Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

      Οι εξετάσεις για την θρομβοφιλια δεν αλλάζουν αν είχες κάνει πριν δύο χρόνια δεν έχει θρομβολια . Είναι γονιδιακές εξετάσεις Κ είναι στάνταρ από τότε που γεννήθηκες 

      Συμφωνώ! @η ζωή είναι όμορφη οι εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν αλλάζουν. Ρώτησε γιατρό αλλά είμαι σίγουρη. @Angot εύχομαι ότι καλύτερο!!!! 🙏

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ/ΠΕΘΕΡΙΚΑ


jimmy271

Recommended Posts

Και στην αρχη όταν διάβασα το πόστ της Laura είπα, παει! Και εγ ανηθικη είμαι! Χαχα! Πλάκα κάνω μην παρεξηγηθώ!

Οπως είπα και στο πόστ μου επειδη δεν εχω προσωπική εμπειρία, δεν μπορω να ξέρω πως θα αντιδρουσα, πιθανολογω οτι θα έφευγα. Αλλα αν έφευγα, σύμφωνα σύμφωνα με τα δικά σου λεγόμενα, δεν θα ήμουν η τρελη που άφησε το σπίτι της για "δυο" κουβέντες;

Εγω αυτα που κατάλαβα τόσους μήνες, ειναι οτι η μαμα του θεματοθετη, τα έκανε μπάχαλο. Λες να καταλαβαίνουμε διαφορετικά πράγματα; Δεν πιστεύω οτι εχω χαμηλό iq και δεν ξέρω τι διαβάζω. Δεν "υπερασπιζομαι" μια κοπέλα επειδη είμαι γυναικα η επειδη και ο δικός μου ο πεθερος ειναι κακός!

Νομίζω οτι και ο ίδιος ο jimmy συμφωνεί οτι ολα ξεκίνησαν απο την μάνα του.

Και πραγματικά θέλω να σε ρωτήσω, γιατι ποτε σε κανένα πόστ σου δεν είπες τίποτα κακο για την μάνα του, αφού ανακατευτηκε με άσχημο τροπο, σαν πολιτισμένης άνθρωπος δεν έπρεπε να ζητήσει συγγνωμη; Επειδη δηλαδή ειναι πιο μεγάλη εχει το απυρόβλητο; Μια συγγνώμη βρε παιδιά! Στον δικό μου πολιτισμένο κόσμο, όταν κάνω λάθος το παραδέχομαι! Στον δικό σας;

Και μη μου πείτε οτι τους κάλεσε για φαγητό! Αλλο η συγγνώμη αλλο το κάλεσμα! Εμένα με πεντακοσιες συγγνώμες και ακόμα δεν εχω πατήσει το πόδι μου σπίτι τους. Πως κατηγορείται μια κοπέλα που την πλήγωσαν; Αφού και ο ίδιος ο jimmy, το παραδέχεται αυτο,

Εγω μεγάλωσα με τους γονείς μου σαν πρότυπο, που, δόξα τω Θεω, ειναι φοβεροι! Μένουμε σε μονοκατοικία πανω κατω με τους γονείς μου και εδώ και τρία χρονια, ποτε μα ποτε δεν μας ενόχλησαν. Δεν χτυπάνε κουδούνια, ο πατέρας μου δε, δεν έρχεται ποτε μην ενοχλήσει. Λέει, πανω είμαστε, οπότε θέλετε μας βλέπετε. Ακόμα και τωρα, που είμαι έγκυος, όταν έρχεται η μαμα μου να βοηθήσει, έρχεται πάντα όταν λείπει ο άντρας μου, για να μην τον ενοχλεί. Θα γυρίσει λέει κουρασμένος απο την δουλεια και θα είμαι εγω στα πόδια του;

Βάση αυτών διαμορφώνω γνώμη. Σε καμία περίπτωση δε λέω να κρεμασουμε τους γονείς του αλλα πιστεύω οτι απο την στιγμή που ξεπέρασαν τα όρια έπρεπε να αναγνωρίσουν το λάθος τους και να ζητήσουν συγγνώμη.

Αλλα ακόμα και αν δεν ήθελαν να ζητήσουν συγγνώμη, θα μπορούσαν να πανε στη βάπτιση μπας και γίνει μια αρχη. Αφού φταίνε και αυτοί, ας μην ειναι τοσο ανυποχώρητοι. Δεδομένου οτι, η ιστορία δεν αλλάζει.

Εγω που είχα αρκετές δυσκολίες στο να κάνω ενα παιδι, δε μπορω να φανταστώ οτι θα πληγωνω αυτο το παιδι έτσι. Γιατι με τα λόγια των γονιών του επηρεάζεται και στεναχωριεται και ο jimmy. Θα μου πεις, τα χρονια περνάνε και ξεχνάς! Δε θα διαφωνησω, αλλα ελπίζω να πρυτανευει η λογική και να παραβλέπω αρκετα αρκεί το παιδι μου να είμαι ευτυχισμένο.

Και για να πω κάτι ακόμα, επειδη λέτε οτι "τον απείλησε" οτι και καλα αν τολμήσουν να φερθουν άσχημα στην βάπτιση θα τα σπάσει. Ας μιλήσουμε ειλικρινά, κάπως έτσι δεν μιλάμε αν μας εχουν εκνευρισει; Δεν το δικαιολογώ, αλλα δεν έκανε και έγκλημα. Εγω πιστεύω οτι, επειδη πριν τρεις μήνες η πεθερά της έριξε κατάρες, φοβήθηκε μην της πει τίποτα άσχημο.

