Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Διδυμακια2 είπε:

@chitaneta πόσο πολύ το εύχομαι να είναι όντως έτσι!! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ :-)

Κι εγώ στο ευχομαι πολύ!:)

πρίν από 41 λεπτά , KONNA28 είπε:

Κορίτσια εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχουμε όλες τα νέα που περιμέναμε και μακάρι η άλλη εβδομάδα να είναι η τυχερή μας !!!

Απο θέμα μπάνιου τι σας έχουν πει μου είπαν να κάνω χλιαρό μπάνιο και είμαι πλ κρυουλιαρα αλλά πλέον έφτασα στην Τρίτη μέρα χωρίς μπάνιο και δεν αντέχω άλλο 

Εμένα δεν μου ειπαν τίποτα τέτοιο! Ασε που η ετ συνεπεσε με τον χιονια...το χλιαρο ντουζ θα με ξεκανε...χαχαχα

  • Ευχαριστώ 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 31 λεπτά , happiness79 είπε:

Αγχώθηκα τώρα. Κι εγώ με ζεματιστό κάνω και δεν μου έδωσαν κάποια σχετική οδηγία, οπότε δεν το άλλαξα. Έπρεπε? Λέτε να έκανα ζημιά στα εμβρυάκια? Νόμιζα ότι όσο πιο ζεστά τόσο πιο καλά. Έχω θέμα με την κυκλοφορία του αίματος και τα πόδια μου είναι σχεδόν πάντα πάγος, ακόμα και με ειδικές παν-ζεστές κάλτσες. Σκεφτείτε ότι υπήρχαν φορές που έκανα μπάνιο για να ζεσταθούν τα πόδια μου, άρα με πολύ ζεστό νερό και νόμιζα ότι έκανα καλό... Αγχώθηκα πάρα πολύ τώρα. 

 @happiness79 μου έγραψα σχόλιο ομως δεν το βρίσκω γι αυτό το ξαναγράφω.....Να μην αγχώνεσαι καθόλου γιατί και εμένα ο γιατρός δεν μου είχε αναφέρει κάτι, εγώ τον ρώτησα και μου είπε καλύτερα να αποφευχθεί το πολύ ζεστό νερό! Δεν είχε δώθει σαν αυστηρή οδηγία. Αυτό καλό είναι να αποφευχθεί στην εγκυμοσύνη. Πίστη και υπομονη ❤

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Διδυμακια2 είπε:

 @happiness79 μου έγραψα σχόλιο ομως δεν το βρίσκω γι αυτό το ξαναγράφω.....Να μην αγχώνεσαι καθόλου γιατί και εμένα ο γιατρός δεν μου είχε αναφέρει κάτι, εγώ τον ρώτησα και μου είπε καλύτερα να αποφευχθεί το πολύ ζεστό νερό! Δεν είχε δώθει σαν αυστηρή οδηγία. Αυτό καλό είναι να αποφευχθεί στην εγκυμοσύνη. Πίστη και υπομονη ❤

Ουφ, εντάξει, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, happiness79 said:

Αγχώθηκα τώρα. Κι εγώ με ζεματιστό κάνω και δεν μου έδωσαν κάποια σχετική οδηγία, οπότε δεν το άλλαξα. Έπρεπε? Λέτε να έκανα ζημιά στα εμβρυάκια? Νόμιζα ότι όσο πιο ζεστά τόσο πιο καλά. Έχω θέμα με την κυκλοφορία του αίματος και τα πόδια μου είναι σχεδόν πάντα πάγος, ακόμα και με ειδικές παν-ζεστές κάλτσες. Σκεφτείτε ότι υπήρχαν φορές που έκανα μπάνιο για να ζεσταθούν τα πόδια μου, άρα με πολύ ζεστό νερό και νόμιζα ότι έκανα καλό... Αγχώθηκα πάρα πολύ τώρα. 

