Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Τι γίνεται με το θέμα εργασίας;


Valleria

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανουλες!!! Τελικά είμαι έγκυος!!! 4ων εβδομάδων και 4ων ημερών!!! Σε δύο βδομάδες έχω το ραντεβού με την γυναικολόγο μου για να ακούσουμε παλμό 🥰 είμαστε ενθουσιασμένοι!!! 

Προς το παρόν με διακατέχει μία απίστευτη υπνηλία! 

Έχω αρκετά αγχωθει με το θέμα της δουλειάς γιατί δυστυχώς δεν έχω ούτε καλό εργοδότη αλλά ούτε φρόνιμο με τα νομικά ζητήματα. Η γιατρός μου είπε να σταματήσω την δουλειά και στο ραντεβού θα μου δώσει χαρτί. Προς το παρόν από σήμερα δήλωσα απλά ότι είχα ένα μικρό ατύχημα και χτύπησα την μέση μου. Στις 28 του μήνα βγαίνω σε άδεια οπότε μετά θα δηλώσω την εγκυμοσύνη και όλα καλά. Αλλά αυτές τις μέρες τώρα είναι δύσκολο... Πώς θα κάτσω 7 μέρες και χωρίς χαρτί γιατρού;;; Δεν βρίσκω κανέναν εδώ να μου δώσει κάτι τέτοιο. Χωριό βλέπετε.. όλοι το συμφέρον. 

Εσείς πώς το διαχειριστηκατε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Valleria είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μανουλες!!! Τελικά είμαι έγκυος!!! 4ων εβδομάδων και 4ων ημερών!!! Σε δύο βδομάδες έχω το ραντεβού με την γυναικολόγο μου για να ακούσουμε παλμό 🥰 είμαστε ενθουσιασμένοι!!! 

Προς το παρόν με διακατέχει μία απίστευτη υπνηλία! 

Έχω αρκετά αγχωθει με το θέμα της δουλειάς γιατί δυστυχώς δεν έχω ούτε καλό εργοδότη αλλά ούτε φρόνιμο με τα νομικά ζητήματα. Η γιατρός μου είπε να σταματήσω την δουλειά και στο ραντεβού θα μου δώσει χαρτί. Προς το παρόν από σήμερα δήλωσα απλά ότι είχα ένα μικρό ατύχημα και χτύπησα την μέση μου. Στις 28 του μήνα βγαίνω σε άδεια οπότε μετά θα δηλώσω την εγκυμοσύνη και όλα καλά. Αλλά αυτές τις μέρες τώρα είναι δύσκολο... Πώς θα κάτσω 7 μέρες και χωρίς χαρτί γιατρού;;; Δεν βρίσκω κανέναν εδώ να μου δώσει κάτι τέτοιο. Χωριό βλέπετε.. όλοι το συμφέρον. 

Εσείς πώς το διαχειριστηκατε; 

Γιατί να σταματήσεις τη δουλειά από τώρα ειδικά με ψεύτικο χαρτί;; Ε λογικό να στραβωσει ο εργοδότης.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Valleria είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μανουλες!!! Τελικά είμαι έγκυος!!! 4ων εβδομάδων και 4ων ημερών!!! Σε δύο βδομάδες έχω το ραντεβού με την γυναικολόγο μου για να ακούσουμε παλμό 🥰 είμαστε ενθουσιασμένοι!!! 

Προς το παρόν με διακατέχει μία απίστευτη υπνηλία! 

Έχω αρκετά αγχωθει με το θέμα της δουλειάς γιατί δυστυχώς δεν έχω ούτε καλό εργοδότη αλλά ούτε φρόνιμο με τα νομικά ζητήματα. Η γιατρός μου είπε να σταματήσω την δουλειά και στο ραντεβού θα μου δώσει χαρτί. Προς το παρόν από σήμερα δήλωσα απλά ότι είχα ένα μικρό ατύχημα και χτύπησα την μέση μου. Στις 28 του μήνα βγαίνω σε άδεια οπότε μετά θα δηλώσω την εγκυμοσύνη και όλα καλά. Αλλά αυτές τις μέρες τώρα είναι δύσκολο... Πώς θα κάτσω 7 μέρες και χωρίς χαρτί γιατρού;;; Δεν βρίσκω κανέναν εδώ να μου δώσει κάτι τέτοιο. Χωριό βλέπετε.. όλοι το συμφέρον. 

Εσείς πώς το διαχειριστηκατε; 

Καλησπέρα. 

Γιατί να σταματήσεις την δουλειά σου ειδικά από τόσο νωρίς? 

Συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος? 

Συγγνώμη που το αναφέρω, εδώ καλά καλά δεν έχετε ακούσει καρδούλα και ιδίως το 1ο τρίμηνο είναι επίφοβο για αποβολές. Θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς για ανακοινώσεις και δη για να σταματήσεις την δουλειά. 

Θα το κατανοήσω βέβαια εάν στη δουλειά σηκώνεις βάρη. 