Αν σας κούρασα συγγνώμη! Και εννοείται πως δέχομαι και σέβομαι όλες τις γνώμες! (Εκτός απο του πεθερου μου! Χαχα! Πλακιτσα!)

Άλλωστε εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε τον jimmy!

Αυτο το πόστ, το έγραψα εγω, αλλα επειδη είμαι στην δουλεια, δεν άλλαξα τους κωδικούς. Τελείως χαζη! (Και περηφανευομαι για το iq μου!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jimmy271

    jimmy271 81 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 57 δημοσιεύσεις

  • roubi

    roubi 44 δημοσιεύσεις

  • peper

    peper 30 δημοσιεύσεις

καλημερα κ απο εμενα.

τζιμη τα εχουμε πει απειρες φορες.....κ συμφωνω μρ τη roybi με πολλα κοριτσια.

ηθελες να κανουν ενα βημα πισω, να δεις μια χαραμαδα...αυτο ζητουσες τοσο καιρο.

η γυναικα σου εκανε, τους προσκαλεσε στην βαπτιση.

οι δικοι σου επιμενουν να παρατραβουν το σχοινι...

με μεγαλη μου λυπη, βλεπω πως εξακολουθεις να μενεις στα παλια, να τα ριχνεις στην γυναικα σου κ να μην βλεπεις καν τις υποχωρησεις της.....

αντιθετως, ενω οι δικοι σου τα εκαναν ολα, κ αντι να ζητησουν συγνωμη, βγαινουν κ απο πανω:shock:κ εσυ τους δικαιολογεις που δεν θελουν να ερθουν στην βαπτιση:shock:

και καλα για τη γυναικα σου,να μην τους νοιαζει, αλλα να μην τους ενδιαφερει κ το εγγονι? τι να σχολιασω?εσυ ο ιδιος τα λες μονος σου....

στο κατω κατω, αν ηταν σωστοι κ τυπικοι, ακομη ολοι μαζι θα μενατε κ θα χαιροντουσαν κ το εγγονι.

οι γονεις σου, στην ηλικια που ειναι, θα επρεπε να γνωριζουν πως οι πραξεις μας εχουν κ τα αναλογα αποτελεσματα...επρεπε να σκεφτουν πριν δημιουργησουν ολα τα σκηνικα

η γυναικα σου αμυνομενη επελεξε να απομακρυνθει...δεν σε χωρισε, αλλα απομακρυνθηκε απο τους δικους σου....

στην τελικη, ηταν τυπικη στην αρχη, ευγενικη(εσυ το εχεις πει) κ ακουσε κ το ευχαριστω:rolleyes::rolleyes::rolleyes: της φερθηκαν ετσι, απο την στεναχωρια κ την πιεση, εβγαλε ψυχοσωματικα, τι περιμεναν, να της χωνονται, να προσβαλλουν τους γονεις της κλπ κ η γυναικα σου να λεει κ ευχαριστω?:shock:

η γυναικα σου δεν σε απειλει για την βαπτιση....σε μια τοσο σημαντικη στιγμη, δεν θελει παρατραγουδα....πολυ λογικο το βλεπω....ουτε εγω θα ηθελα να ερθουν στην βαπτιση κ να κανουν φασαριες κ σκηνικα...το φοβαται....απλα σου λεει τι δεν θελει να συμβει---εχει κ ασχημες αναμνησεις, λογικο ειναιαλλα τους καλεσε, που σημαινει οτι αν ειναι σωστοι κ τυπικοι ειναι ευπροσδεκτοι!

κριμα που οι γονεις σου δεν το εκμεταλλευονται , δεν το βλεπουν σαν μια νεα αρχη κ μια προσεγγιση.

αυτο που με προβληματιζει ειναι πως χρεωνεις στη γυναικα σου τα λαθη των γονιων σου...δεν τραβηξε εκεινη το σχοινι, οι δικοι σου το τραβηξαν, κ εκεινη για να προστατευσει τον εαυτο της απομακρυνθηκε...αλλα εσυ ακομη κ τωρα τους δικαιολογεις...

οσο για το παιδι, για εμενα φταινε κ οι δυο πλευρες, αλλα περισσοτερο οι δικοι σου, που επρεπε να παραδεχθουν το λαθος τους αρχικα, να την πλησιασουν να φτιαξουν τις σχεσεις εδω κ πααααρα πολυ καιρο κ να επιμεινουν πως αλλαξαν,

ωστε να δουν κ το παιδι...

οι πραξεις μας εχουν κ τα αναλογα αποτελεσματα....δεν εχουν το απυροβλητο κ το αλαθητο επειδη ειναι οι γονεις σου;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έτσι είναι δεν αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο αλλά δεν πειράζει, γιαυτό είναι τα φόρουμ!

Εγώ δεν έχω πειστεί ότι της έκαναν κάτι τρομερό αρχικά, ούτε ο Τζίμυ έχει πει κάτι τέτοιο. Είπε πως οι γονείς του ήθελαν να τους έχουν "από κοντά" και η νύφη δεν ήθελε παρτίδες. Ως εκεί δικαίωμα της.

