the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-05-12, 01:46   #1
nemaki1981

Question ΔΙΚΕΡΗ ΜΗΤΡΑ

Καλημερα κοριτσια.....ειμαι απο θεσσαλονικη και ειμαι 30 χρονων.Και φυσικα μολις εγινα μελος στην παρεουλα σας!!!Πριν 1χρονο σε μια καθιερωμενη επισκεψη σε γυναικολογο εμαθα πως εχω δικερη μητρα!βασικα σοκαριστικα απο τα πρωτα λεπτα γιατι μπορω να πω ο τροπος με τον οποιο μου εξηγησε ο ιατρος τι ακριβως ειναι αυτο δεν ηταν και ο καλυτερος!στην αρχη πανικοβληθικα και η ψυχολογια μου ηταν απιστευτα χαμηλη αφου εχω και θα εχω για παντα αδυναμια στα μωρα!!!εχω ειδη παει σε 2 γιατρους βεβαια δεν τους ειδα και πολυ σιγουρος ο ενας μια μου ελεγε πολυ δισκολο να κανεις παιδακια ο αλλος απο οτι καταλαβα δεν του ειχε ξανατυχει γυναικα με δικερη μητρα!Η ολη κατασταση αρχιζε να με επηρεαζει παρα πολυ αρνητικα και νομιζω ενας μεγαλος παραγοντας ειναι ο γυναικολογος!!!και εκει καταληγω αν καποια κοπελα εχει να μου προτεινει καποιο καλο γυναικολογο με εμπειρια στην δικερη μητρα θα της ημουν ευγνωμον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης nemaki1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-12, 23:13   #2
nemaki1981

Προεπιλογή

kapoia manoyla me dikeri???????????????
Help!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης nemaki1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-12, 12:17   #3
louloudira

Προεπιλογή

Νemaki δε ξέρω να σου προτείνω γιατρό για δίκερη μήτρα απλά να σου πω να μην απογοητευεσαι !! Η μαμά μιας φιλης μου με δίκερο μήτρα γεννησε μια χαρά και τις 2 κορες της και μαλιστα πριν 40 χρονια περιπου που τα μέσα δεν ηταν συγχρονα οπως τώρα!!!!Ευχομαι όλα να πάνε καλά!!!!
Ο χρήστης louloudira δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-12, 13:17   #4
peristeraki

Το avatar του χρήστη peristeraki

Περιοχή: ...περιστερώνας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο louloudira Εμφάνιση μηνυμάτων
Νemaki δε ξέρω να σου προτείνω γιατρό για δίκερη μήτρα απλά να σου πω να μην απογοητευεσαι !! Η μαμά μιας φιλης μου με δίκερο μήτρα γεννησε μια χαρά και τις 2 κορες της και μαλιστα πριν 40 χρονια περιπου που τα μέσα δεν ηταν συγχρονα οπως τώρα!!!!Ευχομαι όλα να πάνε καλά!!!!

Ανάλογο παράδειγμα έχω κι εγω από το φιλικό μου περιβάλλον,επίσης 35 και βάλε χρόνια πίσω
Η γυναίκα που γνωρίζω έκανε δυο παιδιά έχοντας δίκερο μήτρα,φυσικά χωρίς να το γνωρίζει
Δεν αντιμετώπισε ποτέ πρόβλημα ούτε στη σύλληψη,ούτε στην εγκυμοσύνη αλλά αούτε και στον τοκετό.
Και το ανακάλυψε πολλά πολλά χρόνια μετά,όταν βελτιώθηκαν τα μέσα και βγήκαν οι υπέρηχοι
Ο χρήστης peristeraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-12, 10:43   #5
ftoula

Προεπιλογή

καλημερα nemaki!
μην απελπιζεσαι! η αδερφη μιας φιλης μου εκανε 2 παιδακια με δικερη μητρα.
μπορω να ρωτησω ποιον γυναικολογο εχει αν θελεις και να σου στειλω πμ αλλα ειναι στην αθηνα ο γιατρος.

