Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, evaki23 είπε:

Και εγώ νομίζω θα αργήσω να την φτιάξω. Σε πρώτη φάση λέω να ξεκινήσω με το δωμάτιο να έχει βαφτεί μέχρι Αρχές Οκτωβρίου και να βάζω σιγά σιγά τα πραγματάκια.

Γεννάει καμία Ιασω?

Καλησπέρα!Γεννάω εγώ στο Ιασώ στην Αθήνα με Πητ 12.12

εσύ ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Κωνσταντίνα13 είπε:

Καλησπέρα!Γεννάω εγώ στο Ιασώ στην Αθήνα με Πητ 12.12

εσύ ;

Εγώ κανονικά είμαι 20.12 αλλά λόγω ενός θέματος του πλακούντα μπορεί και λίγο πιο νωρίς ελπίζω όχι.

Έχεις ιδέα από δίκλινα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Στο Ιασώ ήμουν κι εγώ και στο Ιασώ θα γεννήσω και τώρα. 

Μου έμεινε κάτι έντονα αναφορικά με την θερμοκρασία των δωματίων. Κορίτσια μιλάμε για τρελή ζέστη. Τα νυχτικακια σας να είναι όσο το δυνατόν πιο ελαφρά, θα βράσουμε

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

αν εχει γεννησει καποια στο ρεα, ας μου πει πληροφοριες για το αν εχει τοσο δυνατη θερμανση και για το τι να παρουμε στο βαλιτσακι μας και τι θα μας δωσουν αυτοι εκει :wub:

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sisii είπε:

αν εχει γεννησει καποια στο ρεα, ας μου πει πληροφοριες για το αν εχει τοσο δυνατη θερμανση και για το τι να παρουμε στο βαλιτσακι μας και τι θα μας δωσουν αυτοι εκει :wub:

 

Δεν έχω γεννήσεις αλλά έχω χειρουργηθει 2 φορές στο Ρέα. Είναι μια χαρά η θερμοκρασία, ήμουν μέσα και Φεβρουάριο με τα χιόνια και Ιούλιο με ζεστη,  δεν ένιωσα καμία από τις 2 φορές να με ενοχλεί η θερμοκρασία που διατηρούσαν! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Sisii είπε:

αν εχει γεννησει καποια στο ρεα, ας μου πει πληροφοριες για το αν εχει τοσο δυνατη θερμανση και για το τι να παρουμε στο βαλιτσακι μας και τι θα μας δωσουν αυτοι εκει :wub:

 

Ίσως επειδή είναι και τα μωράκια δεν ξέρω...  Πάντως έχει υπερβολική ζέστη εγώ είχα πάρει με κοντό μανίκι νυχτικό και μπορώ να σου πω ότι ίσως καλύτερα να είχα πάρει και αμανικο. Κάποιες κοπέλες είχαν κάνει το λάθος και είχαν πάρει Φεβρουάριο μακρύ μανίκι και κατέληξαν να τα κόβουν με ψαλίδι τα μανίκια. Είναι και η ζέστη των δωματίων είναι και οι ορμόνες μετά τη γέννα που σκας. Γέννησαν Φεβρουάριο 2021 και πάλι εκεί θα γεννήσω. 

πρίν από 9 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Ίσως επειδή είναι και τα μωράκια δεν ξέρω...  Πάντως έχει υπερβολική ζέστη εγώ είχα πάρει με κοντό μανίκι νυχτικό και μπορώ να σου πω ότι ίσως καλύτερα να είχα πάρει και αμανικο. Κάποιες κοπέλες είχαν κάνει το λάθος και είχαν πάρει Φεβρουάριο μακρύ μανίκι και κατέληξαν να τα κόβουν με ψαλίδι τα μανίκια. Είναι και η ζέστη των δωματίων είναι και οι ορμόνες μετά τη γέννα που σκας. Γέννησαν Φεβρουάριο 2021 και πάλι εκεί θα γεννήσω. 