Αυτό που είπα είναι πως οι αντιδράσεις της είναι τελείως δυσανάλογες και πως δεν έχει μέτρο. Ισχυριζόμενη ότι δέχτηκε επεμβατική συμπεριφορά (τηλέφωνα και κουδούνια) έχει φτάσει να έχει ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ συμπεριφορά και να προβαίνει σε ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ πράξεις - αν ήθελαν να τη κάνουν ασφαλιστικά μέτρα ή αγωγή θα την κέρδιζαν!

Όχι δεν θα της ζητήσουν και συγγνώμη ματά από όλα αυτά. Η ζημιά που προκάλεσε είναι ανεπανόρθωτη, το παιδί δεν το έχουν δει καν ένα χρόνο τώρα! Και λέτε να δεχτούν αν το δουν πρώτη φορά στη βάφτιση σαν να ήταν ξένοι? Και υπό το καθεστώς απειλών, "μην τολμήσουν να μιλήσουν" και τέτοια? Ποιος αξιοπρεπής άνθρωπος δέχεται τέτοια συμπεριφορά από τη νύφη και κυρίως απο το γιο του, μετά από όλα όσα του έχουν προσφέρει??

Οι γονείς έχουν αποδείξει έμπρακτα την αγάπη τους με προσωπικές θυσίες, για τη γυναίκα του ο Τζίμυ ψάχνεται να καταλάβει αν τον αγαπά! Τι πάει να πει αυτή είναι γυναίκα του και αυτή είναι τώρα η οικογένειά του? Σοβαρά? Οικογένεια είναι αυτοί που έχουν αποδείξει ότι μας αγαπούν και έχουν κάνει θυσίες και υποχωρήσεις για το δικό μας το καλό. Ζητάτε να "απαιτήσει" από τη μάνα του να μην την κατηγορεί, πώς μετά από όλα αυτα? Είναι πιο σωστό να ακούει τη γυναίκα του να κατηγορεί την μάνα του για ασήμαντους συγκριτικά λόγους?

Θα μπορούσαν (και ιδανικά θα έπρεπε) να είχαν ζητήσει συγγνώμη στην αρχή, αυτό το δέχομαι. ΠΡΙΝ εκείνη αρχίσει τις υπερβολές.

Εγώ κατάλαβα πως με τον τρόπο τους το έκαναν αφού στο πρώτο ποστ ο Τζίμυ λέει πως μετά από το πρώτο διάστημα με "παρεμβάσεις" της μάνας του η ίδια κατέβηκε κάτω να ρωτήσει τι έχει ενοχλήσει τη νύφη της και απομακρύνεται. Κι αυτή τη σκυλόβρισε. Και παρόλαυτά μετά οι γονείς έκαναν κι άλλες κινήσεις προσέγγισης και της φέρονταν καλά.

Αλλά εκείνη άρχισε βεντέτα κι ο Τζίμυ κάθεται τόσο καιρό και τη λιβανίζει και την ανέχεται και τρέχει εκείνος μόνο στην ψυχολόγο και γράφει στο φόρουμ και ασχολείται και υποχωρεί σε όλα. Μου λέτε έκανε υποχώρηση που δέχτηκε να τους καλέσει στη βάφτιση? Υποχώρηση θα ήταν να τους δεχτεί σπίτι να μιλήσουνε, να κάνουν μια νέα αρχή, να ζητήσουν συγγνώμη και οι δύο για τα λάθη τους. Το να αφήσει απλά το Τζίμυ να τους πάει το παιδί για μένα δεν είναι υποχώρηση, είναι υποχρέωσή της.

Δεν θέλω να είμαι προσβλητική και ειλικρινά εύχομαι στην κοπέλα το καλύτερο αλλά κατά τη δική μου γνώμη είναι τελείως ασύδοτη και ο Τζίμυ άγεται και φέρεται από τις επιθυμίες της, προδίδοντας αυτούς που τον μεγάλωσαν και του πρόσφεραν τόσα.

Νομίζω ότι αυτή η κατάσταση δεν διορθώνεται με "μικροκινήσεις" να πάμε στη βάφτιση, να πάρουμε ένα τηλέφωνο κλπ οι σχέσεις έχουν διαρραγεί βαθιά και χρειάζεται χρόνος, απόσταση και κυρίως αλλαγή πλεύσης.


