Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια είναι κάποια που μετράει τις ποσότητες; Ας πούμε κρέμα το απόγευμα πόση κάνετε; Δε ξέρω πόσο να δώσω.

Φαρίν λακτε του φτιάχνω με  180 ml νερό, μπισκοτοκρεμα συνήθως με 150 είναι πιο χορταστική.. κορίτσια ο μικρός σχεδόν μπουσουλαει στο κρεβάτι όταν είμαι μπρούμυτα και τον βάζουμε να φτάσει ένα αντικείμενο μετακινείται προς τα μπροστά..από αύριο θα τον βάζω πάλι στο πάτωμα νομίζω είναι καταλληλότερο..αύριο θα δοκιμάσω πάλι φρούτοκρεμα και φαγητό αρχικά χωρίς μοσχάρι να δούμε αν θα φάει..έχω αγχωθει λίγο τελευταία που δεν τρώει..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια, ο μικρός μας είναι 5 μηνών και εδώ και 5 ημέρες περίπου από το απόγευμα και μετά κλαίει με λυγμούς. Τρώει με μανία τα χέρια του και ότι βρει... τα ουλα του δεν μου φαίνονται πρησμένα αλλά συχνά πιάνει τα αυτιά του. Ο παιδίατρος μου είπε ίσως είναι τα δόντια και να το δίνω ντεπον. Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία? Ο πόνος στα δόντια πόσο διαρκεί περίπου? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Silia89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ο μικρός μας είναι 5 μηνών και εδώ και 5 ημέρες περίπου από το απόγευμα και μετά κλαίει με λυγμούς. Τρώει με μανία τα χέρια του και ότι βρει... τα ουλα του δεν μου φαίνονται πρησμένα αλλά συχνά πιάνει τα αυτιά του. Ο παιδίατρος μου είπε ίσως είναι τα δόντια και να το δίνω ντεπον. Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία? Ο πόνος στα δόντια πόσο διαρκεί περίπου? 

Καλησπέρα κορίτσι μου, τα αυτιά του τα τραβάει κ εμάς είναι από τα δοντακια ο πόνος διαρκεί μέχρι να βγει το δοντακι ίσως και δύο τροφές μέρες μετά..βάζε του και gel οδοντοφυΐας και να του δίνει μαλακά παιχνιδακια να μασουλαει..εμάς τα δεύτερα δοντακια μας ζορισαν αρκετές μέρες και τώρα ετοιμάζονται άλλα δύο δοντακια..και εγώ όταν τον βλέπω να ζοριζεται πολύ του δίνω λίγο ντεπον..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Ο εφιάλτης συνεχίζεται. Κάθε μία ώρα όρθιοι και σηκώθηκαμε κι απ' τις 5. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Θα σαλταρω. Σέρνομαι.

Επίσης κορίτσια εκτός από κρέμα με δημητριακά τι άλλο δίνετε το απόγευμα;

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Ο εφιάλτης συνεχίζεται. Κάθε μία ώρα όρθιοι και σηκώθηκαμε κι απ' τις 5. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Θα σαλταρω. Σέρνομαι.

Επίσης κορίτσια εκτός από κρέμα με δημητριακά τι άλλο δίνετε το απόγευμα;

Καλημέρα κορίτσι μου!!είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε αν υπάρχει η δυνατότητα μήπως να μιλούσες με καποια μαία που γνωρίζει σχετικά π.χ  η μαία που διαχειρίζεται το m foe mama στο instagram από ότι βλέπω βοηθάει αρκετό κόσμο..έχει και βιντεοσκοπημένα τα σεμινάρια που κάνει..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια ! Ήθελα να ρωτήσω χρησιμοποιείται κατεψυγμένα στα μωράκια σας; Δηλαδή αρακά για παράδειγμα παίρνεται κατεψυγμένο ή φρέσκο; Γιατί είναι μπελάς το καθάρισμα. Για εμάς αγόραζα πάντα κατεψυγμένο αρακά, μπρόκολο, κουνουπίδι και φασολάκια αλλά τώρα για το μωρό δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι και άσχετη με την μαγειρική και φοβάμαι μην δεν τα καθαρίσω/πλύνω καλά. 

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Ο εφιάλτης συνεχίζεται. Κάθε μία ώρα όρθιοι και σηκώθηκαμε κι απ' τις 5. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Θα σαλταρω. Σέρνομαι.

