Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Ναι, δεν το συζητάω αυτό. Απλά εμένα δεν κοιμάται μετά το γεύμα και γενικά μέσα στη μέρα ιδιαίτερα, οπότε δε χάνει τα τρίωρά του λόγω ύπνου και δεν κατάλαβα την ερώτηση σου.

Η οδηγία του παιδιάτρου μου για αυτό το θέμα ήταν ότι ξυπνάμε στο τρίωρο μέχρι τις σαράντα μέρες. Αλλά επειδή σ εμάς δεν υπήρχε το θέμα "να τον ξυπνήσω να φάει", το έκανε μόνος του, τις ελάχιστες φορές που συνέβαινε κάτι τέτοιο, τον άφηνα ήσυχο!

Αλλαγή Πάνας κάνουμε οπωσδήποτε πριν, για να μην τον ξαπλώνω μετά το φαγητό και βγάλει γουλια.

Τώρα, αν τα κάνει και μετά το φαγητό, τι να κάνω, τον αλλάζω. Με όσες λιγότερες αναταράξεις γίνεται, για το στομάχι του. Και αφού έχει ρευτει καλά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Δε ξέρω αν φταίνε οι κολλικοι ή έχει δυσκοιλιότητα στα ξαφνικά. Έχει να ενεργηθει από εχθές το βραδάκι ενώ πριν σε κάθε γεύμα έκανε κακακια. Βλέπω ότι πονάει και υποφέρει. Κλαίει πολύ. Δε ξέρω τι να κάνω. Δίνω δικό μου αλλά και humana ac για τους κολλικους. Τι μπορώ να κάνω να το βοηθήσω;

Μπορείς να κανείς μασάζ στη κοιλιτσα με φορά τους δείκτες του ρολογιού και τα ποδαράκια σαν να κάνει ποδήλατο. Εμένα όταν έχει αέρια τον βοηθάει πολύ να τον βάζω στο χέρι μου ανάποδα με τη κοιλιτσα του. Ή όταν τον ρεύω που τον βάζω πάνω στο στηθος μου και βάζει τα πόδια του κ αυτά στη κοιλιά μου. Με πατάει λίγο στη κοιλιά κ σφίγγεται και μετά κάνει κακά. 

  • Ευχαριστώ 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Δε ξέρω αν φταίνε οι κολλικοι ή έχει δυσκοιλιότητα στα ξαφνικά. Έχει να ενεργηθει από εχθές το βραδάκι ενώ πριν σε κάθε γεύμα έκανε κακακια. Βλέπω ότι πονάει και υποφέρει. Κλαίει πολύ. Δε ξέρω τι να κάνω. Δίνω δικό μου αλλά και humana ac για τους κολλικους. Τι μπορώ να κάνω να το βοηθήσω;

Καλησπέρα ,κι εγώ αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα εχθές και σήμερα. Ενεργήθηκε χθες το απόγευμα κι από τότε Κλαίει ασταμάτητα και σφίγγεται ενώ ήταν άυπνος για ώρες.

Του έκανα  μασάζ με ένα gel της frezyderm για κολικούς αλλά δεν βοήθησε και πολύ ..δεν ξέρω τι άλλο να κάνω :/ κάπως ηρέμησε κρατώντας τον με τη κοιλιά του στους ώμους μου και περπατώντας στο δωμάτιο.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Angel92 είπε:

Καλησπέρα ,κι εγώ αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα εχθές και σήμερα. Ενεργήθηκε χθες το απόγευμα κι από τότε Κλαίει ασταμάτητα και σφίγγεται ενώ ήταν άυπνος για ώρες.

Του έκανα  μασάζ με ένα gel της frezyderm για κολικούς αλλά δεν βοήθησε και πολύ ..δεν ξέρω τι άλλο να κάνω :/ κάπως ηρέμησε κρατώντας τον με τη κοιλιά του στους ώμους μου και περπατώντας στο δωμάτιο.

