Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;


Recommended Posts

zoitsa81 καλώς μας ήρθες...

μπες εδώ να δεις τι δουλειές υπάρχουν στο τομέα σου...

http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=en

γενικά να ξέρεις υπάρχουν δουλειές...και κάθε μέρα αυξάνονται...

κι εμείς μέχρι να μάθουμε την γλώσσα δεν θα ψάξουμε μόνο με τα πτυχία μας...ότι βρούμε.

labc81 μήπως ξέρεις κάνα καλό μεσιτικό στο μάλμο?

καλημέρα!!

helllooo!!!!να σου πω την αληθεια στο μαλμε δεν εχω δει ποτε μεσιτικο γραφειο...θα ρωτησω τον αντρα μου και θα γραψω παλι...μπορει να λειτουργουν μονο μεσω ιντερνετ...θα μαθω κ θα σου πω!


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ, κορίτσια δεν ξέρετε πόση χαρά μου δίνετε....!!! Ειληκρινά χαίρομαι πολύ και μου ανεβάζετε πολύ το ηθικό.... labc81, δεν ήξερα οτι εχει τόση ζήτηση η δουλειά μου....πραγματικά είναι ενα κίνητρο αυτό, γιατί πίστεψε με, το θέλω πολύ να συνεχίσω να ασχολούμαι με αυτό το αντικείμενο...! Το πρώτο μου πτυχίο είναι πολιτικές επιστήμες - με εξειδίκευση στις χώρες της Μεσογείου και στα θέματα Ευρωπαϊκής Ένωσης! ήταν το "τυχερό" μου απο τις πανελλήνιες (το υπέροχο εκπαιδευτικό μας σύστημα που περνας σε σχολες οτι να 'ναι!!) μου άρεσε βέβαια στην πορεία, ήταν αρκετά ενδιαφέρον, όμως λίγο το οτι δεν έχεις δουλεια στην Ελλάδα ουτε στα πιο τρελα σου όνειρα, λίγο και το οτι είχα πάντα την τρέλα με την εκπαίδευση (και τα μικρά παιδιά)...πήρα απόφαση και έδωσα κατατακτήριες....Και πάλι τώρα, σκέψου οτι θέλω να τα παρατήσω και να φύγω κι ας είμαι και απο τις "τυχερές" (τρομαρα μου) που είμαι και διοριστέα!! Τι να πω....!!!

ΥΓ. α, και ηλικιακά ναι, όντως είμαστε μαζί!!!

Και πάλι ευχαριστώ πολύ και μένουμε πάντα σε επαφή!!!Τωρα που σας βρήκα.....θα πάμε όλες μαζί...να κάνουμε και συμπαράσταση η μία στην άλλη... :P

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!!

τι κάνετε?

1 νηπιαγωγός για 4 παιδάκια??απίστευτο!!εδώ μία για 25-30 παιδιά!!εκτός κι αν είσαι σε χωριό όπως η ανηψιά μου...1 νηπιαγωγός για 5 παιδιά πέρσυ και φέτος έχουν 4 παιδιά...του χρόνου θα το κλείσουν με τόσα λίγα...

πάντως οι αγγελίες μέρα μέρα την μέρα στον σουηδικό οαέδ αυξάνονται...

γιούπι!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!!

τι κάνετε?

1 νηπιαγωγός για 4 παιδάκια??απίστευτο!!εδώ μία για 25-30 παιδιά!!εκτός κι αν είσαι σε χωριό όπως η ανηψιά μου...1 νηπιαγωγός για 5 παιδιά πέρσυ και φέτος έχουν 4 παιδιά...του χρόνου θα το κλείσουν με τόσα λίγα...

πάντως οι αγγελίες μέρα μέρα την μέρα στον σουηδικό οαέδ αυξάνονται...

γιούπι!!

ναι Χριστινακι 1 προς 4 πάει σε πολλες ανεπτυγμενες χωρες, μην συγκρίνεις Ελλαδισταν....

Αυτο με τις αγγελίες να ξερεις ειναι και καλό αλλα και κακό....Πολλές κενες θεσεις μπορει να σημαινει, περικοπες προσωπικού, απολυσεις κλπ


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

επειδή ο άντρας μου ψάχνει τα πάντα...σε σουηδικές εφημερίδες,σίτε κλπ...

δεν έχει πέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψη του...

