Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Εμάς έχουν 5 χρόνια διαφορά.. στη μεγάλη μας πια είχαμε εξηγήσει από νωρίς σχετικά με το μωράκι που θα έρθει, πως θα αλλάξουν λίγο οι ισορροπίες.. προσπαθούμε να της δίνουμε κ μαζί κ χωριστά κ ο μπαμπάς της κ εγώ χρόνο μόνο μαζί της, δεν το έχουμε καταφέρει ακόμα στο 100%.. αλλά δείχνει πως έχει υπομονή, μας λέει πως τον αγαπάει πολύ, νομίζω όμως μέσα της πως είναι λίγο μουδιασμενη.. αλλα θέλει να είναι δίπλα μου όταν τον θηλάζω, κάνει και κάτι απίστευτες ερωτήσεις:-D, είναι πάντα μαζί μας όταν τον κάνουμε μπάνιο.. γενικά δεν της επιβαλλαμε να κάνει κάτι, της δώσαμε χώρο κ χρόνο να εκφράσει το συναίσθημα της.. κ νομίζω πως μέχρι στιγμής πάμε καλά.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

@nairobi ακριβως 2 χρονων και 3 μηνων ειναι κι η μικρή μου!! Προσπαθω εδω και μηνες να την προετοιμασω και δειχνει να το εχει παρει καλα. Ειμαι σιγουρη ομως οτι μολις δει το νεο μωρο επανω μου θα φρικαρει. Ειδικα μετα απο τρεις μερες απουσιας μου στο σπιτι. Προς το παρον με ρωταει ποτε θα βγει η αδερφη μου απ την κοιλιτσα; (λιώνω).Το χειριστηκες πολυ γλυκα παντως!!!! Θα της το πω κι εγω! Εδωσα και μια λιστα στον μπαμπα να αγορασει βιβλια που προετοιμαζουν για αδελφακι κι ελπιζω η μικρή να μην τα κανει κομφετι απ' την αρνηση:P

Εν τω μεταξυ κοριτσια απο το πρωι εχω συσπασεις κι εχασα και το πωμα. Εχω ερθει για καρδιοτοκογραφημα κι ελπιζω να γεννησω σημερα!!!

Μακάρι να ναι σήμερα η μεγάλη μέρα! 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Laky said:

Εμένα πάντως ι μικρός μου έχει σακατεψει τόσο πολύ τις θηλές που θέλω να τον βάλω στο στήθος και ταυτόχρονα μου έρχεται να βάλω τα κλάματα με την ιδέα. Δε ξέρω τι είναι χειρότερο. Ο θηλασμός, το θηλαστρο ή το ξένο!!!!!! Και με τόση ταλαιπωρία που τραβάω για αυτά τα αντισώματα και πάλι το ξένο το βλέπω σαν θείο δώρο!!!! Του δίνω της humana το ac για κολλικους τώρα και ελπίζω να βοηθήσει λίγο την κατάσταση γιατί με πονάει η καρδιά μου να το βλέπω να τσιριζει έτσι στα ξαφνικά! Επίσης με το θηλαστρο εξακολουθώ να μην ξεπερνώ τα 40,50 ml. Διαβάζω κάτι άλλες κοπέλες έχουν λίτρα και απελπιζομαι!!!

 

Πότε γεννησες ακριβώς και πίνει ο μικρός 800ml? Και κάθε πόσες ώρες κάνεις άντληση; Κάνεις και τη νύχτα;

Είμαστε 6 εβδομάδων αύριο. Προσπαθώ να αντλώ κάθε 3 ώρες την ημέρα , αλλά δεν είναι πάντα εφικτό, με τον μικρό. Τωρα για παράδειγμα , μόλις κοιμήθηκε , αλλά έπρεπε να αντλήσω 45 λεπτά πριν, όχι τώρα που ξεκινάω.  Το βράδυ κάποιες φορές αντλώ μια φορά, άλλες όχι. Προσπαθώ να το κάνω τουλάχιστον πριν κοιμηθώ και αφού ξυπνήσω. 

Θα έλεγα ότι είμαστε περιπου 60/40 ξένο/δικό μου ή 65/35 αναλόγως την μέρα. 

Τον βάζω και στήθος κάποιες φορές την ημέρα, αλλά βαριέται . 

