπουκάκια σας! 

Εγω εχω ΠΗΤ 27-11 και πλεον μπαινω σε αυτοκαραντινα μη τυχον κι αρπαξω κανεναν κορωνοϊο πριν τον τοκετο! Οσους προλαβα και ειδα! Τωρα τελος! Σε κανενα τριμηνο παλι οι συναναστροφες!

  • Μου αρέσει 4

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MeliD είπε:

Εγώ γενναω Δευτέρα αναγκαστικά κ είναι 2100. Κ δε μπορώ σήμερα όλη μέρα να σταματήσω να σκέφτομαι αρνητικά κ να φοβάμαι μη μπει εντατική κ τι θα γίνει μετά... μ έχει πιάσει το κλάμα....

Μέχρι τώρα φοβόμουν τη καισαρική,  τη νάρκωση,  το χειρουργείο για μένα...τώρα φοβάμαι για το μωρό 

Προσπαθήσε να είσαι ήρεμη κορίτσι μου.. όλα καλά θα πάνε! 

πρίν από 14 λεπτά , Ελλάκι είπε:

Γεια σας κοριτσια, να σας ζησουν οσες γεννησατε να τα χαιρεστε τα μπουμπουκάκια σας! 

Εγω εχω ΠΗΤ 27-11 και πλεον μπαινω σε αυτοκαραντινα μη τυχον κι αρπαξω κανεναν κορωνοϊο πριν τον τοκετο! Οσους προλαβα και ειδα! Τωρα τελος! Σε κανενα τριμηνο παλι οι συναναστροφες!

Κ εγώ που μπήκα αυτοκαραντινα, με κόλλησε η κόρη μου ίωση κ είμαι μια εβδομάδα χαλια :-D. Χθες κ σήμερα είμαι λίγο καλύτερα, ευτυχώς δεν είναι κοβιντ, έχουμε κάνει οικογενειακώς μοριακα. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Geo22 είπε:

Κορίτσια μου πως είστε; Εγώ γεννάω τρίτη και είμαι μέσα στο άγχος..έχω δύο μέρες που βλέπω όνειρα με αιμορραγία και ξυπνάω φρικαρισμενη..έχω πεθάνει και από τις καούρες όλη μέρα..ούτε να φάω δε μπορώ τίποτα..η μικρή μου πριν 3 μέρες ήταν 2.674..λετε να χρειαστεί μεν τη τρίτη;

Εάν όλα είναι καλά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κ του τοκετού γιατί να χρειαστεί μενν? Κ μένα με αγχωνει να το σκέφτομαι, αλλά λέω πάλι από μέσα μου πως κ να χρειαστεί να μπει για παρακολούθηση θα είναι για το καλό του. Λόγω του ότι θα γεννήσω στις 38 εβδομάδες κ όχι στις 40 όπως την προηγούμενη φορά . Έκανα κ την κορτιζόνη για τα πνευμόνια του, κ εύχομαι κ ελπίζω να πάνε όλα καλά.. το ίδιο εύχομαι κ για σένα! 

6 ώρες πρίν, Laky είπε:

Όχι κορίτσι μου. Εδώ δεν υπήρχε καμία τέτοια περίπτωση εξάλλου. Αλλά ακόμη και για το σπίτι δεν είμαι υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού. Ή μάλλον κι αν δεν πετύχει δεν το θεωρώ τραγικό. Με απασχολεί περισσότερο να είναι χορτατο και ήρεμο. Όπως και να έχει όμως σ ευχαριστώ πάρα πολύ.

Τελικά βγήκατε μαζί από το νοσοκομείο? Πως είσαι εσύ? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...