Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Φαιη, προσωπικα πιστευω οτι τα 3,5-4,5 κιλα την εβδομαδα ηταν λαθος. Το σωστο ειναι 0,5-1 κιλο την εβδομαδα δηλαδη συνολικα 4 κιλα το μηνα. Καθε επιπλεον απωλεια σε αυτο το χρονικο διαστημα επιφερει αρνητικα αποτελεσματα σε αλλα σημεια του σωματος, οπως χαλαρωση και βλαβες σε οργανα ακομη και μπλοκαρισμα του μεταβολισμου καθως το σωμα μας αντιλαμβανεται την στερηση ως ασιτεια και στην προσπαθεια του να μας προστατεψει απο αρνητικες συνεπειες, μπλοκαρει τις καυσεις και κλειδωνει τα ηδη υπαρχοντα κιλα.

Φυσικα αυτα ισχυουν σε γενικες γραμμες και παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις.

Αν δεις σε προηγουμενες σελιδες, εχουμε παραθεσει δειγματα διατροφων που εχουν συστησει κατα καιρους, διαιτολογοι/διατροφολογοι και ενδοκρινολογοι σε διαφορα μελη της παρεας. Παρε μαι ιδεα και απο κει και κανε συγκριση μονη σου.

Στη δικη σου διατροφη ειδα πολλα αυγα (εκτος αν δεν καταλαβα καλα) και δε μου αρεσε αυτο.

Σε γενικες γραμμες σωστη διατροφη ειναι αυτη που περιεχει τροφες (οχι σε υπερβολικες ποσοστητες) απο ολες τις διατροφικες ομαδες. Την εβδομαδα : 2-3 φορες οσπρια, 1-2 φορες ψαρια & ασπρα κρεατα, 1 ή καμια φορα κοκκινο. Καθημερινα, λαχανικα και φρουτα, λιγο λαδι και ψωμια. Ναι, στα δημητριακα ολικης αλεσεως και στα γαλακτοκομικα χαμηλων λιπαρων, για τους λατρεις των γλυκων , ενα μικρο κομματι της αρεσκειας τους την εβδομαδα και για τους λατρεις του ποτου, 1-2 ποτηρια κρασι την εβδομαδα.

ΟΜΩΣ!!!!!!!! Απαραιτητη προΥποθεση για να χασουμε τα αναλογα κιλα ΠΡΕΠΕΙ να κινηθουμε. Εντατικα!!!! Ηπια κινηση : 1 ωρα περπατημα σε γρηγορο βηματισμο Χ 5 φορες την εβδομαδα. Για πιο ανθεκτικα και δραστηρια ατομα: οποιαδηποτε ασκηση, αθλημα που να τους κανει να ιδρωνουν και να ανεβαζουν παλμους τουλαχιστο για 3 φορες την εβδομαδα παντα.

Matri, νομιζω οτι η μαμα σε παραχαιδευει (πλακιτσα κανω). Βαλε χαλιναρι στην χαλαρωση που σου προσφερει το πατρικο σου σπιτι και στρωσου στυην διατροφη σου.

Μπραβο για την απωλεια. Ικανοποιητικη θα ελεγα. Συνεχισε δυναμικα γοργονα μου!!!!

Εγω τελικα ζυγιστηκα σημερα. Ειμαι στα κιλα που ειχα πριν το Πασχα. Οποτε....ΟΚ!!!! Δε θα τα βαψω μαυρα!!!!!! Και μολις περασει η αμυγδαλιτιδα & φαρυγγιτιδα μου, θα του δωσω να καταλαβει. (τωρα δεν αντεχουν τα πνευμονια μου και δε θελω να τα ζορισω)

Αντε γοργονακια μου, ο καιρος εφτιαξε!!!! Φορεστε φορμουλες, αθλητικα παπουτσακια, βαλτε χανς φρι στα αυτακια σας και βουρ για περπατημα, τρεξιμο και οτι αλλο γουσταρετε. Θα το ευχαριστειθετε.

Χθες ειδα μια νεα μανουλα που εκανε τζοκινγκ με το καροτσι και το μωρο μεσα. Τη θαυμασα. Ειχε ομως .....ΚΟΡΜΙ!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

Φαιη, προσωπικα πιστευω οτι τα 3,5-4,5 κιλα την εβδομαδα ηταν λαθος. Το σωστο ειναι 0,5-1 κιλο την εβδομαδα δηλαδη συνολικα 4 κιλα το μηνα. Καθε επιπλεον απωλεια σε αυτο το χρονικο διαστημα επιφερει αρνητικα αποτελεσματα σε αλλα σημεια του σωματος, οπως χαλαρωση και βλαβες σε οργανα ακομη και μπλοκαρισμα του μεταβολισμου καθως το σωμα μας αντιλαμβανεται την στερηση ως ασιτεια και στην προσπαθεια του να μας προστατεψει απο αρνητικες συνεπειες, μπλοκαρει τις καυσεις και κλειδωνει τα ηδη υπαρχοντα κιλα.

Φυσικα αυτα ισχυουν σε γενικες γραμμες και παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις.

Αν δεις σε προηγουμενες σελιδες, εχουμε παραθεσει δειγματα διατροφων που εχουν συστησει κατα καιρους, διαιτολογοι/διατροφολογοι και ενδοκρινολογοι σε διαφορα μελη της παρεας. Παρε μαι ιδεα και απο κει και κανε συγκριση μονη σου.

Στη δικη σου διατροφη ειδα πολλα αυγα (εκτος αν δεν καταλαβα καλα) και δε μου αρεσε αυτο.

Σε γενικες γραμμες σωστη διατροφη ειναι αυτη που περιεχει τροφες (οχι σε υπερβολικες ποσοστητες) απο ολες τις διατροφικες ομαδες. Την εβδομαδα : 2-3 φορες οσπρια, 1-2 φορες ψαρια & ασπρα κρεατα, 1 ή καμια φορα κοκκινο. Καθημερινα, λαχανικα και φρουτα, λιγο λαδι και ψωμια. Ναι, στα δημητριακα ολικης αλεσεως και στα γαλακτοκομικα χαμηλων λιπαρων, για τους λατρεις των γλυκων , ενα μικρο κομματι της αρεσκειας τους την εβδομαδα και για τους λατρεις του ποτου, 1-2 ποτηρια κρασι την εβδομαδα.

ΟΜΩΣ!!!!!!!! Απαραιτητη προΥποθεση για να χασουμε τα αναλογα κιλα ΠΡΕΠΕΙ να κινηθουμε. Εντατικα!!!! Ηπια κινηση : 1 ωρα περπατημα σε γρηγορο βηματισμο Χ 5 φορες την εβδομαδα. Για πιο ανθεκτικα και δραστηρια ατομα: οποιαδηποτε ασκηση, αθλημα που να τους κανει να ιδρωνουν και να ανεβαζουν παλμους τουλαχιστο για 3 φορες την εβδομαδα παντα.

Matri, νομιζω οτι η μαμα σε παραχαιδευει (πλακιτσα κανω). Βαλε χαλιναρι στην χαλαρωση που σου προσφερει το πατρικο σου σπιτι και στρωσου στυην διατροφη σου.

Μπραβο για την απωλεια. Ικανοποιητικη θα ελεγα. Συνεχισε δυναμικα γοργονα μου!!!!

Εγω τελικα ζυγιστηκα σημερα. Ειμαι στα κιλα που ειχα πριν το Πασχα. Οποτε....ΟΚ!!!! Δε θα τα βαψω μαυρα!!!!!! Και μολις περασει η αμυγδαλιτιδα & φαρυγγιτιδα μου, θα του δωσω να καταλαβει. (τωρα δεν αντεχουν τα πνευμονια μου και δε θελω να τα ζορισω)

Αντε γοργονακια μου, ο καιρος εφτιαξε!!!! Φορεστε φορμουλες, αθλητικα παπουτσακια, βαλτε χανς φρι στα αυτακια σας και βουρ για περπατημα, τρεξιμο και οτι αλλο γουσταρετε. Θα το ευχαριστειθετε.

Χθες ειδα μια νεα μανουλα που εκανε τζοκινγκ με το καροτσι και το μωρο μεσα. Τη θαυμασα. Ειχε ομως .....ΚΟΡΜΙ!!!!!

μπορει να το εχει ο οργανισμος κ να χανει τοσο ομως...εγω οπως εριξα μια ματια στη διαιτα της (για τα πολλα αυγα δεν το παρατηρησα να πω την αληθεια, κ ειναι οντως πολλα) δεν ειναι στερητικη για να δικαιολογει μια τοσο μεγαλη απωλεια κιλων την εβδομαδα, οποτε απλα μπορει να "χανει ευκολα" που λεμε...ή να μας το εγραψε λαθος κ να εννοει το μηνα τα κιλα αυτα...ποιος ξερει, θα μπει κ θα μας πει καποια στιγμη...


ovvZp2.png

eNortjKzUjK0NDU1NlayBlwwFaYC1w,,12.png

eNortjK1UrKwMLG0VLIGXDATBAKy53.png

Link to comment
Share on other sites

Tην τελευταία φορά που είπα ότι θα φάω 10-20 κάσιους, έφαγα 55 :( :(

χαχαχαχαχααααα, μ'αρέσει που τα μέτρησες!!!!

γεια σας κοριτσια.Χρονια Πολλα!!!Χριστος Ανεστη!!!θελω να μπω στην παρεουλα σασ γιατι πιστευω θα με βοηθησει πολυ στο στοχο μου!grouptherapy:razz:!!!ελπιζω ολεσ να εχουμε το αποτελεσμα που επιθυμουμε!και ειδικα εγω!εχω να χασω 25 κιλα!:oops::oops::oops:

καλώς την!! καλή αρχή!!!

η δίαιτα σου εκ πρώτης δεν είναι άσχημη, η απώλεια όμως 3,5 την εβδομάδα είναι μεγάλη νομίζω. Μήπως ήθελες να γράψεις τον μήνα? Για τα αυγά θα συμφωνήσω με τη γεωργία ότι είναι πολλά, υπάρχει όμως και η θεωρία που λέει ότι το αυγό ειναι πληρης τροφή κτλ κτλ αλλά και πάλι πρωί /βράδυ too much

καλα εγω δεν εχω ζυγιστει ακομη!!!!!!! κ ουτε προκειται...αν δεν περασει κ η αλλη βδομαδα που θα συνεχισω τη διατροφη δε ζυγιζομαι με τιποτα!!!!!!!

ούτε εγώ!! αλλά εγώ για τεχνικούς λόγους... θα ήθελα να ζυγιστώ... αν πάει σε άλλη ζυγαριά θα μπερδευτώ, ουφ, τι να γίνει, θα πάω να ζυγιστώ στην αδερφή και θα ζυγίζομαι εκεί εφεξής

στο μεταξύ πήγα να πάρω σήμερα παντελόνι και φρίκαρα!!! με τα σωσίβια μου βεβαίως βεβαίως. νομίζω έφαγα τη σφαλιάρα που χρειαζόμουν και ανασκουμπόνομαι

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ!! αλλά εγώ για τεχνικούς λόγους... θα ήθελα να ζυγιστώ... αν πάει σε άλλη ζυγαριά θα μπερδευτώ, ουφ, τι να γίνει, θα πάω να ζυγιστώ στην αδερφή και θα ζυγίζομαι εκεί εφεξής

στο μεταξύ πήγα να πάρω σήμερα παντελόνι και φρίκαρα!!! με τα σωσίβια μου βεβαίως βεβαίως. νομίζω έφαγα τη σφαλιάρα που χρειαζόμουν και ανασκουμπόνομαι

καλο "ανασκουμπωμα"!!!!!!! εγω στνεχιζω να μη ζυγιζομαι συνειδητοποιημενα...χαχαχα...


ovvZp2.png

eNortjKzUjK0NDU1NlayBlwwFaYC1w,,12.png

eNortjK1UrKwMLG0VLIGXDATBAKy53.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σας!

Ήρθα και εγώ σε αυτή την γλυκιά παρέα!!!

