Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση από εκεί θα εξαρτηθούν πολλα.
      Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

       

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Κοριτσια γεννησα κι εγω πριν λιγες ωρες! Καταφερα το v-bac και δεν το πιστευω ακομα!!! Φοβερη εμπειρια!! 3500 η μικρη ζουζού. :x

@Matina87    18-10 αγοράκι  :mrgreen:

 @Blue Velvet  25-10 κοριτσάκι :tongue:

 @KONNA28   27-10 κοριτσάκι :tongue:

@Irini__            1-11 κοριτσάκι :tongue:

@giota86          1-11 κοριτσάκι :tongue:

@Laky               2-11 αγοράκι   :mrgreen:

@ArtemisK       4-11 κοριτσάκι :tongue:

@MeliD            7-11 κοριτσάκι :tongue:

@Eleniarch      7-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Geo22            8-11 κοριτσάκι :tongue:

@Marianthi27  8-11 αγοράκι   :mrgreen:

@elena93        11-11 κοριτσάκι :tongue:

@Kristy09        14-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Anastasiade  17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@Rina_87          17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@nairobi           21-11 κοριτσακι :tongue:

@Ελλάκι           27-11 κοριτσάκι :tongue:

Να σου ζήσει κορίτσι μου, όλα τα καλά σας εύχομαι !!! Εν τελει μόνο εγώ έμεινα να μην έχω γεννήσει ακόμα ; Χαχαχα δεν θα γεννήσω ποτέ νιώθω ! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Kallibabyboy είπε:

Να σου ζήσει κορίτσι μου, όλα τα καλά σας εύχομαι !!! Εν τελει μόνο εγώ έμεινα να μην έχω γεννήσει ακόμα ; Χαχαχα δεν θα γεννήσω ποτέ νιώθω ! 

Πόσο εβδομάδων είσαι; 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Όχι εννοώ τη ρουκέτα σου την έβγαλε μετά από το δικό σου γάλα ή το ξένο; 

Συγχαρητήρια! Να σου ζήσει! Και συγχαρητήρια και για το vbac! Σπανίζουν οι περιπτώσεις σαν και εσένα στην Ελλάδα! 

Είχε φάει και απ' τα δύο ήδη. Αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Είχε φάει και απ' τα δύο ήδη. Αυτό εννοώ.

Μάλλον του έπεσε πολύ και δεν μπορούσε να το χωνέψει. Αν είναι μεμονωμένο περιστατικό, μην σε απασχολεί. Αν συμβαίνει συχνά θα πρέπει να το δεις με οισοφαγικη παλινδρομηση και ίσως να αλλάξεις μάρκα στο ξένο 

  • Ευχαριστώ 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Matina87    18-10 αγοράκι  :mrgreen:

 @Blue Velvet  25-10 κοριτσάκι :tongue:

 @KONNA28   27-10 κοριτσάκι :tongue:

@Irini__            1-11 κοριτσάκι :tongue:

@giota86          1-11 κοριτσάκι :tongue:

@Laky               2-11 αγοράκι   :mrgreen:

@ArtemisK       4-11 κοριτσάκι :tongue:

@MeliD            7-11 κοριτσάκι :tongue:

@Eleniarch      7-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Geo22            8-11 κοριτσάκι :tongue:

@Marianthi27  8-11 αγοράκι   :mrgreen:

@elena93        11-11 κοριτσάκι :tongue:

@Kristy09        13-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Anastasiade  17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@Rina_87          17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@nairobi           21-11 κοριτσακι :tongue:

@Ελλάκι           27-11 κοριτσάκι :tongue:

  • Μου αρέσει 2

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/11/2022 at 9:47 ΠΜ, Laky είπε:

Εμένα πάντως ι μικρός μου έχει σακατεψει τόσο πολύ τις θηλές που θέλω να τον βάλω στο στήθος και ταυτόχρονα μου έρχεται να βάλω τα κλάματα με την ιδέα. Δε ξέρω τι είναι χειρότερο. Ο θηλασμός, το θηλαστρο ή το ξένο!!!!!! Και με τόση ταλαιπωρία που τραβάω για αυτά τα αντισώματα και πάλι το ξένο το βλέπω σαν θείο δώρο!!!! Του δίνω της humana το ac για κολλικους τώρα και ελπίζω να βοηθήσει λίγο την κατάσταση γιατί με πονάει η καρδιά μου να το βλέπω να τσιριζει έτσι στα ξαφνικά! Επίσης με το θηλαστρο εξακολουθώ να μην ξεπερνώ τα 40,50 ml. Διαβάζω κάτι άλλες κοπέλες έχουν λίτρα και απελπιζομαι!!!

