Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Σαββατο ημερα εβδομαδιαιου ζυγισματος 60.2 (-1).

Περιμενω με αγωνια να δω το 5 μπροστα (πανε 2 χρονια που εχω να το Δω).

ΒΑΛΤΕ ΜΙΚΡΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ. ΟΤΑΝ ΧΑΝΕΤΕ 2.5 ΚΙΛΆ ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΔΩΡΑΚΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

Mπράβο matri, από βδομάδα σου εύχομαι να δεις το 5 μπροστά! Κι εγώ αυτό το περιμένω πώς και πώς! Προς ώρας περιμένω να είμαι 64 στο ζύγισμα της Δευτέρας (ζυγίζομαι Δευτέρα και Πέμπτη). Προς το παρόν μετά από αρκετές μέρες αυτοσυγκράτησης, έκανα ένα δωράκι στον εαυτό μου, 3 ουϊσκάκια και σταματάω εδώ! Κι ο θεός βοηθός! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γοργονίτσες!!!

Εγώ ξέχασα να ζυγιστώ:oops: Πέρασα μια ταλαιπωρία με το αυτί μου με πολύ πόνο και λανθασμένη διάγνωση ωτίτιδας, ενώ τελικά ένα κομματάκι από το βαμβάκι της μπατονέτας είχε ξεμείνει στο αυτάκι μου για μήνες, μέχρι που έκανε φλεγμονή!Έτσι ενώ εγώ πέρναγα τους ανελέητους πόνους που με ξενύχταγαν για 4 βράδια, παρόλο που έπαιρνα αντιβίωση και 2 λοναριντ παρακαλώ, η φλεγμονή μου δεν έφευγε, παραμόνο όταν ο καινούργιος ωρλ έβγαλε το κομμάτι από μέσα!Δε σας λέω τι έσουρα στον πρώτο ωρλ γιατί θα σοκαριστείτε!

Τεσπά, το θέμα είναι ότι με τέτοιο ξενύχτι έτρωγα λίγο ότι να΄ναι ότι ώρα να΄ναι.Ζυγίστηκα σήμερα και έχω χάσει 450 γραμμάρια.Βέβαια μου ήρθε και η περίοδος τώρα...Τώρα που ξανάρχισα να ακούω (γιατί είχα χάσει και την ακοή από δεξιά χαχαχα), ακούω μια φωνούλα κάτω από τα κιλάκια να θέλει να βγει έξω.Πάμε δυναμικά λοιπόν αυτή τη βδομάδα και θα αρχίσω να εφαρμόζω την διατροφή της skybeam.Μου φάνηκε πιο εύκολη καθώς τρως ότι έχεις μαγειρέψει(με μέτρο βέβαια).


6H53p2.pngH7Hsp2.png

cNE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

συνεχίζω κι εγώ, πλήρως απογοητευμένη όμως γιατί ζυγίστηκα το σκ (όχι στη δική μου ζυγαριά) και δεν έχω χάσει ούτε γραμμάριο. Επόμένως κάτι δεν κάνω καλά, δεν ξέρω τι ακόμα, αλλά σίγουρα κάτι δεν κάνω σωστά.

Φυσικά μετά το ζύγι το έριξα στο φαγητό, γιατί όπως καταλαβαίνετε λέω τζάμπα τα γιαούρτια και η προσπάθεια.

Ακολουθώ πιστά τις οδηγίες της skybeam κι ελπίζω σύντομα να έχω κάτι καλύτερο να γράψω :(

edit: από σήμερα ακολουθώ πιστά τις οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γοργονίτσες!!!

Πάμε δυναμικά λοιπόν αυτή τη βδομάδα και θα αρχίσω να εφαρμόζω την διατροφή της skybeam.Μου φάνηκε πιο εύκολη καθώς τρως ότι έχεις μαγειρέψει(με μέτρο βέβαια).

Manoula23, πολλά περαστικά! Είναι δύσκολο να υποφέρεις και να κάνεις και διατροφή. Κοίτα να συνέλθεις και ξεκινάς τη δίαιτα όταν θα είσαι καλά. Είναι όντως εύκολη γιατί δεν μαγειρεύεις ξεχωριστά από την υπόλοιπη οικογένεια. Θέλει όμως προσοχή στο λάδι του φαγητού, μην ξεχνάς να υπολογίζεις μια κουταλιά της σούπας για κάθε μερίδα που υπολογίζεις ότι θα βγει!