Επίσης αναφέρεις " Χωριό βλέπετε.. όλοι το συμφέρον " αλλά μήπως και εσύ κοιτάς το συμφέρον σου και οκ καλά κάνεις αλλά δεν γίνεται να τα θέλουμε και όλα δικά μας..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω κανένα λόγο να σταματήσεις τη δουλειά, εκτός κι αν μιλάμε για ΟΝΤΩΣ επαπειλούμενη κύηση.

Συγνώμη που το λέω, αλλά με κάτι τέτοια (ΑΝ η κύησή σου είναι όντως επισφαλής το παίρνω από τώρα πίσω και σου ζητώ συγγνώμη) βγαίνει κακό όνομα για τις γυναίκες υπαλλήλους. Όπως υπάρχουν κακοί εργοδότες, έτσι υπάρχουν και υπάλληλοι που με το πρώτο θετικό τεστ τρέχουν να πάρουν μούφα επαπειλούμενη.

Η δουλειά μόνο καλό μπορεί να σου κάνει. Με τις κατάλληλες προσαρμογές βέβαια, για τη φάση της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Με το καλό το μωράκι σου! Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία, ελπίζω να σε βοηθήσει.. Γέννησα το Νοέμβρη που μας πέρασε. Η εργασία μου είναι από το σπίτι οπότε δεν θεωρείται βαριά, και η εγκυμοσύνη μου δεν ήταν επαπειλούμενη οπότε δεν συνέτρεχε λόγος για την αντίστοιχη άδεια. Εγώ όμως είχα σκάσει!! Κάτι που η συγκεκριμένη δουλειά είναι αγχωτική κ δεν μου αρέσει, κάτι που όλες όσες έγκυες ήξερα είχαν σταματήσει τη δουλειά τους(χωρίς και πάλι να είναι όντως επαπειλούμενες οι κυήσεις τους).. Ένιωθα ότι αυτές απολάμβαναν την εγκυμοσύνη τους, ενώ εγώ έπρεπε να δουλεύω! Λοιπόν, όταν βγήκα σε άδεια κυοφορίας (τις 56 μέρες πριν τη ΠΗΤ) το χάρηκα τόσο πολύ!! Ωστόσο, συνειδητοποίησα κάτι. Όλες οι άλλες κοπέλες που κάθονταν όλους αυτούς τους μήνες, τους την είχε βαρέσει τόσο άσχημα.. Γκρίνια, νεύρα, βαρεμάρα και συνεχώς ένα "άντε πότε θα γεννήσω". Κ εκεί συνειδητοποίησα ότι εν τέλη η δουλειά μου έκανε καλό, κ με έκανε να χαρώ περισσότερο την εγκυμοσύνη μου.

Όσον αφορά το αφεντικό σου, η άδεια μητρότητας του ΙΚΑ είναι υποχρεωτική! Για το 9μηνο του ΟΑΕΔ, εγώ πάτησα στο ότι δεν θα με πληρώσουν εκείνοι κάτι, κ έτσι συμφώνησαν κ από την εργασία μου να την πάρω, γιατί ήταν λίγο διστακτικοί αρχικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με τα κοριτσια. Αφενος ειναι υπερβολικα νωρις, αφετερου αν δεν ειναι επιπονη εργασια δεν υπαρχει λογος. Αν εχει βαρη κτλ παλι μπορεις να συνεννοηθεις να μην κουβαλας κτλ. Κρατα το χαρτι του γιατρου ως plan b.

Και εγω δουλευω κανονικα. Σταματαω σε 3 εβδομαδες και δεν βλεπω την ωρα. Ζοριζομαι πολυ αλλα προτιμω να κατσω στο τελος κ να παρω οσα δικαιουμαι. Που ειναι 8 εβδομαδες πριν την πητ, 9 εβδομαδες μετα, την αδεια του 2023, το 9μηνο του οαεδ και το 4μηνο που περιλαμβανει τους 2 μηνες ανευ αποδοχων. Μ αυτα κ με κεινα δλδ θα επιστρεψω στη δουλεια σε 1,5 χρονο.. 

Να εχεις μια καλη, ευκολη και τελειομηνη εγκυμοσυνη και μην σε απασχολει το θεμα δουλεια. Αυτα που δικαιουσαι θα τα παρεις κ οσο κ αν στραβωσουν δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα. Σε καλυπτει  ο νομος 100%.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα μιλησω για τη δικη μου εμπειρια! Ειμαι μονιμη σε δημοσιο νοσοκομειο, εκανα 50χλμ στα πηγαινελα καθε μερα οδηγωντας! Με το που ακουσαμε καρδια ο γιατρος απο μονος του μου ειπε οποτε θες σου δινω χαρτι και μενεις σπιτι. Ημουν αρνητικη γιατι πιστευα πως αν εμενα αναιτια σπιτι θα ενιωθα αρρωστη, κατι που δεν ημουν! Με το που εφτασα στην 6η εβδ ξεκινησα εμετους οοολη μερα, με αποτελεσμα να ειμαι μονιμα εξαντλημενη και να καταληγω στο νοσοκομειο φοβουμενη αφυδατωση! Μου κρατησε μεχρι που μπηκα στον 5ο! Πιστεψε με μακαρι να ημουν καλα να δουλευα να ειμαι λειτουργικη και μην επαιρνα ποτε αυτη την αδεια! 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...