Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Κορίτσια μου να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια να μου πει.. Ο μπέμπης μου είναι 8 ημερών,  θηλάζω αποκλειστικά.. έχω 3 μέρες που μάλλον έχω κρυολόγημα..έχω λίγο το λαιμό μου κ ελαφρύ συνάχι και έχω στεναχωρηθει πολύ ,φοβάμαι μη κολλήσω κάτι το μικρούλι. Είμαι όλη μέρα με μάσκα αλλά γενικά οι γύρω μου στο σπιτι με αντιμετωπίζουν περίεργα , ότι θα αρρωστήσει το μωρό εξαιτίας μου.. τρέμω στην ιδέα, τον κοιτάζω και όλο κλαίω.. τι να κάνω;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 52 λεπτά , Anastasiade είπε:

Κορίτσια μου να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια να μου πει.. Ο μπέμπης μου είναι 8 ημερών,  θηλάζω αποκλειστικά.. έχω 3 μέρες που μάλλον έχω κρυολόγημα..έχω λίγο το λαιμό μου κ ελαφρύ συνάχι και έχω στεναχωρηθει πολύ ,φοβάμαι μη κολλήσω κάτι το μικρούλι. Είμαι όλη μέρα με μάσκα αλλά γενικά οι γύρω μου στο σπιτι με αντιμετωπίζουν περίεργα , ότι θα αρρωστήσει το μωρό εξαιτίας μου.. τρέμω στην ιδέα, τον κοιτάζω και όλο κλαίω.. τι να κάνω;

Καλησπέρα Αναστασία και να σου ζήσει ο μπέμπης ❤️ Να πάρεις τηλ το γιατρό σου για να σε καθοδηγήσει,αυτός ξέρει καλύτερα και θα σε ηρεμήσει κιολας.Σχετικά με το ότι σε κοιτάζουν περίεργα οι γύρω σου τι να πω..δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά,μη δίνεις σημασία. Σιγά να μην νιώθεις τύψεις επειδή κρυολογησες,αν είναι δυνατόν 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Anastasiade είπε:

Κορίτσια μου να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια να μου πει.. Ο μπέμπης μου είναι 8 ημερών,  θηλάζω αποκλειστικά.. έχω 3 μέρες που μάλλον έχω κρυολόγημα..έχω λίγο το λαιμό μου κ ελαφρύ συνάχι και έχω στεναχωρηθει πολύ ,φοβάμαι μη κολλήσω κάτι το μικρούλι. Είμαι όλη μέρα με μάσκα αλλά γενικά οι γύρω μου στο σπιτι με αντιμετωπίζουν περίεργα , ότι θα αρρωστήσει το μωρό εξαιτίας μου.. τρέμω στην ιδέα, τον κοιτάζω και όλο κλαίω.. τι να κάνω;

@Anastasiade καλο θα είναι να ρωτησεις τον γιατρό που σας παρακολουθει. Η δική μου γιατρος μου ειπε πως βαζω μασκα, πλενω συνεχεια τα χερια μου και θηλαζω κανονικα οταν ειμαι αρρωστη. Με αυτον τον τροπο περνάς τα αντισώματα σου μεσω του στηθους στο μωρο σου. Ξαναλεω ομως, συμβουλέψου τον δικό σου γιατρο! Περαστικά σου ευχομαι κι εννοειται μην δινεις τοση σημασια στο πως σε αντιμετωπιζουν οι γυρω. Εχεις να ακουσεις πολλα ακομα, μην πτοεισαι!

  • Μου αρέσει 2

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

To σημαντικό είναι το παιδί να τρώει, και η μαμά να είναι ήρεμη.

Ο φούσκας μου πίνει περίπου 800ml την ημέρα, εκ των οποίων τα 300-350ml είναι μητρικό (αντλημένα). Κάθεται και στήθος αλλα κυρίως παίζει , και δεν πολυπίνει εκεί. Για όσο θα έχω γάλα μέσω άντλησης, θα αντλώ έστω και λίγο - ότι βγει, απο εκεί και πέρα, εαν σταματήσει, θα συνεχίσω με το ξένο. Ηδη έχουμε άγχος και στεναχώρια για τόσα πολλά, σε αυτό που υπάρχει εναλλακτική, ας είμαστε ήρεμες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Melie είπε:

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Και πριν θεωρηθεί ότι πήρα το θέμα επί προσωπικού, το δίλημμα "θηλασμός ή σκόνη" δε με αφορά. Τον μεγάλο μου τον θήλασα επί 2 χρόνια και 9 μήνες και τον μικρό τώρα πάλι αποκλειστικά. Άρα, δεν έχω την ανάγκη να δικαιολογηθώ για τίποτα (άσχετα που κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να δικαιολογείται για τις συνειδητές επιλογές του, από τη στιγμή που δε βλάπτει, ούτως ή άλλως).

