Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

3 μηνών μωρό όλη μέρα κλαίει


ekavi

Recommended Posts

Καλησπέρα στα μέλη, είμαι καινούρια στο φόρουμ.

Έχω μια μικρή κυρία 3 μηνών και την τελευταία εβδομάδα παρατηρώ μια αλλαγή στη συμπεριφορά της. Σε γενικές γραμμές δε μπορώ να πω ότι είναι και το πιο ήσυχο μωρο, αλλά όχι ότι έκλαιγε και ασταμάτητα. Για την ακρίβεια, υπήρχαν κάποιες μέρες μέσα σε κάθε βδομάδα που ήταν έξτρα γκρινιάρα. Κατά τον δεύτερο μήνα ξεκινήσαμε προβιοτικα με την ελπίδα να βοηθήσουν αποδίδοντας το κλάμα σε ήπιους κολικούς και νομίζαμε ότι κάπως βοήθησαν. Μετά παρατήρησα ότι το μωρό δεν κοιμόταν ιδιαίτερα μέσα στη μέρα οπότε προσπάθησα να την βάζω να κοιμάται ανά τρείς περίπου ώρες και έδειχνε να λειτουργεί. Τη τελευταία εβδομάδα όμως η κατάσταση έχει ξεφύγει. Η μικρή κλαίει σχεδόν πάντα ( εκτός του όταν κοιμάται - που το καταφέρνουμε με δυσκολία, στη βόλτα με το καρότσι ίσως ηρεμήσει και μόνο με μια συγκεκριμένη αγκαλιά). Στην αγκαλιά την κοιμιζω, γιατί με το που ακουμπάει το λίκνο κλαίει.

Αυτό είχε να το κάνει από τις πρώτες μέρες.

Googlάρωντας έπεσα σε κάποια άρθρα που έλεγαν για τα άλματα ανάπτυξης που μπορεί να συμβούν κατά την 11η με 12η βδομάδα και συμπίπτουν όντως με τις δικές μας, αλλά διάβασα και άρθρα που δεν υποστηρίζουν αυτή την θεωρία.

Στον γιατρό μας που τo ανέφερα μου είπε πως δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες και αποτελεί φυσιολογική αντίδραση μωρού.

Υπάρχει κάποια άλλη που να έχει βιώσει κάτι παρόμοιο;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως κανατε κ εμβολιο πριν μια βδομαδα που ξεκινησαν αυτα;

οι γιατροι δ πιστευουν στα αλματα,αλλα κ γω κ πολλες αλλες φιλες εχουμε παρατηρησει να συμβαινει

στους 3μ ειναι το πρωτο ζορικο

δοκιμαστε τι βοηθαει κ καν'τε αυτο.καθε φορα μπορει να ειναι κ κτ αλλι

κουραγιο κ υπομονη!

*αλλο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ekavi είπε:

Καλησπέρα στα μέλη, είμαι καινούρια στο φόρουμ.

Έχω μια μικρή κυρία 3 μηνών και την τελευταία εβδομάδα παρατηρώ μια αλλαγή στη συμπεριφορά της. Σε γενικές γραμμές δε μπορώ να πω ότι είναι και το πιο ήσυχο μωρο, αλλά όχι ότι έκλαιγε και ασταμάτητα. Για την ακρίβεια, υπήρχαν κάποιες μέρες μέσα σε κάθε βδομάδα που ήταν έξτρα γκρινιάρα. Κατά τον δεύτερο μήνα ξεκινήσαμε προβιοτικα με την ελπίδα να βοηθήσουν αποδίδοντας το κλάμα σε ήπιους κολικούς και νομίζαμε ότι κάπως βοήθησαν. Μετά παρατήρησα ότι το μωρό δεν κοιμόταν ιδιαίτερα μέσα στη μέρα οπότε προσπάθησα να την βάζω να κοιμάται ανά τρείς περίπου ώρες και έδειχνε να λειτουργεί. Τη τελευταία εβδομάδα όμως η κατάσταση έχει ξεφύγει. Η μικρή κλαίει σχεδόν πάντα ( εκτός του όταν κοιμάται - που το καταφέρνουμε με δυσκολία, στη βόλτα με το καρότσι ίσως ηρεμήσει και μόνο με μια συγκεκριμένη αγκαλιά). Στην αγκαλιά την κοιμιζω, γιατί με το που ακουμπάει το λίκνο κλαίει.