Καλημέρα,

συνεχίζω κι εγώ, πλήρως απογοητευμένη όμως γιατί ζυγίστηκα το σκ (όχι στη δική μου ζυγαριά) και δεν έχω χάσει ούτε γραμμάριο. Επόμένως κάτι δεν κάνω καλά, δεν ξέρω τι ακόμα, αλλά σίγουρα κάτι δεν κάνω σωστά.

Φυσικά μετά το ζύγι το έριξα στο φαγητό, γιατί όπως καταλαβαίνετε λέω τζάμπα τα γιαούρτια και η προσπάθεια.

Ακολουθώ πιστά τις οδηγίες της skybeam κι ελπίζω σύντομα να έχω κάτι καλύτερο να γράψω :(

edit: από σήμερα ακολουθώ πιστά τις οδηγίες...

Καλημέρα Καλλιοπάκι!

Μην απελπίζεσαι, δεν γίνεται να πάνε όλα ρολόι από την πρώτη στιγμή, θέλει και μια-δυο μέρες για να προσαρμοστεί το μυαλό περισσότερο.

Πιστεύω ότι από τη στιγμή που ακολουθείς πιστά τις οδηγίες, την πρώτη εβδομάδα θα έχεις απώλεια τουλάχιστον δύο κιλά, ίσως και περισσότερο, ανάλογα με αυτά που έχεις να χάσεις! Μετά συνεχίζει με πιο αργό ρυθμό, περίπου ένα την εβδομάδα.

Καλή συνέχεια! Να θυμάσαι να ζυγίζεσαι μόνο σε μία ζυγαριά, το πρωί, μετά το WC. Θα τα καταφέρεις!

Εγώ αδιαθέτησα σήμερα και δυο τρεις μέρες πριν αδιαθετήσω μ' έπιασε τρελή λιγούρα. Έκανα κάποιες μικρές παρασπονδίες, ήπια και τρία ουϊσκάκια το Σαββατόβραδο, αλλά ευτυχώς δεν ξέφυγα από το πρόγραμμά μου, κατέβηκα στα 64 κιλά και συνεχίζω. Έχω ακόμα περίπου 9 (υπομονήηηηηηηηηη!:cool:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!!!μαρεσει η διαιατα της skybeam αλλα για τα δικα μου τα κυβικα δεν νομιζω να ειναι...μιλατε για λιγα κιλα ενω εγω πρεπει να χασωτουλαχιστον 50!ναι καλα διαβασατε..και λιγα λεω δηλαδη αλλα θελω να ειμαι επειηκεις..παντα ημουνα παχυσαρκη,γεννησα και το κοριτσακι μου πριν απο 5 μηνες και απογινε.και η πλακα ειναι οτι δεν πηρα στην εγκυμοσυνη κιλα αλλα μετα..τι να πει κανεις??!!!λοιπον ας ξεκινησω και εγω διατροφη μαζι με εσας(μονο που εγω θελω κανα χρονο να τα χασω ολα αυτα!)θα σας διαβαζω συχνα,καλη πειτυχια σε ολα τα κοριτσια!


στη ζωη δεν μετραει ποσες ανασες παιρνεις αλλα ποσες ειναι οι στιγμες που σου κοβουν την ανασα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!!!μαρεσει η διαιατα της skybeam αλλα για τα δικα μου τα κυβικα δεν νομιζω να ειναι...μιλατε για λιγα κιλα ενω εγω πρεπει να χασωτουλαχιστον 50!ναι καλα διαβασατε..και λιγα λεω δηλαδη αλλα θελω να ειμαι επειηκεις..παντα ημουνα παχυσαρκη,γεννησα και το κοριτσακι μου πριν απο 5 μηνες και απογινε.και η πλακα ειναι οτι δεν πηρα στην εγκυμοσυνη κιλα αλλα μετα..τι να πει κανεις??!!!λοιπον ας ξεκινησω και εγω διατροφη μαζι με εσας(μονο που εγω θελω κανα χρονο να τα χασω ολα αυτα!)θα σας διαβαζω συχνα,καλη πειτυχια σε ολα τα κοριτσια!

Γεια σου Χριστίνα! Η δίαιτα αυτή είναι κατάλληλη ειδικά για σένα! Είναι ισορροπημένη διατροφή για σταθερή απώλεια πολλών κιλών, δοσμένη από ενδοκρινολόγο δημόσιου νοσοκομείου. Ασε που δεν θα βαριέσαι γιατί θα τρως ό,τι μα ό,τι θέλεις!

