Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

vbac- μια πολυ μπερδεμενη μαμα!


oneira_glyka

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτισα, επειδη δεν εβρισκα καπου να τοποθετησω τις αποριες μου, δεν ξερω αν εκανα καλα που ανοιξα θεμα, αν οχι οδηγηστε με εκει που πρεπει.

Ενδιαφερομαι για vbac, παρ'όλο που γεννησα νοεμβρη, η γιατρος μου μου ειπε κανενα προβλημα, και ειμαι 3.5 μηνων. απο ποτε μετρανε οι μηνες που λενε μετα απο δεκα μηνες φ.τ. κλπ? απο τον μηνα που γεννησες μεχρι την πητ του  επομενου τοκετου ή από τον μηνα που γεννησες μέχρι να μεινεις εγκυος..? ιδου η απορία.. όσο και αν ακουω αυτο που θελω να ακουσω απο την γιατρό μου, δεν παυω να εχω δευτερες σκεψεις. γτ μου φαινεται λιγο αλλοκοτο ολοι οι γιατροι να φωναζουν πως πρεπει να περασουν 2 χρονια για φτ και εδω ακουω μετα τρεις μηνες εγκυμοσυνη και οκ για φτ.. την γιατρο την εχω εμπιστοσυνη. απλα θελω να μαθω αν καποια κοπελα ειχε αναλογη εμπειρια ή εστω αν προσπαθησε σε τοσο μικρο διαστημα για vbac.. ειμαι πολυ μπερδεμενη.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσι μου και συγχαρητηρια για το θαρρος σου να κανεις τοσο γρηγορα κι αλλο παιδακι!!

εμενα ο δικος μου γιατρος μου ειπε πρεπει να κλεισω 9 μηνες απο την γεννα και μετα το 9μηνο να μεινω αν θελω!

για vbac δεν μου το αναλαμβανει γιατι μου ειπε πως αν ανοιξει η τομη της μητρας θα χασουμε το μωρο κι εγω σαν ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ που ειμαι ειπα θα ξανακανω καισαρικη!

καλη επιτυχια οτι και να κανεις με το καλο ενα υγιεστατο μωρακι!!


 
Lilypie - (Fn7s)
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο το δευτερο μωρακι σου.δ χρειαζεται σιγουρα να περιμενεις δυο χρονια.εχω ακουσει για 10-12μηνες τουλ

Αν εμπιστευεσαι τη γιατρο σου κ το αναλαμβανει κ εχει εμπειρια,γτ οχι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ!! θελω να παω να την ρωτησω διαφορα αλλα δεν ξερω τι? απο που να ξεκινησω..τη γιατρο εννοω.. ναι μ ειπε θα δουμε πως θα εξελιχθει η εγκυμοσυνη και δεν ισχυει πως αν κανεις μια φορα καισαρικη θα κανεις παντα καισαρικη..αλλα τοσο συντομα? να σημειωσω οτι στην πρωτη γεννα ειχα 10 διαστολη αλλα το μωρο ειχε δεθει με τον λωρο και δεν κατέβαινε..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα να ρωτησεις.αν μπορεις να προσπαθησεις τοσο συντομα οπως κ μεχρι ποτε θα σε περιμενει.θα πρεπει να σε αντιμετωπιζει σαν πρωτοτοκη

Γενικα οσο πιο λιγες "απαγορευσεις" βαλει τοσο πιο πιθανο να γεννησεις φυσιολογικα.πχ να σου πει μεχρι 38η εβδ θα σε περιμενω η αν το μωρο ειναι μεχρι 3500γρ

Για το τι ακριβως πρεπει να ρωτησεις δ ξερω,δ εχω εμπειρια.γραψε στο parents.org η στην ομαδα στο fb.

Κ φυσικα δ μπορεις να ξερεις απο τωρα πως θα γεννησεις.βλεπωντας κ κανοντας

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σας δείτε το άρθρο που βρίσκεται εδώ. http://parents.org.gr/health/a707

Εάν σας ενδιαφέρει η vbac υπάρχουν εδώ οι κατευθυντήριες οδηγίες (Ελλαδας και Αγγλίας) στις οποίες οι γιατροί μπορούν να συμβουλεύονται.   

Παρακαλούμε εφόσον κανένας γιατρός δεν δημοσιεύει τις στατιστικές του (είτε σε θέμα  VBAC είτε γενικά στους τοκετούς) κάθε "εμπειρία" σε τοκετούς VBAC μπορεί να είναι τυχαία ή σε αριθμό στατιστικά πολύ μικρή, ώστε να κάνει τον γιατρό που θα σας συστήσει ο οποιοσδήποτε  " ικανό να κάνει VBAC".