Κι ο δικός μου μόλις έκανε. Του έδωσα ένα λαδακι χαμομήλι της Humana και άρχισα να του κάνω τα πόδια ποδήλατο. Κι έκανε μετά από 24ωρες. Πολύ κλάμα όλη μέρα. Τρελή στενοχωρια. Δοκίμασε κι εσύ να του κάνεις ποδήλατο τα ποδαράκια και ζεστές κομπρεσες. Σιδερωσα πανακια πιο νωρίς και του έβαζα. Υπομονή. Εύχομαι να ηρεμήσει η καρδούλα μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/11/2022 at 4:52 ΜΜ, Ελλάκι είπε:

@Matina87    18-10 αγοράκι  :mrgreen:

 @Blue Velvet  25-10 κοριτσάκι :tongue:

 @KONNA28   27-10 κοριτσάκι :tongue:

@Irini__            1-11 κοριτσάκι :tongue:

@giota86          1-11 κοριτσάκι :tongue:

@Laky               2-11 αγοράκι   :mrgreen:

@ArtemisK       4-11 κοριτσάκι :tongue:

@MeliD            7-11 κοριτσάκι :tongue:

@Eleniarch      7-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Geo22            8-11 κοριτσάκι :tongue:

@Marianthi27  8-11 αγοράκι   :mrgreen:

@elena93        11-11 κοριτσάκι :tongue:

@Kristy09        13-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Anastasiade  17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@Rina_87          17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@nairobi           21-11 κοριτσακι :tongue:

@Ελλάκι           27-11 κοριτσάκι :tongue:

Να ζήσει κοπέλα μου! Όλα με το καλό!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι ο δικός μου μόλις έκανε. Του έδωσα ένα λαδακι χαμομήλι της Humana και άρχισα να του κάνω τα πόδια ποδήλατο. Κι έκανε μετά από 24ωρες. Πολύ κλάμα όλη μέρα. Τρελή στενοχωρια. Δοκίμασε κι εσύ να του κάνεις ποδήλατο τα ποδαράκια και ζεστές κομπρεσες. Σιδερωσα πανακια πιο νωρίς και του έβαζα. Υπομονή. Εύχομαι να ηρεμήσει η καρδούλα μου.

Αχ κορίτσια πολύ ζόρι η δυσκοιλιότητα στα μωράκια μας !εμάς μας έχει πει ο παιδίατρος αν δεν κάνει για 3 ημέρες μετά χρειάζεται υπόθετο..μια φορά χρειάστηκε και βάλαμε και προχθές έπρεπε πάλι με κλάματα το βάζαμε αλλά έβγαινε κ μετά είπα ας περιμένουμε μέχρι αύριο κ ευτυχώς έκανε..αλλά πλέον στις 3 με 4 μέρες μια φορά..δίνει κάποια κοπέλα τις bio gaia?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Matina87 είπε:

Αχ κορίτσια πολύ ζόρι η δυσκοιλιότητα στα μωράκια μας !εμάς μας έχει πει ο παιδίατρος αν δεν κάνει για 3 ημέρες μετά χρειάζεται υπόθετο..μια φορά χρειάστηκε και βάλαμε και προχθές έπρεπε πάλι με κλάματα το βάζαμε αλλά έβγαινε κ μετά είπα ας περιμένουμε μέχρι αύριο κ ευτυχώς έκανε..αλλά πλέον στις 3 με 4 μέρες μια φορά..δίνει κάποια κοπέλα τις bio gaia?

Εγώ δίνω. Έδωσα ένα μπουκάλι και τώρα πήρα το δεύτερο. Πήρα και infacolic σήμερα να του ξεκινήσω. Ρε κορίτσια πόσο κρατάνε αυτοί οι κολλικοι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι ο δικός μου μόλις έκανε. Του έδωσα ένα λαδακι χαμομήλι της Humana και άρχισα να του κάνω τα πόδια ποδήλατο. Κι έκανε μετά από 24ωρες. Πολύ κλάμα όλη μέρα. Τρελή στενοχωρια. Δοκίμασε κι εσύ να του κάνεις ποδήλατο τα ποδαράκια και ζεστές κομπρεσες. Σιδερωσα πανακια πιο νωρίς και του έβαζα. Υπομονή. Εύχομαι να ηρεμήσει η καρδούλα μου.

Ναι θα το δοκιμάσω μέσα στη μέρα..είναι τόσο άσχημο να το βλέπεις να κλαίει και να μην ανακουφίζεται με τίποτα..ελπίζω και γω να περάσει σύντομα και να είναι καλά τα νινακια μας.