Lv4ip1.png
Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω τοοοσο καιρό και δε γράφω αλλά δεν αντέχω άλλο! Είναι δυνατόν να λέτε πως η γυναίκα του έκανε υποχώρηση επειδή άφησε τον άντρα της και πατέρα του μωρού να καλέσει τους γονείς του στη βάπτιση; Μετά από τόσο καιρό που δεν τον αφήνει να πάνε οι δυο τους να το γνωρίσουν; Ε μα φυσικά! Έτσι η καθεμια θα το άφηνε αφού ήταν σίγουρη πως δεν επρόκειτο να έρθουν γιατί εάν καθίσετε και μιλήσετε ειλικρινά με τους εαυτούς σας ή αν ρωτήσετε έναν μεγαλύτερο θα δείτε πως οι περισσότεροι παππούδες και γιαγιάδες το ίδιο θα έκαναν! Διαφωνώ κάθετα μαζί σας! Για μένα η σύζυγος θα είχε όλα τα δίκια με το μέρος της εάν από την αρχή διαχώριζε μεν τη δική της θέση αλλά άφηνε το μωρό στην άκρη! Το είπα και στα μνμ μου πιο πάνω! Τότε ναι! Αν δεν έρχονταν στη βάπτιση ή δεν φέρονταν σωστά θα είχε όλα τα δίκια με το μέρος της! Τώρα όμως σα να τη βολεύει και αυτήν η κατάσταση μου φαίνεται! Από την άλλη ο Τζίμμυ προσπαθώντας να κρατήσει ισσοροπίες έκανε λάθη αλλά τα διόρθωσε! Αυτή που βλέπει τον άντρα της τόσο καιρό σε αυτή την κατάσταση τι κάνει; Δεν αφήνει τον μπαμπά να πάρει το γιο του που είναι βρέφος και να πάνε μαζί οι δυο τους στους γονείς και παππούδες; :shock::shock: Γιατί; Τι θα πει όπου πάει η μαμά και το παιδί; Ανόητο μέχρι αηδίας! Αφού κυρά μου δε θέλεις με τίποτα όμως να φτιάξουν οι σχέσεις σας και μας το έχεις αποδείξει! Δε θα πω περισσότερα! Τζίμμυ καλή δύναμη! Προσπάθησε αν μπορείς να κάνεις τη γυναίκα σου να καταλάβει πόσο πολύ σε πληγώνει με τη στάση σου και το ίδιο και τους γονείς σου! Κάποιος από τους δύο πρέπει οπωσδήποτε να κάνει πίσω (εννοώ τη γυναίκα ή τους γονείς σου) αλλιώς λυπάμαι που το λέω αλλά δεν βλέπω ούτε το παιδία σας να μεγαλώνει σε υγιές περιβάλλον αλλά ούτε εσάς να τα καταφέρνετε!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

laura36,σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου το οποίο πραγματικά εκφράζει πολλές και αληθινές πτυχές του όλου θέματος και της ψυχολογίας μου. Εχεις πλησιάσει πάρα πολύ την κατά τη δική μου αντίληψη αλήθεια επί του θέματος.

Αν με γνώριζες θα καταλάβαινες ότι είμαι ένας άνθρωπος πολυ δυναμικός, δραστήριος με κέφι και όρεξη για ζωή, ένας άνθρωπος που ποτέ στην ζωή του δεν έδωσε δικαίωμα για το παραμικρό είτε στην οικογένεια, είτε στην δουλειά του. Και να που τώρα έχω φτάσει στο σημείο αυτό..να νιώθω άσχημα με όλα αυτά τα οικογενειακά θέματα που έχουν κλονίσει την γενικότερη οικογενειακή μου ζωή.

Εχεις δίκιο ότι έχω κάνει απειρες υποχωρήσεις μόνο και μόνο επειδή την αγαπούσα και κυρίως το παιδί και δεν ήθελα ποτέ να μεγαλώσει σε μια διαλυμένη οικογένεια. Εδωσα πολλές ευκαιρίες. Ομως υπήρξα και σκληρός.

Για να μην αναλώνομαι λοιπόν στα ίδια και στα ίδια: το θέμα δεν είναι ούτε η βάπτιση, ούτε τα ονόματα ούτε τίποτα άλλο. Είναι το κάθε μέρα και πώς περνάει η ζωη γενικότερα. Η ουσία δηλαδη.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ όσο και σκληρή να είναι πλέον έδειξε το πρόσωπο της. Δεν μπορώ να την αγνοήσω. Η γυναίκα μου προφανώς δεν έχει κανένα ουσιαστικό επιχείρημα, ΤΙΠΟΤΑ. Λόγια και αερας τίποτα άλλο. Μου είπε, της είπα και όλο τα ίδια. Ουσία μηδέν.

Του φαίνεσθαι και ΟΧΙ του είναι. Που είναι οι κολόνες του γάμου? Που είναι η κατανόηση? Η πραγματική αγάπη?Ο σεβασμός του άλλου? Εμένα αυτή η γυναίκα με ανεβάζει ή με κατεβάζει άραγε? Οχι μόνο στα μάτια των συγγενών και της οικογένειας αλλά και στα δικά μου μάτια. Με ποια κίνηση της με ανέβασε άραγε? Που έδειξε το μεγαλείο της για να της πω και εγώ ΜΠΡΑΒΟ? Μικροπρέπεια, κενότητα, αφιλοτιμία. Οι πράξεις της το δείχνουν όχι τα λογια. Είναι παράλογο το όλο φέρσιμο και η συμπεριφορά της. Εντελώς!

Σε ότι αφορά εμένα: δεν θέλω να γίνω υποχείριο κανενός και προφανώς έτσι η ζωή δεν πάει άλλο. Μετά την βάπτιση, την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου κιόλας, θα καθίσω να σκεφτώ και να πάρω τις αποφάσεις μου. Είδα πολλά δεν θέλω να δω άλλα sorry.

Εφόσον δεν θα έχω πλέον μπροστά μου ούτε βαπτισια, ούτε γιορτές ούτε τίποτα θα λείψω για λίγο καιρό, μην σας πω στο εξωτερικό κιόλας, και θα βρω τον ωραίο εαυτό μου, αυτόν που έχασα τόσο καιρό. Θα ηρεμήσω, θα διαλογιστώ και θα πάρω μια σωστή απόφαση. Ουτε τελεσίγραφα ούτε λόγια ούτε τίποτα. Καθαρή δύναμη θέλησης.