Skybeam σε ενημερώνω άρχισα την δίαιτα που είπες! Αν και έχω 3 μέρες μόνο που την άρχισα,όλα καλά και λόγω των επιλογών που έχω και αφού μπορώ να πίνω και καφέ μια χαρά! Απλά στον καφέ βάζω λίγη ζαχαρίνη(δεν μπορώ σκέτο...αλλά μην φανταστείς 1-2 καφέδες την εβδομάδα)....

Ουφ ελπίζω όλα καλά να πάνε γιατί ΠΡΕΠΕΙ και ΘΕΛΩ να χάσω! Τέρμα και τελείωσε χαχαχαχα


p1lpp3.pnghX5pp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Newbiee καλή επιτυχία! Η ζαχαρίνη επιτρέπεται για έναν καφέ κάθε μέρα οπότε δεν είναι παρασπονδία!

Την ξαναρχίζω κι εγώ σήμερα γιατί μετά το Πάσχα δυσκολεύτηκα πολύ να μαζευτώ και τελικά τσίμπησα ένα κιλάκι:(

Καλή επιτυχία σε όλες τις καινούργιες! Άντε το καλοκαίρι να βάλουμε τα μπικινάκια μας!:P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλα καταλαβατε.3,5 κιλα την εβδομαδα.με πολυ νερο και πολυ τσαι.οσο για τα αυγα μου τα εχει σαν επιλογη και στο βραδινο και στο πρωινο απλα μου εβαλε οριο μεχρι 3 την εβδομαδα και απο κει και περα το προσαρμοζω αναλογως.η αληθεια ειναι οτι κανω 6 μερες διαιτα και ηδη νιωθω ξεφουσκωμενη και μαζεμενη.απλα με ανησυχει αυτο που χανω ευκολα.απ την αλλη η διαιτα μου ειναι 1200 1300 θερμιδων.ποσο παραπανω?οταν θα παω την επομενη φορα θα της ζητησω να μου κανει καποιες διευκρινησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω, αν εχανα 3,5 κιλα την εβδομαδα, θα ειχα χασει τα 19 που θελω σε 5,5 εβδομαδες, δηλαδη σε λιγοτερο απο ενα μηνα. Μου επιτρεπετε να πω <<ΟΧΙ!!!!! Προτιμω να μην παρω!!!!>> Προτιμω να χασω τα 19 κιλα μου σε 5-8 μηνες αλλα υγιεινα.

Δεν ξερω γιατι, αλλα κατι δεν μου "κολλαει" στη διατροφη σου, Φαιη μου.

Ζητα πολλες διευκρινησεις. Επιμενω οτι υγιεινη διαιτα ειναι εκεινη που χανεις 2-4 κιλα το μηνα. Σκεψου: σε ποσο διαστημα πηρες τα κιλα???? Περιπου σε τοσο πρεπει να τα χασεις.

Η μεγαλη απωλεια που εχεις αν συμβαινει μονο στην αρχη της διαιτας, θα ηταν πιθανον να ειναι φυσιολογικη γιατι χανονται τα πρωτα υγρα απο τις κατακρατησεις.Αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι φυσικο να χανεις 3,5 κιλα την εβδομαδα με διατροφη που δεν στερεισαι και δεν πεινας σε σημειο εξαντλησης. Μην τρελαθουμε τωρα!!!

Σημειωση: Μια φιλη μου που εκανε κατ΄επιλογη της μια γνωστη διαιτα αλλα οχι αποδεκτη απο το διατροφολογο της, εχασε 10 κιλα σε 1 μηνα. Σε καμια περιπτωση παρα το αποτελεσμα της ζυγαριας της, δεν την υιοθετησα αν και θα ηθελα πολυ να χασω κι εγω αυτα που με βαραινουν. Γιατι??????? Γιατι αγαπαω το σωμα μου και το θελω υγιη ΜΕΣΑ και ΕΞΩ!!!! και οχι μονο εξω!!!

Φαιη, συγχωρα με αν η αποψη μου ερχεται αντιθετη μη την διαιτα σου. Ισως κανεις κατι που δεν ξερω και δε θελω να σε φρεναρω αν οντως δεν υπαρχει κανενας κινδυνος για την υγεια σου. Ενημερωσε μας, σε παρακαλω, οταν παρεις διευκρινισεις απο τη διαιτολογο σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας κοριτσια και απο μενα!!!