Απο την στιγμή που δεν υπάρχει καμία τέτοια πιστοποίηση ή βεβαίωση είτε α) σε εκπαίδευση, είτε β) με βάση τους αριθμούς τοκετών VBAC, δεν είναι λοιπόν ικανό πέραν των στατιστικών να δοθεί σε κάποιο γιατρό αυτός ο θετικός χαρακτηρισμός αλλά και κάθε τέτοια λίστα ή σύσταση συγκεκριμένων γιατρών, ενδεχομένως να παραπληροφορεί. 

Θα θέλαμε να παρακαλέσουμε οποιονδήποτε διαθέτει στατιστικές (τοκετών & vbac) που επιθυμεί να δημοσιευτούν, θα τις δημοσιεύσουμε ευχαρίστως άμεσα. 

 

  

  • Μου αρέσει 1

Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites

  • CoffeeMaker featured this topic
  • 1 χρόνο μετά...

Το vbac αν κατάλαβα καλά είναι φτ μετά από καισαρική? Αν ναι, τότε κι εγώ γέννησα με καισαρική προ 3ετιασ κι ο γιατρός μου ενίσταται να γεννήσω φυσιολογικά. Είναι αντενδειξη λέει. Κι αν συμβει το οτιδήποτε πχ ριξη μήτρας κανένα δικαστήριο δεν τον ξεπλένει. Ρίσκο η ζωή μου, ρίσκο η καριέρα του. Είπαμε πάμε μέχρι 39η. Αν δεν έρθει μου το παίρνει. 

Εμένα δύσκολη η θέση μου αλλά δε ρισκάρω. Κι αν έχει δίκιο? Κι αν κι αν.. Άλλωστε η καισαρική για μένα δεν ήταν δυσάρεστη εμπειρία. Βέβαια αν έρθει νωρίτερα από 39 και έχω φουλ διαστολή ε τότε θα μου το πάρει από κάτω.. Ομωσ μήπως θα πρέπει Ναναι αυτό το ΤΕΛ που θα μας νοιάζει? "διότι σημασία έχει να γεννηθούν ηγιη... Τι σημασία έχει ο τρόπος... Να μαστε κι εμείς καλά... 

Διάβαζα τώρα ένα άρθρο της χρυσικοπουλου που γέννησε φυσ μετά από καισαρική, δε σας κρύβω με επηρέασε κάπως αλλά τελικά νομίζω πως έχει να κάνει με το γιατρό και την εμπιστοσύνη που θα σου εμπνεύσει. Εμένα ο δικός μου που τον έχω από πιτσιρικά είμαι καλός δλδ πάντα στα δύσκολα ήταν πλάι μου. Αλλά στο συγκεκριμένο μάλλον δεν είναι σίγουρος για τον εαυτό του άρα δε μου εμπνέει σε αυτό το κομμάτι την εμπιστοσύνη άρα κάνω ότι μου λέει κ ηρεμώ. Να αλλάξω γιατρό τώρα πολύ δύσκολα. Αυτό θα με αγχώνει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Εύχομαι τα καλύτερα κι αυτό που θέλεις να γίνει πραγματικότητα :)


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 4/6/2018 at 3:46 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Το vbac αν κατάλαβα καλά είναι φτ μετά από καισαρική? Αν ναι, τότε κι εγώ γέννησα με καισαρική προ 3ετιασ κι ο γιατρός μου ενίσταται να γεννήσω φυσιολογικά. Είναι αντενδειξη λέει. Κι αν συμβει το οτιδήποτε πχ ριξη μήτρας κανένα δικαστήριο δεν τον ξεπλένει. Ρίσκο η ζωή μου, ρίσκο η καριέρα του. Είπαμε πάμε μέχρι 39η. Αν δεν έρθει μου το παίρνει. 

Εμένα δύσκολη η θέση μου αλλά δε ρισκάρω. Κι αν έχει δίκιο? Κι αν κι αν.. Άλλωστε η καισαρική για μένα δεν ήταν δυσάρεστη εμπειρία. Βέβαια αν έρθει νωρίτερα από 39 και έχω φουλ διαστολή ε τότε θα μου το πάρει από κάτω.. Ομωσ μήπως θα πρέπει Ναναι αυτό το ΤΕΛ που θα μας νοιάζει? "διότι σημασία έχει να γεννηθούν ηγιη... Τι σημασία έχει ο τρόπος... Να μαστε κι εμείς καλά... 