Στη βαλίτσα τα απολύτως απαραίτητα μόνο. Δηλαδή τριατ τέσσερα νυχτικα και ρόμπα για τον διάδρομο και μην σας φαίνονται πολλά γιατί ιδρώνεις πολύ και επίσης μπορεί να έχεις και ατυχήματα με αίμα. Είδη προσωπικής περιποίησης αφτολουτρο, σαμπουάν, μαλακτική, αποσμητικο, χτένα κλπ (γενικά ότι χρησιμοποιείς), εσώρουχα, παντόφλες και σαγιονάρες για το ντουζ, δύο-τρια σουτιέν θηλασμού που θα τα πάρεις τουλάχιστον ένα νούμερο μεγαλύτερο από αυτό που θα φοράς στον 9ο μήνα γιατί πρίζεται το στήθος και μεγαλώνει αφού κατέβει το γάλα, ρούχα για να βγεις στο εξητηριο επίσης. Για το μωρό μόνο ρούχα εξόδου. Τίποτα άλλο δεν χρειάζεται. Σου δίνουν επίσης εκεί σέρβιετες λοχείας αλλά πάρε κι εσύ μηπως δεν φτάσουν και κάτι τρυπητα βρακάκια που σου φοράνε τις πρώτες μέρες. Πετσέτες νομίζω είχα πάρει επίσης δεν θυμάμαι αν σου παρέχουν εκεί.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, evaki23 είπε:

Εγώ κανονικά είμαι 20.12 αλλά λόγω ενός θέματος του πλακούντα μπορεί και λίγο πιο νωρίς ελπίζω όχι.

Έχεις ιδέα από δίκλινα κτλ?

Είχα κοιτάξει την προηγούμενη φορά να έχω ιδέα αλλά δεν θυμάμαι καθόλου.παντως ο τιμοκατάλογος είναι στο ίντερνετ

το τρίκλινο κ ο φυσιολογικός είναι γύρω στα 1600.

Αν επιτρέπεται τι θέμα έχεις με τον πλακούντα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Κωνσταντίνα13 είπε:

Είχα κοιτάξει την προηγούμενη φορά να έχω ιδέα αλλά δεν θυμάμαι καθόλου.παντως ο τιμοκατάλογος είναι στο ίντερνετ

το τρίκλινο κ ο φυσιολογικός είναι γύρω στα 1600.

Αν επιτρέπεται τι θέμα έχεις με τον πλακούντα;

Θα το δω ναι. Εγώ μάλλον σε δίκλινο θα πάω. Έχω  μονηρης ομφαλικη αρτηρία. Μπορεί προς το τέλος να έχω υπολοιπομενη ανάπτυξη μπορεί και όχι θα το παρακολουθούμε.

Γενικά έχω μιλήσει με πολλούς είναι αισιόδοξοι ότι θα φτάσω μέχρι το τέλος αλλά θέλει παρακολούθηση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , evaki23 είπε:

Θα το δω ναι. Εγώ μάλλον σε δίκλινο θα πάω. Έχω  μονηρης ομφαλικη αρτηρία. Μπορεί προς το τέλος να έχω υπολοιπομενη ανάπτυξη μπορεί και όχι θα το παρακολουθούμε.

Γενικά έχω μιλήσει με πολλούς είναι αισιόδοξοι ότι θα φτάσω μέχρι το τέλος αλλά θέλει παρακολούθηση 

Εύχομαι τα καλύτερα !Και πάντα θετική σκέψη !

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς "καταφεραμε" να είμαστε "μοναδικες"..! Αυτή τη μετάλλαξη που έχει ο άντρας μου και έχει περάσει στη μικρή δεν υπάρχει καθόλου καταγεγραμμενη στην ιατρική βιβλιογραφία, οπότε, κρίνοντας από τον πατέρα, μας λένε ότι, μάλλον, όλα θα πάνε καλά.. Αλλά έχω τρελαθεί στο άγχος..! Και δεν θα ξέρουμε τι γίνεται μέχρι να φτάσει τα τρία.. Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά. 

Εγώ γέννησα στο "Έλενα" και θα είμαι ξανά εκεί και επίσης πέρα από τις σερβιέτες λοχείας θεωρητικά δεν χρειάζεται τίποτα. Απλά εγώ ήθελα να φοράω στο παιδί δικά της ρουχαλάκια. Από την άλλη, μια βαλίτσα κανονική και ένα μικρό τσαντάκι για τα έξτρα πραγματάκια ήταν οκ. Σουτιέν δεν χρησιμοποίησα καθόλου. Δεν άντεχα να ακουμπάει το στήθος μου τίποτα! Είχα μονόκλινο, το οποίο κανονιζα εγώ τι θερμοκρασία θέλω να έχει και κόστισε κάτι του στυλ 175 ευρώ το τριήμερο. Ήταν όλα μέσω της ασφάλειας μου. 

