Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Biggi Μου καλησπερα...σε ευχαριστω που ρωτας! Η δουλεια μου αρεσει τρελα...ειναι ενα ονειρο...απλα ειναι λιγα τα χρηματα...αλλα για αρχη δεν περιμενα και κατι καλυτερο...αλλα να ενημερωσω οσους θελουν να ερθουν να μην το κανουν αν δεν εχουν καποιον εδω ή αν δεν εχουν χρηματα...εγω αν δεν ειχα καποιον θα επρεπε να γυρισω πισω γιατι απλα δεν με εγραφαν στο συστημα τους...πρεπει να εχεις μια κατοικια για δυο μηνες...και εγω ειχα νοικιασει ενα ferienwohnung για εναν μηνα...η αναζητηση σπιτιου ειναι υπερβολικα δυσκολη...που και σε αυτο εχω βοηθεια και κατι θα γινει μαλλον...εχω ριξει πολυ κλαμα...εχω αγχοθει πολυ...εχω φοβηθει ακομα περισσοτερο...σημερα ενημερωθηκα και για τις βοηθειες...τις οποιες θα μπορω να παρω οταν ερθουν ολοι...προς το παρω θα ερθει μονο ο ανδρας μου...μεχρι να τα φτιαξουμε ολα...να τα βρει το δημητρουλινι ολα ετοιμα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ένα-ένα θα γίνουν όλα Elzu. Πάντως γράψε λεπτομέριες για το ισχύει για όσους ετοιμάζονται να έρθουν στη Γερμανία, τι χρειάζεται να κάνουν πριν πάνε, πόσα χρήματα να έχουν κ.λπ. τουλάχιστον να βοηθηθούν οι επόμενοι.

Με τη γλώσσα πώς τα πας;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Χαθήκαμε τελείως δεν μπαίνει πια καμία. Γράψτε τα νέα σας. Elzu, όλα καλά με την δουλειά; Melydia τακτοποιηθήκατε; Εγώ ξεκίνησα, μαθήματα γερμανικών και υπάρχει μια κυρία εκεί που μου προσέχει το μωρό. Η μεγάλη μου κόρη σχολείο και η μικρή παιδικό σταθμό. Ήθελα να σας πω οτι για τους γερμανούς είναι πάρα πολύ σημαντικό κάποιος να έχει τελειώσει πανεπιστήμιο. Καλό θα ήταν όσες ξέρετε γερμανικά να προσπαθήσετε να το χρησιμοποιήσετε. Elzu δουλεύεις σε imbis τελικά; Αφού γράφεις οτι είναι λίγα τα λεφτά, γιατί δεν στέλνεις παράλληλα και βιογραφικά σε μεγάλες εταιρίες, για να χρησιμοποιήσεις και το πτυχίο σου; Αν δεν έχεις εμπειρία, βρες μια εταιρία να σε εκπαιδεύσει, πιστεύω να είναι καλύτερα τα χρήματα και μετά την εκπαίδευση σιγουρα θα είναι πολύ καλύτερα. Melydia, έψαξες το θέμα να κάνεις αιτήσεις να μαθαίνεις γερμανικά σε μετανάστριες;(BAMPF , Volkschule ktl) οι δασκάλες που μου κάνουν μάθημα δεν είναι γερμανίδες και ο άντρας μου που τις άκουσε, μου ειπε οτι δεν είχαν και την τέλεια προφορά. Η κυρία που προσέχει τον γιό μου εχει καλύτερη προφορά. Αλλά πιθανόν να έχουν κάποιο πτυχίο και να τις πήρανε. Παιδιά στην Γερμανία πιστεύω οτι κανένα πτυχίο δεν είναι άχρηστο. Εύχομαι σύντομα να καταφέρετε να γράψετε τα νέα σας!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα κοπελα μου δουλευω στο hochland kaffee...ειναι ομως μεχρι 31.12...το πτυχιο μου ειναι παντελως αχρηστο...οχι μονο στην γερμανια που ετσι και αλλιως αλλα και στην ιταλια που εκει παραγεται...ειμαι ή υποτιθετε οτι εχω σπουδασει σχεδιαστρια μοδας...χαχαχχααχα τελος παντων...αυτο με το να μαθω καποιο επαγγελμα το εχω σκεφτει και εγω και θα το ψαξω μολις ερθει ολη η οικογενεια και σταθεροποιηθω λιγο ψυχολογικα...τωρα ειμαστε ακομα στον αερα...απο τον αλλο μηνα θα αρχισω παλι με συνεντευξεις και τετοια να βρω αλλη δουλεια και καποια στιγμη τωρα που θα ερθει ο ανδρας θα παω για τα επιδοματα...εγω μπορω να παρω αμεσως το hartz4 αλλα δεν θελω ακομα ας προσπαθησουμε ετσι...σπιτι βρηκαμε και μπαινουμε απο 1 νοεμβριου...αυριο η μεταφορικη παει να παραλαβει τα επιπλα μας...και την παρασκευη ερχεται ο συζυγος...το μωρο ευχομαι σε εναν μηνα να το δω...γιατι μου εχει λειψει παρα πολυ...η δουλεια ειναι τελεια και ευχομαι μια στο 1000000000000 να με κρατησουν γιατι φευγουν κανα 3-4 γυναικες σε συνταξη...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Elzu Καλώς να τον δεχτείς τον άνδρα σου. Θα δεις τώρα που θα είστε και οι δύο θα είναι ποιο εύκολα κυρίως ψυχολογικά. Καλά όταν θα σου έρθει και η μικρή σου, πιστεύω οτι τότε θα νιώσεις οτι τα έχεις όλα. Να μπένεις που και που να γράφεις τα νέα σου!