Δες το αρχικό post με απορίες από άλλα μέλη του φόρουμ που πρωτοδημοσιεύτηκε εδώ:

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_bridge&brid=106&Itemid=0&topic=4791.0

Ελπίζω να μην μπλέξεις με καμμιά υπερβολικά υποθερμιδική δίαιτα ή καμιά πρωτεϊνική... Το καλύτερο απ' όλα, αν δεν σου αρέσει η δίαιτα που παραθέτω, ίσως θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον καλό διαιτολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου καλή επιτυχία!!!

Έχεις υψηλό στόχο και μεγάλη θέληση. Μετά τη γέννα κι εγώ είχα βάλει κιλά, όταν περίπου σταμάτησα το θηλασμό, εάν είσαι και σπίτι συνέχεια είναι παγίδα, άστα....

Λοιπόν, η δίαιτα της skybeam είναι για όλα τα κυβικά, ξεκίνα εσύ και να δεις που θα φεύγουν τα κιλά νερακι, τα πρώτα φεύγουν και πιο εύκολα!

Skybeam πιστεύω να ξεκολλήσω κι εγώ, πάω να πάρω και μία ζυγαριά γιατί παράγινε το κακό με τα δανεικά ζυγίσματα....

Εάν έχω χάσει μέχρι την επόμενη δευτέρα 2 κιλά, άλλα 3 ουισκάκια κερασμένα από εμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Skybeam να'σαι καλά!!!!η δίαιτα που έχεις την άρχισα και μπήκα σε μια τάξη!!! :)

Νιώθω ξεπρησμένη και πολύ καλύτερα! Σε ζυγαριά ακόμα δεν έχω ανέβει βέβαια αλλά μάλλον κάτι ψιλοέχασα γιατί ένα παντελόνι που μου έκανε τσίτα τσίτα τώρα μου κάνει καλά(κολλητό πάλι αλλά όχι να σκάσω! ):D

Την έχω φέρει στα μέτρα μου γιατί όπως είχε πει είναι σχετικά ελεύθερη.Δηλαδή πχ καφέ τοστ κλπ.

Πάντως οσοι με βλέπουν μου έχουν πει οτι αδυνάτισα(μια κιόλας μου είπε τρόμαξε να με γνωρίσει).Τελικά είναι να το πάρεις απόφαση!

Μόνο προχθές την χάλασα λίγο αλλά είναι οι μέρες που περιμένω να αδιαθετήσω και με είχε πιάσει απίστευτη λιγούρα.

Περπατάω κιόλας με το καρότσι περίπου 1 ωρίτσα μια χαρά!!!!!


p1lpp3.pnghX5pp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χριστίνα μου καλή επιτυχία!!!

Εάν έχω χάσει μέχρι την επόμενη δευτέρα 2 κιλά, άλλα 3 ουισκάκια κερασμένα από εμένα!!!

Xaxaxa:D θα με καταστρέψεις και είμαι επιρρεπής!

Skybeam να'σαι καλά!!!!η δίαιτα που έχεις την άρχισα και μπήκα σε μια τάξη!!! :)

Νιώθω ξεπρησμένη και πολύ καλύτερα! Σε ζυγαριά ακόμα δεν έχω ανέβει βέβαια αλλά μάλλον κάτι ψιλοέχασα γιατί ένα παντελόνι που μου έκανε τσίτα τσίτα τώρα μου κάνει καλά(κολλητό πάλι αλλά όχι να σκάσω! ):D

Την έχω φέρει στα μέτρα μου γιατί όπως είχε πει είναι σχετικά ελεύθερη.Δηλαδή πχ καφέ τοστ κλπ.

Πάντως οσοι με βλέπουν μου έχουν πει οτι αδυνάτισα(μια κιόλας μου είπε τρόμαξε να με γνωρίσει).Τελικά είναι να το πάρεις απόφαση!

Μόνο προχθές την χάλασα λίγο αλλά είναι οι μέρες που περιμένω να αδιαθετήσω και με είχε πιάσει απίστευτη λιγούρα.

Περπατάω κιόλας με το καρότσι περίπου 1 ωρίτσα μια χαρά!!!!!