αυτο το λαδακι της humana το βάζεις στο σώμα;;

@Laky& @elena93πείτε μου κι εμένα πως πάτε με το infacolic για να το πάρω αν χρειαστεί 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Vaou είπε:

Καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όλες τις μανουλες! Έχω κι εγώ διδυμακια 20 ημερών!!τώρα τρώνε κάθε τρεις ώρες,(θηλάζω δίνω και ξένο) η ερώτηση μου είναι πως θα μεταβώ από το διάστημα των τριών ωρών στο τεσσαρων;από μόνα τους θα το φτιάξουν η πρέπει εγώ να φτιάξω το πρόγραμμα τους εφ όσον τρώνε την απαραίτητη ποσότητα μέσα στη μέρα;

Όταν θα είναι έτοιμο. Ακόμα είναι υπερβολικά μικρά για να κοιμούνται τόσες πολλές ώρες

19 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Δε ξέρω αν φταίνε οι κολλικοι ή έχει δυσκοιλιότητα στα ξαφνικά. Έχει να ενεργηθει από εχθές το βραδάκι ενώ πριν σε κάθε γεύμα έκανε κακακια. Βλέπω ότι πονάει και υποφέρει. Κλαίει πολύ. Δε ξέρω τι να κάνω. Δίνω δικό μου αλλά και humana ac για τους κολλικους. Τι μπορώ να κάνω να το βοηθήσω;

Κούνα του τα ποδαράκια σα να κάνει ποδήλατο και απαλά μασάζ στην κοιλιά

18 ώρες πρίν, Vaou είπε:

Μου είπε η παιδίατρος μου ότι εφ όσον τρώνε την απαραίτητη ποσότητα και δεν ξυπνάνε επειδή πεινάμε μπορώ να το κάνω!εμένα με βολεύει γιατί είναι δύο για ;υτο θέλω να το προσπαθήσω..

Ακόμη μια ερώτηση..αλλαγή Πάνας πότε κάνετε πριν η ΜΕΤΑ το φαγητό;;εγώ κάνω πριν αλλά πολλές φορές επειδή τα κάνουν αμέσως μετά το φαγητό χρειάζεται ν τ αλλάξω και μετά!η αν κλαίνε πολύ επειδή πεινάμε τ αλλάζω μόνο μετά το φαγητό !δεν ξέρω όμως ποιο είναι το σωστο

Εγώ θηλάζω από το ένα στήθος, αλλάζω πάνα και μετά θηλάζω από το άλλο στήθος. Αν χρειαστεί, ξαναλλάζω πάνα. Όταν ξυπνάνε είναι πεινασμένα για να τα καθυστερήσουμε και άλλο με αλλαγή πάνας

11 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ δίνω. Έδωσα ένα μπουκάλι και τώρα πήρα το δεύτερο. Πήρα και infacolic σήμερα να του ξεκινήσω. Ρε κορίτσια πόσο κρατάνε αυτοί οι κολλικοι;

μέχρι 2-3 μηνών

  • Μου αρέσει 2

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας παρακολουθώ καιρό και είπα να γράψω και εγώ... Έχω ένα κοριτσάκι 26 ημερών χρειάζομαι την βοήθεια σας κοιμάται πάνω μου και με το που την βάζω κάτω ξυπνάει έχω απελπιστη δεν ξέρω τι να κάνω έχετε κάποια λύση σας παρακαλώ πολύ!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είναι πολύ αγχωμένη κ στεναχωρημένη. Η μικρή βγάζει συνέχεια γουλιές μετά το φαΐ. Κ το κακό είναι ότι έκανε και ρουκέτα εμετό 1,2 φορές.  Κ μάλιστα τώρα με δικό μου γαλα και χωρίς να πιει πολύ, στα πρώτα 40 ml! Δε ξέρω τι να κάνω! Η παιδίατρος λέει είναι νωρίς να πούμε για παλινδρόμηση. Δεν αντέχω να τη βλέπω να υποφέρει. Το βράδυ ενω έχει ρευτει υποφέρει κ μπορεί να βγάλει ακόμη κ ώρα μετά με αποτέλεσμα να μη μπορώ να τη ξαπλώσω στο κρεβάτι έστω κ με κλίση κ τη βγάζουμε στο ρηλαξ! Τί να κάνω αν είναι παλινδρόμηση?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zoe palaiologou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας παρακολουθώ καιρό και είπα να γράψω και εγώ... Έχω ένα κοριτσάκι 26 ημερών χρειάζομαι την βοήθεια σας κοιμάται πάνω μου και με το που την βάζω κάτω ξυπνάει έχω απελπιστη δεν ξέρω τι να κάνω έχετε κάποια λύση σας παρακαλώ πολύ!!!

Το ίδιο και μένα αλλά με τη διαφορά όταν τον βάζω στο λίκνο το βράδυ. Το πρωί που τον βάζω στη φωλιά δεν ξυπνάει. Αυτό π κάνω εγώ. Τον βάζω προσεχτικά στο λίκνο. Αφήνω το χέρι μου πάνω στη κοιλιά του του τραγουδάω και τον κουνάω πολύ ελαφρά. Και κοιμάται. Βέβαια ξυπνάει και μπορεί να το κάνω πολλές φορές αυτό. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...