Ο χρήστης ftoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 11-06-12, 16:08   #6
nix83

Προεπιλογή

κοριτσακι μου εγω εχω δικερο μητρα και απο οτι βλεπεις και ενα μπεμπουλη!!η αληθεια ειναι οτι ρισκαρα και οπως ειπε ο γιατρος μου ειχα 50-50 να τα καταφερω.εκατσα στο κρεβατι και ολα καλα!!υπαρχει επεμβαση που την διορθωνει αλλα εγω δεν την εκανα.φυσικα το προβλημα διαφερει απο γυναικα σε γυναικα γιαυτο πρεπει να δεις ακριβως πως ειναι η δικια σου.μπορει να υπαρχουν αποβολες μπορει και οχι αναλογως το μεγεθος του διαφραγματος που χωριζει την μητρα.μπορει δηλ.να μην εχεις κανενα προβλημα.το σιγουρο ειναι οτι παιδακια θα κανεις!!!δεν ειναι τοσο φοβερο!!!και ειναι και κατι που διορθωνεται αν δεν θελεις να ρισκαρεις!!!α και απο οσο ξερω και απο μενα και απο αλλες κοπελες δεν δυσκολευεσαι στην συλληψη!!
Παλιά 13-03-14, 23:58   #7
MariaR.

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nemaki1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα κοριτσια.....ειμαι απο θεσσαλονικη και ειμαι 30 χρονων.Και φυσικα μολις εγινα μελος στην παρεουλα σας!!!Πριν 1χρονο σε μια καθιερωμενη επισκεψη σε γυναικολογο εμαθα πως εχω δικερη μητρα!βασικα σοκαριστικα απο τα πρωτα λεπτα γιατι μπορω να πω ο τροπος με τον οποιο μου εξηγησε ο ιατρος τι ακριβως ειναι αυτο δεν ηταν και ο καλυτερος!στην αρχη πανικοβληθικα και η ψυχολογια μου ηταν απιστευτα χαμηλη αφου εχω και θα εχω για παντα αδυναμια στα μωρα!!!εχω ειδη παει σε 2 γιατρους βεβαια δεν τους ειδα και πολυ σιγουρος ο ενας μια μου ελεγε πολυ δισκολο να κανεις παιδακια ο αλλος απο οτι καταλαβα δεν του ειχε ξανατυχει γυναικα με δικερη μητρα!Η ολη κατασταση αρχιζε να με επηρεαζει παρα πολυ αρνητικα και νομιζω ενας μεγαλος παραγοντας ειναι ο γυναικολογος!!!και εκει καταληγω αν καποια κοπελα εχει να μου προτεινει καποιο καλο γυναικολογο με εμπειρια στην δικερη μητρα θα της ημουν ευγνωμον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!
Γενικά δεν είναι συχνό φαινόμενο, αλλά στην πλειοψηφία των γυναικών είναι διαχειρίσιμο και κάνουν παιδάκια. Συνεπώς μην ανησυχείς, βρες ένα γιατρό που να γνωρίζει και να αναλαμβάνει περιστατικά σαν το δικό σου.
Είμαι οποιοπαθής - δεν έχω κάνει παιδάκι ακόμα λόγω συνθηκών ζωής. Δες και αυτό το άρθρο για τη δίκερη μήτρα. Είναι τον κ. Καλμάντη, τον βρήκα μέσω internet πριν 1,5 χρόνο ψάχνοντας γιατρό με εμπειρία πάνω στο θέμα,νομίζω ότι αξίζει να ζητήσεις τη γνώμη του.
Ο χρήστης MariaR. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-14, 20:39   #8
Kaith_35

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nemaki1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να πάρεις παραπάνω από 2 γνώμες γιατί γενικά αυτό το θέμα δεν είναι συχνό φαινόμενο αλλά παρόλα αυτά δεν μπορεί να σε εμποδίσει να γίνεις μητέρα.
Η νύφη μου αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να αποκτήσει 2 υγιέστατα παιδάκια. Θυμάμαι ότι είχε κάνει κάποια επέβαση με υστεροσκόπηση. Πάρε γνώμες μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά!
Ο χρήστης Kaith_35 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές