Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Στην πρώτη εγκυμοςυνη παρότι εκανα τεραστεια κιλα κ απο πολυ νωρις χρησιμοποίησα κρεμα της elancyl...τλκ αυτη παράγγειλα παλι μαζι κ το λαδακι που εχει...ευτυχως δεν εκανα καθολου ραγάδες παρά το μέγεθος της κοιλιάς.

Τιτιν εγω ειμαι τελευταία αυχενική θα κανω περιπου μεσα Φεβρουαρίου....:shock:

  • Μου αρέσει 1

 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! 

Με ψάχνετε βλέπω :P Σας ευχαριστώ πολύ που δείχνετε ενδιαφέρον, με χαροποιεί ιδιαίτερα. Έπεσαν όλα μαζεμένα πάλι... Μπήκε η μητέρα μου στο νοσοκομείο και δεν με αφήνει ο γιατρός να πάω μην κολλήσω καμιά ίωση. Κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα που δεν μπορώ να την δω αλλά ευτυχώς είναι καλύτερα. Εγώ νιώθω μονίμως κομμάτια χωρίς να κάνω τίποτα, χτες κοιμόμουν όλη μέρα. Παραμένουν οι πονοκέφαλοι, το μπούκωμα, άρχισε να με ενοχλεί κι ο υπολογιστής στα μάτια. Τελικά νομίζω είμαι για απόσυρση, θέλω να κάνω και παιδί τρομάρα μου :P

Τελοσπάντων, έκανα κι εγώ την αυχενική μου! Στην υπερηχογραφική εξέταση τα πάντα βγήκαν τέλεια. Ρινικό οστό ορατό, όλα τα όργανα του μωρού με φυσιολογική λειτουργία, άνω και κάτω άκρα ορατά όλα, ο εγκέφαλος του τέλεια σχηματισμένος, το νινί μου μέσα σε δύο εβδομάδες από 3.71 κεφαλουραίο μήκος έφτασε τα 6.62 εκατοστά με 163 παλμούς/λεπτό και η αυχενική διαφάνεια 1,90 mm. Οι βιοχημικές του papp-a δεν βγήκαν και τόσο καλές γιατί βγήκε αυξημένη η ελεύθερη β χοριακή. Ο εμβρυολόγος είπε ότι βάσει της εμπειρίας του το μωρό κατά 99% είναι υγιέστατο και φυσιολογικότατο αλλά κλασικά λόγω της ηλικίας συνέστησε αμνιοπαρακέντηση. Μας έκανε πρώτα να χαρούμε με την αυχενική και μετά μας (μπιπ) την ψυχολογία. Στον γυναικολόγο ακόμη δεν καταφέραμε να πάμε λόγω υπερωριών στη δουλειά του άντρα του σπιτιού αλλά θέλω τη γνώμη του αν και έχω πάρει την απόφαση μου.

Αμνιοπαρακέντηση δεν πρόκειται να κάνω. Όπως και να έχει, από τη στιγμή που όλες οι λειτουργίες του μωρού και όλα του τα οργανάκια είναι φυσιολογικά για μένα δεν τρέχει λόγος. Στην αρχή έκλαιγα, διχάστηκα, καταρακώθηκα αλλά όπως και να έχει δεν θα ρισκάρω την πιθανότητα αποβολής. Το έχουμε αγαπήσει αυτό το μωρό, έχω ακούσει την καρδιά του, το έχω δει να κινείται, δεν θα κάνω τίποτα που να το βλάψει. Ότι είναι να γίνει, θα γίνει, είναι θέλημα Θεού.

Χάρηκα πολύ και για τις δικές σας καλές αυχενικές! Εύχομαι όλες να έχετε τέλεια αποτελέσματα!

  • Μου αρέσει 1

ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλές μου!Εύχομαι καλη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σε όλες σας!Έχω ΠΗΤ αρχές Σεπτεμβρίου,αλλα πιθανόν να γεννήσω Άυγουστο,μιας και δε ξέρω εάν πάρω όλο τον μήνα!:)!Είμαι στην 7 βδομάδα κύησεως!Θα χαρώ πολύ να συμμετάσχω και γω στην παρεούλα σας!

  • Μου αρέσει 2

Qilcp2.pngkB3Gp2.png

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Hope! είπε:

Καλησπέρα καλές μου!Εύχομαι καλη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σε όλες σας!Έχω ΠΗΤ αρχές Σεπτεμβρίου,αλλα πιθανόν να γεννήσω Άυγουστο,μιας και δε ξέρω εάν πάρω όλο τον μήνα!:)!Είμαι στην 7 βδομάδα κύησεως!Θα χαρώ πολύ να συμμετάσχω και γω στην παρεούλα σας!