 

Πότε γεννησες ακριβώς και πίνει ο μικρός 800ml? Και κάθε πόσες ώρες κάνεις άντληση; Κάνεις και τη νύχτα;

Κι εγώ που είχα πολύ γάλα κ έβγαζα με το θήλαστρο συνέχεια έχει μειωθεί στο ελάχιστο ήδη... μην αγχώνεσαι,ότι πάρει από εμάς, έστω λίγο, κέρδος είναι, αυτό να σκέφτεσαι! Η μεγάλη μου πήρε 1 μήνα κ δεν αρρώστησε σοβαρά ποτέ κ είναι 10 χρονών τώρα. 

Λοιπόν, να ρωτήσω... επειδή η παραγωγή μου μειώθηκε και αν κι έχω ακόμη γάλα για αποκλειστικό θέλω να δοκιμάσω θέμα γάλατα σταδιακά  ούτως ώστε όταν χρειαστεί να πάρει πολλά γεύματα ξένο να έχουμε καταλήξει στο ποιο μας ταιριάζει.. 

Αρχικά να πω ότι μητρικό πίνει 70-90 ml σε καθε γεύμα,  συνήθως 80 και κάνει 7 γεύματα. Είναι 3 εβδομάδων και 2600-2700 κιλά.

Δοκιμάσαμε frisolac απλο που έδωσαν στη κλινική. Το πίνει ευχάριστα αλλά παρατηρώ ότι με 80  ml θα ζορίζεται μετά για ώρα και θα  βγάλει πάντα σαν εμετό  ενώ με το μητρικό δε βγάζει. Με τα 90 υπέφερε. Φταίει η ποσότητα? Το να δώσω όμως πχ 60 δεν είναι πολύ λιγο? Ή όχι επειδή είναι λίγα κιλά? Είναι όμως ήδη 3 εβδομάδων...

Η παιδίατρος είπε να δοκιμάσουμε το humana το απλό. Στη μεγάλη μου κόρη είχε ταιριάξει.

Εγώ θα ήθελα κάτι σε αντιαναγωγικο ή για τους κολικούς αλλά διαβάζω ότι αυτά δε διαλύονται εύκολα, δημιουργούν δυσκοιλιότητα, κάποια δεν είναι καλά  κλπ ... 

Γνώμες? (Για τα γάλατα αυτά, μην αρχίσουμε για το θηλασμό παρακαλώ, αν μπορούσα θα θήλαζα όσο πάει, πιστέψτε με)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Για γάλατα δεν ξέρω. Για την ποσότητα μπορώ να σου πω ότι πρέπει να πίνει 150ml ανά κιλό, που για τα 2700 είναι 405 γραμμάρια τη μέρα, που αν το διαιρέσεις με το 7 βγαίνει 57 γραμμάρια το γεύμα. Να σημειώσω ότι αναφέρομαι σε ελάχιστες ποσότητες. Αν ένα παιδί τρώει παραπάνω, καλώς. 

Με βάση αυτόν τον τύπο και μόνο, ίσως όντως φταίει η ποσότητα που υποφέρει με τα 90. Άσε που 90 μητρικό και 90 σκόνη δεν είναι ισοδύναμα, το δεύτερο φουσκώνει πιο πολύ.

Τα αντιαναγωγικα δε συστήνονται αν το παιδί δεν έχει σοβαρό πρόβλημα παλινδρόμησης. Εμείς πάντως τις πρώτες σαράντα μέρες που έδινα συμπλήρωμα 30μλ σε κάποιο γεύμα, αν ένιωθα ότι μου ζητούσε, πήραμε το Hipp. Είναι βιολογικό και έμεινα ευχαριστημένη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Κι εγώ που είχα πολύ γάλα κ έβγαζα με το θήλαστρο συνέχεια έχει μειωθεί στο ελάχιστο ήδη... μην αγχώνεσαι,ότι πάρει από εμάς, έστω λίγο, κέρδος είναι, αυτό να σκέφτεσαι! Η μεγάλη μου πήρε 1 μήνα κ δεν αρρώστησε σοβαρά ποτέ κ είναι 10 χρονών τώρα. 

Λοιπόν, να ρωτήσω... επειδή η παραγωγή μου μειώθηκε και αν κι έχω ακόμη γάλα για αποκλειστικό θέλω να δοκιμάσω θέμα γάλατα σταδιακά  ούτως ώστε όταν χρειαστεί να πάρει πολλά γεύματα ξένο να έχουμε καταλήξει στο ποιο μας ταιριάζει.. 

Αρχικά να πω ότι μητρικό πίνει 70-90 ml σε καθε γεύμα,  συνήθως 80 και κάνει 7 γεύματα. Είναι 3 εβδομάδων και 2600-2700 κιλά.

Δοκιμάσαμε frisolac απλο που έδωσαν στη κλινική. Το πίνει ευχάριστα αλλά παρατηρώ ότι με 80  ml θα ζορίζεται μετά για ώρα και θα  βγάλει πάντα σαν εμετό  ενώ με το μητρικό δε βγάζει. Με τα 90 υπέφερε. Φταίει η ποσότητα? Το να δώσω όμως πχ 60 δεν είναι πολύ λιγο? Ή όχι επειδή είναι λίγα κιλά? Είναι όμως ήδη 3 εβδομάδων...

Η παιδίατρος είπε να δοκιμάσουμε το humana το απλό. Στη μεγάλη μου κόρη είχε ταιριάξει.

Εγώ θα ήθελα κάτι σε αντιαναγωγικο ή για τους κολικούς αλλά διαβάζω ότι αυτά δε διαλύονται εύκολα, δημιουργούν δυσκοιλιότητα, κάποια δεν είναι καλά  κλπ ... 

Γνώμες? (Για τα γάλατα αυτά, μην αρχίσουμε για το θηλασμό παρακαλώ, αν μπορούσα θα θήλαζα όσο πάει, πιστέψτε με)

Εμείς είμαστε 42 ημερών κ πίνει 8 γεύματα 90 με 100 ml το βράδυ όταν ξυπνάει συνήθως πίνει λιγότερο..θηλάζουμε κιολας πριν σχεδον κάθε φορά..στην αρχή πίναμε almiron είχε όμως τελευταία δυσκοιλιότητα κ από το Σάββατο πίνουμε το nan optipro1 έχει μέσα κ προβιοτικα είπε ο παιδίατρος κ βοηθάει..απλά πρέπει να είναι χλιαρό από την αρχή κ μετά το ζεσταίνω σε μπεν μαρί.. γαλατάκι βγάζει γουλιτσες άλλες φορές καθόλου κ άλλες αρκετό.. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Κι εγώ που είχα πολύ γάλα κ έβγαζα με το θήλαστρο συνέχεια έχει μειωθεί στο ελάχιστο ήδη... μην αγχώνεσαι,ότι πάρει από εμάς, έστω λίγο, κέρδος είναι, αυτό να σκέφτεσαι! Η μεγάλη μου πήρε 1 μήνα κ δεν αρρώστησε σοβαρά ποτέ κ είναι 10 χρονών τώρα. 

Λοιπόν, να ρωτήσω... επειδή η παραγωγή μου μειώθηκε και αν κι έχω ακόμη γάλα για αποκλειστικό θέλω να δοκιμάσω θέμα γάλατα σταδιακά  ούτως ώστε όταν χρειαστεί να πάρει πολλά γεύματα ξένο να έχουμε καταλήξει στο ποιο μας ταιριάζει.. 

Αρχικά να πω ότι μητρικό πίνει 70-90 ml σε καθε γεύμα,  συνήθως 80 και κάνει 7 γεύματα. Είναι 3 εβδομάδων και 2600-2700 κιλά.

Δοκιμάσαμε frisolac απλο που έδωσαν στη κλινική. Το πίνει ευχάριστα αλλά παρατηρώ ότι με 80  ml θα ζορίζεται μετά για ώρα και θα  βγάλει πάντα σαν εμετό  ενώ με το μητρικό δε βγάζει. Με τα 90 υπέφερε. Φταίει η ποσότητα? Το να δώσω όμως πχ 60 δεν είναι πολύ λιγο? Ή όχι επειδή είναι λίγα κιλά? Είναι όμως ήδη 3 εβδομάδων...

Η παιδίατρος είπε να δοκιμάσουμε το humana το απλό. Στη μεγάλη μου κόρη είχε ταιριάξει.

Εγώ θα ήθελα κάτι σε αντιαναγωγικο ή για τους κολικούς αλλά διαβάζω ότι αυτά δε διαλύονται εύκολα, δημιουργούν δυσκοιλιότητα, κάποια δεν είναι καλά  κλπ ... 

Γνώμες? (Για τα γάλατα αυτά, μην αρχίσουμε για το θηλασμό παρακαλώ, αν μπορούσα θα θήλαζα όσο πάει, πιστέψτε με)