Επίσης κορίτσια εκτός από κρέμα με δημητριακά τι άλλο δίνετε το απόγευμα;

Εμείς δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα απογευματινό.. το πάω πολύ αργά.. με έχει αφήσει και σχετικά ελεύθερη ο παιδίατρος. Ωστόσο, σκέφτομαι να φτιάχνω πέρα από κρέμα με βρώμη ίσως και κρέμες με κινόα ή κεχρί. Επίσης, ο παιδίατρος μου έχει προτείνει τραχανά ή κάποιο ζυμαρικό για παιδάκια (πχ κριθαράκι, αστράκι, κους κους) με ανθότυρο και ντομάτα ή γιαούρτι (ανάλατο πρόβειο) με βρώμη. Και αυγό θα μπορούσαμε για απογευματινό αλλά σκέφτομαι να το εισάγω αφού μπει στον 8ο μήνα. Το αυγό μας έχει πει πατημένο με λάδι και λεμόνι και απαιτούνται 3 μέρες δοκιμή για τον κρόκο και μετά 3 μέρες για το ασπράδι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , thel είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Ήθελα να ρωτήσω χρησιμοποιείται κατεψυγμένα στα μωράκια σας; Δηλαδή αρακά για παράδειγμα παίρνεται κατεψυγμένο ή φρέσκο; Γιατί είναι μπελάς το καθάρισμα. Για εμάς αγόραζα πάντα κατεψυγμένο αρακά, μπρόκολο, κουνουπίδι και φασολάκια αλλά τώρα για το μωρό δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι και άσχετη με την μαγειρική και φοβάμαι μην δεν τα καθαρίσω/πλύνω καλά. 

Καλημέρα! Βάζω κατεψυγμένο αρακά,σπανακι και φασολάκια,όλα τα άλλα φρέσκα. Μην ανησυχείς,τις βιταμίνες τις παίρνει μια χαρά ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Blue Velvet είπε:

Καλημέρα! Βάζω κατεψυγμένο αρακά,σπανακι και φασολάκια,όλα τα άλλα φρέσκα. Μην ανησυχείς,τις βιταμίνες τις παίρνει μια χαρά ❤️

Αχ ναι σαι καλά !! Ευχαριστώ πολύ !!

@Laky ξέχασα να σου πω οτι για το γιαούρτι, τυρί και το αυγό μας είχε πει από 7 μηνών και μετά. Η μικρή μου έχει γίνει 7 μηνών και μπορώ να τα δώσω ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !!! Ήθελα να σας ρωτήσω αρχικά αν τα δικά σας μωράκια έκλαιγαν την πρώτη φορά που ξεκινήσατε στέρεες . Εμείς ξεκινήσαμε χθες με μήλο και δεν πήγε και πολύ καλά , έκλαιγε ο καημένος και φοβάμαι μην πάρει το φαγητό με στραβό μάτι 🥲 επίσης μια απορία ακόμα , μας είπε η γιατρός να κόψουμε την αποστείρωση , αλλά την κόβουμε και στο θηλαστρο ; Θέλω να βγάζω γάλα να του κάνω συνταγές με αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εμείς παρακολουθήσαμε σεμινάριο για την εισαγωγή στερεών τροφών και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Εξηγούν τόσο καλά γιατί μπαίνουν οι τροφές, πότε, πως και κάθε πόσο. Πόσο σημαντικός είναι ο ύπνος για να τρώει καλά το μωρό και όχι το αντίθετο. Δίνουν συνταγές και πολλές συμβουλές!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Kallibabyboy είπε:

Καλημέρα κορίτσια !!! Ήθελα να σας ρωτήσω αρχικά αν τα δικά σας μωράκια έκλαιγαν την πρώτη φορά που ξεκινήσατε στέρεες . Εμείς ξεκινήσαμε χθες με μήλο και δεν πήγε και πολύ καλά , έκλαιγε ο καημένος και φοβάμαι μην πάρει το φαγητό με στραβό μάτι 🥲 επίσης μια απορία ακόμα , μας είπε η γιατρός να κόψουμε την αποστείρωση , αλλά την κόβουμε και στο θηλαστρο ; Θέλω να βγάζω γάλα να του κάνω συνταγές με αυτό. 

Δεν έκλαιγε αλλά δεν έφαγε κιόλας .. το έφτυνε και αναγούλιαζε .. ενώ εγώ περίμενα οτι θα έκανε σαν τρελή από την χαρά της. Ακόμα και τώρα δεν τρώει πολύ. 

Παρακολούθησα και εγώ ένα σεμινάριο για την εισαγωγή στερεών. Με βοήθησε και μένα αρκετά και στο τι να προσφέρω στο μωρό αλλά και στο κομμάτι του άγχους.

Η αλήθεια είναι οτι όταν το βλέπεις να μην τρώει ή να τρώει μόνο 2 κουταλιές λες καλά θα φάει ποτέ; αλλά θέλει χαλαρά..όσο φάει κάθε φορά.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , thel είπε:

Δεν έκλαιγε αλλά δεν έφαγε κιόλας .. το έφτυνε και αναγούλιαζε .. ενώ εγώ περίμενα οτι θα έκανε σαν τρελή από την χαρά της. Ακόμα και τώρα δεν τρώει πολύ. 

Παρακολούθησα και εγώ ένα σεμινάριο για την εισαγωγή στερεών. Με βοήθησε και μένα αρκετά και στο τι να προσφέρω στο μωρό αλλά και στο κομμάτι του άγχους.

Η αλήθεια είναι οτι όταν το βλέπεις να μην τρώει ή να τρώει μόνο 2 κουταλιές λες καλά θα φάει ποτέ; αλλά θέλει χαλαρά..όσο φάει κάθε φορά.