Η αλήθεια ΔΕΝ είναι ο θηλασμός χωρίς ωράρια. Εμένα αυτό το καθεστώς μου εξασφάλισε ένα μωρό που επί ένα χρόνο έκλαιγε ολημερίς και ολονυχτίς, ήταν δυστυχισμένο, ήταν πίσω στις καμπύλες και κανένας δε μπορούσε να μου πει τι έχει. Ούτε παιδίατροι, ούτε μαίες, ούτε παοδογαστρεντερολογοι, ούτε αναπτυξιολογοι, ούτε ψυχολόγοι, ούτε κανείς δε μου έλυσε το πρόβλημα. Κανείς. Οργανικά όλα καλά, γάλα είχα, αλλά τις 356 μέρες*24 ώρες κλάμα και ένα μωρό κολλημένο πάνω στο στήθος μου συνέχεια, μόνη μου το πέρασα, ενώ οι ειδικοί ενιπταν τας χείρας τους.

Ακόμα δεν ξέρω τι φταίει. Δεν εγκατέλειψα. Και τι πέτυχα; Οχτώ χρόνια μετά, θα τα έδινα όλα για μια ήσυχη μέρα του μωρού μου. Τίποτα άλλο δε θα είχε σημασία για μένα.

Οπότε, όλα είναι σχετικά. Πάντως όταν ακούω το "θηλασμός χωρίς ωράρια" μου σηκώνεται η τρίχα.

Τέλος, η διάκριση παλιά παιδιατρική/ νέα παιδιατρική δεν υφίσταται. Έχω κάνει παιδιατρική και ξέρω. 

Είπες ότι δεν το παίρνεις επί προσωπικού αλλά τελικά το έκανες προσωπικό.. Δεν έχω κάτι μαζί σου, ούτε με καμία άλλη εδώ μέσα. Και πραγματικά ποτέ δεν έχω σκοπό να κάνω υπόδειξη. Σε φόρουμ είμαστε και πρέπει να ακούγονται οι γνώμες όλων. Άλλο αν κάτι δεν αρέσει σε κάποιον. Και οκ μπορεί σε εσένα να σηκώνεται η τρίχα όταν ακούς θηλασμό δίχως ωράριο, αλλά πρέπει να το σεβαστείς γιατί είναι η άποψη κάποιων... Και τουλάχιστον για τον εαυτό μου δεν έθεσα πότε το ζήτημα θηλασμός ή ξένο. Θαρρώ ήμουν ξεκάθαρη όταν είπα ότι είναι απολύτως σεβαστό κάποια να επιλέξει συνειδητά ξένο, χωρίς να πρέπει να δώσει εξηγήσεις. Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως ο θηλασμός είναι η φύση μας. Και η φύση μας έπλασε να θηλάζουμε χωρίς ωράριο και να έχουμε ένα μωρό 24 ώρες κολλημένο πάνω μας. Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες τι δεν πήγε καλά με το μωρό σου και δεν χρειάζεται και να ξέρω στην τελική. Αλλά σε πολλές μαμάδες έχουν πάει στραβά τα πράγματα γιατί υπάρχει η κουλτούρα του ξένου γάλακτος. Κάτι που δεν υπήρχε μερικές δεκαετίες πίσω.

Τέλος πάντων, δεν το συνεχίζω για να μην υπάρξει και καμιά περαιτέρω παρεξήγηση. Ας κάνει κάθε μία συνειδητά ότι κρίνει καλύτερο. Εξάλλου το είχα ξαναγράψει ότι σημασία έχει να είναι καλά η μάνα και το παιδί γιατί αλλιώς έρχονται και νεύρα και κούραση και κλάμα 

1 ώρα πρίν, Anastasiade είπε:

Κορίτσια μου να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια να μου πει.. Ο μπέμπης μου είναι 8 ημερών,  θηλάζω αποκλειστικά.. έχω 3 μέρες που μάλλον έχω κρυολόγημα..έχω λίγο το λαιμό μου κ ελαφρύ συνάχι και έχω στεναχωρηθει πολύ ,φοβάμαι μη κολλήσω κάτι το μικρούλι. Είμαι όλη μέρα με μάσκα αλλά γενικά οι γύρω μου στο σπιτι με αντιμετωπίζουν περίεργα , ότι θα αρρωστήσει το μωρό εξαιτίας μου.. τρέμω στην ιδέα, τον κοιτάζω και όλο κλαίω.. τι να κάνω;

Μόνο τη μάσκα να φοράς και όλα καλά θα πάνε. Το γάλα σου θα προσαρμοστεί και θα μεταφέρει στο μωρό αντισώματα ειδικά της ίωσης που περνάς για να μη νοσησει. Ή αν νοσησει, να το περάσει ελαφρά 

  • Μου αρέσει 3

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

@Rina_87 ο μη πιστοποιημένος συμβουλος ισως να σου δωσει λανθασμενες συμβουλες. Ο πιστοποιημένος οχι! Αν πιστευεις οτι το εχεις αναγκη και δεν το καταφερνεις μονη σου, ψαξε την λιστα που κυκλοφορει με τα ονοματα που εχουν περασει την εγκριση.Χωρις αγχος! Απλα δως του χρονο!

