Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Anastasiade είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου !! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μωράκια σας το ίδιο!! Κολλήσαμε και εμείς κοβιντ δυστυχώς, ο μπέμπης έχει ανεβάσει πυρετό 38.6 , εγώ σαν κρύωμα το περνάω.. όσες το περάσατε με τα μπεμπακια σας , πόσο κράτησε;; και πως το αντιμετωπισατε..;; έχω αγχωθεί..😔❤️

Περαστικά σας.. η μικρή  μέρες μέχρι 39, αλλά έπεφτε με σιρόπι.. εγώ πυρετό λίγο,  αλλά τρομερό πονοκέφαλο.. 2-3 μέρες.  

 Γρήγορη ανάρρωση,  απ ότι βλέπω τις τελευταίες ημέρες όλοι κολλήσαμε! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 hours ago, Blue Velvet said:

Αχ τι γλυκούλης που χώνει τα χεράκια του για να κοιμηθεί ❤️ Χθες το βράδυ και σήμερα,την ώρα που τη θήλαζα της έκανα σσσσ και πατ πατ στο παμπερς,έτσι ώστε σιγά σιγά να το συνηθίζει  Εγώ είμαι κομμάτια,νυστάζω τόσο πολύ που θα καταρρεύσω..ελπίζω το βράδυ να κοιμηθεί καλά και να μην μου κάνει τα χθεσινά..εν τω μεταξύ ακόμα δεν έχει φάει τπτ,μόνο λίγο γκούντα και ψωμάκι,δεν έχει όρεξη.Θελει μόνο βυζί,δεν ξέρω τι έχει πάθει 

Mε ξεμαλλιάζει λίγο αλλα χαλάλι.

Κοιμήθηκε καλά/καλύτερα ;

Μπορεί να είναι απο τα δόντια πάντως, και για αυτό να μην τρώει. Εχει βγάλει ; Πόσα ;

@Κορίτσια, περπατάει το μωράκι σας ; Λέει καμια λεξουλα ;  Εμείς κλείσαμε 11 μηνών, αλλα στην ομιλία μονο μπαμπάλισμα (μπαμπαμπαμπα, μαμαμαμαμαμ, και μέχρι εκεί). Παλαμάκια δεν κάνουμε μόνο "γεια σου", και στεκόμαστε όρθιοι άνετα με στήριγμα, και αρκετά δευτερόλεπτα χωρίς. Για μπουσούλημα πάει σφεντόνα, αν και πάει σαν βατράχι (τα πόδια πίσω στις πατούσες, και όχι στα γόνατα !!!)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πω αυτό που λένε όλοι, κι έχει καταντήσει βαρετό, αλλά είναι αλήθεια, ότι το κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του και ότι δεν πρέπει να αγχωνόμαστε (φυσικά δε μιλάω για ακραίες καταστάσεις, αλλά τα όρια του φυσιολογικού είναι πολυυυυύ ευρέα)

Εμάς είναι 13 μηνών. Ο μεγάλος μου 13 μηνών έτρεχε, όχι απλά περπατούσε, αλλά δεν έλεγε κουβέντα μέχρι τα 2.5 (ούτε μαμά/μπαμπά) Τώρα είναι 10 χρόνων και με εντυπωσιακό λεξιλόγιο.

Ο μικρός μου σε όλες τις δοκιμασίες της αδρής κινητικότητας, ψιλοαργησε. Γύρισε γύρω στους 6 μήνες, έκατσε χωρίς βοήθεια στους 8, και τώρα μπουσουλαει αβερτα, στέκεται ως 5 δευτερόλεπτα, αλλά δεν περπατάει.

Από την άλλη, λέει πάνω από 15 λέξεις, κι από παλαμάκια, γεια σου, φιλάκια, κλπ και λεπτή κινητικότητα πετάει.

Δεν ανησυχώ, κι εδώ μιλάμε για δυο αδέρφια, έτσι; Πόσο μάλλον για παιδιά που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους... Απλά ακούω τον παιδίατρο, χαλαρώνω, και του δίνω όσο πιο πολλά ερεθίσματα μπορώ.

