Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

Εγώ που έχω κάνει καμπύλη στα προηγούμενα παιδάκια  μ την φοβόμουν γιατί αηδιαζω  εύκολα  αλλά τελικά δεν είναι κάτι.... είχα διαλέξει σαν λεμονιτα... ήταν πηχτή γλυκιά λεμονιτα  νομίζω έχει και πορτοκαλι  και νομίζω και αγευστη 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, evaki23 είπε:

Κορίτσια εγω την Πέμπτη έχω καμπύλη ζακχαρου....έχω ακούσει πόσες ιστορίες ότί είναι αηδία ότι δεν παλέυεται η γέυση...όσες έκαναν ή περιμένουν 2ο και την έκαναν στο 1ο τι έχουν να πουν?

Εχω κάνει στο παρελθόν για άσχετο με εγκυμοσύνη λόγο, ήταν οκ σαν γεύση, απλά εγώ είχα ζαλιστεί από την απότομη αύξηση της γλυκόζης στο αίμα μου. Τώρα έχουν βγάλει και λεμόνι ξέρω σίγουρα, ελπίζω να έχουν εκεί που θα πάω! Το μόνο κουραστικό είναι οι ώρες αναμονής.. 

3 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Το σκέφτηκα αυτό για το αυγό αλλά μου φαίνεται για χειμώνα πολύ πιο ζεστό και χουχουλιαρικο να το βγάλω με το πορτ μπεμπε του. Μάλλον θα κάνω αυτό με το σεντονάκι που λες, γιατί ψάχνω λίκνο τόσο καιρό και κάθε φορά που βρίσκω κάποιο που να μου αρέσει λέω τζάμπα λεφτά ας πάρω καλύτερα κούνια κατευθείαν όταν έρθει η ώρα και ας χρησιμοποιήσω για λίκνο το πορτ μπεμπε με την βάση του 

Καλά, σίγουρα είναι και πολύ πιο άνετο για το κορμάκι τους να μην είναι στο αυγό, γι' αυτό και το πρότεινα για σύντομες διαδρομές ή βόλτες.  Σκέφτηκα ότι μπορώ να περνάω και με τον ατμοκαθαριστή τα υφάσματα μετά από κάποια έξοδο σε συνδυασμό με την αλλαγή σεντονιου κιόλας.  Άλλωστε η διαδικασία της αποστείρωσης κρατάει λίγους μόνο μήνες, μετά που θα ξεπεταχτουν προς καλοκαίρι θα είναι ήδη σε ηλικία που θα κοιμούνται σε κούνια και θα κάθονται στο καρότσι περιπάτου του aptica! Όλα θα τα βολεψουμε καλέ! Super moms mode!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marpi91 είπε:

Εχω κάνει στο παρελθόν για άσχετο με εγκυμοσύνη λόγο, ήταν οκ σαν γεύση, απλά εγώ είχα ζαλιστεί από την απότομη αύξηση της γλυκόζης στο αίμα μου. Τώρα έχουν βγάλει και λεμόνι ξέρω σίγουρα, ελπίζω να έχουν εκεί που θα πάω! Το μόνο κουραστικό είναι οι ώρες αναμονής.. 

Καλά, σίγουρα είναι και πολύ πιο άνετο για το κορμάκι τους να μην είναι στο αυγό, γι' αυτό και το πρότεινα για σύντομες διαδρομές ή βόλτες.  Σκέφτηκα ότι μπορώ να περνάω και με τον ατμοκαθαριστή τα υφάσματα μετά από κάποια έξοδο σε συνδυασμό με την αλλαγή σεντονιου κιόλας.  Άλλωστε η διαδικασία της αποστείρωσης κρατάει λίγους μόνο μήνες, μετά που θα ξεπεταχτουν προς καλοκαίρι θα είναι ήδη σε ηλικία που θα κοιμούνται σε κούνια και θα κάθονται στο καρότσι περιπάτου του aptica! Όλα θα τα βολεψουμε καλέ! Super moms mode!!! 

Ναι μωρέ όλα θα τα γίνουν! Να σε ρωτήσω εσυ που το έχεις παραλάβει ήδη το καρότσι, το στρώμα του πορτ μπεμπε βγαίνει; Γιατί λέω να παραγγειλω κ ένα στρώμα ξεχωριστό να κοιμάται και να έχει το στρώμα του καροτσιου μόνο για την βόλτα.

 

Επισης ρε παιδιά, τα νεογέννητα με τι τα σκεπάζουν το χειμώνα που θα γεννηθούν τα δικά μας; Εχω στην λίστα να του πάρω μια δυο μαλλινεσ Κουβέρτες αλλά κουβέρτα διάβασα ότι είναι επικίνδυνο να έχουν στην αρχή. Να πάρω υπνόσακο; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Επισης ρε παιδιά, τα νεογέννητα με τι τα σκεπάζουν το χειμώνα που θα γεννηθούν τα δικά μας; Εχω στην λίστα να του πάρω μια δυο μαλλινεσ Κουβέρτες αλλά κουβέρτα διάβασα ότι είναι επικίνδυνο να έχουν στην αρχή. Να πάρω υπνόσακο; 

Εμένα μου είπαν από τα καταστήματα να ρωτήσω την παιδίατρο μου γι αυτά ακόμα κ πως να το ντύνω, τι να βάλω στο κρεβάτι κτλ

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, evaki23 είπε:

Κορίτσια εγω την Πέμπτη έχω καμπύλη ζακχαρου....έχω ακούσει πόσες ιστορίες ότί είναι αηδία ότι δεν παλέυεται η γέυση...όσες έκαναν ή περιμένουν 2ο και την έκαναν στο 1ο τι έχουν να πουν?

Εγώ μια χαρά εμπειρία είχα. Οκ, ηταν πολυ γλυκο αλλα ενταξει. Τιποτα σπουδαιο. Ειχε και γευση πορτοκαλι! Μην αγχωνεσαι καθολου για αυτο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Εμένα μου είπαν από τα καταστήματα να ρωτήσω την παιδίατρο μου γι αυτά ακόμα κ πως να το ντύνω, τι να βάλω στο κρεβάτι κτλ

Να βρω δηλαδή παιδίατρο από τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Να βρω δηλαδή παιδίατρο από τώρα; 

Είναι καλό να αρχίσεις να ψάχνεις! Δεν θα έρθει κ στο τοκετό; Εμας στη Κύπρο έτσι είναι έρχονται κ στον τοκετό! Εγώ ξέρω ποια θέλω της το είπα κιολας όταν ήμουν 3 μηνών….πριν γεννήσεις πας και μιλάς και μαζί τους αν δεν κάνω λαθος σου λένε ισως αυτά πως να το ντύνεις, για τις πρωτες ημερες κτλ 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rafaela_123 είπε:

Είναι καλό να αρχίσεις να ψάχνεις! Δεν θα έρθει κ στο τοκετό; Εμας στη Κύπρο έτσι είναι έρχονται κ στον τοκετό! Εγώ ξέρω ποια θέλω της το είπα κιολας όταν ήμουν 3 μηνών….πριν γεννήσεις πας και μιλάς και μαζί τους αν δεν κάνω λαθος σου λένε ισως αυτά πως να το ντύνεις, για τις πρωτες ημερες κτλ 

Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο εδώ Ελλάδα εγώ. Μου έχουν πει μόνο να βρω πριν γεννήσω γιατί έρχεται 10 μέρες μετά που γεννάς στο σπίτι για να εξετάσει το μωρό. Καμία φορά απορώ, αν δεν είχαμε να ρωτήσουμε από εδώ και από εκεί κάποια μαμά, που θα τα ξέραμε όλα αυτά; Δεν έχει ένα βιβλίο να σου τα λέει όλα; Να το αγοράσω τώρα :lol:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!Εγώ περιμένω στο διαγωνιστικό για την καμπύλη!Ήπια τη γλυκόζη με γεύση πορτοκάλι, το περίμενα χειρότερο η αλήθεια είναι! Μου είπε ο γιατρός ότι έχουν κ με γεύση λεμόνι κάποια διαγνωστικά, γιατί σκέτο είναι χάλια.Οποτε ρωτήστε εκεί που θα την κάνετε αν έχουν με γεύση.

@Sisii όντως δεν υπάρχει ενημερωση σε πολλά πράγματα !Όπως κ σε αλλες περιπτωσεις στην Ελλάδα πρέπει να είμαστε τώρα παιδίατροι,γυναικολόγοι, μαίες :lol:

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο εδώ Ελλάδα εγώ. Μου έχουν πει μόνο να βρω πριν γεννήσω γιατί έρχεται 10 μέρες μετά που γεννάς στο σπίτι για να εξετάσει το μωρό. Καμία φορά απορώ, αν δεν είχαμε να ρωτήσουμε από εδώ και από εκεί κάποια μαμά, που θα τα ξέραμε όλα αυτά; Δεν έχει ένα βιβλίο να σου τα λέει όλα; Να το αγοράσω τώρα :lol:

Εμας δεν έχει η κλινικη γιατρο κ έτσι βρίσκουμε αυτόν που θελουμε κ είναι μαζί μας στον τοκετό για να αναλάβει το μωρό δλδ μολις γεννηθεί να το εξετάσει ότι όλα είναι οκ ή κ να το παρακολουθήσει αν υπάρχει κάποιο θέμα κ να π πρέπει να το στείλει στα επείγοντα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γειά σας! γενναω 22 /12 στο ρεα! κάποια άλλη για εκεί? να ρωτήσω ξέρετε τι παίζει με ιδιωτικοτητα σε δίκλινα τρίκλινα? έχει παραβαν και τετοια η είσαι εκτεθειμένη όλη την ώρα? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , lazy_bee είπε:

γειά σας! γενναω 22 /12 στο ρεα! κάποια άλλη για εκεί? να ρωτήσω ξέρετε τι παίζει με ιδιωτικοτητα σε δίκλινα τρίκλινα? έχει παραβαν και τετοια η είσαι εκτεθειμένη όλη την ώρα? 

Εγώ έχω ΠΗΤ 26/12 και είμαι και εγώ στο ΡΕΑ. Εμένα η απορία μου είναι αν τα τρίκλινα έχουν μια τουαλέτα και για τις τρεις γυναίκες που θα είμαστε εκεί 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2022 at 2:22 PM, Queen said:

Κορίτσια καλησπέρα @Hope.2019 περαστικά να πάνε όλα καλα.

Κορίτσια για το τσιγάρο που είδα και εγώ καπνίστρια 10 χρόνια.... Στην πρώτη εκανα καμία τζουρα αέρα και πού. Τώρα θα κάνω ποιο πολλές απο 3 4 τζουρες γιατί εχω πολλά νεύρα και άγχος.... Πιστεύω οτι καλυτερα να κανείς καμία τζουρα γιατί και τα νεύρα και το άγχος δεν κανουν καλό.. Εχω και το άγχος που δεν νιώθω το μωρο και είμαι χαλιά... Μέσα μου και δεν είναι μόνο αυτό να σας πω την αλήθεια 

εγω καπνίστρια περισσότερα το έκοψα με δυσκολία. αλλά βοηθάει που σκέφτομαι τη φάτσουλα του να εισπνέει. και έτσι δεν καπνίζω. πιστεύω μια ιδέα είναι τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Εγώ έχω ΠΗΤ 26/12 και είμαι και εγώ στο ΡΕΑ. Εμένα η απορία μου είναι αν τα τρίκλινα έχουν μια τουαλέτα και για τις τρεις γυναίκες που θα είμαστε εκεί 

Εγώ στο Ρέα ΠΗΤ 18/12 αλλά θα γεννήσω κάπου 5-6 Δεκεμβρίου λόγω δεύτερης καισαρικής.  Ναι , το Ρέα έχει μια τουαλέτα και για τις τρεις γυναίκες. 

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...