@nairobi το μόνο που μπορω να σκεφτω ειναι η απόκλιση που υπαρχει απο ζυγαρια σε ζυγαρια, αλλα και παλι αυτη ειναι πολυ μεγαλη διαφορά που βγαζετε. Θα μπορουσες να το διασταυρωσεις με μια τριτη ζυγαρια  (γιατρου) και μετα να ενημερωσεις αυτους που εχουν την μεγαλυτερη αποκλιση, ετσι ωστε να αποφευχθουν λαθη και σε επομενα μωρακια. Μπορεις να το τεσταρεις και στην ζυγαρια του σπιτιου σου. Ανεβα πρωτα μονη σου κι επειτα παρε κ το μωρο μαζι κ ανεβειτε αγκαλια για να βγαλεις την διαφορα. ΔΕΝ προτεινω αυτον τον τροπο ως εμπιστο, μπορεις να το κανεις ομως μεχρι το επομενο ραντεβου σου στον γιατρο, για να δεις κατα προσεγγιση που κλινει πιο κοντα στα δυο νουμερα που σου δινουν.

Επισης, να πω εδω πως λυπαμαι που "μπαρουτιασε" η σελιδα γιατι πιστευω δεν υπαρχει καθολου η διαθεση για υποδειξεις. Ισα ισα προσπαθουμε να ανταλλαξουμε αποψεις και ειναι απολυτα λογικο να μην συμφωνουμε ολες. Δεν χρειαζεται αλλωστε.

Επισης, οι προτασεις που καναμε και οι απαντησεις που δωσαμε περι αποκλειστικού θηλασμού, εγιναν ταγκαρισμένα απ ευθειας στις κοπελες που ρωτησαν κατι πολυ συγκεκριμενο και πήραν απάντηση για επίσης κατι πολυ συγκεκριμένο.

Κανείς δεν υπονόησε οτι μονο ο θηλασμος ειναι σωστος και η σκονη οχι! Αλοιμονο αν κουναγαμε το δαχτυλο στις αποφασεις της καθε οικογενειας. Προσωπικα δεν με ενδιαφερει αλλα ουτε και με αφορα! Ουτε και υπαρχει μαμαδόμετρο. Καλα κανετε σε οτι κι αν αποφασισετε. Ξαναλεω, απευθυνόμαστε και απανταμε σε συγκεκριμενες ερωτησεις λογω προσωπικης εμπειριας και δεν βγαινουμε ετσι ξεκαρφωτα να αγορευσουμε! Τι να τον κανεις τον αποκλειστικο θηλασμο αν η μανα ξυπναει και κοιμαται με ενα αγχος και γινεται κουρελι σωνει και ντε να δωσει στηθος; Δεν προκειται να λειτουργησει καλα για κανεναν! Να χαιρομαστε τα μικρα μας και τα καμαρωνουμε και αντε να γεννησουμε κι εμεις που μειναμε επιτελους ε; :-P

Το ελέγξαμε στου παιδιατρου και στης μαιας! Ιδια μετρηση ακριβως! 300 γραμμαρια δεν ειναι αποκλιση! Ειναι λάθος! Εγώ πιστευω καποια ασυννενοησια αναμεσα σε δυο ατομα του τυπου "ποσο γραφω εδω;" και ο αλλος να απαντησε λαθος και να εδωσε το βαρος γεννησης παλι! Εννοείται τους το ειπα αλλα δεν μου είπαν ποιος εκανε τη μέτρηση, ειπαν οτι θα επιλυφθουν του θεματος! Ομως και το υψος;; αποκλιση και στη μεζουρα; το 50 που το ειδαν; 48 ειναι το μωρό! Δεν ξερω επεσα σε βαρδια αστέρια τι αλλο να σκεφτω! 

  • Λυπημένη/-ος 2

url%5D

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

@Rina_87 ο μη πιστοποιημένος συμβουλος ισως να σου δωσει λανθασμενες συμβουλες. Ο πιστοποιημένος οχι! Αν πιστευεις οτι το εχεις αναγκη και δεν το καταφερνεις μονη σου, ψαξε την λιστα που κυκλοφορει με τα ονοματα που εχουν περασει την εγκριση.Χωρις αγχος! Απλα δως του χρονο!