Η που θα δεχτεί και αυτή τα θέλω μου και θα μπει ισορροπία στο σπίτι ή που θα αποχωρήσω με το κεφάλι ψηλά. Αλλους εξευτελισμούς δεν ανέχομαι. Ποτέ πια-από κανέναν είτε είναι γυναίκα είτε μάνα είτε αδερφος έίτε οτιδήποτε.

Και κάτι τελευταίο: Η μητέρα μου με κάλεσε πριν λίγο και μου είπε ότι αγόρι μου αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα εμείς δεν θα ερχόμασταν στη βάπτιση του εγγονού μας? Αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με τον ίδιο τον διάβολο. Πώς να έρθουμε λοιπόν, έτσι για τα μάτια του κόσμου? και γιατί μου είπε κάλεσες και τους άλλους συγγενείς μας εφόσον είναι έτσι τα πράγματα?

Εχει δίκιο και αυτή-την καταλαβαίνω. Θα πρέπει κάποια στιγμή να απολογηθώ και στους γονείς μου για όλη αυτή την κατάσταση που τους έχω δημιουργήσει. Γιατί νιώθω και εγώ υπεύθυνος.

Πάντως σύντομα θα επέλθει η ισορροπία κορίτσια. Το έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου αυτό. Δεν το αντέχω άλλο αυτό που ζω. Είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο θα πάρω αυτό που μου ανήκει και αυτό που μου αξίζει.

Σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση και την υποστήριξη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ marmin..Σκέφτεσαι ακριβώς ότι και εγώ.

Θα την βόλευε πόλύ κατά βάθος να έρθουν μόνο στη βάπτιση και όχι στο τραπέζι, όπως και η ίδια είχε το θράσος να μου πει. τελευταία. Ξέρεις γιατί??

Για να δει όλος ο κόσμος ότι και καλά τα πράγματα είναι εντάξει, και μετά αυτοί να μην γλεντήσουν, ΟΧΙ, να γλεντήσει αυτοί με τους καλούς δικούς της...αλλά για το θεαθήναι να είναι εκεί οι δικοί μου σαν γλάστρες...στο βάθος κιόλας..

Πολύ βολικό σκεπτικό. Ποια υποχώρηση βλέπετε ρε κορίτσια όντως? Υποχώρηση ξέρετε τι είναι? Να μου έλεγε κάλεσε τους όλους από το σπίτι να ξηγηθούμε και να τελειώνει το πράγμα. Η΄ πάρε το παιδί και πήγαινε το άμεσα να το δουν.

Φτάσαμε δηλ. να λέμε υποχώρηση το να μας ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ η κυρία να καλέσω ποιους τους γονείς μου?? Στην βάπτιση του γιου μου?? Ε λίγο έλεος δλδ. Τα ίδια που τράηξα και στη γέννα?? ΠΟυ μου είχε βάλει πόστα ποιος θα πατήσει και ποιος όχι στο μαιευτήριο? Ελεος..

Link to comment
Share on other sites

τζιμυ νομιζω οτι πλεον ανακυκλωνουμε τα ιδια κ τα ιδια.

εχεις πολλα δικια πλεον εγω το αναγνωριζω κ τολμω να πω οτι σε καταλαβαινω πλεον αντιθετα με την αρχη...οπως εχεις πει η γυναικα σου ειχε δικιο εξ αρχης αλλα το εχασε καπου στον δρομο....

πραγματικα εχουν ειπωθει ολες οι συμβουλες, το οτι εισαι απειρως υπομονετικος κ συζητισιμος το εχεις αποδειξει εδω μεσα που εχουν γραφτει πολλα!

παρε τον χρονο σου μακρια απ ολους κ απο εμας θα σε συμβουλευα γιατι δεν βλεπω πλεον καποια ουσιαστικη συμβουλη που να μην εχει χιλιοειπωθει. περιμενε την βαφτιση κ επανερχεσαι μετα... με καλα νεα ελπιζω! λυπαμαι πραγματικα που θα υπαρχουν σκιες αυτην την υπεροχη(θα επρεπε να ειναι)μερα. ευχομαι ολοι να καταλαβουν τι κρυβεις μεσα σου κ πρωτα η γυναικα σου.

καλη συνεχεια ευχομαι με ηρεμια στις ζωες σας συντομα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ my billy. Οντως τα σχόλια και οι κουβέντες όλων σας με βοήθησαν αφενος να δω κάποιες άλλες πτυχές του προβλήματος που δεν είχα δει αλλά και να ξεκαθαρίσω μέσα μου πάρα πολλά πράγματα. Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλες μία προς μία.

Ολα πλέον συγκλίνουν στο ότι έχει έρθει η μεγάλη ώρα για να μπει μια τάξη σε αυτό το χάος που ζω. Και θα μπει. Δεν έχω πια να περιμένω τίποτα άλλο.Δεν πιστεύω σε κανέναν παρά μόνο στον εαυτό μου. Αυτόν που πάντα εμπιστεύομαι.

Δεν θέλω να σας κουράζω άλλο. Νομίζω το πράγμα ξεκαθάρισε και τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Σειρά έχουν οι πράξεις. Ας έρθει με το καλό η βάπτιση να ησυχάσω και με αυτό και μετά θα ασχοληθώ με το δια ταύτα. Την ζωή μου δηλ. και τη ζωή του γιου μου. Οσο για τη γυναίκα μου, την αγαπώ, αλλά αν δεν συμπλέουμε ε τότε λυπάμαι αλλά δεν θα είναι γυναίκα μου για πολύ ακόμα. Δεν γίνεται να περνάει πάντα το δικό της. Ως εδω΄.