λες να είμαστε τόσο γκαντέμηδες?κάτι θα βρούμε σίγουρα...δεν ψάχνουμε μάνατζερ να γίνουμε!!!

για την ώρα!χιχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας τσούπρες!miamama πως πανε οι ετοιμασίες??Το σ/κ φιλοξενούσαμε τον κουνιάδο απο μάλμε και μου ερχοταν να φυγω και εγω σήμερα για Σουηδια!!:(Τον ρωτουσα για δουλειες και μου ειπε οτι υπάρχουν πολλές ακόμα και διαφόρων ειδών..

Εγώ ψάχνομαι για ένα μεταπτυχιακο στην ελληνικη φιλολογια και σκεφτομαι μπας και μπορεσω μετα να δουλέψω μεσα στο πανεπιστημιο στην έρευνα,,,άντε να δούμε,,,


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα!!

Κορίτσια, να ρωτησω, ξέρεις καμιά σας, πόσο καιρό διαρκούν τα μαθήματα που σου κάνει το κράτος για την γλώσσα;; βρήκα όλα τα σχετικά με την εκμάθηση της γλώσσας, αλλα δεν γράφει πουθενά πόσο διαρκούν...Σκέφτομαι να δουλέψω άλλη μία σχολική χρονιά εδώ, και τον Ιούνιο με το κλείσιμο των σχολείων να φύγω. Θα προλάβω σε 3 μηνες να μάθω γλώσσα, ώστε απο Οκτώβρη να μπορέσω να δουλεψω σε νηπιαγωγείο;;

Αν γνωρίζει καμία οτιδήποτε....ευχαριστώ πολύ...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κ απο μένα!!

Κορίτσια, να ρωτησω, ξέρεις καμιά σας, πόσο καιρό διαρκούν τα μαθήματα που σου κάνει το κράτος για την γλώσσα;; βρήκα όλα τα σχετικά με την εκμάθηση της γλώσσας, αλλα δεν γράφει πουθενά πόσο διαρκούν...Σκέφτομαι να δουλέψω άλλη μία σχολική χρονιά εδώ, και τον Ιούνιο με το κλείσιμο των σχολείων να φύγω. Θα προλάβω σε 3 μηνες να μάθω γλώσσα, ώστε απο Οκτώβρη να μπορέσω να δουλεψω σε νηπιαγωγείο;;

Αν γνωρίζει καμία οτιδήποτε....ευχαριστώ πολύ...!!!

3 μήνες το θεωρώ απίθανο να καταφερεις να μάθεις τη γλώσσα σε επιπεδο ωστε να μπορεις να συνεννοηθεις με γονεις-διεθυνση και σουηδακια...αν και βλεπω πολλα ελληνοπουλα το επομενο διαστημα στη σουηδια οποτε διαλεγεις 4 ελληνακια και ξεμπερδεψες!χιχι!

Νομιζω 6 μηνες τους χρειαζεσαι...εκτος κι αν ξεκινησεις στην Ελλαδα νωριτερα χαλαρά μαθήματα σουηδικών εντος της σχολικης χρονιας αν αντεχεις!,,


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λεξιλογιο και μονη σου αν κατεβασεις διαφορα απο ιντερνετ μπορεις να μαθεις και απο τωρα,αρκετα μοιαζουν και με τα αγγλικα,,,αλλα το θεμα ειναι να μπορεις να συνεννοησαι προφορικώς...αυτο ειναι το δυσκολο...η προφορά τους...


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

να μαι κ γωωωωω....

λεω να ανεβω κατα σουηδια μερια,καθως νομιζω εδω δεν εχει τιποτα για μας.

το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω που να κινηθω ...κ τι να πρωτοκανω.

εβαλα το cv μου στο eures,αλλα περαν τουτου δυσκολο να κανω οποιαδηποτε αλλη κινηση,γιατι δεν μπορω να ανεβω να ψαχτω μονη μου(που φανταζομαι θα ταν το καλυτερο),καθως παω πακετο με μια 3χρονη πιτσιρικα(την οποια κ μεγαλωνω σολο καριερα;))-θεωρητικα θα μπορουσα να την αφησω το πολυ 2 βδομαδες-αλλα τι να πρωτοπρολαβω να βρω σε 2 βδομαδες?:-(

το καλο ειναι οτι μιλαω σουηδικα,αρα φανταζομαι θα ναι πιο ευκολο-μη φανταστειτε ομως οτι ειμαι fluent....καμια σχεση....αλλα το παλευω να τα φρεσκαρω,να μαι ετοιμη:D

ασε που δεν εχω αυτα τα επαγγελματα "κελεπουρια" που λεμε,που χουν ζητηση εξω.