@nairobi το μόνο που μπορω να σκεφτω ειναι η απόκλιση που υπαρχει απο ζυγαρια σε ζυγαρια, αλλα και παλι αυτη ειναι πολυ μεγαλη διαφορά που βγαζετε. Θα μπορουσες να το διασταυρωσεις με μια τριτη ζυγαρια  (γιατρου) και μετα να ενημερωσεις αυτους που εχουν την μεγαλυτερη αποκλιση, ετσι ωστε να αποφευχθουν λαθη και σε επομενα μωρακια. Μπορεις να το τεσταρεις και στην ζυγαρια του σπιτιου σου. Ανεβα πρωτα μονη σου κι επειτα παρε κ το μωρο μαζι κ ανεβειτε αγκαλια για να βγαλεις την διαφορα. ΔΕΝ προτεινω αυτον τον τροπο ως εμπιστο, μπορεις να το κανεις ομως μεχρι το επομενο ραντεβου σου στον γιατρο, για να δεις κατα προσεγγιση που κλινει πιο κοντα στα δυο νουμερα που σου δινουν.

Επισης, να πω εδω πως λυπαμαι που "μπαρουτιασε" η σελιδα γιατι πιστευω δεν υπαρχει καθολου η διαθεση για υποδειξεις. Ισα ισα προσπαθουμε να ανταλλαξουμε αποψεις και ειναι απολυτα λογικο να μην συμφωνουμε ολες. Δεν χρειαζεται αλλωστε.

Επισης, οι προτασεις που καναμε και οι απαντησεις που δωσαμε περι αποκλειστικού θηλασμού, εγιναν ταγκαρισμένα απ ευθειας στις κοπελες που ρωτησαν κατι πολυ συγκεκριμενο και πήραν απάντηση για επίσης κατι πολυ συγκεκριμένο.

Κανείς δεν υπονόησε οτι μονο ο θηλασμος ειναι σωστος και η σκονη οχι! Αλοιμονο αν κουναγαμε το δαχτυλο στις αποφασεις της καθε οικογενειας. Προσωπικα δεν με ενδιαφερει αλλα ουτε και με αφορα! Ουτε και υπαρχει μαμαδόμετρο. Καλα κανετε σε οτι κι αν αποφασισετε. Ξαναλεω, απευθυνόμαστε και απανταμε σε συγκεκριμενες ερωτησεις λογω προσωπικης εμπειριας και δεν βγαινουμε ετσι ξεκαρφωτα να αγορευσουμε! Τι να τον κανεις τον αποκλειστικο θηλασμο αν η μανα ξυπναει και κοιμαται με ενα αγχος και γινεται κουρελι σωνει και ντε να δωσει στηθος; Δεν προκειται να λειτουργησει καλα για κανεναν! Να χαιρομαστε τα μικρα μας και τα καμαρωνουμε και αντε να γεννησουμε κι εμεις που μειναμε επιτελους ε; :-P

Την έχω δει τη λίστα και δεν έχει κάπου κοντά μου. Μένω επαρχία.  Δεν ξέρω αν αναλαμβάνουν τηλεφωνικά. 
 

@Laky ναι κάθε φορά του δίνω. Αν τύχει να μη του δώσω είναι γιατί το παίρνει ο ύπνος. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Το ελέγξαμε στου παιδιατρου και στης μαιας! Ιδια μετρηση ακριβως! 300 γραμμαρια δεν ειναι αποκλιση! Ειναι λάθος! Εγώ πιστευω καποια ασυννενοησια αναμεσα σε δυο ατομα του τυπου "ποσο γραφω εδω;" και ο αλλος να απαντησε λαθος και να εδωσε το βαρος γεννησης παλι! Εννοείται τους το ειπα αλλα δεν μου είπαν ποιος εκανε τη μέτρηση, ειπαν οτι θα επιλυφθουν του θεματος! Ομως και το υψος;; αποκλιση και στη μεζουρα; το 50 που το ειδαν; 48 ειναι το μωρό! Δεν ξερω επεσα σε βαρδια αστέρια τι αλλο να σκεφτω! 

@nairobi πραγματικα ειναι περιεργο. Δυο στα δυο να'ναι λαθος! Μηπως μπερδεψαν τις μετρησεις με αλλο μωρακι; Οπως και να χει, προχωρατε στο εξης με τις τωρινες μετρησεις κι εφοσον παιρνει γραμμαρια, ολα θα παρουν τον δρομο τους. Αχαρακτηριστες οι "υπευθυνες" των μετρησεων.

@Rina_87 αν υπαρχει καποιο τηλεφωνο, δοκιμασε να ρωτησεις, ισως αναλαμβανουν και με video call, δεν εχεις να χασεις τιποτα!

  • Μου αρέσει 2

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ok, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Και το αστείο είναι ότι διαφωνούμε ακολουθούμε την ίδια μέθοδο, πράγμα που δείχνει ότι όσες οι μαμάδες, τόσες οι απόψεις, κι αυτό είναι οκ. 

