Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Εγκυμοσύνη μετά τα 35


Recommended Posts

Muxi καλώς ήλθες στην παρέα μας..

Δεν έχει σημασία πόσα παιδάκια έχει η κάθε μία μας.. Εσύ έχεις δύο, η Βίλλυ, η Γιόλα, η Ντόλη έχουν από ένα, η Παρασκευή είναι έγκυος και οι υπόλοιπες είμαστε ακόμα στην προσπάθεια για το πρώτο..

Αφού το θες τόσο πολύ είμαι σίγουρη ότι θα σου έρθει πολύ σύντομα..

Ελενάκι αν θες μπορούμε να βρεθούμε κέντρο να πάμε με το μετρό μέχρι τη Δουκίσσης Πλακεντίας και εκεί όλο και κάποιο κοριτσάκι θα μας περιμένει να μας πάρει μαζί του.. Λέμε για μέσα Οκτώβρη.. Ακριβή ημερομηνία δεν έχουμε καθορίσει..

Γιόλα σε παρακαλώ όρισε ημερομηνία...

Εγώ αδιαθέτησα χθες και έτσι μπήκαν οριστικά τίτλοι τέλους και σε αυτή μου την προσπάθεια.. Τώρα πάμε δυνατά για την επόμενη!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα κορίτσια. Ήλθα στην παρέα σας, μετά από την πρόσκληση της Βίλλυ και πιστεύω σιγά σιγά να σας μάθω όλες. Για την ιστορία, σας λέω ότι είμαι 40, 'εχω ήδη 2 παιδάκια( ναι είμαι τυχερή) και πασχίζω για το τρίτο 2 χρόνια περίπου. Τον τελευταίο καιρό,είχα απογοητευτεί και είχα σταματήσει τις προσπάθειες, όμως δεν ξεκολάει από το μυαλόμου...

Σκέφτομαι λοιπόν, χωρίς να πω κάτι στο σύζυγο(για να μην τον αγχώσω, γιατί τρελαίνεται για τρίτο) να ξεκινήσω τις προσπάθειες σε λίγες μέρες-τώρα είμαι αδιάθετη...

θα μου ευχηθείτε και εμένα καλή επιτυχία;;;;;

φιλάκια σε όλες

Καλως μας ηρθες κοριτσακι μου.....

Χαρηκα παρα πολυ που θα τα λεμε απο δω!!!!

Θα σου ευχηθω παρα πολυ καλη επιτυχια για αυτο τον μηνα που ξεκινας τις προσπαθειες σου.......

Εισαι πολυ τυχερη που ο συζυγος θελει και τριτο παιδακι....Μπραβο του!!!!

Φιλακια πολλα πολλα:P:p:p:p


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Καλωσήρθες ΜUXI! Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

Λοιπόν, θέλετε να πούμε για Παρασκευή 8/10 ή 15/10 20:30 (να προλάβετε και το μετρό πάλι πίσω). Αν δεν συμφωνούν οι "δυτικές" πάμε MALL στο LA PASTERIA απλά Παρασκευή θα γίνεται της τρελλής και θα έχει πολύ φασαρία για να μπορούμε να μιλήσουμε.

Συμπληρώστε την λίστα για να βγει συμπέρασμα από την πλειοψηφία

1) YOLA 8/10 ή 15/10 Χαλάνδρι ή MALL ΟΚ


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά καλημέρα..

ΜUXI σε υποδεχόμαστε με μεγάλη μας χαρά...Να σου ευχηθώ κι εγώ καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου. Τι φύλο είναι τα παιδάκια σου και πόσο ετών;

Για τη συνάντηση, προτείνω την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου...Εγώ μπορώ να πάρω 4 κοπέλες από το ΜΕΤΡΟ Πλακεντίας...Επίσης αν τελικά η Ιόλη δεν τα καταφέρει λόγω φόρτου εργασίας θα μπορούσε η Βίλλυ που μένει Περιστέρι, να έρθει με την Ελένη που μένει Κορυδαλλό;

Τα νέα μου:

Πρώτο υπερηχογράφημα για παρακολούθηση ωορηξίας σήμερα...Ένα πολύ μεγάλο κυστικό ωοθυλάκιο, το οποίο προφανώς παρέμεινε από τον προηγούμενο κύκλο. Λόγω αυτού του κυστικού δεν μπόρεσε φυσικά να γίνει αυτόν το μήνα ωογέννεση...Ο γιατρός μου είπε να ξεκουραστεί ο οργανισμός για 2 μήνες, να συρρικνωθεί το ωοθυλάκιο και ύστερα υπάρχουν οι εξής εναλλακτικές:

Παίρνω ξανά κλομιφαίνη για 2 μήνες

Πηγαίνω σε ενέσεις puregon οι οποίες έχουν μεγαλύτερη διάρκεια παρακολούθησης (υπερηχογραφήματα μέρα παρά μέρα από την όγδοη)

Εξωσωματική λόγω περιορισμένου χρονικού περιθωρίου την οποία προτείνει σαν την καλύτερη λύση.