καθηγητρια ειμαι γαλλικων/αγγλικων πρωτιστως κ ισπανικων απο σποντα....

κ ξεκιναω κ ενα μεταπτυχιακο (εξ αποστασεως) σε διοικηση επιχειρησεων.

που θα μπορουσα να απορροφηθω εκει?

γιατι καθως φαινεται στην ελλαδαρα μας,με 4 ξενες γλωσσες-πουθενα πια!:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια...

οι ετοιμασίες πάνε σέρνοντας...περιμένουμε να πουληθεί το αυτοκίνητο..ελπίζουμε τέλος οκτώβρη να φεύγουμε...ακόμα δεν ξέρουμε που θα αποθηκεύσουμε τα έπιπλα μας...μέχρι να δούμε αν θα τα πάρουμε πάνω μετά τους πρώτους μήνες που θα έχουμε επιπλωμένο...

τη γλώσσα ούτε κι εμείς την ξέρουμε,με τα αγγλικά πάμε,ο άντρας μου λίγο μαθαίνει μόνος του από το ίντερνετ,αλλά εκεί με τα μαθήματα και την καθημερινή εξάσκηση θα τα μάθουμε γρήγορα...έχουν λέει σύστημα γρήγορης εκμάθησης μόνο στα σουηιδικά σου μιλάνε και τα μαθαίνεις,έχουν τον τρόπο τους...

starstrass κι εμείς το ίδιο κάναμε...μπες στον σουηδικό οαέδ και σε κάθε αγγελία που σε ενδιαφέρει στέλνε βιογραφικό...θέλει ψάξιμο,κι εμείς μήνες τώρα αυτό κάνουμε κάθε μέρα,ψάχνουμε τα πάντα,να πάμε ενημερωμένοι!!

να ξέρεις ότι αν δεν πας εκεί από κοντά δεν βρίσκεις δουλειά και σπίτι...κι εμείς θα φύγουμε μαζί με τον άντρα μου,λόγω οικονομικών δεν μπορεί να πάει πρώτα μόνος του...θα έχουμε και την μικρή μας μαζί 2 1/2 χρονών,θα την σέρνουμε μαζί μας στο ψάξιμο σπιτιού και δουλειάς...τις πρώτες μέρες σε ξενοδοχείο θα μείνουμε...

είσαι τυχερή που μιλάς σουηδικά!!

Link to comment
Share on other sites

3 μήνες το θεωρώ απίθανο να καταφερεις να μάθεις τη γλώσσα σε επιπεδο ωστε να μπορεις να συνεννοηθεις με γονεις-διεθυνση και σουηδακια...αν και βλεπω πολλα ελληνοπουλα το επομενο διαστημα στη σουηδια οποτε διαλεγεις 4 ελληνακια και ξεμπερδεψες!χιχι!

Νομιζω 6 μηνες τους χρειαζεσαι...εκτος κι αν ξεκινησεις στην Ελλαδα νωριτερα χαλαρά μαθήματα σουηδικών εντος της σχολικης χρονιας αν αντεχεις!,,

χαχα, αντε κορίτσια ανεβείτε, να πάω κι εγώ στο σχολείο που θα στείλετε τα παιδάκια σας να έχω 4 ελληνάκια...:))) ... πέρα απο την πλάκα τώρα, σκέφτομαι ήδη μέσα στη χρονιά να αρχίσω γλώσσα τουλάχιστον να μπορώ να συννενοηθώ...απο 'κει και πέρα βλέπουμε....όσο μου πάρει μετά με τα μαθήματα. είναι θετικό οτι τα μαθήματα τα κάνεις στη χώρα, μπορεί να καταφέρουμε να τα μάθουμε σχετικά πιο γρήγορα...και έχω δει κι εγώ κάποια site με σουηδικά, μοιαζουν πραγματικά πολύ με τα αγγλικά, οπότε θα είναι κι αυτό ένα επιπλέον καλό!! Εσείς για ποτε το σκεφτεστε;;

Καλή προετοιμασία miamama....και καλή ευκολία εκεί που θα πάτε...δεδομένου οτι θα έχετε και το παιδάκι μαζί...εύχομαι όλα να σας έρθουν βολικά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...