Όλα θα τα κάνουν, στην ώρα τους...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, zouko είπε:

Mε ξεμαλλιάζει λίγο αλλα χαλάλι.

Κοιμήθηκε καλά/καλύτερα ;

Μπορεί να είναι απο τα δόντια πάντως, και για αυτό να μην τρώει. Εχει βγάλει ; Πόσα ;

@Κορίτσια, περπατάει το μωράκι σας ; Λέει καμια λεξουλα ;  Εμείς κλείσαμε 11 μηνών, αλλα στην ομιλία μονο μπαμπάλισμα (μπαμπαμπαμπα, μαμαμαμαμαμ, και μέχρι εκεί). Παλαμάκια δεν κάνουμε μόνο "γεια σου", και στεκόμαστε όρθιοι άνετα με στήριγμα, και αρκετά δευτερόλεπτα χωρίς. Για μπουσούλημα πάει σφεντόνα, αν και πάει σαν βατράχι (τα πόδια πίσω στις πατούσες, και όχι στα γόνατα !!!)

Καλησπέρα! Κοιμήθηκε πολύ καλά,της έδωσα λίγο νουροφεν βέβαια.Της έκανα σσσσ και πατ πατ στο παμπερς την ώρα που τη θήλαζα,νομίζω πως την νανουριζει. Σήμερα έφαγε μακαρόνια με κιμά και κουλούρι,είμαι πολύ χαρούμενη❤️Δεν έχει βγάλει κανένα δοντακι ακόμα και ο παιδίατρος είπε να μην ανησυχούμε.Απο λεξουλες λέει μαμαμ,παπαπα,τατα,ντανται,ιιιλι(Λίλη προσπαθεί να πει,έτσι λένε τη γάτα).Κουπεπε έκανε πριν κάνα ενάμιση απλά το έλεγε τετετε,"γεια"εδώ κ 3βδομαδες και παλαμάκια εδώ και πέντε μέρες περίπου. Σηκώνεται και στέκεται,αλλα μόνο άμα στηρίζεται (καναπέ, τραπέζι, βιβλιοθήκη).Άμα δεν πιαστεί θα πέσει.Πιανεται από τον καναπέ και περπαταει περιμετρικά .Μπουσουλαει πολύ γρήγορα και ανεβαίνει σε χαμηλά ύψη,όπως πχ μπαούλο.Εχει πέσει πολλές φορές,αλλά πλέον το συνηθίσαμε,είναι στο πρόγραμμα και αυτό,οπότε δεν αγχώνομαι συνέχεια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ...κι εμένα ο μικρός μου είναι 10μηνων και κάνει "γεια" , "κουπεπε" και παλαμάκια..τώρα θα αρχίσω να του μαθαίνω να στέλνει και φιλάκια . Από λέξεις λέει "μπαμπά" και "μαμά"...μαμά κυρίως όταν κλαίει με παράπονο ..ειδικά όταν χτυπάει κάπου . Έχει πει κάποιες φορές ενώ χαιρεταει "γκεια" και "τα" όταν κρύβεται και τον βρίσκουμε . Γενικά η γλώσσα του πάει ροδάνι..κοιτάζεται στον καθρέφτη και λέει διάφορες συλλαβές .

Από κίνηση μπουσουλαει πολύ γρήγορα, στηρίζεται στα έπιπλα και προχωράει και τις τελευταίες μέρες αφήνει για κάποια δευτερόλεπτα τα χέρια, μας κοιτάει και μετά πέφτει 😜

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ...κι εμένα ο μικρός μου είναι 10μηνων και κάνει "γεια" , "κουπεπε" και παλαμάκια..τώρα θα αρχίσω να του μαθαίνω να στέλνει και φιλάκια . Από λέξεις λέει "μπαμπά" και "μαμά"...μαμά κυρίως όταν κλαίει με παράπονο ..ειδικά όταν χτυπάει κάπου . Έχει πει κάποιες φορές ενώ χαιρεταει "γκεια" και "τα" όταν κρύβεται και τον βρίσκουμε . Γενικά η γλώσσα του πάει ροδάνι..κοιτάζεται στον καθρέφτη και λέει διάφορες συλλαβές .