Πάντως, δεν ξέρω, η φράση "η φύση μας έπλασε για να έχουμε ένα μωρό 24 ώρες κολλημένο πάνω μας", δε μου κάθεται καλά. Τη διαβάζω, την ξαναδιαβάζω και μπαίνω σε σκέψεις. Τελικά εγώ είμαι υπερβολική; Βλέπω πράγματα που δεν υπάρχουν επειδή τρωγομαι (και θέλω σαν τρελή να γυρίσω στη δουλειά, είναι η αλήθεια, την ίδια στιγμή που συναισθηματικά δε μπορώ να αποχωριστώ το μωρό μου ούτε για να πεταχτώ στο περίπτερο απέναντι- παράνοια!) ή όντως η γυναικεία χειραφέτηση έχει έρθει μόνο στα χαρτιά και όχι στις συνειδήσεις; Τεσπα, μεγάλο θέμα.  Πάντως, για την ιστορία, ούτε η μαμά μου, ούτε η γιαγιά μου θήλασαν- γιατί εκεί η γυναικεία "χειραφέτηση" έκανε κακό και ο θηλασμός θεωρήθηκε ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ αναχρονιστική πρακτική (η άλλη όψη).

Στο θέμα μας τώρα. Η απόκλιση είναι όντως μεγάλη, ξεκάθαρα έγινε λάθος,  αλλά ο,τι έγινε, έγινε. Σημασία έχει ότι το βάρος έχει πάρει την ανιουσα. Όλα καλά από εδώ και πέρα να είναι! 

+1 για τη βιντεοκλήση

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ι μικρός μου έχει σακατεψει τόσο πολύ τις θηλές που θέλω να τον βάλω στο στήθος και ταυτόχρονα μου έρχεται να βάλω τα κλάματα με την ιδέα. Δε ξέρω τι είναι χειρότερο. Ο θηλασμός, το θηλαστρο ή το ξένο!!!!!! Και με τόση ταλαιπωρία που τραβάω για αυτά τα αντισώματα και πάλι το ξένο το βλέπω σαν θείο δώρο!!!! Του δίνω της humana το ac για κολλικους τώρα και ελπίζω να βοηθήσει λίγο την κατάσταση γιατί με πονάει η καρδιά μου να το βλέπω να τσιριζει έτσι στα ξαφνικά! Επίσης με το θηλαστρο εξακολουθώ να μην ξεπερνώ τα 40,50 ml. Διαβάζω κάτι άλλες κοπέλες έχουν λίτρα και απελπιζομαι!!!

 

14 ώρες πρίν, zouko είπε:

To σημαντικό είναι το παιδί να τρώει, και η μαμά να είναι ήρεμη.

Ο φούσκας μου πίνει περίπου 800ml την ημέρα, εκ των οποίων τα 300-350ml είναι μητρικό (αντλημένα). Κάθεται και στήθος αλλα κυρίως παίζει , και δεν πολυπίνει εκεί. Για όσο θα έχω γάλα μέσω άντλησης, θα αντλώ έστω και λίγο - ότι βγει, απο εκεί και πέρα, εαν σταματήσει, θα συνεχίσω με το ξένο. Ηδη έχουμε άγχος και στεναχώρια για τόσα πολλά, σε αυτό που υπάρχει εναλλακτική, ας είμαστε ήρεμες.

Πότε γεννησες ακριβώς και πίνει ο μικρός 800ml? Και κάθε πόσες ώρες κάνεις άντληση; Κάνεις και τη νύχτα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Δευτερομανούλες ποιες είναι; εμένα ο μεγάλος μου είναι 2 χρονών και 3 μηνών και με προβληματίζει η συμπεριφορά του! Καταρχάς να πω πως νιώθω στο πετσί μου το "η αγάπη δε διαιρείται, πολλαπλασιάζεται "! Κάτι που δεν μπορούσα να φανταστώ πριν κάνω δεύτερο παιδάκι!

Όσο για τον γιο μου του μιλάμε συνέχεια παίζουμε μαζί του όσο κουρασμένοι και να είμαστε δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά μας και το προσέχουμε πολύ αυτό! Δεν λέει πολλά ακόμα αλλά συνεννοούμαστε! Αυτό που άλλαξε είναι ο ερχομός του μωρού, η μαμά που το θηλάζει και το γεγονός ότι δεν είμαστε ταυτόχρονα διαθέσιμοι και ο μπαμπάς του και εγώ όπως πριν έρθει η αδερφούλα του, εκτός από όταν κοιμάται! 