Link to comment
Share on other sites

Τζιμυ πραγματικα ευχομαι να τα βαλεις σε μια ταξη τα πραγματα και να διαλεξεις αυτο που πραγματικα θελεις και σε ικανοποιει , ειπαμε γαμος αλλα οχι να ζουμε και μια καταπιεση οι ανθρωποι ακομα κ μεσα στο γαμο θα επρεπε να ειναι ελευθεροι να κανουν οπως θελουν. Κα να σου πω κατι εγω δεν βλεπω να κανει υποχωρηση η γυναικα σου με το θεμα βαφτιση γιατι ναι μεν να ερθουν αλλα αν ετσι και ετσι θα γινει αυτο , καμια υποχωρηση πραγματικα και το μυστηριο της βαφτισης κατα την αποψη μου ειναι ΜΕΓΑΛΟ δεν ειναι απλα ενα παρτυ , πως λοιπον να βρεφουν και οι γονεις σου και η γυναικα σου και το σοι της σε αυτο το μυστηριο??? να βριζουν ο ενας τον αλλο απο μεσα τους και να υπαρχει εχθρα??

ολα καποτε γυρνανε, αυτο το παιδι θα μεγαλωσει θα αναρωτηθει δεν εχει ο μπαμπας κ αυτος μαμα κ μπαμπα? τι θα πει η γυναικα ναι ξερεις με ειπανε ετσι και ετσι και μου κανανε αυτο και αυτο και εσυ παιδι μου πας οπου παει η μανουλα...και ας μην μιλησουμε γιατι την καταληξη...

παρε λοιπον την αποφαση σου αυτη την αποφαση που ξερεις οτι θα ειναι το καλο για ολους και πανω απο ολα του ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ! ακομα και αν ειναι το διαζυγιο γιατι καμια φορα ο χωρισμος ειναι οτι καλυτερο μπορουσες να κανεις!

Να σου ευχηθω με το καλο η βαφτιση του μικρου! να τον χαιρεσαι και να τον δεις οπως επιθυμεις!


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites

jimmy μπραβο!!!ηρθε η ωρα να αλλαξουν τα πραγματα κ να μπει ταξη στο χαος!!!!πολυ σωστη η αποφαση σου!!!!

προσεξε ομως....μην χαλασεις αυτο που με αγαπη,ονειρα κ ελπιδες δημιουργησες εσυ πια...την οικογενεια σου...μην ακυρωσεις την ιδια σου την επιλογη...κ μην επιβεβαιωσεις τις γνωμες που σου λενε τοσο καιρο οτι τελικα χειραγωγησαι απο τους γονεις σου....γιατι κατι τετοιο αυτο θα εδειχνε....οτι τελικα επηρεαστηκες σε τετοιο βαθμο απο τους δικους σου που κατεστρεψες την οικογενεια που εσυ ο ιδιος δημιουργησες....σκεψου λοιπον παρα πολυ πριν παρεις μια τετοια αποφαση...σου ξαναλεω δεν δικαιολογω τη γυναικα σου...απλα μου δειχνεις οτι δεν εχεις βαλαι ποτε τον εαυτο σου στη θεση της...

να ευχηθω κ γω με τη σειρα μου με το καλο η βαφτηση του ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ


xlRZp3.png

BU8Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου. Λοιπόν το πράγμα έχει ως εξής: Οταν η μητέρα μου αρχικώς είδε ότι είχε στραβώσει με την πάρτι της κατέβηκε ένα πρωί στο σπίτι να συζητήσον ήρεμα και να την ρωτήσει βασικά τι την είχε πειράξει. Δεν χωράει εκεί αμφιβολία ότι η μητέρα μου κατέβηκε για να τα βρουν. Η γυναίκα μου ωστόσο έκανε μπαμ και την άρχισε στις βρισιές. Η μητέρα μου ξέσπασε και εκείνη και έγινε χαμός. Εκτοτε οι γονείς μου έκαναν κάποιες προσπάθειες να τα ξαναβρούν αλλά η δικιά μου κυριολεκτικά κρυβόταν. Τους έβλεπε και έμπαινε μέσα. Της είπα πόσες φορές ότι μας έχουν καλέσει για φαγητό κλπ. αλλά αυτή ανένδοτη. Στην εγκυμοσύνη ήθελαν πολύ να βοηθήσουν αλλά δεν έκαναν απολύτως τίποτα και ξέρεις γιατί ? για να μην πάθει καμιά υστερία η δικιά μου και αποβάλλει και δεν τους το συχγωρεί ποτέ μετά..Στο μαιευτήριο ήρθε μόνο η μητέρα μου αλλά και όλα τα αδέρφια μου εκτός του πατέρα μου που έλειπε σε επαρχία τότε λόγω δουλειάς..Οταν την είδε να μπαίνει μέσα της γύρισε το μάτι ανάποδα αλλά κρατήθηκε και δεν είπε τίποτα..Μου είπε όμως εμένα μετά γιατί την κουβάλησες? Σου είπα εγώ να την κουβαλήσεις? Αρα βλέπεις ότι παρά τα όσα έγιναν είναι πεποίθηση μου ότι η γυναίκα μου δεν είχε από την αρχή καμία διάθεση να τα βρουν..Αν είχε θα το είχε κάνει. Αρα μόνη της έπεσε στο λάκο..Κοίταξε και οι γονείς μου δεν είναι παιδάκια να παίζουν το παιχνίδι της κάθε νύφης..Σιγά μην καθίσουν και αυτοί να γελοιοποιηθούν για χάρη μιας νύφης. Μία, δύο τρεις ε κάποια στιγμή χαλάει το πράγμα. Μάλιστα η μητέρα μου την είχε πάρει και πολλές φορεές τηλ να πάνε μόνες τους να τα πούνε να λύσουν την παρεξήγηση. Αλλά η δικιά μου θηρίο ανήμερο...ούτε να ακούσει.