Όταν τον ρώτησα για σπερματέγχυση, μου είπε ότι είναι χαμένα χρήματα και το ποσοστό επιτυχίας μόνο 15%...

Σχετικά με την εξωσωματική, μου ανέφερε ότι το κόστος ανέρχεται στα 2000 €, τα φάρμακα θα προσπαθήσουμε να τα καλύψουμε από το ταμείο, εκείνος σαν γιατρός δεν θα πάρει τίποτα παρόλο που θα είναι μαζί μου σε όλες τις επεμβάσεις και ότι το μόνο που θέλει είναι να μείνω έγκυος...Μου είπε ότι επειδή περάσαμε πολλά, χάσαμε ένα μωρό, καλό είναι να μην ταλαιπωρηθώ άλλο ψυχικά τουλάχιστον.

Είμαι μέσα στα νεύρα και θέλω να τσακωθώ με όλο τον κόσμο :evil::evil:...

Δομνίνα μου εσένα σκεφτόμουν όσο με έπαιρνε από κάτω...Έλεγα, θα σταματήσω να κλαίω και θα σκεφτώ θετικά...Αυτό που με τσακίζει είναι ότι θα περιμένω τόσο καιρό άπραγη...Από την άλλη, αν αποφασίσω IVF, πρέπει να λάβω υπόψιν τον Μιχάλη, το σχολείο του, τις δραστηριότητές του και φυσικά το οικονομικό...Δομνίνα, ποια είναι η διαδικασία της εξωσωματικής; Εννοώ πόσες ημέρες πρέπει να θυσιάσεις για την παρακολούθηση, την ωοληψία, την εμβρυομεταφορά και την περίοδο αναμονής; Πρέπει να είσαι στο κρεββάτι;

Εσείς τι λέτε κορίτσια; Ποια η γνώμη σας με βάση τα δικά μου δεδομένα; Η συμβουλή σας μου είναι πολύτιμη.


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1) YOLA 8/10 ή 15/10 Χαλάνδρι ή MALL ΟΚ

2) Δομνίνα 8/10 ή 15/10 όπου να' ναι ΟΚ

3) Ντόλη 15/10... θα προτιμούσα LA PASTERIA Λ.Πεντέλης για πιο χαλαρά,αλλά αν οι περισσότερες θέλετε MALL είμαι μέσα ΟΚ


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites

Ντόλη μου γλυκιά μου,

Διάβασα πολύ προσεκτικά το μήνυμά σου αρκετές φορές και οφείλω να σου πω τη γνώμη μου..

Καταρχήν συμφωνώ απολύτως με το γιατρό σου στο ότι πρέπει να ξεκουραστεί ο οργανισμός σου από τα φάρμακα και τις προσπάθειες που κάνεις τόσους μήνες.. Το θεωρώ κι εγώ απαραίτητο προκειμένου να πάρει μια ανάσα, και να βρει κανονικά τους ρυθμούς του.

Από τη στιγμή που δεν έχετε ελέγξει το σπέρμα σαφώς αποκλείω κι εγώ τη μέθοδο της σπερματέγχυσης μιας και πάλι θα χρειαστεί να κάνεις ενέσεις και όντως οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές.

Από την άλλη, στην εξωσωματική έχεις το πλεονέκτημα ότι αφού έχεις πολυκυστικές ωοθήκες με τη μικρότερη δόση φαρμάκων θα κάνεις πολλά ωάρια τα οποία σαφώς έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να γονιμοποιηθούν μιας και το σπέρμα θα καθαριστεί, θα εμπλουτιστεί και θα γίνει σούπερ..

Στην εξωσωματική η διαδικασία είναι η εξής: Υπάρχουν δύο πρωτόκολλα, το μακρύ και το σύντομο.. Δεν ξέρω να σου πω με ποια κριτήρια επιλέγουν οι γιατροί το κατάλληλο, αυτό θα στο εξηγήσει ο γιατρός σου.. θα σου πω όμως τι γίνεται και στα δύο.