Διάβαζα τώρα ένα άρθρο της χρυσικοπουλου που γέννησε φυσ μετά από καισαρική, δε σας κρύβω με επηρέασε κάπως αλλά τελικά νομίζω πως έχει να κάνει με το γιατρό και την εμπιστοσύνη που θα σου εμπνεύσει. Εμένα ο δικός μου που τον έχω από πιτσιρικά είμαι καλός δλδ πάντα στα δύσκολα ήταν πλάι μου. Αλλά στο συγκεκριμένο μάλλον δεν είναι σίγουρος για τον εαυτό του άρα δε μου εμπνέει σε αυτό το κομμάτι την εμπιστοσύνη άρα κάνω ότι μου λέει κ ηρεμώ. Να αλλάξω γιατρό τώρα πολύ δύσκολα. Αυτό θα με αγχώνει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Εύχομαι τα καλύτερα κι αυτό που θέλεις να γίνει πραγματικότητα :)

Τώρα το διάβασα!περιμέναμε κ μεις. Τλκ μέχρι 39Η Π έσπασαν Τ νερά Αλλά φτάνοντας στο μαιευτήριο με αφόρητους πόνους αδικαιολόγητα σε σχέση με το χρόνο Π πέρασε..με έβαλε καισαρική όπου τελικά είχα αιμορραγία.κ κάποιες έξτρα επιπλοκ ες..αλλα δόξα τω Θεώ πήγαν καλά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 7 months later...

Εγω παντως εκανα vbac, κι ηταν πολυ ευκολη και απλη υποθεση. Δεν το περιμενα να ειναι τοσο ευκολο. Παιζει ρολο ο γιατρος, με αυτον που γεννησα ηξερα παρα πολλες κοπελες που ειχαν κανει vbac μαζι.

 

  • Μου αρέσει 4

e97556d272.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 7/2/2019 at 11:47 ΜΜ, arous είπε:

Εγω παντως εκανα vbac, κι ηταν πολυ ευκολη και απλη υποθεση. Δεν το περιμενα να ειναι τοσο ευκολο. Παιζει ρολο ο γιατρος, με αυτον που γεννησα ηξερα παρα πολλες κοπελες που ειχαν κανει vbac μαζι.

 

Είναι εύκολο να μου στείλετε που Γεννησατε με ποιον γιατρό κ κοστος

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 28/2/2019 at 2:15 ΜΜ, island1 είπε:

Είναι εύκολο να μου στείλετε που Γεννησατε με ποιον γιατρό κ κοστος

Το συνολικό κόστος ( γιατρός και μαιευτήριο) ήταν περίπου 3000. Αθήνα.

  • Μου αρέσει 1

e97556d272.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 20/5/2017 at 12:49 ΠΜ, oneira_glyka είπε:

Καλησπέρα κοριτισα, επειδη δεν εβρισκα καπου να τοποθετησω τις αποριες μου, δεν ξερω αν εκανα καλα που ανοιξα θεμα, αν οχι οδηγηστε με εκει που πρεπει.

Ενδιαφερομαι για vbac, παρ'όλο που γεννησα νοεμβρη, η γιατρος μου μου ειπε κανενα προβλημα, και ειμαι 3.5 μηνων. απο ποτε μετρανε οι μηνες που λενε μετα απο δεκα μηνες φ.τ. κλπ? απο τον μηνα που γεννησες μεχρι την πητ του  επομενου τοκετου ή από τον μηνα που γεννησες μέχρι να μεινεις εγκυος..? ιδου η απορία.. όσο και αν ακουω αυτο που θελω να ακουσω απο την γιατρό μου, δεν παυω να εχω δευτερες σκεψεις. γτ μου φαινεται λιγο αλλοκοτο ολοι οι γιατροι να φωναζουν πως πρεπει να περασουν 2 χρονια για φτ και εδω ακουω μετα τρεις μηνες εγκυμοσυνη και οκ για φτ.. την γιατρο την εχω εμπιστοσυνη. απλα θελω να μαθω αν καποια κοπελα ειχε αναλογη εμπειρια ή εστω αν προσπαθησε σε τοσο μικρο διαστημα για vbac.. ειμαι πολυ μπερδεμενη.. 

Καλησπερα η γυναικα μου γεννησε 17/1/2019 με καισαρικη απο επιλογη. 5/4/20 γεννησε το 2ο παιδακι μας φυσιολογικα. Αποβαυτα που βλεπω αν μπορεις καντο... Πολυ πιο ευκολη αποκατασταση σχεδον καθολου πονος σηκωνεσαι μεσα σε λιγες ωρες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...