Από κίνηση μπουσουλαει πολύ γρήγορα, στηρίζεται στα έπιπλα και προχωράει και τις τελευταίες μέρες αφήνει για κάποια δευτερόλεπτα τα χέρια, μας κοιτάει και μετά πέφτει 😜

Σαν να ακούω περιγραφή της κόρης μου !τα ίδια ακριβώς κάνουμε!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Μέσα σε 11ωρες,ξύπνησε έξι φορές...δεν ξέρω αν είναι δόντια,πάντως είμαι πολύ κουρασμένη,νυστάζω... Ευτυχώς όταν τη θηλάζω ξανακοιμαται γρήγορα.Ομως νυστάζω τόσο πολύ κατά τη διάρκεια της νύχτας,που ξεχνάω να της κάνω σσσσ και πατ πατ και τη θηλάζω πάλι αθόρυβα ☹️

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μέσα σε 11ωρες,ξύπνησε έξι φορές...δεν ξέρω αν είναι δόντια,πάντως είμαι πολύ κουρασμένη,νυστάζω... Ευτυχώς όταν τη θηλάζω ξανακοιμαται γρήγορα.Ομως νυστάζω τόσο πολύ κατά τη διάρκεια της νύχτας,που ξεχνάω να της κάνω σσσσ και πατ πατ και τη θηλάζω πάλι αθόρυβα ☹️

Καλημέρα !! Αχχχ και εμένα τα ίδια ! Γενικά εδώ και ένα μήνα δεν κοιμάται καλά , μουγκρίζει κατά τη διάρκεια της νύχτας και σταματάει μόνο με θηλασμό . Σήμερα έχασα το μέτρημα πόσες φορές τον θήλασα . Σαν αγελαδιτσα μουγκρίζει , δεν παλεύεται 🤪 Υπομονή , βάστα γερά 🤘🏻

  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2023 at 10:25 ΠΜ, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μέσα σε 11ωρες,ξύπνησε έξι φορές...δεν ξέρω αν είναι δόντια,πάντως είμαι πολύ κουρασμένη,νυστάζω... Ευτυχώς όταν τη θηλάζω ξανακοιμαται γρήγορα.Ομως νυστάζω τόσο πολύ κατά τη διάρκεια της νύχτας,που ξεχνάω να της κάνω σσσσ και πατ πατ και τη θηλάζω πάλι αθόρυβα ☹️

Πιστεύω ότι είναι δόντια. Γιατί δεν έδωσες λίγο ντεπον να ηρεμήσει κι αυτό κι εσύ; Εγώ όταν ξυπνούσε συνεχόμενα έδινα και ηρεμούσε το καημένο.

Επίσης τα μακαρόνια με κιμά τα αλεθεις; Γενικά εμένα δε τα θέλει τα στεγνά φαγητά καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Laky είπε:

Πιστεύω ότι είναι δόντια. Γιατί δεν έδωσες λίγο ντεπον να ηρεμήσει κι αυτό κι εσύ; Εγώ όταν ξυπνούσε συνεχόμενα έδινα και ηρεμούσε το καημένο.

Επίσης τα μακαρόνια με κιμά τα αλεθεις; Γενικά εμένα δε τα θέλει τα στεγνά φαγητά καθόλου.