Στεναχωριέμαι για το τι μπορεί να νιώθει, βλέπω το βλέμμα του όταν ασχολούμαστε μαζί της, μετράει κάθε κίνηση μας σοβαρός κι αν τον κοιτάξουμε χαμογελάει! Απλώς έχει αλλάξει ο τρόπος που αγκαλιάζει! Πριν την μπέμπα τον έπαιρνες αγκαλιά και χυνόταν πάνω σου! Τώρα σε αγκαλιάζει για λίγο και φεύγει κι αν τον τραβήξεις κρατάει κόντρα! Πιστεύω είναι καποιας μορφής αντίδραση κι αυτή! Πάντως κάνει κινήσεις αγάπης για την αδερφούλα του! Χτες του είπα " Σ'αγαπώ πολύ είσαι η ζωή μου", χαμογέλασε και μου έδειξε την αδερφή του και μου είπε "και ατή;" σαν να λέει και αυτήν τι την κάνεις; την αγαπάς και αυτήν; και του εξήγησα μετά ότι τα αγαπάω και τα δυο και ότι ανυπομονώ να μεγαλώσει η μπέμπα για να παίζουν μαζί! Και χειροκρότησε με χαρά! Έτσι ένα share μητρότητας κορίτσια μου! 

  • Μου αρέσει 4

url%5D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melie είπε:

Ok, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Και το αστείο είναι ότι διαφωνούμε ακολουθούμε την ίδια μέθοδο, πράγμα που δείχνει ότι όσες οι μαμάδες, τόσες οι απόψεις, κι αυτό είναι οκ. 

Πάντως, δεν ξέρω, η φράση "η φύση μας έπλασε για να έχουμε ένα μωρό 24 ώρες κολλημένο πάνω μας", δε μου κάθεται καλά. Τη διαβάζω, την ξαναδιαβάζω και μπαίνω σε σκέψεις. Τελικά εγώ είμαι υπερβολική; Βλέπω πράγματα που δεν υπάρχουν επειδή τρωγομαι (και θέλω σαν τρελή να γυρίσω στη δουλειά, είναι η αλήθεια, την ίδια στιγμή που συναισθηματικά δε μπορώ να αποχωριστώ το μωρό μου ούτε για να πεταχτώ στο περίπτερο απέναντι- παράνοια!) ή όντως η γυναικεία χειραφέτηση έχει έρθει μόνο στα χαρτιά και όχι στις συνειδήσεις; Τεσπα, μεγάλο θέμα.  Πάντως, για την ιστορία, ούτε η μαμά μου, ούτε η γιαγιά μου θήλασαν- γιατί εκεί η γυναικεία "χειραφέτηση" έκανε κακό και ο θηλασμός θεωρήθηκε ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ αναχρονιστική πρακτική (η άλλη όψη).

Στο θέμα μας τώρα. Η απόκλιση είναι όντως μεγάλη, ξεκάθαρα έγινε λάθος,  αλλά ο,τι έγινε, έγινε. Σημασία έχει ότι το βάρος έχει πάρει την ανιουσα. Όλα καλά από εδώ και πέρα να είναι! 

+1 για τη βιντεοκλήση

Ναι πράγματι είναι μεγάλο το θέμα.. Αλλά αν η κάθε μία κάνει συνειδητά την επιλογή της, οποία και αν είναι αυτή, ξένο ή θηλασμός, για μένα είναι απλό το θέμα. Δηλαδή αν ξεκάθαρα πει προτιμώ το ξένο και ας πρέπει να αποστηρωνω όλη την ώρα ή προτιμώ τον θηλασμό και ας πρέπει να έχω το μωρό μου πάνω μου 24 ώρες, είναι σεβαστά και τα δύο. Αρκεί να είναι συνειδητά και με πλήρη γνώση του το σημαίνει το ένα και τι το άλλο. Και όχι κατόπιν κοινωνικής καταπίεσης ή επειδή της το είπε ο γιατρός, η μάνα, η κουνιάδα της και δεν συμμαζεύεται.. Σε εκείνη την περίπτωση, δηλαδή έκανε μια επιλογή που της επιβάλανε άμεσα ή έμμεσα χωρίς να έχει πλήρη και σαφή εικόνα του τι σημαίνει η επιλογή της.. 

Και για την ιστορία, η μητέρα μου δεν θήλασε γιατί τη δεκαετία του 80 ο θηλασμός θεωρούνταν ότι είναι των φτωχών, χαλάει την αισθητική του στήθους και εγκλωβιζει τη γυναίκα στο σπίτι η οποία δυναμικά πρέπει να γυρίσει στη δουλειά και ας μην έχει επανέλθει ακόμα ορμονικα και συναισθηματικά. Αντίθετα η γιαγιά μου θήλασε τη μάνα μου μέχρι 3 χρόνων γιατί στο χωριό που ζούσαν δεν υπήρχαν λεφτά για φαγητό 

2 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Δευτερομανούλες ποιες είναι; εμένα ο μεγάλος μου είναι 2 χρονών και 3 μηνών και με προβληματίζει η συμπεριφορά του! Καταρχάς να πω πως νιώθω στο πετσί μου το "η αγάπη δε διαιρείται, πολλαπλασιάζεται "! Κάτι που δεν μπορούσα να φανταστώ πριν κάνω δεύτερο παιδάκι!