Ειδα που άνοιξες το θεμα για τις μανούλες Σεπτεμβριου! Με το καλό κοριτσι μου!Καλως ήρθες!!!!!


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, **Elena** είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Με ψάχνετε βλέπω :P Σας ευχαριστώ πολύ που δείχνετε ενδιαφέρον, με χαροποιεί ιδιαίτερα. Έπεσαν όλα μαζεμένα πάλι... Μπήκε η μητέρα μου στο νοσοκομείο και δεν με αφήνει ο γιατρός να πάω μην κολλήσω καμιά ίωση. Κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα που δεν μπορώ να την δω αλλά ευτυχώς είναι καλύτερα. Εγώ νιώθω μονίμως κομμάτια χωρίς να κάνω τίποτα, χτες κοιμόμουν όλη μέρα. Παραμένουν οι πονοκέφαλοι, το μπούκωμα, άρχισε να με ενοχλεί κι ο υπολογιστής στα μάτια. Τελικά νομίζω είμαι για απόσυρση, θέλω να κάνω και παιδί τρομάρα μου :P

Τελοσπάντων, έκανα κι εγώ την αυχενική μου! Στην υπερηχογραφική εξέταση τα πάντα βγήκαν τέλεια. Ρινικό οστό ορατό, όλα τα όργανα του μωρού με φυσιολογική λειτουργία, άνω και κάτω άκρα ορατά όλα, ο εγκέφαλος του τέλεια σχηματισμένος, το νινί μου μέσα σε δύο εβδομάδες από 3.71 κεφαλουραίο μήκος έφτασε τα 6.62 εκατοστά με 163 παλμούς/λεπτό και η αυχενική διαφάνεια 1,90 mm. Οι βιοχημικές του papp-a δεν βγήκαν και τόσο καλές γιατί βγήκε αυξημένη η ελεύθερη β χοριακή. Ο εμβρυολόγος είπε ότι βάσει της εμπειρίας του το μωρό κατά 99% είναι υγιέστατο και φυσιολογικότατο αλλά κλασικά λόγω της ηλικίας συνέστησε αμνιοπαρακέντηση. Μας έκανε πρώτα να χαρούμε με την αυχενική και μετά μας (μπιπ) την ψυχολογία. Στον γυναικολόγο ακόμη δεν καταφέραμε να πάμε λόγω υπερωριών στη δουλειά του άντρα του σπιτιού αλλά θέλω τη γνώμη του αν και έχω πάρει την απόφαση μου.

Αμνιοπαρακέντηση δεν πρόκειται να κάνω. Όπως και να έχει, από τη στιγμή που όλες οι λειτουργίες του μωρού και όλα του τα οργανάκια είναι φυσιολογικά για μένα δεν τρέχει λόγος. Στην αρχή έκλαιγα, διχάστηκα, καταρακώθηκα αλλά όπως και να έχει δεν θα ρισκάρω την πιθανότητα αποβολής. Το έχουμε αγαπήσει αυτό το μωρό, έχω ακούσει την καρδιά του, το έχω δει να κινείται, δεν θα κάνω τίποτα που να το βλάψει. Ότι είναι να γίνει, θα γίνει, είναι θέλημα Θεού.

Χάρηκα πολύ και για τις δικές σας καλές αυχενικές! Εύχομαι όλες να έχετε τέλεια αποτελέσματα!

Περαστικά για την μανούλα σου κ μια γρήγορη ανάρρωση...

Ολες λιγο πολυ ειμαστε στα ιδια κ εγω αν κάτσω παραπανω μπροστά στο iPad με πιανει πονοκέφαλος ορμόνες τι να κανουμε...

Οσο για την αυχενική εσυ ξερεις καλυτερα θα σου έλεγα αν θες να πάρεις κ 2η γνωμη...οτι κανει εσενα να νοιωθει καλα.

  • Μου αρέσει 1

 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλενα περαστικά στη μητέρα σού κ με την αυχενική αφού όλα καλά στις μετρήσεις εσύ το ξέρεις πιο είναι το καλύτερο.

Ηοpe καλώς ήρθες!