Κι εγω δεν ήξερα και πρώτες μέρες μετά την ετ έκανα φουλ καυτό μπανάκι . Ακόμα κ τώρα κάνω ζεστό αρκετά. Μην αγχώνεσαι αδίκως ..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα με αγχώνει λιγο το γεγονός ότι αυτή τη φορά αποφασίσαμε να μην το πούμε οτι προχωρήσαμε σε ετ και ειδικα τα σκ δεν εχω βοήθεια, βέβαια έχω τον αντρα μου που κανει ότι μπορεί. Αλλά ήδη σήμερα ειμαι συνεχώς στην τσίτα, να κανω πράγματα γυρω γύρω μαγειρέματα (λέμε τώρα) κλπ. ... την  κορουλα μου την παίρνω αγκαλιά καθιστή οσο μπορώ και δεν το σκέφτομαι φυσικά αλλά έστω και ψυχολογικά κάπως μαγκώνω γιατί μόνο ξαπλωμένη δεν είμαι, ολο σκύβω να πιάσω πραγματα που παιζουμε, κυνηγιόμαστε και τέτοια. Εσείς έχετε ενημερώσει τον περίγυρο, εχετε βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Powerzen είπε:

Κορίτσια εμένα με αγχώνει λιγο το γεγονός ότι αυτή τη φορά αποφασίσαμε να μην το πούμε οτι προχωρήσαμε σε ετ και ειδικα τα σκ δεν εχω βοήθεια, βέβαια έχω τον αντρα μου που κανει ότι μπορεί. Αλλά ήδη σήμερα ειμαι συνεχώς στην τσίτα, να κανω πράγματα γυρω γύρω μαγειρέματα (λέμε τώρα) κλπ. ... την  κορουλα μου την παίρνω αγκαλιά καθιστή οσο μπορώ και δεν το σκέφτομαι φυσικά αλλά έστω και ψυχολογικά κάπως μαγκώνω γιατί μόνο ξαπλωμένη δεν είμαι, ολο σκύβω να πιάσω πραγματα που παιζουμε, κυνηγιόμαστε και τέτοια. Εσείς έχετε ενημερώσει τον περίγυρο, εχετε βοήθεια?

Καταλαβαίνω την απόφασή σας να μην το πείτε, έχει σίγουρα τα υπέρ και τα κατά της. Μπορείς όμως να προφασιστείς κάτι άλλο, ότι σε έπιασε πχ η μέση σου και δυσκολεύεσαι να σκύψεις? Για να έχεις λίγη βοήθεια παραπάνω... Λέω τώρα!!

Όσο για την μικρή, εκεί καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να κάνεις πολλά, γιατί έχει τις ανάγκες της και είναι αρκετά μικρούλα για να συμβιβαστεί με κάτι λιγότερο από αυτό που θέλει! Σκέφτομαι βέβαια πόσες και πόσες δεύτερες εγκυμοσύνες έχουν προκύψει ενώ το πρώτο μωρό είναι ακόμα πολύ μικρό και έχει την ανάγκη της αγκαλιάς πολύ έντονη και πήγαν μια χαρά, άρα σίγουρα γίνεται! 

Προσωπικά εμείς το έχουμε πει, κι αυτό όχι γιατί θέλουμε βοήθεια (νομίζω καλύτερα τα καταφέρνουμε οι δυο μας πάρα αν μπλέκονται κι άλλοι!!), αλλά επειδή είμαστε και οι δύο ανοιχτοί άνθρωποι και έχουμε την τάση να επικοινωνούμε τα ζητήματα μας με τους δικούς μας ανθρώπους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Powerzen είπε:

Κορίτσια εμένα με αγχώνει λιγο το γεγονός ότι αυτή τη φορά αποφασίσαμε να μην το πούμε οτι προχωρήσαμε σε ετ και ειδικα τα σκ δεν εχω βοήθεια, βέβαια έχω τον αντρα μου που κανει ότι μπορεί. Αλλά ήδη σήμερα ειμαι συνεχώς στην τσίτα, να κανω πράγματα γυρω γύρω μαγειρέματα (λέμε τώρα) κλπ. ... την  κορουλα μου την παίρνω αγκαλιά καθιστή οσο μπορώ και δεν το σκέφτομαι φυσικά αλλά έστω και ψυχολογικά κάπως μαγκώνω γιατί μόνο ξαπλωμένη δεν είμαι, ολο σκύβω να πιάσω πραγματα που παιζουμε, κυνηγιόμαστε και τέτοια. Εσείς έχετε ενημερώσει τον περίγυρο, εχετε βοήθεια?