Της έδωσα νουροφεν το επόμενο βράδυ και κοιμήθηκε μια χαρά. Χθες επίσης κοιμήθηκε καλά κ χωρίς παυσίπονο,ξύπνησε 3 φορές. Αν την ξαναπιάσει σίγουρα θα της δώσω ξανά παυσίπονο για να την ανακουφίσει. Φαγητά δεν αλεθω εδώ και 4 μήνες σχεδόν.Το σπαγγέτι το κόβω σε κομματάκια με το κουτάλι και της το δίνω.Βαζω αρκετή ντομάτα στον κιμά για να της αρέσει πιο πολύ, ξετρελαίνεται.Χθες έφαγε σαρδέλες αχνιστες και χορτόπιτα, ευτυχώς άρχισε να τρώει πάλι φαγητό.Σταματησε να τρώει αυγό όμως,ενώ πιο πριν έτρωγε και δύο τη μέρα..βαρεθηκε και τα βρεφικά γιαουρτακια,μόνο από τα δικά μας θέλει να τρώει..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Της έδωσα νουροφεν το επόμενο βράδυ και κοιμήθηκε μια χαρά. Χθες επίσης κοιμήθηκε καλά κ χωρίς παυσίπονο,ξύπνησε 3 φορές. Αν την ξαναπιάσει σίγουρα θα της δώσω ξανά παυσίπονο για να την ανακουφίσει. Φαγητά δεν αλεθω εδώ και 4 μήνες σχεδόν.Το σπαγγέτι το κόβω σε κομματάκια με το κουτάλι και της το δίνω.Βαζω αρκετή ντομάτα στον κιμά για να της αρέσει πιο πολύ, ξετρελαίνεται.Χθες έφαγε σαρδέλες αχνιστες και χορτόπιτα, ευτυχώς άρχισε να τρώει πάλι φαγητό.Σταματησε να τρώει αυγό όμως,ενώ πιο πριν έτρωγε και δύο τη μέρα..βαρεθηκε και τα βρεφικά γιαουρτακια,μόνο από τα δικά μας θέλει να τρώει..

Εμένα με 8 δόντια ήδη στον 9ο μήνα δε τρώει τίποτα που να μην είναι αλεσμένο. Το έχει στο στόμα μισή ώρα. Στο τέλος ταιζω μια ώρα κι είναι νηστικός!!! Ούτε μόνος του τρώει. Ότι του δίνω το κρατάει στο χέρι κι ανοίγει το στόμα να του δώσω εγώ. Έχει πολύ πλάκα!!! Αυγό δεν έφαγε ποτέ ο δικός μου. Μόνο αν του βάλω μέσα στη φρουτοκρεμα ή στη φαριν λακτε τον κρόκο. 

Καλά έκανες.Να της δίνεις παυσίπονο. Είναι δύσκολη φάση αυτή μέχρι να σκάσουν. Μη τυρρανιεσαι ούτε εσύ ούτε η ψυχούλα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμείς κάνουμε παλαμάκια κ λίγο κουπέ πε. Τώρα μαθαίνει να κρύβεται και να κάνουμε κουκουτσα. Επίσης σηκώνεται όρθιος κ στέκεται κ χωρίς στήριξη για δευτερόλεπτα. Κ περπάτημα κάνει αν πιάνεται. Τη περπατουρα την έχω στείλει στο μπαλκόνι να μαζέψει ήλιο. 🤣🤣

απο λέξεις τώρα μόνο μπαμπαλισμα. Αλλά περισσότερο προς το μπαμπά θα πω. Έχει πει κ μπαμπά κ μαμα αλλά μια φορά δεν ξέρω αν το εννοούσε ή απλά έτυχε. 
Το δοντι έσκασε που μας παιδεύε κ τώρα έχει ηρεμήσει αρκετά. Απλά ρε κορίτσια δεν τον προλαβαίνω. Τον βάζω να παίξει κ βαριέται κ θέλει να φεύγει να πηγαίνει στη βιβλιοθήκη ή στο κλουβί του παπαγάλου. Κ δεν θέλω. Του κλείνω τον δρόμο κ αυτός εκεί. Με τα παιχνίδια παίζει ελάχιστα. Παραμυθια που παλιά κάπως καθόταν κ κοίταγε τώρα ελάχιστα. Κ όλο να σηκώνεται κ να προσπαθεί να κάνει τα δικά του. Δεν γκρινιάζω αλλά φοβάμαι μην δεν τον προλάβω κ πέσει πουθενά ή χτυπήσει με τπτ. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Η μπέμπα άρχισε από χθες να ανεβαίνει στον καναπέ και έβαλα μαξιλαρια κάτω και περιμετρικά,έτσι ωστε να μην πέσει και χτυπήσει.Εχουμε και επιδαπέδιο παζλ,αλλά μαζεύει τρίχες και σκόνη και το βάλαμε στο πατάρι.Εσεις βάζετε κάτι για να μην χτυπήσουν?