Βασικά σκέφτομαι τα εξής 2:

1) κάθομαι και την πιάνω και της λέω κοίταξε να δεις ένα και ένα κάνει δύο και αν σου αρέσει αλλιώς bye και δεν κάθομαι να χωλοσκάσω και πολύ. Και μάλιστα θα της το πω ότι το κρίμα στο λαιμό σου γιατί εγώ δεν θέλω να χωρίσω αλλά αυτό που κάνεις είναι αιτία χωρισμού

2) Πάω στους δικούς της και τους λέω κύριοι μαζέψτε την αλλιώς σας την κάνω πακέτο

Απλά είναι τα πράγματα. Να δούμε τότε τι τσαμπουκάδες θα κάνουν//

Ασχημες πάντως καταστάσεις και πολύ ψυχοφθόρες..Κρίμα που δεν το καταλαβαίνει και ξέρεις πρώτα από όλα αυτή θα ταλαιπωρηθεί πιο πολύ..κάποια στιγμή θα της βγουν όλα αυτά ξινά.

Προς στιγμήν νόμιζα πως διάβαζα λάθος ποστ με τα μηνύματα που βλέπω να δικαιολογείται πλήρως τη γυναίκα του Τζίμμυ σα να είναι αυτή αποκλειστικά το θύμα! Η καημενούλα που την αδίκησαν όλοι! Ε όχι! Έγιναν προσπάθειες! Υπήρχαν λύσεις! Υπήρχε προσέγγιση από την "κακιά" πεθερά! Η πεθερά και μόνο αυτή είπε ότι είπε στη νύφη οπότε ας θύμωνε με αυτήν! Ο πεθερός; Τα αδέλφια; Η μικρούλα δεκαεξάχρονη; Όλοι αυτοί πού έφταιξαν; Κρίμα, κρίμα, κρίμα! Οι πεθερόπληκτες καλά θα κάνετε να μη συγκρίνετε καταστάσεις! Εδώ μιλάμε για έναν άντρα που παρά τα λάθη του τελικά έπραξε όλα όσα ήθελε η γυναίκα του! Αυτή από την πλευρά της τι έκανε; Ε όχι συγγνώμη! Τι το τόσο τραγικό δηλαδή της έκαναν που για χατήρι του άντρα της και μόνο δεν μπορούσε να ρίξει λίγο νερό στο κρασί της; Και γιατί τους κατηγορεί και από επάνω ότι δεν έκαναν τίποτα ενώ έκαναν; ότι δεν ενδιαφέρθηκαν να δουν το παιδί αφού πήγαν στην πιο ευτυχισμένη στιγμή του γιου τους και αυτή τους το χάλασε; Οι άνθρωποι αυτοί καλώς οι κακώς είναι οι γονείς του άντρα της! Ενός άντρα που αγαπάει και πονάει γιατί του στερεί το αναφαίρετο δικαίωμα να έχει σχέσεις υγιείς μαζί του; Εντάξει εκείνη το κυοφόρησε εννέα μήνες αλλά όσο είναι αυτή γονιός άλλο τόσο είναι και ο άντρας της! Αυτή μητέρα, αυτός πατέρας! Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάρει την άδεια της για να το πάει οπουδήποτε ενώ αυτή όχι; Θα δεχόμουν μόνο στην κλινική να του απαγορεύσει να φέρει τους γονείς του αλλά μέχρι εκεί! Και αυτό γιατί ήταν η μόνη που ταλαιπωρήθηκε και αν δεν είχε όρεξη σεβαστό! Μετά τις σαράντα μέρες όμως δεν είχε κανένα δικαίωμα! Το παιδί έχει δύο γονείς όχι ένα και άρα δύο γιαγιάδες και δύο παππούδες τελεία και παύλα! Τζίμμυ όπως τα είπες! Απόσταση από όλους και όλα και από εμάς για όσο διάστημα χρειάζεσαι και εύχομαι ολόψυχα ο Θεός να σας φωτίσει όλους και ειδικά εσένα και τη γυναίκα σου ώστε να πάρετε τις σωτές αποφάσεις!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Εγω ως ¨πεθεροπληκτη¨ που είπε μια κοπέλα, και ως ¨διαολος¨ (αφου μάλλον έχω χαρακτήρα σαν της γυναίκας του τζιμυ) που είπε μια άλλη κοπέλα, ξέρω ότι σαν πολιτισμένοι άνθρωποι πρέπει να σέβεστε την γνώμη του αλλου. Αν εγω πιστεύω, σύμφωνα με αυτα που διαβασα, ότι όλα τα δημιούργησαν οι γονείς του τζιμυ ειναι γνώμη μου και οφείλετε να την σεβαστείτε όπως σέβομαι και εγω όλες τις γνώμες.

