Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Έκλαιγε απ' τις 9 μέχρι τώρα. Σχεδόν μια ώρα. Δε κοιμόταν. Ούτε με μπουκαλι, ούτε στο  στήθος. Τον έβαζα και τσιριζε. Τελικά του έδωσα ντεπον. Είναι η τρίτη φορά που του δίνω κι ανησυχώ. Ένα δόντι έχει βγάλει μόνο μέχρι τώρα. Όλη την ώρα ντεπον θα δίνω; Είναι ασφαλές; Αγχώνομαι.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Melie είπε:

Τίποτα! Ναι, ο μεγάλος μου ήταν δύσκολος στο φαγητό, ο μικρός όχι. 

Σίγουρα είναι στο παιδί. Αλλά αυτό που θα άλλαζα αν τα ξαναζουσα θα ήταν, όσο μπορώ και γίνεται, την ψυχολογία μου. Η αφαγια τότε με είχε πάρει από κάτω. Είχα φτάσει να ξεκινάω κάθε τάισμα με κακή ψυχολογία του τύπου "τι θα τραβήξω πάλι και δε θα φάει ούτε μια μπουκιά". 

Δεν είμαστε ρομπότ, ούτε ελέγχουμε τα συναισθήματά μας απόλυτα. Αλλά θα προσπαθούσα να το δω πιο χαλαρά, γιατί σίγουρα το παιδί "διαβάζει" την κατάσταση μας και αντιδρά αντίστοιχα.

Ένα άλλο που δε θα έκανα θα ήταν να κάνω τον κλόουν ή να αρχίσω τις οθόνες και να καταλήξει να τρώει με βιντεάκια. Είναι ώρα φαγητού και όχι διασκέδασης. Και οκ, μπορεί να λέω κανένα τραγουδάκι ή να του αρχίζω το μπλα μπλα για να ανοίγει πιο εύκολα το στόμα του, αλλά μέχρι εκεί. 

Τρίτον, δε θα το τραβούσα τόσο χρονικά. Ταιζα κυριολεκτικά για ώρες! Με τον μικρό, ο παιδίατρος είπε "όσο φάει σε είκοσι λεπτά, μετά τέλος". Οκ, είκοσι λεπτά δεν κάνω, αλλά δεν κάνω και πάνω από σαράντα. Μεγάλη βελτίωση με πριν.

Τέταρτο, δε θα μετέδιδα υποσυνείδητα τις προσωπικές μου προτιμήσεις στο παιδί. Όλα τα φαγητά είναι νόστιμα. Το λέω και το δείχνω με το παράδειγμά μου. Με το καινούριο μωρό τρώμε όλοι καλύτερα. Και μπορεί να αναγουλιαζω κάθε φορά που τον τάιζω αυγό, αλλά όποτε χρειαστεί, τρώω από το πιάτο του για να του δείξω πόσο καλό είναι.

Και τελευταίο, αν μπορούσα,θα πήγαινα στον παλιό εαυτό μου, την ώρα που έκλαιγα και χτυπιομουν για το φαγητό και θα έλεγα "μην ανησυχείς, θα στρώσει". Ο μεγάλος μου έγινε από τα πιο καλοφαγα παιδιά του παιδικού. Και τώρα που είναι στην προεφηβεια, μπορεί ακόμα να τον πιέζω να διευρύνει το γευστικό του ρεπερτόριο και να βελτιώσει την ποικιλία, αλλά σ αυτά που του αρέσουν, δεν παίζεται. Οκ, είναι ακόμα 27 κιλά, αλλά τρώει διπλές μερίδες! Κι όταν τον βλέπω που είναι κοκαλιαρης και ανησυχώ, συνειδητοποιώ μετά ότι μου θυμίζει εμένα μικρή και χαμογελάω...

Ας είναι καλά όλα τα παιδάκια και θα τη βρούμε την άκρη...

Καλημέρα κορίτσια μου..δεν σας γράφω πολύ αλλά σας διαβάζω όσο μπορώ.λογω γάμου/βάπτισης σήμερα τρέχω σαν τη τρελή .

@Melie μου σ ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου και μας δίνεις τα "φώτα" σου. ήταν όλες οι συμβουλές πολύ σημαντικές και βοηθητικες..να είναι καλά τα αγγελούδια μας και σιγά σιγά θα το βρούμε κι εμείς..χωρίς άγχος , με θετική σκέψη  ❤️

Εμείς με το φαγητό τα πάμε καλά...την Φρουτοκρεμα ακόμα δεν την έχει καλοσυνηθισει αλλά το παλεύει .με τον ύπνο πάμε κάπως καλύτερα..κοιμάται 10+ και ξυπνάει 5.30 για γάλα..και ξανακοιμαται μέχρι 8.30 . Σήμερα μόνο ξύπνησε 7.00 . Μέσα στη μέρα κοιμάται ένα 2ωρο σερί το μεσημέρι και 2 μισαωρα..ένα το πρωί κι ένα αργά το απόγευμα.καποιες μέρες βέβαια δεν τ κάνει έτσι ..είναι που κι εμείς τρέχαμε με τις ετοιμασίες και τον είχαμε στον δρόμο για ώρα .