Όσο για τον γιο μου του μιλάμε συνέχεια παίζουμε μαζί του όσο κουρασμένοι και να είμαστε δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά μας και το προσέχουμε πολύ αυτό! Δεν λέει πολλά ακόμα αλλά συνεννοούμαστε! Αυτό που άλλαξε είναι ο ερχομός του μωρού, η μαμά που το θηλάζει και το γεγονός ότι δεν είμαστε ταυτόχρονα διαθέσιμοι και ο μπαμπάς του και εγώ όπως πριν έρθει η αδερφούλα του, εκτός από όταν κοιμάται! 

Στεναχωριέμαι για το τι μπορεί να νιώθει, βλέπω το βλέμμα του όταν ασχολούμαστε μαζί της, μετράει κάθε κίνηση μας σοβαρός κι αν τον κοιτάξουμε χαμογελάει! Απλώς έχει αλλάξει ο τρόπος που αγκαλιάζει! Πριν την μπέμπα τον έπαιρνες αγκαλιά και χυνόταν πάνω σου! Τώρα σε αγκαλιάζει για λίγο και φεύγει κι αν τον τραβήξεις κρατάει κόντρα! Πιστεύω είναι καποιας μορφής αντίδραση κι αυτή! Πάντως κάνει κινήσεις αγάπης για την αδερφούλα του! Χτες του είπα " Σ'αγαπώ πολύ είσαι η ζωή μου", χαμογέλασε και μου έδειξε την αδερφή του και μου είπε "και ατή;" σαν να λέει και αυτήν τι την κάνεις; την αγαπάς και αυτήν; και του εξήγησα μετά ότι τα αγαπάω και τα δυο και ότι ανυπομονώ να μεγαλώσει η μπέμπα για να παίζουν μαζί! Και χειροκρότησε με χαρά! Έτσι ένα share μητρότητας κορίτσια μου! 

Η κόρη μου παρότι είναι αρκετά πιο μεγάλη (7 χρονών) διαχειρίζεται σε γενικές γραμμές πολύ καλά το θέμα του ερχομού του αδερφού της, ωστόσο νιώθει βαθιά μέσα της κάτι σαν ζήλια. Σε μας πάλι θα έλεγα πως έχει αλλάξει κάπως η ρουτίνα μας. Δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι τόσο διαθέσιμη όσο πριν γιατί δεν έχω υποστήριξη από συγγενικά πρόσωπα και υπάρχει μια εξάντληση. Αλλά με κάθε ευκαιρία της λέω ότι την αγαπώ και ότι ο αδερφός της θα την έχει σαν θεά και θα την μιμείται. Θέλουν χρόνο αυτές οι αλλαγές και σίγουρα στο ενδιάμεσο θα υπάρξουν και κόντρες και εντάσεις... 

Ο γιος σου είναι στα λεγόμενα terrible two, Πάντως Και ειναι λογικό να αντιδρά. Αλλά θα πάνε όλα καλά στο τέλος, είμαι σίγουρη 

  • Μου αρέσει 3

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Δευτερομανούλες ποιες είναι; εμένα ο μεγάλος μου είναι 2 χρονών και 3 μηνών και με προβληματίζει η συμπεριφορά του! Καταρχάς να πω πως νιώθω στο πετσί μου το "η αγάπη δε διαιρείται, πολλαπλασιάζεται "! Κάτι που δεν μπορούσα να φανταστώ πριν κάνω δεύτερο παιδάκι!

Όσο για τον γιο μου του μιλάμε συνέχεια παίζουμε μαζί του όσο κουρασμένοι και να είμαστε δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά μας και το προσέχουμε πολύ αυτό! Δεν λέει πολλά ακόμα αλλά συνεννοούμαστε! Αυτό που άλλαξε είναι ο ερχομός του μωρού, η μαμά που το θηλάζει και το γεγονός ότι δεν είμαστε ταυτόχρονα διαθέσιμοι και ο μπαμπάς του και εγώ όπως πριν έρθει η αδερφούλα του, εκτός από όταν κοιμάται! 