@Powerzen εγώ δεν έχω πει τίποτε σε κανένα γιατί ούτε θέλω να με ρωτάνε πράγματα, ούτε να μου λένε "λόγια παρηγοριάς" σε περίπτωση που δεν πάει καλά. Νιώθω ότι κανένας δε μπορεί να με καταλάβει εκτός από εσάς που περναμε τα ίδια! Για μένα το πιο δύσκολο που πρέπει να δικαιολογήσω είναι η παραμονή μου στο σπίτι..... Εγώ έχω ένα γιο 12 χρόνων και με αγχώνει πολύ η μεταφορά του στα φροντιστήρια γιατί ο άντρας μου δε μπορεί να τον πηγαινοφερνει σε όλα λόγω δουλειάς. Υπομονή και πίστη!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Powerzen είπε:

Ευχαριστώ πολύυυ!! Καλη επιτυχία σε όλες μας. Είναι η τρίτη εμβρυομεταφορά με 2 βλαστοκυστες. Η πρώτη μας χάρισε ένα κοριτσάκι 1,5 ετών και θέλουμε πολυ και ένα αδελφάκι. Μεταφέραμε τα τελευταία μας κατεψυγμένα 6 ημερών που δεν είναι και της καλύτερης ποιότητας αλλά αυτά είχαμε και ο Θεός βοηθός. Η δεύτερη φορά δυστυχώς οδηγήσε σε παλίνδρομη πριν κάποιους μήνες.. Τα στατιστικά αυτή τη φορά δεν είναι με το μέρος μας αλλά δε μπορώ παρά να είμαι αισιόδοξη γιατί και αυτά τα εμβρυάκια κατάφεραν να γίνουν βλαστοκύστες, πάγωσαν και ξεπάγωσαν οπότε τους αξίζει η θετική μου σκέψη και ενέργεια. Κάπως έτσι το βλέπω.❤

6ημερων εννοεις εκκολαπτομενες βλαστοκυστες με 120 κυτταρα;?; Αν εννοεις αυτο.. μιλαμε για τεραστιες πιθανοτητες!! Καλη σου επιτυχια κοριτσι μου!! ❤❤

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Makelen said:

6ημερων εννοεις εκκολαπτομενες βλαστοκυστες με 120 κυτταρα;?; Αν εννοεις αυτο.. μιλαμε για τεραστιες πιθανοτητες!! Καλη σου επιτυχια κοριτσι μου!! ❤❤

Αχ μου δίνεις πολύ κουράγιο! Είναι 2 βλαστοκύστες που πήγαιναν λίγο πιο αργά από τις άλλες 4 που είχαμε σε εκείνη τη διέγερση αλλά τελικα άντεξαν και θεώρησαν ότι αξίζουν φύλαξη για μεταφορά. Τα λέω λίγο λαϊκά... επίσης δεν γνωρίζω αριθμό κυττάρων.  Ευχαριστώ πολύ για το σχολιό σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , happiness79 είπε:

Υποθέτω ανάλογα με την ημέρα ζωής του εμβρύου...?? 

Einai vlastokistes ta dio pou evala kai itane 6is meras

Tora ime stin 17i mera metafora 

Ekana xoriaki 7/2 41,45

Epanalipsi 9/2 130,07

O giatros mou ipen pamen kala alla na ksana kano mia xorikia tin deuteta 14/2 gn doumen 

Siptomata den exo oso itan stin arxi exo sti8os prizmeno xamila stin kilia ponous kai sixnoouria kai ligo anisixo 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , happiness79 είπε:

Υποθέτω ανάλογα με την ημέρα ζωής του εμβρύου...?? 