Νά'τα και τα ωραία! Μπράβο κουκλίνα μου! Μην ξεχνάς να ζυγίζεις τα υλικά του τοστ. Μην ξεχνάς να μετράς το λάδι στο φαγητό! Άντε να ξεκολλάμε, πετάει η ομάδα!;)

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτο με τις υποθερμικες διαιτες το εχω κανει ποοολλλεεεεςςς φορες..και το αποτελεσμα ειναι γνωστο...5 χανεις 10 παιρνεις!!αλλα εχω και αυτες τις βουλιμικες κρισεις που ειναι και το πιο δυσκολο για μενα,αλλα χθες τα καταφερα!(μην γελατε για μενα αυτο ειναι πολυ..!!)ειναι πολλα τα κιλα ομως,και σε αυτο που ειπες καλλιοπακι εχεις απολυτο δικιο..ολη μερα μεσα με ενα μωρο τι να κανεις????δεν δικαιολογουμαι φυσικα αλλα πηρα μπορει και 20 κιλα μετα την γεννα.για ουισκακια κοριτσια μου κερναω και εγω στα 5 κιλα που θα χασω!!!(Αν ειστε καπου εδω κοντα,εγω ειμαι απο Θεσσαλια μερια!)φιλακια σε ολα τα κοριτσια!!μουατς!


στη ζωη δεν μετραει ποσες ανασες παιρνεις αλλα ποσες ειναι οι στιγμες που σου κοβουν την ανασα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σύντομες ερωτήσεις, γιατί δεν έχω χρόνο να ανατρέξω στις παλαιότερες απαντήσεις:

Α) η κούπα 250 ml, αφορά τον καφέ, γάλα, αναψυκτικό? ή αφορά και τα χορταρικά, δηλαδή τα μετράμε ογκομετρικά, μέχρι 500 μλ? (κάπου είδα δύο κούπες σαλάτα, για αυτό ρωτάω)

Β) κάπου είδα να ζυγίζουμε τα υλικά του τοστ: δηλαδή τυρί 30 γρ, ψωμί 30 γρ, γαλοπούλα? ή δεν παίζει? επίσης, επειδή δεν είδα τοστ πουθενά, το τρώμε αντί φρυγανιάς και τυριού? ή το πάμε πχ 125 γρ τοστ για βράδυ ?

παιδιά εάν δεν χάσω αυτή την εβδομάδα δεν ξέρω κι εγώ τι θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σύντομες ερωτήσεις, γιατί δεν έχω χρόνο να ανατρέξω στις παλαιότερες απαντήσεις:

Α) η κούπα 250 ml, αφορά τον καφέ, γάλα, αναψυκτικό? ή αφορά και τα χορταρικά, δηλαδή τα μετράμε ογκομετρικά, μέχρι 500 μλ? (κάπου είδα δύο κούπες σαλάτα, για αυτό ρωτάω)

Β) κάπου είδα να ζυγίζουμε τα υλικά του τοστ: δηλαδή τυρί 30 γρ, ψωμί 30 γρ, γαλοπούλα? ή δεν παίζει? επίσης, επειδή δεν είδα τοστ πουθενά, το τρώμε αντί φρυγανιάς και τυριού? ή το πάμε πχ 125 γρ τοστ για βράδυ ?

παιδιά εάν δεν χάσω αυτή την εβδομάδα δεν ξέρω κι εγώ τι θα γίνει!

kalliopaki να σου πω εγώ τι κάνω γιατί την δίαιτα την ξέρει καλύτερα η skybeam.

για καφέ,γάλα κλπ πίνω ένα νορμάλ ποτήρι και τα φαγητά 250 γρ.

για το τοστ τρωω περίπου μισό τοστ με μισή φέτα τυρί χαμηλά λιπαρά και γαλοπούλα βραστή μισή φέτα. απλά ας πούμε δεν τρώω φρυγανιά και γάλα εκείνη την μέρα κάπως έτσι. αυτά κάνω εγώ έτσι?? απλά πραγματικά παίζει ρόλο και το πολύ νερό και οποιοδήποτε είδος γυμναστικής!!


p1lpp3.pnghX5pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νά'τα και τα ωραία! Μπράβο κουκλίνα μου! Μην ξεχνάς να ζυγίζεις τα υλικά του τοστ. Μην ξεχνάς να μετράς το λάδι στο φαγητό! Άντε να ξεκολλάμε, πετάει η ομάδα!;)

Το τοστ η αλήθεια είναι δεν το μετράω αλλά τρώω μισό τοστ και λάδι ελάχιστο γενικά! Ξέχασα να πω πως όποτε μπορώ (μην φανταστείς 1-2 φορές την εβδομάδα) έχω πάρει από την πετρουλάκη στο περιοδικό το yobo!!! Φοβερό!!!!


p1lpp3.pnghX5pp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...