Πήγα στη γιατρό σήμερα ακούσαμε καρδούλα κ είμαστε 1,5 εκ!! Όλα καλά Α κ ή Πητ μου για να τη βάλουμε στο πινακακι θεωρητικά είναι 30-8. Βέβαια μου το είπε κ το ήξερα ότι ο στόχος μας κ πάλι θα είναι να μπω στον μήνα μου κ το μέγιστο που θα φτάσω είναι 10-8! Έφυγαν κ τα καφέ αλλά συνεχίζω προληπτικά ουτροζεσταν!

Ααα Η αυχενική κ εμένα μέσα Φλεβάρη θα πάει. Ούτε στο επόμενο ραντεβού. 


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες.Ευχαριστώ πολυ για την αποδοχη και την υποδοχή! :)

Θα προσπαθησω να διαβασω ολα τα μηνυματα σας, ετσι ωστε να εχω μια εικονα.Να συστηθω λοιπον,ειμαι η Μαρια,και ειμαι μητερα 2 κοριτσιων, 15 μηνων η μια και σχεδον 4 χρόνων η άλλη. Μας προεκυψε λιγο αποτομα η τριτη εγκυμοσύνη, αν και θελαμε καποια στιγμη να κανουμε.Καλως μας ηρθε λοιπον.

Τιτιν,εμεις εχουμε μιλησει και σε αλλο θεμα,μανουλες οκτωμβριου 2015.Θυμασαι?

Κοριτσια,πως τα πατε με συμπτωματα? Εγω πολλες ναυτιες,αναγουλες,ζαλαδες.


Qilcp2.pngkB3Gp2.png

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Titin said:

Καλημερα κοριτσια! 

Hope καλως ηρθες! 

Ελενα ληψη τροφοβλαστη που δεν ειναι τοσο επεμβατικος τροπος δεν σας προτεινε;

 

Καλημέρα Τιτιν.

Η λήψη τροφοβλάστη είναι επεμβατική εξέταση και μάλιστα με πιθανότητα αποβολής 2% αντί για 1% που έχει η αμνιοπαρακέντηση. Γίνεται λήψη χοριακών λαχνων με βελόνα όπως γίνεται και λήψη αμνιακού υγρού με βελόνα στην άμνιο.. εξού και είναι επεμβατικές μέθοδοι και οι δύο

Ο μόνος λόγος που κάποιοι την επιλέγουν είναι επειδή μπορεί να γίνει απ τη 11η εβδομάδα οπότε αν προκύψει απάντηση για έμβρυο με χρωμοσωμική ανωμαλία γίνεται απλά απόξεση και όχι πρόκληση τοκετού. Ο άλλος λόγος είναι ΄για να μην περιμένει το ζευγάρι αν έχει λάβει κακά αποτελέσματα αυχενικής τόσο καιρό μέχρι να μπορεί να κάνει άμνιο..

Οι μία επεμβατικές μέθοδοι είναι αυτες που είναι αιματολογικές εξετάσεις.


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι αλλα θα μπω να δω! 

Ολες εχουμε σχεδον ιδιας ηλικιας παιδακια... πως το καταφεραμε αυτο ?!

Α μουστοκουλουρο νομιζα ειναι λιγοτερο επεμβατικη. Αλλα μαλλον εχεις δικιο. 

Παντως να εχεις τοσο καλα αποτελεσματα και παλι να σου συστηνουν αμνιο...


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 minutes ago, Hope! said:

Καλημερα μανουλες.Ευχαριστώ πολυ για την αποδοχη και την υποδοχή! :)

Θα προσπαθησω να διαβασω ολα τα μηνυματα σας, ετσι ωστε να εχω μια εικονα.Να συστηθω λοιπον,ειμαι η Μαρια,και ειμαι μητερα 2 κοριτσιων, 15 μηνων η μια και σχεδον 4 χρόνων η άλλη. Μας προεκυψε λιγο αποτομα η τριτη εγκυμοσύνη, αν και θελαμε καποια στιγμη να κανουμε.Καλως μας ηρθε λοιπον.

Τιτιν,εμεις εχουμε μιλησει και σε αλλο θεμα,μανουλες οκτωμβριου 2015.Θυμασαι?

Κοριτσια,πως τα πατε με συμπτωματα? Εγω πολλες ναυτιες,αναγουλες,ζαλαδες.

Καλώς ήρθες Hope!! Ωραία να μπει και καμια κοριτσομάνα στη παρεα.. Νομίζω είσαι η δευτερη με κοριτσια.. Όλες οι άλλες που είναι ήδη μανούλες έχουν από ενα αγόρι 1- 2 ετών. Ετσι για τη ποικιλία βρε αδερφέ..χαχα

17 hours ago, **Elena** said:

Γεια σας κορίτσια! 