Κι εμένα κάποιες φορές ψιλοκλαιει. Αλλά ξεχνιέται μετά. Θεωρώ ότι στην αρχή έτσι είναι. Κάποια άλλα τα τρώει πιο ευχάριστα. Νομίζω απλά ότι θέλει λίγο χρόνο.

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια!! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα δεύτερο καρότσι τύπου ομπρέλα. Γιατί το δικό μας το inglesina δεν χωράει στο αμάξι μου. Και θέλω να αρχίσω να κυκλοφορώ. Έχετε πάρει κάποιο εσείς; Σκέφτομαι Cybex  libelle2 ή inglesina quid. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2023 at 10:52 ΠΜ, thel είπε:

Καλημέρα ! Έκλαψε ναι. Εντάξει όχι πολύ..δηλαδή με το που την σήκωσα και την χαιδεψα λίγο ηρέμησε..δεν ήταν από μεγάλο ύψος ευτυχώς αλλά κατατρόμαξα όπως και να χει. Ξενέρωσα γιατί έφταιγα εγώ και έχω ξενερώσει εις διπλούν τώρα γιατί δεν πήρα καν τον παιδίατρο τηλέφωνο για οδηγίες. 

Εγώ όταν ήμουν 5 μηνών με είχε αφήσει η μάνα μου στον πατέρα μου να με προσέχει και του έφυγα και έπεσα από το κρεβάτι. Εντάξει κουσούρι δεν μου έμεινε (νομίζω 😅).

Τα έχω δει τα κράνη που λες..σκέφτομαι όμως να μην την περιορίσω..δηλαδή και εγώ πρέπει να συνηθίσω ότι όλα αυτά μέσα στο πρόγραμμα θα είναι και θα πέσει και θα κλάψει. Απλά πρέπει να την έχω από πίσω πλέον και το σπίτι να γίνει όσο πιο ασφαλές γίνεται. Έτσι λέω τώρα.. θα δείξει το πράγμα πως θα πάει. 

 

Κορίτσια μου καλησπέρα..μιας και το έφερε η κουβέντα και επειδή έχει τύχει να έχω ζήσει στην οικογένειά μου πτώση βρέφους 8 μηνών που του προκάλεσε τεράστια ζημιά που θα το ακολουθεί σε όλη του τη "ζωή"...θέλω να σας πω μόνο με αγάπη και γνωρίζοντας ότι ήδη όλες το κάνετε... να προσέχετε πολύ τα μπεμπακια σας , όσο περισσότερο μπορείτε..όχι να τα κάνετε φοβικά αλλά τώρα που δεν έχουν συναίσθηση του κινδύνου και εξαρτώνται πλήρως από εμάς και ταυτόχρονα αρχιζουν να κοινουνται έντονα να είμαστε έξτρα προσεκτικές 

.

 

On 8/5/2023 at 12:59 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Δεν άντεξα,το παρήγγειλα ☺️

Πιστεύω πως καλά έκανες.θα κάνω το ίδιο . Θα το βρω λες;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα..μιας και το έφερε η κουβέντα και επειδή έχει τύχει να έχω ζήσει στην οικογένειά μου πτώση βρέφους 8 μηνών που του προκάλεσε τεράστια ζημιά που θα το ακολουθεί σε όλη του τη "ζωή"...θέλω να σας πω μόνο με αγάπη και γνωρίζοντας ότι ήδη όλες το κάνετε... να προσέχετε πολύ τα μπεμπακια σας , όσο περισσότερο μπορείτε..όχι να τα κάνετε φοβικά αλλά τώρα που δεν έχουν συναίσθηση του κινδύνου και εξαρτώνται πλήρως από εμάς και ταυτόχρονα αρχιζουν να κοινουνται έντονα να είμαστε έξτρα προσεκτικές 

.

 

Πιστεύω πως καλά έκανες.θα κάνω το ίδιο . Θα το βρω λες;;

Αχ θέε μου μην μου λες τέτοια. Διάβασα και αυτό που έγινε στην Άρτα, δεν ξέρω εάν το είδατε, και έχω φρίξει σήμερα.

Βασικά @Blue Velvet εάν θέλεις στείλε μας dm με το κράνος γιατί στο skroutz μια επιλογή βρίσκω μόνο.

7 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Κορίτσια!! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα δεύτερο καρότσι τύπου ομπρέλα. Γιατί το δικό μας το inglesina δεν χωράει στο αμάξι μου. Και θέλω να αρχίσω να κυκλοφορώ. Έχετε πάρει κάποιο εσείς; Σκέφτομαι Cybex  libelle2 ή inglesina quid. 

Δεν έχω κανένα από τα δυο. Έχω όμως το το Cybex Melio που μοιάζει αρκετά με το Cybex Libelle. Οπότε θα σου πω γιαυτο. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη .. είναι πολύ ελαφρύ (ίδια κιλά με το Libelle) το σηκώνω με το ένα χέρι μέχρι το δεύτερο όροφο πολυκατοικίας, χωράει άνετα σε μικρό αμάξι, δεν κολλάει στο δρόμο μέχρι και σε χωματόδρομο το έχω βάλει. Είμαι πολύ ευχαριστημένη μπορώ να πω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...