Καλημερα! Ο γιος μου επινε το frisolac χωρις κανενα προβλημα! Τωρα και στη μικρη με αυτο ξεκινησα αλλα καθε φορα θα βγαλει γουλια ειτε  πριν ειτε μετα το ρεψιμο! Ομως και το μητρικο μου το βγαζει οχι καθε φορα αλλα βγαζει! Ο γιατρός μου ειπε οτι ειναι πολυ νωρις να μιλήσουμε για παλινδρομηση και το ιδιο λενε και οι παιδογαστρεντερολογοι! Επισης η συχνη εναλλαγη σε μαρκες προκαλει συγχυση λεει και στο τελος δεν βγαζεις ;σφαλες συμπερασμα του τι φταιει! Οποτε μου ειπε να συνεχισω με frisolac (εδω να σημειωσω οτι εγώ το διάλεξα δεν μου το προτεινε ο ίδιος απλως τον ρωτησα και ειπε οκ) και βλέπουμε πως θα παει! Γενικα ειπε ειναι κατι φυσιολογικο οι γουλιες λογω ανωριμου γαστρεντερικου συστήματος! Τι να πω.. Παντως με στεναχωρει καθε φορα που βγαζει! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όλες τις μανουλες! Έχω κι εγώ διδυμακια 20 ημερών!!τώρα τρώνε κάθε τρεις ώρες,(θηλάζω δίνω και ξένο) η ερώτηση μου είναι πως θα μεταβώ από το διάστημα των τριών ωρών στο τεσσαρων;από μόνα τους θα το φτιάξουν η πρέπει εγώ να φτιάξω το πρόγραμμα τους εφ όσον τρώνε την απαραίτητη ποσότητα μέσα στη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά ομολογώ ότι η ερώτησή σου μου έκανε εντύπωση. Δεν ήξερα καν ότι χρειάζεται μετάβαση από το τρίωρο στο τετράωρο. Περιμένω κι εγώ να δω τι θα πει οποίος ξέρει.

Πάντως, εμείς είμαστε 4 μηνών σχεδόν και εξακολουθεί να τρώει κάθε τρεις ώρες... (εκτός από το βράδυ)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Δε ξέρω αν φταίνε οι κολλικοι ή έχει δυσκοιλιότητα στα ξαφνικά. Έχει να ενεργηθει από εχθές το βραδάκι ενώ πριν σε κάθε γεύμα έκανε κακακια. Βλέπω ότι πονάει και υποφέρει. Κλαίει πολύ. Δε ξέρω τι να κάνω. Δίνω δικό μου αλλά και humana ac για τους κολλικους. Τι μπορώ να κάνω να το βοηθήσω;

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Laky said:

Κορίτσια καλησπέρα. Δε ξέρω αν φταίνε οι κολλικοι ή έχει δυσκοιλιότητα στα ξαφνικά. Έχει να ενεργηθει από εχθές το βραδάκι ενώ πριν σε κάθε γεύμα έκανε κακακια. Βλέπω ότι πονάει και υποφέρει. Κλαίει πολύ. Δε ξέρω τι να κάνω. Δίνω δικό μου αλλά και humana ac για τους κολλικους. Τι μπορώ να κάνω να το βοηθήσω;

Εαν δίνεις φόρμουλα, έστω και συμπληρωματικά, κάνει το παιδί πιο δυσκιλιο. Βασικά το μητρικό λειτουργεί ως καθαρτικό. Ο δικός μου που έχει μικτή διατροφη κάνει κακά του ανα 2 μέρες. Του δίνω σταγονες προβιοτικές, και τίποτα άλλο. Και οι 2 μέρες φυσιολογικές είναι, και ο παιδίατρος μου είπε οτι μέχρι 4 ημέρες δεν κάνουμε κάτι . Εφόσον παίρνει βάρος, δεν κλαίει, παρα μόνο σφίγγεται, να μην αλλάξουμε καν γάλα.

Μίλα με τον γιατρό σου, εαν δεις οτι περνάνε 1-2 μέρες, μπορεί να σου πει και εσένα προβιοτικά και χαμομηλάκι ίσως.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Melie είπε:

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά ομολογώ ότι η ερώτησή σου μου έκανε εντύπωση. Δεν ήξερα καν ότι χρειάζεται μετάβαση από το τρίωρο στο τετράωρο. Περιμένω κι εγώ να δω τι θα πει οποίος ξέρει.

Πάντως, εμείς είμαστε 4 μηνών σχεδόν και εξακολουθεί να τρώει κάθε τρεις ώρες... (εκτός από το βράδυ)

Μου είπε η παιδίατρος μου ότι εφ όσον τρώνε την απαραίτητη ποσότητα και δεν ξυπνάνε επειδή πεινάμε μπορώ να το κάνω!εμένα με βολεύει γιατί είναι δύο για ;υτο θέλω να το προσπαθήσω..

Ακόμη μια ερώτηση..αλλαγή Πάνας πότε κάνετε πριν η ΜΕΤΑ το φαγητό;;εγώ κάνω πριν αλλά πολλές φορές επειδή τα κάνουν αμέσως μετά το φαγητό χρειάζεται ν τ αλλάξω και μετά!η αν κλαίνε πολύ επειδή πεινάμε τ αλλάζω μόνο μετά το φαγητό !δεν ξέρω όμως ποιο είναι το σωστο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...