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου..δεν σας γράφω πολύ αλλά σας διαβάζω όσο μπορώ.λογω γάμου/βάπτισης σήμερα τρέχω σαν τη τρελή .

@Melie μου σ ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου και μας δίνεις τα "φώτα" σου. ήταν όλες οι συμβουλές πολύ σημαντικές και βοηθητικες..να είναι καλά τα αγγελούδια μας και σιγά σιγά θα το βρούμε κι εμείς..χωρίς άγχος , με θετική σκέψη  ❤️

Εμείς με το φαγητό τα πάμε καλά...την Φρουτοκρεμα ακόμα δεν την έχει καλοσυνηθισει αλλά το παλεύει .με τον ύπνο πάμε κάπως καλύτερα..κοιμάται 10+ και ξυπνάει 5.30 για γάλα..και ξανακοιμαται μέχρι 8.30 . Σήμερα μόνο ξύπνησε 7.00 . Μέσα στη μέρα κοιμάται ένα 2ωρο σερί το μεσημέρι και 2 μισαωρα..ένα το πρωί κι ένα αργά το απόγευμα.καποιες μέρες βέβαια δεν τ κάνει έτσι ..είναι που κι εμείς τρέχαμε με τις ετοιμασίες και τον είχαμε στον δρόμο για ώρα .

Σε διαβάζω σχετικά με τον ύπνο και θέλω να βάλω τα κλάματα. Πώς γίνεται και μόνο το δικό μου ξυπνάει κάθε μία με μισή ώρα οοοοολη τη νύχτα; Μόνο εμείς βγάζουμε δόντια; 

Με το καλό κορίτσι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Σε διαβάζω σχετικά με τον ύπνο και θέλω να βάλω τα κλάματα. Πώς γίνεται και μόνο το δικό μου ξυπνάει κάθε μία με μισή ώρα οοοοολη τη νύχτα; Μόνο εμείς βγάζουμε δόντια; 

Με το καλό κορίτσι μου!!!

Και μένα ξυπνάει ανα μια ή δυο ώρες. Μην απελπίζεσαι το ξέρω είναι δύσκολα. Εγώ νόμιζα ότι πείναγε το παιδί. Κ προσπάθησα να του δώσω ξένο αλλά δεν το ήθελε. Εμένα κοιμόταν 9ωρες σερι μόνο με θηλασμό και με το άλμα τ τέταρτου μήνα άλλαξε τα πάντα. Περιμένω του όγδοου μήνα π λένε αλλάζει πάλι ο ύπνος τους. Μπας κ κοιμηθεί λίγες ώρες σερι. 
σημερα βάλαμε αβοκάντο. Ξετρελάθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Και μένα ξυπνάει ανα μια ή δυο ώρες. Μην απελπίζεσαι το ξέρω είναι δύσκολα. Εγώ νόμιζα ότι πείναγε το παιδί. Κ προσπάθησα να του δώσω ξένο αλλά δεν το ήθελε. Εμένα κοιμόταν 9ωρες σερι μόνο με θηλασμό και με το άλμα τ τέταρτου μήνα άλλαξε τα πάντα. Περιμένω του όγδοου μήνα π λένε αλλάζει πάλι ο ύπνος τους. Μπας κ κοιμηθεί λίγες ώρες σερι. 
σημερα βάλαμε αβοκάντο. Ξετρελάθηκε. 

Ανά μία ώρα δηλαδή τον βάζεις όλη τη νύχτα στο στήθος; Εγώ αν συνεχίσει έτσι μέχρι τον 8ο μήνα θα πέσω κάτω. Δεν αντέχω άλλο. Πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια ! Ήθελα απλά να πω χρόνια πολλά σε όλες μας ! Εγώ πρώτη φορά μανούλα και ζω πρωτόγνωρα συναισθήματα με το αγοράκι μου ! Το πιο δύσκολο αλλά και το πιο ωραίο ταξίδι είναι αυτό της μητρότητας τελικά ! Να τα χαιρόμαστε ! Όλα τα παιδάκια του κόσμου να είναι καλά ! Και να θυμόμαστε ότι για να είναι χαρούμενο ένα παιδί , πρέπει πάνω από όλα να είναι χαρούμενη η μανούλα του ! Χρόνια μας πολλά ! 🫶🏻

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2023 at 11:27 ΠΜ, Laky είπε:

Σε διαβάζω σχετικά με τον ύπνο και θέλω να βάλω τα κλάματα. Πώς γίνεται και μόνο το δικό μου ξυπνάει κάθε μία με μισή ώρα οοοοολη τη νύχτα; Μόνο εμείς βγάζουμε δόντια; 

Με το καλό κορίτσι μου!!!