Χριστινα κοπελα μου δουλευω στο hochland kaffee...ειναι ομως μεχρι 31.12...το πτυχιο μου ειναι παντελως αχρηστο...οχι μονο στην γερμανια που ετσι και αλλιως αλλα και στην ιταλια που εκει παραγεται...ειμαι ή υποτιθετε οτι εχω σπουδασει σχεδιαστρια μοδας...χαχαχχααχα τελος παντων...αυτο με το να μαθω καποιο επαγγελμα το εχω σκεφτει και εγω και θα το ψαξω μολις ερθει ολη η οικογενεια και σταθεροποιηθω λιγο ψυχολογικα...τωρα ειμαστε ακομα στον αερα...απο τον αλλο μηνα θα αρχισω παλι με συνεντευξεις και τετοια να βρω αλλη δουλεια και καποια στιγμη τωρα που θα ερθει ο ανδρας θα παω για τα επιδοματα...εγω μπορω να παρω αμεσως το hartz4 αλλα δεν θελω ακομα ας προσπαθησουμε ετσι...σπιτι βρηκαμε και μπαινουμε απο 1 νοεμβριου...αυριο η μεταφορικη παει να παραλαβει τα επιπλα μας...και την παρασκευη ερχεται ο συζυγος...το μωρο ευχομαι σε εναν μηνα να το δω...γιατι μου εχει λειψει παρα πολυ...η δουλεια ειναι τελεια και ευχομαι μια στο 1000000000000 να με κρατησουν γιατι φευγουν κανα 3-4 γυναικες σε συνταξη...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

na mai kai ego!

meta apo mia periodo lathrometanastrias se domatio xoris kouzina kai mono me liga rouxa stin valitsa,exo pleon tin oikogeneia mou konta,kai avto edo kai peipou 2 mines!exoume mpei se ena mikro diamerisma,to opoio einai epiplomeno,giati ta dika mas pragmata einai akoma stin ellada kai prepei na ta feroume (kapia stigmi...)ta koritsia mou pigainoun nipiagogio kai pernoun teleia!tous kanoun tosa oraia pragmata-einai fovero!milane kai germanika!idika i megali skizei,tora papagalizei kati kai i mikroula....o antras mou vrike doulia,meso gnostou vevaia,alla einai evxaristimenos-den einai diskoli doulia,para poli konta mas-stin epomeni gonia,kai me poli kalous sinergates!milaei kala germanika mou lene oloi,kai ego fisika xeromai,afou ego tou ta ematha!gia ta koritsia vrika kai mia kiria na ta prosexei gia tis ores pou tha doulevoume me ton antra mou,opote,alles o.k.

ola kala,mono emena den me gemizei avto pou kano....diskolevomai ligo na antapekseltho ston entono rithmo pou dinoun...(doulevo sto ALDI)

thelounna trexeis oloi tin ora na kaneis grigora,grigora,mou thimizei to perivoito Akkordarbeit!koitoun poso grigori eisai sto tameio,poso grigora vazeis ta proionta sto rafi,poso grigora tha mazepseis ta adeia xartonia,tha valeis ta frouta,tha .......agxos ateleioto!!kai epeidi eimai se periodo dokimastiki mexri ton jenari,eimai sfigmeni me olous,tous sinadelfous,to afentiko,...diskoli fasi-den to apolamvano katholou,mporo na po....fevgo to proi kai girizo to vradi-ton antra mou ton vlepo savvatokiriako kai ta paidia mou to proi otan ta pigaino nipiagogio....