α) Στο μακρύ πρωτόκολλο ξεκινάς ενέσεις καταστολής των ωοθηκών την 21η μέρα του κύκλου και συνεχίζεις μέχρι να αδιαθετήσεις. Με το που αδιαθετείς παίρνεις τηλέφωνο το κέντρο και σου λένε ποια μέρα θα πας πρωί (συνήθως 7-9) να σου κάνουν ορμονολογικές εξετάσεις και κολπικό υπέρηχο. Αναλόγως αποτελέσματος θα σου πουν πότε θα ξεκινήσεις τις ενέσεις διέγερσης. Συνήθως χρειάζονται 4 επισκέψεις μέχρι τα ωοθηλάκια να είναι έτοιμα για την ωοληψία. Δύο μέρες πριν την ωοληψία κάνεις την pregnyl και δύο μέρες μετά σου παίρνουν τα ωοθηλάκια με ελαφριά νάρκωση. Μέχρι αυτό το στάδιο δεν αλλάζεις κάτι στην καθημερινότητά σου.. Μετά την ωοληψία την αμέσως επόμενη μέρα σε ενημερώνουν για το πόσα γονιμοποιήθηκαν και πότε θα γίνει η εμβρυομεταφορά. Από την μέρα της εμβρυομεταφοράς και μετά χρειάζεται να μην κάνεις σχεδόν τίποτε για 3 με 4 μέρες. Δεν είναι απαραίτητο να είσαι τελείως ξάπλα, απλά να μην κουράζεσαι και να μην στενοχωριέσαι. Τις υπόλοιπες μέρες γυρνάς κανονικά στη δουλειά σου αλλά δεν σηκώνεις βάρη, δεν κουράζεσαι, δεν στενοχωριέσαι. Συνήθως 12 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά κάνεις χοριακή όπου επιβεβαιώνεις ή όχι την εγκυμοσύνη.

Το ίδιο γίνεται και με το σύντομο πρωτόκολλο μόνο που σε αυτή την περίπτωση ξεκινάς ενέσεις καταστολής και διέγερσης μαζί την 2η μέρα της περιόδου. Όλα τα άλλα παραμένουν τα ίδια..

Στην περίπτωση της εξωσωματικής βέβαια έχεις την δυνατότητα της προεμφυτευτικής διάγνωσης όπου μπορείτε νομίζω να ελέγξετε για το σύνδρομο που βρέθηκε. Αυτό όμως νομίζω ότι σίγουρα μπορεί να στο πει ο γιατρός σου..

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη η απόφαση. Σίγουρα τα χρονικά όρια στενεύουν.. όχι επικίνδυνα ακόμα αλλά στενεύουν..

Το ποσό που σου είπε είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει... και είναι αξιοθαύμαστος που δεν ζητάει αμοιβή.. πάει να πει ότι είναι άνθρωπος..

Ο άντρας σου τι λέει για όλα αυτά; Είναι σύμφωνος ή μήπως αρνητικός στο να προσπαθήσετε με αυτό τον τρόπο;

Ότι άλλο θες στη διάθεσή σου...


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δομνινάκι μου σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου...

Λοιπόν, αν αποφασίσω να προβώ σε εξωσωματική θα κλείσω ένα ραντεβού τον άλλο μήνα με το κέντρο για να γίνει η σχετική συζήτηση και φαντάζομαι θα μου πουν για τα πρωτόκολλα...Εκεί θα ελέγξουμε και αν έχει συρρικνωθεί το κυστικό ωοθυλάκιο.

Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει προεμφυτευτική διάγνωση γιατί δεν ξέρουμε ακόμη το υπεύθυνο γονίδιο που προκάλεσε το σύνδρομο, οπότε δεν γνωρίζουμε τι ψάχνουμε...Άλλο θέμα αυτό...

Ο άντρας μου ανταποκρίθηκε αμέσως πολύ θετικά, χωρίς να μπω στη διαδικασία να τον πείσω για κάτι...Το άγχος του είναι μήπως είναι επικίνδυνα τα φάρμακα για τον οργανισμό μου και τίποτε άλλο...Ρωτάει να μάθει λεπτομέρειες και θεωρεί ότι οικονομικά θα μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε προς το τέλος του χρόνου, ίσως με την αρχή του νέου.

Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου βίωσε βήμα προς βήμα μαζί μου όλα τα στάδια που έχω βιώσει κι εγώ..Από την εγκυμοσύνη και τη γέννηση του Μιχάλη, μέχρι τώρα και είναι πολύ ευαισθητοποιημένος...Ανησυχώ κι εγώ λίγο για το κόστος, δεν ξέρω τι συμμετοχή έχεις στα φάρμακα, δηλάδή πόσο μπορεί να φτάσει από τις αρχικές 2000 αλλά θα δείξει..Τι θα έλεγες να προσπαθήσω άλλους δύο μήνες με κλομιφαίνη πρώτα; Ή μήπως είναι χάσιμο χρόνου;


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια... τα παιδάκια μου είναι 8 και 5 χρόνων , Ντόλη μου... σου εύχομαι καλή επιτυχία στις προαπάθειές σου, αν και θα σου έλεγα να ξεκουραστείς ένα χρονικό διάστημα(αν και δε ξέρω ακριβώς την ιστορία σου).