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου .όχι κι εμείς βγάλαμε 2 και από ότι καταλαβαίνω έπονται άμεσα κι άλλα γιατί φαίνεται να πονάει και να τα ξύνει με ότι βρει .εγώ δίνω ντεπον εξαρχής να ξέρεις..δεν παθαινει κάτι μου έχει πει ο γιατρός και δεν δίνω με το παραμικρό αλλά αν βλέπω ότι πονάει και κλαίει για ώρα γιατί να τ αφήνω να ταλαιπωρείται ;!

9 ώρες πρίν, Kallibabyboy είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Ήθελα απλά να πω χρόνια πολλά σε όλες μας ! Εγώ πρώτη φορά μανούλα και ζω πρωτόγνωρα συναισθήματα με το αγοράκι μου ! Το πιο δύσκολο αλλά και το πιο ωραίο ταξίδι είναι αυτό της μητρότητας τελικά ! Να τα χαιρόμαστε ! Όλα τα παιδάκια του κόσμου να είναι καλά ! Και να θυμόμαστε ότι για να είναι χαρούμενο ένα παιδί , πρέπει πάνω από όλα να είναι χαρούμενη η μανούλα του ! Χρόνια μας πολλά ! 🫶🏻

Χρόνια πολλά μανουλες γλυκές.να ζήσουμε και να ζήσουν και τα παιδάκια μας όπως επιθυμούν με υγεία πάνω απ' όλα .❤️❤️

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Angel92 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου .όχι κι εμείς βγάλαμε 2 και από ότι καταλαβαίνω έπονται άμεσα κι άλλα γιατί φαίνεται να πονάει και να τα ξύνει με ότι βρει .εγώ δίνω ντεπον εξαρχής να ξέρεις..δεν παθαινει κάτι μου έχει πει ο γιατρός και δεν δίνω με το παραμικρό αλλά αν βλέπω ότι πονάει και κλαίει για ώρα γιατί να τ αφήνω να ταλαιπωρείται ;!

Χρόνια πολλά μανουλες γλυκές.να ζήσουμε και να ζήσουν και τα παιδάκια μας όπως επιθυμούν με υγεία πάνω απ' όλα .❤️❤️

Η μπέμπα ακόμα δεν έχει βγάλει δοντακια,αλλα όταν βγάλει σίγουρα θα δώσω ντεπον για να μην υποφέρει. Δεν παθαίνουν τπτ με την παρακεταμόλη και είναι κρίμα να τα αφήνουμε χωρίς παυσίπονο. Σκέφτομαι εμένα,που όταν πονάω πολύ παίρνω παναντολ,το μωρό γιατί να μην ανακουφιστεί? Και με το υπόθετο έτσι έκανα,όταν η μπέμπα τσιριζε από τους πόνους,της έβαζα και ηρεμούσε αμέσως,μπορεί και δύο μέρες συνεχόμενες να της έβαζα. Η πεθερά μου έλεγε να μην βάζω συχνά γιατί θα έχει πρόβλημα με τα κακά όταν μεγαλώσει και η μικρή από την ώρα που ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές,έχει γίνει κανονική κουραδομηχανη,κανένα πρόβλημα δεν έχει το παιδί 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Η μπέμπα ακόμα δεν έχει βγάλει δοντακια,αλλα όταν βγάλει σίγουρα θα δώσω ντεπον για να μην υποφέρει. Δεν παθαίνουν τπτ με την παρακεταμόλη και είναι κρίμα να τα αφήνουμε χωρίς παυσίπονο. Σκέφτομαι εμένα,που όταν πονάω πολύ παίρνω παναντολ,το μωρό γιατί να μην ανακουφιστεί? Και με το υπόθετο έτσι έκανα,όταν η μπέμπα τσιριζε από τους πόνους,της έβαζα και ηρεμούσε αμέσως,μπορεί και δύο μέρες συνεχόμενες να της έβαζα. Η πεθερά μου έλεγε να μην βάζω συχνά γιατί θα έχει πρόβλημα με τα κακά όταν μεγαλώσει και η μικρή από την ώρα που ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές,έχει γίνει κανονική κουραδομηχανη,κανένα πρόβλημα δεν έχει το παιδί 

Συμφωνώ και γω έτσι σκέφτομαι @Blue Velvet μου .