Με ψάχνετε βλέπω :P Σας ευχαριστώ πολύ που δείχνετε ενδιαφέρον, με χαροποιεί ιδιαίτερα. Έπεσαν όλα μαζεμένα πάλι... Μπήκε η μητέρα μου στο νοσοκομείο και δεν με αφήνει ο γιατρός να πάω μην κολλήσω καμιά ίωση. Κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα που δεν μπορώ να την δω αλλά ευτυχώς είναι καλύτερα. Εγώ νιώθω μονίμως κομμάτια χωρίς να κάνω τίποτα, χτες κοιμόμουν όλη μέρα. Παραμένουν οι πονοκέφαλοι, το μπούκωμα, άρχισε να με ενοχλεί κι ο υπολογιστής στα μάτια. Τελικά νομίζω είμαι για απόσυρση, θέλω να κάνω και παιδί τρομάρα μου :P

Τελοσπάντων, έκανα κι εγώ την αυχενική μου! Στην υπερηχογραφική εξέταση τα πάντα βγήκαν τέλεια. Ρινικό οστό ορατό, όλα τα όργανα του μωρού με φυσιολογική λειτουργία, άνω και κάτω άκρα ορατά όλα, ο εγκέφαλος του τέλεια σχηματισμένος, το νινί μου μέσα σε δύο εβδομάδες από 3.71 κεφαλουραίο μήκος έφτασε τα 6.62 εκατοστά με 163 παλμούς/λεπτό και η αυχενική διαφάνεια 1,90 mm. Οι βιοχημικές του papp-a δεν βγήκαν και τόσο καλές γιατί βγήκε αυξημένη η ελεύθερη β χοριακή. Ο εμβρυολόγος είπε ότι βάσει της εμπειρίας του το μωρό κατά 99% είναι υγιέστατο και φυσιολογικότατο αλλά κλασικά λόγω της ηλικίας συνέστησε αμνιοπαρακέντηση. Μας έκανε πρώτα να χαρούμε με την αυχενική και μετά μας (μπιπ) την ψυχολογία. Στον γυναικολόγο ακόμη δεν καταφέραμε να πάμε λόγω υπερωριών στη δουλειά του άντρα του σπιτιού αλλά θέλω τη γνώμη του αν και έχω πάρει την απόφαση μου.

Αμνιοπαρακέντηση δεν πρόκειται να κάνω. Όπως και να έχει, από τη στιγμή που όλες οι λειτουργίες του μωρού και όλα του τα οργανάκια είναι φυσιολογικά για μένα δεν τρέχει λόγος. Στην αρχή έκλαιγα, διχάστηκα, καταρακώθηκα αλλά όπως και να έχει δεν θα ρισκάρω την πιθανότητα αποβολής. Το έχουμε αγαπήσει αυτό το μωρό, έχω ακούσει την καρδιά του, το έχω δει να κινείται, δεν θα κάνω τίποτα που να το βλάψει. Ότι είναι να γίνει, θα γίνει, είναι θέλημα Θεού.

Χάρηκα πολύ και για τις δικές σας καλές αυχενικές! Εύχομαι όλες να έχετε τέλεια αποτελέσματα!

Περαστικά στη μανούλα σου. Μια χαρά είναι κι εσένα οι εξετ΄σεις σου.

Το πολύ πολύ κάνε μια αίματος Nifty η κατι τέτοιο να σου φύγει απ το μυαλό και να απολαυσεις περισσότερο την εγκυμοσύνη σου

Για κανέναν άλλο λογο πέρα από ψυχολογικους δηλαδή.


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλες τις εγκυούλες! Με το καλο να υποδεχτείτε τα μωρακια σας, γερά και καλότυχα!! Απολαυστε τις μαγικές στιγμες που ζείτε!!

Hope και Τιτιν χάρηκα πολύ όταν διάβασα τα νέα σας!! (ήμουν κ εγω σε εκεινο το θέμα και μιλούσαμε για τα ζουζουνάκια μας αν θυμαστε.....:)). Θυμάμαι πόσο το θέλατε.. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ λοιπόν! Να έχετε μια ηρεμη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι! Hope περιμένω εντυπώσεις ως τρίτεκνη με το καλό! Πρέπει να με βοηθήσεις να αποφασίσω... ;) Φιλια στα κορίτσια σου!

  • Μου αρέσει 2

dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...