Εγώ δεν θα κάνω βαλίτσα πριν την 34η εβδομάδα, με έχει πιάσει φόβος και δεν θέλω να δημιουργήσω προσδοκίες.. 

Πολύ χάρηκα για τα νέα με τον τράχηλο, γιατί καταλαβαίνω πόσο αγχωτικό είναι! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια έκλεισα κ εγώ το καρότσι! Πήρα την peg perego τελικά ypsi 1107 ευρώ είναι η τιμή αλλά δε πρόκειται να πάρω άλλο καρότσι, το πήρα μαζί με το κάθισμα του αυτοκινήτου + το καλάθι που έχει! Έβαλα κ τον ανιψιό μου μέσα (3 χρόνων) χωράει μια χαρά χαχαχα άμα κάνω σύντομα ένα δεύτερο μωρό εφαρμόζει στο ίδιο καρότσι ακόμα ένα κάθισμα κάνει δλδ για δίδυμα ή κοντινές ηλικίες παιδιά! Έκλεισα κ τα υπόλοιπα πράγματα κρεβατακι και συρταριερα που έχει κ αυτό που το αλλάζεις,  ακόμα ένα κάθισμα αυτοκινήτου που γυρίζει κιολας αυτό για το αυτοκίνητο του άντρα μου, ένα high chair, relax αλλά αυτό είπα να πάω να το ξανά δω όταν θα φέρουν καινούργια γιατί αυτά που είχε δε μου άρεσαν πολύ, και πήρα κ τσάντα της free on έχει 40 ευρώ κ είναι back bag έχει χώρο για μπουκάλια, έχει χώρο για να βάζεις ζεστό νερό κ να κρατά τη θερμοκρασία του κ είναι αρκετά μεγάλη τσάντα βασικά! Ενδοεπικοινωνία παράγγειλα κ θα μου το φέρει ενας ξάδερφος μου από Αγγλία (πολύ πιο φτηνο και το έχω ήδη τσεκαρισμένο από μια άλλη μανούλα που της το έκανα εγώ δώρο), μαρσιπο θα παραγγείλω από αστεράκι! Πάρκο κρεβάτι δε θα αγοράσω δε το θέλω το σπίτι μου είναι έτσι κ αλλιως ενας όροφος κ επειδή θα είναι κ χειμωνας θα κάνει κρύο εκεί προτιμώ το καλάθι του καροτσιου, ούτε next to me θα το κοιμίζω πάλι μέσα στο καλάθι του καροτσιου αρχικά κ μετά στο κρεβάτι του! 
 