Link to comment
Share on other sites

koitaksa gia to VHS pou les christina,alla einai san ta ellinika frontistiria...den ksereis an tha ginoun ta mathimata,kai epeita den plironesai kai kala lefta...gia ena xatziliki i gia na simpliroseis to eisodima sou kala einai,alla oxi parapano...i alithia einai pos prepei na xtiso pano sto diploma mou-diladi na kano ekpaidevsi gia kati allo,den thelo na meino mesa se avto to Aldi...

skeftika nipiagogos,daskala germanikou dimotikou,kati me paidakia,kati sxetiko me avto pou spoudasa!!

apo olous emas pou irthame diladi,ego eimai i moni pou den einai poli evxaristimeni-alla toulaxiston iparxei i arxi kai tora mporoun na ginoun veltioseis....;)

Link to comment
Share on other sites

milane kai germanika!idika i megali skizei,tora papagalizei kati kai i mikroula....

Μελύδια, με τα Γερμανικά πως τα καταφέρνετε; Τους μιλούσες από Ελλάδα; Τους μιλάς τώρα στο σπίτι; ή τα μαθαίνουν όλα στο σχολείο;

Θα ήθελα μερικές συμβουλές αν μπορεί να μου δώσει κάποιος.

Έχω αγχωθεί με αυτό το θέμα. Η μεγάλη μου κόρη έχει αρχίσει να γίνεται ποιο νευρική. Στην Ελλάδα ξεκίνησε να μαθαίνει γράμματα από το προνήπιο, στο νήπιο είχε μάθει να διαβάζει. Η δασκάλα της μου είχε πει, ότι στην πρώτη θα βαριέται...

Τώρα αν δεν καταφέρνει κάτι ή δυσκολευτεί , θυμώνει και μου λέει εγώ δεν ξέρω να μιλάω και Γερμανικά και δεν μπορώ να τα καταλάβω. Στεναχωριέμαι πάρα πολύ, δεν ξέρω πόσο καιρό μπορεί να της πάρει για να μάθει να συνεννοείται.

Δεν ξέρω περίπου ποιο είναι το φυσιολογικό, κατά μέσο όρο, πόσο καιρό θα μπορούσε να πάρει σε ένα παιδί να καταλαβαίνει ή να αρχίσει να μιλάει;

Link to comment
Share on other sites

Koritsia ithela na rotiso esas pou eisaste idi sti Germania kai vlepete ta pragmata ek ton eso: ti epipedo gnoseon germanikon theoreite oti prepei na exei kapoios gia na epiviosei epitixos sti Germania, na vrei mia kali douleia klp xoris voitheia apo gnostous kai siggeneis? To epipedo B2 einai arketo?

Otan leo mia kali douleia den ennoo aparaitita kariera, alla na min moirazei filladia...

Kai gia paidia gimnasiou-likeiou, ti epipedo einai kalo na exoun gia na min diskoleftoun?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...εχω καιρο να γραψω κοριτσια...ουτε θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα...για το επιπεδο των Γερμανικων που ρωτας...εγω τωρα σταματησα δουλεια και το επιπεδο μου μεχρι Α2 νομιζω...αν θυμαστε-που να θυμαστε-σε παλιοτερο ποστ μου ειχα γραψει οτι σταματησα το σχολειο γιατι επρεπε να φυγουμε απο εκει που μεναμε...τελικα βρηκα 2 δουλειες με αυτο το ελαχιστο επιπεδο...μη φανταστεις,αλλα μια χαρα για αρχη...η μια καθαριζα ενα ξενοδοχειο-zimmerfrau- teilzeit 4ωρες/ημερα 6ημερες/εβδομαδα και η αλλη βοηθος κουζινας σε εστιατοριο για 2-3 απογευματα την εβδομαδα...η πρωινη δουλεια τελειωσε γιατι ειναι σεζον...η βραδινη οκ γιατι πρεπει να εχω ασφαλεια...αλλα ξεκιναω 10/12 σχολειο στην INLINGUA για να δωσω τον Μαρτιο για το Β1.τωρα με τα μικρα παιδια,τι να σου πω?

ευχομαι ολα να πηγαινουν καλητερα σε ολες σας!


hOszp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΟΚ σε ευχαριστώ! Όποια άλλη κοπέλα έχει ανάλογη εμπειρία, κάθε βοήθεια δεκτή!

(δεν είναι για μένα, αλλά για κοντινό μου πρόσωπο που σκέφτεται να μεταναστεύσει οικογενειακώς)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι από εμένα. Από τον περασμένο Ιούνιο (2012) ζω κι εγώ στην Γερμανία με τον άντρα μου και την ενός έτους κόρη μας.

Οι λόγοι που επιλέξαμε να φύγουμε από την Ελλάδα φυσικά και ήταν οικονομικοί.