Χαχαχαχαχ...μα πώς; Οι πεθερές πέφτουν πάντοτε μέσα στις προβλέψεις..έχουν όλες μαντικές ικανότητες έχω ακούσει ! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια, ήθελα να σας ρωτήσω ποια κούνια έχετε πάρει? Ψάχνω για κάποια που είναι να έχει διαφορα επίπεδα είτε να κατέβει η μία πλευρά για να βάζουμε/βγάζουμε τον μπέμπη...

Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2023 at 7:31 AM, Angel92 said:

Καλημέρα κορίτσια μου..δεν σας γράφω πολύ αλλά σας διαβάζω όσο μπορώ.λογω γάμου/βάπτισης σήμερα τρέχω σαν τη τρελή .

@Melie μου σ ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου και μας δίνεις τα "φώτα" σου. ήταν όλες οι συμβουλές πολύ σημαντικές και βοηθητικες..να είναι καλά τα αγγελούδια μας και σιγά σιγά θα το βρούμε κι εμείς..χωρίς άγχος , με θετική σκέψη  ❤️

Εμείς με το φαγητό τα πάμε καλά...την Φρουτοκρεμα ακόμα δεν την έχει καλοσυνηθισει αλλά το παλεύει .με τον ύπνο πάμε κάπως καλύτερα..κοιμάται 10+ και ξυπνάει 5.30 για γάλα..και ξανακοιμαται μέχρι 8.30 . Σήμερα μόνο ξύπνησε 7.00 . Μέσα στη μέρα κοιμάται ένα 2ωρο σερί το μεσημέρι και 2 μισαωρα..ένα το πρωί κι ένα αργά το απόγευμα.καποιες μέρες βέβαια δεν τ κάνει έτσι ..είναι που κι εμείς τρέχαμε με τις ετοιμασίες και τον είχαμε στον δρόμο για ώρα .

Με το καλο κορίτσι μου!Κ εμείς κάπως έτσι είμαστε στον ύπνο αλλά με 2 ή 3 αφυπνισεις. 

Κορίτσια εσείς που δίνετε ξένο γαλα ,πόσο τρώνε την ημέρα σε συνδυασμό με τα γεύματα?

Κ χρόνια μας πολλά για χθες!Το τι κλαμα έριξα χθες δε λέγεται!Οι ορμόνες ακόμη παρτυ κάνουν ή να το πάρω απόφαση ότι από δω κ στο εξής θα συγκινούμαι με το παραμικρό?😁

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δίνω ξένο πάντως σε συνδυασμό με θηλασμό τίποτα δε πίνει σχεδόν. Απ' τα τρία μπουκάλια που θα φτιάξω θα πιει το ένα κι εκείνο όχι ολόκληρο και με κλάματα. Ζοριζομαι πολύ κορίτσια να δώσω το ξένο πια. Μεγάλωσαν και ξεχωρίζουν. Θέλει στήθος και το μπουκάλι με χίλια ζόρια αν το πάρει. Δε θέλω να το κόψω όμως γιατί μετά δε θ αποθηλασω με τίποτα. Έχω κρατήσει μόνο το βραδινό θηλασμό κι εκείνο προσπαθώ να δώσω και ξένο. Αν τα καταφέρω θα πιει λίγο μετά το στήθος σχεδόν στον ύπνο του. Τη νύχτα που ξυπνάει συνέχεια θέλει στήθος. Πιπίλα με τίποτα. Προσπαθήστε τη μια φορά απ' τις αφυπνίσεις να δώσω ξένο αλλά δε το καταφέρνω πάντα. Και τη νύχτα δράματα έχουμε. Και το πρωί μετά πάλι δε το θέλει. Δε του δίνω στήθος μέχρι να πιει έστω και 100ml Δε ξέρω τι να κάνω για να μη κόψει το γάλα. Υπάρχει κάποια κοπέλα που δίνω και ξένο και θηλάζει κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ξύπνησαμε με μπούκωμα και βήχα. Εγώ τον κόλλησα. Είμαι μέρες χάλια. Έχω ένα χαζό θερμόμετρο για το αυτί που του πήρα και γράφει ότι να ναι. Το παιδί το πιάνω και είναι ζεστό. Αυτό γράφει 36.9 που αποκλείεται. Σ εμένα γράφει 35.2 Τι θερμόμετρο πήρατε να πάω να πάρω άλλο;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια ξύπνησαμε με μπούκωμα και βήχα. Εγώ τον κόλλησα. Είμαι μέρες χάλια. Έχω ένα χαζό θερμόμετρο για το αυτί που του πήρα και γράφει ότι να ναι. Το παιδί το πιάνω και είναι ζεστό. Αυτό γράφει 36.9 που αποκλείεται. Σ εμένα γράφει 35.2 Τι θερμόμετρο πήρατε να πάω να πάρω άλλο;

Περαστικά σας κορίτσι μου!! εμείς έχουμε ένα απλό ηλεκτρονικό για την μασχάλη..

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...