Εμεις κάνουμε λίστα με αυτά που θελουμε από το κατάστημα μας τα κρατάνε και όσοι θέλουν να μας κάνουν δώρο συνήθως συγγενείς κ φίλοι πάνε και πιστώνουν αυτό το λογαριασμό όσα μπορεί κ θέλει ο κάθε ενας κ ότι μείνει το πληρώνουμε εμεις οι γονεις! Παρά να αγοράζουν κάτι που δε μας αρέσει ή δε το θελουμε καλύτερα έτσι! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια έκλεισα κ εγώ το καρότσι! Πήρα την peg perego τελικά ypsi 1107 ευρώ είναι η τιμή αλλά δε πρόκειται να πάρω άλλο καρότσι, το πήρα μαζί με το κάθισμα του αυτοκινήτου + το καλάθι που έχει! Έβαλα κ τον ανιψιό μου μέσα (3 χρόνων) χωράει μια χαρά χαχαχα άμα κάνω σύντομα ένα δεύτερο μωρό εφαρμόζει στο ίδιο καρότσι ακόμα ένα κάθισμα κάνει δλδ για δίδυμα ή κοντινές ηλικίες παιδιά! Έκλεισα κ τα υπόλοιπα πράγματα κρεβατακι και συρταριερα που έχει κ αυτό που το αλλάζεις,  ακόμα ένα κάθισμα αυτοκινήτου που γυρίζει κιολας αυτό για το αυτοκίνητο του άντρα μου, ένα high chair, relax αλλά αυτό είπα να πάω να το ξανά δω όταν θα φέρουν καινούργια γιατί αυτά που είχε δε μου άρεσαν πολύ, και πήρα κ τσάντα της free on έχει 40 ευρώ κ είναι back bag έχει χώρο για μπουκάλια, έχει χώρο για να βάζεις ζεστό νερό κ να κρατά τη θερμοκρασία του κ είναι αρκετά μεγάλη τσάντα βασικά! Ενδοεπικοινωνία παράγγειλα κ θα μου το φέρει ενας ξάδερφος μου από Αγγλία (πολύ πιο φτηνο και το έχω ήδη τσεκαρισμένο από μια άλλη μανούλα που της το έκανα εγώ δώρο), μαρσιπο θα παραγγείλω από αστεράκι! Πάρκο κρεβάτι δε θα αγοράσω δε το θέλω το σπίτι μου είναι έτσι κ αλλιως ενας όροφος κ επειδή θα είναι κ χειμωνας θα κάνει κρύο εκεί προτιμώ το καλάθι του καροτσιου, ούτε next to me θα το κοιμίζω πάλι μέσα στο καλάθι του καροτσιου αρχικά κ μετά στο κρεβάτι του! 
 

Εμεις κάνουμε λίστα με αυτά που θελουμε από το κατάστημα μας τα κρατάνε και όσοι θέλουν να μας κάνουν δώρο συνήθως συγγενείς κ φίλοι πάνε και πιστώνουν αυτό το λογαριασμό όσα μπορεί κ θέλει ο κάθε ενας κ ότι μείνει το πληρώνουμε εμεις οι γονεις! Παρά να αγοράζουν κάτι που δε μας αρέσει ή δε το θελουμε καλύτερα έτσι! 

Με γεια σας όλα! Να τα χαρείτε!!! Κι εγώ κοιτάζω για έπιπλα σιγα σιγά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας χαιρετώ, τελευταία ημέρα σήμερα διακοπών κ δεν ήθελα να φύγω από την θάλασσα… από αύριο δουλεια ως να πάρω άδεια για το μωρό! 
 

να σας ρωτήσω σας έτυχε σας τυγχαινει να φάτε κάτι κ να νιώθετε μετά την κοιλια σας βασικά απο τον οφαλο κ πάνω πολύ σκληρό και στο άγγιγμα πάλι είναι σκληρό; Έφαγα μερικούς ξηρούς καρπούς κ νιώθω χαλια ενώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια σας χαιρετώ, τελευταία ημέρα σήμερα διακοπών κ δεν ήθελα να φύγω από την θάλασσα… από αύριο δουλεια ως να πάρω άδεια για το μωρό! 
 

να σας ρωτήσω σας έτυχε σας τυγχαινει να φάτε κάτι κ να νιώθετε μετά την κοιλια σας βασικά απο τον οφαλο κ πάνω πολύ σκληρό και στο άγγιγμα πάλι είναι σκληρό; Έφαγα μερικούς ξηρούς καρπούς κ νιώθω χαλια ενώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα 

 

Το έντερο πιέζεται και παραμερίζεται με τη μήτρα,αλλαζει λοιπον θεση. Και ισως το αλατι σου δημιουργησε πρηξιμο και για αυτο τη νιωθεις σκληρη. Εμενα γενικα μου συμβαινει και εκτος εγκυμοσυνης. Παντως δεν αποτελει λογω ανησυχιας, cool 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Annie4 είπε:

Το έντερο πιέζεται και παραμερίζεται με τη μήτρα,αλλαζει λοιπον θεση. Και ισως το αλατι σου δημιουργησε πρηξιμο και για αυτο τη νιωθεις σκληρη. Εμενα γενικα μου συμβαινει και εκτος εγκυμοσυνης. Παντως δεν αποτελει λογω ανησυχιας, cool 

Μα ήταν ανάλατοι …μάλλον με πειράζουν για αυτό το λόγο π είπες 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...