Αυτό είχε να το κάνει από τις πρώτες μέρες.

Googlάρωντας έπεσα σε κάποια άρθρα που έλεγαν για τα άλματα ανάπτυξης που μπορεί να συμβούν κατά την 11η με 12η βδομάδα και συμπίπτουν όντως με τις δικές μας, αλλά διάβασα και άρθρα που δεν υποστηρίζουν αυτή την θεωρία.

Στον γιατρό μας που τo ανέφερα μου είπε πως δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες και αποτελεί φυσιολογική αντίδραση μωρού.

Υπάρχει κάποια άλλη που να έχει βιώσει κάτι παρόμοιο;

 

Αν τρώει κανονικά δεν έχει τίποτα απλά περνάει μια δύσκολη φάση . Ναι τα άλματα ισχύουν όντως Κ το παρατηρείς ότι μετά από κάποια περίεργη εβδομάδα κάνει κάτι καινούριο. Γενικά η συμβουλή είναι κάνε ότι ανακουφίζει το παιδί για να το περάσετε όσο πιο ήρεμα . Μην πέσεις στην παγίδα ότι το κακομαθαινεις δηλαδή είναι πολύ μικρό ακόμα δοκίμασε όλα τα τρικ που πιάνουν για να είναι ήρεμο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, linaa said:

Αν τρώει κανονικά δεν έχει τίποτα απλά περνάει μια δύσκολη φάση . Ναι τα άλματα ισχύουν όντως Κ το παρατηρείς ότι μετά από κάποια περίεργη εβδομάδα κάνει κάτι καινούριο. Γενικά η συμβουλή είναι κάνε ότι ανακουφίζει το παιδί για να το περάσετε όσο πιο ήρεμα . Μην πέσεις στην παγίδα ότι το κακομαθαινεις δηλαδή είναι πολύ μικρό ακόμα δοκίμασε όλα τα τρικ που πιάνουν για να είναι ήρεμο 

Χαίρομαι που το ακούω.

Μου κάνει όμως εντύπωση που έχουμε ήδη κλείσει μια βδομάδα έτσι. Από την προηγούμενη Δευτέρα.

1 hour ago, vikib said:

μηπως κανατε κ εμβολιο πριν μια βδομαδα που ξεκινησαν αυτα;

οι γιατροι δ πιστευουν στα αλματα,αλλα κ γω κ πολλες αλλες φιλες εχουμε παρατηρησει να συμβαινει

στους 3μ ειναι το πρωτο ζορικο

δοκιμαστε τι βοηθαει κ καν'τε αυτο.καθε φορα μπορει να ειναι κ κτ αλλι

κουραγιο κ υπομονη!

*αλλο

Όντως οι γιατροί δεν θεωρούν ότι ισχύουν.

Εμβόλιο κάναμε χθες. 

Άντε να πω ότι η σημερινή ανησυχία οφείλεται στο εμβόλιο αλλά όλης της βδομάδας δεν δικαιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ekavi είπε:

Καλησπέρα στα μέλη, είμαι καινούρια στο φόρουμ.

Έχω μια μικρή κυρία 3 μηνών και την τελευταία εβδομάδα παρατηρώ μια αλλαγή στη συμπεριφορά της. Σε γενικές γραμμές δε μπορώ να πω ότι είναι και το πιο ήσυχο μωρο, αλλά όχι ότι έκλαιγε και ασταμάτητα. Για την ακρίβεια, υπήρχαν κάποιες μέρες μέσα σε κάθε βδομάδα που ήταν έξτρα γκρινιάρα. Κατά τον δεύτερο μήνα ξεκινήσαμε προβιοτικα με την ελπίδα να βοηθήσουν αποδίδοντας το κλάμα σε ήπιους κολικούς και νομίζαμε ότι κάπως βοήθησαν. Μετά παρατήρησα ότι το μωρό δεν κοιμόταν ιδιαίτερα μέσα στη μέρα οπότε προσπάθησα να την βάζω να κοιμάται ανά τρείς περίπου ώρες και έδειχνε να λειτουργεί. Τη τελευταία εβδομάδα όμως η κατάσταση έχει ξεφύγει. Η μικρή κλαίει σχεδόν πάντα ( εκτός του όταν κοιμάται - που το καταφέρνουμε με δυσκολία, στη βόλτα με το καρότσι ίσως ηρεμήσει και μόνο με μια συγκεκριμένη αγκαλιά). Στην αγκαλιά την κοιμιζω, γιατί με το που ακουμπάει το λίκνο κλαίει.