Δεν υπήρχε κανένας ενθουσιασμός στην αρχή ότι όλα θα είναι τέλεια και θα παίρνουμε καλά λεφτά κ.λ.π. αλλά ξέραμε ότι τουλάχιστον θα μπορέσουμε να προσφέρουμε ένα καλύτερο μέλλον στο παιδάκι μας!

Στην αρχή ο σύζυγος ήρθε μόνος για 6 μήνες, είχαμε κάποιον εδώ που τον φιλοξένησε και έπειτα ήρθαμε κι εμείς. Δεν βρήκαμε εύκολα σπίτι και στην αρχή μέναμε όπως όπως φιλοξενούμενοι. Κάναμε υπομονή μέχρι να στρώσουν τα πράγματα και να μαζέψουμε λίγα χρήματα και όλα ήρθαν βολικά, απλά όχι αμέσως!

Ο σύζυγός μου, που η μητρική του γλώσσα είναι τα Γερμανικά,προσαρμόστηκε σχετικά εύκολα (η γλώσσα βοηθάει πάρα πάρα πολύ), δουλεύει παίρνοντας το βασικό μισθό + 184 ευρώ επίδομα παιδιού (αυτό το παίρνουν όλοι) και πληρώνουμε ίσα ίσα τα απαραίτητα για να ζήσουμε (σπίτι, λογαριασμούς, φαγητό) και είμαστε πολύ ευτυχισμένοι με αυτό.

Με τα επιδόματα που δίνει το κράτος όταν κάποιος έχει οικογένεια και δυσκολεύεται ξέρω ότι σε κάνουν φύλλο και φτερό προκειμένου να σου δώσουν κάτι και δε σε αφήνουν, ούτε βέβαια σου τα δίνουν επ' αόριστον..

Πάντως η ζωή μας εδώ έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της, όπως ήταν και στην Ελλάδα, με τη διαφορά ότι εδώ με τα αρνητικά μπορείς να συμβιβαστείς ευκολότερα γιατί, κατά τη γνώμη μου, έχουν να κάνουν με την ιδιοσυγκρασία σου περισσότερο.

Βλέποντας το θέμα της συζήτησης θέλησα να μοιραστώ τη δική μου ιστορία και να βοηθήσω αν μπορώ κάποιον που έχει απορίες για τη ζωή στη Γερμανία.:D

Link to comment
Share on other sites

miazoun i istories mas emky,miazoun poli!

telika kerdizeis kai xaneis panta kati se avtin tin istoria....kapios pou na vgike kai na ta kataktise ola??

ego telika allaksa doulia-ginotan tis trelis sto ALDI!itan sxedon iperfisiko avto to treksimo!

tora vrika doulia se ena delicatessen meso mias ksaderfis mou-einai pio kala,alla mono gia 2 mines....avti i anasfaleia einai tromeri-ego san proin dimosios ipallilos pou eixa sinithisei to aisthima pos avti einai i doulia mou kai den kindinevo....prepei na to sinithiso!

avto pou exasa ego einai i epafi me ta paidakia mou!oloi tin ora prospatho na doulevo gia na tous parexo oti xreiazontai kai telika den ta vlepo sxedon katholou....megalo timima!eimai lipimeni poli!

Link to comment
Share on other sites

avto pou exasa ego einai i epafi me ta paidakia mou!oloi tin ora prospatho na doulevo gia na tous parexo oti xreiazontai kai telika den ta vlepo sxedon katholou....megalo timima!eimai lipimeni poli!

Κουράγιο κοπέλα μου! Για τα παιδάκια σου γίνεται όλο αυτό, σωστά? Σκέψου πόσο λυπημένη θα ήσουν αν ήσουν στην Ελλάδα και δεν είχες να τους πάρεις ένα παιχνίδι, ή μία καραμέλα (συμβαίνει κι αυτό σιγά σιγά), ή δεν μπορείς να αγοράσεις φάρμακα, γιατί δεν τα καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ!

Θα έρθει ο καιρός που θα τα βλέπεις και πιο πολύ και η ανασφάλεια θα φύγει και τότε θα χαμογελάς περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Μελύδια να σε ρωτήσω κάτι; Τα περίμενες διαφορετικά τα πράγματα πριν φύγεις; Δηλαδή στα είχαν πει διαφορετικά; Ρωτάω γιατί τον Σεπτέμβριο ετοιμάζεται να φύγει για Γερμανία κάποιο κοντινό μου πρόσωπο και ξέρω ότι από αυτά που έχει ακούσει από φίλους και γνωστούς και κάποιους συγγενείς που ζουν εκεί, τα περιμένει πολύ θετικά τα πράγματα, εγώ πάλι έχω επιφυλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...