σας διαβαζω πολλες μερες τωρα

και λεω να μπω στην παρεα σας.

:) (...με θελετε??)

εγω εχω το εξης θεμα..

οπως χανω ευκολα,βαζω και ευκολα κιλα..

θελω να χασω,λεω εγω τωρα..10κιλα.

βασικα ξερω οτι ολα ειναι μεσα στο μυαλο.

και εαν το πιστευεις το καταφερνεις!!!

το θεμα ειναι η αρχη..

εχω κανει στο παρελθον διατροφη και πηγα

πολυ καλα(ηταν η περιοδος του γαμου μου) :)

τωρα μετα απο μια εγκυμοσυνη δυσκολη..γυρισα

στα κιλα που ημουν πριν αλλα εγω θελω να παω

κι αλλο κατω...γιαυτο και θελω να ξεκινησω διαιτα ή διατροφη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλώς τη Δέσποινα (ΔΕΣΙ)! Καλή αρχή!

Λοιπόν ξεκινάω εγώ με λόγους:

1. Για να ξαναμπώ στα αγαπημένα μου ρουχαλάκια

2. Γιατί αγαπάω το σώμα μου και θέλω να είναι στα καλύτερά του

3. Για να αποδείξω στον εαυτό μου ότι έχω αυτοεκτίμηση τελικά!

4. Για να με βρίσκει όμορφη το παιδί μου (που θα κάνω!)

5. Γιατί χάνω τη ζωή μου νιώθοντας άσχημα με 13 κιλά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα!!! :)

ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ ΓΙΑΤΙ..(10κιλα)

1.για λογους υγειας.

2.για να μπω σε μικροτερο νουμερο στα ρουχα.

3.για να ανεβει η ψυχολογια μου.

4.για να ΜΟΥ αρεσω και ΝΑ αρεσω περισσοτερο στην οικογενεια μου.

5.και για να βαλω πιο ανετα ενα μπικινι βρε αδερφε το καλοκαιρακι. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλιοπακι και γοργονες:P σας διαβαζω μερες τωρα και πηρα την μεγαλη αποφαση.........θελω να χασω 5 κιλα 1)για να πεσει η κιλια τις γεννας 2)για να φορεσω ξανα τα παλια μου ρουχα 3)γιατι δεν νιοθω καλα:cry: ειμαι 1,75 υψος και 65 κιλα ,στοχος ειναι τα 60 (λες να το κανω 58?)

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ ΓΙΑΤΙ..(19 κιλα) :

1) για να εχω υγεια και να μην ταλαιπωρω μεση και γονατα

2) για να φοραω τα ρουχα που θελω

3) για να μην "λαχανιαζω" οταν τρεχω ή κανω μια κοπιαστικη εργασια (δε

λαχανιαζα οταν καπνιζα και λαχανιαζω τωρα απο το βαρος)

4) Για να μη με αποκαλουν "χοντρη)

5) Για να κοιτω το σωμα μου χωρις να νιωθω ασχημα για την εικονα που

αντικρυζω.

(μου αρεσε η ιδεα με τους 5 λογους. Θα μπορουσα να γραψω και πολλους αλλους ):P:p:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Κάποια στιγμή είχαμε ξαναμιλήσει αλλά χάθηκα μετα μαζί μετα κιλά μου.

Δυστυχως ουτε οι επισκεψεις στην διαιτολογο ειχαν αποτελεσμα γιατι πολυ απλά έτρωγα. Τωρα ξεκίνησα μόνη μου μπας και καταφερω κατι.

Με πιανει τετοια μανια με το φαγητο. Ώρες ωρες μπορω να φαω οτι βρω.

Ελπιζω να το αντιμετωπισω συντομα γιατι εχει αρχισει και με ριχνει ψυχολογικα.

Στεναχωριεμαι πολυ που δεν μπορω να κρατηθω και σιγουρα δεν μου αρεσει η εικονα μου.

Πήρα 12 κιλα κοβωντας το καπνισμα πριν 1,5 χρονο και τα εχω ακομα (ειχα βεβαια και αλλα περισσευουμενα:tongue:)


XzAXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...