Ο παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει να πίνει γάλα τουλάχιστον ίσα με το βάρος του x 150, για παράδειγμα εάν είναι 4.7kg τότε 705ml. Αυτοί οι υπολογισμοί αφορούν το ξένο γάλα κυρίως. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια μόλις μου έκανε έναν εμετό ρουκέτα. Τι σημαίνει αυτό;

Ότι του έπεσε βαρύ. Ξένο ή δικό σου; 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,έχω κάποιες απορίες σχετικά με το θηλαστρο και θα ήθελα τα φώτα σας.Επειδή κάθε φορά που θηλάζει η μπέμπα,μενει επιπλέον γάλα στο στήθος,αποφάσισα σήμερα να βγάζω ο,τι μένει με το θηλαστρο. Αφου θήλασα το μωρό μισή ώρα,στη συνέχεια εβγαλα με το θηλαστρο 15ml σε ένα τέταρτο,θεωρείτε ότι είναι λίγο?Επίσης,το θηλαστρο επηρεάζει αρνητικά το θηλασμό? Το μηχάνημα είναι μιας φίλης μου,δεν είναι και το καλύτερο, σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο,έχετε να προτείνετε κάποιο καλο και σχετικά οικονομικό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,έχω κάποιες απορίες σχετικά με το θηλαστρο και θα ήθελα τα φώτα σας.Επειδή κάθε φορά που θηλάζει η μπέμπα,μενει επιπλέον γάλα στο στήθος,αποφάσισα σήμερα να βγάζω ο,τι μένει με το θηλαστρο. Αφου θήλασα το μωρό μισή ώρα,στη συνέχεια εβγαλα με το θηλαστρο 15ml σε ένα τέταρτο,θεωρείτε ότι είναι λίγο?Επίσης,το θηλαστρο επηρεάζει αρνητικά το θηλασμό? Το μηχάνημα είναι μιας φίλης μου,δεν είναι και το καλύτερο, σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο,έχετε να προτείνετε κάποιο καλο και σχετικά οικονομικό?

Εμενα μου προτεινε ενα η μαια και μπορω να πω ειναι μια χαρα... ειναι της lansinoh το ηλεκτρονικο.. 100€ το πηρα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεννησα κι εγω πριν λιγες ωρες! Καταφερα το v-bac και δεν το πιστευω ακομα!!! Φοβερη εμπειρια!! 3500 η μικρη ζουζού. :x

@Matina87    18-10 αγοράκι  :mrgreen:

 @Blue Velvet  25-10 κοριτσάκι :tongue:

 @KONNA28   27-10 κοριτσάκι :tongue:

@Irini__            1-11 κοριτσάκι :tongue:

@giota86          1-11 κοριτσάκι :tongue:

@Laky               2-11 αγοράκι   :mrgreen:

@ArtemisK       4-11 κοριτσάκι :tongue:

@MeliD            7-11 κοριτσάκι :tongue:

@Eleniarch      7-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Geo22            8-11 κοριτσάκι :tongue:

@Marianthi27  8-11 αγοράκι   :mrgreen:

@elena93        11-11 κοριτσάκι :tongue:

@Kristy09        14-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Anastasiade  17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@Rina_87          17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@nairobi           21-11 κοριτσακι :tongue:

@Ελλάκι           27-11 κοριτσάκι :tongue:

  • Μου αρέσει 12

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Ελλάκι είπε:

Κοριτσια γεννησα κι εγω πριν λιγες ωρες! Καταφερα το v-bac και δεν το πιστευω ακομα!!! Φοβερη εμπειρια!! 3500 η μικρη ζουζού. :x

@Matina87    18-10 αγοράκι  :mrgreen:

 @Blue Velvet  25-10 κοριτσάκι :tongue:

 @KONNA28   27-10 κοριτσάκι :tongue:

@Irini__            1-11 κοριτσάκι :tongue:

@giota86          1-11 κοριτσάκι :tongue:

@Laky               2-11 αγοράκι   :mrgreen:

@ArtemisK       4-11 κοριτσάκι :tongue:

@MeliD            7-11 κοριτσάκι :tongue:

@Eleniarch      7-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Geo22            8-11 κοριτσάκι :tongue:

@Marianthi27  8-11 αγοράκι   :mrgreen:

@elena93        11-11 κοριτσάκι :tongue:

@Kristy09        14-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Anastasiade  17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@Rina_87          17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@nairobi           21-11 κοριτσακι :tongue:

@Ελλάκι           27-11 κοριτσάκι :tongue:

Να σας ζήσει!! Με το καλό να πατε σπίτι σας!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Κοριτσια γεννησα κι εγω πριν λιγες ωρες! Καταφερα το v-bac και δεν το πιστευω ακομα!!! Φοβερη εμπειρια!! 3500 η μικρη ζουζού. :x

@Matina87    18-10 αγοράκι  :mrgreen:

 @Blue Velvet  25-10 κοριτσάκι :tongue:

 @KONNA28   27-10 κοριτσάκι :tongue:

@Irini__            1-11 κοριτσάκι :tongue:

@giota86          1-11 κοριτσάκι :tongue:

@Laky               2-11 αγοράκι   :mrgreen:

@ArtemisK       4-11 κοριτσάκι :tongue:

@MeliD            7-11 κοριτσάκι :tongue:

@Eleniarch      7-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Geo22            8-11 κοριτσάκι :tongue:

@Marianthi27  8-11 αγοράκι   :mrgreen:

@elena93        11-11 κοριτσάκι :tongue:

@Kristy09        14-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Anastasiade  17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@Rina_87          17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@nairobi           21-11 κοριτσακι :tongue:

@Ελλάκι           27-11 κοριτσάκι :tongue:

Να σου ζησει η μπεμπα σου!!! Πάντα γερή και ευτυχισμένη να είναι και γρήγορα να πατε σπίτι σας!!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Κοριτσια γεννησα κι εγω πριν λιγες ωρες! Καταφερα το v-bac και δεν το πιστευω ακομα!!! Φοβερη εμπειρια!! 3500 η μικρη ζουζού. :x

@Matina87    18-10 αγοράκι  :mrgreen:

 @Blue Velvet  25-10 κοριτσάκι :tongue:

 @KONNA28   27-10 κοριτσάκι :tongue:

@Irini__            1-11 κοριτσάκι :tongue:

@giota86          1-11 κοριτσάκι :tongue:

@Laky               2-11 αγοράκι   :mrgreen:

@ArtemisK       4-11 κοριτσάκι :tongue:

@MeliD            7-11 κοριτσάκι :tongue:

@Eleniarch      7-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Geo22            8-11 κοριτσάκι :tongue:

@Marianthi27  8-11 αγοράκι   :mrgreen:

@elena93        11-11 κοριτσάκι :tongue:

@Kristy09        14-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Anastasiade  17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@Rina_87          17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@nairobi           21-11 κοριτσακι :tongue:

@Ελλάκι           27-11 κοριτσάκι :tongue:

Να σου ζήσει! Ο,τι καλύτερο εύχομαι!

 

9 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια μόλις μου έκανε έναν εμετό ρουκέτα. Τι σημαίνει αυτό;

Ένα μεμονωμένο περιστατικό δεν είναι ανησυχητικό. Γενικά, το γαστρεντερικο των βρεφών είναι ανώριμο και ο σφιγκτηρας του οισοφάγου δε λειτουργεί τέλεια αμέσως. Και εμετούς θα κάνουν, και γουλιες θα βγάλουν. Και προσπαθούμε να τα ρευουμε ευλαβικά, και ρευονται δύο και τρεις φορές και πάλι μπορεί να βγάλουν. 

Όσο το μωρό παίρνει βάρος και δε βγάζει σε ΚΑΘΕ τάισμα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

9 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Εμενα μου προτεινε ενα η μαια και μπορω να πω ειναι μια χαρα... ειναι της lansinoh το ηλεκτρονικο.. 100€ το πηρα

Εγώ χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό της philips avent και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημενη. 

Δεν ανταποκρινονται όλα τα στήθη στο θηλαστρο (δηλαδή μπορεί να έχει μια μαμά φουλ γάλα και να μην αντλεί ικανοποιητικα). Πάντως, ενα ηλεκτρονικό είναι μια καλή αρχή. 

  • Ευχαριστώ 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,έχω κάποιες απορίες σχετικά με το θηλαστρο και θα ήθελα τα φώτα σας.Επειδή κάθε φορά που θηλάζει η μπέμπα,μενει επιπλέον γάλα στο στήθος,αποφάσισα σήμερα να βγάζω ο,τι μένει με το θηλαστρο. Αφου θήλασα το μωρό μισή ώρα,στη συνέχεια εβγαλα με το θηλαστρο 15ml σε ένα τέταρτο,θεωρείτε ότι είναι λίγο?Επίσης,το θηλαστρο επηρεάζει αρνητικά το θηλασμό? Το μηχάνημα είναι μιας φίλης μου,δεν είναι και το καλύτερο, σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο,έχετε να προτείνετε κάποιο καλο και σχετικά οικονομικό?

Θήλαστρο τις πρώτες 40 μέρες, μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός, θέλει μόνο νοσοκομειακο. Τα άλλα θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα με τον θηλασμό. Το νοσοκομειακο το νοικιάζεις με τη μέρα ή τον μήνα, ανάλογα τι σε βολεύει. Η ποσότητα που βγάζεις, δεν είναι ενδεικτική του πόσο γάλα έχεις. Πολλές γυναίκες δεν μπορούν να βγάλουν πολύ γάλα με το θηλαστρο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τρώει το μωρό όσο χρειάζεται. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι απ' τα δύο!

Όχι εννοώ τη ρουκέτα σου την έβγαλε μετά από το δικό σου γάλα ή το ξένο; 

7 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Κοριτσια γεννησα κι εγω πριν λιγες ωρες! Καταφερα το v-bac και δεν το πιστευω ακομα!!! Φοβερη εμπειρια!! 3500 η μικρη ζουζού. :x

@Matina87    18-10 αγοράκι  :mrgreen:

 @Blue Velvet  25-10 κοριτσάκι :tongue:

 @KONNA28   27-10 κοριτσάκι :tongue:

@Irini__            1-11 κοριτσάκι :tongue:

@giota86          1-11 κοριτσάκι :tongue:

@Laky               2-11 αγοράκι   :mrgreen:

@ArtemisK       4-11 κοριτσάκι :tongue:

@MeliD            7-11 κοριτσάκι :tongue:

@Eleniarch      7-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Geo22            8-11 κοριτσάκι :tongue:

@Marianthi27  8-11 αγοράκι   :mrgreen:

@elena93        11-11 κοριτσάκι :tongue:

@Kristy09        14-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Anastasiade  17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@Rina_87          17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@nairobi           21-11 κοριτσακι :tongue:

@Ελλάκι           27-11 κοριτσάκι :tongue:

Συγχαρητήρια! Να σου ζήσει! Και συγχαρητήρια και για το vbac! Σπανίζουν οι περιπτώσεις σαν και εσένα στην Ελλάδα! 

  • Ευχαριστώ 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2022 at 2:04 ΠΜ, Kristy09 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια , να μας ζήσουν τα μωράκια...γέννησα και εγώ στις 13/11 το βράδυ το αγοράκι μου με πρόκληση κ φυσιολογικό τοκετό. 

Ο μικρός γεννήθηκε 3830 και μέχρι να βγούμε από το μαιευτήριο ,στις 16/11 ,είχε πάει 3550 . Στη μια βδομάδα που ήρθε σπίτι ή γιατρός το βάρος του ήταν 3700 αλλά μετά από μερικές μέρες που ξαναήρθε δεν είχε αυξηθεί ,με αποκλειστικό θηλασμό και δεν είχα πολύ βρεγμένες πανες.

Μου πρότεινε να του δίνω +60ml ξένο της humana το 1 μετά από κάθε γεύμα μητρικού  και παράλληλα όσο μπορώ να κάνω αντλήσεις με θηλαστρο ειδικά στο δεξί στήθος στο οποίο έπαθα μαστίτιδα λόγω λάθος τοποθέτησης από μέρους μου του παιδιού στη θηλή .  Βάζω αλοιφές και πίνω διάλυμα της Humana για ενίσχυση του θηλασμου,πίνω τσάι της Holle που διάβασα εδώ στο forum ότι βοηθάει   και αντιφλεγμονώδη για το πόνο που τις πρώτες μέρες ειδικά ήταν ανυπόφορος .

Το συγκεκριμένο στήθος είναι γενικά αρκετά πιο μικρό από το άλλο , η θηλή είναι πληγωμένη και έκανα αγώνα με τον μικρό για να τη πιάνει καλά και να μην πονάω...Στις αντλήσεις με το θηλαστρο στην αρχή έβγαζα 65ml και από τα δύο και χθες αισίως έβγαλα 85ml .Από το πονεμένο στηθος βγάζω μονο 10-15 ml. 

Η γιατρός μου είπε χθες που είδε ότι το παιδί άρχισε να παίρνει βάρος να αφαιρώ ανά 3-4 μέρες ένα γεύμα από τα 60αρια που του δίνω έξτρα.Το θέμα είναι ποιο να αφαιρέσω που ξεσηκώνει το κόσμο γιατί πεινάει?!

Παράλληλα μου είπε να αντλώ και με θηλαστρο . Έχω της medela το swing maxi και προσωρινά χρησιμοποιώ της  της cangaroo το elegance duo γιατί αναμένω ένα ανταλλακτικό για το άλλο.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να αυξηθεί η παραγωγή μου? Υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να κατεβαίνει περισσότερο γάλα από εδώ και πέρα που ήδη είμαστε 2 εβδομάδων ?Επίσης ,ανά πόσες ώρες πιστεύετε είναι οκ να κάνω θηλαστρο ώστε να έχει κατέβει γάλα?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...