Αλλωστε, ο τζιμυ θα αποφασίσει μόνος του τι θα κανει.

Θα πω όμως δυο τελευταία λογακια!

Αν εμένα πάντως έφευγε ο άντρας μου ταξιδακι, να σκεφτεί, αν θε χωρίσει η όχι, την επόμενη μέρα θα κατέθετα μια ωραιότατη αίτηση διαζυγίου, μαζι με εγκατάλειψη σύζυγικης στέγης.

Όσο για το εάν μπορούν τα πεθερικα να κάνουν ασφαλιστικά μέτρα και τετοια, μονο ως αστείο θα το πάρω, καθώς το παιδι έχει κηδεμόνες, και όσο ζει ο τζιμυ οι γονείς του δεν έχουν κανένα νόμιμο δικαίωμα πάνω στο παιδι. Που να ζήσει χίλια χρόνια ο άνθρωπος, το λέω απλα ως νομική παράθεση για να μην ακούγονται και νομικές ανακρίβειες!

Link to comment
Share on other sites

Α, και να μην ξεχάσω, εάν ήμουν στην θέση της κοπέλας που η ¨πολιτισμενη¨ πεθερά της, της έριξε την κατάρα: σου εύχομαι να πάθεις τα κακά του κοσμου η κάτι τέτοιο, Μα τω Θεω, θα την τζάκιζα στο ξύλο, αλλα εάν ήμουν πιο λογική θα έκανα ασφαλιστικά μέτρα ώστε να έχω νομική προστασία και εγω και το παιδι.

Εσάς οταν σας καταριουνται, πείτε και ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ρούμπι λυπάμαι αν το πήρες προσωπικά! Καλώς ή κακώς δεν είσαι ούτε εσύ ούτε εγώ στη θέση της! Λες πως θα έπαιρνες το παιδί και θα έφευγες και πως αν έφευγε ο σύζυγος θα έκανες αίτηση διαζυγίου και εγκατάλειψη συζυγικής στέγης σωστά; Δηλαδή μας λες πως επειδή η μάνα του Τζίμμυ έκανε ότι έκανε θα πρέπει τώρα αιωνίως να σκύβει αυτός το κεφάλι και να υπομένει μια κατάσταση που διαρκώς μας λέει δεν την αντέχει; Να "μαστιγώνεται" συνέχεια; Να, να, να,,,!!! Πάντως εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αν αυτό σε ευχαριστεί σε όσα λες για την πεθερα! Για πες μου όμως γιατί και ο πεθερός; γιατί και τα αδέλφια; γιατί και αυτή η μικρούλα δεκαεξάχρονη στο στόχαστρο; Και όπως λες ο Τζίμμυ θα αποφασίσει σαφώς και εύχομαι ολόψυχα να σωθεί ο γάμος του αλλά όχι εις βάρος του! Εγώ προσωπικά έναν άντρα που θα με είχε στα ώπα ώπα, χωρίς να δουλεύω, να μετακομίζω όποτε μου καπνίσει, να μην τον αφήσω να έχει τη σχέση που θέλει με τους γονείς του και το παιδί του επειδή εμένα μου έκαναν τα χίλια μύρια να με συγχωρείς αλλά για χάρη του και μόνο και επειδή είναι άψογος απέναντι μου (και ας έκανε λάθη ανθρώπινα είναι αφού έτσι και αλλιώς τα κατάλαβε και τα διόρθωσε) για χάρη του και μόνο θα έριχνα όχι λίγο αλλά πολύ νερό στο κρασί μου! Η μητέρα μου πέρασε τα χίλια μύρια από την πεθερά της αλλά ποτέ μα ποτέ δε μας απαγόρεψε να πάμε, ποτέ μα ποτέ δεν απαγόρεψε τον πατέρα μου να μας πάει και στο τέλος τη φρόντιζε κι όλας γιατί είχε μάθει να σέβεται τους γονείς και ας κάνουν λάθη! Να με συγχωρείς και πάλι αν σε πρόσβαλα άθελα μου αλλά εγώ τέτοια πρότυπα έχω και έτσι πορεύομαι στη ζωή μου ;)


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Α, και να μην ξεχάσω, εάν ήμουν στην θέση της κοπέλας που η ¨πολιτισμενη¨ πεθερά της, της έριξε την κατάρα: σου εύχομαι να πάθεις τα κακά του κοσμου η κάτι τέτοιο, Μα τω Θεω, θα την τζάκιζα στο ξύλο, αλλα εάν ήμουν πιο λογική θα έκανα ασφαλιστικά μέτρα ώστε να έχω νομική προστασία και εγω και το παιδι.

Εσάς οταν σας καταριουνται, πείτε και ευχαριστω!

χίλιες φορές να την τσάκιζε στο ξύλο θα ήταν μια αντίδραση αλλά το στυλάκι με έπιασαν τα ψυχολογικά μου γιατί μου είπαν όσα είπαν (που αυτή προκάλεσε) και να πατάω επάνω σε αυτά και να κάνω τη ζωή του συντρόφου μου κόλαση είναι το λιγότερο παιδιάστικο ανώριμο και απαράδεκτο! Αυτό θα είναι και το τελευταίο μου μηνυμα έως ότου ο ίδιος ο Τζίμμυ μας πει εξελίξεις γιατί πραγματικά δεν έχω καμία μα καμία όρεξη να μαλώνω εδώ μέσα!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...