Στεναχωριέμαι για το τι μπορεί να νιώθει, βλέπω το βλέμμα του όταν ασχολούμαστε μαζί της, μετράει κάθε κίνηση μας σοβαρός κι αν τον κοιτάξουμε χαμογελάει! Απλώς έχει αλλάξει ο τρόπος που αγκαλιάζει! Πριν την μπέμπα τον έπαιρνες αγκαλιά και χυνόταν πάνω σου! Τώρα σε αγκαλιάζει για λίγο και φεύγει κι αν τον τραβήξεις κρατάει κόντρα! Πιστεύω είναι καποιας μορφής αντίδραση κι αυτή! Πάντως κάνει κινήσεις αγάπης για την αδερφούλα του! Χτες του είπα " Σ'αγαπώ πολύ είσαι η ζωή μου", χαμογέλασε και μου έδειξε την αδερφή του και μου είπε "και ατή;" σαν να λέει και αυτήν τι την κάνεις; την αγαπάς και αυτήν; και του εξήγησα μετά ότι τα αγαπάω και τα δυο και ότι ανυπομονώ να μεγαλώσει η μπέμπα για να παίζουν μαζί! Και χειροκρότησε με χαρά! Έτσι ένα share μητρότητας κορίτσια μου! 

@nairobi ακριβως 2 χρονων και 3 μηνων ειναι κι η μικρή μου!! Προσπαθω εδω και μηνες να την προετοιμασω και δειχνει να το εχει παρει καλα. Ειμαι σιγουρη ομως οτι μολις δει το νεο μωρο επανω μου θα φρικαρει. Ειδικα μετα απο τρεις μερες απουσιας μου στο σπιτι. Προς το παρον με ρωταει ποτε θα βγει η αδερφη μου απ την κοιλιτσα; (λιώνω).Το χειριστηκες πολυ γλυκα παντως!!!! Θα της το πω κι εγω! Εδωσα και μια λιστα στον μπαμπα να αγορασει βιβλια που προετοιμαζουν για αδελφακι κι ελπιζω η μικρή να μην τα κανει κομφετι απ' την αρνηση:P

Εν τω μεταξυ κοριτσια απο το πρωι εχω συσπασεις κι εχασα και το πωμα. Εχω ερθει για καρδιοτοκογραφημα κι ελπιζω να γεννησω σημερα!!!

  • Μου αρέσει 8

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Ελλάκι είπε:

@nairobi ακριβως 2 χρονων και 3 μηνων ειναι κι η μικρή μου!! Προσπαθω εδω και μηνες να την προετοιμασω και δειχνει να το εχει παρει καλα. Ειμαι σιγουρη ομως οτι μολις δει το νεο μωρο επανω μου θα φρικαρει. Ειδικα μετα απο τρεις μερες απουσιας μου στο σπιτι. Προς το παρον με ρωταει ποτε θα βγει η αδερφη μου απ την κοιλιτσα; (λιώνω).Το χειριστηκες πολυ γλυκα παντως!!!! Θα της το πω κι εγω! Εδωσα και μια λιστα στον μπαμπα να αγορασει βιβλια που προετοιμαζουν για αδελφακι κι ελπιζω η μικρή να μην τα κανει κομφετι απ' την αρνηση:P

Εν τω μεταξυ κοριτσια απο το πρωι εχω συσπασεις κι εχασα και το πωμα. Εχω ερθει για καρδιοτοκογραφημα κι ελπιζω να γεννησω σημερα!!!

Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου! Στείλε μας για νεωτέρα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, κι εγώ πριν έρθει το μωρό δε μπορούσα να φανταστώ πως θα αγαπήσω άλλο πλάσμα τόσο όσο τον (τώρα μεγάλο) γιο μου, κι όμως έγινε!

Εμάς τα 9 χρόνια είναι μεγάλη διαφορά για να έχουμε ορατή ζήλεια. Ήδη είχε αρχίσει πριν το μωρό η ανεξαρτητοποίηση, ο εγκλεισμός στο δωμάτιο, η μείωση της ανάγκης για αγκαλιά, κλπ.

Τώρα, φαινομενικά όλα είναι μια χαρά. Ο γιος μου βοηθάει με τον αδερφό του, τον προσέχει για κάποια λεπτά αν πρέπει να κάνω κάτι, μονολογεί πόσο τέλειος είναι. Εγώ από την πλευρά μου φροντίζω να είμαι όπως και πριν κοντά του στα μαθήματα και να μη χάνει τις προπονήσεις ποδοσφαίρου του, που είναι πολύ σημαντικές γι αυτόν. Βέβαια, δεν κάνουμε εξωτερικές δραστηριότητες μαζί τις Κυριακές όπως πριν, πράγμα που λείπει και στους δύο και πρέπει να διορθώσω άμεσα. 

Αλλά εκτός από μια έκρηξη μια φορά που μου το πέταξε αυτό (κι έχει δίκιο), πάμε καλά. Εσείς που έχετε μικρότερες διαφορές, συνήθως είναι λίγο πιο δύσκολα στην αρχή. Αλλά μεγαλώνουν και παίζουν μαζί κι αυτό είναι ανεκτίμητο!

Με το καλό να υποδεχτούν τα μωράκια τους όσες περιμένουν ακόμα και καλή δύναμη σε όλες!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...