Καλησπερα απο τη μερα της μεταφοράς υπολόγιζεις προς τα πισω σε μερες αναλογα τη έμβρυο εβαλες.. αν ειναι βλαστοκύστη αφαιρείς 5 μερες απο την μερα της ΕΤ και αν θες να υπολογίσεις ΠΗΤ πας πισω αλλες δυο εβδομαδες κ ετσι βγαινει η υποτιθέμενη κ Οχι πραγματική ημερομηνια πρώτης μέρας περιόδου τα έχω ρωτησει ολα!:rolleyes: 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, happiness79 said:

Καταλαβαίνω την απόφασή σας να μην το πείτε, έχει σίγουρα τα υπέρ και τα κατά της. Μπορείς όμως να προφασιστείς κάτι άλλο, ότι σε έπιασε πχ η μέση σου και δυσκολεύεσαι να σκύψεις? Για να έχεις λίγη βοήθεια παραπάνω... Λέω τώρα!!

Όσο για την μικρή, εκεί καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να κάνεις πολλά, γιατί έχει τις ανάγκες της και είναι αρκετά μικρούλα για να συμβιβαστεί με κάτι λιγότερο από αυτό που θέλει! Σκέφτομαι βέβαια πόσες και πόσες δεύτερες εγκυμοσύνες έχουν προκύψει ενώ το πρώτο μωρό είναι ακόμα πολύ μικρό και έχει την ανάγκη της αγκαλιάς πολύ έντονη και πήγαν μια χαρά, άρα σίγουρα γίνεται! 

Προσωπικά εμείς το έχουμε πει, κι αυτό όχι γιατί θέλουμε βοήθεια (νομίζω καλύτερα τα καταφέρνουμε οι δυο μας πάρα αν μπλέκονται κι άλλοι!!), αλλά επειδή είμαστε και οι δύο ανοιχτοί άνθρωποι και έχουμε την τάση να επικοινωνούμε τα ζητήματα μας με τους δικούς μας ανθρώπους. 

Και πολυ καλά κάνετε έτσι είναι, όλη η διαδικασία και το κάθε στάδιο είναι χαρά για όλη την οικογένεια και τους φίλους! Απλά εμένα με άγχωσε που στο παρελθόν είχα πολλά τηλ ακομα και τη μέρα της χοριακής κλπ και λέμε τώρα μήπως το πάμε λίγο πιο χαλαρά....σε ευχαριστώ πολύ❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Powerzen said:

Κορίτσια εμένα με αγχώνει λιγο το γεγονός ότι αυτή τη φορά αποφασίσαμε να μην το πούμε οτι προχωρήσαμε σε ετ και ειδικα τα σκ δεν εχω βοήθεια, βέβαια έχω τον αντρα μου που κανει ότι μπορεί. Αλλά ήδη σήμερα ειμαι συνεχώς στην τσίτα, να κανω πράγματα γυρω γύρω μαγειρέματα (λέμε τώρα) κλπ. ... την  κορουλα μου την παίρνω αγκαλιά καθιστή οσο μπορώ και δεν το σκέφτομαι φυσικά αλλά έστω και ψυχολογικά κάπως μαγκώνω γιατί μόνο ξαπλωμένη δεν είμαι, ολο σκύβω να πιάσω πραγματα που παιζουμε, κυνηγιόμαστε και τέτοια. Εσείς έχετε ενημερώσει τον περίγυρο, εχετε βοήθεια?

Όσο γίνεται θα έλεγα να εισαι αρχικά ήρεμη. Ανασες βαθιές και θετικές σκεψεις. Εμείς σκέψου πως δύο μέρες μετά την ετ ο καλός μου έφυγε και επέστρεψε την ημέρα της χοριακης. Το ήξεραν καλοί μας φίλοι αλλά αν εξαιρέσεις το μάρκετ όλα τα άλλα τα εκανα μόνη μου. Μαγειρέματα συμμάζεμα τα κτλ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...