Αυτό είχε να το κάνει από τις πρώτες μέρες.

Googlάρωντας έπεσα σε κάποια άρθρα που έλεγαν για τα άλματα ανάπτυξης που μπορεί να συμβούν κατά την 11η με 12η βδομάδα και συμπίπτουν όντως με τις δικές μας, αλλά διάβασα και άρθρα που δεν υποστηρίζουν αυτή την θεωρία.

Στον γιατρό μας που τo ανέφερα μου είπε πως δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες και αποτελεί φυσιολογική αντίδραση μωρού.

Υπάρχει κάποια άλλη που να έχει βιώσει κάτι παρόμοιο;

 

Έχοντας ήδη δυο μωρά κ παρατηρώντας συμπεριφορές και ανάπτυξη και των δυο, είμαι απόλυτα σίγουρα ότι τα αλματα ανάπτυξης υπάρχουν! Κρατάνε μια εβδομαδα περίπου. Αυξάνεται συνήθως η όρεξη κ ηρεμούν μόνο με στήθος συνέχεια και έχουν ανάγκη την επαφή. Συνήθως μετά το πέρας αυτού του διαστήματος θα δεις αλλαγές στο μωρό σου. Η μεγάλη μου είναι σχεδόν δυο χρονων κ περνάμε ακόμα. Κάθε φορά που τελειώνει η εβδομαδα γκρίνιας και επανέρχεται , κάνει κατι καινούριο.. υπομονή θέλει, θα περνάτε συνέχεια τέτοια αλματα , αγκαλιά , πολύ θηλασμό και κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα η μικρη μου ειναι ακριβως 3 μηνων και εχει περιπου μια βδομαδα ετσι με γκρινια κ κυριως βασικες αλλαγες στον τροπο που τρωει κ κοιμαται.

Ξεκαθαρο αλμα κ το υποστηριζει κ ο γιατρος μας. Κανε υπομονη μεγαλωνουν τα μικρακια μας ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Elle12 said:

Σημερα η μικρη μου ειναι ακριβως 3 μηνων και εχει περιπου μια βδομαδα ετσι με γκρινια κ κυριως βασικες αλλαγες στον τροπο που τρωει κ κοιμαται.

Ξεκαθαρο αλμα κ το υποστηριζει κ ο γιατρος μας. Κανε υπομονη μεγαλωνουν τα μικρακια μας ❤️

Σήμερα νιώθω πως είναι κάπως καλύτερα.

Αυτό που με στεναχωρει περισσότερο είναι πως νιώθω πως έχω ένα άλλο παιδί στο σπίτι.

Σήμερα ξεκίνησε πάλι τα χαμόγελα όπως πριν και έχει ηρεμήσει η ψυχούλα μου! 🥰🥰

Ελπίζω να το κάναμε το άλμα 😂, αν και προς το παρόν δε βλέπω κάποια βασική αλλαγή/δεξιότητα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ekavi είπε:

Σήμερα νιώθω πως είναι κάπως καλύτερα.

Αυτό που με στεναχωρει περισσότερο είναι πως νιώθω πως έχω ένα άλλο παιδί στο σπίτι.

Σήμερα ξεκίνησε πάλι τα χαμόγελα όπως πριν και έχει ηρεμήσει η ψυχούλα μου! 🥰🥰

Ελπίζω να το κάναμε το άλμα 😂, αν και προς το παρόν δε βλέπω κάποια βασική αλλαγή/δεξιότητα.

Αυτό θα συμβαίνει πολύ συχνά από εδώ Κ πέρα να νομίζεις ότι έχεις άλλο μωρό . Θα παρατηρήσεις σίγουρα αλλαγές μπορεί να είναι κάτι εντελώς μικρό που εσύ να θεωρείς ασήμαντο όπως να μπορεί να εστιάσει καλύτερα σε αντικείμενα . Να μπορέσει να πιάσει καλντέρα τα παιχνίδια που κρέμονται γενικά είναι μικρές οι δεξιότητες αλλά πολύ σημαντικές 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...