@Rina_87 και πολύ καλά έκανες που ξεφορτωθηκες την περπατούρα,να κάτσει στο μπαλκόνι να κάνει παρέα με τις γλάστρες. Μπράβο στον μπεμπαρο που έβγαλε και το δοντακι❤️εμείς ακόμα τπτ,φαφουτα🤣Αυτό με τη βιβλιοθήκη χαμός,είναι πολύ μεγάλη η δικιά μας και έχω βάλει χαμηλά τα βιβλία που δεν διαβαζουμε,έτσι ώστε να καταστρέψει αυτα.Κατι ρομάντζα,κάτι αρλεκιν,τα έχει διαλύσει.Λεω πάρε καλύτερα παιδί μου να ξεσκίσεις τον φλογερό έρωτα του Στιβ με την Σύλβια,παρά τη συλλογή με σκανδιναβικά αστυνομικά,γιατί θα πάθω κάνα εμφραγμα 🤣

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς σταματησανε τα παιχνίδια, μόνο μπάλα με τον αδερφό του παίζει. Κατά τα άλλα, κάνει άνω κάτω όλο το σπίτι, με έμφαση στο φαγητό της γάτας, το ντουλάπι των μπαχαρικών, τα συρτάρια με τα ρούχα, τα τηλεκοντρόλ, τα κινητά και το ρούτερ! Τρελοκομείο δηλαδή... 

Ευτυχώς τα έχω ξαναπεράσει, ξέρω ότι είναι φάση εξερεύνησης και πολλά πράγματα θα καταστραφούν. Το θέμα είναι να μην χτυπήσει ο ίδιος πολύ (γιατί οι μελανιές είναι μόνιμες πια!)

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Η μπέμπα άρχισε από χθες να ανεβαίνει στον καναπέ και έβαλα μαξιλαρια κάτω και περιμετρικά,έτσι ωστε να μην πέσει και χτυπήσει.Εχουμε και επιδαπέδιο παζλ,αλλά μαζεύει τρίχες και σκόνη και το βάλαμε στο πατάρι.Εσεις βάζετε κάτι για να μην χτυπήσουν?

@Rina_87 και πολύ καλά έκανες που ξεφορτωθηκες την περπατούρα,να κάτσει στο μπαλκόνι να κάνει παρέα με τις γλάστρες. Μπράβο στον μπεμπαρο που έβγαλε και το δοντακι❤️εμείς ακόμα τπτ,φαφουτα🤣Αυτό με τη βιβλιοθήκη χαμός,είναι πολύ μεγάλη η δικιά μας και έχω βάλει χαμηλά τα βιβλία που δεν διαβαζουμε,έτσι ώστε να καταστρέψει αυτα.Κατι ρομάντζα,κάτι αρλεκιν,τα έχει διαλύσει.Λεω πάρε καλύτερα παιδί μου να ξεσκίσεις τον φλογερό έρωτα του Στιβ με την Σύλβια,παρά τη συλλογή με σκανδιναβικά αστυνομικά,γιατί θα πάθω κάνα εμφραγμα 🤣

Κι εγώ θα τον ίδιο λόγο μάζεψα τα παζλ. Σιγά κάθε βράδυ να μη τα πλένω. Αγανακτησα. Έχω κάτω στο σαλόνι ένα λεπτό χαλακι αλλά μόνο εκεί δε κάθεται. Σύντομα θα πρέπει να στρώσω χαλιά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...