Κορίτσια, έχω πολύ δουλειά στο γραφείο και μπαίνω όπουε μπορώ, στο σπίτι με τις κόρες μου αποκλείεται, άρα θα τα πούμε αύριο πάλι...

ΦΙΛΑΚΙΑ σε όλες...

Link to comment
Share on other sites

1) YOLA 8/10 ή 15/10 Χαλάνδρι ή MALL ΟΚ

2) Δομνίνα 8/10 ή 15/10 όπου να' ναι ΟΚ

3) Ντόλη 15/10... θα προτιμούσα LA PASTERIA Λ.Πεντέλης για πιο χαλαρά,αλλά αν οι περισσότερες θέλετε MALL είμαι μέσα ΟΚ

4) Βιλλυ 15/10...Εμενα με βολευει το ΜALL επειδη ειναι κοντα μου απο την αττικη οδο καο μπορει να με φερει ο συζυγος και να γυρισω με το μετρο με καποια κοπελα που μενει πιο κατω, ή να του πω να ερθει να με παρει οταν τελειωσουμε....


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4) Βιλλυ 15/10...Εμενα με βολευει το ΜALL επειδη ειναι κοντα μου απο την αττικη οδο καο μπορει να με φερει ο συζυγος και να γυρισω με το μετρο με καποια κοπελα που μενει πιο κατω, ή να του πω να ερθει να με παρει οταν τελειωσουμε....

Μην αγχώνεσαι Βιλλάκι μου...Όπου και να καταλήξουμε είναι και τα δύο κοντά στην Αττική Οδό...


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου Ντόλη,

Ούτως ή άλλως τους επόμενους δύο μήνες δεν πρέπει να κάνεις ένα διάλειμμα λόγω του κυστικού ωοθηλακίου; Ευκαιρία είναι νομίζω να μην κουράσεις άλλο τον οργανισμό σου και να τον αφήσεις να ξεκουραστεί..

Δεν θυμάμαι τι ταμείο έχεις.. Αν έχεις ΙΚΑ με τόση λίγη ποσότητα φαρμάκων που θα χρειαστείς θα πληρώσεις συμμετοχή μόνο 25%. Σε οποιοδήποτε άλλο ταμείο νομίζω ότι και πάλι κάπου στο 25% είναι η συμμετοχή στα φάρμακα. Δεν είναι μεγάλο το κόστος, πίστεψέ με... Και ειλικρινά 2.000 Ευρώ είναι τζάμπα τη σήμερον ημέρα για εξωσωματική. Εγώ σε κάθε προσπάθεια έδωσα 3.500 Ευρώ (για μικρογονιμοποίηση) χώρια τα φάρμακα..

Τα φάρμακα πλέον είναι τόσο ελαφρά που ειλικρινά δεν επηρεάζουν σχεδόν καθόλου.. Είναι σαν τις ενέσεις τις Puregon που σου είπε.. παρόμοια..

Ότι κι αν αποφασίσεις πάντως προτείνω να αφήσεις ένα διάστημα για να ξεκουραστεί ο οργανισμός σου ούτως ώστε μετά να ανταποκριθεί καλύτερα..

Απ' ότι βλέπω όλες μας βολεύει η Παρασκευή 15/10 μέχρις στιγμής.. Το μέρος το βλέπουμε και λίγο αργότερα..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nτόλη μου,

επειδή στην ίδια φάση με σένα είμαι (θεωρώ την σπερματέγχυση χαμένα λεφτά και τα serpafar χαμένο χρόνο) νομίζω ότι μια εξωσωματική θα ήταν το επόμενο βήμα για τις περισσότερες από εμάς. Θα τα συζητήσουμε όλα στην συνάντηση. Θέλω μόνο να μην στεναχωριέσαι από τώρα. Έχεις πολύ χρόνο (2 μήνες είναι υπέραρκετοί) να το ψάξεις καλά μέσα σου πρώτα και μετά οικονομικώς.

Οπότε επικεντρωνόμαστε στο 15/10 και λέω κι εγώ στην Βίλλυ ότι η επόμενη έξοδος είναι της Λ.Πεντέλης οπότε το ίδιο είναι με το Mall.


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνουμε γύρω στις 20:30 θα μπορέσω να περάσω να πάρω τη Βίλλυ με το αυτοκίνητο και να' ρθουμε μαζί.. Κι εγώ προτιμώ τη Λεωφ. Πεντέλης..

Ναι, Δομνινα μου, αν βολευει θα ερθω μαζι σου....

Σε ευχαριστω!!!


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...